Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista installeerimine dual-boot süsteemi kus Windows XP on esimeseks operatsioonisüsteemiks

 

Dual boot operatsioonisüsteemi ei ole raske ülesse seada, eriti siis kui Sa teed oma uuele või siis puhastatud kõvakettale mõlema operatsioonisüsteemi puhta (clean) installeerimise. Põhiliseks asjaks on siin see et Sa pead need kaks operatsioonisüsteemi installeerima eraldi partitsioonidesse (partitions - maakeeli "oblastid")), juhul kui nad asuvad ühel ja samal kõvakettal (tavaliselt nii see ongi). (Aga Sa võid nad installeerida ka eraldi kõvaketastele, juhul kui Sul on kaks või rohkemat kõvaketast.)
Kahjuks on enamik süsteeme üheainsa kõvakettaga ja mis omavad ainult ühte suurt partitsiooni. Sel juhul tuleb Sul oma kõvaketta selle ühainsa primaarse/põhi partitsiooni (Primary partition) suurust muuta ja luua vabanenud ruumist uus täiendav partitsioon. Ja Sul selleks kasutada kolmandate firmade vastavaid partitsioneerimise programme, sest Windows XP enda jaotuste muutmise instrument lubab jaotust ainult "laiendada" olemasoleva vaba kettaruumi arvel, aga ta ei luba partitsiooni väiksemaks teha. Sellisteks kolmandate firmade programmideks võiksid olla näiteks Acronis Disk Director Suite või siis Norton PartitionMagic, mis lubavad kõvaketta jagada partitsioonideks ilma et kaotaksime oma andmeid. Loomulikult on need programmid tasulised, aga kui raha vähe, siis saab neid Internetist ka "tasuta"...
Et teha seda Microsoft'i enda instrumendiga, selleks tuleb Sul kõigepealt kustutada olemasolev partitsioon (koos andmetega) ja seejärel luua tema asemele kaks uut jaotust, milledesse saaks siis installeerida eraldi opsüsteemid.

 


Märkus: Lisan siia ka ühe ketaste partitsioonide loomise, muutmise, kustutamise jne täiesti tasuta programmi allalaadimislingi:

Partition Wizard (Home Edition) - 5,53 MB ja ta sobib Windows 2000/XP/Vista &
Windows 7 operatsioonisüsteemidele, allalaadimislink ja koduleht: siin

Partition Wizard (Business Edition) - 5,53 MB ja ta sobib samuti Windows 2000/XP/Vista &
Windows 7 opsüsteemidele, allalaadimislink ja koduleht: siin

Mõlemad toetavad nii 32 kui ka 64-bit Windows'i opsüsteeme.


 

Installeerimisprotsess:

Kõigepealt arhiveeri oma XP olulised andmed (igaks juhuks, enne uue partitsiooni loomist) ja loo seejärel uus tühi partitsioon (volume) juhul kui Sul seda veel olemas ei ole. Kui Sul on sobiv jaotustega draiv loodud, siis lae ennast tagasi oma Windows XP'sse, ava My Computer kaust ja Sa pead seal nägema oma uut äsjaloodud draivi (partitsiooni). Tee temal 2x klõps ja vaata, et kas teda saab avada; nüüd oled Sa valmis installeerima oma Windows Vista't.
Tee alglaadimine kas oma Windows Vista installeerimisplaadilt või sisesta see DVD plaat sahtlisse siis kui Sul jookseb Windows XP (või Windows 2000).
Kui Sa alustad installeerimist otse DVD plaadilt, siis pead eelnevalt veenduma, et BIOS'is oleks pandud buutimise seadmeks CD/DVD-ROM kettaseade ja kui Sa teed restardi või käivitad oma arvuti, siis tuleb kohe õigel ajal buutimise alguses vajutada suvalist klahvi, et alglaadimist alustataks DVD-plaadilt. Kui kõik õnnestus, siis ilmub esimene "Windows is loading files..." ekraan - pilt.

Seejärel ilmub rida aknaid, mis on täpselt samasugused nagu seda ka muud tüüpi Windows Vista installeerimiste puhul, vaata seda Vista puhta (clean) installimise lehelt, vajuta siia.


Kui Sa jõuad ekraanini, mis küsib, et mis tüüpi installeerimist Sa soovid teha ("Which type of Installation do you want?"), siis vali [ Custom (advanced)]:

Vali Custom


Seejärel vali uues aknas oma eelnevalt loodud uus tühi partitsioon (või siis teine kõvaketas juhul kui Sul ta olemas on), st Sa pead valima vaba kettaruumi (Unallocated Space), antud näites siis alumine jaotus:

Vali alumine jaotus


Kliki Next ja kuna see jaotus on tühi, siis teostatakse Windows Vista puhas installeerimine (clean install).

 

NB! Nüüd jätka Windows Vista installeerimist täpselt samamoodi nagu seda ka Windows Vista clean installimise puhul, vajuta siia.


Pärast installeerimise lõpetamist, siis iga kord kui Sa käivitad kompuutri, ilmub algul nn Windows Boot Manager'i (Windowsi käivitushalduri) aken, kust Sa saad siis valida, et millisesse operatsioonisüsteemi Sa soovid siseneda, st kas Windows Vistasse või siis Windows'i varasemasse süsteemi (antud juhul siis Windows XP Pro süsteemi). Liigu noolklahvide abil vajaliku parameetrini ja vajuta seejärel ENTER klahvi:

Boot Manager


Selline stardimenüü ei ole just kõige mugavam kuid seda saab ka muuta.

Kui me tahame teha seda Windows XP sees , siis teeme My Computer ikoonil paremklõpsu ja valime käsu Properties. Seejärel avame vahelehe Advanced ja vajutame Startup and Recovery (Käivitus ja Taaste) sektsioonis nupule Settings ning seejärel klikime sektsioonis 'System startup' nupule Edit. Avatakse boot.ini standardne tekstifail, milles me võime muuta mida aga soovime.


Kuid Windows Vistas see nii lihtne ei ole, võimalus siseneda 'Startup and Recovery' sektsiooni küll säilis, aga me saame seal valida ainult operatsioonisüsteemi, mis laetakse/buuditakse vaikimisi ja muuta ka ajaintervallide seadistusi.
Et redakteerida bootimise parameetreid Windows Vistas, peame me kasutama selleks BCDEDIT utiliiti. Et talle ligi pääseda, avame selleks administraatori õigustega käsurea ja tipime sinna käsu BCDEDIT. Kuid kahjuks ei ole seda bcdedit utiliiti lihtne kasutada ja seepärast võiksime kasutada täiesti tasuta ja mugavat EasyBCD programmi, mis omab ka kasutajaliidest.

Et antud EasyBCD utiliiti kasutada, tee:

1) Sisene Windows Vista partitsiooni ja lae Internetist see vahend Vistasse, et teda alla laadida, mine sinna;
2) Installeeri EasyBCD Windows Vista alla ja käivita ta;
3) Kliki peaakna vasemas paanis nupule Configure Boot;
4) Seejärel, et redakteerida nime, muuda “Earlier Version of Windows” nimi “Windows XP” nimeks ja vajuta Save Settings.

 

Märkus: Kui Sul saab Windows Vista proovimisest esialgu villand ja Sa soovid jätta oma süsteemi ainult Windows XP, siis tee nii:

a) Kliki EasyBCD aknas nupule Manage Bootloader ja vali Uninstall the Vista Bootloader ning seejärel Write MBR;
b) Tee kompuutri ümberlaadimine ja Sind laetakse Windows ХР'sse;
C) Seejärel eemaldada see Vista partitsioon ning laienda oma Windows XP partitsioon üle terve kõvaketta.

Põhjalikum ülevaade Windows Vista eemaldamisest dual boot süsteemist järgneb kohe allpool.

< Ülesse

 

Kui Sul on Windows Vista installeeritud dual-boot süsteemi ja Sa soovid tast lahti saada (desinstalleerida), siis võib selleks kasutada mitut moodust:

Esimene moodus:

Juhul kui Sa omad DUAL BOOT süsteemi koos mingi teise operatsioonisüsteemiga, näiteks kus Windows XP on esimeseks operatsioonisüsteemiks ja Windows Vista teiseks, siis lae ennast Windows XP'sse ning ava Disk Management konsool (tee My Computer'il paremklõps ja vali käsk Manage ning seejärel klõpsa Disk Management).
Vali seal draiv/partitsioon, kuhu on installeeritud Windows Vista, tee tal paremklõps ning vali käsk Format. Kui aga ilmub veateade, et antud ketas on juba kasutusel, siis ava oma Windows XP töölaual My Comuter aken, tee sellel kettatähisel, mis sisaldab Windows Vistat paremklõps ja formateeri (tee tühjaks; 'format' - ümbervormindamine) ta siis siitkaudu.

Teine moodus:

  1. Lae oma kompuuter Windows XP'sse.
  2. Pane Vista installeerimise DVD plaat kettaseadmesse.
  3. Klõpsa Start ja siis Run. Tipi x:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force (kus x asemele tipi oma DVD-ROM seadme tähis).
  4. Tee kompuutri restart ja Sulle teatatakse, et stardimenüü on kadunud.
  5. Formateeri see jaotus (partition/drive) kuhu Vista oli installeeritud.
  6. Kustuta kaks faili (Boot.BAK & Bootsect.BAK), mis asuvad XP ketta juurkaustas (C:\).
  7. Täiendavalt: Tee jälle restart, et veenduda õnnestumises.
  8. Kasuta mingit kettajaotamise programmi (nt Norton PartitionMagic või tasuta Partition Wizard'it), et need kaks jaotust jälle ühendada, aga kui kõvakettal on palju ruumi, siis võib selle teise, Vista endise jaotuse, alles jätta—tulevasteks katsetusteks...

 

Kolmas moodus:

Mõnda Vista installatsiooni me ei "näe" Windows Explorer aknas ja seega ei saa me teda ka ära koristada.
Sel juhul teeme nii:

Lae ennast Windows XP'sse ja klõpsa Start>Run, seejärel tipi msconfig ning vajuta Enter. See avab System Configuration Utility akna, kus ava BOOT.INI vahekaart (sakk, tab, lipik) ja vali parameeter "Check All Boot Paths". See protsess on automaatne ja kui valmis, siis vajuta OK ja Apply. Ära vali nüüd parameetrit "Restart" vaid vali selle asemel hoopis "Exit Without Restart".

Järgmisena pead Sa kustutama järgmised failid ja kaustad, mis asuvad Sinu süsteemiketta või jaotuse juurkaustas (tavaliselt C:\ ketas):

$RECYCLE.BIN
Boot
(see on kaust)
Boot.BAK
BOOTSECT.BAK


Nüüd võib teha kompuutri ümberlaadimise. Selline meetod on suhteliselt lihtne ja ta ei kustuta Vista't täielikult vaid tema "jäljed" jäävad Windows XP'sse alles, kuid nad ei sega XP tööd. Aga kui Sa soovid oma Vista asemele installeerida mingit teist opsüsteemi või siis Vista't ümber installeerida, siis pead Sa kasutama MULTI-BOOT KUSTUTAMISE MEETODIT, sellest loe siit.


Neljas moodus:

1) Pane oma Windows XP installeerimise CD plaat sahtlisse ja tee kompuutri restart;
2) Ja kui ilmub allnäidatud aken, siis vajuta R klahvi:

vajua R


3) Tipi Recovery Console's käsureale käsk: FIXBOOT C: ja vajuta ENTER;
4) Järgmisena tipi käsk FIXMBR ja kui ilmub vägev hoiatus, siis vajuta Yes;
5) Tipi EXIT ja tee kompuutri restart;
6) Lõpuks redakteeri Boot.ini faili, kus kustuta see rida kus on sõna "Longhorn" või "Vista" ja eemalda see kaust, kus asub Windows Vista. 

 

OLULINE:

Kui Sa oled oma uut Vista't juba proovinud ja ta ei meeldi Sulle ning Sa oled selle uue Vista partitisiooni koos Vistaga kustutanud, siis võib tekkida selline probleem, et kui Sa käivitad kompuutri, siis üritab kompuuter ikkagi laadida ennast Vistasse kuigi teda ei ole enam olemaski. See võib juhtuda seetõttu, et Microsoft muutis oluliselt koodi, mis käsitseb laadimismenüüd Vistas. Windows XP's juhitakse laadimismenüüd (Startup Menu) lihtsa tekstifaili abil, mida kutsutakse boot.ini failiks ja ta asub juurkaustas. Vista aga ignoreerib seda faili ja ta kasutab omaenese palju turvalisemat Vista laadimise konfiguratsiooni andmebaasi ((BCD (Boot Configuration Data)). Vista pakub küll ka antud faili redakteerimiseks omaenda bcdedit.exe programmi, aga see on käsurea põhine ja tsipa keeruline kasutamiseks...
Sa võid lihtsalt selle C:\Boot kausta, mille Vista installeeris, ära kustutada ning see tundub olevat üsnagi lihtne. Sea see Vista stardilaadija (BCD) nii et kompuutri laadimisel käivitatakse vaikimisi Windows XP, siis lae ennast Windows XP opsüsteemi, seejärel kustuta Vista partitsioon ja tee restart ning lae end uuesti Windows XP'sse. Pärast seda kui Sa oled XP's, saad Sa kustutada ka selle C:\Boot kausta. Kuid see moodus võib ka ebaõnnestuda, sest isegi pärast Vista jaotuse minemapühkimist võib selle C:\Boot kausta kustutamine tekitada probleeme ja sellise jama lahendamiseks on välja pakkuda veel üks hea vahend: tasuta utiliit, mille nimeks on VistaBootPro (Allalaadimislink ja juhis siin).

BCD redakteerimine selle VistaBootPro'ga on väga lihtne ja arusaadav. Sa võid ta installeerida nii Windowws XP'sse kui ka Vistasse. Tema abil saad Sa BCD välja lülitada ja kui vaja, siis hiljem jälle sisse lülitada; väljalülitamisega ei kustutata Boot (C:\Boot) kausta vaid lahendatakse see eelpoolnimetatud probleem. Kustuta see Boot (C:\Boot) kaust käsitsi.
Kuid seda tuleb teha pärast seda kui Sa oled oma Vista kustutanud ja enne seda kui Sa teed kompuutri ümberlaadimise. Kui Sa nii ei tee, siis isegi VistaBootPro ei suuda Sind aidata!

 

Kui ilmuvad veateated: "NTLDR is Missing. Press any key to restart", "Boot: Couldn't find NTLDR. Please insert another disk", "NTLDR is missing. Press Ctrl Alt Del to Restart" või muud taolised veateated, mis on seotud sõnaga "ntldr"—mida sel juhul teha?

Millal sellised ülalloetletud "ntldr" sõnaga seotud veateated võivad ilmuda?

1) Siis kui sa kasutad oma kompuutris ainult Windows XP-d ja Sa käivitad või teed kompuutri restardi ning pärast ühe sellise veateate saamist Sa ei saagi enam oma WinXP'sse sisse;
2) Kui Sul on dual-boot süsteem kuhu on installeeritud nii Windows XP kui ka Windows Vista ja Sa saad enne Windows XP-sse sisenemist ühe taolistest veateadetest;
3) Sa võid antud veateate saada ka siis kui Sa hakkad oma Windows Vista masnasse installeerima Windows XP operatsioonisüsteemi, st kui Sa tahad luua nn dualboot süsteemi;
4) Kui Sa hakkad oma Windows XP-d ümber installeerima või tegema tema parandusinstalleerimist (Repair install).

Kuidas neid probleeme lahendada, loe sellest siit.

< Ülesse

 

< Tagasi Vista installeerimisviisidesse

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik