Vista sisukordaVista sisukorda

Koju_1 Koju1 Koju_2 Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Kui Sa tahad kasutada eestikeelset Windows Vista't või lisada oma Vistasse täiendavaid keeli.

 

(Sobib Windows XP, Vista ja Windows 7 opsüsteemidele!)

 

 

 


Täiendatud augustis 2009: Lihtsam ja parem meetod MUI keelte installeerimiseks mitte-Ultimate Windows Vista kui ka Windows 7 opsüsteemidesse on aadressil: http://landfield.pri.ee/Windows_7/Win7_MUI_2.html (aga Vista puhul võib ka alltoodud meetodit kasutada, mis on võib olla küll natuke keerulisem, aga mõlema meetodi puhul tuleb juhised hoolega läbi lugeda ja õiged keelepaketid alla laadida...).


 

Kuidas saab neid täiendavaid keelefaile hankida ja mida nad tähendavad?

Soovitan kasutada ikka seda ingliskeelset Windows Vista't, aga kui Sul on selle maailmakeelega suuri raskusi, siis võid muuta oma Windows Vista ka enam-vähem eestikeelseks. Kuna suurem osa kasutajaid ostavad poest kompuutri koos eelinstalleeritud Windows Vista'ga (Tema OEM versiooniga) ja see Vista on ingliskeelne, siis tulebki siin juttu selle Vista eestikeelseks muutmisest.
Loomulikult võib osta poest ka eestikeelse Windows Vista, aga kas on mõtet sellisel teel oma raha raisata...? (Parem juba osta oma abikaasale või siis pruudile/peigmehele näiteks helikopter.)
Selleks et muuta oma Windows Vista eestikeelseks, peame me hankima endile täiendava nn eestikeelse keelefaili ja seejärel ta installeerima. Täiendavate keelefailide abil saab muuta oma Vista kasutajaliidese (kuva) ekraani keelt nii et Sa saad näha nõustajaid (wizards), dialoogiaknaid, menüüsid, Help teemasid ja muid elemente erinevates keeltes. Keelefaili (või mitme keelefaili) installeerimine lubab kasutajal lülitada oma süsteemi ümber mingile muule keelele ilma et ta peaks tegema Vista ümberinstalleerimist.


On olemas kahte tüüpi keelefaile:

 

 

 

Täiendava keelepaketi allalaadimine ja installeerimine:

Kuna eestikeelset Windows Vista LIP'i ei ole veel saadaval, siis tuleb meil kasutada eestikeelsest MUI'd.

Tegutseme järgmiselt:

 

Keelefailide installeerimisel ja deinstalleerimisel võivad tekkida järgmised probleemid:

 

Sa ei saa installeerida mingit keelefaili:

 

Sa ei saa uninstallida (deinstalleerida) mingit keelefaili:

 

MUI (Multi Language Interface) Packs'de installeerimine mitte-Ultimate Vista versioonidele (st kõikidele Windows Vista versioonidele ja ka mittelegaalsetele Vista versioonidele):

 


Täiendatud augustis 2009: Lihtsam ja parem meetod MUI keelte installeerimiseks mitte-Ultimate Windows Vista kui ka Windows 7 opsüsteemidesse on aadressil: http://landfield.pri.ee/Windows_7/Win7_MUI_2.html (aga Vista puhul võib ka alltoodud meetodit kasutada, mis on võib olla küll natuke keerulisem, aga mõlema meetodi puhul tuleb juhised hoolega läbi lugeda ja õiged keelepaketid alla laadida...).


 

Kui Sa olid juba eelnevalt tõmmanud Internetist alla mingi MUI keelepaketi, näiteks eestikeelse MUI (siit) või venekeelse MUI (siit) või saksakeelse MUI (siit) või mingi muu MUI või isegi neist mitu tükki korraga (sealt), siis et installeerida neid nüüd ka Vista mitte-Ultimate versioonidele või siis mittelegaalsetele Vistadele, tee järgmist:

1) Lae kõigepealt siitsamast alla üks pisike programmike (Windows Vista MUI Tools v2.2 instrument), allalaetava .zip faili maht on ainult 897KB'i nii et vaeva sellega ei tule—vajuta siia


Märkus: Nüüd on saadaval ka Windows Vista MUI Tools v2.5, lae ta alla siit.
(Nees kaks faili ei sisalda viirusi kuigi osa antiviirusprogramme seda väidavad - loomulik asi igasuguste crack'ide puhul).

Antud programm aitab installeerida MUI keelepakette kõikidele Windows Vista versioonidele (k. a. Vista piraat - ja aktiveerimata versioonidele!). Peale selle sisaldab see Vista MUI Installation Tool ka omaenda vahendit, mis lubab kasutajal muuta ja lülitada ekraani keeli ümber, seega ei ole vaja kasutada selleks Windows Vista enda Keyboards and Languages lehe parameetreid (Ülevalpool oli sellest ka juttu). Kuid Sa võid selleks kasutada ka Vista enda vahendit, keegi ei keela..., aga antud programmiga on seda lihtsalt hõlpsam teha...


