Vista sisukordaVista sisukorda

Koju_1 Koju1 Koju_2 Koju2 icon SISUKORDicon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista 'Sleep' režiimi probleemid ja nende lahendamise viisid

Mis on 'Sleep Mode' ("uinaku" ehk ooterežiim) ja millised probleemid võivad temaga tekkida?

 

Windows'i eelmiste versioonide puhul saab kasutada mitut moodust, et oma kompuutrit sulgeda:

1) Sa võid kasutada Shut Down parameetrit, et lülitada oma süsteem täielikult välja, mis hoiab küll voolu kokku, kuid sel juhul suletakse ka kõik dokumendid ja programmid;
2) Sa võid panna süsteemi Standby režiimi, kus lülitatakse välja ainult Sinu PC kõvaketas ja monitor/ekraan ning mis hoiab Sinu pooleliolevad tööd alles (masinat ei lülitata lõplikult välja). See lubab Sul hiljem oma süsteemi väga kiiresti käivitada;
3) Sa võid minna ka Hibernate (Talveune) režiimi, mis salvestab PC käesoleva seisundi kõvakettale ja sulgeb seejärel masina täielikult, aga kompuutri käivitamine võtab jälle natuke kauem aega (kiiremini kui Shut Down, aga aeglasemalt kui Standby).

Windows Vista kasutab nüüd aga vaikimisi uut Sleep režiimi (Sleep Mode - ooterežiim), millesse on kombineertud parimad omadused vanadest Standby ja Hibernate režiimidest:

Sleep nupp

Kuidas aga Vista saab Sinu jooksvad tööd alles hoida ja teha siis jälle süsteemi käivituse mõne sekundi jooksul? Saladus on selles, et reaalselt ta ei lülita Sinu kompuutrit täelikult välja vaid ta sulgeb kõik asjad välja arvatud mõned üliolulised komponendid, näiteks nagu CPU (protsessor) ja RAM (mälu).

 

Et kompuutrit välja lülitada ja viia ta "magavasse" (sleep) režiimi (minimaalsesse voolutarbimise režiimi):

  1. Kliki nupule Start;

  2. Kliki nupule Power (Pärast Windows Vista installeerimist on see Power nupp seadistatud 'sleep' režiimile ja sel nupul on sel juhul ka vastav välimus, sellest tuleb allpool veel juttu. Aga kui Sa soovid, siis võid selle nupu režiimi ka nii seadistada, et temale klikkides lülitatakse kompuuter vooluvõrgust lõplikult välja—Start > Control Panel > System and Maintenance > Power Options ja klõps vasemas paanis lingile Choose what the power buttons do);

 

PS! Juhul kui Sinu klaviatuuril on vastav Sleep klahv, siis vajuta sellele klahvile (Sleep klahv).


Et kompuutrit äratada magavast režiimist, tee ühte neist:

 

Laptop'ide puhul käib see läpaka kaane sulgemise-avamise kaudu. Kui Sa sulged oma läpaka kaane, siis siseneb ta sleep režiimi ja kui Sa avad kaane, siis ta ärkab sellest "uinaku" režiimist.

 


Millist režiimi ikkagi kasutada?

Sellele küsimusele ei olegi otsest vastust vaid kõik sõltub Sinu eelistustest, aga minu soovitused:

* Lauakompuutrite ehk statsionaarsete kompuutrite puhul võikski põhiliselt kasutada seda "Sleep" (uinaku või oote) režiimi.
* Aga mobiilsete seadmete puhul on siis kaks sobivat varianti:

- Kui tassid oma mobiilset seadet pidevalt kaasas ja kui vooluvõrku läheduses pole, siis võiks kasutada "Hibernation" (talveune) režiimi. Tema energiatarbimise plaan (Control Panel -> Hardware and Sound -> Power Options -> Change plan settings -> Change advanced power settings) võiks siis olla näiteks järgmine: "Sleep after" - akust 10 min, vooluvõrgust 30 min; "Hibernate after" - akust 30 min, vooluvõrgust 'Never'. Kui Sinu tahvlil või sülearvutil on väga vähe vaba kettaruumi, siis tuleks "Hibernation" režiimi asemel aga kasutada "Sleep" režiimi.
- Kui Sa viid oma mobiilse seadme harva kodust välja ja kasutad temaga töötamiseks vooluvõrku, st lülitad ta elektripistiku külge, siis sobib paremini see "Sleep" režiim.

Lülita oma kompuuter täielikult välja (Start > Options > Shut Down) siis kui Sa lahkud kompuutri juurest paariks-kolmeks päevaks või isegi kauemaks ajaks.

!!! Kui kompuuter asub 'Sleep Mode' režiimis, siis ei tohi arvutiplokki lisada uusi seadmeid või ühendada seadmeid arvutiga. Erandiks on välised seadmed, mis kasutavad USB või IEEE 1394 (FireWire) porte.

 

Kompuutri viimisest Sleep režiimi või siis tema täielikust väljalülitamisest saad ülevaate siit!Millised probleemid võivad tekkida seoses selle sleep režiimiga:

1. Kui Sa oled läinud sleep režiimi, siis võib Sinu kompuuter mõne sekundi pärast ilma mingi põhjuseta jälle uuesti "ärgata" ja seda loomulikult vastu Sinu tahtmist...
2. Sleep mode ei tööta üleüldse.
3. Screen saver (ekraanisäästja) ei tööta.

PS! Hibernate parameeter ei tööta, sest ta on Sul kogemata Disk Cleanup utiliidi abil kustutatud.

 Sleep mode probleemide lahendamise viisid


NB! Kui mingi sleep probleem tekkis alles äsja ja enne seda oli kõik korras, siis proovi esmalt kasutada süsteemi taastamise (System Restore) vahendit - juhis.

 

1. Seadmete draiverid ja programmid:

Vista sleep režiimi probleemide põhjustajateks võivad olla seadmete draiverid või siis mõned hiljuti installeeritud programmid.

 

2. Windows'i küljepaani gadget'id ehk vidinad (Sidebar Gadgets):

Sleep probleemi võivad põhjustada ka Windows Sidebar'i gadget'id, tee järgmist:

 

3. Programmide ja süsteemikomponentide etteplaneeritud automaatne käivitamine:

Kui Sina või Windows ise või mingi programmi vaikimisi seadistus on seatud nii et mõni programm või süsteemikomponent käivitatakse teatud ajal automaatselt, siis võib ka see põhjustada sleep režiimi mittetöötamise (õigemini süsteemi enneaegse "ärkamise"). Pealegi võib see olla üheks asjaoluks, mis põhjustab Internetiühenduse puudumise pärast seda kui Sa olid ise magavast režiimist väljunud ja süsteemi sisenenud.

Kontrolli seda järgmiselt:

4. Kontrolli 'Startup' programme:

Koos Vista startimisega käivitatakse automaatselt ka paljud tarkvarakomponendid, mis hakkavad tööle taustrežiimil, mõningad neist ei ole vajalikud ja nad võivad põhjustada ka sleep probleemi. Tee järgmist:

 

5. Kontrolli oma ekraanisäästjaid (Screen Saver):

Mõned ekraanisäästjad võivad samuti takistada sleep režiimi minemist ja sealt väljatulekut; screensaverite väljalülitamine või nende vahetamine võib samuti lahendada selle probleemi.

 

6. Kontrolli võrguseadmete, hiire ja klaviatuuri 'Wake Up Computer' parameetrit:

Ka võrguseadmed võivad põhjustada kompuutri mittesoovitud enneaegse "ärkamise" sleep seisundist, st kui Sa viisid oma süsteemi sleep režiimi, siis võib ta "ärgata" juba mõne sekundi pärast ilma et Sa seda soovinud oleksid.
(Ka High Definition Audio võib põhjustada kompuutri enneaegse ärkamise sleep seisundist.)

a) Et saada oma kompuutri seadmetest ja nende draiveritest ülevaadet, selleks ava Device Manager (Seadmete Juhtija), mis on graafiline utiliit ning mis annab detailse info kõikidest installeeritud seadmetest, neile määratud ressurssidest ja nende lisaseadistustest. Device Manager'i saab avada mitmel viisil:

Device Manager

Kõpsa seal iga kategooria ees olevale "+" sümbolile, et näha antud kategooria all asuvaid eraldi seadmeid.

b) Tee oma võrguseadmel (Kategooria Network adapters all) paremklõps ja vali käsk Properties. Neid võrguseadmeid võib Sul olla seal mitu tükki, näiteks võrgukaart, kaabelmodem jne.

Vali käsk Properties

c) Ava Power Management sakk (vahekaart, tab) ja korista linnuke ruudust Allow this device to wake the computer - sel juhul ei "äratata" Sinu kompuutrit sleep režiimist enneaegselt.
Pane linnuke ruutu Allow the computer to turn off this device to save power (sellega lülitatakse antud seade välja siis kui kompuuter läheb sleep režiimi). Kuid juhul kui Sul läheb pärast sleep režiimst väljumist Internetiühendus kaduma, siis korista linnuke ka sellest "Allow the computer to turn off this device to save power" ruudust ära.

Märkus: Sul võib ka seda Power Management kaarti ka mitte olla...

Korista linnuke ära...

d) Ava sealsamas sakk (tab) Advanced ja kontrolli, et sektsiooni Property all asuvatele parameetritele, mis sisaldavad sõna "Wake...", oleksid rippmenüüst Value määratud Disabled väärtus, vaata allasuvat pilti:

Määra neile Disabled väärtus


On välja lülitatud


Märkus: Kõikidel võrguseadmetel ei tarvitse neid parameetreid olla või need on siis natuke erinevad, see sõltub juba Sinu võrgseadme tootjafirmast.

 

NB! Täpselt samamoodi saad siin seada ka oma hiire ja klaviatuuri antud seadistusi, aga siin tuleb neile vastupidi lubada see Allow this device to wake the computer parameeter, sest kui Sinu kompuuter on magamise režiimis ja Sa tahad teda "ülesse äratada", siis vajutad suvalist klahvi või liigutad oma hiirt (kõik hiiretüübid ei ärata kompuutrit) ning Sa jõuadki oma elluärganud süsteemi.
Ava sealsamas Device Manager aknas Mice and other pointing devices ja Keyboards harude alt oma klaviatuuri ning hiire omadusteaknad ja kontrolli vahelehel Power Management see parameeter üle - pilt.

7) Uuri järgi, et millised seadmed saavad äratada Sinu süsteemi 'sleep' seisundist:

Sellega saad Sa teada, et mis seadmed võivad põhjustada sleep olekust enneaegse ärkamise ja teisest küljest ka selle, et mis seadmetega Sa saaksid ise oma kompuutri "äratada":8. Kontrolli kompuutri BIOS'is oma kompuutris kättesaadavaid 'sleep' parameetreid:

Märkus: Veendu, et Sul oleksid installeeritud uuemad videodraiverid ja et ka emaplaadi BIOS oleks uuendatud—see käib rohkem ikka vanemate kompuutrite kohta...

 

9. Kui Sul ei tööta sleep režiim, siis kontrolli oma 'Power plan' seadistusi:

 

10. Kontrolli oma traadita klaviatuuri ja hiirt:

Traadita hiir ja klaviatuur võivad samuti põhjustada kompuutri põhjuseta "ärkamise" sleep režiimist või siis vastupidi ta ei ärka sleep režiimist siis kui Sa liigutad oma hiirt või vajutad klaviatuuri klahvi.
Kui Sa kasutad optilist hiirt, siis võib ka valguse muutmine põhjustada kompuutri enneaegse ärkamise.

Traadita hiire ja klaviatuuri puhul tee järgmist:

 

Optilise hiire (Optical mouse) puhul tee:

Katsu oma hiirele mitte suunata eredat otsevalgust, näiteks laualambi oma...

Märkus: Et kontrollida kas Sinu hiir ja klaviatuur üleüldse toetavad sleep režiimi, selleks tee:

 

11. Kui Sul läks pärast sleep režiimist väljumist Internetiühendus kaduma:

 

Punane rist... (See pilt on Win 7 tegumireast.)

 

a) Kui kasutad Internetiühenduseks modemit, siis veendu, et talle oleks alla laetud ja installeeritud kõige uuemad draiverid (juhul kui need saadaval on).

Märkus: Mõnede vanemat tüüpi modemite jaoks ei ole mingeid uusi draivereid saada ja Sa pead probleemide korral hakkama mõtlema uuema modemi hankimisele...

b) Kui Sul on koduvõrk ja kasutad ruuterit, siis veendu, et talle oleks laetud alla ja paigaldatud uusim firmware (võrkudest ja koduvõrgu loomisest juhis seal).

c) Lülita 'Device Manager' aknas välja "Allow the computer to turn off this device to save power" parameeter, loe sellest siit eelpoolt punkti 6 alt.

d) Lõpeta Explorer.exe protsess ja seejärel restardi ta uuesti; tee järgmist:

* Ava Task Manager ja vajuta selleks CTRL+SHIFT+ESC klahve.
* Ava Processes vaheleht/sakk.
* Märgista protsesside loetelus explorer.exe ja kliki seejärel all nupule End Process.
* Kliki kinnitusaknas nupule End process.
* Vajuta uuesti klahve CTRL+SHIFT+ESC, et avada jälle see Task Manager'i aken.
* Kliki menüüs File käsule New Task (Run...).
* Tipi Create New Task dialoogiaknas Open tekstikasti sõnad %systemroot%\explorer.exe (või lihtsalt explorer.exe) ja kliki seejärel nupule OK.

NB! Sa või eeltoodu asemel kasutada ka märksa paremat meetodit, loe sellest järgmisest juhisest: "Explorer.exe protsessi õige peatamine ja uuesti käivitamine (restartimine) - Windows 7, Vista ja Windows XP" - sealt.e) Tõmba oma modemi või ruuteri elektrijuhe välja (st lülita ta elektrivõrgust välja), oota 10-15 sec ja ühenda ta seejärel vooluvõrku tagasi.

f) Lülita välja Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6) protokoll—see aitab üsna tihti. Alates Windows Vista operatsioonisüsteemist võib kasutada ka uut Protocol Version 6 (TCP/IPv6) Internetiprotokolli, mis on käesoleva IPv4 mantlipärija ja ta on ka vaikimisi sisse lülitatud. Paljud vanemad ruuterid, modemid, tarkvarad, ISP'd (esialgu ka Interneti teenuse pakkujad, sest IPv6 versioonile üleminek nõuab kulutusi) ja muud võrguseadmed ei toeta veel seda uut IPv6 protokolli. Kui Sa lülitad selle IPv6 toe välja, siis ei riku see Sinu Internetiühendust. Erinevalt Windows XP opsüsteemist, ei saa Vistas ja Windows 7's seda IPv6 uninstallida, aga teda võib välja lülitada.

Juhul kui Sinu võrguühendus läheb pärast sleep režiimst ärkamist kaduma või kui Sinu internetiühendus on aeglane, siis lülita see IPv6 protokoll välja ja tee selleks järgmist:


Windows 7 jooksutamisel:

* Kliki Start - > Control Panel.
* Kliki Network and Internet.
* Network and Sharing Center.
* Kliki Local Area Connection või Local Area Connection 2 lingile.
* Kliki nupule Properties.
* Korista linnuke Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6) kontrollruudust ja kliki nupule OK:

Protokoll


* Kui Sa kasutad ka muid võrguadaptereid ja võrguühendusi, siis korda sedasama protseduuri ka nende jaoks.
* Kui kõik on valmis, siis tee kompuutri restart (taaskäivitus).

* Kui soovid hiljem oma TCP/IPv6 protokolli jälle sisse lülitada, siis pane sinna Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6) kontrollruutu linnuke jälle tagasi.


NB! Juhul kui Sul on koduvõrk ja kui Sa tahad luua HOMEGROUP'i, siis ei tohi seda Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6) protokolli välja lülitada!Windows Vista olemasolul:

* Kliki Start nupule, tee Network kiirkorraldusel paremklõps ja vali käsk Properties.
* Seejärel kliki 'Tasks' paanis "Manager network connections".
* Sa pead nüüd nägema oma erinevaid LAN, traadita, Bluetooth, Gigabit Internet ja muid võrguühendusi, mis on sinu Vista kompuutris kättesaadavad. Tee vajalikul/olemasoleval võrguühendusel paremklõps ja vali käsk "Properties".
* Kliki UAC kinnitusaknas nupule "Continue".
* Korista linnuke Internet Protocol version 6 (TCP/IPv6) kontrollruudust ja kliki OK.
* Kui Sa kasutad ka muid võrguadaptereid ja võrguühendusi, siis korda sedasama protseduuri ka nende jaoks.
* Kui kõik on valmis, siis tee kompuutri restart (taaskäivitus).

* Kui soovid hiljem oma TCP/IPv6 protokolli jälle sisse lülitada, siis pane sinna Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6) kontrollruutu linnuke jälle tagasi.


Windows XP puhul:

Uninstalli "Microsoft TCP/IP version 6" võrguprotokoll:

* Mine Control Panel -> Network and Internet Connections -> Network Connections.
* Tee "Local Area Connection" peal paremklõps ja vali käsk "Properties".
* Korista General vahelehel linnuke ruudust Microsoft TCP/IP version 6 ja seejärel kliki all nupule "Uninstall".
* Tee kompuutri restart.g) Lülita välja Bonjour DNS Responder Service teenus (see elimineerib mõnikord ka sleep režiimi mitteminemise probleemi):

Bonjour (teda tuntakse ka kui null-konfiguratsiooniga võrgutööd) lubab IP võrkudes automaatselt leida kompuutreid, seadmeid ja IP võrkude teenuseid. Ta kasutab standardseid IP protokolle, et seadmed saaksid üksteist automaatselt leida ilma et me peaksime sisestama IP aadresse või siis seadistama DNS servereid.
Kui Sa installeerisid mingi Apple tarkvara (näiteks iTunes'i) või Adobe tarkvara (näiteks Premiere Pro) või Skype või Safari jne tarkvara, siis luuakse Sinu Program Files alla ka uus 'Bonjour' nimeline kaust. Ühtlasi käivitatakse automaatselt ka mDNSResponder.exe nimega protsess, mida ei saa Windows Task Manager'i akna kaudu sulgeda.

- Sa võid selle Bonjour Service teenuse lülitada Services applet'i kaudu üleüldse välja (st panna talle seal Disabled parameetri): 1) Kliki Start -> Run ja tipi services.msc ning vajuta ENTER (või kliki nupule Start, tipi Search otsingukasti sõna services.msc ning vajuta ENTER). 2) Seejärel otsi üles Bonjour Service nimeline teenus, märgista ta ja kliki vasemal üleval Stop lingile. 3) Nüüd tee sellel Bonjour Service teenusel 2x klõps, vali uues aknas "Startup type" rippmenüüst Disabled parameeter ja kliki nupule OK ning sulge Services applet. Märkus: Teenustest (services) ja nende seadistamisest loe täpsemalt sealt (XP/Vista puhul) ja sealt (Windows 7 olemasolul).

- Sa võid selle Bonjour teenuse ka unistallida: Näiteks Start -> Default Programs -> Programs and Features kaudu või siis näiteks Revo Uninstaller tarkvara abil.

NB! Lülita Bonjour teenus välja või uninstalli ta ainult sel juhul kui Sa ei kasuta teisi programme, mille tööks ta on vajalik, näiteks kui Sul on koduvõrk ja ühiskasutatav printer või kui Sa kasutad iTunes tarkvara koos failide jagamisega ja muude tema funktsioonidega. Kui tekivad probleemid, siis lülita see teenus uuesti sisse ja ära kohe teda uninstalli (desinstalleeri).
Näiteks kui Sa kasutad iTunes tarkvara, siis ilmub pärast Bonjour teenuse väljalülitamist ja iTunes programmi käivitamist järgmine teade:

Ilmus teade...

Kui Sa ei kasuta neid ülaltoodud teenuseid (st oma muusika teistega jagamist, muusika kuulamist AirPlay kõlarite kaudu, Apple TV vaatamist ja iPhone ning iPod touch "Remote" funktsiooni), siis kliki siin nupule OK ja jätagi see Bonjour teenus väljalülitatuks või siis uninstalli ta lõplikult.

 

h) Tee kompuutri restart (ümberlaadimine) ja see taastab Internetiühenduse praktiliselt alati. Kuid sel juhul pead Sa seda restarti iga kord tegema nii et proovi ikka ka muid eeltoodud lahendusi...

 

PS! Loe ka võrgutöö muudest probleemidest, vigade leidmisest ja nende parandamisest sealt. Ootamatult katkenud Internetiühenduse taastamisest - sealt.'Hibernation' faili taastamine Windows Vistas

Kui Sa olid harjunud Windows XP's kasutama hibernate režiimi ja kui Sa siin Windows Vista's selle Hibernation faili kogemata Disk Cleanup utiliidiga ära kustutasid, siis saad Sa antud hybrid sleep või hibernate režiimi jälle taastada. (Kui Sa puhastasid, st lülitasid ta välja, siis eemaldatakse kõik Hybrid ja Hibernate seadistused ka Advanced Power seadistuste aknas—punktis nr. 9 oli sellest juttu.)

Tee järgmist:

 

PS! Disk Cleanup utiliidi saad käivitada nii: Klõpsa Start ja tipi sõna disk (või sõnad disk cleanup) ja vajuta ENTER.
Allasuval pildil on see Disk Cleanup utiliit käivitatud ja nagu näha on seal see Hibernation File Cleaner fail veel alles ja kui me nüüd jätame tema eesasuvasse ruudukesse linnukese alles ning klõpsame OK, siis kututatakse ka Hibernation fail ja hibernate/hybrid sleep režiim ei tööta enam.

Hibernatio File on alles


Kui Sul töötab sleep mode ilusti ja Sa ei soovi seda hibernate režiimi kasutada, siis on mõtekas ta ära kustutada, pealegi võtab ta piisavalt palju kettaruumi; all ongi toodud seesama Disk Cleanup utiliidi aken, aga siin on see hibernation fail juba eelnevalt ära kustutatud - pilt.

 


< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us | Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik