Kirjutatud ennekuulmatul kombel otsasaanud leitnant Kiiksu mälestuseks

 

 

Eesti-Vene õhulahing ja 'Windows WAR 2007' operatsioonisüsteem

 

Ei, see ei ole nali ega huumor vaid tõestisündinud lugu!


Microsoft (Microsoft Corporation) ja Eesti Vabariik kirjutasid alla lepingule, mis kohustab Microsofti looma uusi operatsioonisüsteeme ja tarkvaraprogramme nii vanade kui ka uut tüüpi relvaliikide jaoks. Esimeseks selliseks operatsioonisüsteemiks sai siis "Windows WAR 2007" ja seda võib kasutada ka Eesti Õhujõududes.

(Infoallikad: CNN, BBC, ITAR-TASS ja Internet.)


 

F-18Proloog

 

25.03.2007 kell 12:00
Presidendiloss Kadriorus.

Presidendi poolt kokkukutsutud Riigikaitse Nõukogu oli pidanud nõu juba ligi 5 tundi aga lõplikku otsust ei oldud veel ikka vastu võetud. Kuna presidenti ennast ei olnudki kohal, siis juhatasid nõupidamisel  "paraadi" Kaitseväe Juhataja, Kaitseminister ja Riigikogu Riigikaitsekomisjoni esimees. Üha enam jäi peale Kaitseväe Juhataja arvamus, kes pöördus Eesti Õhujõudude Peamarssali poole ja ütles: "Te kinnitasite meile, et kuigi Eesti õhujõud omavad ainult ühtainsat ründe– ja hävituslennukit F-18, suudaksime me sellele vaatamata näidata vaenulikule Venemaale tema koha kätte?" 
"Just nii, härra Kaitseväe Juhataja"
, kinnitas peamarssal suure uhkustundega ja norsatas selle peale rõõmsalt.
"Kuigi meie kuulsusrikkas lennuarmees on ainult üks lennuk, on ta see-eest varustatud Microsofti uusima ülisalajase super-operatsioonisüsteemiga ja seetõttu on meie lennuk võitmatu!", ütles peamarssal ja heitis koosolijaile võiduka pilgu.

Eesti ainuke lennuk

"Ok, jäägu siis nii nagu me eilsel sauna- ja õllepeol kokku leppisime ning sellega kuulutan ma nõupidamise lõppenuks", ütles Kaitseväe Juhataja võimukalt ja määras nende sõnadega enese automaatselt Kaitseväe Ülemjuhatajaks (Kirjutaja märkus: Kaitseväe Juhatajast saab sõja ajal Käitseväe Ülemjuhataja).


 

F-18Reaalsus

 

01.04.2007, kell 05:30.
Eesti Vabariik, Ämari lennuväebaas.


Leitnant Kiiks viipas viimast korda oma kompaniikaaslastele ja ronis lennukikabiini.
Teda valdas meeletu uhkusetunne ja kuidas veel, talle on usaldatud selline au!
Ta sai seda teada õhujõudude kindral Pistriku käest, kes ütles: "Leitnant, Teile osutatakse suurt au! Te teostate esimese lahingulennu uusimat tüüpi ülisalajase lennukiga E-666M."  
""Kas "M" tähendab "modifitseeritud"???"", küsis leitnant Kiiks.
""M" tähendab "Microsoft"!!!"", vastas kindral Pistrik rahulolevalt.
"Meie ainuke ründe- ja hävituslennuk F-18 on nüüdseks Microsofti poiste poolt täielikult uuendatud. Nad kinnitavad veendunult, et nüüd võivad ka suvalised idioodid täita lahinguülesandeid. Kuid me valisime just Teid kui ühe meie parima piloodi."
"Te peate hävitama Kremli ja Moskva Õhukaitse Juhtimiskeskuse".

"Te võite juba praegu saata Venemaa Tsaarile kaastundeavalduse!", vastas leitnant Kiiks enesekindlalt.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


F-18Superlennukis:

Leitnant klõpsas nagu tavaliselt oma rihmad kinni ja alles nüüd märkas ta, et lennuki juhtpaneel erineb tunduvalt standardsest paneelist. Aparatuuri oli tunduvalt vähem, see-eest pesitses vabastatud kohal suur monitoritaoline ekraan ja selle ekraani kõrval lebas kahenupuline hiir, millegipärast oli see metallist.
Kiiks kehitas õlgu ja lülitas üldtoite sisse. Suurele ekraanile ilmus kiri: "Windows WAR 2007", ah-haa, selle operatsioonisüsteemi abil ma hakkangi siis vatnikuid materdama, mõtles leitnant Kiiks muhedalt:

Kiiks ja tema lennuk

Seejärel käivitusid lennukimootorid iseenesest ja tiivad vajusid lennuasendisse.
- "Õnnitleme Teid Windows WAR 2007 omandamise puhul!", teatas ekraan.
"Nüüd saate Te sõdida palju mugavamalt, Teie surmasaamise šansid vähenevad, aga sihtmärkide hävitamise protsent suureneb! Tähelepanu, päeva nõuanne: Enne maandumist laske rattad välja."
Kiiks norsatas selle totaka nõuande peale üleolevalt.

- "Kotkas-1, lennuluba antud", kostis kiivri kõrvaklappidest.
- "Ma ju ei küsinudki veel seda", üllatus Kiiks.
- "Aga Teil ei ole vaja seda tehagi. "Plug and Play", selgitas maapealne dispetšer.
""Möh, ja mida see "Plug and Play" veel tähendab?"", küsis leitnant Kiiks.
""See tähendab seda et torka sisse ja "mängi" ehk teisiti õeldes käib kogu asi automaatselt"", selgitas naisdispetšer heliseva ja laulva hääletooniga kohmetult. Leitnant Kiiks ei suutnud kohe meenutada, et kes neist kolmeteistkümnest naisdispetšerist täna valves on. Laulva hääletooni tõttu pidi see vist olema Britney nimeline äsja väeteenistusse võetud nooruke aga "himura" olekuga tütarlaps. Temaga ma ei olegi veel jõudnud "krõpsu" teha, sähvatas Kiiksu ajudes kurb mõttevälgatus.... No Sinule torkaksin ma küll heameelega sisse, kuradi "Plug and Pley", urises leitnant omaette:
veebel Britney Eesti õhujõudude 13-nes naisdispetšer.


Lennuk, võttes otsustavalt kiirust, veeres mõõda lennurada ja oligi varsti õhus.
- "Windows WAR 2007 teostab praegu Teie lahingumoona ja valitud sihtmärkide installeerimise", teatas opsüsteem. Installeerimise kulgu näitas ekraani allosas liikuma hakanud punane riba ja juba ta näitaski 1%-i.
-
"Valitud sihtmärgid: Kreml ja Moskva Õhukaitse Juhtimiskeskus", teatas ekraan.
Leitnant Kiiks klõpsas lihtsalt puht huvi ja uudishimu pärast nupule "Muuta" ning nägi pikka-pikka nimekirja, kus igasuguste muude objektide hulgas üle terve maailma figureerisid ka Valge Maja, Moskva, Peking, Riia, Tallinn, Tartu ja isegi Põlva ning Ruhnu saar (huvitav, miks Põlva ja see saar on lülitatud sihtmärkide nimekirja, jõudis Kiiks veel mõelda). Ta uuris loetelu edasi ja oma suureks kohkumuseks nägi ta nimekirjas ka Ämari lennuvälja, kust ta just äsja välja lendas. Kiiks klõpsas kähku nupule "Tühistada", et juba valitud sihtmärkide asemele ei satuks hoopis muud objektid (rääkimata Ämarist).

- "Valige installeerimise tüüp:

1) Minimaalne—ojektile visatakse ainult pommid.

2) Normaalne— objektile visatakse pommid ja lastakse raketid.

3) Täis—objektile visatakse lennuk koos kogu tema kupatusega".

Süsteem pakkus ise vaikimisi teist varianti ja leitnant Kiiks, ehmunult jõllitades seda kolmandat varianti, otsustas süsteemiga ehk Windows WAR 2007-ga mitte vaielda ning lasi jätta selle teise "Normaalse" variandi.

- "Nüüd hakatakse testima Teie lennumasina võimsust. Sulgege palun oma silmad, et vältida vigastusi režiimide vahetamisel". Ootamatult hakkasid mootorid üürgama ja tõesti Kiiksu silmamunad oleksid fantastilise ülekoormuse tõttu peaaegu orbiidilt välja lennanud.
Algas tõeline põrgu: Lennuk sukeldus igasse suunda, ta paiskus võimsatesse pikeedesse ja sooritas mõtetuid viraaže ning sõlmi. Lõpuks leitnant toibus, pimedus silmade ees hajus ja ta nägi, et mööda tervet kabiini vänderdav metallist hiir kukkus jälle oma õigesse kohta tagasi.

- "Te kasutate kahe Beloruss mootoriga Mercedes-Benz helikopterit," – teatas süsteem häirimatult. Leitnant Kiiks pungitas selle peale imestunult enda niigi juba vatti saanud silmi, enda teada istus ta HÄVITUSLENNUKIS F-18...!? Millal see Mercedes-Benz lennumasinaid veel tootma hakkas ja veel Beloruss mootoritega???.
- "Maksimaalne kiirus 1451 miili tunnis. Päeva nõuanne: Ärge ületage turbiini taktisagedust üle suuruse, mis on tootja poolt kehtestatud. Installeerimise arvestuslik aeg - 00:34:16", no on ikka nõuanded, mõtles Kiiks vihaselt, mis kuradi taktisagedus, milline tootja? Meile õpetati ainult lendamist ja ei midagi muud, rääkimata mingite operatsioonisüsteemide ning tootjate arusaamatutest nüanssidest!

 


Samal päeval, kell 05:38.
Taevas Venemaa kohal.


Ekraani allosas roomas installeerimist tähistav protsentidega punane riba aeglaselt edasi. Samal ajal reklaamis süsteem aga Windows WAR operatsionnisüsteeme tankide, allveelaevade ja merejalaväelaste jaoks. Samuti lubas ta kõikidele operatsioonisüsteemi ostjatele anda kaasa ka täiesti tasuta apleti "Kamikaze 1.01". (Kirjutaja märkus: "applet"—see on programmike, mis ei tööta iseseisvalt vaid ta kuulub mingi rakendusprogrammi või opsüsteemi koosseisu ja ta käivitab sealt siis oma erifunktsioonid.)
Installeerimise käigus ilmuvate piltide ühtlane ja monotoonne vahetumine mõjusid Kiiksule uinutavalt; poolunisest olekust äratas teda vaikne häiresignaal. Lennuki radariekraanile ilmus väike roheline täpike.

- "On avastatud uus seadeldis: Vaenlase lennuk!"
– teatas süsteem rõõmsalt. Kiiks tahtis sooritada standartset lahingupööret, aga märkas siis ekraanil ikooni, millel oli "DELETE" pealkiri ja ta klõpsas sellele oma metallist hiirega.

- "Kas Te olete kindel, et soovite kõrvaldada vaenlase lennukit?" – uuris süsteem kahtlustavalt.
"Mida siis veel!"
– röögatas Kiiks ja vajutas  nupule "Yes". Vene hävituslennuk kadus radariekraanilt.

"Nii ruttu?" – imestas leitnant Kiiks.
"No on see Microsoft ikka super!" Ja ta vajus roosadesse unistustesse, tema silmade ette tõusid meeliülendavad pildid: Enda võidukast tagasipöördumisest, rahvahulkade ovatsioonidest, ilutulestikest, lillesülemitest, tema ülendamisest kapteniks, ordenitest, uuest korterist (võib olla isegi majast!?), rahalisest preemiast ja presidendi vastuvõtust....
Ta hakkas nüüd isegi suure austusega uurima ekraanile ilmuvat reklaami, mis pakkus Windows WAR opsüsteemi pilootide-invaliidide jaoks, kuid selle uurimise katkestas otse tema lennuki kabiini kohalt ülelendav rakett. Kiiks pööras arusaamatuses ümber ja nägi vene hävitajat....

"Mida kuradit, Sa raisk???!!!" – karjatas Kiiks. Ja alles nüüd märkas ta, et ekraanil oleval silmatorkamatul RecycleBin (Prügikasti) ikoonil tolkneb välja sinna joonistatud lennukisaba. Leitnant klõpsas metsiku kisa saatel prügikasti ikoonile ja vajutas kähku "DELETE“.

- "Kas Te olete kindel, et soovite vaenlase lennukit ka füüsiliselt kõrvaldada? Tema taastamine osutub sel juhul võimatuks", hoiatas süsteem.
"JA!" – kraaksatas Kiiks ja tagus vihaselt "Yes" nuppu. Seepeale startis Kiiksu lennuki tiiva alt rakett ja jättes taha suitsujoa, tormas ta vaenlase hävitajale vastu. Sähvatas plahvatus ja vaenlase masina põlevad tükid lendasid maa suunas.

- "Avastatud uus seadeldis: "Maa-õhk" tüüpi rakett!" – teadustas süsteem ja langes seejärel "mõttesse....". Kiiks klõpsutas asjatult hiirega, jälgides hirmuga kuidas kurjaennustav punkt roomab radari keskpunkti poole. Lõpuks kostis kõlaritest:
- "Süsteem ei suuda antud seadme jaoks draiverit leida. Pange draiveritega disket või CD plaat sahtlisse ja vajutage ОК". Kiiks vajutas vandudes nupule  "Otsida."
- "Kõige sarnasemad otsitavad: käsigranaadid ja käerauad" - rõõmustas teda süsteem. - "Rakendada?"
Mida kuradit, kas see on selle raisa opsüsteemi mingi loll nali või must huumor!? Leitnant rebis seepeale vihaselt juhtkangi, et minna üle raketivastasele manöövrile—liiga hilja, lennuk võpatas plahvatusest. Viies vigastatud lennuki suurte raskustega pikeest välja, vajutas piloot nupule "Süsteem," et teha kindlaks kahjustuste ulatust.  Rea "Vasak tiib" all helendus hüüjumärgiga kollane kolmnurgake, aga muus osas pääses ta seekord odavalt. Kiiks hingas kergendatul ja pühkis külma higi oma laubalt.
Punane riba ekraani allosas aga jätkas roomamist, näidates seejuures juba 82%  ja Kiiksul oli siiski veel lootust oma ülesannet täita. Radar kuvas veel kahte vaenlase lennukit, kuid need tõusid ülesse tagantpoolt ja leitnant ei muretsenud eriti. Ta teadis, et taoliste risudega lihtsalt ei suudeta tema ülikiiret F-18 kinni püüda. Kuid lennukid aina lähenesid ja lähenesid! Kiiks vaatas hämmeldusega spidomeetrile ja nägi, et tema lennuki kiirus väheneb jõudsalt.
"Sa raisk?!" - hüüatas leitnant. - "Mootorid on ju korras ja kütust piisavalt!"
Sel ajal hakkasid ekraanile aga ilmuma liivakellakujulised ikoonid. Juhtimiskabiini seadmete osutid hakkasid liikuma hüppeliste jõnksatustega, jäädes seejuures pikemaks ajaks ühteainsasse asendisse.
- "Vaba mälu ei jätku", alandas süsteem ennast selgitusega. "Kõrvaldage üleliigsed ülessanded ja protsessid."
Leitnant Kiiks tellis seepeale vihaselt endale ülessannete loetelu, üritades aru saada, et mida tähendavad sellised nimetused nagu winppl või v666apl ja millised neist üleliigsed on. Vahepeal jäid mootorid peaaegu täiesti vait, kiirus langes kriitilisele tasemele: veel natuke ja lennuk prantsatab alla.

Sellisest imelikust õhulahingu taktikast juhmistunud venelased tuhisesid oma lennukitega mõõda, üks vasakult, teine paremalt poolt ning suutmata seejuures pöördest väljuda, põrkasid nad otse Kiiksu nina ees kokku. Leitnant otsis sel ajal loetelust rida "Vaenlase jälgimine", mille kõrval seisis nurksulgudes "[Ei vasta]" ja vajutas "OK". Radari ekraan kustus ja lennuk hakkas uuesti kiirust koguma.

Punane riba näitas juba 99%, lõpuks ka 100%. Kiiks vahtis arusaamatuses maa peale: Tema lennuki alla asuv koht ei sarnanenud üldsegi neile sputnike poolt pildistatud  Kremli ja Moskva Õhukaitse Juhtimiskeskuse fotodele. Arvatavasti sai süsteem ka ise sellest jamast aru ja seepärast ilmus arvu 100%  järel veel 101%, seejärel 102% jne....
106% juures värvus ekraan siniseks ja ilmus kiri: "Viga 000000e, mis on kutsutud välja mooduli VXD0000(0) moodulist VXD0000(0). Normaalne lennu jätkamine on siiski võimalik. Te võite vajutada nupule 'Eject', et katapulteeruda või siis suvalist muud klahvi, et jätkata. TÄHELEPANU: Katapulteerudes kaotate Te terve oma lennuki, juhul kui Te ei ole eelnevalt teda SALVESTANUD!"
Kuradi idikas see opsüsteem (!), mõtles Kiiks vihaselt ja katapulteeruda ta veel ei kavatsenud, seda enam, et eespool ilmus lõpuks ka Kreml nähtavale. Mõistes, et Microsofti operatsioonisüsteemile ei maksa enam loota, otsustas leitnant raketid ise käsitsi teele saata. Ta viis lennuki madalamale, püüdis sihtmärgi sihikule. Olemas!

Tsaari urgas

Ta vajutas otsustavalt nupule, et raketid teele saata. Midagi raksatas ja välja hüppas uus teade: "Kuna raketiseadeldis sooritas mittelubatud operatsiooni, siis lülitatakse antud seade välja!"

Vandudes tõmbas Kiiks juhtkangi enda poole, et suunata masin uuesti üles, kuid lennuk jätkas kiiret langemist. Paanikas leitnant tuulas hiirega mõõda menüüsid, et leida ülesse vea põhjus.

- "Ei suudeta määratleda Joystick'it", - luges ta lõpuks. (Märkus: "joystick"- juhtkangikujulise käepidemega seadeldis, mida kasutatakse põhiliselt kompuutermängude mängimiseks.)

Mõistes, et süsteem on lõplikult "nässus" ja et seda võib tööseisukorda tagasi viia ainult ümberlaadimine, lülitas Kiiks toitebloki algul välja ja seejärel uuesti sisse.

- "Viimane lend lõpetati ebakorrektselt," - teatas talle süsteem. – "Vajutage suvalist klahvi, et alustada lennuki seisukorra kontrolli."

"Kuradile!" - kraaksatas Kiiks ja vajutas "Tühistada". Selle peale ilmus aga Windows WAR 2007 ekraanipilt ja süsteem alustas rahulikult ümberlaadimist.

Maani jäi veel loetud sajad meetrid.
- "Süsteem laetakse ümber Turvalisse režiimi," - teadustas lõpuks ekraan. – "Selles režiimis lülitatakse kõik lennufunktsioonid ja relvade kasutamine välja, Te saate sõita ainult mõõda lennuvälja betoonrada."

Saaades aru, et ta ei jõua rohkem midagi teha, virutas leitnant hiirekursoriga nupule "Eject", et katapulteeruda. Kuid selle asemel ilmus ekraanile hoopis järjekordne küsimus:
- "Olete Te kindel, et soovite tõesti katapulteeruda?"
"JAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!", lõugas Kiiks meeleheitlikult ja prõmmis hiirega ekraanile ilmunud "Yes" nuppu, vahtides samal ajal talle vastutormavat maad.
"Oodake, toimub ettevalmistus katapulteerumiseks", - informeeris süsteem teda häirimatult ja vajus jälle "sügavasse mõttesse...."
Venemaa vapp02.04.2007, 13:20. Kreml. Vene tsaari troonisaal.

"Sel viisil", - kandis pika habeme ja imeliku mütsiga bojaar reipalt ette, - "tänu meie lendurite ennastsalgavale kangelasteole, kes astusid ebavõrdsesse võitlusse neetud eesti agressoriga, õnnestus kaitsta Kremlit ja muid eluliselt tähtsaid objekte. Ja ühtlasi hävitati ka vaenlase uusim ülisalajane lennuk."
"Ja?" – tsaari raske tapahimuline pilk puuris ettekandja nägu ja too langetas hirmunult pilgu.
"Tegelikult jah, ebavõrdne lahing. Kolm ühe vastu ja nende õnn, et nad ellu ei jäänud, kuna eestlane lendas Kremlini ikkagi välja. Kui me pääsesime, siis ainult tänu Jumalale."

Bojaar kattus külma higiga. Ta mõistis, et teda ei päästa nüüd ei mingisugune Jumala arm.
"Sul on aega 30 sekundit, et ennast õigustada," - viskas isevalitseja laisalt.
"Vot!" – hüüatas bojaar ja võttis pitseeritud konteinerist välja läikiva CD-plaadi.
"See leiti lennukirusude hulgast. Ameeriklaste kompuutertehnoloogia tippsaavutus! Sõjatehnika juhtimise uusim ülisalajane Windows WAR 2007 operatsioonisüsteem!"
"No nii, Sulle ilmus väike lootus," - tsaar seadis ennast mugavamalt trooni ja lajatas kõmiseva häälega: "kolme nädala jooksul olgu see operatsioonisüsteem paigaldatud meie võitmatu armee KÕIKIDELE lahingumasinatele!!!"

"Saab tehtud, TEIE KÕIGEKÕRGEM!" – hüüatas bojaar kergendatul ja lidus ummisjalu käsku täitama....


 

Järelsõna:

Leitnant Kiiks sängitati Eesti pühasse mulda vaikselt ja ilma liigse kärata. Ta ei jõudnudki oma unistusi teostada: Teenida Eesti õhuvägedes niikaua kuni talle omistatakse Eesti Lennuvägede Peamarssali auaste ja teha üks väike "krõps" sellesama noorukese veebel Britney'ga.


 

Kui Sa saadad e-maili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

Koju

Koju

shopify
site analytics