Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Vista optimeerimine - tema täpne seadistamine, kiiruse tõstmine ja jõudluse suurendamine, IV. osa

Süsteemi diagnostika aruande/ülevaate (System Diagnostics Report) genereerimine.

Süsteemi stabiilsuse kontrollimine Reliability Monitor'i abil.

Uuenda regulaarselt oma riistvara (raudvara) seadmete draivereid (drivers).

Lülita välja need Vista enda vahendid mida Sa ei vaja.

Reguleeri Windows Defender'i tööd või siis lülita ta üleüldse välja.

Windows Vista Start menüü otsinguriba (Search bar) töö kiiremaks tegemine.

Flip 3D käivitamine suvalisest kohast.

 

 

Süsteemi diagnostika aruande/ülevaate (System Diagnostics Report) genereerimine:

 

Et saada oma süsteemi käesolevast momendist rohkem detailsemat ja rohkem vajalikumat ülevaadet, kliki nupule Start -> Control Panel, siis ava sealt System and Maintenance, kliki Performance Information and Tools ning kliki seejärel Advanced tools lingile, mis asub dialoogiakna vasemas paanis. Advanced Tools lehel kliki Generate a system health report (Genereeri süsteemi "tervisest" ettekanne).

Ilmub UAC aken, kus esita oma kasutajatõendid või kliki nupule Continue ja seejärel ilmub System Diagnostics utiliit, mis jookseb umbes minuti ning esitab seejärel Sinu süsteemist väga üksikasjaliku ülevaate - pilt.

Warnings sektsioonist allpool leiad Sa sektsiooni, kus on toodud ära süsteemi kontrollimise summaarne kokkuvõte (Basic System Checks), kus igat viit testimiskomplekti tähistab kas rohelist värvi "Kordaläinud/Läbitud" (Passed) või siis punast värvi "Ebaõnnestunud" (Failed) ikoonike; liigu seal aknas "liftiga" allapoole, siis leiadki antud kokkuvõtte.
Klõpsa seal baaskokkuvõttes nende testide ees olevatele raamistatud pluss-sümbolitele ja seejärel saad juba detailsemat infot...

Kui Sa kerid seal ettekande dilaloogiaknas edasi allapoole, siis jõuad Sa Resource Overview (Ressursside Ülevaate) sektsioonini, kus on juba rohkem rohelisi ja võib olla ka mõni punane ikoonike. Kui Sa näed seal mõne Details veerus asuvas kirjest paremal pool väikest tähelepanuruudukest, siis vii oma kursor sellele ruudule ja seepeale ilmub huvitava infoga väike "nõuande" aknake. Iga kategooria kohta käivat infot saad näha siis kui vajutad temast paremal teiselpool akna servas asuvat noolekest:

lisainfo


Kui Sa liigud seal ettekandes kaugemale edasi, siis näed Sa järgmisi laiendatavaid pealkirju (kategooriaid): Software Conifgufration, Hardware Conifguration, CPU, Network, Disk, Memory ja Report Statistics. Ava/laienda paremal asuvate noolekeste ja vasemal olevate pluss-sümbolite kaudu need pealkirjad ja uuri detailsemat infot; kui mõne inforea lõpus näed punast lipukest, siis vii temale hiirekursor ja seejärel ilmuvad vajalikud nõuanded - pilt.

 

"Punase lipukese nõuanded":

vajalik lisainfo

 

Süsteemi stabiilsuse kontrollimine Reliability Monitor'i abil:

Kui Sinu mingi programm või Windows Vista komponent, mis töötas siiani laitmatult, hakkab järsku vigasid andma, siis võid Sa taoliste situatsioonide korral avada Reliability Monitor'i, mis on MMC konsooli Reliability and Performance Monitor'i üks komponente.

Sa võid ta avada nii: Control Panel > System and Maintenance > Performance Information and Tools > Advanced Tools > Open Reliability and Performance Monitor.

Või veelgi lihtsamalt: tipi Run kasti või siis command prompt akna käsureale sõna perfmon ja vajuta ENTER ning seejärel klõpsa vasemas paanis Reliability Monitor lingile. (Need mõlemad aknad saad avada Start menüü kaudu.)

Reliability and Performance Monitor aknas klõpsa vasemas paanis Reliability Monitor'i harule:

Reliability Monitor

Selle Reliability Monitor'i akna ülemises osas on graafiline väli, kus iga veerg esitab mingi kindla kuupäeva sündmusi ja neid kuupäevasid, kus juhtusid mingid vead, tähistatakse punast värvi "ristikestega". Tee seal üleval graafilises aknas mingil veal klõps ja kohe seejärel kuvatakse selle graafilise välja alla read (erinevad “Failures” read), kus tuuakse ära antud kuupäeva probleemi põhjustajad. Sa võid vaadata iga päeva sündmusi kui klõpsad seal ülemises graafikus antud päeva veerul ja seejärel kuvatakse allpool vajalik info.
Mingi kindla kuupäeva või siis kõikide kuupäevade kohta käivat infot saad tellida akna paremas ülaosas asuvast kuupäevavaliku rippmenüüst.
Seal akna tabelis on näha ka üks musta värvi kuupäevi tähistatavate ruudukestega joon, mis "jookseb" läbi kõikide kuupäevade ja ta ta teeb aeg-ajalt sikk-sakke (tõuse/langusi); see joon näitab Sinu süsteemi töökindlust ja stabiilsust. Seda nimetatakse Süsteemi Stabiilsuse Indeksiks (System Stability Index) ja mida mõõdetakse skaalas 1 (kõige vähem stabiilne) kuni 10-ni (kõige stabiilsem). See indeks saadakse kogu eelnenud aja jooksul süsteemis toimunud mõõtmiste ja avastatud spetsiifiliste vigade kogusummana, kusjuures arvesse võetakse absoluutselt kõik ilmnenud tõrked ning seda iga päeva lõikes. Kui Sul töötab süsteem mõne päeva jooksul ilma mingite tõrgeteta, siis see joon (graafik) natuke tõuseb ja kui süsteemis tekivad teatud ajaperioodil mingid vead, siis see joon langeb jälle natuke. Kui joon liigub ilma "sakkideta" (sirgelt), siis näitab see seda, et operatsioonisüsteem töötas sel ajavahemikul väga stabiilselt. Kui Sa klõpsad tabelis mingi konkreetse kuupäevaga veerule, siis kuvatakse antud kuupäeva stabiilsuse indeks.
See System Stability Index saadakse seega üsna "jõhkra" mõõtmise tulemusena, sest arvestatakse kõiki ilmnenud vigu ja näiteks kui Sinu süsteem töötab tavaliselt sujuvalt, aga mingi üksainus programm viskab pidevalt "vimkasid", siis alandab see kohe ka Sinu stabiilsuse indeksit. Kuid sellele vaatamata tuleks teda aeg-ajalt uurida, sest sellega saad oma süsteemi stabiilsusest üsna hea ülevaate...

 

Uuenda regulaarselt oma riistvara (raudvara) seadmete draivereid (drivers):

See on väga oluline asi Windows Vista optimeerimisel ja Sa peaksid regulaarselt käima kõikide oma seadmete tootjate kodulehtedel ja uurima seal, et kas ei ole antud seadmele loodud uut draiverit ((Eriti oluline on videokaardi, Mass-storage controller'i ja chipset (emaplaadil asuv eraldi kiipide komplekt) draiverite regulaarne uuendamine)) . Uued draiverid mitte ainult ei tõsta Sinu masina jõudlust vaid nad lisavad Sinu seadmetele ka uusi funktsioone/võimalusi...

Juhul kui Sa ei tea, et kes on Sinu seadmete tootjad või kui Sul on probleeme inglise keelega, siis on olemas ka alternatiivne võimalus uuendada oma seadmete draivereid, tee nii:

 

NB! Kuid siiski oleks parem oma riistvara draivereid uuendada ikka nende seadmete tootjate kodulehtede kaudu!

 

Lülita välja need Vista enda vahendid mida Sa ei vaja:

Windows Vista installeerimise käigus paigaldatakse ka need vahendid, mida Sa kunagi kasutama ei hakka. Et need vahendid üle vaadata ja mittevajalikud välja lülitada, selleks tee:

1) Start > Control Panel ja klõpsa Programs alla lingile Uninstall a program;
2) Klõpsa vasemas paanis lingile Turn Windows features on or off;
3) Vaata nüüd see loetelu seal üle ja korista linnuke ära nende vahendite eest, mida Sa ei vaja.

Lülita üleliigne välja

Sa võid seal peaaegu kõik välja lülitada ja alles jäta ainult järgmised vahendid:

 

Koos muude mittevajalike asjadega lülita välja ka Remote Differential Compression vahend, mille abil mõõdetakse võrgus failides tehtud muudatusi, et kiirendada nende ülekandimst...; tavaliselt kodukasutaja seda vahendit ei vaja.
Näiteks minul on seal alles jäetud ainult:

*Microsoft .NET Framework 3.0 all XPS Viewer
*Print Services (Sest kasutan ka printerit)

 

4) Tee kohe või siis hiljem kompuutri restart.

Sa võid need vahendid igal ajal jälle samamoodi tagasi lülitada, lihtsalt paned vajaliku parameetri ette linnukese ja kogu lugu.

Märkus: Paljud soovitavad lülitada välja ka Windows Search teenuse (Services konsoolis), aga see otsinguvahend hõivab Vistas ja eriti Windows 7's väga vähe kompuutri ressursse ja pealegi toimub indekseerimine taustarežiimil ning siis kui Sa millegi muuga ei tegele. Jäta ta nii nagu on, st Automatic (Delayed Start) peale ja sellest on rohkem kasu kui kahju...
Kui Sa siirdad korraga suure hulga faile mujale indekseerimise alla kuuluvasse kausta (asukohta), siis ära näpi pärast seda kompuutrit senikaua kuni nende failide indekseerimine lõpetatakse.

 

Reguleeri Windows Defender'i tööd või siis lülita ta üleüldse välja:

Kui Sa kasutad mingit head kolmandate firmade pahavaratõrje programmi, mis töötab ka reaalajas, siis võid selle Vista enda Windows Defender'i üleüldse välja lülitada või seada ta siis nii et ta ei skaneeriks Sinu süsteemi iga päev vaid teeks seda näiteks nädala mingil teatud päeval (sel juhul töötagu Sinu mingi kolmandate firmade antispiooniprogramm reaalajas). Vaikimisi saab süsteemi skaneerimist Windows defender'is määrata kas üks kord päevas või siis üks kord nädalas (tema menüü Tools ja seejärel Options kaudu).
Kuid võib ka mingi muu aja (ajad) määrata, tee järgmist:


Windows Defender'i väljalülitamine:

Kui Sa kasutad mingit kolmandate firmade pahavaratõrje programmi, mis skaneerib Sinu süsteemi ka reaalajas, siis tuleks see Vista enda Windows Defender välja lülitada, sellega tõstad Sa oma süsteemi jõudlust. Kuna Windows Defender on Vista opsüsteemi koostisosa, siis Sa ei saa teda deinstalleerida (uninstallida) vaid Sul tuleb ta lihtsalt välja lülitada, tee järgmist:

1. Kliki nupule Start, siis tipi sõnad windows defender ja vajuta ENTER (võis siis kliki Start > All Programs > Windows Defender);
2. Kliki üleval nupule Tools:

Klõpsa nupule Tools


3. Kliki lingile Options:

Klõpsa lingile Options


4. Nüüd keri siin “Options” lehel allapoole kuni jõuad parameetriteni Use real-time protection (recommended) ja Use Windows Defender ning korista nende eesolevatest kontrollruutudest linnukesed:

Korista linnuke äraKeri seejärel veel allapoole kuni jõuad teise parameetrini:


Korista linnuke


5. Kliki nupule Save ja ilmub järgmine hoiatusaken kus kliki lihtsalt nupule Close ja kogu lugu - pilt.


Märkus: Kuna Sa lülitasid selle Windows Defender'i välja, siis hakkab Sind edaspidi tüütama Windows Security Center oma punase hoiatusikooniga, mis ilmub ekraani allaäärde paremasse ossa (teadete väljale—system tray) ja mis teavitab Sind sellest, et Sul ei tööta üks või mitu turvavahendit. Et sellest teavitamisest lahti saada, tee järgmist: a) Tee sellel punasel hoiatusikoonil 2x klõps (Alternatiivina võid klõpsata nupule Start > Control Panel > Security > Security Center); b) Klõpsa akna vasemas paanis lingile Change the way Security Center alerts me; c) Ilmuvas dialoogiaknas vali kas parameeter Don’t notify me, but display the icon või siis parameeter Don’t notify me and don’t display the icon (See on parem variant) :

Vali üks neist...

 

Windows Vista Start menüü otsinguriba (Search bar) töö kiiremaks tegemine:

Search bar on väga vajalik ja viljakas tööriist kuid tema töö ei ole alati nii kiire kui vaja. Teeme selle otsimisvahendi töö kiiremaks:

Vali Search parameetrid

 

Flip 3D käivitamine suvalisest kohast:

Kui Sinu klaviatuuril ei olegi Windows logoga klahvi, mida siis teha, et saaks seda Flip 3D'd kasutada? Ilma Windows'i klahvita ei saa Sa seda teha. Lahendus on järgmine:

  1. Tee oma töölaua (ekraani) tühjal kohal paremklõps ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk New ja siis Shortcut (st New > Shortcut).
  2. Tipi %windir%\System32\rundll32.exe DwmApi #105 ja vajuta nupule Next.
  3. Tipi loodavale kiirkorraldusele nimeks Flip3D või midagi muud meelepärast ja klõpsa Finish või OK.
  4. Lohista see äsjaloodud kiirkorraldus ekraani vasemale allaäärde (tegumireale) Quick Launch ribale või paiguta ta kusagile sobivasse kohta oma töölaual. Nüüd kui Sa teed sellel kiirkorraldusel 2x klõpsu, siis käivitatakse Flip 3D ja saad tema akende vahel liikuda kas siis hiirerattaga või oma noolklahvidega; hiireklõps aknal või klahv ENTER avab väljavalitud akna...

Ülesse

 

Mine reaalajas süsteemi jälgimisse/monitooringusse >

< Tagasi

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik