Vista sisukorda

Koju1

Koju2

SISUKORD

Arvutiabi

Koolitus & help

Kirjutajast...

 

Windows ja ISO failid.

ISO failide põletamine CD või DVD-plaatidele (Win XP, Vista, Win 7, Win 8 / 8.1 ja Windows 10)

 

 

Mis on .iso fail ja milliste programmidega saab teda töödelda?

Disk image (ketta kujund / tõmmis või ISO vorming) on kompuutrifail, mis sisaldab salvestamismeediumi või seadme, näiteks kõvaketas, CD või DVD plaat, täieliku sisu ja struktuuri—ühesõnaga ta on meediumi täpne koopia ehk kloon.
Algselt kasutati disk image'sid reservkoopiate ja kettakloonide tegemiseks, aga seoses optiliste ketaste (CD-ROM ja DVD) ilmumisega, sai põhiliseks disk image kasutamistüübiks hoopis CD/DVD image, mille kõige sagedamaks failiformaadiks/tüübiks sai .ISO fail (või mõnikord ka .BIN/.CUE fail).
Muud peamised disk image failiformaadid on: .img (kasutatakse põhiliselt USB pulkade ja kõvaketaste puhul) ja .DMG (kasutatakse Apple Macintosh'i puhul), .NRG (Nero Burning ROM põletamisprogramm), .MDS/.MDF (Alcohol 120%), .DAA (PowerISO), .PQI (DriveImage), ja .CCD/.IMG/.SUB/.DVD (CloneCD).

ISO image (.iso) ehk ISO fail on CD/DVD plaadist tehtud tõmmis (täpne ülesvõte/koopia) ja mis on ISO 9660 failisüsteemis. ISO 9660 on rahvusvaheline standard, mida kasutatakse CD-ROM andmete hoidmiseks, edasitoimetamiseks ja ka vaatamiseks. ISO image't kasutatakse peamiselt selleks et konverteerida CD või DVD plaadi sisu üheksainsaks failiks ja mille võib seejärel hiljem viia tagasi CD/DVD-plaadile protsessi abil, mida nimetatakse "põletamiseks"...
ISO fail (ISO image) on samasugune fail nagu teeb seda näiteks Ghost programm tervest Sinu kõvakettast või siis tema eraldi jaotustest—seega on ISO image (fail) CD või DVD-plaadi identne koopia.
Suurem osa korralikke CD/DVD-plaatide põletamisprogramme toetavad ISO formaati, kuid osa neist interpreteerivad seda ISO image't erinevalt ja seetõttu on sellel ISO failil mitmeid variatsioone ehk sarnaseid failiformaate (laiendeid). Nendeks on: BIN/CUE; BWT, BWI, BWS ja BWA; DAA (.daa); NRG (.nrg); UIF (Universal Image Format—.uif); IMA (.ima); IMG (.img) jne. Osade põletamisprogrammidega võib neid iso formaate konverteerida ühest formaadist teise formaati.

 

Milleks kasutatakse ISO faile ja millal tuleb meil nendega tegemist teha?

 

Vahemärkus: Disk image (.ISO, .CCD, .DVD, .IMG, .UDF, .BIN, IMA jms failiformaatide) kasutamisskeemid:

A) CD/DVD plaat (mingi filmiga, mänguga, programmiga, operatsioonisüsteemiga jne) > disk image fail, näiteks .iso (loome ta ImgBurn, ISO Recorder või mingi muu taolise programmiga) > mountime selle disk image faili (nt ISO) virtuaalsesse kettasse (virtuaalsesse CD/DVD-ROM kettaseadmesse) > vaatame, mängime, käivitame jne.

B) Internetist allalaetud disk image fail (.ISO on üks enimlevinud formaat) või USB mälupulgaga, CD/DVD plaadiga jne kaasatoodud disk image fail >:

- 'Mountime' selle disk image faili (nt ISO) virtuaalsesse kettasse (virtuaalsesse CD/DVD-ROM kettaseadmesse) > vaatame, mängime, käivitame jne.

