Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista veateated (errors), Vigade Aruanne (Error Reporting), Sündmuste vaatamine (Event Viewer), STOP vead (STOP errors), Süsteemi taastamine (System Restore) ja 'Sinine Surmaekraan'.

 

Meie süsteem võib olla üsnagi korras, töötada sujuvalt ja me oleme võib olla isegi üsna suured "asjatundjad", aga sellele vaatamata tuleb meil ikkagi ette süsteemi häireid, probleeme, veateateid ning programmide ja isegi kompuutri "kokkujooksmisi". Üsna sageli võivad Sulle ilmuda näiteks järgmised vastikud veateated: "<Programmi_nimi> has stopped working>" või siis "<Programmi_nimi> is not responding>" ja need ning muud taolised teated ilmuvad meie ekraanile tänu Windows Error Reporting (Veateadete Aruanne) vahendile.

Programm andis korraks 'otsad'

 

Märkus: Sulle võivad ilmuda põhiliselt kahte tüüpi veateated, mis võivad olla kasutajale nõ "eluohtlikud":

a) Fatal error (fataalne, saatuslik viga) - Sellise veateate põhjustavad Sinu poolt käivitatud programmid ja juhul kui selline viga juhtub, siis võid Sa käivitatud programmi poolt töödeldavad andmed kaotada.
b) Stop error (või 'a fatal system error') - See on juba operatsioonisüsteemi enda poolt põhjustatud viga ja see põhjustab operartsioonisüsteemi töö peatamise (kinnijooksmise). Sel puhul võib näiteks ilmuda taoline veateade "Enter to return to Windows or press Control-Alt-Delete to restart your computer. If you do this you will lose any unsaved information in all open applications."
Suuremate probleemide korral võib aga ilmuda ka see kurikuulus "sinine surmaekraan" (Blue Screen of Death).

 

Windows 'Error Reporting' vahendi kasutamine ja konfigureerimine

Windows Vista's on Windows Error Reporting (Veateadete Aruanne) vahendit edasi arendatud ja täiendatud.
Windows XP's oli see veateadete süsteem põhiliselt manuaalne, kui ilmus mingi viga, siis pakuti meile selle vea teatamist/edasisaatmist Microsoft'le. Windows Vista's on see protsess aga suuremas osas automatiseeritud.

Windows Vista Error Reporting'i põhivahendid on:

 

Mis on 'Windows Error Reporting':

Informatsiooni, mida Windows Error Reporting saadab Microsoft'le, kasutatakse probleemide lahendamiseks ja Windows Vista täiustamiseks. Näiteks varem oligi Windows XP Service Pack 1 ja Service Pack 2 loodud suuremas osas just nende saadetud veateadete töötlemise tulemus.
Baasinformatsioon, mida Windows Error Reporting edastab, sisaldab järgmist infot:

 

Kui Windows Error Reporting server nõuab lisaks veel ka täiendavat informatsiooni, siis sisaldab see info ühte või mitut faili, mis on tavaliselt ajutised failid. Kui Sul on oma süsteem konfigureeritud selliselt, et Sa lubad seda lisainfot saata, siis võid Sa näha umbes järgnevat akent - pilt.


Sa võid klõpsata nupule More Details (ta muutub aktiveerimisel Hide problem details nupuks), et vaadata ärasaadetavate failide nimesid.

 

Windows Error Reporting tegevuse protsess:

Allpool toon ära üksikasjaliku Windows Vista Error Reporting vahendi vastused süsteemi rippumajäämisele, kokkujooksmisele või siis stop veale:

1) Windows Error Reporting kogub kokku baasinfo (programmi nimi ja versioon, mooduli nimi ja tema versioon jne) ja edastab siis selle info Microsoft'ile või küsib selleks Sinu luba, olenevalt sellest, et kuidas Sa oma süsteemi konfigureerisid.
2) Neid veateadete aknaid võib ilmuda mitmesugusel kujul, aga kõik nad on arusaadavad ja Sul on vaja ainult klikkida ühele või teisele nupule/lingile. Kui Sa klikid näiteks nupule "Check for solutions online" või siis mingis muus veaaknas lingile "Check online for a solution and close the program", siis pakutakse Sulle võimalust leida antud probleemile lahendust online kaudu - pilt.

Või kui Sul on oma Windows Error Reporting vahend seatud automaatsele tööle, siis kontrollib Microsoft'i server seda, et kas antud viga tulenes juba teada-tuntud probleemist. Sa võid seejärel näha midagi taolist:

Kogub infot ja otsib lahendusi...

 

3) Kui on juba tuntud probleem ja lahendus on olemas, siis saadab server selle info Windows Error Reporting'le ja seejärel kuvatakse see Sinule. Kui probleem on teada, aga selle lahendust alles töötatakse välja, siis teatab server sellest ja võb olla tahetakse Sult ka täiendavat infot.
4) Kui server nõuab rohkem infot, siis kogub Windows Error Reporting informatsiooni ja kas saadab siis selle või küsib selleks Sinu luba.
5) See programm, mis põhjustas vea, teeb restardi juhul kui ta selleks võimeline on.

 

Windows Error Reporting seadistamine:

Et konfigureerida Windows Error Reporting'u käitumist, ava Control Panel ja klõpsa System and Maintenance. Pealkirja Problem Reports and Solutions all klõpsa Choose how to check for solutions. Sa jõuad Problem Reports and Solutions dialoogiaknasse:

wer seadmine

Siin ülemises aknas on vaikimisi valitud raadionupp Check for solutions automatically (recommended). Kui Sa valid selle parameetri, siis Windows Error Reporting saadab Microsoft'le automaatselt baasinformatsiooni ja küsib Sinu luba, kui on vaja veel saata täiendavat infot.
Kui Sa klõpsad seal eelmises dialoogiaknas Advanced settings lingile, siis saad teha täiendavaid seadistusi. Kui Sa ativeerid seal uues dialoogiaknas kontrollruudu Automatically send more information if it is needed to help solve problems, siis Sa vähendad sellega väljahüppavate lubaküsimiste aknaid, mis saabuvad Windows Error Reporting serverist.

Siitkaudu saad Sa ka antud vahendi üleüldse välja lülitada, aktiveeri selleks raadionupp Off.
Välja võiks antud süsteemi siis lülitada kui Sa teda tõesti ei kasuta (paljud seda ei tee) või kui Sa valdad inglise keelt vähe või kui Sa saad ise hakkama ja eelistad probleemide puhul otsida abi mujalt (nt Internetist või siis naabrinaise käest - ta on Sinust nii või naa targem), sest Error Reporting vahend on teatud määral üsna tüüta ning ta hõivab natuke ka Sinu süsteemi ressursse... Enne aga loe siin see jura lõpuni ja siis otsusta...

info saadetakse automaatselt

Probleemide ajaloo ülevaatamine:

Windows Error Reporting hoiab Sinu süsteemi ebasoovitavad sündmused alles, et neid näha, ava Control Panel ja kliki System and Maintenance. Pealkirja Problem Reports and Solutions all kliki View problem history. Sa võid vaadata ka rohkem detailsemat ülevaadet kui teed seal sündmuste ajaloo aknas vajalikul sündmusel kahekordse kliki - pilt.

Probleemide uute lahenduste kontrollimime:

Kui Sa logid ennast Windows Vistasse sisse, siis võid Sa leida oma ekraani paremalt allnurgast kella lähedalt (teadete väljalt) sõnumi, mis teatab, et Windows on leidnud ühele või mitmele varem juhtunud probleemile lahenduse. Kui Sa ei soovi kohe reageerida sellisele teatele, siis võid seda ka hiljem teha. Selleks ava seesama probleemide ajaloo vaatamise aken (vaata ülemist pilti) ja kui seal on veergu Status ilmunud sõnad Solution Available (Lahendus on saadaval), siis tee sellel elemendil paremklõps ja vali käsk View solution (Vaata lahendust):

Vaata lahendust

Kui mõnede elementide taga seal Status veerus ei ole sõnu Solution Available, siis see ei tähenda veel seda, et neile ei olegi mingit lahendust saadaval. Et kontrollida kõikidele elementidele võimalike lahenduste olemasolu, ava Control Panel, klõpsa System and Maintenance ja siis klõpsa pealkirja Problem Reports and
Solutions
all Check for new solutions. Algul kammib Windows Vista kõik lahendamata probleemid läbi ja seejärel ilmub järgmine aken:

Saada info

Klõpsa seal nupule Send information. Kui mingeid uusi lahendusi ei leitud, siis ilmub järgmine aken:

lahendusi ei leitud

Sa peaksid kunagi hiljem jälle proovima ja seda soovitab ka seesama dialoogiaken...

 

Pärast seda võib aga ilmuda ka umbes taoline aken, mis pakub Sulle lahendusi või soovitusi... - pilt.

Märkus: Sa võid vigade ajalugu vaadata ka Reliability Monitor'i abil. Reliability Monitor on MMC konsooli Reliability and Performance Monitor snap-in komponent ja Sa saad talle ligi nii: Control Panel > System and Maintenance > Performance Information and Tools > Advanced Tools > Open Reliability And Performance Monitor.
Või palju lihtsamalt saad ta avada nii et tipid Start menüü kaudu avatavasse Run kasti või siis cmd akna käsureale käsu perfmon.msc ja vajutad ENTER.

Ülesse

 

Vigade ajaloo vaatamine Event Viewer'i (Sündmuste Vaataja) abil

Ka Event Viewer'i abil on väga hea uurida vigade ja pobleemide ajalugu ning me saame seda teha ka filtreeritud vaates. Peale selle tuuakse seal ära ka need vead, mis küll salvestati, aga meile ei ole nendest teatatud.
Et neid sündmusi näha, selleks tuleb kasutada Event Viewer'it, mille me võime avada mitmel viisil:

Selle Event Viewer'i kohta saad ülevaate siit!

 

System Restore vahendi abil süsteemi tagasikerimine tema eelmisse stabiilsesse seisukorda

System Protection on servis, mis teeb Sinu süsteemist regulaarseid ülesvõtteid ja ta loob nn taastamispunktid (restore point). Kui Sinu süsteem muutub ebastabiilseks ja muud vahendid ei aita, siis võid kasutada System Restore't, et pöörata süsteem tagasi ühte neist varemloodud taastamispunkti.

System Restore ei tee imesid, aga ta võib Sinu süsteemi päästa järgmistel juhtumitel:

 

System Restore kasutamine:

System Restore't võib käivitada mitmel moel:

 

Kui ilmub UAC dialoogiaken, siis lase programmil oma tööd jätkata (Sa pead System Restore kasutamiseks omama administraatori õigusi).

Kui ilmub System Restore nõustaja, siis klõpsa Next, juhul kui ta soovitab Sulle kõige hilisemat restore point'i, siis võid sellega nõustuda või ka mitte nõustuda. Et näha aga kõikide kättesaadavate taastamispunktide loetelu, selleks vali Choose a different restore point ja klõpsa Next ja seepeale ilmub nõustaja järgmine aken, kus on toodud ära kõikide taastamispunktide loetelu.
Vali sealt endale sobiv restore point ja klõpsa Next:

vali restore point

Nüüd ilmub Conirm disks to restore kinnitusaken, kus klõpsa nupule Finish.
Ilmub veel üks aken, mis teatab, et Sa ei tohi süsteemi tagasikerimisele vahele segada, klõpsa Yes. Algul luuakse uus restore point ja seejärel viiakse süsteem tagasi Sinu poolt valitud kuupäevani. Tehakse arvuti ümberlaadimine, ilmuvad veel mõned aknad ja kogu lugu.

Tuleks veel teada:

 

NB! Sellest System Restore'st saad põhjalikuma ülevaate siit.

Ülesse

 

Stop vigade (Stop Errors) käsitlemine ja Sinine Surmaekraan:

Kui Windows Vista kohtab tõsist probleemi, mis teeb operatsioonisüsteemi edasise jooksmise võimatuks, siis lülitatakse ta kohe välja ja ekraanile ilmub kurjakuulutav tekst mille tehnilise kirjelduse ees on STOP sõna.
Kuna Stop viga ilmub tavaliselt valgete tähtedega sinist värvi taustal, siis refereeritakse seda viga ka sinise ekraani veana või siis Sinise Ekraani Surmana või Sinise Surmaekraanina ((Blue Screen of Death (BSOD või BSoD)).

Kui ilmub Stop viga (Stop error), siis on tegemist tõsisema probleemiga ja ette rutates võib mainida, et nende siniste surmaekraanide peamisteks põhjustajateks on kas vigane riistvara (sh ka mälu) või siis nende valed või vigased draiverid. Näiteks kui Sa paigaldasid oma arvutisse mingi uue seadme ja pärast seda ilmus kohe see sinine surmaekraan, siis on kõigi eelduste kohaselt vea põhjustajaks seesama seade või siis tema draiver. Või näiteks kui Sa installeerisid mingi vale draiveri, ka siis võib ilmuda see sinine ekraan koos oma STOP veaga.
Windows Vista omab mitmesugust informatsiooni ja instrumente, mida saab kasutada Stop vigade identifitseerimiseks.Määrame, et kuidas Windows peab Stop vigasid käsitsema:

Kui Vista kohtab väga tõsist viga, mis sunnib teda tööd peatama, siis võtab ta ette järgmised aktsioonid:

 

Sa võid muuta selle crash dump faili mahtu ja määrata seda et kas Sa soovid, et Vista teeb automaatselt restardi pärast Stop vea ilmumist. Vaikimisi teeb Windows pärast Stop vea ilmumist automaatse restardi ja see peaks olema ka eelistatum moodus.
Aga kui need Stop vead hakkavad pidevalt ilmuma ja Sa soovid vea teksti kohe läbi lugeda ning kui Sa ei soovi automaatset kompuutri ümberlaadimist, siis võid oma süsteemi nii seadistada, et Sa saaksid teha ise käsitsi restardi kui vaja.

Et seda seadistada, tee:

 

Süsteemi kokkujooksmise fail ('crash dump' fail) asub %SystemRoot% kaustas (tavaliselt C:\Windows\) ja tema nimeks on Memory.dmp. Seda faili Sa sealt niisama ei leia, ta luuakse alles siis kui juhtus midagi tõsist ja Sulle ilmus see kurjakuulutav BSOD ekraan. Sellele failile on pandud seepärast "Memory.dmp" nimetus, et juhul kui süsteemiga juhtub midagi tõsist, siis salvestatakse füüsilise mälu kogu sisu kõvakettale. Kui Sa saad oma vea likvideeritud, siis võid selle Memory.dmp faili julgelt kustutada, sest ta hõivab palju kettaruumi juhul kui Sul on seal Startup and Recovery (Käivitus ja Taaste) sakis valitud vaikimisi Kernel memory dump parameeter ("Write debugging information" rippmenüüs) - vaata ülemist pilti.

Märkus: Juhul kui Sa määrad seal "Write debugging information" rippmenüüs Small memory dump parameetri, siis salvestatakse see veafail pärast sinist surmaekraani ja kompuutri restarti aadressile C:\Windows\Minidump.


Kuidas lugeda Stop viga (Stop koodi)?

Stop error'i tekst on erinev ja ta sõltub loomulikult sellest, et mis selle vea põhjustas, aga tema formaat on alati enam-vähem ühesugune nagu allolevas näiteski:

Sinine surmaekraan

Sa võid koguda olulist infot nende veateadete järgmistest detailidest:

 

Põhisoovitused Stop vigade käsitsemiseks ja likvideerimiseks:

 

Et neid STOP vigade tagajärjel loodud faile lihtsamini leida, lugeda ja analüüsida, mine aadressile http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html ning lae sealt alla BlueScreenView nimeline pisike ja hea programmike - seal on tema kohta ka selgitav info ära toodud.


PS! Sa võid proovimiseks luua ka ise nõ "kunstliku" sinise surmaekraani:

- Ava Registry Editor;

- Leia ülesse HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\i8042prt\Parameters registrivõti (juhul kui Sa kasutad PS/2 klaviatuuri, mis on ühendatud i8042prt porti)

või siis

leia ülesse HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\kbdhid\Parameters registrivõti (juhul kui kasutad USB klaviatuuri)

võid ka neid mõlemaid registrivõtmeid kasutada...

- Kui Sul on vasemal märgistatud Parameters kaust ja kui Sa näed paremal aknas CrashOnCtrlScroll võtit, siis tee temal 2x klõps ja sisesta tema väärtuseks 1
- Juhul kui seda CrashOnCtrlScroll võtit seal ei ole, siis loo ta (tee paremal poolel tühjal kohal paremklõps ja vali New -> DWORD käsk) ja pane seejärel tema väärtuseks 1
- Tee kompuutri restart;
- Seejärel vajuta ja hoia all parempoolset Ctrl klahvi ning vajuta kaks korda Scroll Lock klahvi ja ilmubki BSOD surmaekraan.

Et seda sinist ekraani korralikult näha, lülita eelnevalt (ajutiselt) see Automatically restart parameeter välja - info seal.


Sellele sinisele ekraanile ei ilmu nüüd mitte tavaline veateate sümboolne nimi vaid selline teade: "The end-user manually generated the crashdump" ja veakoodiks on "STOP: 0x000000E2".

Nüüd loodi ka see Memoryxxxxxx-xx.dmp (C:\Windows kausta) või siis Minixxxxxx-xx.dmp (C:\Windows\Minidump kausta)... - neid saab avada ainult spetsiaalsete programmidega - link.

Kui Sa oled selle pseudo sinise surmaekraani üle vaadanud ja kui CTRL+ALT+DELETE ei tööta, et teha kompuutri restart, siis tee arvuti ümberlaadimine arvutiploki Power nupu kaudu ja Sa jõuad tagasi oma töölauale.
Selle peale võib Sinu ekraanile ilmuda ka umbes taoline alltoodud teade, mis informeerib Sind, et Sul oli sinine ekraan ja et kas Sa tahad online'st abi, kliki nupule Cancel ja kogu lugu:

Problem signature:
Problem Event Name: BlueScreen
OS Version: 6.0.6002.2.2.0.768.3
Locale ID: 1061

Additional information about the problem:
BCCode: e2
BCP1: 00000000
BCP2: 00000000
BCP3: 00000000
BCP4: 00000000
OS Version: 6_0_6002
Service Pack: 2_0
Product: 768_1

Files that help describe the problem:
C:\Windows\Minidump\Mini010110-01.dmp
C:\Users\ahv\AppData\Local\Temp\WER-44943-0.sysdata.xml
C:\Users\ahv\AppData\Local\Temp\WER8D9E.tmp.version.txt

NB! Kui Sa oled oma iseloodud sinise surmaekraani ära vaadanud siis võid selle CrashOnCtrlScroll võtme (või võtmed) kustutada, aga kindlasti kustuta Memory.dmp fail, sest see hõivab palju kettaruumi. Et seda Memoryxxxxxx-xx.dmp faili näha, pead Sa kausta omadusteaknas sakis View valima raadionupu "Show hidden files and folders" ja koristama linnu ruudust "Hide extensions for known files types".

Kui Sul tekib pärast Windows Vista värskenduste (updates) allalaadimist või programmide jms installeerimisel probleeme või Sa ei saa käivitada Event Viewer'it jmt, siis saad abi võib olla siit!

Lõpetuseks veel üks Windows Vista "veateade" - pilt.

Ülesse

 

Edasi Windows Vista muud asjad >

< Tagasi

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik