Kuidas paigaldada uut kõvaketast või SSD ketast oma kompuutrisse? Kompuutri kõvaketta või SSD ketta väljavahetamine - uue ketta installeerimine.

 

 

 

Märts 2018

1) Esimene etapp: Osta endale sobiv ketas (või kettad).

Ketta valimisel on otsustavaks asjaoluks Sinu rahakoti suurus, aga siin tuleb arvestada ka mõne muu asjaga. Tänapäeval on põhiliselt järgmised valikud: kas osta traditsiooniline kõvaketas (hard disk drive / HDD) või siis palju kiirem SSD ketas (Solid State Drive) - või siis mõlemad. Sa pead endalt küsima, et kas Sa tahad rohkem salvestusruumi või siis rohkem kiirust.

Tänapäeva SSD kettad on väga head ja nad sobivad igasse masinasse. SSD ketas kiirendab tervet Sinu süsteemi, Sinu kompuuter käivitub kiiremini, Sinu programmid, failid ja mängud laaditakse kiiremini. Takistuseks on siin ainult suurema mahuga SSD ketaste kõrgem hind kuigi ka see väheneb pidevalt. Tavalised kõvakettad on aga suurema mahuga ja ka odavamad.

Sa võid oma masinasse installeerida ka need mõlemad kettad: tavalise kõvaketta kui ka SSD ketta. Kui Sinu lauakompuutrisse saab paigaldada rohkem kui ühe ketta (tavaliselt saab), siis võid oma operatsioonisüsteemi ja programmid installeerida peamisele SSD kettale ning kasutada seda traditsioonilist kõvaketast muude failide hoidmiseks. Kui Sul on oma masinas juba töökorras tavaline kõvaketas olemas, siis võid sellele lisaks installeerida ka SSD ketta ja viia oma operatsioonisüsteem sinna üle - väga hea lahendus. Allpool siis uus Windows 10 masin, kus on kaks ketast: SSD ketas, kuhu on installitud ka Windows 10 operatsioonisüsteem ja lisaks sellele ka traditsiooniline kõvaketas (D:), kuhu saab siis oma failid salvestada:

SSD ketas ja tavline kõvaketas

Kui Sa kasutad sülearvutit, kus on ainult üks kettaühendus ja kui rahaga probleeme ei ole, siis võid suurema mahuga SSD ketta osta.

Etteotsa

 

Millise füüsilise suurusega peaks see ostetav ketas olema?

Kõvakettad on tavaliselt 2.5'' ja 3.5'' suurusega. Seda 3.5-tollist ketast tuntakse ka "täissuurusega" või "lauaarvuti kettana". Tavaliselt on igas lauaarvutis ruumi vähemalt ühele (mõnikord ka mitmele) 3.5-tollisele kettale. Erandiks on siin superväikse vormifaktoriga kompuutrid, mis suudavad käsitleda ainult 2,5-tolliseid kettaid.

2.5-tollised kettad on tavaliselt sülearvutite jaoks, aga neid võib ka lauaarvutisse mahutada. Mõned lauaarvutid juba omavadki neid sisseehitatud 2.5'' ketaste kinnitamiseks vajalikke punkte (või sahtleid) - seda siis 2.5-tollise kõvaketta või siis 2.5-tollise SSD ketta installeerimiseks - pilt. Juhul kui Sinu arvutis neid kinnituskohti või sahtleid ei ole, siis tuleb osta sobiv paigalduskonsool (monteeritav kronštein), kuhu saab siis selle 2.5'' ketta paigaldada, näiteks sellise (tavaliselt tähistatakse need “SSD mounting brackets” kirjaga):

SSD mounting bracket

Veel mõned pildid taolisest ketta paigalduskonsoolist (monteeritavast kronšteinist): pilt 1,................................ pilt 2,..................................... pilt 3,................. ja................... pilt 4.

 

UUED JA MÄRKSA PAREMAD TEHNOLOOGIAD: Tänapäeval tulevad PCI-Express (PCIe) ja M.2 põhised SSD kettad üha rohkem kasutusse. Alguses olid kõik SSD kettad kättesaadavad ainult Sinu kompuutri traditsioonilise SATA kasutajaliidese kaudu, aga viimase paari aasta jooksul suundutakse üha enam palju kiiremate kasutajaliideste juurde, näiteks nagu PCI-Express ja M.2 ühenduspesad / liidesed, mida võib leida enamike kompuutrite uuematel emaplaatidel. Praegu pakutakse juba uuemat tüüpi SSD kettaid (salvestusseadmeid) ja toon siin näiteks NVMe SSD ketta. See Kingston KC1000 NVMe SSD sobib hästi neile, kes tahavad SSD ketast kasutada paindlikus vormifaktoris, kes soovivad raha kokku hoida ja kes soovivad suuremat jõudlust ning kiirust. Selline Kingston KC1000 SSD ketas omab suurepärast jõudlust; tal on suhteliselt hea hind; paindlik vorm-faktor: Sa võid ta ühendada kas emaplaadil asuvasse uut tüüpi M.2 liidesesse ehk pistikupessa või siis PCI Express (PCIe) laienduskaardi / adapteri M.2 ühenduspessa (pilt); viieaastane garantii ja kasulik programmide pakett (Kingston SSD Manager ja mõnele sellisele SSD kettale pakutakse lisaks ka Acronis True Image OEM litsentsi).

 

Märkus: Mis on NVMe (Non-Volatile Memory Express, a.k.a. NVM Express) ja mis on NVMe SSD kettad? Kuna SSD kettad saavad üha populaarsemaks, siis oled võib olla kuulnud ka sellest NVMe Express'ist. NVMe on kommunikatsiooni kasutajaliides / protokoll, mis loodi Intel, Samsung, Sandisk, Dell ja Seagate firmade poolt põhiliselt SSD ketaste jaoks. NVMe märksa paremat kasutajaliidest kasutavad nii PCI Express seadmed kui ka 2,5-tollised SSD kettad. SATA Expressi salvestusseadmed ja M.2 laienduskaardid toetavad NVM Expressi kui loogilist liidest. Seega M.2 NVMe SSD kettad on paremad kui seda lihtsalt M.2 SSD kettad.

M.2 formaat (standard) on mõeldud arvutite tootjate jaoks, mis asendab hulga spetsiifilisi seadmeid, teeb seda väga väikses ruumis ja mis nõuab väga vähe energiat. Varem tuntud kui Next Generation Form Factor (NGFF), hakkb see uus M.2 formaat asendama vana mSATA standardit, mis oli siiani väga populaarne ülikompaktsete sülearvutite ja muude vidinate tootjate jaoks. Jaemüügis pakutavad M.2 kettad on ette nähtud küll täismõõtmeliste lauakompuutrite jaoks, aga M.2 on tegelikult väga efektiivselt asendanud ka väiksemad mSATA kõvakettad ja SSD kettad kompaktsetes sülearvutites.
M.2 on rohkem kui lihtsalt evolutsiooniline vormifaktor, ta võib tulevikus asendada kogu selle vananenud Serial ATA (SATA) formaadi. M.2 puhul võib kasutada SATA 3.0 standardit (kaabel, mis on tõenäoliselt Sinu lauaarvutis ühendatud salvestuskettaga), PCI Express 3.0 liidest (vaikimisi kasutajaliides videokaartide ja muude peamiste laiendusseadmete jaoks) ja isegi USB 3.0 standardit. See tähendab, et potentsiaalselt iga salvestus- või kettaseadme või GPU (graafikakaardi) või pordi laienduse või väikse võimsusega vidina, mis kasutab USB ühendust, võib kõik korraga paigaldada M.2 pessa ühendatud kaardile. See uut tüüpi arvutisisene ühendus toetab seega mitmeid erinevaid mooduleid nagu SSD, WiFi, Bluetooth, GPS, NFC ja muid. M.2 toetab, erinevalt mSATAst, nii kahe- kui ka ühepoolseid kaarte. Loe sellest uuest M.2 laienduspesast või liidesest rohkem sealt.

 

Seega on SSD ketaste puhul tegemist veel ka ühe uuema vormifaktoriga ja selleks ongi see eelpool kirjeldatud M.2 standard. Selline ketas näeb rohkem välja füüsilise mäluna kui seda SSD kettana. Selle asemel, et ühendada see SSD ketas tavalisel teel emaplaadi külge SATA kaabli abil, ühendatakse M.2 ketas uut tüüpi spetsiaalsesse pessa. Sa pead tegema kindlaks selle et kas Sinu arvuti ikka toetab neid M.2 kettaid:

M.2 standard

Kui Sa kavatsed oma lauaarvuti või sülearvuti (M.2 liidesega / ühenduspesaga) salvestusruumi suurendada, siis võid väga hästi osta ka selle Kingston KC1000 salvestusseadme. See SSD ketas võib kasutada Sinu kompuutri emaplaadi PCI Express Generation 3 porti (laienduspesa) ja ta on kasutatav ka uut tüüpi M.2 2280 vormifaktoriga liideses (22mm lai, 80mm pikk). Olenevalt Sinu emaplaadist ja Sinu eelistusest, Sa võid teda kasutada kas M.2 või siis PCI Express (ehk PCIe ehk PCI-E) laiendussiini ehk pistikupesaga. See SSD on saadaval kolmes salvestusruumi variandis: 240GB, 480GB ja 960GB. Vaata alltoodud pilti sellest SSD kettast (antud juhul on see SSD ketas ühendatud PCI Express laiendusplaadi / adapteri M.2 ühenduspessa):

Kingston KC1000

Torkab pessa...

Või näiteks Intel Optane SSD 900P seeria kõrgekvaliteedilised NVMe SSD kettad, mis tulevad PCIe ja ka 2.5'' vormifaktoriga ning 280GB ja 480GB salvestusruumiga. Sa võid sellise SSD ketta torgata oma kompuutri emaplaadi PCI Express (ehk PCIe ehk PCI-E) laiendussiini ehk pessa või siis ühendad ta oma mobiilse arvutiga. Sellised Inteli NVMe SSD kettad kasutavad Intel Optane mälu (NAND mälu uus tehnoloogia). Allpool siis PCIe laienduspessa torgatav Intel Optane SSD 900P seeria ketas:

Intel Optane SSD 900P seeria kõrgekvaliteedilised NVMe SSD kettad
(Form Factor: HHHL PCIe ja Interface / Protocol: PCIe 3.0 x4 / NVMe.)

 

Millist ühendust Sa vajad oma ketta jaoks?

Kõik kaasaegsed 3.5'' ja 2.5'' kettad kasutavad SATA ühendust toite ning andmete jaoks. Juhul kui Sa installeerid ketta oma lauakomputrisse, siis tuleb see SATA 15-kontaktiline toitekaabel Sinu arvti toiteblokist. Kui Sinu arvuti toiteblokk omab ainult vanemat tüüpi vaba 4-pin Molex toitekaablit, siis osta juurde ka vastav adapter (näiteks Molex 4 Pin Power to 15 pin SATA Female Adapter) - pilt.

SATA andmekaabel nõuab aga seda et Sinu emaplaat toetaks SATA ühendust ja seda kõik kaasaegsed kompuutrid ka teevad. SATA andmekaablid on erineva konfiguratsiooniga: mõne sellise kaabli ühes otsas on sirge pistik ja kaabli teises otsas aga L-kujuline pistik - pilt; mõnel SATA andmekaablil on aga mõlemates otstes kas sirged või siis L-kujulised pistikud. Sa peaksid koos oma kõvakettaga saama ka need kaablid, aga kui Sinu arvutis on väga vähe ruumi, siis võid arvestada ka nende muude variantidega.

Kui Sa installid selle ketta oma sülearvutisse, siis pole neid kaableid vaja: Sa võid ketta ühendada otse pessa, mis juba omab toidet ja ühendust andmete edastamiseks.

Ja loomulikult pakutakse nüüd ka, juba eelpool kirjeldatud, uut tüüpi PCI-Express (PCIe) ja M.2 põhised SSD kettaid - need ei vaja mingeid kaableid. Kõik M.2 SSD kettad paigaldatakse süsteemiplaadi / emaplaadi enda või siis PCIe laiendusplaadi / adapteri M.2 ühenduspessa (ühenduspistikusse) - pilt. M.2 vormifaktori puhul ei ole neid toite ja andmekaableid enam vaja. Torka see mSATA SSD ketas või siis M.2 SSD ketas oma lauaarvuti või sülearvuti ühenduspessa ja tema füüsiline installeerimine on sellega lõppenud. (Kaasaegsematel lauakompuutritel, mis tulevad koos SSD ketta ja tavalise kõvakettaga, on nende SSD ketas tõenäoliselt juba M.2 SSD ketas, mis on ühendatud emaplaadil asuva M.2 ühenduspesaga. Ka kaasaegsed sülearvutid tulevad juba nende mSATA SSD või siis M.2 SSD ketastega.)

Etteotsa

 

2) Teine etapp: Nüüd otsusta, et kas Sa tahad enda olemasoleva operatsioonisüsteemi uuele kettale üle kanda või teed siis puhta installeerimise.

 

a) Operatsioonisüsteemi ülekandmine (kloonimine):

Operatsioonisüsteemi, koos kõikide Sinu andmete ja programmidega / äppidega, ülekandmine tähendab seda et Sa ei pea enam oma Windowsi uuesti installimise pärast muretsema. Sa ei pea ka teda uuesti seadistama ja Sa ei pea ka oma rakendusi uuesti installima - seda protsessi nimetatakse ketta kloonimiseks (disk cloning). Sul peab see uus ketas olema oma vanast olemasolevast ehk väljavahetatavast kettast suurem. Asja negatiivseks küljeks on aga see et ta üsna aeglane ja tüütu protsess.

Heaks asjaks on aga seejuures see et antud protsess ei ole väga raske ja enamike uute ketastega saad Sa kaasa ka vastavad tööriistad, mis võimaldavad Sul seda teha. Juhul kui Sa ei saa oma uue kõvakettaga neid tasuta intrumente, siis tee lühidalt järgmist:

* Sul peab loomulikult olema see uus ketas.
* Kui Sul on lauakompuuter, siis installi see uus ketas arvutikorpuses oma vana ketta kõrvale, et seda kloonimist alustada.
* Kui Sa kasutad sülearvutit, siis pead ostma lisaks ka umbes taolise SATA-to-USB kaabli, et selle abil siis ühendada see uus SSD ketas või siis 2.5'' kõvaketas oma sülearvutiga USB kaudu - pilt. Sa võid oma sülearvuti jaoks osta näiteks ka sellise USB-põhise SATA adapteri - pilt.
* Sa võid alternatiivina osta ka universaalse adapter-kaabli, mis sobib kõikide ketaste jaoks: 2.5 ja 3.5-tolliste SATA kõvaketaste; vanemate 2.5 ja 3.5-tolliste IDE kõvaketaste ja SSD ketaste jaoks. See adapter kaabel tuleb ka koos toitekaabliga, mis kindlustab vajaliku täiendava toite - pilt. [Märkus: Sa võid neid adapter-kaableid ka oma lauaarvutiga kasutada, aga lihtsam on see uus ketas arvutiblokki paika panna, teostada ülekandmine ja pärast seda otsustada, et kas jätta see vana ketas alles (andmete salvestamiseks) või siis eemaldada ta.]
* Aga Sa võid selleks kasutada ka välist kõvaketta karpi või korpust (boksi), selline väline korpus on ka muudel juhtudel üsnagi kasulik - pilt. (Märkus: Mõnikord operatsioonisüsteem ei tuvasta sinna välisesse kõvaketta karpi pandud ketast, sel juhul pead ta initsialiseerima ja formaatima - sellest siin lõpuosas.)
* Seejärel lae alla EaseUS Todo Backup Free tarkvara, lae alla tema tasuta versioon (Free), installeeri ta ja selle programmiga teostadki siis selle kloonimise. Antud tarkvara kasutamine on lihtne ja üsna mugav.

Märkus: Enne selle kloonimisprotsessi alustamist kustuta oma süsteemist kõik mittevajalikud failid; uninstalli ka kõik mittevajalikud programmid; tee igaks-juhuks oma tähtsamatest failidest/andmetest ka reservkoopiad (välisele kettale või suurema mahuga USB mälupulka); vaata, et Sul oleks igaks-juhuks olemas ka Windowsi parandus- või installeerimise ketas või USB meedia.

* Kui Sa olid selle 'EaseUS Todo Backup Free' setup faili alla laadinud ja seejärel ta installeerinud, siis käivita see programm ning kliki esimeses aknas Later nupule - pilt. Kliki järgmises aknas üleval paremal Clone nupule, sellega saad oma vana ketta kõik andmed kopeerida või migreerida uuele või asendatavale kettale: kloonida HDD sisu teisele HDD kettale; kloonida HDD sisu SSD kettale; kloonida ühe SSD ketta sisu teisele SSD kettale; see kloonimine toimub sektor-sektor kauapa - pilt. Nüüd pane linnuke oma selle ketta ees asuvasse ruutu, mida Sa tahad teisele kettale kloonida; kui Sul on arvutis mitu ketast, siis vali välja just see süsteemiketas, kuhu on ka Windows installitud (tavaliselt C: draivi ja siin siis Disk 0); kui said märgistatud, siis kliki all nupule Next - pilt. Nüüd pane linnuke selle ketta ees asuvasse ruutu, kuhu Sa tahad selle vana ketta sisu kloonida, tavaliselt on selleks uus ja tühi ketas; vali välja ikka see õige ketas, sest kloonimise käigus kustutatakse selle sihtketta kogu sisu (juhul kui seal mingid andmed on); kui valmis, siis kliki Next. (Märkus: Antud kettanime kõrval paremal on ka nupp Edit, seda võid selleks kasutada, et uuel kettal tuleksid need partitsioonid ikka sobivad, seda just sel juhul kui Sa kloonid palju suuremale uuele kettale.) - pilt. Lõpuks kliki nupule Proceed, et alustada seda kloonimist - pilt.

* Kui kloonimine sai lõpetatud, siis lülita kompuuter välja, eemalda see vana ketas ja installeeri tema asemele see uus ketas ning kävita arvuti uuesti.
* Kui Sa kasutad lauakompuutrit ja kui Sa tahad selle vana ketta igasuguste failide salvestamiseks ikkagi alles jätta, siis on Sul mitu varianti: Sa võid selle uue ketta torgata vana ketta asemele ja panna see vana ketas teise kohta nii et kompuuter buudiks end sellest uuest kettast; Sa võid ka selle uue ketta jätta sinnasamasse, kus ta on ja seadistada arvuti BIOS/UEFI sätetes nii et kompuuter buudiks sellelt uuelt kettalt.

 

b) Operatsioonisüsteemi puhas installeerimine:

Ka puhtal installil on omad suured eelised: Sa alustad nullist, puhtalt lehelt ja Sinu värskelt installitud operatsioonisüsteem on igasugusstest vigadest ja "prahist" puhas. Sa võid seda värsket opsüsteemi seadistada nii nagu tahad ja Sa võid installida ainult need programmid, mis Sulle tõesti vajalikud on. Sel puhul pead Sa eelnevalt veenduma, et Sa saaksid oma vanadele programmidele, mängudele ja andmetele ligi, et neid pärast operatsioonisüsteemi puhast installeerimist, saaks uuesti paigaldada. Sel juhul loo ENNE peaketta (st süsteemiketta), sinna kuhu on ka Sinu operatsioonisüsteem installitud, väljavahetamist ka operatsioonisüsteemi installeerimise meedia (USB mälupulk või DVD-plaat); näiteks Windows 10 puhul saad abi siin kohe allpool toodud lingi kaudu. Üldiselt seda operatsioonisüsteemi puhta installeerimise meetodit ma Sulle soovitangi.

Loe lisaks ka: "Windows 10 puhas install (clean install). Windows 10 buutiva installeerimismeedia (DVD plaadi või USB mälupulga) loomine ja seejärel Win 10 nullist installeerimine."

Etteotsa

 

3) Kolmas etapp: Installeeri see uus ketas.

Ketta paigaldamise (või vahetamise) protsess on natuke erinev ja seda sõltuvalt sellest et kuhu Sa selle uue ketta installid, kas lauakompuutrisse või sülearvutisse.

 

a) Uue ketta sülearvutisse installimine:

Erinevad sülarvutid omavad erinevaid meetodeid ketaste salvestussektsioonile ligipääsemiseks. Mõne sülearvuti puhul on see ketta vahetamine suhteliselt lihtne, mõne puhul aga üsna tülikas, seda just Ultrabook'ide puhul. Ja mõne puhul ei saa seda üldse teha (näiteks igasuguste "mini-kompuutrite" puhul). Sinu ostetav SSD ketas peab olema sobiva vormifaktoriga, et ta füüsiliselt ikka mahuks Sinu sülearvutisse. Enamik sülearvuteid omavad 2.5-tolliseid SATA kettaid, aga üliväikesed sülearvutid võivad kasutada ka 1.8 tollise suurusega kettaid. Sa saad vajalikku infot selle kohta oma kompuutri tootja kodulehelt, kus tuleb infot otsida oma arvuti mudeli järgi. Vajalikku teavet saab ka oma kompuutri kasutusjuhisest (ka selle saad kätte oma sülearvuti tootja kodulehelt). Sa võid vajaliku info leidmiseks kasutada ka Crucial Advisor Tool veebilehte või siis võta oma arvuti kest lahti ja vaata, et sealasuvat ketast ise, et näha seda et millise füüsilise suurusega ketast Sa vajad. Või siis kasuta selleks Google otsingut.

Uue ketta sülearvutisse installimine

 

Mida tähendab termin "z-height"?

"Z-height" mõiste on tavaliselt seotud 2.5-tolliste SSD ketaste vormifaktoriga. Traditsiooniliste 2.5 tolliste SSD ketaste kõrgus (z-height) ehk siis paksus (thickness) on üldiselt vahemikus 5,0 mm kuni 9,5 mm. Põhiliselt kasutatakse aga 7 mm ja 9,5 mm paksusega 2.5'' SSD kettaid (kõige sagedamini just neid 7 mm SSD kettaid). See z-height ongi SSD ketta kõige väiksemaks mõõtmeks.
Lauaarvutite puhul ei mängi see z-height mingit rolli, aga SSD ketta paigaldamisel sülearvutisse võib see z-height (z-kõrgus) olla otsustava tähtsusega. Kui sellise SSD ketta paksus on üleliia suur, siis ei mahu see SSD ketas sinna sülearvutisse lihtsalt ära. Seega, kui Sa tahad oma süleravuti kõvaketta (või SSD ketta) vahetada uue SSD ketta vastu välja, siis jälgi SSD ketta ostmisel ka tema paksust. Kui Sa asendad oma süleravuti kõvaketta uue SSD kettaga (soovitatav): sülearvutite 2.5'' kõvaketaste (HDD) peamiseks paksuseks on 9,5 mm, seega peab SSD ketas sinnasamasse pessa, kus oli see väljavahetatav HHD, ka ilusti ära mahtuma. (Väga õhukesed sülearvutid sisaldavad aga 7 mm paksusega kõvakettaid; mõned ettevõtete jaoks mõeldud tooted omavad ka 15 mm paksusega kõvakettaid.)

Paljud kaasaegsed õhukese disainiga sülearvutid ja ultrabook'id, mis kasutavad 2.5'' kettaid, nõuavad sobivaid 7 mm paksusega SSD kettaid, et need sinna ära mahuksid. Kuid veelgi õhemate sülearvutite tootjad eelistavad nüüd juba märksa õhema vormifaktoriga SSD kettaid, näiteks nagu mSATA ja M.2 SSD kettad.

See termin “z-height” on üsna laialt levinud ja seda võib näha ka SSD ketaste müügipakkumistes.

SSD ketta paksus

 

Kordan eelpool õeldut: Uuemat tüüpi PCI-Express (PCIe) ja M.2 põhised SSD kettad ei vaja mingeid ühenduskaableid. Kõik M.2 SSD kettad paigaldatakse süsteemiplaadi / emaplaadi enda või siis PCIe laiendusplaadi / adapteri M.2 ühenduspessa (ühenduspistikusse) - pilt. M.2 vormifaktori puhul ei ole neid toite ja andmekaableid enam vaja. Torka see mSATA SSD ketas või siis M.2 SSD ketas oma lauaarvuti või sülearvuti ühenduspessa ja tema füüsiline installeerimine on sellega lõppenud. (Kaasaegsematel lauakompuutritel, mis tulevad koos SSD ketta ja tavalise kõvakettaga, on nende SSD ketas tõenäoliselt juba M.2 SSD ketas, mis on ühendatud emaplaadil asuva M.2 ühenduspesaga. Ka kaasaegsed sülearvutid tulevad juba nende mSATA SSD või siis M.2 SSD ketastega.)

Uue vormifaktoriga M.2 SSD ketas näeb rohkem välja füüsilise mäluna kui seda SSD kettana. Selle asemel, et ühendada see SSD ketas tavalisel teel emaplaadi külge SATA kaabli abil, ühendatakse M.2 SSD ketas uut tüüpi spetsiaalsesse M.2 kasutajaliidese ühenduspessa, mis asub kompuutri emaplaadil (või PCIe laiendusplaadil / adapteril) - see käib nii lauakompuutrite kui ka sülearvutite kohta. Kui Sa tahad oma kompuutri salvestusmahtu suurendada (lisades sinna teise ketta või asendades vana olemasoleva ketta suurema kettaga) või siis minna üle paremale SSD kettale või kui Sinu ketas ütleb üles, siis pead tegema kindlaks selle et kas Sinu arvuti ikka toetab seda M.2 SSD ketast. Juhul kui Sinu arvutis on see M.2 SSD ketas juba olemas, siis pole probleemi ja Sa võid ta näiteks suurema mahuga M.2 SSD ketta vastu välja vahetada. Vastasel juhul vaata seda et kas Sinu arvuti emaplaadil on see M.2 ühenduspesa olemas ja uue M.2 SSD ketta ostmisel vaata ka seda et kas see kaart oma pikkuselt ikka sobib emaplaati ühendamiseks - need kaardid on erineva pikkusega. Kompuutri emaplaadil ehk süsteemiplaadil (või siis PCIe laienduskaardil) on iga M.2 ühenduspesa juures teatud arv neid kinnitusauke ja ühesse neist aukudest siis keeradki selle SSD kaardi kinnituskruvi. Nende kinnitusaukude järgi siis saadki teada, et millise pikkusega SSD ketast (kaarti) endale osta, allpool siis ühe lauaarvuti emaplaat oma Ultra M.2 liidese ja temasse ühendatava kaardi kinnitusaukudega:

Mõnel emaplaadil on mõned või isegi kõikide nende intervallide järel kinnituskruvi kinnitusaugud ka olemas

Sülearvutisse ühendatav M.2 SSD ketas:

Selline ketas näeb rohkem välja füüsilise mäluna kui seda SSD kettana

Samsung NVMe M.2 SSD ketas, mis on installitud lauaarvuti emaplaati - pilt.

Samsung NVMe SSD 960 EVO (M.2) - M.2 SSD ketas - pilt.

!!! M.2 kaartide (moodulite) pikkustest ja võtmetest (key) saad kiire ülevaate sealt.

 

b) Uue ketta lauaarvutisse installimine:

See protsess nõuab natuke rohkem tööd, aga hea on siin see et lauaarvuti ketastele saab palju lihtsamalt ligi kui seda enamike sülearvutite puhul.

Sul läheb vaja kruvikeerajat ja kui Sa vahetad oma vana üksiku ketta täielikult välja, siis võid kasutada sedasama SATA andmekaablit, mis on arvutiblokis juba olemas. Sinu kompuutri toiteblokk omab arvatavasti ka vaba SATA toite ühendust. Toiteblokis on tavaliselt mitu vaba pistikut, aga juhul kui seda ei ole, siis vajad lisaks ka adapter-kaablit. Kui Sa töötad arvutibloki sees sellises piirkonnas, kus võib olla eriti palju staatilist elektrit, siis võiksid kasutada ka anti-staatilist käevõru.

Lülita oma kompuuter välja ja eemalda tast kõik kaablid ning seejärel tõsta see arvutiblokk endale sobivasse tööpiirkonda: see ala peaks olema jahe ja kuiv koht ning korista sealt ka vaip ära. Pärast seda eemalda arvutibloki vajalikud paneelid...

Sa pead üles leidma oma arvuti ketta (või kettad), mis on paigaldatud tavaliselt korpuse esikülje piirkonda. SATA andmekaabel peab tulema emaplaadist otse ketta ja SATA toitekaabel peab tulema toiteblokist otse kettani.

Juhul kui Sa ei taha oma vana ketast alles jätta (täiendavaks salvestusruumiks), siis eemalda ta arvutikorpusest. Sul jäävad selle vana eemaldatud ketta ühenduskaablid, mis tulevad emaplaadist (SATA andmekaabel) ja toiteblokist (SATA toide), alles. Sa võid need pärast uue ketta paigaldamist antud ketta külge ühendada. Esmalt eemalda oma vanalt kettalt need toite ja andmekaablid:

Esmalt eemalda oma vanalt kettalt need toite ja andmekaablid

Pärast seda võta kruvikeeraja, keera ketta kinnituskruvid lahti ja võta see vana ketas korpusest välja. Seejärel torka uus ketas selle vana ketta asemele ja kinnita uus ketas kruvidega - sellega Sa muudad selle protsessi lihtsalt vastupidiseks (ümber). Nüüd ühenda kaablid selle uue kettaga:

Nüüd ühenda kaablid selle uue kettaga - 1

 

Nüüd ühenda kaablid selle uue kettaga - 2

Kui Sa lisad uue ketta ja jätad ka vana ketta alles, siis on see protsess natuke keerukam. Sa pead selle uue ketta torkama vabasse "sahtlisse" ja Sa pead tema külge ühendama ka täiendavad kaablid (SATA toite & SATA andmekaabli). Ühenda selle SATA DATA (SATA andmekaabli) üks ots uue ketta tagumises osas asuva väiksema / kitsama SATA DATA ühendupesaga ja kaabli teine ots torka emaplaadil vastavasse SATA porti. Emaplaadi SATA pordid ehk ühenduspesad on tavaliselt üksteise kõrval grupis ja neid on seal üldiselt 2 kuni 6 tükki. Nendele on ka vastavad nimetused pandud, näiteks SATA0, SATA1 jne. Sa võid selle andmekaabli ühendada ükskõik millise pordiga neist või siis ühenda ta näiteks sinna SATA0 (SATA1) porti - mis on ette nähtud pea- ehk buutiva ketta jaoks (vaata eelmist / ülemist pilt). Ja veel üks näide nendest kompuutri emaplaadil asuvatest SATA portidest:

Ja veel üks näide nendest kompuutri emaplaadil asuvatest SATA portidest

Seejärel ühenda ka see SATA POWER (SATA toitekaabel), mis tuleb arvuti toiteblokist, oma uue ketta külge. Torka ta sinna suuremasse / laiemasse 'SATA power' pistikupessa. Toiteblokk omab tavaliselt mitut sellist SATA toitekaablit, vali neist üks välja. Juhul kui Sul ei ole seal vabu SATA toitekaableid, siis pead kasutama adapterit või splitterit.

 

!!! Ja ära unusta ka seda et kaasaegste kompuutrite puhul on tegemist ka nende uue vormifaktoriga M.2 SSD ketastega, nende ühendamisel pole mingeid kaableid vaja. Uue M.2 SSD ketta ostmisel tuleb arvestada ka tema pikkusega ja loomulikult ka sellega, et kas Sinu kompuutri emaplaat üldse toetabki seda uuemat M.2 standardit (st kas Sinu süsteemiplaat omab seda M.2 liidest / ühenduspesa). Sellest kõigest oli siin eelpool juba ka juttu - seal.

 

Sinu uue ketta testimine (töölepanek):

* Kui uus ketas on paigaldatud, siis käivita kompuuter ja veendu, et kas süsteem tuvastab Sinu uue ketta. Juhul kui Sa eelnevalt kloonisid / migreerisid sinna uude kettasse ka oma operatsioonisüsteemi, siis peaks arvuti automaatselt buutima ja Sa jõuad tema sisselogimise ekraanini. Kui seda ei juhtu, siis mine kohe buutimise alguses klahvi DEL või F2 (või mingi muu klahvi, olenevalt Sinu kompuutrist) abil sinna BIOS/UEFI menüüsse ja veendu, et seal oleks see uus ketas tuvastatud ning et ta oleks pandud seal buutimise esmaseks seadmeks. Kui asi ikkagi ei õnnestu, siis lülita arvuti välja ja kontrolli selle uue ketta kõik ühenduskaablid üle...

* Kui Sa installeerisid selle uue ketta oma kompuutri teiseks kettaks, st mitte pea- ehk süsteemikettaks, mis ei sisalda operatsioonisüsteemi, siis peaks süsteem Sinu ketta samuti tuvastama. Kui Sa jõuad Windowsisse, siis ava File Explorer ja Sa pead seal This PC all nägema ka seda teist uut ketast. Või tee Windows 10 puhul Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast hüpikmenüüst Device Manager kiirkorraldus; seejärel pead seal Disk drives all nägema ka seda uut ketast. Või tee Windows 10 puhul Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast hüpikmenüüst Disk Management kiirkorraldus; seejärel pead Sa sealses aknas nägema ka seda uut ketast. Disk Management konsoolis saad, juhul kui Sinu uut ketast ei tuvastatud, kasutada menüü Action > Rescan Disks käsku.
Kui Sa ei näe pärast uue HDD või SSD ketta paigaldamist seda ketast Computer või This PC aknas, siis on võimalik ka see et Sinu uut ketast ei ole lihtsalt initsialiseeritud. Sa võid sel puhul saada ka järgmised veateated: "Disk Unknown Not Initialized" või "Disk 1 is unknown, not initialized, unallocated" (kui Sa üritad sellele kettale ligi saada) või "You must initialize a disk before Logical Disk Manager can access it". Tee sel juhul järgmist: Tee Windows 10 puhul Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast hüpikmenüüst Disk Management kiirkorraldus; Windows 7 puhul tee Computer peal paremklikk ja vali hüpikmenüüst käsk Manage. Seejärel leia ja tee sellel uuel kõvakettal või SSD kettal paremklikk jning vali "Initialize Disk" käsk (märkus: Sa võid enne seda kasutada ka menüü 'Action > Rescan Disks' käsku). Ilmub "Initialize Disk" dialoogiaken, kus märgista see ketas (või kettad) ja kliki all OK. Kui see sai valmis, siis näed seal antud ketta kohta musta riba ja "Unallocated" kirja. Nüüd loo sealsamas antud kettale partitsioon (või partitsioonid) ja formaadi ta.

* Kui Sa asendasid oma peaketta, selle, kuhu oli ka operatsioonisüsteem installeeritud. Kui Sa paigaldasid uue puhta ketta (st ilma operatsioonisüsteemita) ja panid ta arvutikorpuses peakettaks (süsteemikettaks), siis peaks kompuuter Sinu uue ketta ikkagi tuvastama: Sinu uut ketast peaks kuvatama kohe kompuutri käivitamise alguses ja ka kompuutri BIOS/UEFI sätetes; mine kohe buutimise alguses klahvi DEL või F2 (või mingi muu klahvi, olenevalt Sinu kompuutrist) abil sinna BIOS/UEFI menüüsse ja veendu, et seal oleks see uus ketas tuvastatud. Kui Sul oli eelnevalt see Windowsi installeerimise meedia (USB mälupulk või DVD-plaat) loodud, siis alusta nüüd Windowsi puhast installeerimist, näiteks Windows 10 puhul saad abi siin kohe allpool toodud lingi kaudu... Kui Sul ei ole Windowsi installeerimise meediat, siis loo see mingi teise arvuti abil... Kui Sa lõpetasid oma Windowsi installi ja kui Sul jooksis varem antud masinas legaalne Win 7 või Win 10, siis aktiveeritakse ta automaatselt (internetiühenduse olemasolul).

Loe lisaks ka: "Windows 10 puhas install (clean install). Windows 10 buutiva installeerimismeedia (DVD plaadi või USB mälupulga) loomine ja seejärel Win 10 nullist installeerimine."

Etteotsa

 

Vajalik lisainfo:

* Varasemate kompuutrite puhul, siis kui lauakompuutrites veel ei olnud neid SATA toitekaableid, olid kõvaketastel veel ka 4-pin Molex ühendused (EIDE/PATA/ATA-4-pin toiteühendused), et kasutajad võiksid siis valida, et kumba toitekaablit oma kõvakettada ühendada. Ära neid mõlemaid kaableid ühenda ühel ajal, Sa rikud sellega oma kõvaketta - kasuta ainult ühte neist!
Tänapäeva SATA kettad ei oma tavaliselt seda vananenud 4-pin Molex (EIDE/PATA/ATA-4-pin) ühendust:

4-pin Molex (EIDE/PATA/ATA-4-pin) ühendus

* Vanemad kõvakettad omavad nn "master / slave" konfigureerimiseks ka silluseid ehk ühendusklemme (jumpers). Ka mõned uuemad SATA kettad omavad neid silluseid, seda aga lisavahendite aktiveerimiseks ja probleemide lahendamiseks (Sul ei lähe neid tavaliselt vaja). Uued SATA kettad ei oma enam seda master / slave konfiguratsiooni ja Sa ei vaja enam neid ühendusklemme (jumpers) - pilt.

Märkus (veel natuke nendest sillustest): Sa võid oma kõvaketta (HDD) tagaosas näha ka kontakte, millega ei ole midagi ühendatud. Neid kontakte kutsutakse sillusteks ehk ühendusklemmideks (jumpers) ja neid kasutatakse ainult teatud tüüpi sätete sisselülitamiseks. Kaasaegsete kõvaketaste puhul neid suurt ei kasutata, välja arvatud mõnel erilisel asjaolul.
Enne seda kui SATA tuli ketaste jaoks standardseks kasutajaliideseks, kasutasid arvutid Integrated Drive Electronics (IDE) standardit. Tollal ühendati nendega laiad paralleelsed andmekaablid. Paralleelses ATA paigalduses oli mitu ketast vaja seadistada kui "master" ja "slave" kettad, mis lubas identifitseerida ning määrata antud ketaste prioriteedi siis kui Sa ühendasid ühe andmekaabli külge mitu kõvaketast.
Kaasaegsed kompuutrid enam nii ei tööta ja ainsaks kommunikatsioonipordiks ongi ainult see SATA. Enamikel uuematel kõvaketastel pole neid silluseid üldse. Ja kui need sillused (jumpers) ongi mõnel uuemal kõvakettal, siis on nad ette nähtud ainult eriseadistuste jaoks. Milliseid neid kontaktidest kasutada, see sõltub juba antud kõvakettast ja tema tootjast. (Et saada teada seda et mida just Sinu kõvaketta sillused teevad, otsi sõnu "jumper pins" oma kõvaketta mudeli numbri ja selle kõvaketta tootja kõrvalt. Sa leiad vastavad veebsaidid, mis räägivad Sulle sellest et kuidas neid kasutada.)

jumpers - 1

 

jumpers - 2

 

* Igal aastal tulevad turule ka uued ja üha paremad kettad ning seda nii laua- kui ka sülearvutite jaoks. Näiteks kui Sinu kompuuter toetab ka Non-Volatile Memory Express (NVMe) kettaid, siis võid osta näiteks hinnalt üsna sobiva Samsung 250 GB 1.8-Inch Series 960 EVO M.2 2280 NVMe SSD ketta - pilt. Selle SSD ketta andmed lühidalt: Maht - 250 GB; kasutajaliides - PCIe (PCI Express) 3.0 x4 ja ka NVMe 1.2; S.M.A.R.T. tugi; Trim tugi ja AES 256-bit kasutaja andmete krüptimine & TCG Opal. Ta on saadaval 250GB, 500GB ja 1TB mahus. Sa võid selle SSD ketta panna nii oma lauaarvutisse kui ka sülearvutisse.

 

Märkus: Mis on NVMe (Non-Volatile Memory Express, a.k.a. NVM Express) ja mis on NVMe SSD kettad? Kuna SSD kettad saavad üha populaarsemaks, siis oled võib olla kuulnud ka sellest NVMe Express'ist. NVMe on kommunikatsiooni kasutajaliides / protokoll, mis loodi Intel, Samsung, Sandisk, Dell ja Seagate firmade poolt põhiliselt SSD ketaste jaoks. NVMe märksa paremat kasutajaliidest kasutavad nii PCI Express seadmed kui ka 2,5-tollised SSD kettad. SATA Expressi salvestusseadmed ja M.2 laienduskaardid toetavad NVM Expressi kui loogilist liidest. Seega M.2 NVMe SSD kettad on paremad kui seda lihtsalt M.2 SSD kettad.

 

Neid kettaid on mitut tüüpi ja toon siin lisaks ka mõned pildid nendest ketastest ning nende tööks vajalikest kaablitest ja ühendustest: WD Blue 3D NAND SATA SSD M.2 (SSD ketas) - pilt,

Samsung 860 EVO 250GB 2.2-tolline SATA III internal SSD - pilt.

4-pin Molex ühendused (EIDE/PATA/ATA-4-pin toitekaablid) - pilt.

Kõvaketas ja tema ühenduspistikud - pilt.

SSD ketta konnektorid (ühendused) - pilt.

Näiteks Lenovo IdeaCentre Y900-34ISZ Gaming PC i7-6700K 32GB 256GB SSD + 2TB HDD GTX... lauakompuutri kõvaketaste asukohad (arvutikorpuse esipaneeli juures, vasemal küljel, allosas) - pilt.

Sellesama Lenovo IdeaCentre Y900-34ISZ Gaming PC lauakompuutri kõikide ketaste asukohad - pilt. Kasutaja võib siin uuendada oma kettaid järgmisel moel:

* Vahetada välja oma olemasoleva 2 GB SATA kõvaketta suurema mahuga SATA kõvaketta vastu;
* Lisada veel ühe uue SATA kõvaketta (vabasse sahtlisse);
* Lisad ühe SSD ketta (vabasse sahtlisse);
* Vahetada välja oma olemasoleva M.2 SSD ketta ("kaardi") suurema, kuni 512 GB mahuga, M.2 SSD ketta vastu.

 

Lenovo IdeaCentre Y900-34ISZ Gaming PC 256GB Samsung NVMe SSD ketta täpsem asukoht ja tema M.2 standardi ühenduspistik - pilt.

Lenovo IdeaCentre Y900-34ISZ lauakompuutri vaba sahtel 2.5-tollise SATA kõvaketta või SSD ketta installeerimiseks - pilt.

SSD ketas MacBook kompuutrite jaoks - pilt.

 

Lisa, antud teemaga seotud:

"Mis on M.2 laienduspesa või liides või ühendus (M.2 Expansion slot) ja kuidas seda kasutada?"

"SSD kettad ja Windows [Vista, Windows 7, Windows 8 (8.1) ja Windows 10]" - uuendatud märtsis, 2018.

"BitLocker vahend. 'BitLocker Drive Encryption' vahendi sisselülitamine ja terve füüsilise kõvaketta (või SSD ketta) või siis eemaldatava ketta krüpteerimine."

Etteotsa