Kali deemon
Kali Linuxi operatsioonisüsteem

(I. osa lisa)

Mida uut tuleb alates aastast 2020?

Antud momendil uusima Kali Linux 2020.1 versiooni installeerimine (VirtualBox'i näitel) — täielik juhis

 

Mis muudatused tulevad alates aastast 2020?

Kali Linux 2020.1 versioon toob kaasa üsna olulised muudatused ja need on järgmised:

 

Kali Linuxi (ver 2020.1) installeerimine

Sa võid Kali Linuxi paljudesse seadmetesse või siis virtuaalmasinasse installida, sellest oli pikemalt juttu seal. Antud juhul installime selle Kali virtuaalmasinasse ja seda VirtualBox tarkvara kasutamisel.

Märkus: Kui Sa tahad Kali Linuxi installida näiteks oma sülearvutisse, lauaarvutisse või serverisse, siis pead Kali installeerimiseks looma eelnevalt ka buutiva meediumi. Windowsi või macOS puhul võid selle buutiva USB mälupulga luua näiteks Etcher programmi abil. Kui see Kali installimise buutimivõimeline meedium sai loodud, siis torka see buutiv USB mälupulk oma kompuutri USB porti, buudi üles ja alusta Kali installimise protsessi: valid alguses graafilise installimise meetodi ("Graphical install") ja jätkad.

Ükskõik kuhu Sa selle Kali Linuxi installid, käib see graafilise meetodiga install enam-vähem ühtemoodi välja.

 

Esimene etapp (VirtualBox tarkvara installeerimine ja kõige uuema Kali Linuxi ISO image allalaadimine):


1. Lae alla VirtualBox'i kõige uuem versioon - sealt (kliki seal "Windows hosts" lingile). Juhul kui Sul see VirtualBox tarkvara juba olemas, siis et tema uusimat versiooni kasutada, tuleks eelnevalt oma vana VirtualBox tarkvara süsteemist eemaldada (uninstallida).

2. Lae sealtsamast veebilehelt alla ka VirtualBox 6.0.14 Oracle VM VirtualBox Extension Pack või tema uuem versioon (kliki seal natuke allpool "All supported platforms" lingile).

3. Installeeri esmalt see VirtualBox tarkvara ja kui valmis, siis installeeri seejärel kohe ka see VirtualBox 6.0.14 Oracle VM VirtualBox Extension Pack või mingi tema uuem versioon - kõik käib kähku ja lihtsalt.

Hoiatus: Ära jooksuta teisi virtualiseerimise tarkvarasid (vabavaralisi kui ka tasulisi kommerts hypervisor programme) ühel- ja samal ajal koos VirtualBox programmiga — Sinu 'host' süsteem võib "pange kukkuda"! Veendu ka selles et see Hyper-V vahend oleks välja lülitatud, vaikimisi ongi ta välja lülitatud. (Seda saab kontrollida seal 'Control Panel > Programs > Turn Windows features on or off'' alt.)

Mõnes vanemas arvutis tuleb BIOS / UEFI menüüs võib olla ka see 'hardware virtualization' (riistvara virtualiseerimise) vahend esmalt sisse lülitada, enne kui VirtualBox seda kasutada saab. Kuid tänapäeva arvutite ja VirtualBox tarvara puhul pole see vajalik. VirtualBox ei nõua enamikel juhtudel selle 'hardware virtualization' olemasolu. Siin virtualiseeritakse üsna keerulise tehnoloogia abil paljud (mitte kõik) 'guest' opsüsteemid juba tarkvaraliselt. See tähendab seda et Sa võid oma virtuaalmasinaid jooksutada ka vanade protsessoritega, mis ei toeta seda virtualiseerimist.
Alates 2006. a. toetavad Intel ja AMD protsessorid nn "riistvara virtualiseerimist" (hardware virtualization). Sellega aitavad nad tunduvalt VirtualBox tarkvara tööd ja tema "suhtlemist" guest operatsioonisüsteemiga + riistvara virtualiseerimine. Inteli ja AMD protsessorite riistvara sellised vahendid on erinevad: Intel nimetab neid VT-x tehnoloogiaks; AMD kutsub aga AMD-V tehnoloogiaks. Detailselt on Inteli ja AMD virtualiseerimise tugi väga erinev, aga üldprintsiibi poolest nad suurt ei erine.

✓ ✓ ✓ VirtualBox tarkvarast jms saad pikema ülevaate sealt, loe seal need kaks osa kindlasti läbi, sest need sisaldavad ka muud olulist infot!

 

4. Lae alla kõige uuem Kali Linuxi ISO image ja seda AINULT Kali ametlikust veebsaidist - sealt. Kliki seal allalaadimiseks kas Kali Linux 64-Bit (Installer) või siis Kali Linux 32-Bit (Installer) lingile, olenevalt sellest et millist tüüpi Windowsi Sa parasjagu jooksutad ehk milline protsessor Sinu kompuutris on (tänapäeval on selleks tavaliselt Windows 64-bit operatsioonisüsteem), seega vali allalaadimiseks see Kali Linux 64-Bit (Installer) kettapilt.

- Nendest Windowsi 32-bit ja 64-bit versioonidest on ülevaade seal.

- Kali Linuxi uusimatest (alates 2020. a.) kettapiltidest ehk Kali ISO image failidest oli juttu siin eelpool.

Kali ISO allalaadimise lingid on seal veebilehel kahte tüüpi: HTTP on tavaline link ISO image allalaadimiseks ja Torrent on link torrent failile, millega saad sellesama ISO image alla laadida. Seda Torrent linki võid siis kasutada kui Sul on aeglane internetiühendus: laed sealt näiteks kali-linux-2020.1-installer-amd64.iso.torrent faili alla oma töölauale ja teed tal seejärel 2x klõpsu ning see ISO fail avatakse allalaadimiseks Sinu Torrent-klient tarkvaras; Sul peab see tarkvara (näiteks qBittorrent) installitud olema.

Kali allalaadimine

Virtuaalsetele masinatele (VMware või VirtualBox jaoks) võid Kali eelkonfigureeritud failid (Virtual Images) alla laadida eraldi veebilehelt. Kali eelkonfigureeritud faili kasutamisel Sa ei pea Kali Linuxit installima vaid impordid Kali lihtsalt VirtualBox'i. Mina ise eelistan aga tavalist ja paremat ISO installeerimist ning antud juhise puhul laaditi sealt Kali Linuxi ametlikust veebilehest alla just see Kali Linux 64-Bit (Installer) fail (vaata ülemist pilti).

Märkus: Sa võid kontrollida ka selle allalaaditud ISO image hash'i (räsi), et olla selle allatiritud faili ehtsuses ja terviklikkuses ikka päris kindel; sealsel allalaadimise veebilehel on selles "SHA256Sum" veerus ka need häsh'id ära toodud.

Kui Sa tahad Kali installeerida aga oma nutitelefoni, Chromebook'i, juurdepääsupunkti või mingisse muusse ARM protsessoriga seadmesse, siis pead kasutama Kali Linux ARM kettapilti - link allalaadimiseks.

! Kui Sul on Kali mingi vanem versioon juba olemas, siis saad alati kiire värskenduse teha ja saada kätte ka selle Kali kõige uuema versiooni alltoodud käsu abil. Sa saaad sellega kätte Kali Linuxi kõige värskema versiooni, aga Sinu olemasolev töölaud (näiteks GNOME) jääb samaks ja ka Sinu kõik andmed, tarkvarad ning sätted säilitatakse:

sudo apt update && sudo apt -y full-upgrade

Pärast värskendamise lõpetamist tee Kali süsteemi taaskäivitus / restart. Et seejärel kontrollida, et kas Kali paketi hoidlad on ikka õiged, kasuta alltoodud käsku:

cat /etc/apt/sources.list

Oma Kali versiooni saad aga näha grep VERSION /etc/os-release käsuga.

! Märkus: Sa võid vajadusel Kali Linuxi vanemaid versioone laadida alla sealt. Vali seal allalaadimiseks näiteks Kali Linux 2019.4 versioon (kali-2019.4/ kataloogist see kali-linux-2019.4-gnome-amd64.iso fail). See on piisavalt hea ja sel juhul saad Sa endale vaikimisi superkasutaja õigused ning Sinu kasutajakonto mandaadiks jääb siis root/toor.

 

Teine etapp (Kali Linuxi installimine - VirtualBox näitel):

Märkus: Tegelikult on selle Kali Linuxi installimiseks VirtualBoxi ka teine, kiirem ja lihtsam meetod: Kuid kuna selle meetodiga võivad mõnes masinas probleemid ilmneda ja Sa saad kätte ka vähem tööriistu, siis sellest ma siin pikemalt ei räägi. Aga kes tahab seda kiiremat ja lihtsamat meetodit esmalt (või hiljem) proovida, kus seda tegelikku installeerimise protsessi ei toimu, siis tee järgmist:

a) Mine sinna veebilehele, ava seal natuke allpool "Kali Linux VirtualBox Images" vaheleht ja laadi sealt see VirtualBox Image alla (see fail on siis .ova laiendiga, mitte aga .iso laiendiga).
b) Seejärel käivita oma VirtualBox programm ja kliki 'Oracle VM VirtualBox Manager' akna tööriistaribal Import nupule.
c) Pärast seda otsi avanevas dialoogiaknas see allalaaditud .ova laiendiga fail (näiteks kali-linux-2020.1-vbox-amd64.ova) üles ja kliki Next.
d) Nüüd näidatakse Sulle virtuaalmasina sätteid, mida kavatsed importida. Sa võid neid muuta või siis mitte muuta - see on Sinu valik. Kui Sa ei tea, siis ära muuda midagi vaid kasuta neid vaikeseadeid. Sa pead valima ka koha (kaustatee), kuhu kõik need virtuaalmasina failid pannakse. Kui Sul on oma C: kettal vähe ruumi ja kui Sinu masinas on ka teine ketas, siis vali too, näiteks D: ketas. Kui valmis, siis kliki Import nupule.
e) Seejärel ilmub Kali Linux sinna 'Oracle VM VirtualBox Manager' akna vasemasse paani ja nüüd kliki üleval nupureal lihtsalt nupule Start. Alates Kali Linux 2020.1 versioonist on selle vaikimisi kasutajanimeks kali ja vaikimisi parooliks samuti kali. Nendega logidki oma Kali süsteemi sisse. Kui kõik õnnestus, siis on ju kõik OK, aga kui midagi läks nihu või kui Sulle ei istu see Kali töölaud jms, siis kustuta see virtuaalmasin ja proovi ikka seda ISO varianti, millest tuleb edaspidi kohe ka juttu.

Meie aga jätkame siin selle teise pikema ja kindlama meetodiga.

 

1. Loome esmalt uue virtuaalmasina (Virtual Machine):

* Käivita VirtualBox ja kliki üleval tema nupureal sellele New nupule:

Käivita VirtualBox ja kliki üleval tema nupureal sellele New nupule

* Seejärel sisesta "Name" tekstilahtrisse endale sobiv Kali nimi (kasuta "Kali Linux" nime), vali "Type" rippmenüüst Linux ja "Version" rippmenüüst Debian (64-bit), seda juhul kui Sa laadisid alla ikka selle 64-bit ISO faili. Kui valmis, siis kliki Next:

Debian (64-bit)

* Järgmises aknas vali füüsilise mälu (RAM) maht, mida VirtualBox võib kasutada iga kord kui Sa ta käivitad. See mälu "varastatakse" Sinu 'host' operatsioonisüsteemist ja antakse seejärel külalisoperatsioonisüsteemi käsutusse. Vali siin mälu hoolikalt. See mälu, mille Sa siin määrad, ei ole enam Sinu host operatsioonisüsteemile kättesaadav (seda muidugi ainult virtuaalmasina töö ajal). Näiteks kui Sinu host masinas on ainult 4 GB füüsilist mälu (RAM) ja kui Sa määrad siin oma virtuaalmasinale 2 GB mälu, siis jääb Sinu host masina käsutusse alla 2 GB mälu. Juhul kui Sa käivitad seejärel kaks virtuaalmasinat ühel- ja samal ajal, siis teine virtuaalmasin ei suudagi startida, sest talle ei jätku mälu. Teiselt poolt pead arvestama ka sellega, et kui palju Sinu külalisoperatsioon koos oma programmidega võib hakata seda mälu oma normaalseks tööks nõudma.

Linuxi distrode (sh ka Kali Linuxi) installeerimisel peab veel teadma ka järgmist:

* Linuxi installeerimine nõuab vähemalt kahte partitsiooni (partition). Üks on ette nähtud operatsioonisüsteemi enda ja kasutaja programmide ning failide jaoks, mida esitatakse kui "/" ja millele viidatakse kui "root". Teine väiksem partitisioon on mõeldud virtuaalsele mälule ja seda nimetatakse "swap". See swap partitsioon asub Laiendatud partitisiooni (Extended Partition) sees ja seda kutsutakse ka swap loogiliseks partitsiooniks, sest selle Laiendatud partitsiooni sees asuvad ainult loogilised partitsioonid (loogilised kettad).
* Kui Sa valid siin edaspidi Kali Linuxi installimise käigus kodukasutaja ja ka uue kasutaja jaoks selle vaikimisi pakutava "Guided – use entire disk" ning seejärel "All files in one partition" ketta vormindamise meetodi (sellest tuleb siin edaspidi ka juttu), siis luuakse kettale see 'Swap Partition' umbes sama suure mahuga kui see füüsiline mälu, mille Sa kohe siin allpool ära määrad. See 'Swap partitsioon' luuakse Laiendatud partitsiooni (Extended Partition) sisse.
* Probleem nr. 1: Juhul kui Sinu masinas on seda füüsilist mälu palju ja kui Sa määrad siin väga suure füüsilise mälu mahu, aga seejärel määrad siin mõned aknad edasi oma loodava virtuaalse kõvaketta mahuks suhteliselt väikse mahu, siis võib nii juhtuda, et Sul ei õnnestugi seda Kali Linuksi installeerimist lõpetada - ilmub veateade ja kogu lugu. (Pead otsast peale alustama ja kas oma füüsilise mälu mahtu siin vähendama või siis suurendama virtuaalse kõvaketta mahtu.)
* Probleem nr. 2: Kui Sa tegutsed umbes nii nagu selles "Probleem nr. 1" näidati ja kui Sul see Kali installimine isegi õnnestus, siis on järgmiseks ebameeldivaks probleemiks see et Kali Linxi süsteemi partitsiooni ("Filesystem Partition 1; /dev/sda1) jääb järele väga vähe seda vaba ruumi, sest suurema osa ruumist hõivasid just need Laiendatud partitsioon ning selle sees asuv Swap partitsioon. Sul ei õnnestu näiteks oma süsteemi enam värskendada jne... Sa pead siis oma süsteemi partitsiooni mahtu suurendama hakkama, aga see on üsnagi tülikas protsess, vähemalt algajatele.

Antud masina puhul selle füüsilise mäluga mingit probleemi ei ole, sest sel on 32 GB füüsilist mälu. Siin valiti siis selle füüsilise mälu mahuks umbes 8 GB, mis on täiesti piisav kogus (tegelikult piisaks antud juhul ka 4 GB või vähemast mahust). Kui valimis, siis kliki Next:

Siin valiti siis selle füüsilise mälu mahuks umbes 8 GB

* Siin kliki lihtsalt Create nupule:

Siin kliki lihtsalt Create nupule

* Klik kohe Next nupule:

Klik kohe Next nupule

* Klik kohe Next nupule:

Klik kohe Next nupule

* Järgmise akna puhul jäta see ülemine kaustatee kast puutumata ja määra allpool selle loodava virtuaalse kõvaketta maht, miinimumiks on siin vähemalt 20 GB, aga ma soovitan kusagil 30 - 40 GB määrata; see sõltub ka sellest et millise Kali versiooni Sa alla laadisid ja ka sellest et kui palju Sinu kõvakettal või SSD kettal seda vaba ruumi on. Ja siinse kettamahu suuruse määramine sõltub ka sellest ei kui suure mahuga füüsilise mälu (RAM) Sa siin eelpool oma virtuaalmasina jaoks määrasid. Kui Sa määrad liiga vähe seda kettaruumi, siis see Kali installeerimine ei õnnestugi Sul või kui õnnestubki, siis tekivad probleemid siis kui Sa hakkad oma Kali süsteemi värskendama ja Sa ei saagi seda teha; Sa näed selle asemel umbes järgmist veateadet: "E: You don't have enough free space in /var/cache/apt/archives/.".

Märkus: Kui Sinu C: kettal on vähe vaba ruumi ja kui Sinu masinas on olemas ka teine füüsiline ketas, siis vali siin üleval selle virtuaalse kõvaketta jaoks näiteks D: ketas (loo seal eelnevalt uus, näiteks "Kali_Linux" nimeline, kaust) - pilt.

Kui valmis, siis kliki Create:

Kui valmis, siis kliki Create

* Ja Sa jõuadki 'Oracle VM VirtualBox Manager' aknasse tagasi. Nüüd kliki siin Settings nupule:

Nüüd kliki siin Settings nupule

* Ava "General" kategooria all see Advanced vaheleht ja määra siin "Bidirectional" valikud:

Bidirectional

* Seejärel kliki vasemal "System" kategooriale, ava paremal "Processor" vaheleht ja juhul kui Sul on ikka kaasaegsem protsessor, siis määra siin üleval tema jaoks näiteks 2 virtuaalset protsessorit ja pane linnuke "Enable PAE/NX" ruutu. Siin ei maksa neid virtuaalseid protsessoreid üle kahe (2) määrata, sest sel juhul võivad Sulle hiljem virtuaalmasina jooksutamisel ilmuda füüsilise mäluga seotud veateated:

Enable PAE/NX

* Vali vasemal "Display" kategooria ja määra pareml videomäluks 128 MB; veendu ka selles et see "Enable 3D Acceleration" valik oleks aktiveeritud:

Display

!!! Juhul kui Sa alustad hiljem oma külalisoperatsioonisüsteemi installimist ja Sa saad kohe alguses või siis installimise käigus füüsilise mäluga seotud veateate ("xxx. The memory could not be read." veateate), siis katkesta see installimine ning tule siiasamasse "Settings" aknasse tagasi ja korista sellest "Enable 3D Acceleration" ruudust see linnuke ära ehk siis lülita see 3D üldse välja. Seejärel alusta selle installimisega uuesti, st kliki üleval nupureal "Start" nupule ja seda installimist jätkatakse samast kohast, kus Sul see pooleli jäi.
Selline füüsilise mäluga seotud veateade võib Sulle ka hiljem (isegi pärast külalisoperatsioonisüsteemi installimise õnnestumist) ilmuda ja ka sel juhul proovi esmalt just selle 3D väljalülitamisega antud probleemi lahendada:

xxx. The memory could not be read.

 

* Nüüd tuleb siis see oluline aken. Vali vasemal "Storage" kategooria, kliki paremal sellele "Empty" salvestusseadmele (st märgista ta), seejärel kliki kõige paremal sellele optilise ketta ikoonile, siis kliki "Choose Virtual Optical Disk File..." käsule ja otsi avanevas dialoogiaknas see see oma allalaaditud Kali ISO fail üles...:

Choose Virtual Optical Disk File...

* Seejäre näed sellist pilti...:

Seejäre näed sellist pilti...

* Network kategooria / sektsioon: Siin ära midagi muuda vaid mine kohe edasi, sest see NAT võrgutüüp sobib enamikele kasutajatele ja siin on vaikimisi juba kõik sätted paika pandud. Kuid kuna need võrgutüübid ehk võrgurežiimid vajavad rohkem tähelepanu, siis tuleb nendest ka rohkem juttu.

NAT (Network Address Translation) on VirtualBox'i vaikimisi võrgutüübiks, st see luuakse automaatselt siis kui Sa lood uue virtuaalmasina (VM) ja kui Sa ise siin "Network" kategooria all midagi ei muuda. NAT võrgurežiim on lihtsaim viis virtuaalmasinast välistele võrkudele ja internetile ligipääsemiseks. Tavaliselt see ei vaja host operatsioonisüsteemi võrgus ja külalisoperatsioonisüsteemis (guest) mingit seadistamist. Sel põhjusel ongi see VirtualBox'i vaikimisi võrgurežiimiks.

Külalisoperatsioonisüsteemi võrguliidese sees tehakse kättesaadavaks üks virtuaalne isoleeritud NAT ruuter. Iga külalisoperatsioonisüsteem saab oma virtuaalse ruuteri ja ei pääse teistele külalisoperatsioonisüsteemidele ligi. NAT ruuter kasutab host süsteemide võrguliidest. Virtuaalmasin, kus on see NAT sisse lülitatud, toimib sarnaselt reaalse füüsilise arvutina, mis ühendab end Internetti NAT ruuteri kaudu. See ruuter on antud juhul VirtualBox'i võrgumootoriks. Virtuaalne NAT ruuter paigutatakse iga virtuaalmasina ja host'i vahele. See eraldamine suurendab turvalisust, kuna vaikimisi ei saa virtuaalmasinad omavahel suhelda.

See kõik võimaldab Sinu külalisoperatsioonisüsteemil (guest virtuaalmasinal) sirvida Internetti virtuaalse ruuteri kaudu ja see NAT režiim sobib enamikele inimestele. Ühesõnaga, see lihtne võrgutüüp võimaldab Sinu külalisoperatsioonisüsteemil pääseda internetti samamoodi nagu teeb seda ka Sinu füüsiline kompuuter oma host opsüsteemiga.

Märkus: Sa võid oma virtuaalmasina ja selle NAT võrgutüübiga ka VPN ühendust kasutada. VPN töötab alati terve süsteemi ulatuses, see tähendab, et kui Sul on oma host süsteemis VPN sisse lülitatud, siis KÕIK Sinu poolt käivitatud rakendused kasutavad automaatselt VPN ühendust. Seega, kui Sul on host süsteemis see VPN-kliendiprogramm käivitatud, siis saab ka virtuaalmasinas Internetis surfata selle VPN-i kaudu. Selle eeliseks on see et Sa ei pea ühtegi oma rakendust eraldi konfigureerima, et need rakendused saaksid samuti seda VPN ühendust kasutada. Kuid Sa ei saa sel juhul ka ühtegi oma rakendust VPN ühendusest välja lülitada või siis teha nii et seda VPN ühendust kasutavad ainult teatud rakendused, samal ajal kui teised programmid kasutavad aga tavalist Interneti-ühendust (mitte seda VPN-i). Kui Sa tahad, et ainult teatud rakendused võivad seda VPN ühendust kasutada, siis võid näiteks ka VirtualBox'i installida VPN tarkvara ja seal jooksutada neid programme, millede jaoks Sa tahad seda VPN ühendust kasutada: installid ka sinna VirtualBox'is jooksvasse külalisoperatsioonisüsteemi sellesama VPN-kliendiprogrammi, mida Sa kasutad ka oma põhisüsteemis (host süsteemis); sulged oma host süsteemis selle VPN tarkvara ja käivitad virtuaalmasinas sellesama VPN-kliendiprogrammi, logid sisse ning tegutsed.

Kui Sa ei ole kogenud kasutaja, siis sobib see vaikimisi pakutav NAT võrgutüüp Sulle suurepäraselt ja Sa saad selle võrgurežiimiga praktiliselt kõik vajaliku ära teha! Kui Sa oled asjaga juba rohkem tuttav, siis võid ka neid teisi võrgutüüpe proovida ja nendega vastavalt vajadusele töötada. Näiteks Kali Linuxi puhul tuleks nendest võrgutüüpidest ja adapteritest natuke rohkem teada, läheb vaja. Neid võrgurežiime saab valida siin sellest "Attached to" rippmenüüst:

Network kategooria

✓ ✓ ✓ "Virtuaalmasinate jaoks võrgutüübi valimine (VirtualBox'i tarkvaras). | (VirtualBox pakub virtuaalsete võrkude jaoks mitut tüüpi võrke ehk võrgurežiime.)" - info.

* Lõpuks ava "USB" kategooria ja veendu, et oleks valitud see USB 2.0 (OHCI + EHCI) Controller. Kui valmis, siis kliki all OK, et sulgeda see Settigs aken:

USB 2.0 (OHCI + EHCI) Controller

 

2. Nüüd alustame Kali Linuxi (Kali 2020.1 versiooni) installeerimist VirtualBox'i:

* Kliki üleval VirtulaBoxi nupureal Start nupule:

Kliki üleval VirtulaBoxi nupureal Start nupule

* Juhul kui Sulle ilmub "Select start-up disk" aknake, siis vali selle rippmenüüst ikka see oma õige allalaaditud Kali ISO image fail ja kliki seejärel nupule Start:

Start

* Vali noolklahvidega "Graphical install" (see ongi juba vaikimisi märgistatud) ja vajuta ENTER:

Vali noolklahvidega "Graphical install" ja vajuta ENTER

Märkus: Mida need Kali "Boot menu" valikud tähendavad?

- Graphical install: Kui Sa tahad Kali installeerida oma masina füüsilisele kettale peamiseks operatsioonisüsteemiks (ei soovita) või 'Dual Boot' masinasse või siis virtuaalmasinasse ja kõik toimub graafilises keskkonnas (umbes samuti nagu ka Windowsi installimine).
- Install: Selle tavalise installeerimise puhul kuvatakse kõik käsuviiba režiimis ehk sel juhul installitakse Kail terminali režiimis (installimine tekstirežiimis). Siin pead ainult oma klahve kasutama...
- Advanced options: Selle Kali installimise meetodi alammenüü all on hulga valikuid [Graphical expert install (graafiline install maksimaalse kontrolliga); Graphical rescue mode (graafiline install päästerežiimis); Graphical automated install (graafiline automaatne install, umbes sama mis ka tavaline graafiline install); Expert install (install maksimaalse kontrolliga käsuviiba režiimis); Rescue mode (install päästerežiimis käsuviiba režiimis); Automated install (automaatne install käsuviiba režiimis); Speech-enabled advanced options].
- Accessible dark contrast installer menu (kehvema nägemise puhul selge/puhas mustal taustal rasvase tekstiga install): Ka selle Kali installimise meetodi alammenüü all on mitu valikut (Graphical install; Install ja Advanced options >).
- Install with speech synthesis: Sulle loetakse installimismenüü tekst ette.

 

* Ekraanikeele / kuvakeele ehk süsteemikeele valimine. Seda keelt hakatakse siis Kali kasutajaliideses kasutama, mina valin siin "English" ja klikin Continue. Keelt, regiooni, ajaformaati jms sellist saab ka hiljem, installi lõppedes, töölaua kaudu muuta. Siin installeerimisel saab navigeerimiseks kasutada ka Tab, ENTER ja nooklahve, aga Sa võid siin kõik ka hiirega ära teha...:

English

* Oma asukoha ehk regiooni valimine, sellega pannakse paika ajatsoon, aja formaat jne, vali siin "other" ja kliki Continue:

Oma asukoha ehk regiooni valimine, vali siin "other" ja kliki Continue

* Nüüd vali "Europe" ja kliki Continue:

Nüüd vali "Europe" ja kliki Continue

* Vali "Estonia" ja kliki Continue:

Vali "Estonia" ja kliki Continue

* Siin kliki lihtsalt Continue ja hiljem, pärast installeerimise lõppemist, paned "Settings" vahendi kaudu ajatsooni, aja formaadi, ekraani resolutsiooni jms ise õieti paika...; sellest tuleb veel edaspidi ka juttu - teisel veebilehel:

Siin kliki lihtsalt Continue ja hiljem paned töölaua kaudu kõik õieti paika...

* Vali oma klaviatuuri paigutuseks "Estonia" ja kliki Continue:

Vali oma klaviatuuri paigutuseks "Estonia" ja kliki Continue

* Siia võid oma host'i nimeks suvalise nime sisestada ja ära tühiklahve kasuta vaid kasuta näiteks kahe sõna "liitmiseks" kas sidekriipsu või siis alljoont, näiteks kali-virtualbox. Ühesõnaga, kasuta host nimena ühesõnalist nime. Sa võid aga selle ka "kali" alles jätta ja kohe Continue nupule klikkida. Selle nimega indentifitseeritakse Sinu süsteemi võrgus:

Siia võid oma host'i nimeks suvalise nime sisestada

Siin sisestati selleks Host-nimeks "Saatan" ja klikiti Continue:

Saatan

* Kui Sa ei kasuta oma võrgus domeeni (kodus ei kasutatagi seda), siis kliki siin kohe nupule Continue:

Kliki siin kohe nupule Continue

* Nüüd tuleb midagi uut, mida Kali eelmistes versioonide ei pakutud. Sisesta siia soovi korral oma reaalne täisnimi, aga Sa võid siia ka suvalise nime sisestada. Seda nime kasutatakse näiteks Sinu meiliprogrammis ja muudes programmides, kus kasutatakse Sinu reaalset nime. Selle täisnime esimest sõna (Sinu eesnime või muud "eesnime") kasutatakse vaikimisi ka selle standardse kasutajakonto (non-root) loomiseks:

Nüüd tuleb midagi uut, mida Kali eelmistes versioonide ei pakutud

* Nüüd vali oma standardsele kasutajakontole nimi, vaikimisi pakutakse Sinu eesnime (või "eesnime"), mille Sa eelmisse aknasse sisestasid. See kasutajanimi peab algama väikse tähega, millele võivad järgneda muud väiksed tähed ja/või numbrid (kombinatsioonis). Jäta see nimi meelde (!), sest seda läheb Sul edaspidi Kali süsteemi sisselogimiseks vaja. Kui valmis, siis kliki Continue:

Nüüd vali oma standardsele kasutajakontole nimi

* Seejärel sisesta oma kasutaja jaoks kaks korda parool ja kliki Continue. See kasutaja parool peaks olema pikk, kaheksa tähemärki või rohkem. Kirjuta see parool endale üles (!), sest sellega pead installeerimise lõppedes ka süsteemi sisse logima ja seda parooli läheb edaspidi ka mõne tarkvara või protsessi käivitamiseks vaja...:

Seejärel sisesta oma kasutaja jaoks kaks korda parool ja kliki Continue

Märkus: Sa võid oma kasutajakonto parooli hiljem igal ajal ka käsu passwd abil muuta. Pärast passwd käsu käivitamist, sisestad esmalt oma käesoleva parooli ja seejärel kaks korda oma uue parooli. Paroolide sisestamisel neid terminali aknas ei kuvata:

Sa võid oma kasutajakonto parooli hiljem igal ajal ka käsu passwd abil muuta

* Järgmisena vali Guided – use entire disk ja kliki Continue. Sellega luuakse tervel virtuaalsel kõvakettal üksainus suur partitsioon (sektsioon / oblast). See "Guided – use entire disk" ketta vormindamise meetod ongi kodukasutaja ja üksiku kasutaja jaoks kõige parem variant ning siin ei ole mõtet nende teiste meetoditega pusida...:

Järgmisena vali Guided – use entire disk ja kliki Continue

* Järgmises aknas kliki lihtsalt Continue:

Järgmises aknas kliki lihtsalt Continue

* Kui Sa valid Kali installeerimisel selle alltoodud meetodi, mida kutsutakse "All files in one partition", siis kogu Linuxi süsteemipuu või kataloogipuu salvestatakse ühteainsasse failisüsteemi, mis vastab root ("/") kataloogile. Ka siin, vormindamise skeemi või meetodi valikul, kliki kohe Continue. Juhul kui Sina näed siin rohkem valikuid, siis jäta see vaikimisi All files in one partition ja kliki samuti kohe Continue nupule:

All files in one partition

 


Märkus: Kui Sa valisid alguses virtuaalmasina loomisel virtuaalketta mahuks piisavalt suure mahu, siis pakutakse Sulle selles ülemises aknas lisaks ka "Separate /home partition" vormindamise skeemi, mis sarnaneb eeltooduga, aga siin jagatakse see failihierarhia kaheks: üks partitsioon sisaldab Linuxi süsteemi (/) ja teine hoiab "home" kataloogi (kasutaja andmeid, faile ja alamkatalooge, mis on kättesaadavad siis /home/ kataloogi all). Siin on eeliseks see et sel juhul on kasutaja andmeid lihtsam säilitada kui Sa teed süsteemi ümberinstalleerimise.

Lisaks sellele pakutakse ka "Separate /home, /var, and /tmp partitions" vormindamise skeemi, mis sobib aga serverite ja mitme kasutajaga süsteemidele. See jagab failipuu mitmeks partitsiooniks: lisaks root (/) ja kasutajakontode (/home/) partitsioonidele, need partitsioonid luuakse ka serveri tarkvara andmete (/var/) ning ajutiste failide (/tmp/) jaoks - vaata pilti.


 

* Las see "Finish partitioning and write changes to disk" jääbki siin märgistatuks ja kliki kohe Continue nupule. Hoolimata sellest eelmises ekraanis toodud "All files in one partition" nimest, luuakse tegelikult kaks partitsiooni: esimene hoiab kogu süsteemi, teine aga virtuaalset mälu ("swap" loogilise partitsiooni nime all):

Finish partitioning and write changes to disk

* Vali siin Yes ja kliki Continue:

Vali siin Yes ja kliki Continue

Linuxi puhul ketaste vormindamise skeemidest võid lugeda rohkem antud juhise II. osast.

* !!! Ja nüüd algab Kali baassüstemi tegelik installeerimine, kus failid kopeeritakse virtuaalmasina virtuaalsele kettale. Siin tuleb natuke oodata! Juhul kui Kali install jääb siin edaspidi toodud "Install the system" aknas mingitel põhjustel katki, siis näed "Installation step failed" veateadet:

Installation step failed

Proovi sel juhul järgmist:

Ja nüüd algab Kali baassüstemi tegelik installeerimine

* Kui Sa ei kasuta internetile ligipääsemiseks puhverserverit (proxy server), siis kliki siin kohe Continue:

Järgmises aknas kliki lihtsalt Continue

* Siin oota natuke...:

Siin oota natuke...

* Nüüd näed jällegi midagi uut, mida Kali eelmiste versioonide installimisel ei pakutud. Siin pakutakse Sulle installimiseks vaikimisi Xfce töölauda, Generic metapackages (kali-linux-*), default -- recommended tools (available in the live system), sellega saad kätte needsamad tööriistad, mis on ka "Kali Live" kettapildis olema ja lisaks veel ka standard system utilities (seda näed siis kui Sa lohistad siin aknas allapoole) tööriistu ning utiliite. See vaikimisi pakutav komplekt peaks enamikele algajatele sobima ja Sa võid siin kohe nupule Continue klikkida. Kuid Sa võid siin ka midagi muud valida, aga ole seejuures nende kotrollruutude märgistamisel tähelepanelik ja ära dubleeri neid valikuid. Kui Sa valid siin midagi valesti ja jätkad, siis saad nende tööriistade installimisel veateate ("...failed") ja kogu lugu. Juhul kui Sul see install ei õnnestunud, siis kliki seal veateate ("...failed") aknas lihtsalt nupule Continue, seejärel ilmub uus menüüpunktide valikuga aken, kus jäta seal see vaikimisi pakutav "Select and install software" menüüpunkt märgistatuks ja kliki nupule Continue. Seejärel jõuad Sa jälle siiasamasse aknasse tagasi, kus tee uuesti oma valikud...; kui Sa ei tea, et mida valida, siis kliki kohe nupule "Continue", et saada kätte vaikimisi pakutavad tööriistad, millest peaks enamikele kasutajatele ka piisama:

Nüüd näed jällegi midagi uut, mida Kali eelmiste versioonide installimisel ei pakutud

Mina tegin siin näiteks alltoodud valikud, pluss ka see vaikimisi pakutav standard system utilities (seda näed siis kui Sa lohistad "liftiga" siin aknas allapoole). Kui oled oma valikud teinud, siis kliki nupule Continue:

Mina tegin siin näiteks alltoodud valikud ja klikkisin nupule Continue

* Seejärel alustatakse valitud tarkvara installeerimist:

Seejärel alustatakse valitud tarkvara installeerimist

* Kuna virtuaalsel kõvakettal ei ole teisi opsüsteeme ja alglaadureid, siis on sel juhul vaja ka GRUB installida. Vali Yes, et installida see GRUB ja kliki Continue:

Vali siin Yes ja kliki Continue

Märkus: Alglaadur (Boot Loader) on esimene programm, mis käivitatakse BIOS/UEFI poolt. See programm laadib Linuxi kerneli/tuuma mällu ja seejärel käivitab selle. See alglaadur pakub sageli ka menüüd, mis võimaldab kasutajal valida opsüsteemi, mida käivitada. Tänu oma tehnilisele paremusele on GRUB vaikimisi alglaadur, mille Debian installeerib: see töötab enamiku failisüsteemidega ega vaja seetõttu värskendamist pärast iga uue tuuma installimist, kuna ta loeb buutimise ajal konfiguratsiooni ja leiab üles uue tuuma täpse asukoha.

* Nüüd vali see ketas, kuhu see GRUB tuleb installida. Antud juhul tuleb siis valida see /dev/sda virtuaalne ketas, sest see on ainuke ketas, mis on selle virtuaalmasina (VM) külge ühendatud. Kui sai valitud, siis kliki Continue:

Nüüd vali see ketas, kuhu see GRUB tuleb installida

* Tarkvara installeerimine lõpetatakse...:

Tarkvara installeerimine lõpetatakse...

* Installimine lõpetati, kliki Continue:

Installimine lõpetati, kliki Continue

* Seejärel oota tsipa ja pärast seda tehakse virtuaalmasina restart ehk taaskäivitus ning Sa näed Kali buutimise menüüga akent, kus vajuta kohe ENTER. Kui Sa siin midagi ei tee, siis buuditakse Sind mõne sekundi mõõdudes automaatselt Kali süsteemi sisselogimise ekraani:

...kus vajuta kohe ENTER

* Sa jõudsid Kali Linuxi sisselogimise ekraani, kus sisesta oma kasutajanimi ja parool ning vajuta ENTER (või kliki nupule "Log In"):

Log In

* Ja Sa jõuadki Kali Linux operatsioonisüsteemi Xfce töölauale (oma VirtualBox'i virtuaalses masinas)...:

Ja Sa jõuadki Kali Linux operatsioonisüsteemi Xfce töölauale

* Allpool siis Kali peamenüü:

Kali peamenüü

* Avati Kali "Settings" aken...:

Avati Kali "Settings" aken...

Esimesed asjad, mida pärast Kali installeerimist KOHE tee, on õige ekraani resolutsiooni ja oma regiooni, ekraanikeele, klaviatuuri paigutuse või siis kuupäeva -ja kellaaja kuvamise formaadi paikapanemine ning seejärel Kali operatsioonisüsteemi värskendamine (kõikide värskenduste allalaadimine & installimine) - sellest kõigest ja ka muust tuleb juttu Kali Linuxi II. osas.


Kui Sa lõpetasid oma külalisoperatsioonisüsteemiga (st Kali Linuxiga) töö ja sulged virtuaalmasina akna paremal ülanurgas asuva ristiga "Close" nupu kaudu, siis on Sul järgmised valikud:

* Save the machine state: Selle valiku korral külmutab VirtualBox virtuaalse masina täielikult ja salvestab selle oleku Sinu masina füüsilisele kettale. Kui Sa käivitad hiljem uuesti virtuaalmasina, siis jõuad täpselt sinna kohta, kus Sul pooleli jäi. Kõik Sinu programmid on endiselt avatud ja kompuuter jätkab tööd. Selline virtuaalse masina oleku salvestamine sarnaneb mõnes mõttes sellele kui Sa peatad sülearvutiga töötamise ja sulged tema kaane.
* Send the shutdown signal: See saadab virtuaalmasinale ACPI väljalülitussignaali, millel on sama efekt kui siis, kui Sa oleksid oma reaalses arvutis toitenuppu vajutanud. Kui Sinu virtaalmasin jooksutab üsna kaasaegset operatsioonisüsteemi, siis peaks see käivitama virtuaalmasina korraliku seiskamismehhanismi.
* Power off the machine: Selle valiku korral peatab VirtualBox samuti virtuaalmasina töötamise, aga tema olekut / seisundit ei salvestata. HOIATUS! See viimane valik võrdub sellega kui Sa tõmbad oma reaalses kompuutris toitekaabli välja ilma seda korralikult sulgemata. Kui Sa käivitad virtuaalmasina uuesti, siis tehakse täielik buutimine ja võidakse alustada virtuaalse süsteemi ketaste pikemat kontrollimist. Seetõttu ei tohiks seda tavaliselt teha, kuna see võib potentsiaalselt põhjustada andmete kaotsiminekut või muid probleeme. See valik on selleks vajalik, et kui Sa tegid millalgi varem oma virtuaalmasinas hetketõmmiseid (snapshots), siis saad antud valiku abil oma virtuaalsmasina vastava snapshot'i kiiresti taastada. Kuid kõik muudatused, mis Sa tegid pärast seda hetkeseisu ülesvõtmist (snapshot'i), lähevad kaduma.

Save the machine state

 

PS! Kui Sul tekib VirtualBox'i mingi operatsioonisüsteemi installeerimisel probleem: Kui VirtualBox'i mingi opsüsteemi (näiteks Windowsi või Kali) installimisel tuleb umbes taoline veateade... ja Sa ei saagi alustada:

"Failed to open a session for the virtual machine Win10. Call to WHvSetupPartition failed: ERROR_SUCCESS (Last=0xc000000d/87) (VERR_NEM_VM_CREATE_FAILED).

Result Code: E_FAIL (0x80004005)
Component: ConsoleWrap
Interface: IConsole {872da645-4a9b-1727-bee2-5585105b9eed}
"

Selline jama ilmus alles pärast Windows 10 'May 2019 Update' (Windows 10 version 1903) suure värskenduse installeerimist. Tee järgmist:

* Uninstalli oma VirtualBox'i vanem versioon, lae alla tema kõige uuem versioon ja installeeri see - seda ainult vajadusel...
* Vajuta Win + R klahve, sisesta Run akna käsuviibale OptionalFeatures.exe ja vajuta ENTER.

...või siis ava Search vahend ja tipi sinna otsingukasti "Turn Windows features on or off" (piisab ka sellest kui sisestad sinna ainult "turn" sõna) ja vajuta ENTER.

* Seejärel veendu selles et seal EI OLEKS Hyper-V ja Windows Sandbox ruutudes linnukesi, st nad peavad olema välja lülitatud. Juhul kui nendes on linnukesed, siis korista need ära ja tee pärast seda kaks korda (2x) järjest arvuti restart. Isegi juhul kui neid "linnukesi" seal ei olnud, tee ikkagi kohe pärast VirtualBox'i installeerimist 2x järjest kompuutri restart ehk taaskäivitus!

 

Lisaks: VirtualBox tarkvarast jms saad pikema ülevaate sealt, loe seal need kaks osa kindlasti läbi, sest need sisaldavad ka muud olulist infot!

"Kali Linuxi installeerimine Windows 10 operatsioonisüsteemiga lauakompuutrisse või sülearvutisse (Kali Linux 2020.1 versiooni näitel.) Loome sellega dual boot arvuti (multibuutarvuti) ja valime kompuutri buutimisel ühe neist opsüsteemidest. (Kehtib ka Windows 7/8/8.1 opsüsteemide suhtes.)" - link.

Etteotsa

Mine tagasi Kali Linuxi operatsioonisüsteemi I. ossa