Väike ülevaade 'Intel Core' liini/seeria protsessoritest ja nende tähistamisest ehk markeerimisest.

Protsessoritest veel: mitu protsessorit, mitu tuuma ja Hyper-Threading tehnoloogia.

Integreeritud ja iseseisvate ehk sihtotstarbeliste (dedicated) graafikaprotsessorite erinevused.

 

 

Inteli Core seeria protsessorid ja nende tähistamine:

Intel tähistab (markeerib) nüüd oma uuemaid protsessoreid kaasaegsema ja parema meetodiga. Näiteks Intel Core i7-6700T protsessor töölaua seadmetele, kus "Intel Core" tähistab toote brändi; "i7" näitab aga brändi modifikaatorit (Brand Modifier), see ei ole bränd vaid just nimelt modifikaator ja mida suurem see number on, seda parem protsessor, sest ta toetab rohkem tehnoloogiaid ning vahendeid. Number "6" näitab antud protsessori generatsiooni/põlvkonda (Gen Indicator) ja mida suurem see number on, seda parem protsessor. Uuema generatsiooni protsessorite jaoks on tavaliselt vaja ka uuemaid emaplaate, aga seda mitte alati. Arv "700" aga tähistab konreetset mudelit (SKU Numeric Digits) ja mida suurem see arv on, seda parem (kiirem) protsessor. Täht "T" toob siis ära selle konkreetse mudeli lisavõimalused (Product Line Suffix / Letter Suffix):

Lauaarvutite (Desktop) seeria Product Line Suffix / Letter Suffix:

Kui see puudub, siis on tegemist tavalise protsessoriga
K – 'Unlocked', see lubab protsessori ülekiirendamist
R – Omab ka 'Intel Iris Pro' integreeritud graafikaprotsessorit
S – Optimeeritud võimsusega protsessor, jahedam
T – Optimeeritud voolukasutusega protsessor, seega jahedam ja hoiab el. voolu kokku

Mobiilsete seadmete (Mobile), näiteks sülearvutite Product Line Suffix / Letter Suffix:

M – Mobiilse seadme protsessor ehk siis tavaline protsessor
U – 'Ultra-Low Power', tarbib vähem elektrivoolu
Y – 'Exremely Low Power', tarbib palju vähem elektrivoolu
Q – 4 tuumaga protsessor
H – Parema kattega protsessor
X – 'Extreme Edition', kõige võimsam protsessor


Kui Intel Core seeria protsesser sisaldab ka integreeritud graafikakaarti, siis tuuakse see tema spetsifikatsioonis ära näiteks järgmiselt: Intel HD Graphics 620 või siis Intel HD 400.

'Intel Core' liini protsessorid - 1

 

'Intel Core' liini protsessorid - 2

 

Märkus: Paljudel juhtudel, kui Sa hakkad mingit kompuutrit ostma, siis Sa ei näegi tema protsessori kirjelduses neid lisavõimaluste (Product Line Suffix / Letter Suffix) tähti, näiteks K, R, S, T (Desktop) või siis M, U, Y, Q, H, X (Mobile) tähti. Selle asemel tuuakse need protsessori lisavõimalused eraldi ära, aga tihti ei tehta ka sedagi. Ka Eesti müüjad pakuvad oma toodete kirjelduses üsna vähe infot...

Inteli protsessorite numbritest saad ülevaate sealt.
Enne kui hakkad uut protsessorit või kompuutrit ostma, vaata Inteli protsessorite spetsifikatsiooni ark.intel.com veebsaidist.
Inteli protsessorite numbrite (just Product Line Suffix / Letter Suffix / Alpha Suffix) täpsemast tähendusest saad ülevaate sealt.

Näiteks väga head Intel Core protsessorid (2016):

* Intel Core i7-6800K protsessor töölaua seadmetele: 15M Cache, kuni 3.60 GHz, 6 tuuma; Intel® Turbo Boost Max 3.0, Intel® Hyper-Threading ja muude tehnoloogiate tugi; hind: $434.00 - $441.00.
* Intel Core i7-7500U protsessor mobiilsetele seadmetele: Cache 4 MB, 2.70 GHz, 2/4 tuuma; mälu tüübid: DDR4-2133, LPDDR3-1866, DDR3L-1600; Intel HD Graphics 620; Intel Turbo Boost, Intel Hyper-Threading, Intel vPro Technology, Intel Virtualization ja muud tehnoloogiad; hind: $393.00.
* Intel Core i7-6700T protsessor töölaua seadmetele: 8M Cache, kuni 3.60 GHz, 4/8 tuuma; mälu tüübid: DDR4-1866/2133, DDR3L-1333/1600; Intel HD Graphics 530; Intel Turbo Boost, Intel Hyper-Threading, Intel vPro Technology, Intel Virtualization ja muud tehnoloogiad; hind: $303.00.

* Inteli 7 generatsiooni Intel Core i7-7700K (koodinimega “Kaby Lake”) protsessor töölaua seadmetele ja mis on praegu (jaanuar 2017) Kaby Lake protsessorite lipulaevaks: 8M L3 Cache, Core Clock 4.2 GHz, Boost Clock 4.5 GHz, Cores/Threads 4/8; Intel HD Graphics 630; Intel® Turbo Boost Max 3.0, Intel® Hyper-Threading ja muude tehnoloogiate tugi; hind: $339.00.

Võrdluseks ka üks tabel Inteli 7-generatsiooni ‘Kaby Lake’ töölaua protsessorite liinist ja nende hindadest:

 

Palju tuumasid mingi Intel Core seeria protsessor sisaldab:

Core M (koodinimega Broadwell), Core m3 (Skylake või Kaby Lake), Core m5 (Skylake) ja Core m7 (Skylake) mobiilsetele seadmetele mõeldud protsessorid omavad 2 tuuma.

Core i3 (koodinimega Arrandale, Broadwell, Clarkdale, Sandy Bridge, Ivy Bridge, Haswell, Skylake või Kaby Lake) töölaua- ja mobiilsete seadmete protsessorid omavad 2 tuuma.

Core i5 (koodinimega Arrandale, Lynnfield, Clarkdale, Sandy Bridge, Ivy Bridge, Haswell, Broadwell, Skylake või Kaby Lake) töölaua- ja mobiilsete seadmete protsessorid omavad 2 või 4 tuuma.

Core i7 (koodinimega Arrandale, Bloomfield, Clarksfield, Lynnfield, Gulftown, Sandy Bridge, Sandy Bridge-E, Ivy Bridge, Haswell, Ivy Bridge-E, Haswell-E, Broadwell, Skylake või Kaby Lake) töölaua- ja mobiilsete seadmete protsessorid omavad 2, 4 või 6 tuuma.

Core i7 Extreme Edition (koodinimega Clarksfield, Bloomfield, Gulftown, Sandy Bridge, Sandy Bridge-E, Ivy Bridge, Ivy Bridge-E, Haswell, Haswell-E või Broadwell-E)
töölaua- ja mobiilsete seadmete protsessorid omavad 4, 6, 8 või 10 tuuma.

PS! Näiteks Intel Core i3, Core i5 ja Core i7 seeria protsessorid omavad ka seda Hyper-Threading (HT) / Hyperthreading tehnoloogia tuge, mis lisab neile veel ka loogilised tuumad.

 

Inteli X-Seeria liini protsessorite spetsifikatsioon (2017):

Etteotsa

 

Protsessoritest veel: mitu protsessorit, mitu tuuma ja Hyper-Threading tehnoloogia.

Protsessor / keskprotsessor (CPU): Sinu kompuutri CPU (Central Processing Unit) tegeleb põhiliselt arvutusliku tööga—käivitab peamiselt programme. Kuid kaasaegsed protsessorid pakuvad peale selle ka selliseid asju nagu mitu tuuma ja hyper-threading tehnoloogia. Selle tulemusel suurendatakse jõudlust ja kiirust kohe tunduvalt.

* Hyper-Threading (Hüperhargtöötlus): Ühe tuumaga protsessor koos hyper-threading funktsiooniga paistab operatsioonisüsteemi jaoks välja nii nagu tegemist oleks hoopis kahe loogilise ehk virtuaalse protsessoriga. Tegemist on aga endiselt ainult üheainsa protsessoriga, seega käib siin väike pettus. Protsessor teeb näo, et tal oleks nagu mitu tuuma ja kasutab omaenda loogikat, et kiirendada programmide täitmist. Ühesõnaga operatsioonisüsteemi petetakse selliselt, et ta näeb iga aktuaalse protsessori tuuma jaoks kahte protsessorit. Seega hyper-threading kiirendab Sinu süsteemi tööd, aga ta ei ole kaugeltki nii hea kui omada täiesti reaalseid täiendavaid tuumasid.

Kaasaegsete protsessorite jaoks on see hyper-threading funktsioon "lisboonuseks", sest tänapäeva protsessorid omavad juba mõlemat: hyper-threading tehnoloogiat ja mitut tuuma. Näiteks kui Sinu protsessoril on kaks tuuma, siis hyper-threading näitab opertasioonisüsteemile aga nelja tuuma.

* Mitu tuuma: Algselt omasid protsessorid ainult ühte tuuma (core). Et tõsta jõudlust, hakati lisama täiendavaid "tuumasid". Kahe tuumaga protsessor (dual-core CPU) on operatsioonisüsteemi jaoks kui kaks prosessorit (CPU). Näiteks kahe tuumaga protsessor võib samaaegselt käivitada kaks erinevat protsessi.

Siin ei ole tegu mingi trikiga, sest dual-core CPU sõna otseses mõttes omabki kahte CPU-d ühel kiibil. Quad-core CPU omab nelja CPU-d ja octa-core CPU omab kaheksat CPU-d jne. See kõik tõstab kohe tunduvalt jõudlust, säilitades samal ajal füüsilise CPU väiksed mõõtmed nii et ta mahuks ühte ühenduspessa.

Ka Task Manager (Tegumihaldur) näitab seda üsna hästi. Näiteks antud süsteemis on näha, et siin on tegemist faktiliselt ühe CPU-ga (socket) ja tema nelja tuumaga. Kuid hyperthreading vahend näitab operatsioonisüsteemile igat tuuma nii et see oleks nagu kaks CPU-d ja seega näidatakse siin 8 loogilist protsessorit:

8 loogilist protsessorit

* Mitu protsessorit: Enamik kompuutreid omavad ainult ühte füüsilist protsessorit (CPU). See üksainus CPU võib aga omada ka mitut tuuma ja/või hyper-threading tehnoloogiat.

Mitme protsessoriga kompuutreid on üsna vähe ja isegi võimsad mängukompuutrid, koos mitme graafikakaardiga, omavad ainult ühte protsessorit. Mitme protsessoriga arvutid vajavad emaplaati, kus on mitu ühenduspesa (socket) protsessorite jaoks, vaja läheb veel ka täiendavat riistvara (mälu ja muude ressurssidega ühendamiseks). Vaja läheb ka head jahutust jne. Mitut protsessorit omavad superkompuutrid, serverid ja muud sarnased kõrgtehnoloogilised süsteemid.

Etteotsa

 

Integreeritud ja iseseisvate ehk sihtotstarbeliste (dedicated) graafikaprotsessorite erinevused.

Iga laua- ja sülearvuti vajab mingit tüüpi graafikaprotsessorit (GPU - Graphics Processing Unit). Ilma graafikaprotsessorita ei näe Sa oma ekraanil mingit pilti.

 

Integreeritud graafikaprotsessorid:

Enamik emaplaate tulevad koos emaplaati integreeritud graafikaprotsessoritega. Emaplaadi kiipistikku sisseehitatud graafikaprotsessor ei nõua mingit täiendavat riistvara.

Kuid tänapäeval integreeritakse graafikaprotsessorid juba otse keskprotsessorisse (CPU). iGPU (integrated Graphics Processing Unit) tähendab seda et graafikaprotsessor ehk videokaart on ehitatud otse CPU kiipi. Sisseehitatud graafikaprotsessorid on tasuta ja probleemivabad. Integreeritud graafika on ka väga energiasäästlik ja tänu nende standardiseerimisele, esineb nende puhul draiveritega ning ühildumisega seotud probleeme üsna harva.

Loomulikult on integreeritud graafikaprotsessoritel ka omad puudused: esiteks nad on nõrgad ja nende puhul ei saa võimsaid kaasaegseid mänge korralikult mängida, sisseehitatud graafikaprotsessorid on mõeldud ikka rohkem neile, kes sirvivad veebi, töötavad dokumentidega jne, aga mitte neile, kes on nõudlikumad, näiteks mängijad. Peale selle jagab graafikaprotsessor kõiki neid ressursse, mida ka keskprotsessor (CPU) kasutab, kaasa arvatud kogu füüsiline mälu (RAM). See võib põhjustada selle et ühel hetkel, suuremat jõudlust nõudvate tööde puhul, neid ressursse lihtsalt enam ei jätku.

Kuid ka ses osas paraneb asi üsna kiiresti, sest kaasaegsed keskprotsessorid tulevad üha võimsama graafikaga.

 

Iseseisvad/omaette ehk sihtotstarbelised (dedicated) graafikaprotsessorid - dGPU:

Omaette graafikaardid ehk videokaardid on spetsialiseeritud eraldiseisvad riistvarad, mis on ette nähtud ainult graafika töötlemiseks. Selliste iseseisvate graafikaprotsessorite kõige suuremaks eeliseks on see et nad on suure jõudlusega. Peale video töötlemise omab selline graafikakaart oma ülessannete täitmiseks ka iseseisvat mälu, mis on tavaliselt kiirema ja paremini optimeeritud kui seda süsteemi peamine füüsiline mälu (RAM). See suurem võimsus lubab Sul mängida kaasaegseid võimsaid mänge, aga peale selle töötada kiiremini ja sujuvamalt ka muude suurt jõudlust nõudvate rakendustega, näiteks Photoshop'iga. Ka näiteks üha rohkem moodi mineva virtuaalse reaalsuse (VR) ja Windowsi uue "Windows Mixed Reality" kasutajaliidese ning Mixed Reality peakomplektide jaoks vajad Sa kindlasti eraldi sihtotstarbelist graafikakaarti. Seda vajad ka näiteks HTC Vive või Oculus Rift peakomplekti (VR prillide) jaoks.

Lisaks radikaalsele jõudluse kasvule, pakuvad iseseisvad graafikaprotsessorid ka rohkem ja kaasaegsemaid videoporte (VGA, DVI, HDMI, DisplayPort jne), mis lubavad Sul hõlpsasti mitu displeid ühendada.

Kõlab hästi, tõsi? Parem jõudlus, pordid, pordid ja rohkem porte, mis võiks olla parem? Kuigi kõik need asjad on suurepärased, ei ole sellist asja nagu tasuta lõunasööki. Kõigepealt tuleb tegemist rahaliste väljaminekutega: keskmise tasemega graafikakaardid maksavad $250-500, aga tipptaseme mudelid võivad maksta $1000 ja rohkemgi (tavaliselt see kõrge hind ei õigusta end).

Peale selle on selliste videokaartide jaoks vaja ka emaplaadil asuvaid PCI-Express x16 slotte/siine, kuhu neid omaette graafikaprotsessoreid torgata saaks. (Kõikidel uuematel ja natuke kallimatel lauaarvutitel on need PCI-Express x1-Slots, PCI-Express x4-Slots ja PCI-Express x16-Slots juba ka olemas.) Samuti on vajalik suure varuga toiteblokk, sest sellised graafikakaardid on üsna toitenäljased. Ka vajavad need graafikaprotsessorid väga head jahutust, nad on müraallikaks ja nõuavad Sult võib olla ka uut arvutikorpust. Kui Sa ostad "normaalse" natuke kallima lauaarvuti, siis on need asjad kõik juba ka olemas.

 

Kas Sa vajad seda iseseisvat graafikaprotsesorit ehk videokaarti?

* Esiteks, Sa vajad seda siis kui Sa mängid väga kaasaegseid ja võimsaid mänge.
* Teiseks, Sa vajad seda ka siis kui Sa tahad oma 4K monitoril vaadata 4K või mingit muud head graafikat nõudvat sisu.
* Kolmandaks, sellised graafikakaardid on ka siis vajalikud kui Sa tegeled fotode töötlemisega (Photoshop), video töötlemisega ja muu taolise asjaga (disain, 3D kunst jne).
* Neljandaks, Sa vajad seda võib olla ka siis kui Sa tahad oma kompuutriga mitu monitori (displeid) ühendada.
* Viiendaks: Kui Sa tahad virtuaalse reaalsuse peakomplekti kasutada. Selleks sobib näiteks taoline graafikaadapter: NVIDIA GeForce GTX 960 2 GB või rohkem graafika mälu (GeForce GTX 960 pordid: Dual Link DVI-I (D), HDMI 2.0, 3x DisplayPort 1.2)
Etteotsa