Tõsta kompuutri jõudlust & kiirust 'ReadyBoost' tehnoloogia abil

 

 

ReadyBoost tehnoloogia:

SuperFetch'i sai kasutada juba Windows Vistas koos uue ReadyBoost tehnoloogiaga. ReadyBoost tehnoloogia kasutab ära selle eelise, et flash mälu (välkmälu) kulutab andmete ülesleidmiseks vähem aega kui kõvaketas. Põhiliselt tähendab see seda, et süsteem leiab vajaliku asukoha flash seadmelt palju kiiremini ülesse kui sellele vastava oblasti Sinu kõvakettalt. Kõvaketas on kiirem suuremahuliste järjestikuste andmeblokkide lugemisel, flash draiv loeb aga kiiremini juhuslikke väiksemaid andmeblokke. Kui Sul on antud tehnoloogiaga ühilduv väline flash mäluseade, siis suunab ReadyBoost väikesed andmeblokid sinna flash mällu ja kui tekib vajadus, siis saab ta need andmed sealt palju kiiremini tagasi kui ta saaks seda teha ainult kõvaketast kasutades. Seega kasutab ReadyBoost USB seadmel (nt USB mälupulk, USB 2.0 draiv, SD card, CompactFlash ja muud portatiivsed välkmälu seadmed) olevat välkmälu selleks, et suurendada süsteemi jõudlust. Ta kasutab USB draivi kõvaketta mälu ja/või virtuaalmälu hoidmiseks, et kiirendada failidele ligipääsu ja suurendada vaba kättesaadava füüsilise mälu (RAM) mahtu.
Alates Windows 7 opsüsteemist on ReadyBoost vahendit täiustatud ja ta toetab nüüd näiteks ka USB seadmeid, millede maht on üle 4 GB. Ta toetab ka mitut seadet, Sa võid näiteks kasutada korraga mitud USB seadet, et luua nendesse ajutist mälu. ReadyBoost toetab ka exFAT, FAT32 ja NTFS failisüsteeme.

Füüsilise mälu (RAM) juurdelisamine tõstab alati kompuutri jõudlust. Aga kui Sa jooksutad 32-bit Windowsi ja kui Sinu arvuti juba omab seda 4 GB füüsilist mälu (st maksimaalselt toetatavat füüsilist mälu), siis võib see ReadyBoost vahend tõsta küll Sinu rakenduste kiirust. Isegi siis kui Sa jooksutad vanemas kompuutris 64-bit Windowsi, aga Sinu emaplaat ei luba üle 4 GB füüsilist mälu kasutada, ka siis võib seda ReadyBoost vahendit vaja minna.
Näiteks kui Sul on 4 GB füüsilist mälu, siis kasuta ReadyBoost funktsiooni jaoks vähemalt 8 GB mahuga USB mälupulka või SD kaarti (st topelt-mahuga) ja vaata, et ta oleks formaaditud NTFS (või exFAT) failisüsteemi. ReadyBoost ei suurenda Sinu vana kompuutri protsessori või mälu kiirust, ta tõstab ainult kõvakettale ligipääsu ja sealt väiksemate andmeblokkide kättesaamise kiirust - ta sobib hästi suurt kettaintensiivsust nõudvate programmide jaoks, näiteks nagu Adobe Photoshop, Lightroom, Microsoft Outlook jne.
Väline flash mäluseade peab omama vähemalt 256 MB vaba mälu ReadyBoost vahemälu tarbeks.

Siiski, kui palju kasu me sellest ReadyBoost tehnoloogiast saame? Kui Sul on süsteemi sisemist mälu märksa rohkem kui Sinu süsteem seda tavaliselt kasutab, siis EI OLE Sul sellest ReadyBoost tehnoloogiast kasu, aga kui Sul jääb alatihti sisemisest mälust väheks, siis kasuta oma välist flash mäluseadet. Eriti vajalik oleks ta mini-sülearvutite (Netbook) puhul, mis omavad vähem füüsilist mälu.

Märkus: Kui Sinu USB mäluseade ei sobi ReadyBoost funktsiooniga, siis annab Windows sellest ka teada (seadme omadusteakna vahelehel "ReadyBoost"). Kuid oma USB mälupulgal esmasel ReadyBoost funktsiooni sisselülitamisel, juhul kui Sa näed teadet, et antud seade ei sobi selleks, siis kliki allpool nupule 'Test Again' ja seejärel näed, et sobib küll. Juhul kui ka teisel-kolmandal katsel ilmub seesama veateade, siis antud USB mälupulk tõesti selleks ei sobi - pilt.

Kuna välist USB mäluseadet võib ilma süsteemi hoiatamata eemaldada, siis andmed, mis viiakse üle ReadyBoost vahendusel, krüptitakse (AES-128) ja arhiveeritakse ka kõvakettale (ühtlasi pakitakse ka nad kokku). Krüptimist tehakse seetõttu, et neid andmeid ei saadaks lugeda teise süsteemi poolt ja andmete varundamine lubab Windowsil need taastada, juhul kui väline flash mäluseade ootamatult eemaldatakse.

ReadyBoost vahendi võimalused: Ta toetab USB seadmeid, mille maht on üle 4 GB. Neis saab seda vahemälu luua kuni 32 GB, aga 64-bit Windowsi puhul võid Sa luua ReadyBoost vahemälu suuruses kuni 8 x 32 GB ehk siis 256 GB kokku; loomulikult peab Sul olema selleks suuremamahuline USB seade, näiteks usb mälupulk. Et ReadyBoost saaks kasutada ka üle 4 GB vahemälu, peab meie USB meedia (nt USB mälupulk) olema formaaditud (ümbervormindatud) kas exFAT või siis NTFS failisüsteemi (poest ostes on ta tavaliselt FAT32 failisüsteemiga). Väliste USB kõvaketaste puhul EI SAA seda ReadyBoost vahendit kasutada - pilt. (Mõne välise USB kõvaketta puhul Sa ei näegi tema omadusteaknas seda ReadyBoost vahelehte.)

Kui Sinu arvutis on Solid State Drive (SSD) ketas, siis Windowsis ei olegi ReadyBoost ja SuperFetch vahendite kasutamise võimalust, sest SSD-ketas on piisavalt kiire nii et antud instrumentide rakendamiseks ei ole mingit vajadust. Seega, kui Windows on installitud SSD kettale (alati soovitatav), siis lülitatakse see ReadyBoost automaatselt välja.

Alates Windows 7 süsteemist saab ReadyBoost jaoks kasutada korraga kuni 8 erinevat eemaldatavat usb meediat. ReadyBoost mälu võib kasutada ka kompuutri laadimise ajal, et kiirendada alglaadimise protsessi.

Märkus: Mis on Extended FAT (exFAT) failisüsteem? Alates Windows Vista SP1 ajast lülitati opsüsteemi ka uue failisüsteemi tugi, mille nimeks on Extended File Allocation Table (exFAT), mis on FAT32 failisüsteemi laiendatud versioon. exFAT failisüsteem tühistab 4 GB failisuuruse piirangu, mis on omane FAT32 failisüsteemile ja nüüd toetab ta ka portatiivseid (USB) salvestusseadmeid, mille maht on suurem kui 32 GB. Väliste USB kõvaketaste puhul võib teoreetiliselt olla nende mahuks kuni 64 ZiB (1 zebibait = 270 baiti; soovitatav on 512 TB) - FAT32 puhul seda aga ei saa. exFAT ongi loodud põhiliselt kaasaskantavate salvestusseadmete jaoks ja ta võib toetada kuni 2,796,202 faili panemist ühteainsasse kataloogi ning ta on USB andmekandjate (nt USB mälupulk) jaoks märksa efektiivsem kui seda on NTFS failisüsteem.
Oma USB mälupulka on mõtet formaatida exFAT failisüsteemi siis kui tema maht on üle 4 GB'i. Välise USB kõvakettaga on teine lugu..., aga tema puhul ei saa seda ReadyBoost'i kasutada ja see ei annaks ka tulemusi. Et formaatida oma USB meediat (näiteks USB mälupulka) exFAT failisüsteemi, tee järgmist: a) Tee enne oma väline seade andmetest tühjaks, siirda nad mujale, sest muidu nad kustutatakse; b) Ava This PC (Computer) aken, c) Tee oma USB seadmel paremklõps ja vali käsk Format, c) Vali dialoogiaknas "File system" rippmenüüst parameeter exFAT ja kliki nupule Start - pilt.

Etteotsa

 

ReadyBoost vahendi sisselülitamine:

* Ava This PC aken, tee oma USB meedial paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst Properties käsk.
* Ava ReadyBoost vaheleht/sakk, aktiveeri seal 'Use this device' raadionupp ja lohista allasuvat liugurit, et määrata ruumi maht, mida Sa soovid oma mälupulgal ReadyBoost tarbeks eraldada ning klõpsa siis OK (vaata allpool pilti). Kui suure osa Sa soovid oma välisest mäluseadmest eraldada ReadyBoost'ile, sõltub sellest et kas Sa tahad seda seadet kasutada samal ajal ka kui tavalist andmete salvestusseadet ning kui suur on tema kogumaht. Sellest liugurist allpool tuuakse ära ka soovituslik suurus, võid jätta selle kui vaja. Microsoft teatab, et Sa võid ReadyBoost vahemälust saada kasu ligikaudu 150% oma süsteemi füüsilisest mälust, st näiteks, kui Sul on süsteemis 1 GB füüsilist mälu, siis tagab ReadyBoost Sulle 1,5 GB mälu.

Kui Sa valid siin aga Dedicate this device to ReadyBoost parameetri, siis kasutatakse Sinu USB seadme kogu järelejäänud vaba ruum ainult ReadyBoost vahemälu tarbeks ja Sa ei saa sinna rohkem faile juurde lisada!

Seega, kui Sa valid Use this device raadionupu, siis kasutab SuperFetch selle draivi (nt USB mälupulga) mahtu enda andmete hoidmiseks (st vahemäluna). See vabastab süsteemi enda mälu, mida vastasel juhul oleks SuperFetch hakanud kasutama. Samal ajal võib oma USB mälupulka kasutada nagu tavaliselt ka tema õigeks otstarbeks, st sinna faile kopeerida, sealt faile kompuutrise tuua jne. Sa võid ka hiljem korrigeerida ja kontrollida seda et kui suurt osa SuperFetch võib Sinu Flash mäluseadmest kasutada - tuled siia ReadyBoost vahelehele tagasi ja lohistad seda "Space to reserve for system speed" liugurit (vaata järgmist pilti).
Kui Sul on üsna uus kiire kõvaketta ja piisava koguse füüsilise mäluga kompuuter, siis ei ole mõtet seda ReadyBoost vahendit kasutada, sest sel juhul ei anna ta erilisi tulemusi. Kasuta antud vahendit siis kui Sul on aeglane kõvaketas, vähe füüsilist mälu või kui Sa kasutad mini-sülearvutit (Netbook). Praegu on mälupulgad üsna odavad ja Sa võid ReadyBoost tarbeks osta kohe eraldi mälupulga ning Sa võid vajadusel teda ka muuks otstarbeks kasutada. Kui loobud sellest ReadyBoost funktsiooni kasutamisest, siis saad oma mälupulka endiselt ka muudeks vajadusteks kasutada. Praegu maksavad näiteks 8GB USB 2.0 mälupulgad kusagil 7 kuni 11 € ja kiired 8GB USB 3.0 mälupulgad 9 kuni 14 €. (Märkus: USB 2.0 ja USB 3.0 standardist on rohkem juttu seal.)

'Use this device' raadionupp

 

Kui Sa avad nüüd This PC (My Computer) akna, siis näed sellist pilti - pilt.


Kuidas kontrollida, et kas Sinu USB mälupulgal ikka lülitati see ReadyBoost funktsioon sisse ja et kas ta ikka töötab?

* Kõige lihtsam variant on avada see USB mälupulk ja Sa pead seal nägema "ReadyBoost.sfcache" nimelist faili - pilt.
* Või ava Performance Monitor tööriist ja lisa sinna Ready Boost loendurid... - juhis seal 'Performance Monitor' juhise all.


Lõpuks testi oma USB mälupulgal sisselülitatud Ready Boost vahendit ja vaata, et kas ta Sinu süsteemis mingit efekti üleüldse annab või on tulemus isegi kehvem:

* Ilma selle Ready Boost USB mälupulgata: Tööta oma kompuutriga mõnda aega "täisvõimsusel" ja ava seejärel Task Manager aknas 'Performance' vaheleht ning selle Memory kategooria ja võta selle pilt (ekraanitõmmis) - info. Seejärel käivita ka Resource Monitor tööriist ja võta seal samuti Memory sektsioonist pilt (ekraanitõmmis) - info.
* Ready Boost USB mälupulgaga: Torka see USB mälupulk pessa, tööta kompuutriga "täisvõimsusel" mõnda aega ja ava jälle need Task Manager ning Resource Monitor aknad ning võta pildid või võrdle kohe nende varasemate tulemustega.
* Kui mingit efekti ei saavutatud, siis lülita antud USB mälupulga omadusteaknas see Ready Boost vahend välja ja kasuta seda usb mälupulka muuks vajalikuks... - pilt.

Etteotsa