- 'Extractime' ta mingi arhiveerimisprogrammiga (nt 7-Zip) mingisse tühja kausta (st pakime ta sinna lahti).

- 'Põletame (burn)' ta mingi spetsiaalse programmiga (nt ImgBurn, ISO Recorder ) oma CD või DVD plaadile (alates Windows 7-st saab neid ISO faile ka tema enda vahenditega põletada).


C) Loome oma mingitest failidest (või tervest kaustast) ise ISO image (.iso faili) näiteks ISO Recorder'i abil.

D) Ostad poest või hangid sõbralt mingi hea filmiga või mänguga CD/DVD plaadi > lood selle plaadi sisust ISO faili (.iso image), näiteks ISO Recorder'i abil > laed selle .iso faili üles Internetti > kogu inimkond (ka mina) hakkab seda ISO't alla laadima.

E) Neid skeeme on veel, aga tõin neist ära kõige vajalikumad...!!! Kui me laeme alla mingi .iso faili, siis et teda kasutada, tuleb ta meil spetsiaalse programmi abil ta kas lahti pakkida (extract) või siis põletada (burn) ta CD või DVD-plaadile. Näiteks kui me laadisime Microsofti veebsaidist alla mingi Windowsi operatsioonisüsteemi, siis on see allalaetud fail .iso formaadis. Et teda saaks nüüd endale installeerida ja kasutama hakata, tuleb meil see allatõmmatud ISO fail põletada DVD-plaadile. Kui me kopeerime (põletame) ta DVD plaadile tavalisel teel, näiteks Windowsi enda põletamisvahendiga (Windows Disc Image Burner utiliidiga), siis pannakse plaadile ainult see .iso fail ja meil ei ole tast mingit kasu; me ei saa temaga teha isegi kompuutri alglaadimist rääkimata Windowsi installimisest. Ja seepärast tulebki meil ta põletada CD või DVD-plaadile spetsiaalse programmi abil (nendest tulebki allpool juttu). (Sama asi kehtib ka muude .iso failide kohta.)

 

Toon siin ära mõned täiesti tasuta ja üsna head ISO failide CD plaatidele põletamise programmide allalaadimise lingid:

a) ISO Recorder (TASUTA)—see pisike ja kiire programmike sobib Windows 7/8/10 süsteemidele. Ta lubab (sõltuvalt Windowsi versioonist) põletada CD/DVD plaatidele ISO faile, kopeerida plaate, luua olemasolevatest CD ja DVD andmeplaatidest või kõvaketta kaustadest/failidest .iso faile.

b) CDBurnerXP (TASUTA)—see on palju mitmekülgsem programm, temaga saab: nii luua kui ka põletada ISO faile; põletada audio-CD'sid; kirjutada igat liiki meediat, k.a. kahekihilisi DVD plaate; põletada video-DVD'sid; põletada fly / Burn-proof reźiimis; toetab enamus IDE, USB, Firewire ja SCSI kettaid; ripib Audio-CD'sid kõvakettale; bin/nrg->ISO konverteeria jpm. Ta töötab Windows 2000/XP/2003 Server/Vista/2008 Server/Win7/Win8/2012 Server/Win10 (x86 / x64) operatsioonisüsteemides.


c) ImgBurn (TASUTA)—ImgBurn on väike CD / DVD / HD DVD / Blu-ray plaatide põletamise programm, ta toetab suurt hulka image failiformaate: BIN, DI, DVD, GI, IMG, ISO, MDS, NRG ja PDI. ImgBurn toetab järgmisi operatsioonisüsteeme: Windows 95, Windows 98, Windows Me, Windows NT4, Windows 2000, Windows XP, Windows 2003, Windows Vista, Windows 2008, Windows 7, Windows 8 ja Windows 10 (sh ka kõiki 64-bit versioone). Ta töötab ka Linuxi all.

PS! Loomulikult omavad kõik head põletamisprogrammid ka vahendeid disk image failide põletamiseks, üheks parimaks põletamisprogrammiks on Nero (koduleht on siin), aga mina teda ei kasuta, sest ta on liiga "kolakas" ja nii mõnegi konflikti allikaks, peale kõige muu on ta ka tasuline.


Allpool toon ära mõned programmid, milledega saab neid disk image (k.a. ISO) faile avada, töödelda ja palju muud head ette võtta:

1) Alcohol 52% (või 120%), tasuline—väga hea programm, mille abil me võime luua kuni 31 virtuaalset CD ja DVD-ROM seadet ja seega ei pea me enam nende plaatide sisu vaatamiseks kasutama füüsilisi plaate endid. Me võime kopeerida CD ja DVD-sid CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD-RAM ja DVD+RW plaatidele. Virtuaalse CD-ROM-i lugemiskiiruseks on 200x. RAW lugemimeetod lubab emuleerida kõiki CD plaate. Alcohol 120% toetab paljusid CD (CD-DA, CD+G, CD-ROM, CD-XA, VideoCD, Photo CD) ja DVD (DVD-ROM, DVD-Video, DVD-Audio) formaate.
Antud programmiga võib avada/vaadata (mount) enamikke disc image formaate: .mds/.mdf (Media Descriptor image fail—tema enda vaikimisi image formaat), .iso (Standard ISO image formaat), .nrg (Nero Burning ROM image fail), .ccd/.img/.sub (CloneCD image fail), .cue/.bin (CDRWIN image fail), .isz (UltraISO image fail) jne.
Ta võib luua ise disc image'sid järgmistes formaatides: .iso (Standard ISO image formaat), .ccd/.img/.sub (CloneCD image fail), .cue/.bin (CDRWIN image fail) ja .mds/.mdf (Media Descriptor image fail—tema enda vaikimisi image formaat). Kui Sa tahad teha DVD-plaatidest disc image't, siis toetab Alcohol 120% ainult .mdf/.mds formaati, st tema enda vaikimisi formaati.


2) PowerISO (tasuline)—väga hea image failide töötlemise programm, mis lubab avada, extract'ida, luua, redakteerida, kompressida, krüptida/krüpteerida ja konverteerida ISO faile ning viia (mount) image faile Sinu kõvakettale loodud virtuaalsetesse CD-ROM seadmetesse. Ta võib töödelda enamikke CD-ROM image faile, sealhulgas ka ISO ja BIN formaate.

Tema peavahendid:

 

3) MagicISO (tasuline)—umbes sama mis ka PowerISO...

4) UltraISO (tasuline)—umbes sama mis ka PowerISO ja MagicISO...

 

Kes juhtub Internetist alla laadima mingi arhiivifaili, mis lõpeb .uha laiendiga, siis tuleb tal hankida ka üks arhiveerimisprogramm (varundamisprogramm), millega ta saaks selle arhiivi lahti pakkida. (Ka minul tuli kunagi peer-to-peer failivahetusvõrgust laadida alla üks selline .uha arhiivifail, mis sisaldas minule vägagi vajalikku asja.)
UHA on üsna efektiivne kompressimise/arhiveerimise formaat ja selle tasuta WinUHA arhiveerimis -ja lahtipakkimisprogrammi saad alla laadida järgmiselt aadressilt: http://www.klaimsoft.com/winuha/.

Hea oleks kui Sa saadaksid autorile ka kasvõi ühe krooni, sest ta kurdab enda kodulehes, et tema seda WinUHA programmi on alla laetud juba üle 250 000 korra, aga tehtud on ainult 2 annetust (sic!)—vot, kui tänamatud need inimesed-raisad ikka on... Vähemalt mina saatsin talle ümberarvestatult $5 nii et ma olen seega vist siis kolmas doonor; Sa võid saata talle ka kilo makarone, sest ta on rahvuselt itaallane...
Õnneks siin kodulehes nii naiivsed ei olda ja ei küsita mitte kui midagi, isegi tänu ei soovita ja seepärast ei ole siin ka minu e-mail aadressi, noh aga ühe banaani võiksid ikkagi ju saata... irvitab...

Ülesse

 

ISO failide põletamine CD või DVD-plaatidele:

Disc image failide kõige levinumaks formaadiks on standardne ISO failiformaat ja seepärast vaatlengi siin just tema põletamist CD/DVD-plaatidele. Kuna enamik ülaltoodud programme suudavad töödelda ka disc image failide teisi failiformaate ja nende käsitsemine toimub samamoodi, siis ei ole nendest mõtet siin rääkida. Pealegi saab nende programmide abil konverteerida muid disc image failiformaate .iso formaadiks ja vastupidi.
Kui Sa laed Internetist alla mingi .iso faili (programmi, mängu, operatsioonisüsteemi jne), siis pole Sul temaga midagi peale hakata, juhul kui Sul ei ole siin ülaltoodud või mingit muud vastavat disc image töötlemise programmi. Sa võid selle allalaetud .iso failiga ette võtta näiteks järgmist:

 

!!! Alates Windows 7 operatsioonisüsteemist saab nüüd Windowsi enda vahenditega põletada neid ISO faile ja mitte ainult .iso faile vaid osaliselt ka teisi ISO image failiformaate [(BIN/CUE; DAA (.daa); NRG (.nrg); UIF (Universal Image Format—.uif); IMA (.ima); IMG (.img) jne). Tee mingil taolisel failil 2x klõps ja siis on näha et kas seda ISO image variatsiooni toetatakse või ei toetata...] - täpsem info seal.

Loe soovi korral ka Windows 8 (8.1 / 8.2 jne) ISO, VHD ja ZIP failide toest sealt.

 

CD/DVD -R +R RW—mida see tähendab? Millistele plaatidele see ISO fail põletada?

CD ja DVD plaadid on erinevat tüüpi ja nende kõikide CD & DVD plaatide erinevate formaatide kirjeldamine võtaks palju aega ja veebiruumi. Kuid... enamik inimesi kasutab ainult mõnda neist CD/DVD formaatidest ja nendest siis tulebki siin juttu. Peamised formaadid on: CD-ROM, DVD-ROM, CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, CD-Audio, DVD-Video ja uuemad HD DVD ning Blu-ray plaadid.

Terminiloogia:

* Põletamine (burning) - Selle protsessiga salvestatakse andmed meediale (plaadile). See tähendab seda et me põletame plaadi kirjutatavale kihile "augud". Me põletame laseriga plaati nii et ta muutub kohati tumedaks, mis loobki nende aukude illusiooni.
* Sessioon (session) - "Ajaperiood, mille jooksul midagi juhtub". Fail (või failid) põletatakse plaadile ühe- ja sama operatsiooni jooksul / ajal.
* Üksainus Sessioon (Single Session) - Kõik failid lisatakse plaadile üheainsa operatsiooniga.
* Mitu Sessiooni (Multi Session) - Ühe plaadi puhul kasutatakse mitut sessiooni.

 

Plaatide markeerimine (tähistamine/märgistamine):

R: Täht 'R' ise tähendab "Recordable" (salvestatav ehk siis sellisele plaadile saab andmeid põletada). Seega plaadile ilma selle R markeeringuta ei saa midagi salvestada/põletada.
-R: Miinusega (-) tähistatud meedia on 'Single Session Media'. See tähendab seda et Sa ei saa pärast plaadi lukustamist enam sinna andmeid lisada (isegi siis kui sinna jäi veel piisavalt vaba ruumi). Seega pead oma kõik vajalikud andmed põletama üheiansa sessiooniga (st ühe põletamisoperatsiooni ajal).
+R: Plussiga (+) tähistatud meedia on 'Multi-sessions' meedia. See tähendab seda et Sa võid soovi korral lisada plaadile andmeid mitme Sessiooniga. Seega Sa ei pea ühe operatsiooniga täitma tervet oma plaati vaid Sa võid sinna lisada andmeid ka mõne aja pärast.
RW: See tähendab Rewritable (ülekirjutatav). Plaadi põletatav kiht on tehtud materjalist, mida saab puhtaks pühkida ja seejärel uute andmetaga üle kirjutada. Siin on piiranguks see et kui mitu korda saab sellist plaati üle kirjutada... (CD-RW ja DVD+RW plaate võib üle kirjutada ligikaudu 1000 korda, see on ideaalis. Tõenäolisem on see et CD-RW ja DVD+RW/-RW kirjutamise/ülekirjutamise tsükleid võib olla kusagil 600 ringis. CD ja DVD plaadid ise aga peavad vastu kusagil 20 aastat ning seda ikka normaalsetes tingimustes. Kuid ideaalsetes tingimustes ja ainult ühekordse salvestusega plaadid võivad vastu pidada isegi kuni 100 aastat.)


Selliste RW plaatide asendajateks on nüüd märksa praktilisemad USB mälupulgad:

CD-RW DVD+R
DVD-RW CD-R

 

Kui põletad suure mahuga faile, näiteks Windowsi opsüsteemiga ISO faili, siis pead ostma DVD-plaadi. Aga näiteks Windowsi päästeplaadi jaoks kõlbab ka CD-paat. Et mitte asja keeruliseks ajada ja kuna plaadid on nüüd odavad, siis osta põletamiseks CD-R ja/või DVD-R (või DVD+R) plaadid.

 

 

1) ISO faili põletamine CD/DVD plaadile ja CD/DVD plaadi sisu konverteerimine ISO failiks - ISO Recorder programmiga:


ISO image (ISO faili) põletamine:

Klõpsa Next

 

Märkus: Kui Sa paned nüüd selle äsjapõletatud CD või DVD plaadi tagasi oma CD/DVD seadme sahtlisse ja avad ta, siis näed seal igasuguseid kaustasid ja faile mitte aga seda äsjapõletatud .iso faili. Kui Sa oleks antud ISO faili sinna kopeerinud (põletanud) Windows'i enda vahenditega, siis oleks selle plaadi sisuks plnud ainult seesama iso fail, millega poleks seal midagi peale hakata...

 

'Disc image' loomine (CD/DVD plaadi sisu konverteerimine ISO failiks):

Jäta nimi meelde ja klõpsa...

Klõpsa Next ja kogu lugu.
Märkused:

* Kui Sa seal esimeses aknas ei vali loodavale iso image'le salvestamiskohta, siis salvestatakse ta vaikimisi kasutaja AppData vastavasse alamkausta, Windows Vistas näiteks aadressile: C:\Users\kasutajanimi\AppData\Local\VirtualStore\Windows

*
Kui ISO Recorder loob ISO image mingist bootimise CD/DVD plaadist, siis võib hiljem selle alglaadimse iso faili põletada tühjale CD/DVD plaadile ja temaga saab samuti teha alglaadimist.

* ISO Recorder ei toeta iso image'de loomist Audio või Video CD plaatidest.


Aga samas kui keegi toob Sulle mingi filmiga DVD plaadi, mis sisaldab antud filmi .BUP, .IFO ja .VOB faile, siis võid kasutada mitut meetodit, et seda filmi vaadata:

1) Käivitad ta otse plaadilt, vaatad ära ja annad plaadi toojale tagasi;

2) Teed antud plaadist koopia, et seda endale jätta;

3) Kuid üheks heaks mooduseks on see et lood antud filmiplaadist sellesama ISO Recorder programmi abil algul ISO faili. Seejärel mountid selle .iso faili näiteks VirtualCloneDrive programmi abil virtuaalketasse ja vaatad siis seda filmi otse oma kõvakettalt palju aga tahad - mountimisest on juttu seal.

 

2) ISO failide põletamine CDBurnerXP abil:

CDBurnerXP on täiesti tasuta hea utiliit, mis töötab Windows 2000/XP/2003 Server/Vista/2008 Server/Win7/Win8/2012 Server/Win10 (x86 / x64) operatsioonisüsteemides.

Temaga töötamine. Käivita ta ja Sa näed järgmist aknakest:

Klõpsa Create Data CD/DVD

Vali ISO image

Klõpsa nupule Burn disc

 

3) ISO failide põletamine ImgBurn programmi abil:

ImgBurn on väike CD / DVD / HD DVD / Blu-ray plaatide põletamise programm, ta toetab suurt hulka image failiformaate: BIN, DI, DVD, GI, IMG, ISO, MDS, NRG ja PDI. ImgBurn toetab järgmisi operatsioonisüsteeme: Windows 95, Windows 98, Windows Me, Windows NT4, Windows 2000, Windows XP, Windows 2003, Windows Vista, Windows 2008, Windows 7, Windows 8 ja Windows 10 (sh ka kõiki 64-bit versioone). Ta töötab ka Linuxi all.

Et temaga põletada ISO faile, tee:

Klõpsa avatud kaustaikoonile

 

LISA:

* Alates Windows 7 operatsioonisüsteemist saab juba kasutada ka süsteemi enda sisseehitatud (built in) ISO failide põletamise ja mountimise funktsiooni, loe sellest sealt.

* Et kasutajad saaksid nüüd lihtsamal teel põletada oma Windowsi ISO image füüsilisele DVD-plaadile, USB mälupulka ja välisele USB kõvakettale, lasi Microsoft Store välja nn Windows 7 USB/DVD Download Tool (WUDT) instrumendi, mida tuntakse kui ISO Tool'i — see on ainult Win 7 ja Win 8/8.1 jaoks. Temaga saab Windows 7 või Windows 8/8.1 ISO failist luua koopia ja panna see koopia kas siis USB flash draivile, USB kõvakettale või siis DVD plaadile ning ühtlasi teha need seadmed ka buutimisvõimelisteks, mis lubab Windowsi installeerida otse nendelt meediatelt.
Loomulikult on ISO põletamine DVD plaadile üsna lihtne toiming kuid Windowsi ISO faili konverteerimine USB mälupulka (või usb kõvakettale) on juba märksa keerulisem ja aeganõudvam tegevus. Antud tööriist sobib kasutamiseks kõikides Windowsi (32-bit või 64-bit) süsteemides. Selle ISO Tooli kohta on juhised seal.

* 'Rufus' instrument (uuematesse kompuutritesse Window 7, Windows 8/8.1 või Windows 10 puhtaks installeerimiseks) - loe sealt.

* Windows ja disk image mountimine: Mida tähendab disk image (.ISO, .CCD, .DVD, .IMG, .UDF, .BIN jms failide) 'mountimine' ja kuidas seda tehakse ning tasuta disk image mountimise programmid - loe sealt.

* Windows 10 puhas installeerimine (clean install). | Windows 10 buutimisvõimelise installeerimise meedia (DVD plaadi või USB mälupulga) loomine. Loo 'Media Creation Tool' tööriista abil buutiv ehk alglaadimisega Windows 10 installeerimismeedia ja alusta seejärel Windows 10 nullist installeerimist. | 'Media Creation Tool' instrumendi abil Windows 10 ISO allalaadimine, et tulevikus see DVD-plaadile põletada või USB mälupulka viia või siis et mountida ta ("lahti pakkida") ja kävitada tema seest setup.exe, et alustada Windows 10 puhast installeerimist (Windowsi enda seest) - loe sellest sealt.

Ülesse

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik