Pakettfailide (.BAT) tegumiribale või Start Menüüse kinnitamine

 

 

Antud artikkel sai kirjutatud seoses Event Viewer'i (Sündmuste Vaataja) logifailide kiireks puhastamiseks loodud BAT failiga.

Sellest Event Viewer'ist ja BAT faili loomisest oli juttu seal.

 

Mis on BAT fail? See on DOS paketifail ehk pakettfail, mida kasutatakse käskude täitmiseks Windows Command Prompt (cmd.exe) konsooli käsuviiba kaudu. BAT fail sisaldab seeria rida-käske, mis sisestatakse tavaliselt DOS-käsureale (Command Prompt / CMD aknas). BAT faile kasutatakse põhiliselt programmide ja hooldusvahendite käivitamiseks.

Neid BAT faile saab käsitsi luua ja redakteerida, et automatiseerida vajalikke ülesandeid ning täita korduvaid toiminguid. Sa võid luua (kirjutada) BAT faili otse tekstiredaktoris, näiteks Notepad'is ja salvestada ta seejärel ".bat" laiendiga.

!!! Ära ava tundmatuid BAT faile (.bat laiendiga), sest nad võivad pahavara sisaldada.

 

Mis on CMD fail? See on paketifail ehk pakettfail, mis sisaldab seeria käske, mida sooritatakse kindlas järjekorras. Neid saab kasutada DOS või Windows NT süsteemides, sarnaselt .BAT failiga, aga ta käivitatakse CMD.EXE abil (COMMAND.COM asemel).

Kuna CMD failid salvestatakse puhtas tekstiformaadis (.cmd laiendiga), siis saab neid vaadata ja redakteerida otse tavalises tekstiredaktoris, näiteks nagu Notepad.

 

Me võime oma rakendusi, programmide kiirkorraldusi (otseteid) jne kinnitada alla tegumiribale (Windows Taskbar) ja/või Start Menüüsse, et neile kiiresti ja mugavalt ligi saada. Kuid siin on ka mõned piirangud: sa ei saa sinna kinnitada mõnda failiformaati, näiteks .BAT, .CMD jne. Kuid sellest Windowsi piirangust võib ka mõõda minna, tee järgmist:

1) Esmalt loo oma pakettfailist (.BAT) või siis .CMD failist otsetee ehk kiirkorraldus. Tee näiteks paketifailil paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst "Create shortcut" käsk. Sellega luuakse antud BAT faili jaoks uus kiirkorraldus:

Create shortcut

2) (Sa võid soovi korral ka selle kiirkorralduse nime muuta.) Nüüd tee sellel äsjaloodud kiirkorraldusel paremklikk ja vali "Properties" käsk:

Properties

 

3) Seejärel lisa sinna "Target:" tekstikasti sealoleva stringi algusesse cmd /c käsk.

Näiteks kui see "Target" väli sisaldab C:\Users\Jeesus\BATCH_failid\Event_Viewer'i_puhastamine.bat stringi, siis lisa see cmd /c enne seda nii et lõplik string näeks välja cmd /c C:\Users\Jeesus\BATCH_failid\Event_Viewer'i_puhastamine.bat. (Jälgi, et paigas oleksid ka vajalikud tühiklahvid.)

(Jälgi, et paigas oleksid vajalikud tühiklahvid.)

4) Pärast eelmises aknas OK nupule klikkimist võid nüüd teha sellel kiirkorraldusel paremkliki ja valida ilmuvast kontekstmenüüst kas Pin to taskbar või siis Pin to Start käsu:

...kas Pin to taskbar või siis Pin to Start käsu

Märkus: Juhul kui see BAT fail nõuab enda käivitamiseks ka administraatori õigusi (nagu ka antud näites toodud Event_Viewer'i_puhastamine.bat fail) ja kui tema kiirkorraldus asub all tegumiribal, siis tuleb tema käivitamisel teha järgmist: vajuta esmalt Shift klahv alla, hoia teda all ja tee seejärel tegumiribal sellel BAT faili ikoonil paremklikk ning vali hüpikmenüüst "Run as administrator" käsk:

Run as administrator

Seejärel kliki ilmuvas UAC ekraanis Yes ja alustataksegi...:

Seejärel kliki ilmuvas UAC ekraanis Yes ja alustataksegi...

Kõike sedasama võib ka .CMD failidega teha.

 

Süsteemi tegevuste ajaloo jälgimine Event Viewer'i (Sündmuste Vaataja) abil — Windows 7 ja Windows 10 - juhis.

Event Viewer'i (Sündmuste vaataja) logifailide kiire puhastamine selleks loodud BAT faili abil - juhis.

Etteotsa