Microsoft teeb nüüd Windows 10 installeerimisel selle klassikalise lokaalse (kohaliku) kasutajakonto loomise mõne kasutaja jaoks raskemaks...

 

 

Microsoft on alati soovitanud luua just see Microsofti kasutajakonto (MS pilve konto), aga ta ei ole seejuures blokeerinud ka selle vana klassiklalise lokaalse ehk kohaliku kasutajakonto loomist. Kuid alates Windows 10 'October 2018 Update' (Windows 10 Version 1809) väljalaskest on osade kasutajate jaoks selle lokaalse kasutajakonto loomine väga tülikaks muudetud ja seda siis:

* kui Sa ostad Windows 10 operatsioonisüsteemiga uue kompuutri ja teed selles Win 10 esmase paigaldamise;

* kui Sa teed hiljem Windows 10 puhta installeerimise või siis kasutad selle asemel seda "Reset this PC' vahendit, et teha selle kaudu Windows 10 puhas installeerimine.

Windows 10 'May 2019 Update' (Windows 10 version 1903) puhul on Microsoft seda taktikat küll natuke lõdvendanud, aga sedagi ainult suhteliselt väikese osa kasutajate jaoks.

 

Väga tüütud pidevad muudatused:

Microsoft muudab üsnagi tihti Windowsi elemente, et testida mõningaid funktsioone väiksema grupi kasutajatega (seda aga mitte ülejäänud kasutajatega). Kõige sagedamini juhtub see küll Windows 10 Insider programmist osavõtjatega. Ka kompuutrite tootjad lisavad omapoolseid muudatusi. Lühidalt, Windows 10 võimalused erinevad sõltuvalt kasutajast, kompuutri tootjast ja installeeritud Windows 10 versioonist.

 

Internetiühenduse OLEMASOLUL peab Windows 10 installeerimise ja selle käigus soovi korral lokaalse kasutajakonto loomise protsess välja nägema näiteks järgmine:

* Windows 10 installeerimise alguses palutakse Sul esmalt valida ekraanikeel ja klaviatuuripaigutus ning seejärel läbitakse terve rida ekraane kuni Sa jõuad "Sign in with Microsoft" ekraani. Kui Sa tahad nüüd luua kohe lokaalse kasutajakonto, siis pead siin klikkima ekraani vasemas allnurgas sellele "Offline account" lingile:

Offline account

* Seejärel klikid järgmises ekraanis No nupule:

Seejärel klikid järgmises ekraanis No nupule

* Ja Sa saadki minna kohe selle lokaalse (kohaliku) kasutajakonto alla, sisestad siin tekstikasti sobiva kasutajanime ja klikid nupule Next:

Ja Sa saadki minna kohe selle lokaalse (kohaliku) kasutajakonto alla

* Seejärel lood parooli, jättes selle meelde ja klikid Next:

Seejärel lood parooli, jättes selle meelde ja klikid Next

* Pärast seda sisestad kinnitamiseks selle parooli uuesti, seejärel lood parooli unustamise puhuks ka turvaküsimused ja jätkad Win 10 installeerimist. (Nende turvaküsimuste valik rippmenüüdest ja nendele vastuste sisestamine on küll kohustuslik, aga Sa võid seal suvalist "jama korraldada", et mitte aega raisata.)

jama korraldada...

 

Kuid Sa võid nende ülaltoodud ekraanide asemel ka hoopis järgmisi ekraane näha:

* Võrguühenduse konfigureerimise ekraanis on see “Skip” valik asendatud "I don’t have internet" valikuga. Kliki sellele "I don’t have internet" lingile:

I don’t have internet

* Seejärel kliki järgmises ekraanis "Continue with a limited setup" lingile ja Sa satud otse lokaalse konto loomise ekraanile...:

Continue with a limited setup

 

Internetiühenduse OLEMASOLUL võib seal "Sign in with Microsoft" ekraanis see "Offline account" link üldse kadunud olla:

Ühesõnaga, seda klassikalist kohalikku kontot võis Windows 10 installeerimise käigus luua tavaliselt siis kui Sa klikkisid seal "Sign in with Microsoft" ekraanis sellele "Offline account" lingile. Kuid nüüd võib Windows 10 Home versiooni installeerimisel see "Offline account" link seal ekraanis üldse puududa. Windows 10 Pro versiooni installeerimisel näed seal ekraanis endiselt ka seda "Domain join instead" linki, mis lubab kasutajal luua ka selle lokaalse konto, aga tulevikus võib ka neil see valik sealt kaduda...

Allpool siis pilt Windows 10 version 1903 Home (May 2019 Update) väljalaske installimisest, kus see "Offline account" valik on juba kadunud:

"Offline account" valik on juba kadunud

Kui Sa proovid seal ekraanis klikkida nüüd sellele "Next" nupule või siis "Create account" lingile, siis küsib Windows 10 Sinult "kehtivat e-posti aadressi, telefoninumbrit või Skype'i nime". Mingit nähtavat ümberhiilimise võimalust siin ei ole...:

Mingit nähtavat ümberhiilimise võimalust siin ei ole

Etteotsa

 

Internetiühenduse PUUDUMISEL (või kui Sa lülitasid selle tahtlikult välja) peab Windows 10 installeerimise ja selle käigus soovi korral lokaalse kasutajakonto loomise protsess välja nägema järgmine:

* Windows 10 installeerimise alguses palutakse Sul esmalt valida ekraanikeel ja klaviatuuripaigutus ning seejärel läbitakse terve rida ekraane kuni Sa jõuad "Let's connect you to a network" ekraani. Kui Sa tahad nüüd luua ikkagi selle lokaalse kasutajakonto, siis pead siin klikkima ekraani vasemas allnurgas sellele "Skip for now" lingile:

Skip for now

* Seejärel klikid sellele No nupule:

Seejärel klikid sellele No nupule

* Seejärel lood parooli, jättes selle meelde ja klikid Next:

Seejärel lood parooli, jättes selle meelde ja klikid Next

* Pärast seda sisestad kinnitamiseks selle parooli uuesti, seejärel lood parooli unustamise puhuks ka turvaküsimused ja jätkad Win 10 installeerimist. (Nende turvaküsimuste valik rippmenüüdest ja nendele vastuste sisestamine on küll kohustuslik, aga Sa võid seal suvalist "jama korraldada", et mitte aega raisata.)

Etteotsa

 

Kuid alates Windows 10 versioonist 1809 ('October 2018 Update') võib Microsoft kasutajal selle lokaalse konto loomist takistada. Kuidas sellest mõõda hiilida?

Kui Sa tahad nüüd Windows 10 puhtal installeerimisel luua selle Microsofti kasutajakonto asemel hoopis selle vana klassikalise lokaalse (kohaliku) kasutajakonto ja töötada ainult lokaalse konto all, siis on Sul selleks kaks võimalust:

* kui Sa ei taha sellest Microsofti kontost midagi kuulda ja kui Sul tekib selle lokaalse kasutajakonto loomisega probleeme, siis lülita enne Windows 10 esmast või puhast installeerimist internetiühendus välja: eemalda oma ruuterist toitekaabel või kui Sa kasutad Wi-Fi toega sülearvutit, siis kasuta tema "Airplane mode" klahvi (juhul kui see olemas on), et seda internetiühendust katkestada. Seejärl vali siis mõne hiireklõpsuga see lokaalse konto loomise võimalus - sellest siin edaspidi...;

* või siis jäta internetiühendus alles ja vali Windows 10 installeerimisel esmalt see Microsofti kasutajakonto loomine ning kui installeerimine saab läbi, siis ava 'Settings' äpp ning lülitu sealtkaudu selle lokaalse konto alla - juhis.

 

Kuidas Microsoft siis üritab selle lokaalse konto loomist takistada ja kuidas sellest mõõda hiilida?

Windows 10 installeerimisel sõltub lokaalse kasutajakonto loomine sellest et kas Sa installid Windows 10 Home või siis Windows 10 Pro versiooni. See sõltub ka sellest et millisesse seadmesse Sa oma Win 10 installid ja ka sellest et kas Sul on internetiühendus või ei ole seda ning see sõltub veel ka muudest faktoritest.

 

Esimene variant:

Alates Windows 10 versioonist 1809 ('October 2018 Update') väljalaskest: Windows 10 installeerimise alguses palutakse Sul esmalt valida ekraanikeel ja klaviatuuripaigutus nii nagu see ka varem toimus. Kuid mõne ekraani pärast palutakse Sul luua internetiühendus, juhul kui Sinu kompuuter oligi juba internetti ühendatud, siis Sa seda ekraani ei näegi. Kui Sa kasutad Wi-Fi toega sülearvutit, siis palutakse Sul luua internetiühendus.

!!! Kui Sa ei ole nüüd ettevaatlik ja kui Sa lood selle internetiühenduse, siis saadki Sa valida ainult selle Microsofti kasutajakonto loomise, st lokaalse konto loomist Sulle ei pakutagi enam. Ühesõnaga, lülita enne Windows 10 installeerimist internet välja ja ära loo seda internetiühendust ka Win 10 installeerimise käigus.

Juhul kui Win 10 installeerimsisel Sul internetiühendus puudub, siis näed järgmist ekraani, kus kliki nupule No:

Juhul kui Win 10 installeerimsisel Sul internetiühendus puudub, siis näed järgmist ekraani, kus kliki nupule No

Järgmisena näed Sa "Sign in with Microsoft" ekraani ja lokaalse konto loomise võimalust Sulle siin ei pakutagi. Kliki siin nupule Next:

Sign in with Microsoft

Seejärel kliki üleval vasemal selle tagasi noolega nupule:

Seejärel kliki üleval vasemal selle tagasinoolega nupule

Korda vajadusel seda protsessi mitu korda kuni Sa näed pärast sellele tagasi noolega nupule klikkimist lokaalse kasutajakonto loomise võimalusega ekraani, kus sisesta antud kohaliku konto jaoks sobiv nimi, seejärel kliki Next jne...:

Korda seda protsessi mitu korda kuni Sa näed...

Kuna paljud kasutajad on endiselt takerdunud sellesse Windows 10 versioon 1809 või Win 10 vanemasse versiooni, siis neil, kes tahavad kasutada ainult lokaalset kasutajakontot, on mõtekas minna kohe üle sellele praegusele Windows 10 versioon 1903 väljalaskele.

 

Teine variant:

Lülita enne Windows 10 esmast või puhast installeerimist internetiühendus välja: eemalda oma ruuterist toitekaabel või kui Sa kasutad Wi-Fi toega sülearvutit, siis kasuta tema "Airplane mode" klahvi (juhul kui see olemas on), et seda internetiühendust katkestada.

Kui Sa jõuad Win 10 installimise käigus sinna "Sign in with Microsoft" ekraani, siis alustagi esmalt selle Microsofti konto loomist ja Sa näed "Something went wrong" veateadet. Nüüd kliki siin "Skip" nupule:

Nüüd kliki siin "Skip" nupule

Kui Sa olid selle Microsofti konto loomise vahele jätnud, siis ilmub nüüd see vana "Who’s going to use this PC?" kirjaga ekraan. Nüüd saadki luua selle vana võrguühenduseta lokaalse konto ja logida Windows 10-sse sisse ilma selle Microsofti kontota - see võimalus oli ka varem olemas:

Who’s going to use this PC

 

Lisa:

Märts 2020. Windows 10 paigaldamine ehk uuesti installimine. Windows 10 puhas installeerimine (clean install) ja installime Windows 10 oma KOHALIKU ehk lokaalse konto alla. Seal on juttu antud momendil kõige uuema Win 10 puhtast installist kohaliku konto alla ja seal saab ülevaate ka uuendatust Win 10 puhtast installist Microsofti konto alla. Seal Windows 10 puhta installi ajal kohaliku / lokaalse konto loomisega mingeid probleeme ei tule! (Neid Win 10 installeerimise ekraane muudetakse pidevalt.)

Etteotsa