Win 10 probleemid
Windows 10 musta ekraani probleemid

(Käib osaliselt ka Windows 7 kohta)

 

 

Windows 10 musta ekraani (Black Screen) probleemi lahendamise stsenaariumid:

See jube must või tühi ekraan võib kasutaja kompuutris ilmuda alltoodud viisidel:

Selle musta ekraani ilmumise võivad põhjustada mitmed asjaolud ja need on järmised:

Must ekraan...

Allpool siis vaatamegi Windows 10 musta ekraani (Black Screen) probleemi lahendamise stsenaariume.

 

1) Kui must ekraan ilmub KOHE pärast arvuti käivitamist või pärast tema restarti - enne süsteemi sisselogimist:

* Kui Sa kasutad lauakompuutrit, siis veendu kõigepealt selles et kas Sinu monitor (displei) on ikka sisse lülitatud ja et kas tema toitekaabel on ikka korralikult ühendatud.
* Kui Sa kasutad lauakompuutrit, siis veendu selles et kas monitori videokaabel on monitoriga ja kompuutri videokaardi pordiga (videoväljundi pesaga) korralikult ühendatud.
* Võib ka nii juhtuda, et see videokaabel on rikutud ja sel juhul proovi mingit teist videokaablit.
* Kui Sa kasutad lauakompuutrit, siis torka see monitori videokaabel oma videokaardi / graafikakaardi mingisse muusse videoväljundi porti (DVI, HDMI, DisplayPort, Thunderbolt või VGA porti). Mõnikord võib juhtuda nii et pärast draiveri värskendamist (muutmist) saadetakse video graafikakaardi mingisse muusse väljundisse / porti.
* Kui Sinu kompuuter on parasjagu teleriga ühendatud, siis veendu selles et see televiisor oleks ikka sisse lülitatud ja et teleri sisendiks (INPUT / INP) oleks ikka määratud Sinu kompuuter (näiteks HDMI kaabel, mis tuleb arvuti videokaardist ja mis on torgatud teleri HDMI pessa). Lisa: Arvuti teleriga ühendamise juhis.
* Juhul kui Sa kasutad omaenda juurde ostetud videokaarti, mis on ühendatud Sinu monitoriga, siis proovi oma monitor ühendada arvuti emaplaati sisseehitatud videokaardiga.
* Eemalda kõik oma välised seadmed (välised kõvakettad, tugijaam, kontroller, printer jne) ja käivita arvuti uuesti. Kui ekraan ilmub, siis tähendab see seda et üks nendest välistest seadmetest põhjustaski selle musta ekraani ilmumise. Nüüd ühenda oma välised seadmed ükteise järel uuesti kuni Sa kaotad ekraani ja kui ilmub see must ekraan tagasi. Seejärel eemalda see viimane väline seade ja vaata, et kas Sa saad oma ekraani jälle tagasi. Kui jah, siis ära seda viimast välist seadet enam kasuta. (Seda meetodit võid ka siis kasutada kui Sulle ilmub see must ekraan pärast süsteemi sisselogimist.)
* Tõmba oma monitori toitejuhe välja, oota natuke aega ja torka ta seejärel tagasi...

* Kui Sa kasutad süle- või tahvelarvutit ja kui Sa kasutad ka tugijaama (docking station), siis eemalda ta ajutiselt.
* Kui Sa kasutad süle- või tahvelarvutit, siis veendu, et tema väline monitor oleks ikka sisse lülitatud ja Sinu kompuutriga korralikult ühendatud.
* Kontrolli seda et kas displei videokaabel ei ole rikutud (DVI, VGA, HDMI, Thunderbolt, DisplayPort) ja et kas Sa kasutad ikka õiget videokaablit (näiteks DVI-to-VGA) ning et kas ta on ikka videoadapteri õigesse pessa ühendatud.

* Võib ka nii juhtuda, et Windows 10 lihtsalt ei tuvasta Sinu monitori. Vajuta Windows + Ctrl + Shift + B klahvikombinatsiooni, et oma displeid kätte saada. Kui Sa kasutad aga tahvelarvutit, siis vajuta helitugevuse suurendamis (volume up) ja helitugevuse vähendamise (volume down) nuppe korraga kolm korda.

* Ka võib Sinu monitor rikutud olla ja siis tuleb ta välja vahetada, et selles täielikult kindel olla, proovi oma kompuutrit mingi teise monitoriga.
* Ka võib juhtuda, et Sinu videokaart ise on katki ja siis tuleb selle asemele uus osta. Enne võiks seda kontrollida mingi teise graafikakaardiga, juhul kui see käepärast võtta on.

 

*** Mine Windowsi Kaitstud Režiimi ehk Turvarežiimi (Safe Mode) - juhis. Seda Turvarežiimi võid kasutada ka siis kui see must ekraan ilmub enne süsteemi sisselogimise ekraani või pärast süsteemi sisselogimist või siis Sinu töö käigus. Juhul kui Sa ei saa Windowsi enda seest või siis süsteemi sisselogimise ekraani kaudu sinna Turvarežiimi minna, siis kasuta selleks Windows 10 installeerimise meediat (buutivat DVD plaati või USB mälupulka) - ka sellest on sealses juhises juttu - "Neljas meetod (väljaspool Windowsi): Kasuta Kaitstud Režiimi sisenemiseks Windows 10 installeerimise meediat (buutivat DVD plaati või USB mälupulka)" alapealkirja all - link.

Kui Sa jõudsid õnnelikult sinna Turvarežiimi, siis võid proovida järgmisi lahendusi:

a) Kui Sa kasutad korraga mitut monitori (või ka telerit), siis proovi vdeot projekteerida mingisse teise monitori (või telerisse): vajuta Windows + P klahvikombinatsiooni, vali ilmuvast küljepaanist teine displei ja vajuta ENTER.

Windows + P

Kui Sa valid televiisori, siis veendu selles et see televiisor oleks ikka sisse lülitatud ja et teleri sisendiks (INPUT / INP) oleks ikka määratud Sinu kompuuter (näiteks HDMI kaabel, mis tuleb arvuti videokaardist ja mis on torgatud teleri HDMI pessa). Kui teleris kuvatakse arvuti ekraani (töölauda), siis korrigeeri oma ekraani vajutades jälle seda Windows + P klahvikombinatsiooni ja valides loetelust oma kompuutri monitori (vali sealt loetelust kas "PC screen only" või siis "Second screen only" link, vaata ülemist pilti).

Proovi ka nii: vajuta Windows + P klahvikombinatsiooni, seejärel vajuta jälle  P klahvi ja siis Enter. Sa pead seda sammu kordama mitu korda, et läbida kõik need ekraani valikud.

b) Uninstalli oma videokaardi ehk graafikakaardi draiver (displei draiver / display driver). Seejärel tee ilma Win 10 installeerimismeediata kompuutri restart, et videokaardi draiverid automaatselt tagasi installitaks. Või siis installeeri ise nende draiverite vanem versioon tagasi, st need draiverid, mis viimati korralikult töötasid. Või lae alla oma graafikakaardi kodulehelt kõige uuemad draiverid ja installi need. Vahel pakutakse seda ka Windows Update vahendi kaudu - juhis sealsamas lehel.

c) Lülita välja 'Hybrid Boot' ('Fast Startup') buutimise vahend: Alates Windows 8 (8.1) ja 10 operatsioonisüsteemidest kasutatakse vaikimisi uut nn 'Hybrid Boot' ('Fast Startup') buutimise meetodit. Kuid paljudel juhtudel võib see vaikimisi aktiveeritud 'Hybrid Boot' vahend ka probleeme tekitada. Näiteks ka siis kui Sa väljud magamis- ehk uinakurežiimist (sleep mode), siis näed oma töölaua asemel hoopis musta ekraani. Sel juhul lülita see 'Hybrid Boot' ('Fast Startup') funktsioon välja ja tee seda selle juhise järgi (sealne juhis on toodud ära nii Windows 8/8.1 kui ka Windows 10 jaoks). Sa võid seda teha siinsamas Turvarežiimis või siis, et tulevikus ennetada igasuguseid probleeme, tee seda eelnevalt juba Windowsi enda sees.

d) Ka Sinu rikutud kasutajakonto võib selle musta ekraani põhjustada. Mine Turvarežiimi ja loo seal uus kasutajakonto - sellest rohkem infot seal.

 

* Värskenda (uuenda) oma kompuutri BIOS/UEFI tarkvara: Vahel võib selle musta ekraani probleemi lahendada ka BIOS/UEFI firmware värskendamine. BIOS'i (Basic Input/Output System) peamiseks funktsiooniks on kompuutri ettevalmistamine selleks et teisi tarkvaraprogramme, mida hoitakse meediaseadmetel (kõvakettad, CD plaadid & disketid), saaks laadida, käivitada ja nendega töötada. Kui Sa käivitad oma kompuutri, siis algul laetakse just seesama BIOS ja alles pärast teda operatsioonisüsteem.
BIOS'i võib aga ka järmiselt defineerida: BIOS on Firmware kompuutrite jaoks ja siin tuleb teada, et alates 2013/2014. aastast on uutes kompuutrites see vana BIOS asendatud uuema UEFI (EFI jne) firmwarega. Basic Input/Output System ehk System BIOS, ROM BIOS või PC BIOS mehhanismi akronüümiks ongi seesama BIOS. Ta on üks Firmware tüüpidest, mida kasutakse IBM PC ühilduvate kompuutri buutimise ehk alglaadimise protsessis. BIOS Firmware on kompuutrisse sisseehitatud ja ta ongi esimeseks tarkvaraks, mis käivitatakse siis kui Sa oma kompuutri sisse lülitad.

BIOS/UEFI firmwaret tuleb värskendada targalt, sest kui Sa teed seda valesti, siis Sa rikud oma kompuutri. Et seda BIOS/UEFI firmwaret uuendada, mine oma kompuutri tootja (või siis arvuti emaplaadi) veebsaiti ja lae sealt alla oma BIOS/UEFI firmware kõige uuem versioon. Tavaliselt leiad Sa sealt selle firmware värskendamise kohta ka täpse juhise, loe see enne alustamist hoolikalt läbi. Tänapäeva uuemate kompuutrite jaoks on see värskendamise protsess üsna lihtsaks tehtud ja paljudel juhtudel saad Sa seda teha otse oma kompuutri tootja kodulehe kaudu - automaatselt.

* Kui miski muu ei aita, siis kasuta 'Reset this PC' vahendit. Arvuti värskendamiseks, lähtestamiseks ja taastamiseks võib kasutada kahte 'Reset this PC' meetodit:

Etteotsa

 

2) Kui Sa näed musta ekraani pärast süsteemi sisselogimist:

* Kõigepealt vajuta Ctrl+Alt+Del klahvikombinatsiooni ja vaata, et kas Sa saad ilmuva ekraani kaudu käivitada Task Manager'i. Kui saad, siis on suurepärane. Seejärel ava Task Manager'i aknas menüü File > Run new task, siis sisesta sinna explorer.exe ja vajuta ENTER.

Seejärel ava Task Manager'i aknas menüü File > Run new task, siis sisesta sinna explorer.exe ja vajuta ENTER

 

* Kui see ei aidanud, siis eemalda kõik oma välised seadmed (välised kõvakettad, tugijaam, kontroller, printer jne) ja tee arvuti restart. Kui ekraan ilmub, siis tähendab see seda et üks nendest välistest seadmetest põhjustaski selle musta ekraani ilmumise. Nüüd ühenda oma välised seadmed ükteise järel uuesti kuni Sa kaotad ekraani ja kui ilmub see must ekraan tagasi. Seejärel eemalda see viimane väline seade ja vaata, et kas Sa saad oma ekraani jälle tagasi. Kui jah, siis ära seda viimast välist seadet enam kasuta.

*** Kui ka see ei aidanud, siis mine Kaitstud Režiimi ehk Turvarežiimi (Safe Mode) ja uninstalli seal oma videokaardi ehk graafikakaardi draiver (displei draiver / display driver). Seejärel tee ilma Win 10 installeerimismeediata kompuutri restart, et videokaardi draiverid automaatselt tagasi installitaks. Või siis installeeri ise nende draiverite vanem versioon tagasi, st need draiverid, mis viimati korralikult töötasid. Või lae alla oma graafikakaardi kodulehelt kõige uuemad draiverid ja installi need. Vahel pakutakse seda ka Windows Update vahendi kaudu. Sellest kõigest oli juttu (+ juhiste lingid) siinsamas eelpool - seal.

Peale selle võid seal, enne Turvarežiimist väljumist, sulgeda ka Run Once protsessid - ka need võivad põhjustada selle musta ekraani. Ava seal Turvarežiimis Task Manager aken ja kui Sa näed seal "Processes" sakis ja "Services" sakis RunOnce32.exe või siis RunOnce.exe kirjeid, siis peata need protsessid või teenused.
Sa võid seda proovida teha ka otse Windowsi tavarežiimis, seda juhul kui Sul õnnestub seal näiteks Ctrl + Shift + Esc (või Ctrl+Alt+Del) klahvikombinatsiooni abil avada see Task Manager'i aken. Tee pärast seda ka kompuutri restart.

* Lülita välja 'Hybrid Boot' ('Fast Startup') buutimise vahend: Alates Windows 8 (8.1) ja 10 operatsioonisüsteemidest kasutatakse vaikimisi uut nn 'Hybrid Boot' ('Fast Startup') buutimise meetodit. Kuid paljudel juhtudel võib see vaikimisi aktiveeritud 'Hybrid Boot' vahend ka probleeme tekitada. Näiteks ka siis kui Sa väljud magamis- ehk uinakurežiimist (sleep mode), siis näed oma töölaua asemel hoopis musta ekraani. Sel juhul lülita see 'Hybrid Boot' ('Fast Startup') funktsioon välja ja tee seda selle juhise järgi (sealne juhis on toodud ära nii Windows 8/8.1 kui ka Windows 10 jaoks). Sa võid seda teha Turvarežiimis (sellesse režiimi mineku juhis siinsamas) või siis, et tulevikus ennetada igasuguseid probleeme, tee seda eelnevalt juba Windowsi enda sees.

* Kui miski muu ei aita, siis kasuta 'Reset this PC' vahendit. Arvuti värskendamiseks, lähtestamiseks ja taastamiseks võib kasutada kahte 'Reset this PC' meetodit:

 

* Ka Sinu rikutud kasutajakonto võib selle musta ekraani põhjustada. Mine Turvarežiimi ja loo seal uus kasutajakonto - sellest rohkem infot seal.

Etteotsa

 

3) Kui must ekraan ilmub Win 10 installeerimise või siis tema suure värskendamise käigus või kohe pärast selle lõpetamist:

See must ekraan võib ilmuda ka Windows 10 installeerimise käigus või siis kui Sa teostad parasjagu Winows 10 suurt värskendamist (st installid Win 10 uue versiooni), mis ilmub praegu 2x aastas. See must ekraan võib ilmuda kas installeerimise käigus või siis kohe pärast installeerimise lõpetamist. Tee sel juhul järgmist:

a) Vaata oma kõvaketta LED indikaatorit, et määrata seda et kas Sinu arvuti ikka töötab. Kui see LED indikaator ikka vilgub, siis tähendab see seda et setup protsess ikka käib ja see on hea märk - Sa pead lihtsalt veel ootama. Juhul kui see installeerimine kestab aga kauem kui 3-6 tundi, siis on installeerimine kinni jooksnud.

b) Kui installeerimisprotsess on kinni jooksnud, siis lülita kõigepealt oma kompuuter välja. Juhul kui ta ei sulgu, siis hoia seda toitenuppu 5-10 sekundit all kuni arvuti välja lülitub.

c) Seejärel katkesta internetiühendus, eemaldades Ethernet kaabli (võrgukaabli) või siis lülita traadita adapter välja (kui võimalik). Sa võid ka oma traadita WiFi ruuteri toitejuhtme eemaldada.

Märkus: Kui Sul on näiteks Windows 10 suur värskendus ehk tema uus versioon 100% alla laaditud, siis võid selle internetiühenduse katkestada ka lihtsamal viisil - Action Center'i kaudu: vajuta Windows + A klahvikombinatsiooni ja seejärel kliki ilmuvas paanis Airplane mode nupule. See lülitab välja kõik võrgutehnoloogiad.

d) Nüüd eemalda kõik oma välised seadmed (välised kõvakettad, printer, mängukontrollerid, USB mälupulgad, tugijaam, teine monitor, nutitelefoni laadija jne) - kõik seadmed peale displei, hiire & klaviatuuri.

e) Eemalda oma arvuti toitejuhe. Kui Sa kasutad sülearvutit, siis eemalda tema aku. Seejärel oota vähemalt 60 sekundit, enne kui selle toitejuhtme (või aku) tagasi ühendad. (Märkus: Kui Sul on rohkem aega, siis jäta oma arvuti kuni üheks tunniks toiteta.)

f) Ühenda oma arvuti toitega, aga jäta ta internetiga ühendamata. Lülita kompuuter sisse.

g) Loodetavasti Windows jätkab nüüd seda installeerimisprotsessi või siis taaskäivitab selle.

h) Kui installeerimine lõpeb normaalselt ja kui Sa jõuad Windowsi töölauale, siis taasta internetiühendus, et lõpetada väskenduste allalaadimine ja nende rakendamine. Kui kõik õnnestub, siis võid ka oma välised seadmed uuesti tagasi ühendada.

i) Juhul kui setup pöördus tagasi Sinu Windows 10 eelmise versioonini, siis tee see suur värskendamine ise käsitsi - Media Creation Tool'i või siis .iso faili abil.

!!! Alati, kui Sa hakkad laadima alla ja installeerima Windows 10 suurt värskendust (st Win 10 uut versiooni, mis ilmub praegu 2x aastas), siis eemalda enne alustamist kõik oma välised seadmed ja jäta alles ainult displei, hiir ja klaviatuur. Lülita välja ka kolmandate osapoolte antiviirus, näiteks Avast Free Antivirus.

 

4) Kui Sinu ekraan läks pärast resolutsiooni muutmist mustaks ja selliseks ta jäigi:

Kui Sa muutsid oma ekraani resolutsiooni ja seejärel läks ta mustaks ning selliseks ta jäigi, siis on suur probleem ja sellest mustast ekraanist tuleks kuidagi lahti saama. Tegelikult on asi nii et kui Sa muutsid resolutsiooni, siis ilmub kinnitusaken, kus Sul tuleb klikkida nupule Yes, et kinnitada oma soovitud muudatus. Aga kui Sa vajutad selle asemel kogemata ENTER klahvi või teed midagi muud hullu, siis ilmub must ekraan ja selliseks ta jääbki. Mustaks ekraaniks jääb ta ka siis kui mingil põhjusel seda kinnitusakent selle 'Yes' nupuga ei ilmu, aga ka muudel põhjustel, näiteks kui Sa määrasid ekraani vale resolutsiooni.

Et sellest mustast ekraanist lahti saada ja muuta oma töölaud jälle tegutsemiskõlblikuks, tee järgmist:

a) Vajuta Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni, et jõuda uude ekraani. Seejärel vajuta Shift klahvi ja hoia teda all, siis kliki ekraani paremal allnurgas selle Power nupule ning vali hüpikmenüüst Restart:

Vajuta Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni, et jõuda uude ekraani.

Märkus: Sa võid alternatiivina vajutada ka  Windowsi logoga Windowsi logoga + L (ehk siis Win+L) klahvikombinatsiooni, et jõuda süsteemi sisselogimise ekraani. Seejärel vajuta ja hoia Shift klahvi all ning kliki paremal allnurgas Power ikoonile ja vali ilmuvast menüüst Restart käsk - pilt,...................... pilt ..............ja................... pilt

Pärast kompuutri restarti jõuadki otse siin alltoodud  Choose an option ekraani ja Sa saad sealt edasi minna... - pilt


b) Vali "Troubleshoot" menüüpunkt:

Vali "Troubleshoot" menüüpunkt

c) Vali "Advanced options" menüüpunkt:

Vali "Advanced options" menüüpunkt

d) Vali "Startup Settings" punkt:

Vali "Startup Settings" punkt

e) Kliki Restart nupule:

Kliki Restart nupule

f) Pärast kompuutri ümberlaadimist jõuad Sa sellesse uut tüüpi "Startup Settings" ekraani. Antud ekraanis võib kasutada nii tavalisi numbriklahve (1-9) kui ka alternatiivina vastavaid funktsiooniklahve (F1-F9 ja F10). Näiteks kui Sa vajutad numbriklahvi 3 või siis alternatiivina funktsiooniklahvi F3, siis määratakse Sinu ekraani resolutsiooniks nn "Low-Resolution Video". Kui Sa vajutad siin ekraanis klahvi F10 ja järgmises ekraanis numbriklahvi 1, siis viiakse Sind sinna 'Choose an option' ekraani tagasi. 

Sina valigi siin see "Enable low-resolution video" menüüpunkt, vajutades numbriklahvi 3 (või funktsiooniklahvi F3). Selle 'Low-Resolution Video' video määramisega käivitatakse Windows 10 uue ekraani resolutsiooniga, mis on 800x600 px. Mõnel juhul langetatakse ka ekraani refresh rate taset.

!!! Sel juhul muudetakse ainult ekraani resolutsiooni ja Sinu praegust displei draiverit ei uninstallita ega ei muudeta mingil moel.

Enable low-resolution video

g) Seejärel tehakse kompuutri uus restart ja kui Sa jõuad oma Windows 10 töölauale, siis on seal kõik ikoonid palju suuremad ning kogu pilt on märksa "kehvem", nii peabki olema, sest määrati palju madalam resolutsioon. Nüüd vali see õige ekraani resolutsioon tagasi, sellest ekraani resolutsiooni määramisest ja muust sellisest on juttu seal.

Suuremate probleemide puhul võid ka oma videodraiveri / displei draiveri uninstallida, laadida alla uus draiver ja seejärel ta installeerida... Või kui Sa installeerisid kogemata vale displei draiveri või kui tema uuema versiooni installeerimisel said tulemuseks musta ekraani, siis ava Device Manager ja keri sealtkaudu oma vana displei draiverini tagasi:

* Tee Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst Device Manager;
* Seejärel tegutse vastvalt alltoodud piltidele:

Seejärel tegutse vastvalt alltoodud piltidele

 

Seejärel tegutse vastvalt alltoodud piltidele - 2

 

Sinna väga olulisse 'Choose an option' ekraani ja sealt edasi siia "Startup Settings" ekraani saab tulla mitmel viisil... — loe seda kindlasti ka sealt.

Etteotsa