Win 10 probleemid
Buutimine ehk alglaadimine otse vanasse "Windowsi käivitushaldurisse" (Windows Boot Manager'i) ja seejärel sealt "Käivitussätted" (Startup Settings) ekraani avamine.

(Windows 8/8.1 ja Windows 10.)

 

 

 

Sissejuhatus ja mis see 'Startup Settings' ('Käivitussätted') ekraan on:

Kui Sa jooksutad Windows 8/8.1 või sii Windows 10 operatsioonisüsteemi, siis saad sinna üsna vajalikku uut tüüpi 'Startup Settings' (Käivitussätted) ekraani siseneda mitmel moel. Sa võid teha seda näiteks otse Windows 10 seest:

1. Avad Settings äpi ja lähed seal 'Update & Security > Recovery' lehele ning klikid paremas paanis 'Restart now' nupule:

Restart now

2. Seejärel Sa väljud Windowsist ja kliki nüüd 'Troubleshoot' nupule:

Troubleshoot

3. Nüüd kliki 'Startup Settings' nupule:

Startup Settings

4. Ja lõpuks kliki uues ekraanis 'Restart' nupule:

Ja lõpuks kliki uues ekraanis 'Restart' nupule

5. Ja Sa jõuadki sellesse aeg-ajalt üsna vajalikku puutetundlikku Startup Settings (Käivitussätted) ekraani. Sa võid siitkaudu näiteks sinna Safe Mode (Turvarežiimi) siseneda, toon siin kohe allpool ka nende menüüpunktide tähendused - seda lihtsalt meeldetuletuseks:

Startup Settings (Käivitussätted) ekraan

Antud ekraanis võib kasutada nii tavalisi numbriklahve (1-9) kui ka alternatiivina vastavaid funktsiooniklahve (F1-F9 ja F10). Näiteks kui Sa vajutad numbriklahvi 4 või siis alternatiivina funktsiooniklahvi F4, siis sisened Windows 10 operatsioonisüsteemi Safe Mode režiimi (Kaitstud Režiimi ehk Turvarežiimi).

 

Startup Settings (Käivitussätted) ekraani menüüpuntide tähendused:

1) Enable debbuging - Sind viiakse süsteemi silumisrežiimi, et lahendada keerulisemaid probleeme (rohkem IT-spetside ja kogenud kasutajate jaoks).

2) Enable boot logging - loob ntbtlog.txt faili, milles loetletakse üles kõik draiverid, mis installeeritakse süsteemi startimise protsessis (vajalik keerulisemate probleemide lahendamiseks ja ikka kogenud kasutajate jaoks).

3) !
Enable low-resolution video - Windowsi startimisel kasutatakse madalama resolutsiooni/eraldusvõimet (640x480) ja värskendussageduse (refresh rate) seadeid/sätteid - seejärel võid Windowsis taastada/resettida ekraani õige resolutsiooni. Seda on näiteks siis vaja kui Sinu ekraani resolutsiooniga juhtus midagi ja Sa ei näe ekraanipilti või kui Sa installeerisid vale videodraiveri ning seejärel kadus ekraanipilt jne. Kui taoline asi peaks juhtuma, siis tulegi siia ja vali antud menüüpunkt (seda võib kõikidel vaja minna).

4) !
Enable Safe Mode - See 'Safe Mode' (Kaitstud Režiim / Turvarežiim) on diagnostika režiim, mis laeb minimaalse komplekti draivereid ja protsesse, mis on piisavad Windowsi jooksutamiseks. Antud režiimis ei käivitata kolmandate osapoolte ja mitte-kriitilisi protsesse. 'Kaitstud Režiimi' eeesmärgiks on välja selgitada riist- ja tarkvaraga seotud anomaaliate/probleemide algpõhjused. Seejärel saab neid vigu seal likvideerida või siis vigade põhjustajaid välja lülitada. Peale selle saab selles väga vajalikus režiimis likvideerida pahavara, kustutada faile, taastada süsteemi varasemat seisundit (System Restore funktsiooniga) ja teha palju muud vajalikku. Seega Sa sisened Kaitstud Režiimi (Turvarežiimi), kuhu laetakse ainult peamised süsteemifailid ja draiverid ning pannakse ka madalam resolutsioon. Seda igasuguste probleemide jms lahendamise režiimi läheb aeg-ajalt kõikidel vaja.

5) !
Enable Safe Mode with Networking - Windows käivitatakse sellessamas turvarežiimis, aga ühtlasi laetakse ka võrgudraiverid ja teenused, et Sa saaksid juurdepääsu Internetti ning lokaalse võrgu teistele kompuutritele - ka vajalik.

Märkus: Loe Safe Mode režiimi mineku meetoditest rohkem sealt.

6) Enable Safe Mode with Command Prompt - Windows käivitatakse sellessamas turvarežiimis, aga nüüd ilmub selle tavalise kasutajaliidese asemel ainult Command Prompt (CMD) aken - vajalik rohkem IT-spetsidele ja kogenud kasutajatele. Et siit väljuda, vajuta Ctrl+Alt+Delete klahvikombinatsiooni või tipi CMD akna käsuviibale Exit ja vajuta Enter.

7) Disable driver signature enforcement - Iga kord kui Sa üritad installeerida mingit draiverit, mis ei ole Microsofti poolt digitaalselt signeeritud, kuvab Windows signeerimata draiveri hoiatusakna kuna antud draiver ei ole läbinud Microsofti poolset ühildumise testimist. Antud 'Disable Driver Signature Enforcement' parameeter lubab aga katsetada ja installeerida ka Microsofti poolt signeerimata draivereid. Kuid seda saab teha ainult käesoleva sessiooni jooksul ja kui tehakse kompuutri restart või käivitamine, siis tuleb otsast peale alustada. See menüüpunkt on rohkem mõeldud draiverite kirjutajatele ja testijatele ning tavakasutajale seda üldjuhul vaja ei lähe. Sa võid seda menüüpunkti näiteks siis kasutada kui Windows keeldub startimast mingi digitaalselt signeerimata draiveri tõttu. Seejärel katsu Windowsis see draiver üles leida ja uninstallida ning asenda ta uuema signeeritud draiveriga (juhul kui saada on). Et näha signeeritud ja signeerimata draivereid, vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, tipi RUN dialoogiaknasse käsk sigverif ja vajuta ENTER. Käivitatakse 'File Signature Verification Tool', mis tuvastab digitaalselt signeerimata driaverid ja signeeritud draiverites tehtud muudatused.
Antud 'Disable driver signature enforcement' menüüpunkti võib ka siis kasutada kui Sul ei õnnestu mingit vanemat programmi tema signeerimata draiverite pärast installeerida.

Toon ka siin ühe näite oma süsteemi draiverite kontrollimisest:

* vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, tipi RUN dialoogiaknasse käsk sigverif ja vajuta ENTER;
* kliki "File Signature Verfication" aknas nupule Start ja algabki draiverite kontroll, see ei võta palju aega:

Start

* kui lõpetati ja kui Sa näed alltoodud teadet, siis on kõik korras ning draiverid on Microsofti poolt signeeritud ja Sa võid need aknad kohe ka sulgeda:

korras

* kui on aga probleeme või kui Sa tahad näha ka logifaili, siis kliki esmalt peaaknas sellele 'Advanced' nupule ja seejärel 'View Log' nupule...:

logifail


8) Disable early launch anti-malware protection - 'Early Launch Anti-Malware Protection' tehnoloogia teeb kompuutri käivitamise ja buutimise veelgi turvalisemaks. On olemas hulk pahavara (rootkitid ja bootkitid), mis laevad end süsteemi isegi enne Windowsit ennast, st selline pahavra tungib süsteemi juba buutimise ajal ja enne igasuguse pahavaratõrje tarkvara käivitumist. Windows 10 omab uut turvavahendit, mida kutsutakse Secure Boot ja mis kaitseb Windowsi buutimise konfiguratsiooni ning komponente ja laeb Early Launch Anti-malware (ELAM) draiveri. See ELAM (Early Launch Anti Malware) draiver stardib juba enne buutimist ja takistab sellega pahavarakoodi käivitumise. Tegelikult see ELAM draiver käivitab installeeritud ja ühilduva pahavaratõrje tarkvara ning see ei pea ilmtingimata olema Microsofti enda AV tarkvara (st Windows Defender).
Microsoft lubab ka teistel pahavaratõrje tarkvara loojatel luua omaenda ELAM komponente. Seega on siin tegemist Early Launch Anti-Malware (ELAM) draiveriga, mis kontrollib juba kohe buutimise alguses kõiki buutivaid draivereid. See on alates Win 8 versioonist 'Startup Settings' (Käivitussätted) menüü täiesti uus parameeter ja kui Sa valid siin antud menüüpunkti, siis käivitatakse Windows 10, kus Early Launch Anti-Malware vahend on välja lülitatud - seda tavakasutajal vaja ei lähe ja seda ei maksa siin ka valida.

9) !
Disable automatic restart after failure - Kui mingi viga põhjustab Windowsi järjestikuse automaatse restartmise, mis ei lõpegi vaid hakkab korduma, siis sisene siia 'Startup Settings' menüüsse ja vali siit antud menüüpunkt - võib ka vaja minna.

Selle ülaltoodud ekraani eelviimasest "Press F10 for more otions" parameetrist: kui Sa valid sealt Startup Settings ekraani allosast näiteks selle "Press F10 for more options" parameetri ja vajutad selleks klahvi F10, siis satud uude ekraani, kus pakutakse ainult ühte käsku - "1) Launch recovery environment".
Kui Sa vajutad nüüd seal jälle seda klahvi F10, siis tehakse kompuutri restart ja Sind viiakse tagasi sinna Choose an option (Suvandi valimine) ekraani peamenüüsse... Kui Sa vajutad seal aga ENTER klahvi, siis buudid otse oma Windowsisse.

Startup Settings ekraani kõige viimane valik ("Press Enter to return to your operating system") viib Sind Windows 10 operatsioonisüsteemi tagasi — Sa pead selleks ENTER klahvi vajutama.

Märkus: Loe nendest Startup Settings (Käivitussätted) ekraani sisenemise teistest meetoditest rohkem sealt.

Etteotsa

 

Buutimine ehk alglaadimine otse vanasse "Windowsi käivitushaldurisse" (Windows Boot Manager'i) ja seejärel sealt "Käivitussätted" ("Startup Settings") ekraani avamine:

Windows 8/8.1 ja Windows 10 kompuutrites Sa ei saa pärast arvuti käivitamist või restardi tegemist minna kohe sinna "Käivitussätted" ("Startup Settings") ekraani, et sealtkaudu näiteks edasi sinna 'Safe Mode' (Turvarežiimi) siseneda. Ja seda seepärast et nüüd see klahv F8 või siis Shift + F8 klahvikombinatsioon ei tööta sel puhul, sest Windowsisse toimub buutimine niivõrd kiiresti, et Sa ei jõuagi alati neid klahve kasutada. [Varasemates Windowsites (kuni Windows 8 opsüsteemini) sai sinna üsna kasulikku ekraani/menüüsse siseneda klahvi F8 (või Shift + F8 või F2) abil. Vajutasid kohe buutimise/alglaadimise alguses näiteks F8 klahvi ja selle peale ilmuski see ekraan.]

Miks Sa peaksid pärast restarti kohe otse sinna "Startup Settings" ekraani minema?

1. Esiteks, Sa hoiad sellega üsna palju aega kokku ja Sa saad lihtsamal teel näiteks sinna 'Safe Mode' (Turvarežiimi) siseneda...
2. Teiseks ja palju olulisem: Sinu süsteemiga võib juhtuda ka selline äpardus (näiteks pärast mingit Windows 10 suure funktsioonide värskenduse installeerimist), et Sa ei saagi tavalisel teel sinna "Startup Settings" ekraani minema. Sa võid küll selle probleemi põhjusi otsima hakata, aga sellega ei saa kaugeltki kõik hakkama ja seepärast võikski ajutiselt siin edaspidi toodud juhist kasutada. (Võib olla järgmiste Windowsi värskendustega see probleem likvideeritakse automaatselt.)

Tee järgmist:

* Kliki Start nupule, tee "Windows System" all sellel Command Prompt kiirkorraldusel paremklikk ja vali seejärel More > Run as administrator:

Run as administrator

* Seejärel sisesta adminõigustega Command Prompt aknasse bcdedit /set {bootmgr} displaybootmenu yes käsk ja vajuta ENTER:

Seejärel sisesta adminõigustega Command Prompt aknasse...

Sa pead nägema järgmist teadet: "The operation completed successfully." (vaata ülemist pilti).

* Seejärel tee kompuutri restart ja Sa näed alltoodud ekraani. See on vana tüüpi nn "Windows Boot Manager" ekraan ja selline ekraan ilmus vanemates Windowsites (enne Windows 8-t) siis kui Sinu masinasse oli mitu operatsioonisüsteemi installitud ning Sa võisid siitkaudu endale antud momendil sobivasse süsteemi buutida (siseneda). Selliseid mitme operatsioonisüstemiga kompuutreid nimetatakse dual-boot (kahe operatsioonisüsteemiga) või siis multi-boot süsteemideks. Ka Windows 8 ja Windows 10 masinates, juhul kui neisse on kaks või rohkem operatsioonisüsteemi installeeritud, ilmub taoline ekraan, aga ta on nüüd uuendatud välimusega. Antud juhul on siin tegemist ainult Windows 10 operatsioonisüsteemiga - siin ongi see ainsaks valikuks.

Sina aga vajuta nüüd siin ainult seda F8 klahvi:

Sina aga vajuta nüüd siin klahvi F8

* Pärast eelmises ekraanis klahvi F8 vajutamist jõuadki Sa siia vajalikku 'Startup Settings" ekraani, mille menüüpunktide tähendusest oli siin eelpool juba ka juttu - seal.

Pärast eelmises ekraanis klahvi F8 vajutamist jõuadki Sa siia vajalikku 'Startup Settings" ekraani

Juhul kui Sa tahad tulevikus peatada selle "Windows Boot Manager" ekraani ilmumise, siis ava Windowsi enda sees uuesti see adminõigustega Command Prompt aken, sisesta sinna bcdedit /set {bootmgr} displaybootmenu no käsk ja vajuta ENTER. Sel juhul jõuad Sa pärast arvuti restarti kohe sinna Windowsi sisselogimise ekraani:

Juhul kui Sa tahad tulevikus peatada selle "Windows Boot Manager" ekraani	ilmumise,	siis...

 Lihtsalt täienduseks:

Kui Sa jõudsid siia vana tüüpi nn "Windows Boot Manager" ekraani, siis näed siin veel üht-teist...:

* Kui Sa vajutad siin kohe ENTER klahvi (mitte seda F8 klahvi), siis buuditakse Sind otse märgistatud operatsioonisüsteemi sisselogimise ekraani (antud juhul siis ainult Windows 10 omasse).
* Siin kuvatakse ka sekundite jooksmist (vaikimisi on 30 sekundit) ja kui sa selle aja jooksul midagi ei tee, siis buuditakse otse märgistatud operatsioonisüsteemi sisselogimise ekraani (antud juhul siis ainult Windows 10 omasse).
* Sa võid siitkaudu ka oma füüsilise mälu testimist alustada, klikkides algul TAB klahvi ja seejärel ENTER klahvi. Selle mälu testimine võtab natuke aega, näiteks antud arvuti 32 GB füüsilist mälu testiti kusagil pool tundi.

[Märkus: Oma arvuti füüsilise mälu testimist võib ka näiteks Windowsi enda seest alustada: sisestad Search otsingukasti sõna memory ja klikid üleval otsingutulemustes Windows Memory Diagnostic kiirkorraldusele (või vajutad kohe ENTER). Seejärel klikid 'Windows Memory Diagnostic' aknas sellele 'Restart now and check for problems (recommended)' valikule, siis tehakse kompuutri restart ja alustataksegi kohe mälu testimist.]

Sina aga vajuta nüüd siin klahvi F8

Märkus: Sa võid selle ülaltoodud ekraani vaikimisi määratud sekundite arvu ka muuta ja seda Windowsi enda sees: vajutad Win+R klahve, sisestad Run akna käsuviibale msconfig käsu ja vajutad ENTER; seejärel avad "Boot" vahekaardi ja määrad "Timeout" lahtris endale sobiva sekundite arvu ning klikid OK:

Timeout 

Lisa:

Loe Safe Mode režiimi mineku meetoditest rohkem sealt.

Loe nendest Startup Settings (Käivitussätted) ekraani sisenemise teistest meetoditest rohkem sealt.

Etteotsa