NB! Enne igasugust eksperimenteerimist ja süsteemi suuremat muutmist tee kindlasti oma süsteemist reservkoopia või tee siis vähemalt System Restore point (Loe System Restore utiliidist siit ja siit!).
Niisama pole mõtet ekperimenteerida, kasuta seda MUI keelepakettide "mitteametlikku" installeerimise moodust siis kui Sul on tõesti vaja kasutada näiteks eestikeelset Windows Vista't või siis mingeid muid keeli oma Vistas.

 

2) Enne kui Sa käivitad selle programmi, pead Sa lülitama sisse ADMINISTRATOR kasutajakonto (account) ja logima end kompuutrisse sisse kui ADMINISTRAATOR.


Windowsi sisseehitatud (built-in) ja varjatud 'Administrator' kasutajakonto: Pärast Windows Vista (Windows 7) installeerimist on see tõeline sisseehitatud ADMINISTRATOR kasutajakonto lülitatud vaikimisi välja ja Sinule kui süsteemi omanikule antakse selle asemel "pseudo" administrator kasutajakonto.

 

Märkus: Mis vahe on ikkagi selle kõige tugevama varjatud ja ligipääsmatu 'Administrator' kasutajakonto ja tavalise 'administrator' kasutajakonto vahel? Varjatud sisseehitatud (built-in) Administrator kasutajakonto omab kompuutrile täielikku ja kõikide õigustega juurdepääsu ning tema puhul ei ilmu ka seda kasutajakonto kontrollimise (UAC) dialoogiakent. See sisseehitatud ja varjatud 'Administrator' kasutajakonto on "Jumal" ning ta omab süsteemi üle kõige suuremaid õigusi, aga igapäeva töös teda vaja ei lähe. Pealegi on teda ebaturvaline kasutada, sest tema puhul ei käivitata kasutajakonto kontrollimise (UAC) vahendit ja seepärast ta varjataksegi ning kasutaja ei pääse talle ligi (seda loomulikult tavalisel teel). Ka Sinule, kui Sa installid Windowsi, omistatakse automaatselt administraatori õigused aga Sa saad tavalise administraatori õigused (õigemini sisseehitatud 'Administrators' grupi liikme õigused).
Seega on see sisseehitatud 'Administrator' kasutajakonto Sinu eest varjatud ning ta ei ole seotud ka ühegi parooliga. Kuid võib tekkida situatsioone ja olukordi, kus Sul läheb seda sisseehitatud ning varjatud 'Administrator' kasutajakontot vaja (kuigi harva ja tavakasutajal võib olla et mitte kunagi). Sul võib teda vaja minna ka näiteks suuremate probleemide lahendamisel.

 

Tee järgmist:

 

 

3) Nüüd lülita User Account Control (UAC) vahend välja:

Klõpsa Start, siis Control Panel, seejärel User Accounts and Family Safety ja lõpuks User Accounts. Klõpsa lingile “Turn User Account Control on or off” ja korista järgmises aknas UAC ruudust linnuke.

 

4) Lõpuks installeeri oma varem allalaetud Multilingual User Interface Pack (MUI) pakett:

a) Paki see allalaetud Windows Vista MUI Tools v2.2.rar fail lahti aadressile:
C:\MUITools\
kausta. (Ära jäta kaustanimesse tühikuid!)
b) Loo uus C:\MUI Packs\ kaust ja pane sinna kausta see varem allalaetud MUI pakett (või mitu MUI paketti, juhul kui Sul on neid rohkem alla laetud).
Loo ka teine uus ajutine C:\Install MUI\ kaust.
c) Käivita Windows Vista MUI Tools v2.2 programm.
d) Vali Method 1 ja klõpsa seal Install.


Method 1 ja Method 2 vahe on selles, et Method 1 on "lahtimurdmise/mõõdahiilimise" meetod, kus MUI installeerija läheb Vista legaalsuse kontrollist mõõda ja installeerib MUI language pack'i mitte-litsentseeritud ja/või mitteaktiveeritud Vista'sse, kuna Method 2 kasutab aga Windows Vista'sse sisseehitatud MUI installeerimisprogrammi.
Seega kui Sul on legaalne Vista, siis võid valida ka Method 2-e.


e) Ilmub "EXE2CAB Choose Input File" dialoogiaken—vali see allalaetud MUI .exe fail, mille Sa panid varem C:\MUI Packs\ kausta. (Kui Sul on seal mitu MUI-d, siis vali vajalik, näiteks eestikeelne MUI).
f) Ilmub "EXE2CAB Choose Output File" dialoogiaken—vali installeerimiskohaks seesama äsjaloodud C:\Install MUI\ kaust.
g) Nüüd konverteeritakse see MUI .exe fail ümber MUI .cab failiks, kui valmis, siis klõpsa uuesti Install.
h) Tee MUI .cab failil klõps ja klõpsa Open ning algab MUI paketi installeerimine.
i) Installeerimine kestab kusagil 15-20 minutit.
j) Kui valmis, siis ilmub kinnitusaken, mis on hiina keeles, klõpsa seal lihtsalt YES.
k) Ilmub järgmine hiinakeelne aken, mis küsib, et kas kustutada ajutised failid, klõpsa OK.
l) Oota kuni puhastamine lõpeb (5-10 minutit!)
m) Vali äsjainstallitud keel (Select Windows Vista Language).
n) Klõpsa Apply, siis OK/Yes ja tee kompuutri ümberlaadimine.
o) Vista stardib nüüd juba uue keelega...


Probleemid mis võivad tekkida seoses Windows Vista MUI Tools programmi kasutamisega:

Üldiselt kaovad kõik vead pärast mõnda kompuutri restart'i...

a) Kuid võib olla tekib probleem Windows Update'ga, sel juhul lae siit alla vastav hotfix KB947506 (siit), lülita UAC välja, käivita see allalaetud hotfix Windows6.0-KB947506-v2-x86.msu fail ja tee lõpuks kompuutri restart.

b) Kui Sa oled oma uue keelepaketi alla laadinud ja installeerinud ta Windows Vista MUI Tools v2.2 programmi abil, siis võib juhtuda, et Sul ei õnnestu temaga oma ekraani keeli vahetada, mõnikord jääb pärast uue keele valimist see Apply nupp halliks, st ligipääsmatuks.
Seda probleemi võib lahendada nii et lülita UAC välja, siis logi ennast Administraatori kasutajakontoga välja ja seejärel uuesti sisse ning proovi uuesti. (UAC väljalülitamisest ja Administrator kasutajakontost oli ülevalpool juba ka juttu.)


Juhul kui ka see ei aita, siis tee järgmist:

 1. Käivita Registry Editor (Klõpsa nupule Start, tipi regedit ja klõpsa üleval regedit.exe otsingutulemusel).
 2. Otsi ülesse järgmine registrivõti:

  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages\xx-YY

  xx-YY tähistab seal Sinu süsteemi kasutajaliidese originaalset süsteemi/ekraani keelt, st seda keelt, millega Sa oma Windows Vista installeerisid. Tavaliselt on see ingliskeelne Vista või kui Sa ostsid poest kompuutri, milles on Windows Vista juba olemas tema eelinstalleeritud kujul (Vista OEM versioonina), ka siis saad Sa ingliskeelse Vista opsüsteemi (en-US). Seega on meil seal selle "xx-YY" asemel kuvatud rida en-US (System UI Language), mis ongi meie Windows Vista installeerimiskeeleks.

  Süsteemikeeleks on inglise keel

 3. Nüüd nimeta see xx-YY (meie juhtumil siis en-US) ümber selleks keeleks, mille Sa tahad kehtestada oma süsteemi kasutajaliidese uueks kuva keeleks (System UI Language) ja tipi see keel aa-BB formaadis. Näiteks kui Sa tahad kehtestada saksa keele, siis tipi sinna de-DE või kui Sa tahad paigaldada ekraani keeleks vene keele, siis pane sinna ru-RU. Kui tahad aga oma süsteemi ümber lülitada eesti keelele, siis tipi sinna et-EE. Oletame, et me muudame oma kasutajaliidese ekraani keele ümber eestikeelseks, siis näeb antud registrivõti välja järmine:

  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages\et-EE

  Märkus: Et muuta tema nime, tee selleks tal paremklõps ja vali käsk Rename.

 4. Seejärel märgista akna vasemas pooles see uus võti (antud näites siis et-EE), tee temal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk New > String Value ning tipi akna paremas pooles tema nimeks DefaultFallback.
 5. Lõpuks tee akna paremas pooles sellel uuel “DefaultFallback”-il 2x klõps ja tipi Value data tekstilahtrisse süsteemi originaalkeele nimi, meie Windows Vista puhul siis en-US.

 

c) Kui ei hakka tööle Windows Sidebar (Küljepaan):

Lae siit alla ja installeeri Vista update Windows6.0-KB943411-x86.msu (Vista 32-bit versioonile) ning tee seejärel kompuutri restart.

 

 

Need, kellel on aga installeeritud Vista Service Pack 1 (Vista SP1), peavad laadima alla uuendatud MUI keelepaketi (või paketid) ja selline MUI sobib ka nendele Vista Ultimate ning Vista Enterprise versioonidele kuhu ei ole veel seda Vista SP1-te installeeritud. Peale selle võivad SP1 omanikud installeerida enda süsteemidesse suvalise MUI paketi (või mitu tükki korraga).

Mis see Vista SP1 on ja kuidas teda kätte saab, sellest loe siit.

Kui Sul on laetud alla ja installeeritud Vista SP1, siis on võimalik Vista Ultimate ja Vista Enterprise versioonidele installeerida suvalist MUI keelepaketti ilma et tema installeerimisel ilmuks järgmine veateade:

" The language can’t be selected because the language pack version is incompatible with this version of Windows."

Tõlkes tähendab see järgmist: "Keelt ei saa valida, sest see keelepakett ei ühildu antud Windows'i versiooniga".

 

NB! Enne igasugust eksperimenteerimist ja süsteemi suuremat muutmist tee kindlasti oma süsteemist reservkoopia või tee siis vähemalt System Restore point (Loe System Restore utiliidist siit ja siit!).

 

Windows Vista SP1 MUI (Multilingual User Interface) Language Packs 32-bit (x86) allalaadimislingid:

Windows Vista SP1 jaoks ei saa neid uuendatud MUI (Multi Language Interface) Pack'ke laadida alla Windows Update serveri kaudu vaatamata sellele et neid MUI'sid pakutakse MSDN ja TechNet tellijatele ja need MUI paketid on DVD ISO failiformaadis. Kuid nüüd on võimalik taolisi Vista SP1 keelepakette laadida alla ka P2P Bit Torrent saitidest ja näiteks 6001.18000.080118-1840_x86fre_Client_LP_5-FRMCLP5_DVD.iso fail sisaldab ka eesti keelt, otsi see fail ülesse, lae alla, põleta DVD-plaadile (või ava niisama—extract'i) ning seejärel installeeri ta.
Mida see ISO formaat tähendab ja kuidas nendega käituda, sellest loe siit.

 

Märkus: 6001.18000.080118-1840_x86fre_Client_LP_1-FRMCLP1_DVD.iso fail sisaldab inglise, saksa, prantsuse ja hispaania keelekomplekte;
6001.18000.080118-1840_x86fre_Client_LP_7-FRMCLP7_DVD.iso fail sisaldab vene keelt.

 

NB! (Täiendus 16.04.08): Nüüd on ka ametlikult saadaval kõikide 36 keeletoega iseseisvad Windows Vista SP1 MUI paketid nii 32-bit kui ka 64-bit Vista versioonidele:

* Ametlik otse allalaadimise link 32-bit (x86) Vista versioonidele: Windows Vista SP1 36 Languages Final (EXE formaat)—Windows6.0-KB936330-X86-wave1.exe (544.3MB);

* Ametlik otse allalaadimise link 32-bit (x86) Vista versioonidele: Windows Vista SP1 36 Languages Final (DVD Disc Image ISO formaat):
6001.18000.080118-1840_x86fre_wave1_ServicePackInstaller-FRMCSP1_CD1.iso (544.4MB);

* Ametlik otse allalaadimise link 64-bit (x64) Vista versioonidele: Windows Vista SP1 36 Languages Final (EXE formaat): Windows6.0-KB936330-X64-wave1.exe (873MB):

* Ametlik otse allalaadimise link 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) Vista versioonidele: Windows Vista SP1 36 Languages Final (DVD Disc Image ISO formaat):
6001.18000.080118-1840_iso_client_sp_wave1-FRMCSP1_DVD.iso (1418.1 MB)

* Eraldi üksikuid SP1 MUI keelepakette (ka Eesti keele oma) saab alla laadida näiteks siit ja ka otse Windows Update kaudu—kui oled Windows Vista Ultimate või Vista Enterprise omanik, siis klõpsa nupule Start > All Programs > Windows Update ja seejärel saab need keelepaketid kätte Windows Ultimate Extras kaudu.

 

* Toon siin eraldi ära ka Vista SP1 Estonian MUI Language Pac'i ots eallalaadimise lingi:
lp-et-ee_dae848eea64dc94efb379b19a59147c1cdc5fa18.exe—ta on .exe fail ja tema installeerimine algab kahekordse hiireklõpsuga. See sobib Windows Vista 32-bit (x86) kompuutritele (st enamik kompuutritele).

Ja Vista SP1 Estonian MUI Language Pac'i otse allalaadimise link, mis sobib Windows Vista 64-bit (x64) kompuutritele: lp-et-ee_040d2d9bb06bcfcbc030a3a63c059138228e5e92.exe

 

Vista SP1 olemasolul saab keelefaili installeerida kahel viisil:

a) Installeerimise esimene viis (Kui Sul on Vista Ultimate või Enterprise legaalne versioon!):

 

b) Installeerimise teine viis (Kui Sul on Vista Home või Premium või Vista mittelegaalne versioon!):

Ülesse

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us | Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik