Outlook Express meiliprogrammi ja kompuutri ümberlaadimise juhised

(Arvutiabi päris algajatele!)

 

 

 

1.

I. Kompuutri ümberlaadimise (restardi) tegemine:

Millal on vaja teha kompuutri ümberlaadimist?

a) Kui mingi programm (või programmid) jäävad "rippuma" ja neid ei saa enam sulgeda ega ka seejärel uuesti käivitada;
b) Kui Sa ei saa enam oma hiirega ja klaviatuuriga normaalselt töötada, näiteks ei saa hiirekursoriga liigutada jne...
c) Kui Internet Explorer (st IE brauser) jookseb kinni ("kukub pange")
d) Kui Sinu meiliprogramm (näiteks seesama Outlook Express) ütleb ülesse ja temaga ei saa enam töötada;
e) Kui valvekaamerate pildid kaovad ja Sa ei saa DVR programmi uuesti käivitada;
f) Elektrikatkestused...
g) Jne...

Üldiselt kui ikka kuidagi muud moodi hakkama ei saa, siis on arvuti restardi tegemine alati üsna hea ja universaalne abivahend. Kui kompuuter töötab ööd-päevad läbi, siis on isegi väga kasulik teha neile aeg-ajalt ümberlaadimisi.


NB! Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber), aga Internet Explorer 8 brauseriaknas klõpsa aadressiriba paremas otsas asuvale värskendamisnupule IE 8 Refresh nupp.
   
2.

Kompuutri ümberlaadimise (restardi) tegemine:

 • Kuna praegu on töökohtadel tegemist tavaliselt Windows XP Pro operatsioonisüsteemiga, siis toongi antud juhised seoses temaga. Kõigepealt klõpsa ekraani vasemal allääres asuvale Start nupule ja seejärel klõpsa Shut Down...

  Klõpsa Shut Down...

 • Uues ilmuvas aknas vali rippmenüüst Restart parameeter ja klõpsa seejärel nupule OK ning algabki PC ümberlaadimine:

  Vali rippmenüüst Restart

 • Mõnikord võib aga pärast nupule Start ja seejärel Shut Down... klõpsamist ilmuda hoopis järgmine aken, seal klõpsa lihtsalt nupule Restart:

  Klõpsa nupule Restart


  Märkus: Juhul kui kompuutri ümberlaadimist ei saa Start nupu kaudu alustada, st see ei õnnestu, siis vajuta arvutibloki esipaneelil väiksemale Reset nupule juhul kui ta olemas on ja ka see alustab PC restarti. Kui sellist nuppu ei ole, siis vajuta seal Power nupule ja hoia mõned sekundid teda all ning selle tulemusel lülitatakse kompuuter lõplikult välja. Seejärel oota umbes 10 sekundit ja vajuta uuesti seda Power nuppu ning kompuuter alustab alglaadimise teostamist.
  (Sa võid proovida ka natuke keerulisemat moodust: vajuta järjekorras ja hoia alla CTRL + ALT + DELETE klahve, seejärel klõpsa uues ekraanis nupule Shut Down..., siis vali rippmenüüst Restart ning klõpsa OK.)

 • Algab kompuutri ümberlaadimine ja kui arvuti hakkab tegema alglaadimist, siis pärast enesetesti jms ilmub Windowsisse sisselogimise ekraan (või nn "Welcome" ekraan). Olenevalt Sinu võrguadministraatori seadistustest jms võib see ekraan olla erineva välimusega. Kui Sinu kompuutrile on loodud üks kasutajakonto, siis üldjuhul peaks ta olema selline nagu see on alltoodud pildil:

  Sisselogimise ekraan

 • Nagu siit ülemiselt pildilt on näha, siis on seal kasutajanimi ("Kohvipurk") juba ära toodud ja Sinul ei jää muud teha kui tippida allasuvasse tekstikasti oma parool, näiteks Koerasaba166 (Siin tuleb jälgida täheregistrit ehk seda et parooli sisestamisel tuleb vaadata, et tipitakse nii suured kui ka väiksed tähed õieti.
  Näiteks siin peab olema suur "K" täht). Kui Sa tipid oma parooli, siis Sa ei näe sisestatavaid sümboleid vaid nende asemele ilmuvad ainult punktisümbolid (...........):

  Punktisümbolid


 • Kui valmis, siis klõpsa kõrvalasuvale rohelisele noolega nupule või siis vajuta klahvi ENTER ning Sa jõuadki oma Windows XP töölauale.

  Märkus: Mõnikord võib alglaadimise lõpus aga ilmuda selline sisselogimise ekraan:

  Teist tüüpi sisselogimise ekraan


  Siin vajuta algul klahve Ctrl - Alt - Delete ja seejärel ilmub kasutajanime ning parooli sisestamise ekraan:

  Teist tüüpi sisselogimise ekraan


  Seal võib olla ka nii et Sinu kasutajanimi on juba ära toodud, Sul jääb üle ainult oma parool sisestada ja seejärel nupule OK klõpsata:

  Kasutajanimi on juba olemas


  Juhul kui kompuutrisse on loodud mitu kasutajakontot, siis ilmub näiteks alltoodud sisselogimise ekraan, siin klõpsa oma kasutajanimega pildile (Kasutajanime loob Sulle võrguadministraator või keegi teine selleks volitatud isik) ja seejärel ilmub jällegi seesama eelpooltoodud parooli sisestamise aken:

  Klõpsa oma kasutajanimega nupule


  Need ekraanid võivad olla ka natuke teistsuguse välimusega kuid nende kasutamise üldpõhimõte on ühesugune.

   
3.

II. Meiliprogrammi (Outlook Express'i) kasutamine:

Neid meiliprogramme on palju, Windows XP's ja Windows'i varasemates versioonides kasutatakse Outlook ja Outlook Express meiliprogramme, Windows Vista's on tema nimeks lihtsalt Mail ja tulevases Windows 7 operatsioonisüsteemis puudub ta üleüldse (teda võib sinna tasuta juurde "tellida").
Meie vaatame siin selle Outlook Express'i kasutamist, sest teda kasutatakse praegu enamikes töökohtades.4.

Meiliprogrammi käivitamine:

a) Kui installeeritakse Outlook Express meiliprogrammi, siis pannakse tavaliselt tema ikoon ka ekraani paremasse allaäärde nn Quick Launch ribale (Kiirkäivitusriba), kust on seda meiliprogrammi ka kõige mugavam ja kiirem viis käivitada (avada):

Meiliprogrammi ikoon

 

Veel pannakse tema ikoon ehk kiirkorraldus ka töölauale ja juhul kui seal ekraani allääres kiirkäivitusribal seda ikooni ei ole, siis lohista töölaualt antud meiliprogrammi ikoon lihtsalt sinna alla kiirkäivituribale ja vabasta hiirenupp:

Lohista kiirkorraldus alla kiirkäivitusribale

b) Teine viis selle meiliprogrammi avamiseks on teha kahekordne klõps tema kiirkorraldusel, mis asub töölaual, vaata ülemist pilti.

c) Kolmas viis teda käivitada on nii: Klõpsa nupule Start, seejärel Programs ja siis Outlook Express:

Ava ta Start menüü kaudu

   
5.

Meiliprogrammi peaaken:

Kui Sa avad Outlook Express programmiakna, siis näed Sa järgmist pilti:

Meiliprogrammi peaaken

Vaatame seda peaakent lähemalt:

 • Akna ülaosas on menüüriba, mida Sul tavaliselt vaja ei lähe...
 • Menüüriba alla asub tööriistariba, kus on kõige sagedamini kasutatavate käskude (ülessannete) nupud ja neid läheb Sul ka vaja; nendest nuppudest tuleb allpool ka juttu...
 • Ülejäänud aknaosa on jaotatud paanideks ja vasakpoolses paanis on kaustad:

  • Kaust Inbox - see kaust on määratud sissetulnud meilide jaoks. Kui Sa klõpsad sellele kaustale, siis kuvatakse peaakna parempoolses paanis ülaosas kõik Sinule saabunud kirjad. Meilid pannakse ritta nende saabumise järgi, seega kõige uuemad kirjad pannakse selle loetelu ülaossa. Iga meilirea paremas osas veerus Received näidatakse ära antud kirja saabumise kuupäev. Kui seal veerus on midagi valesti, st kui seal kuvatakse tema ülaosas hoopis vanade kuupäevadega kirju, siis klõpsa antud veeru pealkirjale niimitu korda kuni seal kuvatakse kõige uuead meilid veeru ülaosas.
   Kui Sa vaatad ülemist pilti, siis näed, et kausta Inbox järel on ümarsulgude sees number üks [(1)], see tähendab seda et üks meil on veel avamata ja kui Sa vaatad parempoolsesse "Sissetulnud meilide" paani, siis näed ka seda et see läbilugemata kiri on rasvase (paksu) šriftiga.
   Kui Sa teed seal üleval "Sissetulnud meilide" paanis mingil meilil klõpsu (st märgistad ta), siis ilmub alla "Eelvaate paani" antud kirja sisu ja Sa võid teda kohe lugema hakata. Kui Sa teed aga üleval "Sissetulnud meilide" paanis mingil meilil 2x klõpsu, siis avatakse eraldi uus aken, kus Sa saad selle kirja läbi lugeda ja kohe ka sellele vastata või ta siis kustutada jne...
   Kui Sa näed mingi sissetulnud meili ees kirjaklambrit, siis tähendab see seda et antud meiliga on kaasa pandud manus (mingi fail - kas pilt, dokument, arhiivifail jne, jne...). Sellest manuse avamisest tuleb allpool veel juttu...
   Nende parempoolsete paanide suurust saab muut nii et viid oma hiirekursori neid paane eraldava joone peale, ootad kuni kursur muutub kahe peaga noolekeseks, vajutad vasaku hiirenupu alla ja seejärel lohistad...
   Paanide paremates äärtes on nn "liftid", mida lohistades saab näha ka kõiki ülejäänuid kirju, mida ankas veel näha ei ole ja samuti saab lifti abil lugeda all eelvaateaknas läbi pikema kirja.
   Kui Sa klõpsad üleval mingi veeru pealkirjal, siis saab kõiki meile sortida kas siis saatajate järgi (veerg From), kirjade teemade järgi (veerg Subject) või siis meilide saabumise kuupäevade järgi (veerg Received).

  • Kaust Outbox - Siia kausta pannakse need meilid, mis Sa oled valmis kirjutanud aga ei ole veel ära saatnud ja Sa soovid nad hiljem teele saata. Et neid kirju sinna kausta panna, pead Sa meilikirjutamise aknas valima menüü File --> Send Later ja seejärel klõpsama OK. Üldiselt seda kausta Sul vaja ei lähe!

  • Kaust Sent Items - Siia kausta pannakse automaatselt need kirjad, mis Sa oled juba kellegile ära saatnud. Et seda kausta avada, klõpsa peaakna vasemas kaustapaanis Sent Items kaustale ja seejärel kuvatakse peaakna paremasse ülaossa kõikide väljasaadetud meilide loetelu. Siin aknas tegutse täpselt samamoodi nagu siin eelpool juttu oli nende saabunud meilide osas.

   Sent Items kaust


   Kui Sa klõpsad siin mingile juba ärasaadetud kirjale, st märgistad ta, siis saad antud meili üleval tööriistariba nupu Delete (punane X) abil ära kustutada. Seda meili ei kustutata veel jäädavalt vaid ta pannakse esialgu kausta Deleted Items ja alles selle kausta avades saad sealt kõik meilid lõplikult kustutada: Märgistad seal meili või kõik meilid korraga ja seejärel klõpsad sellelesamale Delete nupule.
   Kui Sa vaatad nüüd seda ülemist pilti, siis Sa näed, et ära on kustutatud üks kiri, seda näitab number 1 selle kausta järel.

  • Kaust Deleted Items - Siia kausta satuvad need lirjad, mis me olime eelnevalt ära kustutanud ja alles antud kausta avades saame me siitkaudu oma meilid lõplikult eemaldada.

   NB! Kõiki järjestikusi meile saame nii märgistada, et klõpsame esimesele kirjale, seejärel vajutame ja hoiame alla SHIFT klahvi ning siis klõpsame loetelu viimasele meilile. Kui tahame mitut suvalist meile märgistada, siis kasutame selleks CTRL klahvi abi.

  • Kaust Drafts (Mustandid) - siia kausta satuvad need meilid, mis me oleme jätnud lõpetamata ja mida me soovime hiljem edasi kirjutada; vaevalt et Sul seda kausta vaja läheb...

 • Peaakna paremas ülaosas on seega paan, kus kuvatakse need meilid millede kausta me peaakna vasemas kaustadepaanis ära märgistasime...
 • Ja lõpuks peaakna paremas allosas on nn eelvaatepaan, kus kuvatakse nende meilide sisu, mis me üleval ära märgistasime, st milledel me klõpsasime...

   
6.

Saabunud meilidega kaasapandud manuste (failide ehk "pakikeste") avamine või salvestamine:

Kui saabub mingi meil ja kui tema ees on kirjaklamber, siis on antud kirjaga pandud kaasa üks või mitu manust ("pakikest") ja seda on näha ka meili päises real Attach siis kui Sa avad antud meili 2x hiireklõpsuga. Alloleval pildil on näha et saabunud meil sisaldab mingit kaasapandud manust ja all eelvaatepaanis on näha ka ühte pilti, mis on ka kaasapandud manus...:

Kaasa on pandud 3 manust


Kui Sa teed nüüd ülemises paanis sellel kirjal kahekordse klõpsu, siis avatakse see meil eraldi uues aknas ja sealt on näha ka seda et see meil sisaldab kolme kaasapandud manust (faili):

Kiri on avatud eraldi aknas

Manuste avamine või salvestamine:

Neid manuseid võib avada või salvestada mitmel viisil, aga toon siin ära kõige kiirema mooduse. Kui Sa märgistad meiliprogrammi peaakna ülemises paanis mingi manusega kirja, siis ilmub paani paremale allaossa üks kirjaklambrikujuline nupuke. Klõpsa sellele nupukesele ja selle peale ilmub üks menüüke:

Ilmub nupuke

 

Nüüd on Sul järgmised valikuvõimalused:

a) Kui Sa klõpsad selles menüüs mingile failile (vaata ülemist pilti), siis avatakse antud fail otse selles programmis, millega ta oli eelnevalt loodud, näiteks .doc laiendiga fail (dokument) avatakse sel juhul MS Word tekstiredaktoris. Sa võid siis seda dokumenti selles programmis lugeda, muuta, välja printida ja kusagile salvestada;

b) Kui Sa klõpsad aga menüü allosas käsule Save Attachments... (Salvesta manused...), siis ilmub üks dialoogiaken, mille abiga Sa saad need failid salvestada oma kõvakettale.
Klõpsa selle dialoogiakna allosas asuvale Browse... (Lehitse) nupule ja otsi ülesse koht kuhu Sa tahad need manused/failid salvestada, kõige parem on nad salvestada esialgu oma töölauale (Desktop). Kui valmis, siis klõpsa dialoogiakna ülaosas nupule Save ja kogu lugu:

Manuste salvestamine   
7.

Saabunud meilidele vastamine või antud kirja edasisaatmine või siis tema väljaprintimine:

Kui Sa tahad mingile meilile vastata, siis tuleks seda teha sellesama saabunud meili abil, siis teab ka antud kirja saatja, et mis teemaga tegu on.
Et saabunud meilile vastata, tuleb ta Sul kõigepealt ta avada ja tee selleks peaakna ülapaanis vajalikul meilil kahekordne hiireklõps ning antud kiri avatakse uues aknas.

MeiliakenKui Sa vaatad ülemist pilti, siis näed Sa akna ülaosas tööriistaribal mitut nuppu:

a) Kui Sa klõpsad vasakult esimesele nupule, siis Sa saadki antud kirja saatjale otse vastata;
b) Kui Sa klöpsad vasemalt teisele nupule, siis saad vastata kõikidele adressaatidele, kellede meiliaadressid on antud kirja päises ära toodud;
c) Kui Sa klõpsad vasakult kolmandale nupule, siis saad Sa selle meili kellegeli edasi saata ja sel juhul pead Sa näitama ära ka antud meili saaja meiliaadressi, sellest tuleb veel ka juttu;
d) Kui Sa klõpsad vasakult neljandale printerikujulisele nupule, siis saad antud meili välja printida.

Kohe all toon ka mõned näited:

Kirja saatjale vastamine:

Tee peaakna ülapaanis vajalikul meilil, millele Sa tahad vastata, kahekordne hiireklõps ja see meil avatakse eraldi meiliaknas. Tipi sinna oma vastus ja kui Sa oled oma vastuse valmis kirjutanud, siis klõpsa meiliakna ülaosas nupule Send:

Klõpsa nupule Send

 

Saabunud meili printimine:

Tee peaakna ülapaanis vajalikul meilil, mida Sa tahad printida, kahekordne hiireklõps ja see meil avatakse eraldi meiliaknas. Loe see kiri läbi ja kui Sa leiad, et ta tuleks printida välja, siis klõpsa üleval tööriistariba nupule Print:

Klõpsa nupule Print

 

Seejärel avatakse printimise dialoogiaken, kus vali koopiate arv jms ning klõpsa nupule Print:

Klõpsa jälle Print

   
8.

Uue meili koostamine, temasse manuste lisamine ja seejärel kirja ärasaatmine:

Kõige kiirem viis uue meili kirjutamiseks ja ärasaatmiseks on nii et klõpsad Outlook Express'i peaakna tööriistaribal vasakult esimesele Write Message (Kirjta sõnum) nupule:

Klõpsa vasemalt esimesele nupule


Selle tulemusena avatakse uus tühi meiliaken, kus tee järgmist:

a) Meili päises tipi tekstilahtrisse To: meili saaja e-mail aadress;
b) Tekstilahtrisse Cc: tipi meili koopia saaja e-mail aadress;
c) Tekstilahtrisse Subject: tipi oma sõnumi lühitutvustus ehk siis kirja teema;
d) Alla aga tipi oma tähtis sõnum;
e) Kui valmis, siis klõpsa üleval tööriistariba vasemalt esimesele Send nupule.

Uue meili koostaminef) Aga kui Sa olid antud sõnumisaajaga ka varem meile vahetanud, siis on lihtsam tema meiliaadressi sisestada nii et klõpsad meili päises sellele To: nupule ja seejärel avatakse allanäidatud aken. Vali selle akna vasemast paanist vajalik isik ning klõpsa seejärel nupule To: - > ning akna paremasse ülapaani ilmubki tema meiliaadress, mis on nõ nimelises formaadis mitte aga päris meiliaadress nii nagu seda me olema harjunud nägema. Samamoodi võid Sa siit valida ka teised antud meili saajad ja lisaks ka meili koopiate saajad (nupp Cc: - >). Kui valmis, siis klõpsa all nupule OK.

Vali meiliaadressJa tulemus:

Tulemus...Ja lõpetuseks lisame oma kirjale ka ühe manuse (näiteks Excel dokumendi):

Kui Sul on oma uus meil valmis ja Sa tahad panna talle kaasa ka mingit faili (manust), siis klõpsa meiliakna tööriistariba kirjaklambriga nupule (Attach... nupule):

Klõpsa Attach... nupuleSelle peale avatakse uus "Insert Attachment" aken, kus otsi üleval "Look in" rippmenüü abil ülesse oma vajalik fail, seejärel märgista ta ning lõpuks klõpsa nupule Attach:

Otsi oma fail ülesse

 

Ja tulemus:

Tulemus

Nüüd on Sinu uus meil lõplikult valmis ja tema teelesaatmiseks klõpsa tööriistariba vasemalt esimesele Send nupule.

   
  Ülesse
   
 

Lisalinke (minu veebilehtedele):

Arvutiabi - Arvutiabi sisukord

Windows Vista - http://landfield.pri.ee/

Windows 7 - http://landfield.pri.ee/Windows_7/Windows_7.html

Windows 8 - http://landfield.pri.ee/Windows-8/Windows_8.html

   
 
Kirjutatud aprillis 2009 © Tõnis