Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista jõudluse suurendamine ja tema hooldamine

II. osa

 

Windows Vista uued diagnostikainstrumendid

 

 

 

Vista uued diagnostikainstrumendidWindows Vista:

Kompuutriprobleemide lahendamine on ainult siis efektiivne ja usaldusväärne, kui Sa esmalt analüüsid neid. Kompuutrit ei pea analüüsima ainult siis kui midagi on juba juhtunud vaid seda tuleb teha regulaarselt, et avastada ja ennetada tekkivaid probleeme ning ohte.

Windows Vista'l on uus tööriistakomplekt, mida kutsutakse Windows Diagnostic Infrastructure (WDI) 'ks.

 

Ketta diagnostika:

Tavaliselt sureb meie kõvaketas aeglasesse ja loomulikku surma ning tema suremise algust saab tuvastada teatud tunnuste põhjal:

 

Teised faktorid, mis võivad viidata kõvaketta potentsiaalset surmale lähenemist, on kordade arv, mil kõvaketas käivitati, tema kasutamise tundide arv ja kordade arv, mil ketas alustas ning lõpetas oma pöörlemise.

Alates 1996 aastast on peaaegu kõik kõvaketaste tootjad ehitanud oma kõvaketastele sisse nn Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology või lühendatult SMART 'i. See vajalik ja hea asi on muutunud nüüd standardiks kuid tema kasutamiseks oli vaja kolmandate firmade programme.
Windows Vista omab aga uut Diagnostic Policy Service (DPS)'st, mis sisaldab ka Disk Diagnostics instrumenti, mis võib jälgida ka SMART'i. Kui SMART süsteem avastab kõvaketta vea, siis Vista kuvab teate selle kohta, et Sinu kõvaketas on pahas seisus.

 

Mälu diagnostika (tehakse automaatselt):

Vahel harva juhtub ka nii et Sinu mälu võib olla füüsiliset rikutud ja Vista omab nüüd uut Windows Memory Diagnostics instrumenti, mis töötab töötab koos Microsoft Online Crash Analysis keskusega, et tuvastada kas Sinu mingi programmi kokkukukkumise põhjuseks võis olla Sinu mälu füüsiline defekt. Kui nii, siis Windows Memory Diagnostics teavitab Sind probleemist ja planeerib järgmiseks korraks, kui Sa käivitad oma kompuutri, mälu testimise.
Windows Vista omab ka Memory Leak Diagnosis vahendit, mis on Diagnostic Policy Service üheks osaks. Kui mingi programm lekitab mälu (st kasutab pidevalt suurenevat mälumahtu), siis see instrument diagnoosib probleemi ja püüab asja parandada.

 

NB! Vista mälust (sh ka tema virtuaalmälust) saad ülevaate siit!

 

Ressursside vähenemise tuvastaja (tehakse automaatselt):

Sinu süsteem võib tulla kasutuskõlbmatuks, juhul kui ta kasutab vähest virtuaalset mälu, Windows'i vanemate versioonide puhul ilmub sel puhul kaks teadet: üks siis kui virtuaalmälu on vähe ja teine siis kui ei jätku virtuaalset mälu. Mõlemal juhul palutakse kasutajal osa või siis kõik käivitatud programmid sulgeda.

Vista kasutab uut Windows Resource Exhaustion Detection and Resolution (RADAR) instrumenti, mis on samuti Diagnostic Policy Service üheks osaks. See tööriist jälgib ka virtuaalset mälu ja ta hoiatab kui antud ressurssi on vähe, samuti indentifitseerib ta protsessi või programmi, mis kasutab kõige rohkem virtuaalset mälu, see lubab Sul sulgeda ühe või mitu neist asjadest, et teha enda süsteem töökindlamaks.

 

Network Diagnostics (tehakse automaatselt, aga teda saab ka käsitsi käivitada):

Võrguprobleeme on küllaltki raske avastada ja lahendada, Windows Vista teeb selle asja lihtsamaks oma uue Windows Network Diagnostics Tool'iga. Sa pääsed sellele instrumendile ligi kui vaatad oma ühenduse staatust Network Center'i aknas ja klõsad siis Diagnose nupule.

diagnostic tool


NB! Network Center'ist saad ülevaate siit.

 

Windows Performance Diagnostic Console:

Lisaks automaatsetele giagnostikavahenditele, omab Windows Vista ka uut instrumenti, mis laseb ka Sinul endal teha süsteemi monitooringut ja selleks on Windows Performance Diagnostic Console. Ava Run aken, Sa saad ta kiiresti käivitada kui vajutad Windows Logo+R klahve ja siis tipid perfmon.msc ning klõpsad OK:

Resursid


Resource Monitor on jagatud kuueks sektsiooniks:

 

Performance Monitor (Jõudluse monitor):

Performance Monitor haru (akna vasemas paanis) kuvab Performance Monitor'i, mis esitab Sulle reaalajas ettekande selle kohta, et kuidas erinevad süsteemiseadistused ja komponendid on jõudlusega varustatud. Igat elementi kutsutakse loenduriks ja loendurite loetelu asub akna allääres. Igale loendurile on määratud omaenda erinev värvijoon ja see värv on vastavuses graafikus oleva värvijoonega. Kui klõpsame mingile loendurile, siis saame täiendavat infot. Uba on selles, et me saame ise seda Performance Monitor'i konfigureerida vastavalt oma soovidele ja siis jälgida regulaarselt oma süsteemi tööd:

Performance


Data Collector Sets:

Data collector Sets (akna vasemas paanis) on meie endi jõudlusloendurite, sündmuste ja süsteemi konfiguratsiooniandmete komplekt, mille me defineerisime ja salvestasime nii et me saaksime seda käivitada ja näha igal ajal kui seda soovime.


Reports (aruanded) :

See sektsioon hoiab endas aruandeid, mis on koostatud iga data collector set'i poolt. Need on .blg failid ja me saame neid näha kui klõpsame aruandel ja vajutame Chart ikoonile, mis asub tööriistaribal. Alternatiivina võime ka avada kausta, milles asuvad need .blg failid (aadressil %SystemDrive%\perflogs).

 

Event Viewer (Sündmuste Vaatleja—see on tõesti vajalik asi!):

Windows Vista jälgib pidevalt Sinu süsteemi ebatavalisi ja tähelepanuväärseid sündmusi. See sündmus võib olla kas servis, mis ei stardi, seadme installeerimine või programmi viga.

Et neid sündmusi näha, selleks tuleb kasutada Event Viewer'it, mille võime avada mitmel viisil:

Overview

Ülemises aknas on vasemas paanis märgistatud Event Viewer (Local) ja akna paremas paanis kuvatakse asetleidnud sündmuste summaarne kokkuvõte. Nagu sealt näha on, ei ole antud süsteemis viimase nädala jooksul olnud kriitilisi/tõsiseid (Critical) sündmusi (lohista seal alumist "lifti" paremale ja siis kuvatakse ka viimase 7 päeva jooksul juhtunud sündmused). Vigu (Error) on olnud 3 tükki, neid vigu juhtub alatihti ja seda ka kõige paremate masinate puhul nii et sellest ei maksa ennast häirida lasta...
Kui Sa klõpsad seal keskmises paanis mingi sündmuse tüübi ees olevale "+" sümbolile, siis laiendatakse antud rida ja esile tuuakse selle sündmusekategooria kõik sündmused. Kui Sa seejärel teed mingil konkreetsel sündmusel 2x klõpsu, siis kuvatakse akna ülaossa kõik antud sündmuse toimumise ajad/kuupäevad.
Ja kui sa teed seal ülaosas mingil sündmusel 2x klõpsu, siis avatakse selle sündmuse omadusteaken (Event Properties), kus kuvatakse antud sündmuse detailne kirjeldus ning kus tuuakse ära ka selle sündmuse ID number.
Või kui Sa valid akna vasemast paanist konsoolipuult mingi logifaili või Custom Views ja seejärel märgistad Details paanis vajaliku sündmuse, siis ilmub sinna Details paani allaossa selle valitud sündmuse kirjeldus (vaata altpoolt ülejärgmist pilti). Kui Sa soovid mingi sündmuse kohta saada rohkem infot, siis märgista ta algul ja tee tal 2 x klõps või vajuta ENTER või klõpsa Action paanis Properties lingile (või siis menüü Action > Properties).

NB! Osade sündmuste kirjeldused on selged ja arusaadavad, aga osade omad mitte. Sa võid leida ka Internetist abi kui tipid otsingumootori otsimiskasti otsitava sündmuse ID numbri ja sõnad "event id" , näiteks event id 28 või event ID 28 või event ID 28 in vista või event id in windows vista . Ka osa spetsiaalseid saite tegeleb nendega, näiteks: http://eventid.net
Otsingumootoriteks võid kasutada: Google või Yahoo või Answer.com või Microsoft'i enda saiti või mingit muud otsingumootorit. Juhul kui Sa inglise keelest ei saa aru, aga valdad vene keelt, siis sisesta see id number kas www.yandex.ru või www.rambler.ru otsingumootorisse.
Kuid ka selles Event Properties aknas on allosas link, mis pakub antud sündmuse kohta Interenetis abi:

event id number


Üldiselt hakka neid sündmusi siis uurima kui tõesti on midagi korrast ära, näiteks kui mingil kuupäeval algasid suuremad "jamad", siis roni sinna Event Viewer'isse ja uuri toimunud sündmusi kuupäevade kaupa...

events aken

Vasem paan pakub selles ülemises aknas kolme peaharu: Custom Views, Windows Logs ja Applications and Services Logs.

Custom Views haru loetleb sündmuste vaated, mis on defineeritud Sinu poolt (allpool tuleb sellest juttu).

Windows Logs haru kuvab nelja alamharu, mis esitavad peasündmusi, mida süsteem ise jälgib (vaata allasuvat pilti).

 

Kui Sa valid akna vasemast paanist mingi haru (sündmuste źurnaali), siis kuvatakse keskmises paanis sündmused. Allpool toon ära peamised muudatused ja uued vahendid:

 

NB! Sa võid lugeda Event Viewer'st üksikasjalikku ülevaadet siit!

 

System Configuration Utility laiendus:

Kui Sul on probleeme Windows'i käivitamisega või kui Sa soovid proovida mõneti erinevat startup konfiguratsiooni, siis saad Sa kasutada System Configuration Utility vahendit.
Et teda laadida, selleks vajuta Windows Logo+R klahve, tipi msconfig ja klõpa OK või alternatiivina klõpsa nupule Start ja tipi sõna msconfig.
Allpool toon ära System Configuration Utility erinevused võrreldes seda Windows XP antud vahendiga:

 

Windows Backup (andmete arhiveerimine):

Loe sellest siit! (Keri seal allapoole ja loe alapealkirja "Windows Vista arhiveerimisprogramm (Backup)" alt).

NB! Siin eelpool oli juttu Windows Vista'sse lisatud uutest vahenditest (Sleep Mode, SuperFetch + ReadyBoost, Restart Manager jne) ja tema diagnostikainstrumentidest, mis aitavad tõsta ning kontrollida Vista jõudlust. Kuid üksikasjaliku ülevaate Windows Vista jõudluse suurendamisest ja seadistamisest saad siit.

Ülesse

 

Mine lehele Internet Explorer 7 kasutamine >

< Tagasi

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik