Kuidas teostada Windows XP/2000 parandusinstalleerimist—Repair Install (kutsutakse ka "In place reinstall'iks")

Kirjutatud 2005. a.

 

Windows XP Repair Installation—parandusinstalleerimine

windows

 

 

Windows XP operarsioonisüsteemi installeerimiseks on mitu moodust:

 • Windows XP Repair Install (parandusinstalleerimine)seda me hakkamegi allpool vaatlema!

  Lühidalt sellest, et miks ta vajalik on:
 1. Saame parandada oma "vigase" ja võib olla ka täiesti "töövõimetut" Windows XP opsüsteemi (ka kompuutri), vahel ongi see ainuke lahendus...;
 2. Tema kasutamisel säilitame me endi kõik seadistused, andmed ja ka programmid;
 3. Teda on lihtne teostada ja seda ka algajatel arvutikasutajatel...;
 4. Sellega hoiab kokku palju raha, närve ja aega—ei ole vaja arvutit tassida remonti (ka selle kasutegur on väike), ei ole vaja kutsuda koju asjatundmatut arvutiparandajat, kes kasseerib sisse hulga raha, aga mõnikord ei ole temast kasu midagi...;
 • Windows'i installeerimine Windows'i kaudu: Kui Sul on oma kompuutrisse juba Windows installeeritud ja Sa soovid teda puhtalt ümber installeerida, st vana opsüsteemi hävitada ja tema asemele installida uus Windows. Selleks peab Sul olema Windows XP installeerimise CD-plaat. Käivita oma kompuuter ja kui oled jõudnud Windowsisse, siis pane see Win XP installimise plaat CD-ROM seadme sahtlisse. Algul ilmub "WELCOME" aken, vali sealt link "INSTALL WINDOWS XP". Ilmuvas kolmandas aknas vali ülevalt rippmenüüst rida "NEW INSTALLATION" ja klõpsa Next jne...
  NB! Sellise installimisega kaotad Sa kõik oma endised seadistused, andmed ja ka programmid...
 • Windows'i installeerimine tühjale/uuele või puhastatud kõvakettale...--täieliku info saad sellest siit!
 • Windows XP paralleelene installimne alglaadimise kaudu: Näiteks kui Sul on juba oma kompuutris olemas Windows 98 SE, siis võid Sa talle lisaks veel installida ka Windows XP (uude kausta või jaotusse); pane Win XP installimise plaat CD-ROM seadme sahtlisse ja käivita kompuuter või tee ümberlaadimine jne...
 • Windows XP paralleelne installimine Windows'i kaudu: Käivita oma kompuuter ja kui oled jõudnud Windowsisse, siis pane see Win XP installimise plaat CD-ROM seadme sahtlisse. Algul ilmub "WELCOME" aken, vali sealt link "INSTALL WINDOWS XP". Ilmuvas kolmandas aknas vali ülevalt rippmenüüst rida "NEW INSTALLATION" ja klõpsa Next. Pärast Windows'i seerianumbri (CD key) sisestamist ilmub Setup Options aken, kus klõpsa nuppu Advanced Options (Täpsemad suvandid). Ilmuvas Advanced Options aknas asenda tekstilahtris "To this folder on my hard drive" olev rida "\WINDOWS" reaga "\WINXP" (või ükskõik millise Sulle sobiva nimega) ja lõpsa siis "OK". Seejärel järgi edasisi ekraanile ilmuvaid juhiseid...
 • Windows XP installeerimine vanale/kasutatud kõvakettale: Pane oma Win XP installimise plaat CD-ROM seadme sahtlisse ja tee kompuutri ümberlaadimine (restart). Ekraani ülaserva ilmub teade "Press any key to boot from CD.....", vajuta selle peale oma klaviatuuri tühiklahvi. Neljandas ilmuvas Welcom to Setup akna puhul vajuta ENTER klahvi. Jne... Infot saad siit!
  NB! Kui Sa nüüd ei installi Windows'i uude kausta ja teed ka formaatimise, siis kaotad Sa oma andmed...
 • Windows XP Upgrade Install (uuendusinstall ja seda Windows'i akna kaudu): Käivita oma kompuuter ja kui oled jõudnud Windowsisse, siis pane see Win XP installimise plaat CD-ROM seadme sahtlisse. Algul ilmub "WELCOME" aken, vali sealt link "INSTALL WINDOWS XP". Ilmuvas kolmandas aknas vali rippmenüüst parameeter "UPGRADE[recommended]" jaklõpsa "NEXT", et jätkata... jne... Sellise installimisega installitakse Windows XP samasse kohta kõvakettal, kus asus ka tema varasem versioon, st too asendatakse uuega.
  NB! Siin Sa küll ei kaota oma andmeid, aga ära Sa sellist moodust kasuta ilmnenud vigade puhul vaid kasuta ikka repair installi.

NB! OEM kompuutris (st arvuti, millesse on Vista juba eelinstalleeritud) oleva mittetöötava Vista operatsioonisüsteemi taastamisest ehk tagasiviimisest tema tehaseinstallatsioonini (algseisundisse) loe siit!

Windows XP Repair Installation—parandusinstalleeerimine:

Mõnikord on ainsaks lahenduseks oma Windows XP (ka Windows 2000) probleemide likvideerimiseks tema parandusinstalleerimine. Sellega ei pea Sa puhastama/formaatima oma kõvaketta seda jaotust (partition), kuhu on installitud Windows XP, st alustama installimist algusest peale. Seda tehes Sa hävitad kõik oma andmed ja programmid...
Nüüd aga võid Sa installida Win XP uuesti oma olemasoleva Win XP peale ja sellega likvideerida olemasolevad vead/probleemid. Sellise repairinstalleerimise eeliseks on see, et Sa säilitad kõik oma programmid, andmed ja seadistused!


Märkus: Kuid alati oleks mõistlik enne igasugust süsteemis muudatuste tegmist (ka repair installeerimise puhul) teha tähtsamate programmide ja andmete arhiveerimine (backup). Üheks lihtsamaks mooduseks seda teha on kasutada Win XP enda vahendit—Backup utiliiti—selle saad Sa käivitada Start - All Programs - Accessories - System Tools > Backup kaudu. Ja kui Sul ei ole CD/DVD-RW kirjutamisseadmeid, siis arhiveeri oma tähtsamad värgid sinnasamasse oma kõvakettale kusagile mujale loogilisele kettale, st mitte C: kettale, aga näiteks F: kettale—loomulikult peab Sul siis Sinu kõvaketas olema jaotatud loogilisteks ketasteks...


TÄHTIS! Pärast selle parandusinstalleerimise lõpetamist tuleb Sul lülitada kohe sisse Windows Firewall (Windows'i enda tulemüür) ja siis uuesti laadida alla ja installeerida Windows Update saidist kõik turvavärskendused, nüüd saad Sa nad kõik korraga kätte nende paketi näol—Windows Sevice Pack 2 (SP2)'iga—Sa mine ainult sinna saiti ja kõik tehakse juba Sinu eest ise ära...!

Kellel aga see parandusinstalleerimine ei lahendanud olukorda või kes soovib oma Windows XP'd installeerida uuele või siis puhastatud kõvakettale, need saavad üksikasjaliku juhise ja ka muud vajalikku infot selliseks installeerimiseks siit!

Mida meil on vaja, et teha repairinstalli:

 • Windows XP Professional või Windows XP Home CD installeerimisplaat
 • CD-ROM seade

Et alustada, selleks kontrolli kõigepealt, et Sinu CD-ROM seade oleks süsteemi BIOS'is ikka paigaldatud kui esimene laadimisseade.

(Oma süsteemi BIOS'i saab sisse kompuutri alglaadimise ajal vajutades õigel ajal F1, F2, F8, F10 või DEL klahvi, sõltuvalt Sinu emaplaadi tootjast...)
Kui Sa aga ei ole kindel või ei soovi sinna BIOS'i siseneda, siis testi oma kompuutrit nii, et pane see Windows XP Professional või Windows XP Home CD installeerimisplaat oma CD-ROM seadmesse ja tee kompuutri ümberlaadimine—kui kõik on õige, siis algab Windows'i installimine...

 

 

Pane Windows XP Professional või Windows XP Home CD installeerimisplaat oma CD-ROM seadmesse ja tee kompuutri ümberlaadimine. Ekraani ülaossa ilmub kiri: "Press any key to boot from CD.....", vajuta oma klaviatuuri tühiklahvi (või mingit muud klahvi):


aken1

 

Setup inspekteerib nüüd Sinu kompuutri seadmeid ja konfiguratsiooni:


aken2

 

Setup valmistab nüüd Sinu kompuutrit ette installeerimiseks:


aken3

 

Järgmise akna menüüst vali "ENTER", st vajuta klahvi ENTER:


aken4

 

Nüüd ilmub Windows XP License agreement aken (litsentsi omaksvõtmine/tunnistamine...), vajuta siin klahvi "F8", et jätkata:


Litsensiaken

 

Nüüd vali operatsioonisüsteem, mida Sa soovid parandada, enamikel juhtumitel on ainult üks opsüsteem, nii, et vajuta klahvi "R", et edasi minna:

Vajuta siin R klahvi

 

Setup kontrollib nüüd veel mõningaid asju Sinu süsteemis:


aken7

 

Setup initsialiseerib nüüd Sinu Windows XP konfiguratsiooni:


aken8

 

Setup kopeerib vajalikud failid Sinu kõvakettale ja ta vajab nüüd Sinu kompuutri ümberlaadimist, vajuta klahvi "ENTER", et hoida aega kokku nii umbes 15 sekundit, aga võid ka oodata:


aken8

 

Järgmine aken on samasugune nagu ülevalpool juba näha oli, aga SIIN ÄRA VAJUTA ÜHTEGI KLAHVI, lihtsalt oota, kuni ilmub järgmine aken. Selle aknaga teatab Setup lihtsalt, et Sinu Win XP installimise CD-plaat on CD-ROM seadmes ära tuntud:


aken9

 

Nüüd hakatakse laadima Windows'it:


aken10

 

Parandamisprotsess jätkub:


Parandamine ja installeerimine jätkub

 

Kui parandamine hakkab lõpuni jõudma, siis tehakse jälle üks ümberlaadimine, Sa võid ka vajutada seal klahvi "ENTER", et aega kokku hoida (ainult 15 sekundit...):


aken12

 

Järgmine aken on samasugune nagu ülevalpool juba näha oli, aga SIIN ÄRA VAJUTA ÜHTEGI KLAHVI, lihtsalt oota, kuni ilmub järgmine aken. Selle aknaga teatab Setup lihtsalt, et Sinu Win XP installimise CD-plaat on CD-ROM seadmes ära tuntud:


aken13

 

Windows korrigeerib nüüd ekraani resolutsiooni, vajuta "OK":


Korrigeeritakse ekraani resolutsiooni

 

Kui Sa oled tehtud muudatustega rahul, siis klõpsa "OK", vastasel juhul klõpsa "Cancel", et säilitada vanad ekraani resolutsiooniseadistused:


aken15

 
Nüüd ilmuvad veel paar akent (näiteks Windows "WELCOME" ekraan) ja lõpuks ka Windows XP Desktop (töölaud) ise...
 

Kokkuvõteks kordan veelkord lühidalt eelnenut:

1. paneme Win XP installimise CD-plaadi sahtlisse ja teeme restardi;
2. kui pärast restarti ilmub ekraanile kiri: "Press any key to boot the CD", siis vajutame ruttu tühiklahvi ja laadimine algab CD-plaadilt;
3. nüüd vajutame esimeses Setup aknas klahvile <Enter>;
4. tehakse uus ümberlaadimine ja ilmub litsentsikiri, vajutame klahvi <F8>;
5. nüüd ilmub teine Setup aken, mis pakub valikuvõimalusi..., vajutame klahvi <R>; seejärel kopeeritakse osa faile C: kettale ja tehakse uus restart;
6. kui pärast seda ümberlaadimist ilmub uuesti kiri: "Press any key to boot the CD", siis ÄRME VAJUTAME ÜHTEGI KLAHVI, vaid las alustatakse installimist (parandusinstallimist);

NB! Kuid pärast repairinstalli tuleb teha uuesti Windows Update ja laadida alla kõik turvaparandused (hotfix'id) või siis installida uuesti Service Pack 2 (SP2) !!!

 
Ülesse
 

Tagasi abilehele või siis vajuta üleval oma brauseriakna tööriistaribal nuppu tagasi, et minna tagasi täpselt sinna, kus Sa pooleli jäid!

Arvutiabi > Windows XP Repair Install (Paranduinstalleerimine); 2005