Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon SISUKORDicon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Vista muu huvitav - Windows Vista Snipping Tool ja Microsoft ClearType

(Käib ka Win 7, Win 8 ja Win 81. kohta.)

 

 

1. Snipping Tool:

Nii mõnigi kasutaja soovib vahetevahel oma ekraanil (st töölaual) asuvatest akendest või oblastitest/elementidest teha ülesvõtteid (pilte) ja ta ei taha selleks oma tervest töölauast ülesvõtet teha. Kuni siiamaani sai Windowsis kasutada kahte moodust, et teha oma ekraanist ülesvõtteid:

1) Kui Sa vajutasid klahvi Print Screen, siis sai teha pildi tervest ekraanist;

2) Kui Sa vajutasid klahve Alt + Print Screen, siis sai teha ülesvõtte oma töölaual olevast aktiivsest/avatud aknast. Selline "ekraani pildistamine" oli aga küllaltki tülikas ja et saada kätte mingit muud ekraaniosa või siis ainult osa aktiivsest aknast, siis tuli selleks ikkagi hiljem tervet ülesvõtet tükeldada ning redakteerida.


Nüüd aga pakutakse selleks välja üht uut ja mugavat vahendit ja selle nimeks on Snipping Tool ("väljalõikaja"), mille abil saab kasutaja valida täpselt selle osa ekraanist, millest ta tahab oma ülesvõtte (screenshot'i) teha.
Snipping Tool pakub kasutajale 4 tüüpi lõikajaid, et ta saaks neist valida välja just sellise lõikaja, mille abil saaks teha soovitud ekraaniosast pildi. Need on: Freeform snip (Vaba vormiga väljalõikaja), Rectangular snip (Ristkülikukujuline väljalõikaja), Window snip (Akna väljalõikaja) ja Fullscreen snip (Täisekraani väljalõikaja).
Kui Sul on oma ülesvõte tehtud, siis võid ta salvestada HTML, JPG, GIF või siis PNG failiformaati. Kui Sul on installeeritud ka mingi e-mail programm , siis võid Sa selle pildifaili kohe meiliga teele saata.

Selle Snipping Tool'i käivitame nii: Klikime nupule Start, siis All Programs - -Accessories > Snipping Tool või tipime sõnad ‘Snipping Tool’ Start menüü otsingukasti ja vajutame ENTER. (Sa võid ta ka nii käivitada, et tipid Run dialoogiakna või siis Command Prompt konsooli käsureale snippingtool käsu ja vajutad ENTER.)

Kui Sa käivitad ta esimest korda, siis pakutakse Sulle lülitada antud vahend ka oma ekraani vasakul allääres olevale kiirkäivitusribale (Quick Launch):

Snipping instrumentSiin Snipping Tool aknas alustame rippmenüü New kaudu mingi ülesvõtte tegemist.


nelinurkne piltValime näiteks Rctangular Snip instrumendi, et teha tema abil nelinurkse (risküliku) kujuga pilt.


tehtud piltSee pilt siin üleval tehti Rectangular Snip'i abil ja see pilt koosneb brauseriakna ja ekraani taustapildi väljalõigatud osadest.


Sa võid igal ajal muuta oma ülesvõtete omadusi, vaata alumist pilti. Sa võid näiteks oma pildid saata alati Windows'i mälupuhvrisse (linnuke ruutu Allways copy snips to the Clipboard) jne, neid asju saad Sa seada Options menüü kaudu:

omadusteaken


Kui Sul on vajalik ülesvõte tehtud, siis saad Sa kasutada mitut instrumenti, mis on lülitatud selle Snipping Tool'i programmi koosseisu. Nende hulgas on näiteks seadistatav sule instrument, mille abil võib oma ülesvõtet redakteerida-täiendada erinevate värvide ja stiilidega. Nende hulgas on ka kollast värvi esiletõstja, millega saab teksti ja muid osasid ülesvõetud pildis esile tuua. On ka kustutuskumm, millega saab kustutada sulega ja kollase esiletõstjaga tehtud muudatusi.

redakteeritud pilt


Ülemine screenshot on tehtud Freeform snip'i abil ja seal on kasutatud veel kollase värviga esiletõstmist, kustutuskummi ning ka sulge. Ja ka allpool on veel üks Freeform Snip'iga tehtud pilt:

 

freeform snip

Ülesse

 

2. Microsoft ClearType:

Teksti muutmine selgemaks ja sujuvamaks, et silmad ei väsiks nii ruttu.

Inimesed kulutavad suurema osa oma ajast dokumentide, e-posti ja veebilehtede lugemiseks. Vista's on teksti nüüd märksa kergem lugeda, sest kasutatakse Microsoft ClearType tehnoloogiat. Seda tehnoloogiat on hea kasutada just vedel-kristall ekraanide (LCD) puhul.
Microsoft ClearType funktsiooni kasutati juba ka Windows XP's, aga ta ei olnud vaikimisi sisse lülitatud ja kasutajad lihtsalt ei osanud või ei taibanud teda aktiveerida. Windows Vista's on ta nüüd aga vaikimisi sisse lülitatud ja seda kasutaja ekraanitüübist olenemata.
Font-smoothing tehnoloogia ümardab sümbolite nurki, elimineerib sakilised ääred ja teeb silmadele teksti lugemise kiiremaks ja kergemaks:

cleartype


Kuna antud tehnoloogia on lülitatud Windows Vistas vaikimisi sisse vaatamata sellele, et millist monitori Sa kasutad (LCD või tavalist katoodtoru CRT monitori), siis võib olla soovid Sa sel juhul kui Sa kasutad CRT monitori, selle ClearType funktsiooni valja lülitada. Kuigi see ei ole just hea lahendus, sest see tehnoloogia sobib mõlemale monitorile.
Et kontrollida või siis muuta oma font-smoothing seadistusi, tee selleks ekraanil paremklõps ja vali käsk Personalize, klõpsa Appearance Settings dialoogiaknas nupule Effects, ilmub järgmine aken

ClearType font

Et aga seda clear type tehnoloogiat täies ulatuses ära kasutada, loodi tema jaoks spetsiaalselt 6 uut śrifti: Constantia, Cambria, Corbel, Calibri, Candara ja Consolas.

Constantia—sobib teksti tippimiseks, elektronpostile, źurnaalidele ja veebilehtede loomiseks;
Cambria—sobib äridokumentidele, elektronpostile ja veebilehtede loomiseks;
Corbel—sobib äridokumentidele, elektronpostile ja veebilehtede loomiseks;
Calibri—sobib teksti tippimiseks, elektronpostile, źurnaalidele ja veebilehtede loomiseks;
Candara—sobib elektronpostile, źurnaalidele, veebilehtede loomiseks ja mitteametlike dokumentide loomiseks;
Consolas—sobib programmikeskkonda...;

Ülesse

 

Mine edasi Vista täpsesse seadistamisse >

< Tagasi

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik