Windowsi otsing (Windows Search) ja selle kasutamine.

Windows 10 otsinguvahendid: Windows 10 operatsioonisüsteemis dokumentide, failide, sätete jms otsimine. (+ Kasulikke nippe oma otsingu kiirendamiseks.)

Kui 'Windows Search' vahend ei tööta, Windowsi otsinguprobleemide lahendamine.

 

 

 

Windows 10 otsinguvahendid: Windows 10 operatsioonisüsteemis dokumentide, failide, sätete jms otsimine:

See uuendatud ja nüüd jällegi täiendatud, juba Windows 8 ajast pärit, nn "Smart Search" kujutab endast ühteainsat kasutajaliidest, mis sisaldab nii lokaalset kui ka veebis otsingu võimalusi. Pealegi on Windows Search nüüd integreeritud ka Cortana virtuaalse assistendiga. Windows Search on tegelikult terve otsimisvahendite ja nendega seotud funktsioonide komplekt. Otsingu põhiliseks vahendiks on indekseerimine, mille andmebaasis hoitakse kõiki otsinguga seotud elemente: indekseeritud failide nimed, nende omadused ja nende failide ning e-mailide sisu. Indekseerimise andmebaasi hoitakse %ProgramData%\Microsoft\Search\Data (st C:\ProgramData\Microsoft\Search\Data) kaustas ja sealasuvaid faile Sa muuta ei saa ning seda ei ole vaja ka teha.


Windows omab tegelikult kahte otsingumootorit:

- Indekseeritud otsimine, mis on võimsaks ja põhiliseks otsimisvahendiks. Windows Search kasutab indeksit siis kui Sa alustad oma otsinguid otse tegumiribalt (Start menüü või Cortana virtuaalse assistendi Search otsingukastist), oma kodukaustast (tavaliselt C:\Users) või siis Libraries kaustadest - sel juhul otsitakse ainult indeksite alusel ja kõik alamkaustad, mida ei ole indekseeritud, jäetakse otsimisest välja. Tipi tegumiriba (Start menüü) otsinguväljale näiteks mingi dokumendi nimi (või dokumendist pärit märksõna) ja otsingutulemustes kuvatakse Sinu arvutis ning OneDrive'is leiduvad dokumendid, mis vastavad sellele otsingule.

- Grep search (see nimi on pärit vanast UNIX käsust) otsimootorit kasutatakse aga siis kui Sa alustad oma otsinguid File Explorer aknast (This PC aknast), suvalise lokaalse draivi (partitsiooni) juurkaustast, k. a. süsteemidraiv (tavaliselt C:) või siis suvalisest muust kaustast. Nüüd otsitakse ka kõikidest alamkaustadest ja seda vaatamata sellele et kas nad olid varem indekseeritud või ei olnud seda. Ühesõnaga antud meetodiga leiad kõik oma failid ja dokumendid üles ning seda ka siis kui neid ei oldud indekseeritud. Ava see File Explorer (endine Windows Explorer) tegumiriba või siis Start menüü kaudu, vali seejärel vasakpoolsel paanil asukoht, kust Sa soovid otsida ja kasuta siis üleval aadressiriba paremas otsas asuvat "Search This PC" või "Search <kausta nimi>" otsingukasti. Kui Sa soovid otsida näiteks kõigist oma arvutiga ühendatud seadmetest ja draividelt, siis vali otsingukohaks This PC; kui Sa soovid aga otsida ainult mingis kaustas, siis ava File Explorer aknas see kaust ja alusta tema otsingukasti kaudu oma otsinguid.

Seega, kui Sa lubad kõikide failide indekseerimise, siis saad ka tegumiriba / Start menüü otsingukasti kaudu kõik vajaliku üles leida, aga kui Sa ei luba kõikide failide indekseerimist või lülitad indekseerimise üldse välja, siis saad täpsemat otsingut teha ainult File Explorer (This PC akna), draivide ja kaustaakende otsingukastide kaudu.

Windows Search teenus (sh ka indekseerimine) alustab oma tööd kohe kui Sa sisened Winowsi ja ta töötab kogu aeg taustarežiimis, luues initsiaal (alg-) indeksi ning uuendab teda uute ja muudetud failidega või siis eemaldab sealt kustutatud failid. Kaustade ja failide indekseerimist tehakse ikka seepärast, et Sinu otsimist kiirendada ja vaikimisi indekseeritakse järgmised asjad: kasutajate (Users) kasutajaprofiilid (v. a. AppData kaust), Start menüü sisu, Internet Explorer History (ajalugu), Music ja Videos kaustad.

Windows 10 otsinguvahend hõivab Windowsis väga vähe kompuutri ressursse ja pealegi toimub indekseerimine taustarežiimil ("eesriide taga") ning siis kui Sa millegi muuga ei tegele. Seega, välja pole teda mõtet lülitada. Indekseerimisega katalogiseeritakse failide teksti iga bit ja omadused. Iga kord kui Sa salvestad või uuendad faili, indekseerib Windows selle, et tulevikus kiirendada Sinu otsinguid.UUENDATUD, märts 2019:

Alates Windows 10 version 1903 (Windows 10 April 2019 suur värskendus) väljalaskega, mis peaks välja ilmuma aprillis 2019, on selles Windows Search vahendis jällegi suuri muudatusi tehtud - nüüd sai ta nimeks "Streamlined search". Windows 10 otsingus tehti siis järgmised muudatused:

1) Kui Sa kasutad ka Cortana virtuaalset assistenti: Kui Sa klikid all tegumiribal otsingukastile (või otsingunupule), siis avaneb otsinguakna uuendatud avaaken—Sa ei pea veel otsingukasti midagi tippima.
Sa näed nüüd kohe selle Search avaakna (Search Home) ülaosas filtreerimise ikoone, keskel aga oma viie kõige sagedamini kasutatud rakenduse loendit ja hiljutisi dokumente ning veebilehti Sinu Timeline (Ajajoon või Ajakava) tegevusajast. Sa ei näe seal enam Cortana assistenti, mis on mujale paigutatud:

otsinguakna uuendatud avaaken

Alates Windows 10 April 2019 värskendusest on Cortana ja Search nüüd all tegumiribal lahutatud ja nad asuvad seal eraldi. Kui Sa klikid Cortana nupule, siis saad otse ligi sellele häälega assistendile. Cortana ei kao kusagile ja teda võib endiselt hääleotsinguks kasutada: lokaalse ja Interneti sisu otsimiseks:

lahutatud...

Märkus: Sa võid nüüd soovi korral ka Cortana puhul otsida sisu tervest kompuutrist, mine 'Settings > Cortana > Searching Windows' lehele ja vali seal paremal see "Enhanced (Recommended)" raadionupp - pilt.

2) Start menüü otsingukast muutub nüüd märksa kasulikumaks! Sa võid nüüd Start menüü / tegumiriba otsingu kaudu otsida faile ka tervest kompuutrist (kõikjalt), seda aga juhul kui Sa selle funktsiooni Settings äpis eelnevalt sisse lülitad - sellest natuke hiljem. Windows 10 praeguses ja ka varasemates versioonides sai Start menüü otsingu kaudu leida ainult selliseid faile, mis asusid raamatukogudes, näiteks nagu Documents, Downloads, Music, Pictures, Videos ning lisaks ka Sinu töölaud (Desktop).

Et nüüd lubada seda uut kõikjalt otsingut, mine 'Settings > Search > Searching Windows' lehele ja vali seal paremal see "Enhanced (Recommended)" raadionupp, et indekseerija otsiks tervest Sinu arvutist:

Enhanced (Recommended)

Märkus: Juhul kui Sa kasutad akuga ja vähese jõudlusega arvutit, siis võib see "Enhanced (Recommended)" valik Sinu aku eluiga vähendada ja suurendada CPU (protsessori) tarbimist.

Kui Sa ei kasuta seda Corta mõrda, siis võid tema nupu sealt tegumiribalt ära koristada!


 

 

Indexing Options juhtpaneel:

Et vaadata seda et millised kaustad on momendil indekseeritud, tipi tegumiriba / Start menüü Search otsingukasti sõna index ja vajuta ENTER...:

index

...või siis kliki üleval otsingutulemustes algul sellele kolme punktiga (...) nupule ja seejärel Indexing options lingile:

Indexing options

...ja seejärel näedki seda et mida Windows 10 on vaikimisi juba indekseerinud. Et nüüd ise lisada midagi indekseeritavate asjade nimistusse, kliki antud akna allaosas asuvale Modify nupule:

...ja seejärel näedki seda et mida Windows 10 on vaikimisi juba indekseerinud

Pärast sellele "Modify" nupule klikkimist (vaata eelmist pilti), ilmub järgmine aken, kus Sa võid avada ja sirvida oma kettaid / partitsioone, kaustasid ning alamkaustasid. Pane vajalikku ruutu linnuke ja kliki nupule OK. Juhul kui Sa tahad indekseerimisest midagi välja lülitada, siis korista tema eesasuvast ruudust see linnuke ära ja kui valmis, siis kliki OK:

Pane vajalikku ruutu linnuke ja kliki nupule OK

Selles "Indexed Locations" dialoogiaknas (vaata eelmist pilti) kuvatakse vaikimisi ainult Sinu kasutajakonto asukohti, aga kui Sa tahad vaadata ja muuta midagi ka teiste kasutajakontode suhtes (juhul kui nad on Sinu kompuutris olemas), siis kliki siin akna allääres asuvale Show all locations nupule.

Kui Sa lisad mingi kausta "Libraries (Teegid või Raamatukogud)" alla, siis lisatakse ta automaatselt ka indekseeritavate asjade loetellu ja ta ilmub ka siia ülemisse Indexed Locations aknasse.

Et vaadata seda et milliseid failitüüpe indekseeritakse ja et millised failiformaadid toetavad ka täis-tekst indekseerimist, kliki "Indexing Options" juhtpaneeli avaaknas Advanced nupule...:

Advanced

...ja seejärel ava uues aknas see "File Types" vahekaart. Kõikide failide täielik sisu, mille laiendid on lisatud siia loetellu, lülitatakse indekseerimise alla. Failide indekseerimisel saad siin aknas valida kahe võimaluse vahel: ainult failide atribuutide indekseerimine (raadionupp "Index Properties Only") või nii failide atribuutide kui sisu indekseerimine (raadionupp "Index Properties and File Contents"). Ainult atribuutide indekseerimise valimise korral faili sisu ei vaadata ning see ei ole leitav, aga Sul on endiselt võimalik otsida faili nime järgi – selle sisu järgi aga mitte. Kui valid siin võimaluse, mille puhul sisu ei indekseerita (raadionupp "Index Properties Only"), siis indeksi maht võib küll väheneda, aga failide leidmine võib vahel osutuda keerulisemaks.

Kui Sa tahad nüüd seda et saaks otsida ka failide sisu järgi, siis aktiveeri siin see "Index Properties and File Contents" raadionupp ja kliki OK. Kuid sellega suureneb ka indeksi maht ja kui Sul on vähe vaba kettaruumi, siis ära seda võimalust siin kasuta. (Või siis kasuta, aga kliki "Indexing Options" avaaknas sellele "Modify" nupule ja peata osade vähemtähtsate failide asukoha indekseerimine.) Reeglina kasutab indeks ruumi vähem kui 10% indekseeritava faili mahust. Indeks võib võtta protsentuaalselt rohkem ruumi siis, kui Sul on palju väga väikseid faile (< 4 KB) või kui indekseerite arvutikoodi. Mõlemal juhul suureneb indeksi maht failide mahu suhtes oluliselt. Kui Sul on palju väikseid faile ja soovid oma kettaruumi säästa, siis tegutse nii nagu siin eelpool äsja õeldi:

Index Properties and File Contents

Märkus: Selle Indexing Options juhtpaneeli saab avada ka vana Control Panel konsooli kaudu. Antud Indexing Options juhtpaneelis saab ka muud vajalikku teha, aga sellest siin edaspidi.

!!! Osa inimesi soovitavad lülitada välja ka Windows Search teenuse (Services konsoolis), aga see otsinguvahend hõivab Windowsis väga vähe kompuutri ressursse ja pealegi toimub indekseerimine taustarežiimil ning siis kui Sa millegi muuga ei tegele. Jäta ta nii nagu on, st Automatic (Delayed Start) peale ja sellest on rohkem kasu kui kahju...! Kui Sa siirdad korraga suure hulga faile mujale indekseerimise alla kuuluvasse kausta (asukohta), siis ära näpi pärast seda kompuutrit senikaua kuni nende failide indekseerimine lõpetatakse. Juhul kui Sa lisad selles Indexing Options juhtpaneelis indekseerimise alla uusi kettaid / partisooone või kaustasid või kui Sa aktiveerisid selle "Index Properties and File Contents" raadionupu, siis oota mõnda aega kuni see indekseerimine jälle lõpetatakse, st joo vahepeal paar õlut ära...

Windows 10 Pro kasutajatele: Juhul kui Sul on indekseerimine väga oluline ja kui on kiiresti vaja indekseerida suurt hulka faile ning kui Sa ei taha, et Sinu kompuutri kasutamise ajal toimub indekseerimine aeglasemalt, siis tee järgmist:

* Vajuta Win+R klahvikombinatsiooni, tipi Run aknasse gpedit.msc käsk ja vajuta ENTER.
* Vali vasemast paanist Local Computer Policy\Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Search.
* Tee parempoolses paanis 2x klikk Disable indexer backoff sättel ja aktiveeri uues aknas raadionupp Enabled ning kliki OK.
* Tee kompuutri restart ja nüüd tehakse indekseerimist TÄIE KIIRUSEGA sõltumata sellest et mida Sa oma komuutris teed. (Hiljem tuleks see Disable indexer backoff säte panna jälle tagasi tema vaikimisi olekusse — raadionupp Not Configured.)

 

Indekseerimise alla ei kuulu järgmised asjad:

- \$Recycle Bin - see on varjatud kaust, mis sisaldab kõikide kasutajakontode kustutatud faile;
- \Windows kausta ja tema alamkaustade kogu sisu;
- \Program Files kausta ja tema alamkaustade kogu sisu;
- \Program Files (x86) kausta ja tema alamkaustade kogu sisu;
- \Users\Default kausta ja tema alamkaustade kogu sisu;
- \ProgramData kausta ja tema alamkaustade kogu sisu, v. a. Start Menu alamkaust (see sisaldab Start menüü kiirkorraldusi).

 

Rikutud indeksi (indekseerimise andmebaasi) uuesti loomine:

Juhul kui Sulle tundub, et indekseerimine ei tööta korralikult või kui Sa tegid väga suuri failide ümberpaigutamisi, siis võid oma indeksi uuesti luua ja tee selleks järgmist:

a) Kliki all tegumiribal Search nupule, sisesta otsingukasti sõna index ja vajuta ENTER.
b) Kliki 'Indexing Options' juhtpaneeli avaaknas nupule Advanced:

Advanced

c) Kliki nupule Rebuild:

Kliki nupule Rebuild


d) Kuna esmane indekseerimine ja indeksi ümberehitamine võtab rohkem aega ning parem on kui lasta seda "rahulikult" teha, siis ära sel ajal oma klaviatuuri ja hiirt kasuta vaid tegele muude asjadega, näiteks õlle lürpimisega...

Märkus: Sa võid selles aknas ka "Troubleshoot search and indexing" lingile klikkida ja seda sel juhul kui selle Windowsi otsinguga on probleeme. Sellesama otsinguprobleemide lahendaja võid aga ka Settings äpi kaudu avada, sellest siin edaspidi.

 

Kustkohast saab oma otsinguid alustada?

Sa võid otsida järgmistest kohtadest:

1. Esiteks, Sa võid otsida tegumiriba & Start menüü (või Cortana) otsingukasti kaudu ja selle Search tekstikasti võid avada mitmel viisil:

* Klikid all tegumiribal sellele Search nupule:

Klikid all tegumiribal sellele Search nupule

* Või kui Sul on oma tegumiriba sätetes aktiveeritud see "Show search box" valik, siis võid otse sinna pikka otsingukasti oma otsingusõnad sisestada:

Show search box

Märkus: Selle Search otsinguvahendi tegumiribal kuvamist (või mittekuvamist) võid seada nii et teed all tegumiribal paremkliki ja valid ilmuvast hüpikmenüüst Search > järel tuleva vajaliku valiku:

Search kuvamise valimine

* Teed Start nupul paremkliki ja valid süsteemikäskude (Win+X) menüüst Search kiirkorralduse:

Teed Start nupul paremkliki ja valid süsteemikäskude menüüst Search kiirkorralduse

* Avad ta Start menüü enda kaudu,

* Vajutad Windows + Q või siis Windows + S klahvikombinatsiooni.

Seejärel võid oma otsinguid alustada... ja antud juhul kammitakse läbi terve indeks ja otsitakse ainult indekseeritud faile. Üks näide: Kasutajal asuvad kõik muusikafailid D: kettal ja ta ei ole neid indekseerimise alla lisanud. Juhul kui ta alustab nüüd oma muusikapalade otsimist siit tegumirea / Start menüü kaudu, siis saab ta null otsingutulemust. Kui kasutaja viib aga oma muusikafailid sinna C:\Users\Sinu_Kasutajanimi\Music kausta, siis leitakse ka siitkaudu kohe need muusikafailid üles:

Music kausta

Klikid siin paremal sellele leitud muusikafailile ja seda hakatakse kohe ka ette mängima.

Lähme edasi: Tipid alla otsingukasti näiteks sõna cmd ja näed kohe üleval üsna palju otsingutulemusi ning võimalusi. Siin on olemas mitu vahelehte: All, Apps, Dokuments, Settings, Email ja More..., millede avamisel leiad spetsiifilisemaid otsingutulemusi. Iga otsingutulemuse järel on ka > sümbol, millele klikkides saad antud asja suhtes kasutada rohkem võimalusi, näiteks avada / käivitada see otsingutulemus või käivitada ta administraatori õigustega või avada faili asukoht või kopeerida Windowsi mälupuhvrisse faili täis kaustatee või klikkides otsingutulemuse URL lingile, avada ta otse brauseriaknas jne...

Seejärel võid oma otsinguid alustada...

Märkus: Kui see "All" vaheleht ei kuvagi ühtegi otsingutulemus, siis ava näiteks see "Documents" vahekaart ja võib olla leiad sealt mingi URL lingi

Sa võid siin mingil otsingutulemusel ka paremkliki teha ja valida ilmuvast kontekstmenüüst Sinule vajaliku käsu:

Sa võid siin mingil otsingutulemusel ka paremkliki teha ja valida ilmuvast kontekstmenüüst Sinule vajaliku käsu

Allpool siis kaks näidet Windows PowerShell otsingust:

PowerShell - 1

PowerShell - 2

Kui me räägime Windowsi käsuviipadest, siis peame me selle all silmas tavaliselt Command Prompt (CMD) ja Windows PowerSell konsoolide ning Run dialoogiakna käsuviipasid. Nende käsuviipade kaudu saame me kiiresti avada kaustasid ja käivitada paljusid programme, utiliite ning vahendeid. Mõnda vahendit ja käsku saabki ainult nende kaudu käivitada.

Kuid alates Windows 7 operatsioonisüsteemist võib ka Search otsingukasti "käsuviibana" kasutada, sest ka tema kaudu saab käivitada paljusid instrumente ja vahendeid. Kui Sa tipid sinna 'Search' kasti vajaliku sõna ja kui see ilmub otsingutulemustes esimesele kohale, siis vajutad lihtsalt klahvi ENTER ning hakataksegi seda käsku täitma. Juhul kui ta ei ole üleval otsingutulemustes esimesena (kõige ülemisena) ära toodud, siis klikid seal vajalikule nimetusele jne...

Näiteks devmgmt.msc käsuga saame kiiresti avada Device Manager akna:

Näiteks devmgmt.msc käsuga saame kiiresti avada Device Manager akna

Aga gpedit.msc käsuga avame siitkaudu kiiresti Group Policy Editor konsooli (seda Windows 10 Pro puhul):

Aga gpedit.msc käsuga avame siitkaudu kiiresti Group Policy Editor konsooli

Sa võid siitkaudu kiiresti ka süsteemikaustasid avada, sisestades otsingukasti näiteks %USERPROFILE%, %WINDIR%, %SYSTEMROOT%, %PROGRAMFILES%, %HOMEDRIVE%, %HOMEPATH%, %TEMP% või %appdata%.

Sa võid siitkaudu kiiresti ka süsteemikaustasid avada

Sa võid siitkaudu ka oma internetilinke avada:

Sa võid siitkaudu ka internetilinke avada

Sa võid siitkaudu ka oma äppe ja rakendusi avada. Otsingukasti tipiti sõna calc ja seejärel avati siin "Apps" vaheleht:

Sa võid siitkaudu ka oma äppe ja rakendusi avada

Otsiti sõna dream abil...:

Sa võid siitkaudu ka oma äppe ja rakendusi avada - 2

Selles otsingutulemustes avati aga see "Documents" vahekaart...:

Selles otsingus avati aga see "Documents" vahekaart...

Nüüd aga avati see "More" rippmenüü...:

Nüüd aga avati see "More" rippmenüü...

Allpool tulev pilt näitab aga seda et kasutaja avas siin "Settings" vahelehe:

Allpool tulev pilt näitab aga seda et kasutaja avas siin "Settings" vahelehe

Märkus: Tulevases Windows 10 version 1903 väljalaskes on ka selles Windows Search vahendis muudatusi tehtud ja sellest oli siin eelpool juba ka juttu!

 

Tegumiriba & Start menüü kaudu otsimisel järgi alltulevaid reegleid ja tea ka järgmist:

- Kui Sa avad selle otsingukasti (näiteks vajutades Win+Q klahve), siis võid kohe alustada otsisõna sisestamist, st Sa ei pea enne oma hiirekursoriga sinna otsingukasti klikkima, et panna sinna tekstikursorit.
- Nii kui tipid otsingusõna esimese tähe, nii alustatakse kohe ka otsimist ja otsingutulemuste kuvamist, need ilmuvad kohe sinnasamasse otsingutulemustesse.
- Siin otsitakse tulemusi tervest indeksist ja sealhulgas otsitakse ka dokumente, kaustasid, faile, interneti kiirkorraldusi, äppe, utiliite, rakendusi, sätteid, e-mail sõnumeid, kontakte, Microsoft Offce OneNote elemente jne... Otsingutulemused kuvatakse tippimise käigus esmalt "All" vahelehes ja kategooriate kaupa, kus veel avamata kategooriate taga kuvatakse ka otsingutulemuste arv/number:

Siin otsitakse tulemusi tervest indeksist

Kui Sa tipid seda otsingusõna / märksõna edasi, siis avatakse ka järgmised kategooriad ja otsinguakna vasemasse poolde ilmub ka kerimisriba. Kõige ülemise ossa, "Best match" alla, ilmub siis Windowsi arvates see kõige parem otsingutulemus ja akna paremasse paani antud tulemuse valikuvõimalused (näiteks URL lingi brauseris avamine, "Open", "Open file location", "Copy full path" jne). Iga otsingutulemuses järele ilmub ka ">" sümbol, millega võid avada antud elemendi valikud...:

Best match

- Kui Sa tipid mingi otsingusõna, siis peab selle sõna tippimist alustama sõna algusest, aga mitte kusagilt keskelt. Näiteks kui Sa otsid sõna "power" alt midagi, siis pead otsingukasti tippima kas po või pow või power, mitte aga ow, wer või ower.
- Otsinguterminid ei ole registritundlikud, st Sa võid sisestada nii suur- kui ka väketähtedega otsingusõna.
- Kui Sa otsid mingit täpset fraasi, siis pane ta jutumärkide (" ") sisse.
- Sa võid otsingul kasutada wildcard sümboleid (maske, metamärke), st tavaliselt tärni (*) või küsimärki (?), millega otsingul asendatakse teisi märke:

* Asterisk (tärn/sümbol) operaatori võid Sa panna otsingusõna suvalisse kohta. Kui Sa lisad ta võtmesõna algusesse (näiteks *field), siis otsitakse kõiki faile, mis sisaldavad sõna "field" , näiteks: 17_lisa_stansfield_-_sweet_memories_www[1].file24ever.com.mp3 (muusikapala) või 3.--http___landfield.pri.ee_ (veebileht) või landfield.gif (pilt).
*muusikapala - otsib ülesse kõik sõnaga "muusikapala" seonduva...


Veel näiteid: Kui Sa otsid kõiki programme, mis lõpevad .exe laiendiga, siis tipi otsingukasti sellised sümbolid/tähed: *.exe
Või kui Sa tahad leida kõiki TXT faile, siis tipi *.txt, kui soovid leida kõiki MP3 lugusid, siis tipi *.mp3
*.png
- Otsitakse ülesse kõik .png laiendiga (formaadiga) pildid.
mp3*
- Otsitakse ülesse kõik failid, mis algavad prefiksiga "mp3".
*mp3* - Otsitakse ülesse kõik failid ja kaustad, mis sisaldvad "mp3" stringi.
*google* - Otsib ülesse kõik sõna "google"-ga seonduva: lingid, failid ja kaustad.
*.google.* - Otsib ülesse kõik sõna ".google."-ga seonduva, näiteks http://www.gooogle.com, https://www.gooogle.com, http://www.google.ee/
*Access* - Kuvab kõik failid, mis on seotud või sisaldavad sõna "access", näiteks: Access_point2.jpg, Arvutiabi-Windows Vista access denied viga ja kiirkorraldused, juhis.txt, VistaError.html.

? Küsmärki võid rohkem kasutada indeksi kaudu otsimiseks ja ta asendab ainult ühte sümbolit sisestatavas otsingusõnas, Sa võid selle küsimärgi panna otsingutermini suvalisse kohta, näiteks:

ahv??.* - Otsitakse ülesse kõik sõnaga "ahv" algavad (pluss veel kaks sümbolit) failid, näiteks: ahv-2.contact ja ahv_1.png
Smi?? - Kuvab näiteks Smith, smile, smite ja smirk seonduvad failid.
gro?t - Ülesse leitakse sõnu "grout" või "groat" sisaldavad failid mitte aga sõnu "groundnut" või "grommet" sisaldavaid faile.


- Veelgi täpsem otsing on siis kui sisestad võtmesõna koos ext: operaatoriga, näiteks ext:*.txt (operaator ext: tähendab siin seda et Sa otsid faile nende laiendite järgi).
- Peale ext: operaatori võid kasutada ka type: või kind: operaatorite abi, näiteks:

type:mp3 - sellega leiad Sa kõik muusikafailid, mis on salvesatud MP3 formaati;
type:="Text Document" - otsitakse ülesse kõik tekstidokumemdid, mille laienditeks on .txt
type:word - kuvatakse kõik MS Word dokumendid, mille laienditeks on .doc ja .docs

kind:=doc või kind:=document abil leiad kõik TXT failid, Microsoft Office dokumendid, Adobe Acrobat documendid, HTML, XML ja muud dokumendid;
kind:=link abil leiad kõik programmide, failide ja interneti kiirkorraldused (shortcuts);
kind:=music või kind:=song - leiad kõik Windows Media Player'i ja Windows Media Center'i pleilistid ja audiofailid, mis on MP3, WMA või WAV formaatides;
kind:=pic või kind:=picture - leiad kõik pildifailid, mis on indekseeritud ja sealhulgas ka JPEG, GIF, Bitmap, PNG failid ning peale selle veel pildifailide ikoonid ja kiirkorraldused;
kind:=video filmifailid ja kõik suvalises formaadis klipid, mis on indekseeritud.

- Sa võid kasutada ka selliseid operaatoreid nagu AND, OR või NOT - need peab aga sisestama suurte tähtedega, näiteks:

AND (näiteks siga AND kägu - otsitakse faile, mis sisaldavad mõlemaid sõnu; või näiteks Ansip AND Savisaar)
OR (näiteks siga OR kägu - otsitakse faile, mis sisaldavad ühte neist sõnadest "siga" või "kägu")
NOT (näiteks siga NOT kägu - otsitakse faile, mis sisaldavad sõna "siga", aga mitte sõna "kägu")
" " (täpne fraas, näiteks "konksu otsas")
* (näiteks *.exe, *koosolek*.xls)
> (rohkem kui; näiteks size:>50MB - otsib faile, mis "kaaluvad" rohkem kui 50 MB)
< (vähem kui; näiteks size:<50MB - otsib faile, mis "kaaluvad" vähem kui 50 MB)

title:("ettekanne" NOT mustand)
author:(Ahv OR Pärdik)

Veel näiteid:
author: ahv
author:"Jõle ahv"
author:Jõle ahv
from:ahv
date: >11/05/04
date: <11/05/04
date:lastweek
size: <5
size: >5
size:>50 <70
before:10/9/2011
after:10/9/2011
kind:contact
kind:E-mail
modified:lastweek
ext:.rtf
type:image
artist:ahv
name:ahv
• jne...


!!! Neid ülaltoodud otsimise nippe võid kasutada ka File Explorer'i otsingukastis.

 

2. Teiseks, Sa võid otsida File Explorer akna paremal ülaosas asuva otsingukasti kaudu, st suvalise kaustaakna kaudu:

Sa alustad oma otsinguid File Explorer aknast (This PC aknast), suvalise lokaalse draivi (partitsiooni) juurkaustast, k. a. süsteemidraiv (tavaliselt C:) või siis suvalisest muust kaustast. Nüüd otsitakse ka kõikidest alamkaustadest ja seda vaatamata sellele et kas nad olid varem indekseeritud või ei olnud seda. Ühesõnaga antud meetodiga leiad kõik oma failid ja dokumendid üles ning seda ka siis kui neid ei oldud indekseeritud. Ava see File Explorer (endine Windows Explorer) tegumiriba või siis Start menüü kaudu, vali seejärel vasakpoolsel paanil asukoht, kust Sa soovid otsida ja kasuta siis üleval aadressiriba paremas otsas asuvat "Search This PC" või "Search <kausta nimi>" otsingukasti. Kui Sa soovid otsida näiteks kõigist oma arvutiga ühendatud seadmetest ja draividelt, siis vali otsingukohaks This PC; kui Sa soovid aga otsida ainult mingis kaustas, siis ava File Explorer aknas see kaust ja alusta tema otsingukasti kaudu oma otsinguid.

Ühesõnaga, kõikide kaustaakende paremal ülaosas asub otsingukast (Search... tekstikast), mis aitab meil leida vajalikud failid kiiresti üles. Kaustaakende Search vahendi abil, erinevalt tegumiriba / Start menüü Search instrumendist, mis tuhnib faile terves kompuutris ja pilves, otsitakse siin ainult neid faile, mis asuvad antud momendil avatud kaustas ja tema sees olevates alamkaustades. Selle otsingukasti laiust saab ka reguleerida, lohistad ta vajaduse korral laiemaks.

Kui Sa tipid otsingukasti mingi teksti, siis alustatakse otsimist iga sisestatud sümboli puhul. Alloleval pildil käib kõikide .mp3 (*.mp3) failide otsimine ja otsimist teostatakse terves kompuutris, sest kasutaja märgistas enne otsimise alustamist kaustakna vasemas paanis This PC elemendi. Otsimise kulgu näitab kaustaakna aadressiribal liikuv rohelist värvi indikaatorriba ja kõige all, akna teadeteribal, kuvatakse ka leitud failide arv, mis otsingu käigus aina suureneb...:

mp3

Otsingukasti laiust võib muuta: osutad hiirekursoriga selle tekstikasti vasemat serva, selle peale ilmub sinna kahe peaga nooleke, seejärel vajuta vasem hiirenupp alla ja lohista siis kas vasemale või siis paremale poole. Otsingu alguses avatakse automaatselt ka "Search Tools / Search" ribamenüü, kus saad kas juba otsingu käigus või siis selle lõppedes valida palju täpsemad otsinguparameetrid; selle ribamenüü kaudu saad ka muud vajalikku teha, näiteks oma otsingutulemuse salvestada, avada märgistatud faili asukoha, otsida sedasama Internetist jne... — võimas vahend...!

...võimas vahend...!

Siin aga otsiti C: kettal asuvaid .jpg faile nende suuruse (mahu) järgi - *.jpg "size:medium" — st 1 - 128 MB.

.jpg

Märkus: Tegumiriba Search kasti ja ka File Explorer'i suvalise kaustaakna aadressiriba kaudu võib kiiresti avada ka igasuguse veebilehe ilma et Sa peaksid eelnevalt oma brauserit avama. Sa võid tegumiriba otsingukasti või File Exploreri aadressiribale kopeerida lingi või tippida sinna URL lingi ka ilma selle "http://" interneti protokollita - sisestad veebilehe aadressi ja vajutad ENTER:

...sisestad veebilehe aadressi ja vajutad ENTER

...ja veel üks taoline näide, aga sedakorda sellest sopa -ja reklaamikloaagist Delfi'st. Delfi kommentaare loevad tänapäeval põhiliselt ainult juhmid poliitikud ja trollid.

...ja veel üks taoline näide

Märkus: Tulevases Windows 10 version 1903 väljalaskes on ka selles Windows Search vahendis muudatusi tehtud ja sellest oli siin eelpool juba ka juttu!

 

3. Kolmandaks, kasuta oma otsinguteks Cortana personaalset digitaalset häälega assistenti, seda juhul kui ta Sul aktiveeritud on:

Cortana lirva ja otsingusüsteem on omavahel tihedalt integreeritud (seotud). Saab otsida äppisid, faile jne nii lokaalselt kui ka veebist, otsitakse ka OneDrive pilve salvestusruumist - loe sellest sealt.

4. Neljandaks, kasuta oma otsinguteks 'Settings' äppi, mille otsingukastide kaudu leiad oma süsteemi sätted ja muu vajaliku info:

Sa võid oma otsinguid alustada kohe tema avaaknas:

Sa võid oma otsinguid alustada kohe tema avaaknas

Otsingukasti tipiti sõna passw ja kohe kuvatakse ka tulemused...:

Otsingukasti tipiti sõna passw ja kohe kuvatakse ka tulemused...

Need otsingukastid on olemas ka iga alamkategooria / lehe vasema paani ülaosas...:

Need otsingukastid on olemas ka iga alamkategooria / lehe vasema paani ülaosas...

 

5. Viiendaks, Sa leiad need Search otsingukastid ka paljudes rakendustes ja Store äppides:

Indeksit kasutavad seega arvutisse sisseehitatud rakendused ja Store äpid (näiteks Calendar, Mail, Photos, Groove, Microsoft Store jms äpid). Microsoft Edge kasutab indeksit brauseriajaloo andmete esitamiseks. Outlook kasutab indeksit meilide otsimiseks. Kui Sa keelad selle indekseerimise, siis võivad mõned rakendused töötada aeglasemalt või lakata üldse töötamast (olenevalt sellest et kui palju need indeksist sõltuvad).

Allpool siis Mail äpi otsingukast...:

Allpool siis Mail äpi otsingukast...

 

6. Kuuendaks, ka vana Control Panel (Juhtpaneel) pakub otsingut:

See vana Juhtpaneel on ikka veel elus, aga iga uue Windows 10 versiooniga viiakse jälle osa asju siit sinna uude Settings äppi üle - lõppude lõpuks kaob ta üldse ära.

Kuuendaks, ka vana Control Panel (Juhtpaneel) pakub otsingut

7. Seitsmendaks, ka mõne dialoogiakna kaudu saab otsida..., näiteks Save As dialoogiakna otsingukasti kaudu:

Save As

Etteotsa

 

Kui 'Windows Search' vahend ei tööta, Windowsi otsinguprobleemide lahendamine:

Juhul kui Sinu Windows Search ei taha enam korralikult töötada, siis proovi järgmisi vahendeid. Proovi pärast iga alltoodud vahendi kasutamist uuesti midagi Windows Search vahendiga otsida ja kui ei aidanud, siis proovi järgmist meetodit.

 

1) Kõigepealt tee lihtsalt kompuutri restart ja mõnikord see aitabki...

 

2) Kui see ei aidanud, siis proovi 'Settings' äpi abi.

* Vajuta Windows + I klahve, et avada Settings äppi. Seejärel mine 'Update & Security > Troubleshoot' alamkategooriasse / lehele ja kliki paremal "Search and Indexing" probleemide lahendajale:

Kõigepealt proovi Settings äpi abi.

* Seejärel kliki sealsamas Run the troubleshooter nupule:

Seejärel kliki sealsamas Run the troubleshooter nupule

* Pane ilmunud aknas linnuke ühte või mitmesse ruutu ja kliki nupule Next. Seejärel jätka vastavalt juhistele...:

Pane ilmunud aknas linnuke ühte või mitmesse ruutu ja kliki nupule Next

 

3) Tee Windows Explorer'i restart:

* Tee Start nupul paremklikk ja vali süsteemikäskude hüpikmenüüst Task Manager kiirkorraldus:

Tee Start nupul paremklikk ja vali süsteemikäskude hüpikmenüüst Task Manager kiirkorraldus

* Märgista Windows Explorer ja kliki all nupule Restart:

Märgista Windows Explorer ja kliki all nupule Restart


4) Tee Windows Search teenusele restart:

* Vajuta Windows + R klahve, sisesta Run akna käsuviibale services.msc käsk ja vajuta Enter:

Vajuta Windows + R klahve, sisesta Run akna käsuviibale services.msc käsk ja vajuta Enter

* Tee Windows Search teenusel paremklikk ja vali kontekstmenüüst Restart käsk:

Tee Windows Search teenusel paremklikk ja vali kontekstmenüüst Restart käsk

* Ühtlasi kontrolli ka seda et kas Windows Search teenuse jaoks on ikka pandud see õige startimise tüüp: Tee siinsamas sellel Windows Search teenusel 2x klikk ja veendu, et tema jaoks oleks "Startup type" rippmenüüst valitud see Automatic (Delayed Start) parameeter. Kui seda ei oldud, siis vali see, pärast seda kliki Apply ja OK ning tee Windows Search teenusele uuesti restart:

Automatic (Delayed Start) parameeter

 

5) *** Loo uus indeks (indekseerimise andmebaas), see aitab tihti.

Juhul kui Sulle tundub, et indekseerimine ei tööta korralikult või kui Sa tegid väga suuri failide ümberpaigutamisi, siis võid oma indeksi uuesti luua ja tee selleks järgmist:

* Kliki all tegumiribal Search nupule, sisesta otsingukasti sõna index ja vajuta ENTER.
* Kliki 'Indexing Options' juhtpaneeli avaaknas nupule Advanced:

Advanced

* Kliki nupule Rebuild:

Kliki nupule Rebuild

* Kuna esmane indekseerimine ja indeksi ümberehitamine võtab rohkem aega ning parem on kui lasta seda "rahulikult" teha, siis ära sel ajal oma klaviatuuri ja hiirt kasuta vaid tegele muude asjadega, näiteks naabri sõimamisega...

Märkus: Sa võid selles aknas ka "Troubleshoot search and indexing" lingile klikkida. Sellesama otsinguprobleemide lahendaja võid aga ka Settings äpi kaudu avada - sellest oli siin eelpool juba ka juttu.

6) Muuda saalefaili (kutsutakse ka: "pagefile", "paging file" või "page file") suurust:

* Vajuta Windows + R klahve, tipi Run aknasse sysdm.cpl ja vajuta ENTER:

Vajuta Windows + R klahve, tipi Run aknasse sysdm.cpl ja vajuta ENTER

* Ava Advanced vaheleht ja kliki "Performance" sektsioonis nupule Settings...:

Ava Advanced vaheleht ja kliki "Performance" sektsioonis nupule Settings...

* Ava uues aknas jälle Advanced vaheleht ja kliki nupule Change...:

Ava uues aknas jälle Advanced vaheleht ja kliki nupule Change...

* Korista sellest "Automatically manage paging file size for all drives" ruudust see linnuke ära ja aktiveeri allpool Custom size raadionupp. Sõltuvalt Sinu kõvaketta (või SSD ketta) suurusest, proovi siin panna "Initial size" suuruseks 16MB ja Maximum size suuruseks vähemalt 2000MB (parem kui rohkem). Pärast seda kliki seal nupule Set, siis OK ja OK. Tee arvuti restart. Juhul kui Sul tekivad kohe pärast seda süsteemi jõudlusega probleemid, siis tühista see muudatus ja pane sinna "Automatically manage paging file size of all drives" ruutu see linnuke jälle tagasi.

Automatically manage paging file size for all drives

 

7) *** Kui Sa kasutad väga populaarset Zemana Antilogger Free tarkvara...:

Kui Sa kasutad väga populaarset Zemana Antilogger Free tarkvara, siis tuleb Windowsi otsinguvahendi kasutamisel ka üht-teist teada: Kui Sul on Zemana Antilogger Free sisse lülitatud, siis juhul kui Sa hakkad all tegumireal asuva 'Windows Search' kaudu midagi otsima, siis Sa ei saa sinna otsingukasti suurt midagi sisestada. Sa saad ainult mõned sümbolid sisestada kui sedagi... Sama probleem tekib ka näiteks Cortana otsinguga, Calendar ja Mail äppidega, kuhu Sa ei saa pikka teksti tippida.

Sel juhul tee järgmist: Ava tegumirea parema osa kaudu oma Zemana Antilogger Free tarkvara aken ja lülita programmiaknas oma otsingute ajaks ajutiselt see 'Keystroke Encryption' moodul välja (OFF). Pärast otsingute lõpetamist lülita see moodul jälle uuesti sisse. (Sedasama tee ka näiteks Mail või Calendar äpi kasutamisel...)

Või kasuta siis 'Zemana AntiLogger Free' tarkvara asemel sellele alternatiivseid programme, näiteks tasuta Ghostpress, KeyScrambler, Oxynger Keyshield või mida iganes.

Keystroke Encryption

 

8) Käivita CTF Loader (ctfmon.exe):

Mõnikord võib nii juhtuda, et Sa ei saa Start menüü (või Cortana) otsingukasti oma klaviatuurilt midagi sisestada. Sedasama probleemi võib kohata ka näiteks Microsoft Edge ja Lock Screen suhtes: Sa ei saa Edge brauseri aadressiribale oma füüsiliselt klaviatuurilt midagi sisestada; Sa ei saa süsteemi sisenemisel Lukustuskuva (Lock Screen) ekraani oma klaviatuuri suvalisele klahvile vajutamisega eest ära koristada, aitab ainult hiirenupule vajutamine. Kui Sa lubad keeleriba (language bar) kuvamise all tegumiribal, siis ka see võib ära kaduda...

Antud probleemi põhjuseks on see et CTF Loader (ctfmon.exe) rakendus ei jookse taustarežiimil. See CTF Loader vastutab kõnetuvastuse, käsitsikirja, keeleskeemide jms eest. See rakendus (ctfmon.exe) asub C:\Windows\System32 kaustas ja ta peab taustarežiimil töötama; Sa näed seda Task Manager aknas:

CTF Loader (ctfmon.exe) rakendus

Juhul kui see CTF Loader (ctfmon.exe) rakendus ei jookse Sinu süsteemis, siis pead ta uuesti käivitama ja tee selleks järgmist:

* Vajuta Windows + R klahvikombinatsiooni, et avada seda RUN dialoogiakent.

* Seejärel sisesta Run dialoogiakna käsuviibale C:\Windows\System32\ctfmon.exe ja vajuta ENTER:

Run

 

PS! Kui Sul on pidevalt selle CTF Loader (ctfmon.exe) rakendusega probleeme, siis lisa see ctfmon.exe Windowsi nn 'Startup' kausta - juhised.

Etteotsa