Mälukaardid, nende erinevad tüübid ja spetsifikatsioonid.

SD kaartide ostmisest ja kasutamisest.

SD kaartide formateerimisest (vormindamisest).

 

 

Mis see mälukaart on?

Mälukaardid on väikesed elektroonilised seadmed, mis on ette nähtud andmete salvestamiseks. Mälukaardid kasutavad tavaliselt välkmälu, nagu ka USB mälupulgad või SSD kettad. Mälukaarte kasutatakse väga paljudes seadmetes, näiteks digitaalkaamerates, nutitelefonides, tahvelarvutites, meediapleierites, sülearvutites, mobiilsetes konsoolides, valvekaamerates, telerites, bluetooth kõrvaklappides, minikompuutrites (näiteks Raspberry Pi seadmes), GPS seadmetes, mängudes, igasugustes printerites, kõlarites, FM raadiotes ja isegi mõne lauaarvuti sees. Kuna mälukaardid kasutavad välkmälu, siis ei kao mälukaardile salvestatud informatsioon selle mälukaardi seadmest lahtiühendamisel. See tähendab ka seda et Sa saad mälukaartide puhul faile kopeerida, teisaldada ja kustutada, samuti võid soovi korral mälukaarte vormindada (formaatida).

Sa võid SD mälukaardile isegi operatsioonisüsteemi installeerida, näiteks Raspberry Pi minikompuutri puhul installid microSD mälukaardile Raspbian Buster operatsioonisüsteemi või siis mingi muu Linuxi distro.

Mälukaart

Erinevalt USB mälupulkadest ei kasutata mälukaartide jaoks USB porti, et neid teiste seadmetega ühendada. Selle asemel ühendatakse mälukaardid teiste seadmetega otse spetsiaalsete riistvaraliideste kaudu, millede nimeks slot (siinipesa, plaadipesa, kaardipilu) ja seda juhul kui need kaardipilud on seadmetes olemas:

kaardipilu

kaardipilu 2

kaardipilu 3

Mälukaardi pilu (slot) Mac Mini kompuutris - pilt.

Mälukaardi pilu (slot) bluetooth kõrvaklappides:

Mälukaardi pilu (slot) bluetooth kõrvaklappides

Mälukaardi pilu (slot) lauakompuutris - pilt.

Mälukaardi pilu (slot) Raspberry Pi minikompuutris:

Mälukaardi pilu (slot) Raspberry Pi minikompuutris

Lenovo kaardilugeja

 

Mälukaardilugejad (SD kaardilugejad):

Juhul kui Sinu seadmes ei ole seda mälukaardi sisestamise pilu, siis võid osta mälukaardilugeja; selle mitme kaardipiluga mälukaardilugeja võid osta ka siis kui näiteks Sinu kompuuter juba omab seda mälukaardi pilu:

mälukaardilugeja

Ja veel üks mälukaardilugeja - pilt.

Ühendad selle mälukaardilugeja näiteks oma arvutiga selle USB pordi kaudu - pilt.

!!! Märkus: Kui Sa ühendad kompuutriga mälukaardilugeja, millesse Sa olid oma SD mälukaardi või microSD mälukaardi juba sisestanud ja kus sellel kaardilugejal on ka muid mitmes mõõdus eri suuruste kaartide jaoks erinevad kaardipesad, siis juhul kui Windows paiskab ekraanile igasuguseid aknakesi ning pakub Sulle ka selle SD kaardi või microSD kaardi formaatimist, aga Sa keeldu sellest (kliki nupule "Cancel") ja sulge ka kõik ülejäänud aknad - pilt.

SD/SDHC/SDXC mälukaartidele saab juurde pääseda järgmiste liideseseadmete abil:

* SD slotiga (siinipesaga, kaardipiluga) kompuuter
* USB SD kaardilugeja (USB2.0, USB3.0, USB3.1 & USB-C jaoks)
* PC Card, CardBus või ExpressCard SD adapter

 

Mälukaardi adapterid:

Kui Sa ostad microSD mälukaardi, siis on tavaliselt sellega kaasas ka standardse mälukaardi (SD kaardi) suurusega adapter (SD adapter). Mälukaardi adapter on ette nähtud just Micro SD mälukaardi jaoks ja see adapter näeb välja nagu tavalise suurusega SD mälukaart, mille pessa võid selle microSD kaardi torgata. SD mälukaardilugeja või siis kompuutri SD mälukaardi slot (kaardipilu) võib nüüd selle adapteri, koos microSD mälukaardiga, mahutada täpselt samuti nagu ka tavalise suurusega SD mälukaardi. Micro SD kaarte (microSD mälukaarte) kasutavad mitmesugused väikesed elektroonilised seadmed, näiteks mobiiltelefonid, digitaalkaamerad, GPS seadmed, meediapleierid, minikompuutrid jne. Ühesõnaga, kui Sa ostad microSD kaardi, siis saad seda mälukaarti koos kaasapandud adapteriga kõikides seadmetes ja mälukaardilugejates kasutada, kus seda mälukaardi tuge pakutakse.

Näiteks kui Sinu seadmel on ainult väike mälukaardi sisestamise pilu ("microSD" mälukaardi jaoks), siis võtad selle Micro SD mälukaardi adapterist välja ja torkad ainult selle microSD mälukaardi oma seadme mälukaardi pilusse. Komplektis olev SD adapter võimaldab märkimisväärselt suurendada microSDHC kaardi kasutamise mitmekülgsust, see saab töötada tuhandete SDHC kaardiga ühilduvate digitaalkaamerate, videokaamerate, kaardilugejate, sülearvutite jms seadmetega.

4GB Micro SD Card (SDHC) + Adapter:

mälukaardi adapter

mälukaardi adapter 2

mälukaardi adapter 3

mälukaardi adapter 4
Etteotsa

 

SD (Secure Digital) mälukaartide standardid (tüübid):

SD standardid on saadaval kolmes mahus: SD standard, SDHC standard ja SDXC standard. Igal neist formaatidest on erinevad kiiruse variandid. SD kaartidel on palju erinevaid tüüpe ja need on erineva kuju ning suurusega.

SD kaartide jaoks on määratud kolm kujutegurit (form factor): täissuurus (standardsed SD mälukaardid), miniSD ja microSD. See uuem microSD asendas miniSD ja seetõttu on turul kaks levinumat kujutegurit:

form factor

See uuem microSD asendas miniSD ja seetõttu on turul kaks levinumat kujutegurit

Standardsed SD mälukaardid: 32.0mm × 24.0mm
miniSD kaardid: 21.5mm x 20.0mm (aegunud mälukaardid)
microSD kaardid: 15.0mm x 11.0mm

Kui Sa ostad microSD mälukaardi, siis on tavaliselt sellega kaasas ka standardse mälukaardi (SD kaardi) suurusega adapter (SD adapter). Näiteks sülearvutitel ja osadel lauaarvutitel on mälukaardilugejad peamiselt standardsete SD kaartide jaoks, kuid koos selle kaasapandud adapteriga võib sinna sülearvuti või lauaarvuti mälukaardi sisestamise pessa (slotti, kaardipilusse) ka selle microSD mälukaardi torgata.

 

Mälukaartide standardid / tüübid ja nende maht (SD / SDHC / SDXC / SDUC):

sd
— SD (Secure Digital) standard - kuni 2 GB mahuga vana tüüpi SD mälukaart, kasutab FAT 12 ja 16 failisüsteeme. SD kaartide füüsiline suurus on 32×24×2,1 mm. See suurus sai normiks ka kõigi teiste SD kaartide uuemate versioonide jaoks, näiteks SDHC, SDXC või SDUC. Tänapäeval kasutavad paljud inimesed mõistet SD, viidates sellega ka uuematele SDHC, SDXC või SDUC mälukaartidele.

SDHC
— SDHC (Secure Digital High Capacity) standard - üle 2GB-32GB mahuga SDHC mälukaart, kasutab vaikimisi FAT32 failisüsteemi.

sdxc
— SDXC (Secure Digital Extended Capacity) standard - üle 32GB-2TB mahuga SDXC mälukaart, kasutab vaikimisi exFAT failisüsteemi.

sduc
— SDUC (Secure Digital Ultra Capacity) standard - üle 2TB-128TB mahuga SDUC mälukaart, kasutab vaikimisi exFAT failisüsteemi.

mahud

microSD — need on SD kaartide miniatuursed versioonid ja nende standardseteks suurusteks on 15×11×1.0 mm.

microSDHC — need on SDHC kaartide miniatuursed versioonid ja microSDHC mälukaarti võib salvestada andmeid kuni 32GB mahus.

microSDXC — need omavad sama füüsilist suurust mida ka eelmised microSD ja microSDHC kaardid, aga microSDXC kaardid on kiiremad ja nende salvestumaht võib teoreetiliselt ulatuda kuni 2TB-ni.

microSDUC — need on SDUC kaartide miniatuursed versioonid. Need mälukaardid omavad sama füüsilist suurust mida ka eelmised microSD / microSDHC / microSDXC kaardid, aga SDUC mälukaartide eeliseks on nende suurem kiirus ja salvestusmaht (kuni 128TB).

Märkus: Ma ei maininud siin eelpool miniSDXC ja miniSDUC mälukaarte ja seda seepärast et nendest formaatidest on loobutud ning Sa ei näe enam selliseid mälukaarte turul.

suurused

 

Tagasiühildumine:

SDXC seadmed on tagasiühildumise võimalusega ja seega nad toetavad ka SD ning SDHC mälukaarte.

SDXC mälukaarte saad kasutada ainult SDXC seadmega (näiteks Surface Pro tahvelarvutiga) ja neid ei tohi kasutada mitte-ühilduvate seadmetega.
SDXC seadmetega saab kasutada SD, SDHC ja SDXC mälukaarte (näiteks Surface Pro tahvliga võid kasutada ka SD ja SDHC mälukaarte).
SDHC mälukaarte saab kasutada SDHC ja SDXC seadmetega (näiteks SDHC mälukaardi võid torgata ka Surface Pro tahvli microSDXC kaardi porti).
SDHC seadmetega võib kasutada mõlemaid nii SD kui ka SDHC mälukaarte.
SD seadmetega saab kasutada ainult SD mälukaarte (aga vastava draiveri installimisel saab ka SDXC mälukaarti kasutada).
Etteotsa

 

SD mälukaartide kiirus:

1) SD kaardi siini (bus) kiirus - UHS Bus Class:

See viitab "siini liidese" ("bus interface") kiirusele ja seda tähistatakse rooma numbriga. Siini liides on kui maanteel olevate radade arv, samas kui siin edaspidi kirjeldatav "Speed Class" tähistab eraldi autosid. SD kaartidel on mitu erinevat siiniliidese standardit. Siini liidese standardid on seotud kiirusega, mida elektroonika kasutab andmete edastamiseks. Need on liidese riistvara spetsifikatsioonid, mis erinevad SD kaardi kiirusklassist (Speed Class). Vähemalt teoorias on praegu olemas neli erinevat SD kaardi siini liidese standardit — High-Speed, UHS-I, UHS-II ja UHS-III:

siinid

"UHS Bus Class" puhul peetakse silmas SD kaartide järjestikust lugemise ja/või kirjutamise kiirust. SD kaardi reklaamitud kiiruse vaatlemisel on peamiseks teguriks just see et kui kiire on selle mälukaardi siin (bus). Sa võid näiteks mõnel SD kaardil näha selliseid asju nagu UHS või UHS-II, mille on trükkinud nende tootjad.

SD mälukaardi siini algkiirus 12,5 MB/s on vaikerežiimiks (Default Mode) ja selle määratluseks on SD1.0. Seejärel määratles SD1.1 kiirrežiimi (High Speed Mode) 25MB/s, et toetada digitaalkaameraid. Kuid uute ja kiiremate seadmete toetamiseks oli vaja kiiremaid siini liideseid ja nendeks said UHS-I, UHS-II, UHS-III ning SD Express. Kõik need kiiremad liidesed on saadaval SDHC, SDXC ja SDUC mälukaartidele.

Seega:

Vaikimisi siini kiirus tähendab seda et SD kaart võib lugeda ja kirjutada kuni 12.5 MB/s.
High Speed (HS) pakub kahekordset vaikekiirust - 25 MB/s.
UHS-I (Ultra High Speed I) mälukaardid võivad lugeda/kirjutada kiirusega 50 MB/s kui andmed edastatakse mõlemas suunas (full-duplex režiimis) ja kuni 104 MB/s siis kui andmed edastatakse ainult ühes suunas (half-duplex režiimis, lugemine või kirjutamine).
UHS-II (Ultra High-Speed II) kiirus kuni 156 MB/s (full-duplex režiimis) ja 312 MB/s (half-duplex režiimis, lugemine või kirjutamine).
*** UHS-III (Ultra High Speed III) kiirus kuni 312 MB/s (full-duplex) ja 624 MB/s (half-duplex, lugemine või kirjutamine). UHS-III suurendab veelgi siini kiirust, mis on hea 8K videote ja 360-kraadi/3D kaamerate/droonide ning suuremahulise andmemahu kiire edastamise jaoks. UHS-III sisaldab kõiki UHS-II funktsioone, pluss 3.12/6.24Gpbs FD režiimid ja Quick Recovery funktsioon. Kuid neid UHS-III kaarte on turul väga vähe. Need UHS-III kaardid ei leia tõenäoliselt laialdast kasutamist, sest 2018. aastal lisati SD kaardi standarditesse uus standard, mille nimeks on SD Express. Sul peavad ka UHS-III-ga ühilduvad seadmed olema.
*** SD Express (SD Express 8.0) — see uus SD 8.0 spetsifikatsioon pakub kiireimat andmeedastuskiirust kuni 3940 MB/s (4 GB sekundis), kasutades selleks PCI Express Generation 4 (PCIe Gen.4 / PCIe 4.0) liidest ja NVMe (NVMe Express™) rakendusprotokolle. Need kaardid alles hakkavad turule ilmuma. SD Express'i hakatakse pakkuma SDHC, SDXC ja SDUC mälukaartide jaoks, vaata pilti:

SD Express

SDXC

 

Näiteid SD mälukaartidest ja nende kiirustest:

kiire sd 1

 

kiire sd 2

kiire sd 3

tabel (siinid)

 

2) Kiirusklass (Speed Classes: Speed Class, UHS Speed Class ja Video Speed Class):

Teiseks oluliseks teguriks SD mälukaardi lugemis- ja kirjutamiskiiruse määramisel on selle klassi hinnang ehk reiting. See hinnang näitab meile mälukaardi minimaalset püsikiirust, mõõdetuna megabaitides sekundis (MB/s). See EI OLE eelpool kirjeldatud "siini liidese" ("bus interface") kiirus, vaid see on tegelikult SD kaardi kiiruse üks näitaja, mõnel uuemal mälukaardil puudub see algne Class reiting.

'SD Class' hinnangud jagunevad kolme kategooriasse:

Speed Class - seda kasutatakse SDHC mälukaartide jaoks ja see võib olla võrdne 2, 4, 6, 8 või 10. Iga number näitab minimaalset kiirust, väljendatuna MB/s. Näiteks Speed Class 2 tähendab, et mälukaardi minimaalne püsikiirus on 2 MB/s. Class 10 SD kaardi minimaalne kiirus on aga 10 MB/s jne.
UHS Speed Class - see on kiiruse reiting, mida kasutatakse SDHC ja SDXC mälukaartide jaoks ja mis kasutavad UHS siini. 'UHS Speed Classes' võib omada ühte kahest väärtusest: 1 või 3. UHS Class 1 mälukaart tähendab seda et selle minimaalne kiirus on 10 MB/s, samas kui UHS Class 3 kaardi minimaalne kiirus on 30 MB/s.
Video Speed Class (või V Class lühidalt) - seda kasutatakse videosalvestusseadmetega töötamiseks mõeldud mälukaartide hindamiseks. On olemas viis V Class'i: V6, V10, V30, V60 ja V90. Selle "V" järel olevad numbrid näitavad Sulle kaardi minimaalset püsikiirust. Näiteks V10 tähendab, et mälukkaardi edastuskiirus on halvima stsenaariumi korral vähemalt 10 MB/s, V60 töötab aga minimaalse kiirusega 60 MB/s jne.

Speed Class

SD kaartide üks levinumaid kasutamisviise on videosalvestuste hoidmine. Sõltumata sellest et kas Sa kasutad videokaamerat, action-kaamerat või isegi nutitelefoni, ei piisa lihtsalt suure salvestusruumiga mälukaardi ostmisest. Sa pead vaatama ka seda et kui kiire see ostetav mälukaart on. Alltulev tabel näitab seda et millised 'Speed Classes' peaksid Sinu mälukaardilt olema eri tüüpi videosalvestusstsenaariumide jaoks:

Sa pead vaatama ka seda et kui kiire see ostetav mälukaart on

Märkus: Kui Sa hakkad SD mälukaarti ostma, siis saad tollest YouTube videost ka ostmiseks vajalikku infot.

Etteotsa

 

*** SD kaartide liideste kontaktid ja mälukaartide tähistused:

UHS-I
UHS-II või UHS-III

Siini liidese standardid on seotud kiirusega, mida elektroonika kasutab andmete edastamiseks. Need on liidese riistvara spetsifikatsioonid, mis erinevad SD kaardi kiirusklassist (Speed Class). Vähemalt teoorias on praegu olemas neli erinevat SD kaardi siini liidese standardit — High-Speed, UHS-I, UHS-II ja UHS-III:

siinid

Märkus: Ka uusimal SD Express kaardil on kaks kontaktipistikute rida, ülemine rida on määratud vana UHS-I siiniliidesega tagasiühilduvuse tagamiseks. Alumine kontaktide rida pakub aga PCI Express Generation 4 (PCIe Gen.4 / PCIe 4.0) siini liidest koos NVMe (NVMe Express™) protokollidega:

Ka uusimal SD Express kaardil on kaks kontaktipistikute rida

SD kaartide tähistused:

tähistused

* Number [1] näitab SD kaardi mälumahtu, antud juhul siis 256 GB.

* Number [2] näitab mälukaardi UHS Speed Class'i, antud juhul siis U3. See EI EI EI OLE siini liidese (bus interface) kiirus, vaid see on tegelikult SD kaardi kiiruse üks näitaja, mõnes uuemas mälukaardis puudub see algne Class reiting üldse. Number [6] tähistab mälukaardil siis video reitingut (antud juhul siis V30); näiteks nutitelefonide puhul ei ole see näitaja oluline, aga kui Sul on professionaalse kvaliteediga video, siis see muutub oluliseks.

Praegu on need SD kaartide kiirusklassid (Speed Classes) siis tähistatud järgmiselt:

Speed Classes

* Number [3] näitab mälukaardi uuema kiirusklassi "rakenduse" kiirust, antud juhul siis A2 tähistusega. On olemas A1 ja A2 tähistused, nende mõlemate miinimum püsiv järjestikune kiirus on 10MBytes/s; üldiselt pole see kaardi ostmisel oluline.

* Number [4] näitab mälukaardi tüüpi, siin siis SDXC. Originaalne SD kaart toetab kuni 2 GB salvestusruumi. SDHC toetab kuni 32 GB salvestusruumi. SDXC toetab kuni 2TB salvestusruumi ja lõpuks praegu uusim SDUC toetab kuni 128TB..., aga need kaardid alles ilmuvad turule. Kaardi tüüp ütleb Sulle ka mälukaardi standardvormingu ehk selle et millises vaikimisi formaadis Sa selle SD kaardi ostsid. Selle kaardi tüübi näed mälukaardi pakendil ja mälukaardile endale prindituna. Need mälukaardid tulevad siis järgmiste failisüsteemidega: SD - FAT12/16, SDHC - FAT32, SDXC - exFAT ja SDUC - exFAT.

* Number [5] näitab mälukaardi UHS klassi, antud juhul siis "I". Praegu on olemas UHS-I (Ultra High Speed I), UHS-II (Ultra High-Speed II) ja UHS-III (Ultra High Speed III) klassi mälukaardid; see UHS-III alles ilmub turule. On veel ka uusim SD Express (SD Express 8.0) mälukaart, aga ka need alles ilmuvad müüki. Nendest UHS klassidest ja SD Express kaartidest oli kohe siin eelpool juba ka juttu.

* Number [6] tähistab mälukaardil siis video reitingut (antud juhul siis V30); näiteks nutitelefonide puhul ei ole see näitaja oluline, aga kui Sul on professionaalse kvaliteediga video, siis see muutub oluliseks.

* Number [7] näitab siis mälukaardi enda nime ja tootjat.

 

Mis on kirjutuskaitsega SD kaart?

Kirjutuskaitse on füüsiline mehhanism, mis takistab kasutajatel salvestusseadmel väärtuslike andmete muutmist või kustutamist. Kirjutuskaitsega salvestusseadmetesse salvestatud failid, näiteks nagu heli, video, dokumendid jne, on kaitstud. Teisisõnu, kui kõvaketas, USB mälupulk või SD mälukaart on kirjutuskaitsega, tähendab see seda et Sa ei saa enam salvestusseadmeid kasutada nii nagu varem. Sellega seotud toimingud keelatakse. Ka SD mälukaardid tulevad selle kirjutuskaitse füüsilise mehhanismiga.

Mõnikord ilmub SD kaardi kasutamisel või selle formateerimisel tõrge, öeldes, et see mälukaart on kirjutuskaitsega ("write-protected") või siis ainult lugemiseks ("read-only"). Enamike standardsete täissuuruses mälukaartide ja ka adapterite vasemal serval on väike füüsiline sakk (liugur / lüliti), mida saad üles või alla lohistada. Kui Sinu kaart on "write-protected" / "read-only", siis lohista see lüliti vastupidisesse asendisse (st kui see on üleval, siis lohista see allapoole; kui see on all, siis lohista see üles).

Ostes standardse SD mälukaardi või microSD mälukaardi (koos adapteriga), siis on neil see lukustuslüliti ülemises asendis, mis tähendab seda et mingit kirjutuskaitset antud mälukaardil ei ole ja Sa võid sellega töötada. Kui Sa aga lohistad selle lüliti alla, siis lukustad oma SD kaardi. Näide "Write-Protected / Read-Only" SD kaardi lukustusliugurist:

Näide "Write-Protected / Read-Only" SD kaardi lukustusliugurist

!!! Kui Sinu standardsel täissuuruses SD mälukaardil või microSD mälukaardi adapteril on see kirjutuskaitse sisse lülitatud, siis näiteks Windows 10 arvuti ei tuvastagi seda mälukaarti ja Sa ei näe seda ka File Explorer aknas. Seega, kui Sinu seade ei näe seda mälukaarti, siis kontrolli esmalt, et kas see füüsiline kirjutuskaitse on peal või ei ole seda (Sa võisid selle pealepandud kirjutuskaitse kas unustada või siis panid selle kogematta peale).

Etteotsa

 

Compact Flash (CF) mälukaardid:

CompactFlash (CF) on mälukaardi formaat, mida kasutatakse peamiselt professionaalsetes ja tipptasemel digitaalsetes foto- ja videokaamerates. Näiteks Canon ja Nikon kuuluvad nende ettevõtete hulka, kes kasutavad oma elektroonikaseadmetes CompactFlash-i.

Varem pakkusid need CF kaardid nii suuremat mälumahtu kui ka kiiremat andmeedastuskiirust (võrreldes seda muud tüüpi mälukaartidega). Seetõttu eelistasidki foto- ja videospetsialistid CompactFlash kaarte.

Tänu oma suuremale mälumahule ja suurele kiirusele, on CompactFlash kaardid siiani kättesaadavad ning neid kasutatakse endiselt. CF-kaarte on kahte tüüpi:

CompactFlash I mälukaartidel on salvestusruumi kuni 128 PB (praegu on see maksimaalselt 512 GB) ja nende standardseks füüsiliseks suuruseks on 43×36×3,3 mm.
CompactFlash II mälukaartidel on samad spetsifikatsioonid, mis ka CompactFlash I tüüpi kaartidel, aga need on natuke paksemad: 43×36×5 mm.

CF 1

CF 2

CF 3

CompactFlash mälukaardid on nüüdseks asendatud uuemate CFexpress mälukaartidega, mis võivad olla uskumatult kiired, kuna nad kasutavad PCI Express 3.0'i ja toetavad NVMe (NVMe Express™) rakendusprotokolli. Kahjuks ei ole need uuemad CFexpress kaardid vanade CF mälukaartide siinidega tagasiühilduvad, kuna neil on erinevad füüsikalised suurused (38.5 × 29.8 × 3.8 mm) ja need kasutavad ka uuemat tehnoloogiat:

CFexpress

CFexpress 2
Etteotsa

 

Kuidas mälukaarti osta? Mõned head mälukaardid (2020).

On olemas väga palju erinevaid mälukaarte, mida pakutakse eri tüüpi seadmete jaoks, alates DSLR kaameratest kuni mobiiltelefonideni välja ja ekraanide ning paljude muude elektrooniliste vidinite jaoks. Sa pead oma seadme ja rakenduse jaoks valima välja sobiva mälukaardi:

Sa pead oma seadme ja rakenduse jaoks valima välja sobiva mälukaardi

Olles eelnevalt siin veebilehel lugenud nendest SD mälukaartide erinevatest spetsifikatsioonidest ja parameetritest, pead nüüd otsustama, et millist mälukaarti Sa tegelikult vajad.

* Esimene asi, mida vaadata, on mälukaardi suurus ehk selle füüsilised mõõtmed, et see ikka sobiks Sinu seadmele. Vaata, et millist slotti/porti (siinipesa, plaadipesa, kaardipilu) Sinu seade omab ja kas see seade seda üldse omabki. Vajadusel võid osta ka mälukaardilugeja ja kasutada ka mälukaardi adapterit (need tulevad tavaliselt koos microSD mälukaardiga).

* Kaardi tüüp. Kaarditüübi osas pead otsustama kahe peamise variandi vahel: SDHC (Secure Digital High Capacity) ja SDXC (Secure Digital eXtended Capacity). Ainus erinevus nende kahe kaardi vahel on see et kui palju nad salvestusruumi pakuvad. SDHC kaardid pakuvad 4–32 GB, SDXC kaardid aga tavaliselt 64–2 TB.

* Otsusta, et millise salvestusmahuga mälukaarti Sa vajad. Kui Sa tahad osta SD mälukaarti, millel on rohkem kui 32 GB salvestusruumi, siis vaata neid SDXC kaarte. 32 GB mälukaart sobib suurepäraselt tavafotograafidele või siis inimestele, kes eelistavad turvalisuse tagamiseks mitut väiksema mahutavusega kaarti (kaardi kaotamisel ei kaota Sa kõiki andmeid). Kuid kvaliteetsete fotode ja videote jaoks sobuvad rohkem 64 GB kaardid. Kui Sa tegeled ka 4K videoga, siis vajad veelgi suurema mahuga SD kaarti.

Teiseks otsusta, et millise salvestusmahuga mälukaarti Sa vajad

* Speed class. Mälukaardil äranäidatud nominaalne kiirus (mõõdetuna MB/s) on enamasti oluline just fotode ja videote puhul ning eriti siis kui kaardile kirjutatakse suuri faile. Kaardi suurema kiiruse puhul saab ka faile kiiremini kompuutrisse üle kanda. Kiirusklass on asi, kus asjad lähevad keerulisemaks. Keskmise kasutaja SD kaardid jagunevad nelja kiirusklassi: 10, 6, 4 ja 2. Klassi 2 mälukaardid on kõige aeglasemad ja klassi 10 kaardid on aga kiireimad. Klassi number viitab minimaalsele kirjutamiskiirusele megabaitides sekundis (MB/s), seega Class 2 = 2MB/s, Class 4 = 4MB/s, Class 6 = 6MB/s ja Class 10 = 10MB/s.

Tipptasemel kaartidel kasutatakse kiirusklassi C sümboli asemel aga U sümbolit. U1 toetab vähemalt 10MB/s kirjutamiskiirust (nagu ka see Class 10) ja U3 kaardid pakuvad vähemalt 30MB/s kirjutamiskiirust. 4K-vormingus pildistamiseks on vaja U3 SD mälukaarti.

UHS kiirus viitab iga mälukaardi absoluutsele maksimaalsele teoreetilisele kiirusele (selle minimaalse kiiruse asemel, mida näitavad need kiirusklassid). UHS-I mälukaartide maksimaalne kiirus on 104 MB/s, UHS-II kaartide maksimaalne kiirus on 312 MB/s. (Uus UHS-III toetab teoreetiliselt kuni 624 MB/s, kuid need kaardid pole veel laialdaselt saadaval.)

Mälukaarte liigitatakse veel ka video kiirusklassi standardi järgi, mis varieerub praegu V6 ja V90 vahel. 4K jaoks on ideaalseks video kiiruseks V30 või suurem.

Kirjutamiskiirus (write speed) on SD kaartide jaoks üheks kõige olulisemaks teguriks ja kõrgema klassi kaartide suurenenud kirjutamiskiirus võimaldab fotograafil pildistada sarivõtterežiimis, RAW ning 4K formaadis videot.

 

Mõned head mälukaardid kaamerate ja ka muude seadmete jaoks - 2020 aasta:

Uuemad kaamerad hakkavad üha rohkem kasutama CFexpress ja XQD kaarditehnoloogiat, seda eriti siis kui on vaja ka palju salvestusruumi. Kuid paljudes erinevates kaamerates kasutatakse endiselt ka neid Compact Flash, microSD ja CFast mälukaarte.

* SanDisk Extreme PRO SDXC UHS-I — Kaardi tüüp: SDXC | Maht: kuni 512GB | Lugemiskiirus: kuni 90MB/s | Kirjutamiskiirus: kuni 170MB/s | Sobib: Fotode ja video (sh 4K) jaoks | Hind: $23.15 või $49.95. See 64 GB suurune SanDisk Extreme Pro kaart on 4K videohuvilise jaoks piisavalt kiire, piisavalt kiire allalaadija ja usaldusväärne ning Sa võid seda mälukaarti palju aastaid kasutada:

SanDisk Extreme PRO SDXC UHS-I

* Lexar Professional Class 10 UHS-II 2000X — Kaardi tüüp: SDHC ja/või SDXC | Maht: kuni 128GB | Lugemiskiirus: kuni 300MB/s | Kirjutamiskiirus: kuni 260MB/s | Sobib: Fotode ja video (sh 4K) jaoks | Hind: $46.90 või $56.95. Kui Sul on UHS-II ühilduv kaamera ja kui Sa soovid kiiremat lugemis- ja kirjutamiskiirust, siis sobib see hea jõudlusega kaart kohe väga hästi:

Lexar Professional Class 10 UHS-II 2000X

* SanDisk Extreme PRO SD UHS-II — Kaardi tüüp: SDXC | Maht: kuni 128GB | Lugemiskiirus: kuni 300MB/s | Kirjutamiskiirus: kuni 260MB/s | Sobib: kõrge resolutsiooniga kiirete fotode ja videote jaoks | Hind: $97.95:

SanDisk Extreme PRO SD UHS-II

SanDisk Extreme Pro kaartide häid omadusi näitab otse ka nende mälukaartide nimi: need SD kaardid on professionaalidele piisavalt kiired ja äärmuslikes oludes vastupidavad mälukaardid. Need kaardid om salvestusmahuga alates 16 GB kuni 512 GB-ni. 32 GB mälukaart maksab vähem kui 20 dollarit:

32 GB mälukaart maksab vähem kui 20 dollarit

* Hea taskukohane SD kaart ($10 ringis): SanDisk Extreme UHS SDHC. See on küll aeglasem, aga sellegipoolest sobiv mälukaart:

SanDisk Extreme UHS SDHC

* Hea vastupidav mälukaart: Sony 32GB SDHC Flash Memory Card - Vee ja tolmukindel ning väga kiire UHS-II SD TOUGH G seeriad ( V90 / Lugemine 300MB/s ja Kirjutamine 299MB/s). Sony SF-G Tough seeria kaartide kirjutamiskiirus on kuni 299 MB/s, mis on tänu V90 video kiirusklassile sobiv isegi 8K video jaoks. Selle kaardi 32 GB versioon maksab umbes 70 dollarit:

Sony 32GB SDHC Flash Memory Card

* Hea suure mahutavusega SD kaart: Lexar 1 TB Professional 633x UHS-I SDXC - kui Sa vajad pisikest, aga suure salvestusmahuga mälukaarti, siis on see Lexar 1 TB Professional 633x UHS-I SDXC hea valik. 95 MB/s lugemiskiirus lubab seda SD kaarti andmete salvestamiseks kasutada. Kui Sa kirjutad andmeid kaardile, siis on sellel arvestatav - ehki mitte oma klassi parim - 70 MB/s kirjutamiskiirus. Sellest piisab 4K video, 3D video ja RAW pakettide jaoks, aga ka muude suurte failide töötlemiseks:

Lexar 1 TB Professional 633x UHS-I SDXC

 

PS! Kõige usaldusväärsemaid mälukaarte pakuvad praegu SanDisk, Samsung, Lexar ja Transcend kaartide tootjad. | Praegu on kiireimad SD kaardid tähistatud järgmiselt:

* UHS-II tähisega, kuid selleks et Sa saaksid nendelt kaartidelt täieliku kiiruse, peab Sinu kaamera, kaardilugeja või muu seade olema ka UHS-II-ga ühilduv.
* UHS-III (Ultra High Speed III) tähisega, nende kaartide kiirus on kuni 312 MB/s (full-duplex) ja 624 MB/s (half-duplex, lugemine või kirjutamine). UHS-III suurendab veelgi siini kiirust, mis on hea 8K videote ja 360-kraadi/3D kaamerate/droonide ning suuremahulise andmemahu kiire edastamise jaoks. UHS-III sisaldab kõiki UHS-II funktsioone, pluss 3.12/6.24Gpbs FD režiimid ja Quick Recovery funktsioon. Kuid neid UHS-III kaarte on turul väga vähe. Need UHS-III kaardid ei leia tõenäoliselt laialdast kasutamist, sest 2018. aastal lisati SD kaardi standarditesse uus standard, mille nimeks on SD Express. Sul peavad ka UHS-III-ga ühilduvad seadmed olema.

Kui Sa ei vaja väga kiiret UHS-II kaarti, siis soovitan osta näiteks SanDisk, Lexar või Transcend firma mingi '64GB SDXC Class 10 U3' mälukaardi (näiteks 'Transcend TS64GSDC500S-E 64GB UHS-I U3 SD Memory Card MLC' - $29 või siis näiteks 'Transcend TS128GSDC500S-E 128GB UHS-I U3 SD Memory Card MLC' - $60 mälukaardi). Sellise SD kaardi video kiirus on vahemikus V30 kuni V90.

Transcend

Hea on ka Samsung EVO Select 512GB (või 128GB) MicroSD kaart, sellest 'Samsung (MB-ME128GA/AM) 128GB 100MB/s (U3) MicroSDXC Evo Select' mälukaardist siin edaspidi.


Väldi võltskaartide ostmist:

Võltsmälukaardid on ostjate jaoks endiselt suur probleem. Kuna need mälukaardid näevad välja peaaegu nagu identsed, siis võid kogemata osta võltsitud kaardi. Seega osta mälukaart ikka ainult usaldusväärselt müüjalt. Kolmandate osapoolte müüjad on eriti kahtlased, seetõttu otsi näiteks Amazoni puhul "Ships from and sold by Amazon" sektsiooni või siis osta otse usaldusväärsetelt müüjatelt, näiteks Best Buy või Adorama. Vali kindlasti originaalpakend.
Etteotsa

 

Kuidas SD/SDHC/SDXC mälukaarti õigesti formateerida (vormindada)?

Kaardi tüüp ütleb Sulle ka mälukaardi standardvormingu ehk selle et millises vaikimisi formaadis Sa selle SD kaardi ostsid. Selle kaardi tüübi näed mälukaardi pakendil ja mälukaardile endale prindituna. Need mälukaardid tulevad siis järgmiste failisüsteemidega: SD - FAT12/16, SDHC - FAT32, SDXC - exFAT ja SDUC - exFAT.

 

Märkus: Mis see exFAT (Extended File Allocation Table) failisüsteem on? Nagu NTFS, saab ka exFAT puhul töötada suurte failide ja partitsioonidega. exFAT võimaldab Sul salvestada faile, mis on palju suuremad kui seda FAT32 failisüsteemi puhul lubatud on (FAT32 failisüsteem lubab salvestada kuni 4 GB suurusi faile). Kuigi exFAT ei vasta nii hästi FAT32 ühilduvusele, ühildub see palju laiemalt kui seda NTFS failisüsteem. Kui näiteks Mac OS X pakub NTFS-i puhul ainult lugemise tuge, siis pakuvad Mac-id täielikku lugemise ja kirjutamise tuge exFAT failisüsteemi jaoks. exFAT draividele pääseb Linuxis juurde vastava tarkvara installimisega. Seadmete puhul on asi natuke segasem, näiteks PlayStation 4 toetab exFAT-i; PlayStation 3 seda aga ei tee. Xbox One toetab exFAT-i, kuid Xbox 360 mitte.

Ühilduvus: exFAT töötab kõigi Windowsi versioonide ja Mac OS X kaasaegsete versioonidega, kuid nõuab Linuxi jaoks lisatarkvara. ExFAT toetab rohkem seadmeid kui seda NTFS, kuid mõned - eriti vanemad seadmed - toetavad ainult FAT32 failisüsteemi.

NTFS sobib ideaalselt sisemiste draivide jaoks, samas kui exFAT on üldiselt ideaalne USB mälupulkade ja SD mälukaartide jaoks. Kuid Sa pead võib olla mõnikord oma välise USB mälupulga või SD mälukaardi vormindama ümber FAT32 failisüsteemi ja seda juhul kui exFAT-i ei toetata mingi seadme poolt.

 

SD/SDHC/SDXC mälukaartide formateerimise (vormindamise) puhul tuleks teada:

1) Mälukaardi formateerimiseks tuleks kasutada ainult selleks ettenähtud spetsiaalset SD Memory Card Formatter programmi, mis sobib Windows 7 (32/64-bit), Windows 8 (32/64-bit), Windows 8.1 (32/64-bit), Windows 10 (32/64-bit) ja Mac OS X ning macOS 10.XX operatsioonisüsteemidele.

Märkus: 'SD Memory Card Formatter' veebilehel õeldakse küll, et see programm töötab alates Windows 10 Version 1511 kuni Windows 10 Version 1909 väljalaskeni, aga see tarkvara töötab ka praegu selle kõige uuema 'Windows 10 May 2020 Update' (Windows 10 version 2004) opsüsteemiga.

On tungivalt soovitatav SD/SDHC/SDXC kaartide vormindamiseks kasutada just seda 'SD Memory Card Formatter' tarkvara. Ära kasuta selleks opsüsteemi sisseehitatud vormindamistööriistu. Üldiselt saavad opsüsteemidega kaasas olevad vormindamistööriistad vormindada mitmesuguseid salvestuskandjaid, sealhulgas ka SD/SDHC/SDXC mälukaarte, kuid see ei pruugi anda häid tulemusi ja Sa võid halvimal juhul oma mälukaardi isegi ära rikkuda.

See 'SD Memory Card Formatter' tarkvara formateerib Sinu mälukaardi just sellesse failisüsteemi, mis on antud mälukaardi vaikimisi failisüsteemiks, näiteks SDXC kaart vormindatakse ümber exFAT failisüsteemi.

 

Märkus: Näiteks Windowsi enda sisseehitatud formateerimise vahendeid kasuta ainult siis kui Sa pead oma SDXC kaarti kasutama seadmes, mis ei toeta seda exFAT failisüsteemi, sel juhul pead selle SDXC mälukaardi formaatima ümber FAT32 või siis NTFS failisüsteemi, et see kaart saaks normaalselt lugeda ja kirjutada. Windowsis võid SD kaardi formateerida näiteks nii: ühendad oma mälukaardi arvutiga, avad "This PC" (File Explorer) akna, teed seal sellel mälukaardi kettatähisel paremklõpsu ja valid ilmuvast kontekstmenüüst Format... käsu; seejärel valid ilmuvas aknas "File system" rippmenüüst näiteks NTFS (või FAT32) failisüsteemi ja klikid all nupule 'Start' - pilt.

Mõnikord ilmub SD kaardi formateerimisel tõrge, öeldes, et see mälukaart on kirjutuskaitsega ("write-protected") või siis ainult lugemiseks ("read-only"). Enamike standardsete täissuuruses SD mälukaartide ja ka microSD kaartidega kaasasolevate adapterite vasemal serval on väike füüsiline sakk (liugur / lüliti), mida saad üles või alla lohistada. Kui Sinu kaart on "write-protected" / "read-only", siis lohista see lüliti vastupidisesse asendisse (st kui see on üleval, siis lohista see allapoole; kui see on all, siis lohista see üles). "Write-Protected" / "Read-Only" SD kaardi lukustusliuguri näide - pilt. ((Ostes standardse SD mälukaardi või microSD mälukaardi (koos adapteriga), siis on neil see lukustuslüliti ülemises asendis, mis tähendab seda et mingit kirjutuskaitset antud mälukaardil ei ole ja Sa võid sellega töötada. Kui Sa aga lohistad selle lüliti alla, siis lukustad oma SD kaardi.))

!!! Kui Sinu standardsel täissuuruses SD mälukaardil või microSD mälukaardi adapteril on see kirjutuskaitse sisse lülitatud, siis näiteks Windows 10 arvuti ei tuvastagi seda mälukaarti ja Sa ei näe seda ka File Explorer aknas. Seega, kui Sinu seade ei näe seda mälukaarti, siis kontrolli esmalt, et kas see füüsiline kirjutuskaitse on peal või ei ole seda (Sa võisid selle pealepandud kirjutuskaitse kas unustada või siis panid selle kogematta peale).

Sa võid Windowsis oma mälukaardi ka 'Windows Disk Management' vahendi abil formateerida, näiteks sel juhul kui Sul see eelpool toodud esimese meetodiga ei õnnestunud. Avad File Explorer akna, klikid üleval ribamenüül "Manage" valikule, seejärel valid ilmuvas "Computer Management" aknas vasemas paanis 'Storage > Disk Management' haru. Pärast seda teed paremas paanis ülal oma mälukaardil paremklõpsu ja valid "Format..." käsu jne...

 

2) Sul tuleb oma SD kaart formateerida ka siis kui Sul tekkisid probleemid näiteks järgmistes olukordades, ka siis pead selle lahendamiseks oma mälukaardi ümber vormindama:

- Mõnes olukorras ei pruugi Sinu mälukaart näidata õiget salvestusmahtu. Mõned kaardilugejad või host-seadmed ei ühildu suurema mahuga SDXC mälukaartidega. Kui nii, siis Sel juhul jaotatakse kaart uuesti toetatud suurusesse. Seega pead oma SDXC kaardi Windowsi enda sisseehitatud vahendiga vormindama ümber FAT32 failisüsteemi, et saada kätte kogu mahtu.
- Kui Sa saad näiteks umbes taolise teate: "SD card is damaged. Try reformatting it." Sel juhul formateeri oma SDXC kaart Windowsi enda sisseehitatud vahendiga ümber FAT32 failisüsteemi.
- Kui Sinu mälukaardiga tekivad muud probleemid... - kasuta sel juhul ikka seda 'SD Memory Card Formatter' tarkvara.
- Mälukaardi õige formaatimine võib Sinu kaardi eluiga pikendada.

3) Juhul kui Sa torkad SDXC mälukaardi kogemata kompuutrisse või seadmesse, mis ei toeta SDXC standardit, siis ilmub sõnumiaken, mis käseb Sul oma mälukaardi formateerida. ÄRA SEDA MINGIL JUHUL TEE, sest sel juhul teed ta SDXC seadmete jaoks kasutamiskõlbmatuks!

4) Kui SDXC mälukaart on torgatud kompuutri SD porti (st SD seadmesse), siis tuleb installeerida ka SDXC draiver. Ühesõnaga, SD seadmetega saab kasutada ainult SD mälukaarte (aga vastava draiveri installimisel saab ka SDXC mälukaarti kasutada).

5) *** Veendu enne SD kaardi formateerimist selles et antud seade ühilduks Sinu SD, SDHC või SDXC mälukaardiga!

 

Näide selle 'SD Memory Card Formatter' tarkvara kasutamisest:

*** Veendu enne SD kaardi formateerimist selles et antud seade ühilduks Sinu SD, SDHC või SDXC mälukaardiga! Tagasiühildumine:

SDXC seadmed on tagasiühildumise võimalusega ja seega nad toetavad ka SD ning SDHC mälukaarte.

- SDXC mälukaarte saad kasutada ainult SDXC seadmega (näiteks Surface Pro tahvelarvutiga) ja neid ei tohi kasutada mitte-ühilduvate seadmetega.
- SDXC seadmetega saab kasutada SD, SDHC ja SDXC mälukaarte (näiteks Surface Pro tahvliga võid kasutada ka SD ja SDHC mälukaarte).
- SDHC mälukaarte saab kasutada SDHC ja SDXC seadmetega (näiteks SDHC mälukaardi võid torgata ka Surface Pro tahvli microSDXC kaardi porti).
- SDHC seadmetega võib kasutada mõlemaid nii SD kui ka SDHC mälukaarte.
- SD seadmetega saab kasutada ainult SD mälukaarte (aga vastava draiveri installimisel saab ka SDXC mälukaarti kasutada).

* Torka oma SD mälukaart kompuutri vastavasse slotti (siinipessa/kaardipilusse). Juhul kui Sinu arvutis seda ei ole, siis kasuta selleks mälukaardilugejat (SD kaardilugejat), nendest oli siin eelpool ka juba juttu. SD/SDHC/SDXC mälukaartidele saab juurde pääseda järgmiste liideseseadmete abil: SD slotiga (siinipesaga, kaardipiluga) kompuuter, USB SD kaardilugeja (USB2.0, USB3.0, USB3.1 & USB-C jaoks) ja PC Card, CardBus või ExpressCard SD adapter.

* Ühenda igaks juhuks oma arvutist lahti kõik ülejäänud USB seadmed.

* Käivita see 'SD Memory Card Formatter' programm (Sul peavad adminõigused olema) ja selle programmiakna "Select card" rippmenüü peab automaatselt kuvama Sinu mälukaardi kettatähise (ja lisaks võib olla ka selle kaardi suvalise nime, näiteks F:\"RECOVERY"). Veendu selles et seal oleks ikka Sinu SD mälukaart kuvatud. Allpool kuvatakse selle mälukaardi kohta käiv info (kaardi tüüp ja maht). Sa võid soovi korral sinna "Volume label" tekstilahtrisse oma formaaditava mälukaardi jaoks ka mingi sobiva nime sisestada. Kui valmis, siis kliki kõige all nupule "Format":

SD Memory Card Formatter

Märkus: Siin ülemises aknas selle "Overwrite format" raadionupu valimine kirjutab Sinu mälukaardi kõik andmed mõttetute andmetega üle. See meetod on rohkem turvalisem kui lihtsalt SD kaardi andmete kustutamine, kuna varem kirjutatud andmete taastamine on sel juhul palju raskem. See valik võtab palju kauem aega kui "Quick format" meetod.

* Sinu mälukaardil olevad kõik andmed KUSTUTATAKSE, kliki Yes nupule. Selle mälukaardi formateerimine võtab natuke aega, sõltuvalt sellest et kui suure salvestusmahuga Sinu kaart on ja et kui palju andmeid see kaart sisaldab. Kui Sa valisid eelmises aknas selle "Overwrite format" raadionupu, siis võtab see kaardi vormindamine veelgi rohkem aega. Veendu selles et see "Sleep" režiim oleks "Settings" äpis selleks ajaks välja lülitatud ('Settings > System > Power & sleep' ja vali paremal "Sleep" rippmenüüst "Never") ja hea oleks ka see et Sinu arvuti saaks sel ajal toidet otse vooluvõrgust:

Sinu mälukaardil olevad kõik andmed KUSTUTATAKSE, kliki Yes nupule.

* Kui kõik õnnestus, siis ilmub alltoodud aken, kus kliki OK. Antud juhul oli siin tegemist SDXC mälukaardiga ja see formateeriti nüüd sellesse vaikimisi exFAT failisüsteemi:

Kui kõik õnnestus, siis ilmub alltoodud aken, kus kliki OK.

Etteotsa

 

Üks praktiline näide SD mälukaardi ostmiseks:

Oletame, et Sul on Surface Pro tahvelarvuti ja Sa tahad sellele salvestusruumi lisada. Viimane Surface Pro 7 sisaldab küll juba 10-nda generatsiooni Intel Core protsessorit ja USB-C porti, aga muidu jääb see võrreldes vanemate mudelitega enamasti samaks. See tähendab, et Sul on endiselt ka UHS-I kiiruse toega microSD slot (kaardipilu) ehk mälukaardilugeja. Sa võid selle tahvli salvestusruumi suurendada microSDXC mälukaardi abil. Need microSDXC kaardid on suhteliselt odavad ja neid pakutakse 32GB -> 2TB salvestusmahuga ning need sobivad ka muudele seadmetele.

Sa võid osta näiteks 'Samsung EVO Select 128GB microSDXC UHS-I U3 100 MB/s Full HD & 4K UHD' mälukaardi. Sellel kaardil on 128GB salvestusruumi ja 100 MB/s edastuskiirus koos UHS-I liidesega ((sobib Pro 3, Pro 4, Pro (2017), Pro 6 või Pro 7 tahvlitele)). See kaart on veekindel, temperatuurikindel, röntgenikindel, magnetkindel. Antud mälukaart töötab ka mobiiltelefonidega, Android tahvlitega jms selliste seadmetega. Hind umbes 25 Eurot.

Samsung EVO Select 128 GB microSDXC

Kuid näiteks SanDisk Ultra seeria pakub kaheksa erineva suurusega microSD mälukaarte, alates 16GB kuni 512GB-ni välja. See kaart on kõrgelt hinnatud ja suhteliselt odav. Siin võiks osta selle 200GB salvestusmahuga kaardi — 'SanDisk Ultra 200 GB microSDXC' mälukaardi. Selle kaardi kiirus kuni 100 MB/s. UHS kiirusklass U1 ja kiirusklass 10 just Full HD video salvestuse ning taasesituse jaoks. Tagasiühilduv ka microSDHC ja microSDXC seadmetega. Hind umbes 40 Eurot.

SanDisk Ultra 200 GB microSDXC

Kui Sa tegeled sageli videoga (sh ka 4K Ultra HD-ga), siis vali näiteks 'PNY U3 Pro Elite 128GB Microsd Flash Memory Card' kaart. See on Class 10 mälukaart ja sellel on U3 reiting, lugemis- ja kirjutuskiirus on vastavalt 95 MB/s ja 90 MB/s. 512GB kaardil on A2 reiting, mis teeb selle eriti kasulikuks kogenud kasutajatele, kes soovivad rakendusi otse kaardilt käivitada. See mälukaart on sobiv ka kaamerate, droonide, nutitelefonide, tahvlite, mängude, kompuutrite jm seadmete jaoks. Hind umbes 24 Eurot. Pakutakse ka 256GB salvestusmahuga kaarti (PNY U3 PRO Elite microSDXC Card - 256GB) - umbes 98 Eurot.

PNY U3 Pro Elite 128GB Microsd Flash Memory Card

Tagasiühildumine:

SDXC seadmed on tagasiühildumise võimalusega ja seega nad toetavad ka SD ning SDHC mälukaarte.

SDXC mälukaarte saad kasutada ainult SDXC seadmega (näiteks Surface Pro tahvelarvutiga) ja neid ei tohi kasutada mitte-ühilduvate seadmetega.
SDXC seadmetega saab kasutada SD, SDHC ja SDXC mälukaarte (näiteks Surface Pro tahvliga võid kasutada ka SD ja SDHC mälukaarte).
SDHC mälukaarte saab kasutada SDHC ja SDXC seadmetega (näiteks SDHC mälukaardi võid torgata ka Surface Pro tahvli microSDXC kaardi porti).
SDHC seadmetega võib kasutada mõlemaid nii SD kui ka SDHC mälukaarte.
SD seadmetega saab kasutada ainult SD mälukaarte (aga vastava draiveri installimisel saab ka SDXC mälukaarti kasutada).

SD mälukaartide puhul tuleks teada:

* Mälukaardi formateerimiseks (vormindamiseks) tuleks kasutada ainult selleks ettenähtud spetsiaalset 'SD Memory Card Formatter' programmi, sellest oli siin eelpool juba ka juttu.
* Juhul kui Sa torkad SDXC mälukaardi kogemata kompuutrisse või seadmesse, mis ei toeta SDXC standardit, siis ilmub sõnumiaken, mis käseb Sul oma mälukaardi formateerida. ÄRA SEDA MINGIL JUHUL TEE, sest sel juhul teed ta SDXC seadmete jaoks kasutamiskõlbmatuks!
* Kui SDXC mälukaart on torgatud kompuutri SD porti (st SD seadmesse), siis tuleb installeerida ka SDXC draiver.

Seadmete SD liides:

Järgmiste liidesega seadmeid võib kasutada SD/SDHC/SDXC mälukaartidele ligipääsemiseks:

* SD slotiga (siinipesaga, kaardipiluga) kompuuter
* USB SD kaardilugeja (USB2.0, USB3.0, USB3.1 & USB-C jaoks)
* PC Card, CardBus või ExpressCard SD adapter

*** Veendu enne SD kaardi formateerimist selles et antud seade ühilduks Sinu SD, SDHC või SDXC mälukaardiga!

Märkus: Kuna SD mälukaardid on eemaldatavad meediad, siis Sa ei saa neid lisada "libraries" alla ja seega kui Sa tahad, et nende mälukaartide muusikale, videole või fotodele pääseksid ligi ka Windows Store äpid, siis pead oma mälukaardi mountima NTFS kataloogiks—kasuta selleks Windowsi Disk Management instrumenti.
Esmalt vorminda (formateeri) see mälukaart Windowsi enda formateerimise funktsiooniga NTFS failiformaati ja Sinu Surface Pro tahvel loob uue tühja kausta, kuhu seejärel saab selle SD mälukaardi mountida. Seejärel ava Disk Management (vajuta selleks näiteks Win+X klahvikombinatsiooni ja vali hüpikmenüüst "Disk management" - rohkem infot seal), tee seal Disk Management konsoolis SD kaardil paremklõps ja vali Change Drive Letter and Paths... käsk.

Nüüd mounti see draiv sellesse eelnevalt loodud tühja kausta (pilt). Lõpuks loo SD kaardile Music, Photos ja Videos kaustad ning lisa nad "libraries" alla kasutades selleks seda uut kaustateed.

Etteotsa