Kuidas ühendada oma televiisoriga traadita Bluetooth kõrvaklappe (või Bluetooth kõlareid).

Teleri ja Bluetooth seadmete omavahel paaritamine ehk sidumine.

[Lisaks: Mis on Bluetooth ja kuidas seda oma kompuutrisse (mitte telerisse) saada?]

 

 

Mis on Bluetooth ja kuidas seda oma kompuutrisse (mitte telerisse) saada?

 

Mis on Bluetooth?

Bluetooth on TRAADITA RAADIOSIDE standard, mis on ette nähtud kommunikatsiooniks lühikeste vahemaade ja eri tüüpi seadmete vahel. Bluetooth tehnoloogia kasutab sedasama 2.4 GHz sagedust, mida ka traadita 802.11b ja 802.11g standardid teevad, aga ta kasutab palju vähem energiat. Ühesõnaga traadita Bluetooth ühendusel on märksa lühem leviala (diapasoon) ja aeglane andmeedastuskiirus, kuid seejuures ka väike energiatarbimine.

"Bluetooth" oli Bluetooth Special Interest Group (SIG) organisatsiooni koodinimeks, siis kui ta esmakordselt loodi. See nimi oli inspireeritud 10. sajandi Taani kuningas Harald Blåtand'ist - või Harold Bluetooth inglise keeles. Ta oli esimene kuningas, kes ühendas omavahel sõdivad hõimud nendel aladel, milledeks on praegune Taani, Norra ja Rootsi.

 

Bluetooth tüübid:

On olemas nelja tüüpi Bluetooth raadiosaatjaid: Class 1, Class 2, Class 3 ja Class 4.

* Class 1 Bluetooth raadioside on kasutuses tööstuskeskkondades ja see töötab kuni 100 meetri ulatuses ning see kasutab suhteliselt vähe energiat (100 mW).
* Class 2 Bluetooth raadioside on kõige laialdasemalt kasutuses (eriti mobiilseadmetes), see kasutab ainult 2.5 mW energiat ja see töötab kuni 10 meetri ulatuses.
* Class 3 Bluetooth raadioside kasutab 1mW energiat ja see töötab ainult 1 meetri (3.3 jala) ulatuses.
* Class 4 Bluetooth raadioside võib kasutada maksimaalselt 0,5 mW võimsust ja selle tööulatus on väiksem kui 0,5 meetrit.

Seda Bluetooth tehnoloogiat kasutavad paljud erinevad seadmed. Kõige rohkem kasutatakse Bluetooth tehnoloogiat just nutitelefonide puhul, mis võimaldab neil suhelda kompuutrite, telerite ja muude seadmetega, näiteks Bluetooth kõrvaklappidega. Bluetooth tehnoloogiat kasutatakse seega nutitelefonides, sülearvutites ja tahvelarvutites; seda tehnoloogiat kasutatakse ka Bluetooth hiirte, Bluetooth klaviatuuride, Bluetooth kõrvaklappide, Bluetooth printerite, Bluetooth kõlarite, Bluetooth mängukonsoolide ja muude Bluetooth seadmete puhul. Ka natuke kallimates ja kaasaegsemates lauaarvutites võib see Bluetooth tugi juba olemas olla. Bluetooth tehnoloogia sobib väga hästi ka näiteks sülearvuti või muu portatiivse kompuutri traadita ühendamiseks lauakompuutriga.

 

Bluetooth standardite versioonid:

Need Bluetooth spetsifikatsioonid muutuvad aja jooksul, saades uusi võimalusi ja funktsioone. Praegu on olemas viis peamist Bluetooth versiooni:

* Bluetooth 1 — esialgu oli palju probleeme, kuid hilisemad Bluetooth 1.1 ja Bluetooth 1.2 parandasid paljud neist probleemidest.
* Bluetooth 2 — see ilmus 2004. aastal. 2007 ilmus Bluetooth 2.1, millel oli parem turvalisus ja mis pakkus paremat sidumist.
* Bluetooth 3 — see ilmus 2009. aastal ja see lubas teoreetilist andmeedastuskiirust kuni 24 Mbit/s. See Bluetooth 3 on tänapäevalgi mõnel odavamal nutitelefonil ja Bluetooth seadmel olemas.

* Bluetooth 4 — seda Bluetooth 4.0 standardit kasutatakse just enamikes tänapäevastes seadmetes. See Bluetooth 4.0 võeti kasutusele 2010. a. Kõik kaasaegsed seadmed kasutavad just seda versiooni või siis ühte järgmistest uuendustest: Bluetooth 4.1 või Bluetooth 4.2.
Bluetooth 4.1 tuli välja 2013. aastal ja see lisas 4G LTE samaaegse kasutamise toe, mis tähendas, et Bluetooth'i edastamine ei häirinud enam muid traadita tehnoloogiaid. Bluetooth 4.2 ilmus välja 2014. aastal ja sellega kaasnesid uued funktsioonid, mis on mõeldud peamiselt IoT (Internet of Things) seadmete jaoks.

* Bluetooth 5 — see ilmus välja 2016. a. ja see versioon, nagu ka Bluetooth 4.2, keskendub peamiselt IoT (Internet of Things) seadmetele uute funktsioonide lisamisele, aga selline Bluetooth ühendus kasutab ka vähem energiat, ta on kiirem ja ta võib andmeid kanda üle kuni 240 meetri kaugusele. Ka mõned seadmed kasutavad seda Bluetooth 5 standardit, näiteks Samsung Galaxy S9 ja Samsung Galaxy S9 Plus, Samsung Galaxy A8 Plus 2018, iPhone 8 ja iPhone 8 Plus, iPhone X, Oneplus 5T, Google Pixel 2 ja Google Pixel 2 XL, Xiaomi Mi Mix 2, Nokia 8 ja Motorola Moto X4.
2019. a. lasti välja Bluetooth 5.1 ja 5.2 versioonid ning need lisavad uusi funktsioone, näiteks kiiremat ühenduse loomist jne.

 

Mis vahe on WiFi-l ja Bluetooth'il?

Nii WiFi kui ka Bluetooth kasutavad traadita andmete edastamist, aga nad erinevad üsna oluliselt:

* Bluetooth võimaldab seadmetel juhtmevabalt suhelda ainult lühikeste vahemaade (umbes 10 meetri) kaugusel. Seevastu Wi-Fi võimaldab palju suuremat leviala (kümneid kuni sadu meetreid).
* Seadmete arv, mis saavad samaaegselt Bluetoothi kaudu ühenduse luua, on piiratud. Wi-Fi võimaldab palju suuremat arvu samaaegselt ühendatud seadmeid.
* Kahte seadet saab Bluetooth'i kaudu otse ja lihtsalt ühendada. Mis puutub aga WiFi-sse, siis Sa vajad seadmete vahel Wi-Fi ühenduse loomiseks tavaliselt ka kolmandat seadet, näiteks traadita ruuterit või traadita juurdepääsupunkti.
* Bluetooth ühendus nõuab töötamiseks üsna vähe energiat. WiFi nõuab aga palju suuremat energiatarbimist.
* Bluetooth'i turvaprotokollid ei ole nii kaasaegsed kui seda WiFi turvaprotokollid. WiFi on märksa turvalisem.

 

Kas Bluetooth ühendus on turvaline?

Bluetooth ühendust kasutatakse kõikjal ja sellega kaasnevad ka teatud turvariskid, aga kui suur see risk ikkagi on?

Turvariskid muidugi on, näiteks hiljuti avastati Bluetooth'i spetsifikatsiooni haavatavus, mis võimaldab häkkeritel juurdepääsu Sinu Bluetooth seadmele, kasutades tehnikat, mida kutsutakse "Key Negotiation of Bluetooth" (KNOB). Aga et seda KNOB eksploiti kasutada, peab ründaja viibima füüsiliselt otse Sinu kõrval ja tal on oma pahateo kordasaatmiseks väga vähe aega.

Juba ühendatud Bluetooth seadmed, näiteks nagu kõrvaklapid ja kõlarid, edastavad oma identiteedi üllatavalt tuvastataval viisil. Kui Sa kasutad sellist seadet, siis saab Sind jälgida senikaua, kuni see seade on sisse lülitatud.

Need mõlemad ülaltoodud haavatavused avastati üsna hiljuti, aga neid igasuguseid ohte on ka varem tuvastatud. Lühidalt, kui häkker asub Sinu läheduses ja saadab Sinu Bluetooth seadmesse vale avaliku võtme, siis on väga tõenäoline, et ta saab Sinu praeguse seansivõtme kindlaks määrata. Kui see on tehtud, siis saab häkker hõlpsalt pealt kuulata ja dekrüpteerida kõiki andmeid, mis liiguvad Bluetooth seadmete vahel. Veelgi hullem, ta võib seadmesse ka pahatahtlikke sõnumeid süstida. Seega, Bluetooth ühendus on üsnagi ebaturvaline ja süüdi on selles tavaliselt ikka Bluetooth seadmete tootjad ise (st Bluetooth spetsifikatsioon ise ei põhjusta enamikke turvariske)!

Ära kasuta igasuguseid ahvatlevaid funktsoone! Näiteks paljudel mobiiltelefonidel on nutiluku funktsioon (Smart Lock). See võimaldab Sul oma telefoni lukustamata jätta siis kui see on ühendatud kindla usaldusväärse Bluetooth seadmega. Seega, kui Sa kannad näiteks Bluetooth kõrvaklappe, siis jääb sinu telefon lukustamata seniks kuni Sa seda lubad. Kuigi see kõik on väga mugav, muudab see Sind häkkimise suhtes haavatavaks. Ühesõnaga, sellist funktsiooni ei soovitaks kasutada või kasuta seda ainult siis kui vaja ja lülita ta mittekasutamise puhul välja.

Bluetooth 5, mille teoreetiline ulatus on ligikaudu 240 meetrit, suurendab taolisi ohte veelgi.

Seega, selle Bluetooth'iga on küll turvariske, aga see ei tähenda, et Sa pead nüüd oma Bluetooth seadmed aknast välja viskama, sest reaalne risk on siiski üsna väike. Selleks et häkkeril õnnestuks oma pahategu korda saata, peab ta Class 1 Bluetooth seadme puhul asuma sinust umbes 90 meetri ulatuses ja Class 2 Bluetooth seadme puhul umbes 10 meetri ulatuses. Pealegi nõuab see häkkerilt konkreetset eesmärki vastavalt Sinu seadmele ja ka erinevaid eksploite ning oskusi. Pealegi on ju palju lihtsamaid meetodeid sama asja tegemiseks. Näiteks, et kellegi majja sisse tungida (oma maja/korteri ukseluku võib ka nutitelefoniga avada), lõhu lihtsalt ukselukk või siis viska aken sisse. Kõige paremaks häkkimise instrumendiks on tavaline raudkang...

Kuid sellegipoolest võiks mõistlikke ettevaatusabinõusid kasutada. Keela oma telefonis ja arvutis see siin eelpool juba mainitud nutika lukustuse funktsioon (Smart Lock funktsioon ). Windows 10 süsteemis on selleks targa lukustamise funktsiooniks nn "Dynamic Lock" vahend. Ära seo oma Bluetooth seadmeid kellegi teise juuresolekul. Kasuta sidumiseks ainult autentimisega Bluetooth seadmeid. Kui Sa ostad seadme, mis ei vaja pääsukoodi või kui selleks pääsukoodiks on 0000, siis ära osta sellist seadet (või tagasta ta hiljem). Kui võimalik, siis värskenda oma Bluetooth seadme firmware't ja kui see ei ole võimalik, siis vaheta oma vana Bluetooth seade tulevikus uuema vastu välja.

Bluetooth'i on kasutatud juba 20 aastat, aga siiamaani ei oldud seda KNOB haavatavust avastatud ja ka reaalses maailmas pole neid teadaolevaid Bluetooth-häkkimisi olnud. Aga kui Sinu seadmel ei ole antud momendil seda avatud ühendust vaja, siis võiksid selles seadmes ikkagi Bluetooth'i välja lülitada. Ühesõnaga kui Sa ei kasuta parasjagu seda Bluetooth ühendust, siis lülita see oma seadmes välja, see säästab ka seadme akut.

 

Kuidas seda Bluetooth'i oma kompuutrisse (mitte telerisse) saada?

Sa võid oma kompuutriga ühendada ka Bluetooth seadmeid (ilma juhtmeteta seadmeid), näiteks nagu Bluetooth hiire, Bluetooth klaviatuuri, Bluetooth kõrvaklapid või Bluetooth kõlarid. Igas nutitelefonis ja kõikides kaasaegsetes tahvelarvutites ning sülearvutites ja ka muudes mobiilsetes kompuutrites on see sisseehitatud Bluetooth tugi juba olemas. Ka natuke kallimates ja kaasaegsemates lauaarvutites võib see Bluetooth tugi juba olemas olla.

Televiisorid: Seda sisseehitatud Bluetooth tuge omavad ainult kõige kaasaegsemad (2018 / 2019. a.) ja natuke kallimad telerid. Enamikes vanemates ja ka odavamates kaasaegsetes televiisorites seda sisseehitatud Bluetooth tuge ei ole ning see tugi tuleb vajadusel sinna ise luua, sellest tuleb siin edaspidi ka juttu.

 

Märkus: Kuidas teha kindlaks seda et kas Sinu lauaarvutis on see sisseehitatud Bluetooth tugi olemas, sellest ja muust oluliselt tuleb siin edaspidi juttu, alates sealt.

Alternatiivne viis kontrollida seda et kas Sinu kompuutris on Bluetooth tugi olemas, vaata seda et kas see Bluetooth kiip on Device Manager'i (Seadmehalduri) loetelus olemas. Tee näiteks Start nupul paremklikk ja vali süsteemikäskude menüüst Device Manager kiirkorraldus. Seejärel vaata, et kas seal on see Bluetooth kirje olemas. Kui on, siis on Sinu arvutis see Bluetooth tugi olemas:

Kui on, siis on Sinu arvutis see Bluetooth tugi olemas

 

Juhul kui Sinu lauaarvutis EI OLE seda sisseehitatud Bluetooth'i , siis osta pisike Bluetooth USB adapter (vastuvõtja), mille torkad siis lauakompuutri vabasse USB pessa: Torka ta just sinna USB 2.0 pessa, mis ei asu USB 3.0 pordi vahetus läheduses. Sellise Bluetooth USB adapteri ostmisel pööra oma tähelepanu ka tema versioonile, soovitatav oleks osta vähemalt Bluetooth 4.0 versiooniga adapter. Ja vaata, et ta ühilduks ka Windows 10 operatsioonisüsteemiga. Näiteks Amazon poes pakutakse praegu sellist üsna head Bluetooth USB adaperit: Plugable USB Bluetooth 4.0 Low Energy Micro Adapter (Windows 10, 8.1, 8, 7, Raspberry Pi, Linux Compatible; Classic Bluetooth, and Stereo Headset Compatible).

Bluetooth 4.0 versiooniga adapter

Et teha kindlaks seda et millist Bluetooth versiooni Sinu kompuuter toetab, tee järgmist: Tee Start nupul paremklik ja vali ilmuvast süsteemimenüüst "Device Manager" käsk. Seejärel laienda "Bluetooth" kategooriat, klikkides tema nimest vasemal asuvale noolekesele. Nüüd otsi seal üles oma Bluetooth adapter, selle nimi võib olla erinev, aga ta ei tohi sisaldada sõna "Enumerator", st ignoreeri igat Bluetooth seadet, mis sisaldab sõna "Enumerator". Sa võid sealt loetelust leida näiteks "Intel(R) Wireless Bluetooth(R)" või siis "Qualcomm Atheros QCA61x4 Bluetooth 4.1" adapteri, tee sellel adapteril 2x hiireklikk. Ava antud adapteri omadusteaknas Advanced leht/sakk ja vaata seal "Firmware Version" järel tulevaid kirjeid: sa näed seal ka LMP (Link Manager Protocol) versiooni, mis teatabki Sulle, et mis versiooniga Bluetooth Sinu kompuutris on. Näiteks kui Sa näed seal LMP 6.1280 versiooni, siis tähendab see seda et Sinu kompuuter toetab Bluetooth 4.0 ja sellest allapoole Bluetooth versioone. LMP versioon konverdib Bluetooth versiooniks järgmisel kujul:

LMP 3: Bluetooth 2.0
LMP 4: Bluetooth 2.1
LMP 5: Bluetooth 3.0
LMP 6: Bluetooth 4.0
LMP 7: Bluetooth 4.1
LMP 8: Bluetooth 4.2
LMP 9: Bluetooth 5.0

Neid Bluetooth versioone näed täpsemalt sealt veebilehelt.

Aga Sa võid seal Device Manager aknas ka kohe näha oma Bluetooth versiooni ja järgmine pilt näitabki seda et tegemist on juba natuke uuema Bluetooth 4.1 versiooniga:

Aga Sa võid seal Device Manager aknas ka kohe näha oma Bluetooth versiooni

Kui Sa tegid siin sellel "Qualcomm Atheros QCA61x4 Bluetooth 4.1" adapteril 2x hiireklõpsu ja avad seejärel "Advanced" vahelehe/saki, siis näed ka siin, et tegemist on just selle Bluetooth 4.1 versiooniga:

Bluetooth 4.1 versioon

Või ava siinsamas "Details" vaheleht, vali "Property" rippmenüüst "Bluetooth radio LMP version" ja ka siin näed seda et tegemist on just Bluetooth 4.1 versiooniga (Sa näed seda ka antud vahelehe ülaosas):

Bluetooth radio LMP version

Juhul kui Sa ei näe selles Device Manager aknas üldse oma Bluetooth adapterit (kuigi Sa tead, et Sinu kompuuter toetab Bluetooth'i) või kui Sa ei näe tema versiooni, siis veendu, et Settings äpis oleks "Devices > Bluetooth & other devices' lehel paremal see "Bluetooth" raadionupp sisse lülitatud ("On"). Seejärel oota nii-umbes paar minutit. Kui Sa oma Bluetooth adapterit ei näe ka pärast seda, siis ühenda (paarita) kompuutriga oma mingi Bluetooth seade ja pärast seda peaks ka Bluetooth tuvastamisega kõik korda saama (Sa võid teha ka arvuti restardi).

 

Mida peaks KOMPUUTRITE ja Bluetooth ühenduse asjus teadma? (Pluss natuke ka juhtmevabadest, mitte Bluetooth klaviatuuridest, hiirtest jms RF/WiFi seadmetest.)

1. Igas nutitelefonis ja kõikides kaasaegsetes tahvelarvutites ning sülearvutites ja ka muudes mobiilsetes kompuutrites on see sisseehitatud Bluetooth tugi juba olemas. Ka natuke kallimates ja kaasaegsemates lauaarvutites võib see Bluetooth tugi juba samuti olemas olla.

Televiisorid: Seda sisseehitatud Bluetooth tuge omavad ainult kõige kaasaegsemad (2018 / 2019. a.) ja natuke kallimad telerid. Enamikes vanemates ja ka odavamates kaasaegsetes televiisorites seda sisseehitatud Bluetooth tuge ei ole ning see tugi tuleb vajadusel sinna ise luua, sellest tuleb siin edaspidi ka juttu.

2. Juhul kui Sinu kompuuter ei oma seda sisseehitatud Bluetooth tuge, siis kasuta oma kompuutriga ainult ühte Bluetooth USB adapterit (vastuvõtjat). Selline "Plugable Bluetooth USB Adapter" töötab Windows 10, 8.1, 8, 7 ja Linux kompuutrites, mis juba EI OMA seda Bluetooth tuge. Bluetooth USB adapter ei tööta Apple kompuutrites, Android ja Apple mobiilsetes seadmetes, televiisorites, auto stereosüsteemides või konsoolides. Juhul kui Sa kasutasid varem oma kompuutriga mingit teise firma Bluetooth USB adapterit, siis enne selle uue Bluetooth USB adapteri kasutamist, eemalda oma süsteemist kõik selle vana adapteri draiverid ja tarkvara. Parem on kui Sa torkad selle Bluetooth USB adapteri oma kompuutri USB 2.0 porti (mitte aga USB 3.0 porti) - töötab paremini. Windows 10 puhul laetakse selle adapteri draiverid üldjuhul automaatselt alla, aga varasemate Windowsite puhul pead võib olla selle Bluetooth USB adapteri draiverid antud adapteri tootja kodulehelt alla laadima ja installeerima (võib olla saad antud vidina ostmisel ka CD-plaadi koos tema draiveritega kaasa).

3. Kui Sinu kompuutris on see sisseehitatud Bluetooth juba olemas, siis ära kasuta mingit täiendavat Bluetooth USB adapterit (vastuvõtjat), sest seda ei ole vaja ja ta põhjustab ainult konflikte (isegi siis kui Sa selle sisseehitatud Bluetooth'i saad välja lülitada). Näiteks Windowsi 'Device Manager' teatab, et selle Bluetooth USB adapteri draiverid on valed jne... Ühesõnaga, Sa ei saa sel juhul näiteks oma Bluetooth kõrvaklappe või Bluetooth hiirt kasutada.

4. Bluetooth 4.0 USB adapterid on tavaliselt ka tagasiühilduvad vanemate Bluetooth 3.0 ja 2.0 versiooniga seadmetega, näiteks Bluetooth 3.0 kõrvaklappidega.

5. Kuid sellised Bluetooth USB adapterid ei sobi televiisorile, need sobivad ainult Windowsi või Linuxi kompuutritele. Televiisori puhul, mis ei oma Bluetooth tuge ja kui Sa tahad oma teleriga näiteks Bluetooth kõrvaklappe või Bluetooth kõlareid kasutada, siis tuleb osta oma televiisorile sobiv spetsiaalne Bluetooth adapter / transmitter (saatja), näiteks Bluetooth FM Transmitter for Car, iClever Bluetooth Car Kit with apTX Low Latency, 3.5mm Wireless Audio Adapter for TV / Home Stereo System.

6. Teist tüüpi juhtmevabade ehk traadita (RF/WiFi) hiirte, klaviatuuride, kombo-klaviatuuri/hiire jms seadmete puhul, mis ei ole Bluetooth võimelised, tuleb nende töölepanemiseks ehk kompuutriga püsisuhte loomiseks kasutada lisaks ka spetsiaalset USB vastuvõtjat / ressiiverit (USB Receiver / USB Wireless Receiver), mis on alati pakendiga juba kaasa antud ja mis tuleb siis arvuti (või teleri) vabasse USB pessa torgata. On olemas ka sellised vastuvõtjad / ressiiverid, mis suhtlevad korraga mitme välisseadmega, näiteks Logitech Unifying Receiver, millega saab ühel ajal kasutada kuni kuut sama firma välisseadet (Logitech Unifying logoga seadet) - pilt. Kui Sa kaotad oma juhtmevaba klaviatuuriga või hiirega või muu seadmega kaasaantud vastuvõtja / ressiiveri, siis on Sinu traadita seade kasutamiskõlbmatu ja Sa pead uue hiire või klaviatuuri või muu sellise juhtmevaba seadme ostma! Seda seepärast, et iga firma kodeerib oma USB vastuvõtja erinevalt, omistab sellele spetsiaalse võtme jne ning seepärast ongi pakendis alati kaasas ka see, just antud seadme jaoks ettenähtud, USB vastuvõtja / ressiiver - neid ei müüda eraldi. Kui Sa ostad näiteks traadita hiire koos temaga kaasapandud USB vastuvõtjaga, siis Sa ei saa seda vastuvõtjat kasutada näiteks traadita klaviatuuriga, sest selle klaviatuuri jaoks on ette nähtud teist tüüpi USB vastuvõtja ja see anatakse kaasa just antud klaviatuuri tootjafirma poolt. Sa saad korraga kasutada ainult ühte RF/WiFi seadet, näiteks RF klaviatuuri. Praegu on ainsaks erandiks ses osas seesama Logitech firma, sest tema üheainsa Logitech Unifying Receiver'iga saab ühel -ja samal ajal kasutada kuni kuut (6) Logitech Unifying logoga seadet (klaviatuur, hiir jne). Allpool siis näide ühest traadita klaviatuurist & puuteplaadist ('Rii Mini Wireless Keyboard Touchpad Combo'), mida saab siis nii hiire kui ka klaviatuurina kasutada ja millega töötamiseks tuleb kompuutri USB porti torgata temaga kaasapandud spetsiaalne USB Wireless Receiver — see kombo-seade on momendil ühendatud ja 'Settings' äpis on tema nimeks pandud "mini keyboard". Seda Rii klaviatuuri-hiirt võib näiteks ka televiisori, Raspberry Pi minikompuutri ja Linux distributsioonidega kasutada, torkad tema USB vastuvõtja vajaliku seadme USB porti ja kõik on automaatselt tööks valmis. Seal 'Settings' äpis, allpool, on aga näha ka seda et antud lauakompuutriga kasutatakse aeg-ajalt ka kahte erinevat Bluetooth kõrvaklappe:

Rii Mini Wireless Keyboard Touchpad Combo

Kui Sinu kompuuter toetab Bluetooth'i, siis näed Action Center'is (Tegevuskeskuses) ka tema ikooni ja klikkides sellele võida ta kas sisse või siis välja lülitada - pilt. Sa näed seda ka all tegumirea paremas osas teadeteväljal siis kui Sa klikid seal noolekesele, et näha ka kõiki varjatud ikoone; allpool siis näide ühest kaasaegsest lauakompuutrist, mis toetab ka Bluetooth'i:

näide ühest kaasaegsest lauakompuutrist, mis toetab ka Bluetooth'i

Et nüüd oma mingit Bluetooth seadet enda kompuutriga ühendada, pead Sa kõigepealt antud seadmel selle Bluetooth vahendi ehk Bluetooth leitavuse sisse lülitama, see on igal Bluetooth seadmel natuke erinev ja selle saad teada antud seadme juhisest. Seejärel mine 'Settings > Devices > Bluetooth & other devices' alamkategooriasse ja lülita paremas paanis see Bluetooth lüliti sisse (On). Pärast seda kliki sealsamas paremal "+Add Bluetooth or other device" nupule ja vali ilmuvas "Add a device" nõustajas Bluetooth link. Seejärel ilmub loetelu nendest Bluetooth seadmetest, mis on Sinu kompuutri läheduses, kliki sellele Bluetooth seadmele, mille Sa tahad oma kompuutriga ühendada. Lõpuks kliki nupule Done. (Mõne Bluetooth seadme arvutiga ühendamine võib ka automaatselt toimuda.)

Bluetooth & other devices

Settigs äpis on näha, et antud momendil kasutatakse kompuutriga Bluetooth kõrvaklappe:

Settigs äpis on näha, et antud momendil kasutatakse kompuutriga Bluetooth kõrvaklappe

Sedasama on näha ka all tegumiriba paremas osas selles "Quick actions" paneelis:

Sedasama on näha ka all tegumiriba paremas osas selles "Quick actions" paneelis

Etteotsa

 

Kuidas ühendada oma televiisoriga traadita Bluetooth kõrvaklappe (või Bluetooth kõlareid)?

Traadita Bluetooth kõrvaklappide kasutamisega Sa ei sega oma korteris või majas teisi elanikke ja Sa võid oma televiisorit kasvõi öösel vahtida. Traadita kõrvaklappide puhul ei ole vaja mingit juhet ja selliseid kõrvaklappe võivad korraga kasutada kuni kaks inimest ja valida endile sobiv audioheli tugevus.

Märkus: Need eelpool kirjeldatud RF/Wifi traadita kõrvaklapid (& RF klaviatuurid ja hiired), mis ei oma seda Bluetooth tuge, on võrreldes Bluetooth kõrvaklappidega kallimad ja neid saab kasutada teiste seadmetega ainult siis kui Sa ühendad tema saatja täielikult antud seadmega (Sa ei saa RF kõrvaklappe näiteks lennukisse kaasa võtta). Bluetooth kõrvaklappe saab palju paindlikumalt kasutada, neid saab ühendada iga seadmega, mis toetab Bluetooth tehnoloogiat ja nende valik on palju-palju suurem.

 

Mida Sul selleks vaja on?

Näiteks oma nutitelefoniga on Bluetooth kõrvaklappe lihtne ühendada, sest nutitelefonid kasutavad juba ammu seda Bluetooth standardit. Kuid televiisori puhul on see natuke keerulisem, sest seda sisseehitatud Bluetooth tuge omavad ainult kõige kaasaegsemad (2018 / 2019. a.) ja natuke kallimad telerid. Enamikes vanemates ja ka odavamates kaasaegsetes televiisorites seda sisseehitatud Bluetooth tuge ei ole ning see tugi tuleb meil endil luua.

Sa pead kõigepealt tegema kindlaks selle et kuidas heli (audio) väljub Sinu televiisorist või meediakeskusest, et seejärel osta õiged adapterid (seda ainult vajadusel). Sa pead endale, peale nende Bluetooth traadita kõrvaklappide, ostma ka sobiva Bluetooth saatja / vastuvõtja (Bluetooth Transmitter and Receiver'i) ja selle õieti oma televiisoriga ühendama.

 

Esimene samm. Vaata seda et milliseid audio väljundeid just Sinu televiisor omab:

Kui Sul on lihtsalt televiisor, millele ei ole mingeid muid heliseadmeid külge lülitatud, siis tuleb Sul uurida oma teleri vabasid porte (audio väljundeid). Kui Sul on olemas ka vastuvõtja või helipaneel, millesse saabuvad kõik audioallikad, siis pead kontrollima just selle porte (mitte aga teleri omasid). Selle tulemusel saab Sinu uusi Bluetooth kõrvaklappe kasutada mitte ainult teleriga vaid Sa kuuled ka kõiki muid helisid, mis tulevad Sinu koduse meediakeskuse kaudu.

Nüüd vaata seda et milliseid audio väljundeid (porte) just Sinu televiisor omab. Bluetooth traadita kõrvaklappide ja lisaks juurde ostetava Bluetooth saatja / vastuvõtja jaoks sobivad just komposiit vasak / parem audio väljund ("L" ja "R" tähisega), standardne 3.5mm port ("AUDIO" või siis "H/P OUT" tähisega) ja optiline TOSLINK väljund ("OPTICAL" või siis "OPTICAL DIGITAL AUDIO OUT" tähistusega). Telerid ja nende mudelid omavad erinevaid audio väljundeid, aga enamik HDTV telereid (ja vastuvõtjaid) omavad vähemalt seda TOSLINK optilist porti ning peale selle veel ka kas 3.5mm või siis L/R komposiit porte. Kõrvaklappide 3.5mm pistik ja L/R komposiit pordid väljastavad heli analoogvormingus ning nad ei nõua konvertimist, aga olenevalt sellest et millise Bluetooth saatja / adapteri Sa endale ostsid, võib Sul vaja minna ka odavat L/R kaablit (adapterit), näiteks sellist:

...võib Sul vaja minna ka odavat L/R kaablit (adapterit)
Torkad selle 3.5mm Female to 2 RCA Male Cable kaks pistikut oma teleri RCA punasesse ja valgesse "AUDIO OUT" pistikupesadesse ning seejärel ühendad selle kaabli teise otsa oma Bluetooth Transmitter'iga (saatjaga). Mõne Bluetooth saatja / vastuvõtjaga on selline kaabel juba kaasa antud - pilt.

Juhul kui Sinu teler omab mingitel põhjustel ainult seda TOSLINK väljundit ("OPTICAL" või siis "OPTICAL DIGITAL AUDIO OUT" tähistusega) ja mitte ühtegi analoogväljundit, siis pead ostma ka vastava muunduri, näiteks odava 'Portta Digital Coaxial Toslink to Analog RCA L/R with 3.5mm Jack Support Headphone Speaker output' audio konventeri - pilt. (Aga üldjuhul peab kaasaegne televiisor ka muid audio väljundeid omama ja vaevalt, et Sul seda audio konventerit vaja läheb.) Või veelgi parem, osta endale kohe natuke kallim, aga paindlikum ja lisaks ka selle optilise TOSLINK väljundiga sobiv Bluetooth saatja (Bluetooth Transmitter and Receiver), näiteks ', Tao Tronics Digital Optical TOSLINK and 3.5mm Wireless Audio Adapter for TV / Home Stereo System - aptX Low Latency' Bluetooth saatja:

Bluetooth Transmitter and Receiver

 

Märkus: Mis see TOSLINK Optical audio port on ja millal seda kasutada? Sa võid sellise väga harva kasutatava pordi leida oma kompuutri või teleri tagaküljelt, meedia vastuvõtjalt ja ka mujalt, aga üldiselt keegi seda pistikupesa ei kasuta. Kuid vahel on ta siiski ka vägagi vajalik:

TOSLINK Optical audio port
...või selline: Mis see TOSLINK Optical audio port on ja millal seda kasutada

Enamik kaableid, mida Sa kasutad oma kompuutrites, meediakeskustes ja audio / video seadmetes, kasutavad elektrisignaale (elektriimpulsse). Kuid kodu audio/video seadmete puhul saab kasutada ka optilist audiokaablit. Erinevalt teistest kaabeldusstandarditest, kasutab optiline audiosüsteem fiiberoptilisi kaableid ja laserkiirt, et sel teel edastada digitaalseid audiosignaale seadmete vahel. See TOSLINK port erineb silmatorkavalt teistest portidest ja kui Sinu seade on sisse lülitatud, siis näed antud pordist kumavat vähest laserkiire punast valgust, vaata ülemistest piltidest vasemat pilti.
Kuigi see standard on juba üsna vana, on need TOSLINK ühendused endiselt vajalikud. Tänapäeval on see TOSLINK kaabel jäänud lihtsalt uuema HDMI kaabli varju. HDMI kaabel on lihtsam, ta toetab koos nii videot kui ka audiot ja ta toetab ka uuemaid kõrge resolutsiooniga audio/heliformaate (Dolby TrueHD ja DTS HD Master Audio).
Seda TOSLINK standardit võib tänapäeval kasutada näiteks siis kui Sul on mingi vanem väga hea meedia vastuvõtja, aga sellel puudub see uuem HDMI port. TOSLINK standardit võib näiteks ka digitaalsest allikast audio isoleerimiseks kasutada. TOSLINK konverterit võib näiteks ka siis kasutada kui üks Sinu pereliige tahab telerit tavalise juhtmega analoog-kõrvaklappidega kuulata, aga teine tahab samal ajal teleri heli hoopis kõlaritest kuulata.

Allpool siis mõned näited televiisorite audio väljund portidest, kuhu Sa pead siis selle juurde ostetava Bluetooth saatja (Bluetooth Transmitter'i) ühendama. Iga Bluetooth saatjaga on mõned selleks vajalikud kaablid juba kaasa pandud, näiteks 3.5mm male to 3.5mm male aluminum adapter, 3.5mm male to 3.5mm male audio kaabel ja 3.5mm male to RCA female audio kaabel. (Peale selle on karbis ka see USB > micro USB laadimise kaabel olemas + saatja ise ja + ka üksikasjalik juhend.) Vaatad, et milliseid audio väljundeid Sinu teler omab ja ühendad siis selle Bluetooth saatja sinna sobivasse porti. Allpool tulevatel piltidel on need sobivad audio pordid minu poolt roosa raamiga ümbritsetud; esimesel pildil on need sobivad heliväljundid siis järgmised: kirjaga "AUDIO" (sinna võib ka tavalised juhtmega kõrvaklapid torgata, mõnikord on see üksik 3.5mm port ka kõrvaklappide pildiga ja/või kirjaga "H/P OUT" tähistatud); kirjaga "AUDIO OUT OPTICAL" (see ongi siis see eelpool kirjeldatud optiline TOSLINK väljund) ja kaks "L" & "R" kirjaga tähistatud komposiit väljundit.

audio väljundid - 1

Järgmine pilt näitab aga seda et antud televiisori puhul võib Bluetooth kõrvaklappide jaoks kasutada ühte kolmest audio väljunditest, ühendad oma Bluetooth Transmitter and Receiver'i kas komposiit "L" ja "R" porti või standardsesse 3.5mm "AUDIO" või siis "OPTICAL" audio väljundisse.

audio väljundid - 2

Järgmisel kahel teleril on antud juhul kättesaadavad komposiit vasak / parem audio väljund ("L" ja "R" tähisega) ja optiline TOSLINK väljund ("OPTICAL" pealkirjaga):

audio väljundid - 3

 

audio väljundid - 4

 

...ja veel üks näide - pilt.

 

Teine samm. Bluetooth saatja (Bluetooth Transmitter & Receiver) valimine ja ostmine:

Järgmine asi, mida Sa vajad, on Bluetooth saatja (Bluetooth Transmitter või teise nimega Bluetooth Transmitter and Receiver). Selle pisikese seadme lülitadki siis oma televiisori (või vastuvõtja) ühte sobivasse audio väljundporti ja seejärel ühendad (paaritad) ta suvalise Bluetooth kõrvaklappidega.

Televiisori puhul, mis ei oma Bluetooth tuge ja kui Sa tahad oma teleriga näiteks traadita Bluetooth kõrvaklappe või Bluetooth kõlareid kasutada, siis tuleb osta oma televiisorile sobiv Bluetooth adapter / transmitter (saatja). Neid Bluetooth saatjaid pakutakse hulgim, aga pakun siin välja praegusel hetkel parimad variandid ja osta näiteks üks alltoodutest adapteritest / saatjatest. Mõnda neist alltoodutest Bluetooth adapteritest pakutakse ka Eestis, aga toon siin ära just nende seadmete Amazon netipoe lingid, sest seal saad antud Bluetooth saatjatest hea ülevaate, näed nende pilte ja saad lugeda ka kasutajate kommentaare ning küsimusi ja vastuseid. Kui nende hinnad (koos tolli & kohaletoimetamise maksudega) on seal Amazon netipoes enam-vähem vastavuses siin Eestis pakutavatega, siis soovitan antud Bluetooth saatja osta otse Amazon'i (www.amazon.com või siis www.amazon.co.uk) poest.

* Avantree aptX LOW LATENCY Bluetooth 4.2 Transmitter for TV PC (3.5mm, RCA, Computer USB digital audio) 100ft Long Range, Dual Link Wireless Audio Adapter for Headphones - Priva III - Amazon netipoe link.

* TROND 2-in-1 Bluetooth V4.1 Transmitter Receiver/Wireless 3.5mm Audio Adapter (AptX Low Latency for Both TX & RX, 2 Devices Simultaneously, For TV, Home Stereo or MP3 Player) - Amazon netipoe link.

TROND 2-in-1 Bluetooth V4.1 Transmitter Receiver

 

 

* Avantree Priva III aptX LOW LATENCY Bluetooth 4.2 Transmitter for TV PC (3.5mm, RCA, Computer USB digital audio) 30M Long Range, Dual Link Wireless Audio Adapter for Headphones [2 Year Warranty] - Amazon netipoe link.

* Rockrok Bluetooth Transmitter and Receiver, 2-in-1 Wireless 3.5mm Audio Adapter for Headphone, Speaker, MP3/MP4, iPhone, TV Home Stereo Sound System - APTX Low Latency - Amazon netipoes.

* Bluetooth FM Transmitter for Car, iClever Bluetooth Car Kit with apTX Low Latency, 3.5mm Wireless Audio Adapter for TV / Home Stereo System - Amazon netipoe link.

* Bluetooth Transmitter and Receiver, Tao Tronics Digital Optical TOSLINK and 3.5mm Wireless Audio Adapter for TV / Home Stereo System - aptX Low Latency - Amazon netipoe link.

Bluetooth Transmitter and Receiver

 

Bluetooth Transmitter and Receiver, Tao Tronics Digital Optical TOSLINK and 3.5mm Wireless Audio Adapter

 

* Mpow Bluetooth Transmitter Receiver,Bluetooth Transmitter for TV, Bluetooth Receiver for Car Home Stereo System(A2DP/AVRCP), 2-in-1 Wireless Portable Bluetooth Kits for CD-Like Music adapter - Amazon netipoe link.

Need ülaltoodud Bluetooth saatjad / vastuvõtjad (kirjaga "Transmitter and Receiver" või "TRANSMITTER + RECEIVER" või "Transmitter Receiver" või siis "Transmitter/Receiver") omavad kahte head funktsiooni: sisemist akut ja antud seadmete võimet nii saata kui ka vastu võtta. See tähendab, et Sa saad neid seadmeid / adaptereid kasutada mitte ainult heli edastamiseks televiisorist oma Bluetooth kõrvaklappidesse vaid Sa võid neid kasutada ka kui Bluetooth audio vastuvõtjana, mis annab Sulle võimaluse pöörata suvalised kõlarid Bluetooth kõlariteks või siis suvalised kõrvaklapid Bluetooth kõrvaklappideks. Sa võid nende Bluetooth saatjatega kasutada ühel- ja samal ajal korraga ka kahte paari Bluetooth kõrvaklappe (või Bluetooth kõlareid).

 

Näiteks ülaltoodud TROND 2-in-1 Bluetooth V4.1 Transmitter Receiver/Wireless 3.5mm Audio Adapter (AptX Low Latency for Both TX & RX, 2 Devices Simultaneously, For TV, Home Stereo or MP3 Player) adapteri ja ka teiste taoliste Bluetooth saatjate/vastuvõtjate puhul võid kasutada kahte režiimi:

1) BLUETOOTH TRANSMITTER MODE (TX) - saatmise ehk edastamise töörežiim. See TROND BT-DUO adapter võib TX režiimis edastada stereoheli juhtmevabalt Sinu mitte-Bluetooth allikatest, näiteks TV, MP3, CD mängija, PC või Nintendo Switch/3DS, Sinu Bluetooth kõrvaklappidesse või kõlaritesse.

2) BLUETOOTH RECEIVER MODE (RX) - vastuvõtmise töörežiim. See RX režiim lubab Sul oma tavalised juhtmega kõrvaklapid või kõlarid või sõiduauto stereo muuta traadita audio seadmeteks. Lülitad esmalt selle Bluetooth saatja / vastuvõtja adapteri "RX" töörežiimi, seejärel torkad temaga kaasapandud 3.5mm kaabli oma traadiga / kaabliga audioseadme (näiteks juhtmega kõrvaklappide või kõlarite või sõiduauto stereosüsteemi) vastavasse IN porti ja lõpuks paaritad ta Bluetooth-toega audio allikaga, näiteks oma nutitelefoniga või sülearvutiga või siis tahvelarvutiga.

 

TROND BT-DUO ja ka teised taolised seadmed ei oma sisseehitatud mikrofoni ja seetõttu nad ei toeta telefonikõnesid. Sa võid neid Bluetooth seadmeid kasutada kas saatjana VÕI vastuvõtjana. Sellised adapterid ei saa audiot (heli) korraga samal ajal edastada või vastu võtta. Mõned näited nendest TX ja RX töörežiimidest:

TX

 

RX

 

Kolmas samm. Bluetooth kõrvaklappide valimine (juhul kui Sa neid veel ostnud ei olnud):

Bluetooth kõrvaklappide (nagu ka kaabliga / juhtmega kõrvaklappide) turg on tohutu suur. Nende kõrvaklappide ostmisel on oluline see et nad toetaksid aptX low-latency (madala viivitusega) koodekit. Näiteks soovitan TROND Bluetooth V4.2 Headphones Over Ear, Wireless Headset with Mic (Not 2.4GHz RF), AptX Low Latency for TV Watching, LED Codec Indicators, 30hr Long Battery Life, Travel Case Included Bluetooth kõrvaklappe - link. Mõned pildid sellest Bluetooth kõrvaklappidest:

TROND Bluetooth V4.2 Headphones Over Ear - 1

TROND Bluetooth V4.2 Headphones Over Ear - 2

TROND Bluetooth V4.2 Headphones Over Ear - 3

Märkus: Kui Sul on mingid kaasaegsed head tavalised kaaliga / juhtmega kõrvaklapid juba olemas ja Sa ei taha neid Bluetooth kõrvaklappe lisaks juurde osta, siis võid neid juhtmega kõrvaklappe kasutada ka kui Bluetooth kõrvaklappe: ostad neid Bluetooth saatjaid / vastuvõtjaid lihtsalt kaks tükki; seejärel ühendad ühe neist adapteritest oma teleriga (lülitatuna saatmise / edastamise ehk TX töörežiimi) ja teise Bluetooth adapteri ühendad oma juhtmega kõrvaklappidega - kõrvaklappide 3.5mm audio pistiku kaudu (juhul kui see olemas on) - see Bluetooth adapter on siin aga lülitatud vastuvõtmise ehk RX töörežiimi.

 

Neljas samm ja viimane ettevõtmine: Bluetooth kõrvaklappide ja televiisori vahel ühenduse loomine:

See viimane ettevõtmine ehk siis teleri ja Bluetooth kõrvaklappide omavahel paaritamine, on üsna lihtne tegevus. Sama kehtib ka Bluetooth / traadita kõlarite (helipaneelide) suhtes, näiteks:

Samsung HW-M450 Soundbar

VIZIO SB3821-C6 wireless soundbar

TaoTronics Sound Bar

VIZIO SB2920 Sound Bar

 

Praktiliselt iga Bluetooth Transmitter & Receiver seadmega on ka väike illustratiivne juhis kaasas ja Sa võid isegi selle abil kõik ära teha. Üldjuhul käib see protsess kõikide nende seadmete vahel üsna sarnaselt ja toon siin näiteks TROND BT-DUO Wireless Transmitter & Receiver adapteri kasutamisega:

1. Ühenda oma Bluetooth kõrvaklapid (või kõlarid) oma nutitelefonist või tahvelarvutist lahti ja seejärel lülita kõrvaklapid välja.

2. Lae oma Bluetooth Transmitter & Receiver adapter korralikult täis ja enne tema sisselülitamist ning teleriga ühendamist, lülita ta saatmise ehk edastamise (TX) töörežiimi.

 

Märkus: Meeldetuletuseks nendest TX ja RX režiimidest (TROND BT-DUO adapteri näitel):

* BLUETOOTH TRANSMITTER MODE (TX) - saatmise ehk edastamise töörežiim. See TROND BT-DUO adapter võib TX režiimis edastada stereoheli juhtmevabalt Sinu mitte-Bluetooth allikatest, näiteks TV, MP3, CD mängija, PC või Nintendo Switch/3DS, Sinu Bluetooth kõrvaklappidesse või kõlaritesse.

* BLUETOOTH RECEIVER MODE (RX) - vastuvõtmise töörežiim. See RX režiim lubab Sul oma tavalised juhtmega kõrvaklapid või kõlarid või sõiduauto stereo muuta traadita audio seadmeteks. Lülitad esmalt selle Bluetooth saatja / vastuvõtja adapteri "RX" töörežiimi, seejärel torkad temaga kaasapandud 3.5mm kaabli oma juhtmega / kaabliga audioseadme (näiteks juhtmega kõrvaklappide või kõlarite või sõiduauto stereosüsteemi) vastavasse IN porti ja lõpuks paaritad ta Bluetooth-toega audio allikaga, näiteks oma nutitelefoniga või sülearvutiga või siis tahvelarvutiga.

 

3. Lülita oma Bluetooth Transmitter & Receiver adapter sisse, vajuta adapteri peanupule (MFB nupule) ja hoia seda nuppu all umbes 3 sekundit kuni tema LED indikaatori sinine tuli hakkab vilkuma (blinkima) - ta blingib kaks korda kiiresti. Tema esmakordsel paaritamisel vilguvad sinine ja punane tuli vaheldumisi.

4. Seejärel lülita oma Bluetooth kõrvaklapid sisse ja aktiveeri tema paaritamise režiim, vaata see oma kõrvaklappide juhendist järgi.

5. Pane oma Bluetooth kõrvaklapid üsna selle Bluetooth Transmitter & Receiver adapteri lähedale ja nad peavad üksteisega automaatselt paarituma - see LED indikaator jääb sinise tulega põlema.

6. Ühenda see Bluetooth Transmitter & Receiver seade oma teleriga, st torka tema kaabel televiisori sobivasse audio / heli väljundisse - sellest oli eelpool juba ka juttu. Lülita teler sisse ja kuula televiisorist tulevat heli.

7. Kui Sa lõpetasid kuulamise, siis vajuta umbes kolm korda selle Bluetooth Transmitter & Receiver adapteri MFB nuppu, et seda saatjat välja lülitada. LED indikaator vilgub kaks korda punaselt ja seejärel lülitub ta välja. Sa võid ta lülitada ka välise USB laadija külge ja jätta see saatja alaliselt käivitatuks.

Juhul kui Sa kuuled oma kõrvaklappidega küll heli, aga seda hoopis teisest heli lähteallikast ja teleri enda heli ei töötagi, siis tuleb Sul arvatavasti minna oma televiisori (või meediavastuvõtja) sätete menüüsse ning otsida sealt üles kirje, mis käib kõrvaklappide pistiku või "auxiliary speakers" kohta. Kui Sa ei kuule oma televiisorist saabuvat heli, siis võid oma kõrvaklappe ka nii testida, et eemaldad selle Bluetooth Transmitter & Receiver seadme oma telerist ja lülitad ta mingi muu heliallika külge, näiteks oma nutitelefoni kõrvaklappide pessa.

 

Veel üht-teist nendest Bluetooth Transmitter & Receiver seadmetest:

Et neidsamu kõrvaklappe (või kõlareid) jälle uuesti paaritada, lülita nad lihtsalt sisse ja oota kuni nad automaatselt paarituvad - umbes 30 sekundi jooksul - TROND BT-DUO ja ka muud sarnased seadmed jätavad eelnevalt paaritatud seadmed meelde. Et aga uusi Bluetooth kõrvaklappe (või kõlareid) paaritada, vajuta kiiresti kaks korda seda MFB nuppu, et re-aktiveerida oma saatja (transmitter'i) paaritamise režiim ja seejärel paarita ta oma teise kõrvaklappidega.

Sa võid korraga ühel- ja samal ajal kasutada ka kahte Bluetooth kõrvaklappe või kõlareid, ka selle kohta on kaasaantud juhises vastav info olemas. Kuid kahe seadme korraga kasutamisel langeb ka heli sünkroonimine ja sel juhul on parem osta juba selleks kohasem seade, näiteks "TROND BT-DUO II" adapter.

Sa võid Bluetooth Transmitter & Receiver seadet kasutada kõikide Bluetooth kõrvaklappidega.

Bluetooth Transmitter & Receiver seadmete akude laadimine: Näiteks TROND BT-DUO (Transmitter & Receiver) seade pakub ligikaudu 8-tunnist aku tööiga ja tema täielikuks laadimiseks kulub umbes 2 tundi. Kui LED hakkab punase tulega vilkuma, siis tuleb see seade kohe uuesti laadida. Kui LED muutub taaslaadimisel pidevalt punaseks, siis on seade täielikult laetud ja ta lülitatakse automaatselt välja (LED punane tuli kustub).

Sa võid TROND BT-DUO (Transmitter & Receiver) adapteri aku laadimiseks torgata tema USB kaabli kompuutri või televiisori USB porti või siis kasutad tema laadimiseks mistahes muud 5V USB laadijat. Sa võid seda seadet ka siis kasutada kui teda laaditakse. Seda adapterit laaditakse ainult siis kui Sinu kompuuter või teler on sisse lülitatud. Sa võidki ta jätta oma teleri USB pordiga ühendatuks ja kasutada seda Transmitter & Receiver adapterit kogu aeg (alaliselt).

Mida tähendavad LED erinevad valgusrežiimid (tulerežiimid)? Need teatavad, et kas seadet laetakse või et ta on lahti ühendatud või et teda paaritatakse (st ühendatakse) või et ta on juba paaritatud (st ühendatud).

PS! Kui Sul on mitu Bluetooth transmitterit ja/või Bluetooth kõrvaklappe ning kui Sa kõiki neid ei kasuta pidevalt, siis lae neid Bluetooth seadmeid vähemalt üks kord kuus, et nende seadmete akude eluiga pikendada. Muude seadmete puhul, mis kasutavad toiteks eemaldatavaid batareisid, kui Sa ei kasuta neid pikemat aega, siis eemalda selleks ajaks nende batareid.

Kui Sul tekivad paaritamise või re-paaritamisega raskused, siis reseti see transmitter / receiver seade TX režiimi ja alusta seda paaritamise protsessi uuesti algusest peale. (Seda tee ka siis kui Sa tahad ühe kahest juba paaritatud seadmest lahti paaritada.)

Näiteks 'TROND BT-DUO saatja / vastuvõtja' resettimine TX režiimi käib järgmiselt:

• Lülita oma TROND BT-DUO seade välja siis kui ta töötab TX režiimis;
• Oota vähemalt 3 sekundit, lülita seade RX režiimi ja seejärel lülita see seade uuesti sisse. Sellega kustutatakse kõik TX režiimi paaritamise salvestused;
• Lülita seade uuesti välja, seejärel lülita ta tagasi TX režiimi ja alusta tema kui saatjana / edastajana (transmitter'ina) kasutamist.

Kuid 'TROND BT-DUO saatja / vastuvõtja' resettimine RX režiimi käib aga järgmiselt:

• Lülita oma TROND BT-DUO seade välja siis kui ta töötab RX režiimis;
• Oota vähemalt 3 sekundit, lülita seade TX režiimi ja seejärel lülita see seade uuesti sisse. Sellega kustutatakse kõik RX režiimi paaritamise salvestused;
• Lülita seade uuesti välja, seejärel lülita ta tagasi RX režiimi ja alusta tema kui vastuvõtjana (receiver'ina) kasutamist.

Sarnaselt tuleb tegutseda ka teiste firmade Bluetooth Transmitter & Receiver adapteritega...

Ja veel üks näide Bluetooth Transmitter and Receiver seadme kasutamisest:

Ja veel üks näide Bluetooth Transmitter and Receiver seadme kasutamisest

 

Etteotsa