Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...


Windows Vistas programmide installeerimine, juhtimine ja eemaldamine (unistallimine)

 

 

Windows Vista's ei vaja Sa enam seda Windows XP's meile juba tuttavat Control Panel aknas asuvat Add or Remove Programs vahendit, et installeerida või eemaldada oma süsteemist uusi programme. Windows Vista's see applet puudub ja ega teda ka Windows XP's eriti vaja ei läinud kui siis, siis ainult mingite programmide süsteemist eemaldamisel (deinstalleerimisel). Oma uute programmide installeerimisel kasutasime me tavaliselt muid mooduseid:

a) Panime oma uue programmiga CD/DVD plaadi sahtlisse ja järgisime plaadil asuva AutoPlay juhiseid;

b) Laadisime Internetist mingi programmi alla ja käivitasime tema Setup faili või siis klõpsasime pärast allalaadimise lõppemist nupule Run või Open.


Windows Vistas teeme samamoodi kuid uute programmide installeerimisega võivad tekkida järgmised komplikatsioonid:

 

Esimene neist, (UAC), on ainult väikseks tüütuseks ja muud ei midagi, teine aga, uute programmide ühilduvuse probleem, võib tekkida siis kui antud programm on loodud ainult Windows'i varasemate versioonide jaoks.


User Account Control (UAC) käsitlemine uute programmide installeerimisel:

Windows Vista üheks reegliks on: Et Sa saaksid installeerida programme, pead Sa omama administraatori õigusi (mandaati). Tarkvara installeerimise programm [Setup, Install, Update või MSI (see on Microsoft'i uut tüüpi installeerimisfail—.msi laiendiga)] lisab installeeritavate programmide failid tavaliselt süsteemi kaustadesse (%ProgramFiles% kausta alamkaustadesse) ja nende võtmed registri kaitstud oblastisse ning need ongi sellised aktsioonid, mis nõuavad administraatori õiguste ettenäitamist.
Seega ilmub enne uue tarkvara installeerimist see User Account Control (UAC) hoiatusaken, kus Sul tuleb täita vastavad tegevused:

1) Kui Sa oled enne uue programmi installeerimist oma süsteemi sisse loginud ku administraator, siis küsib see UAC aken installeerimise jätkamiseks ainult Sinu nõusolekut;
2) Kui Sa hakkad uut programmi installeerima kui tavakasutaja (standard account õigustega), siis tuleb Sul sisestada administraatori kasutajanimi ja parool.

Probleem 1:

Windows Vistas tegeleb, pärast seda kui Sa oled läbinud UAC mehhanismi, uute programmide turvalise installeerimisega nn TrustedInstaller vahend, mis jälgib just neid installeerimise install, setup või update faile.
Kuid võib juhtuda nii et see UAC aken ei ilmugi, sest installeerimise tehnoloogia (installer-detection technology) ei suudagi avastada Sinu uue programmi installeerimisfaili ja installeerimine ei õnnestu. Sellisel puhul ilmub tavaliselt järgmine veaaken:

Installeerimine katkestati


Mida sel juhul teha?

Kõigepealt klõpsa OK ja seejärel katkesta oma uue programmi installeerimine, klõpsa seal Cancel, OK, Exit, Yes või mis iganes, et tühistada oma installeerimine. Seejärel otsi ülesse oma uue programmi installeerimisfail. Ta ei ole Setup, Install või MSI fail (sest neid oleks Windows Vista installeerimismehhanism juba ise tuvastanud) vaid ta peab olema .exe fail. Kui Sa oled ta Windows Explorer'is ülesse leidnud, siis tee temal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Run As Administrator. Sisesta andministraatori tõendid (kasutajanimi + parool) ja las algab installeerimine...

Sedasama tehnoloogiat, mis tuvastas installeerimisprotsessi, kasutatakse ka programmi uuendamise (update) ja tema eemaldamise ajal. Seega pead Sa ka siin läbima UAC kontrollmehhanismi.
On ka erandeid, nimelt järgmist liiki programmide puhul ei kasutata seda installer-detection tehnoloogiat:

Probleem 2:

Kui Sa alustad oma uue programmi installeerimist kui tavakasutaja (standard user/account) ja kasutad UAC mehhanismi läbimiseks administraatori kasutajanime ja parooli, siis võib juhtuda, et Sul ei õnnstu installeerimine. Nimelt tuleb pärast paljude programmide installeerimise esialgset lõpetamist teha kompuutri ümberlaadimine (restart), et viia seejärel installeerimisprotsess täielikult lõpuni. Kui Sa logid nüüd pärast kompuutri restarti uuesti sisse kui tavakasutaja, siis võib juhtuda, et installeerimise lõpetamine ei õnnestu. Et seda jama lahendada, logi ennast välja ja logi end uuesti sisse aga seekord juba administraatori konto all.

NB! Et vältida uute programmide installeerimisel tekkivaid probleeme, siis tee kõigepealt oma installeeritava programmi setup failil hiire paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Run as administrator...

Ülesse

Kui tekivad programmide ühildumise (compatibility) probleemid:

Windows Vista lubab ilma probleemideta installeerida peaaegu kõiki uuemaid programme kuid osade ja just vanemate programmide puhul see võib olla ei õnnestu. Enne, kui sellise programmi installeerimine algab, üritab Windows Vista kindlaks teha potentsiaalsed ühilduvuse probleemid. Kohe pärast sellise programmi installeerimise käivitamist ja UAC läbimist, võid Sa näha ühildumisprobleemidest teavitavat akent. Näiteks järgneval pildil on antud programmiga lootus veel leida mimgi lahendus ja ehk õnnestub teda ka installeerida ning kasutada. Siin tuleb klõpsata nupule Check for solutions online ja võib olla saab sealt abi. Peale selle antakse seal nõu installeerda ka 'SQL Server 2005 Service Pack 2 (SP2)' - pilt.

Teise alltoodud programmi puhul tuleks enne antud tarkvara installeerimist installida Macromedia Flash uusim versioon:

Jälle ühildumisprobleemid

Ka siin võid Sa klõpsata nupule Check for solutions online ja ehk saad ka asjalikku nõu, aga kõige eelduste kohaselt tuleb Sul minna oma tarkvara tootja kodulehele (siinses näites Macomedia) ja laadida sealt alla antud programmi (Quickbooks Pro 2006) korralikuks tööks vajalik Macromedia Flash uusim versioon. Kui oled lahendused leidnud, siis käivita installeerimine uuesti.
Kui Sa oled kindel, et klikkides nupule "Check for solutions online" Sa Internetist abi ei saa ja kui Sa tahad ikkagi proovida antud programmi (ehk hakkab raisk tööle?), siis võid klikkida nupule Run program:

Kuid Sa võid saada ka palju tõsisema akna, kus tiitelribal ilutseb tavalise kollast värvi informatsioonisümboli asemel hoopis punast värvi X sümbol. Ka siin ei kaota Sa midagi kui klõpsad nupule Check for solutions online, aga kõige eelduste kohaselt tuleb Sul antud programmi uuem versioon muretseda... - pilt.

Kui installeerimisprotsess käib ja mingil põhjusel katkeb (isegi siis kui Sa ise ta katkestasid), siis ilmub nn Program Compatibility Assistant sõnumiaken (antud aken võib ka muudel põhjustel ilmuda ja tema väljakargamine võib olla üsnagi sagedane nähus). Juhul, kui see aken ilmus ilma põhjuseta ja Sa tead, et installeerimine õnnestus, siis klõpsa seal aknas lingile This program installed correctly.
Muul juhul klõpsa lingile Reinstall using recommended settings:

Assistent

Mõningatel juhtudel kui Sul õnnestus mingi programm ilma probleemideta ilusti installeerida, aga seejärel võib juhtuda, et antud programm küll käivitub ja ka töötab, aga ta ei tee seda korralikult - tema kasutamisel tekivad suuremad või väiksemad probleemid ja tõrked. Sel juhul saab abi Program Compatibility Wizard käest.
Antud nõustaja loob selle programmi jaoks just sellise töökeskkonna, mille jaoks ta oligi loodud. Et seda Program Compatibility Wizard'it käivitada, klõpsa Start, siis Control Panel ja seejärel klõpsa Programs.
Seejärel kliki Programs and Features kategoorialingi all Use an older program with this version of Windows.

Seejärel järgi samm-sammult ilmuvaid juhiseid - see nõustaja üritab algul ise kindlaks teha, et milline programm või programmid võivad probleeme tekitada ja kui ta ei leia neid, siis võid Sa ise valida programmi esitatavast loetelust.


Ära kasuta Program Compatibility Wizard'it vanade antiviirus, kettautiliitide ja teiste süsteemiprogrammide jaoks - parem oota ja hangi nende uuemad versioonid, mis ühilduvad ka Windows Vistaga!


NB! Alternatiivina võid Program Compatibility Wizard'i asemel modifitseerida programmi kiirkorraldust.
Tee Start menüüs või kusagil mujal kehvalt töötava programmi kiirkorraldusel paremklõps ja vali käsk Properties.
Seejärel ava Compatibility vahekaart (tab, lipik) - all ongi toodud ära Windows Vista taoline dialoogiaken:

Compatibility mode

Pane ülaltoodud dialoogiaknas linnuke ruutu Run this program in compatibility mode for ja vali allolevast rippmenüüst üks olemasolevatest operatsioonisüsteemidest: Windows 95, Windows 98 / Windows Me, Win-
dows NT 4.0 (Service Pack 5), Windows 2000 või Windows XP (Service Pack 2) - tavaliselt see viimane sobib.

Dialoogiakna allosas võid vajaduse korral panna ka linnukese ruutu Run this program as an administrator, sest osa programme nõuab enda jooksutamiseks administraatori õigusi. Selle valiku ebameeldivaks küljeks on see et sel juhul, iga kord kui Sa käivitad antud programmi, ilmub see tüütu UAC dilaloogiaken, aga mis teha - parem juba see kui see et programm töötab ebarahuldavalt.

Oblastist Settings vali vastav parameeter sel juhul kui programmil esineb videoga või muid probleeme ja need parameetrid määravad:

- Run in 256 colors: Mõned vanad programmid suudavad kasutada ainult mõnda värvi...

- Run in 640x480 screen resolution: Programm käivitatakse väiksemas aknas, kasuta seda sel juhul kui programmi graafiline kasutajaliides on tuhm või ebakorrapärase kujuga.

- Disable visual themes: See parameeter lülitab välja programmi visuaalsed teemad, kasuta seda siis kui programmi tiitelriba nupud ja menüüd on "imelikud"...

- Disable desktop composition: Lülitab ajutiselt välja Windows Aero (antud programmi töö ajaks ainult) - ühesõnaga ta tõstab ühtlasi ka Sinu kompuutri jõudlust; kasuta seda igasuguste ekraaniprobleemide korral.

- Disable display scaling on high DPI settings: Seda kasuta siis kui Sinu eelnevalt määratud ('DPI scaling' muutmise teel) suur tekst segab programmi tööd ja tema fondid ning ikoonid on muutunud häguseks (tuhmiks)...

 

Windows 7 vastav dialoogiaken ja tema avatud Compatibility vahekaart, mis ei erine Vista vastvast dialoogiaknast - pilt.


Märkus: Kui Sinu Start menüüs või töölaual ei ole vajaliku programmi kiirkorraldust, siis otsi tema programmifail (.exe laiendiga) mujalt ülesse, tavaliselt asuvad kõik programmid vaikimisi kaustateel (aadressiga) C:\Program Files.

 

NB! Enne kui hakkad mingeid uusi või enda vanu programme installeerima, mine alltoodud saitidesse ja uuri nende nimekirjadest, et kas Sinu programmid (või nende versioonid) ikka ühilduvad/sobivad Windows Vistaga:

1) Uuri siit

2) Uuri siit (Siin on kasutajate poolt saadetud info ja siit saab infi ka mängude ning riistvara sobivusest nii Vista kui teiste operatsioonisüsteemidega.)

3) Uuri siit (Ainult riistvara kohta!)

4) Uuri siit

5) Uuri siit

Paljusid programme ei näe Sa aga ühestki nimekirjast ja rusikareegliks on sel juhul ikka see, et kui Sa hakkad installeerima mingit programmi, siis käivita tema installimine nii et teed tema setup failil paremklõpsu ja valid käsu Run as administrator.
Kui tema installeerimine õnnestus, siis ava antud programmi omadusteakna sakk Compatibility ja vali ka seal vastavad parameetrid ning pane ka linnuke ruutu Run this program as an administrator.

Kui installeerimine ei õnnestu, siis hakka alles uurima, et milles asi...

Ülesse

Programmide installeerimine Windows Vista 64-bit versioonidele:

Kui Sa jooksutad x64 (64-bit) versiooniga Windows Vistat, siis tuleb programmide installeerimisel teada:

Sagedasti kasutatavatele programmidele kõrgendatud privileegide kehtestamine:

Sa võid suvalise programmi käivitada administraatorina nii et teed tema kiirkorraldusel paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Run as administrator. Kui Sul on aga väga tihti vaja käivitada mingeid programme (näiteks Command Prompt'i), mis nõuavad administraatori privileege, siis tuleks muuta nende kiirkorraldusi nii et neid saaks alati vaikimisi administraatorina käivitada. Tee vajaliku programmi kiirkorraldusel paremklõps ja vali käsk Properties. Vahelehel Shortcut klõpsa nupule Advanced, ilmub Advanced Properties dialoogiaken, kus aktiveeri parameeter Run as administrator:

Run As Administrator

Märkus: Kõikide Windows Vista enda programmide ja ka enamiku teiste programmide kiirkorraldused pannakse Start menüüsse või siis vähemalt pakutakse nende installeerimisel kiirkorralduste loomist nii stardimenüüsse kui ka töölauale. Juhul kui mingile programmile ei ole kiirkorraldust (shortcut) loodud, siis tuleb meil see käsitsi luua.

Uue kiirkorralduse (shortcut) loomine:

Kõige lihtsamad viisid uue kiirkorralduse loomiseks on:

Ülesse

Automaatselt käivitatavate programmide (Startup Programs) juhtimine:

Programmide automaatne käivitamine (koos Windows Vista stardiga) on üsna lihtne. Kui programmi installeerimisel ei pakuta Sulle seda võimalust ja kui Sa tahad, et mingi programm stardiks iga kord kui Sa käivitad Windows'i, siis loo selle programmi kiirkorraldus Start menüü Startup kausta. Tee seda nii:

 

Startup programmide kontrollimine Windows Defender'i abil:

Kui Sul on liiga palju startup programme, siis käivitub Sinu süsteem märksa aeglasemalt ja mis veelgi hullem, nendele kulutatakse ka palju hinnalist mälu. Paljude programmide installeerimisel tehakse programm ka automaatselt startivaks ilma et Sinult selleks luba küsitakse ja osa kasutajaid ei teagi, et neil on nii mõnigi üleliigne automaatselt käivitatav startup programm.

Kusjuures kõik nad ei asu kaugeltki seal Startup kaustas vaid programmide automaatseks käivitamiseks on palju võimalusi.
Need, kes kasutavad Windows XP operatsioonisüsteemi, teavad sellist vahendit nagu System Coniguration Utility (Msconig.exe), mis lubas vaadata suuremat osa startup programmidest ja vajaduse korral neist osa ka välja lülitada. Ka Windows Vista omab seda System Configuration Utility'it, aga ta pakub peale selle veel Windows Defender pahavaratõrje programmi, mis sisaldab samuti startup programmide loetelu.
Et seda loetelu näha, klõpsa Start, siis Control Panel ja Programs all klõpsa Change Startup Programs. Tegelikult näed Sa ainult neid startup programme, mis jooksevad Sinu enda kasutajakonto all, et näha ka teiste kasutajakontode startup programme, klõpsa Show For All Users.
See loetelu ilmub Windows Defender'i vasemasse paani Software Explorer'i alla. Sa võid selle loetelu elemente grupeerida ka käivitamise tüübi järgi. Et seda teha, selleks tee loetelu suvalises kohas paremklõps ja vali Startup Type.
Alloleval pildil ongi loetelu kuvatud Startup Type järgi ja sealt on näha, et ainult üks startup element asub kasutajaprofiili Startup kaustas ja veel kaks asuvad All Users Startup kaustas, kaks on Current User (HKCU) registri elemendid ja kaheksa elementi asuvad registri Local Machine (HKLM) sektsioonis. Parempoolses paanis kuvatakse startup programmide täpsemad asukohad:

Startup loetelu

Kui Sa ei tea, et millised startup programmid on Sulle tegelikult vajalikud, siis kontrolli neid nii: Märgista vastav startup element ja klõpsa allasuvale Disable nupule. Seejärel tee kompuutri restart ja kui süsteem töötab korralikult, siis võid Sa kasutada antud startup programmi jaoks nuppu Remove (Windows Defender'is), et koristada ta Startup programmide loetelust ära. (Programm ise jääb muidugi alles, me lülitame ta ainult automaatselt käivituvate programmide loetelust välja.)

Käivitatud programmide ja protsesside juhtimine Windows Task Manager'i abil:

Windows Task Manager'i võid Sa kasutada oma süsteemi jõudluse jälgimiseks ja ka selleks, et näha millised protsessid ja programmid momendil jooksevad, et neid siis vajaduse korral peatada, juhul kui nende normaalne sulgemise meetod ei aita.
Windows Task Manager'i saab kõige kiiremini avada kui vajutame Ctrl+Shift+Escape või Ctrl+Alt+Delete klahve (Ctrl+Alt+Delete klahvide kasutamisel pead Sa ilmuvas ekraanis enne veel klõpsama nupule Task Manager). Alloleval pildil on korraga avatud kaks Windows Task Manager'i akent, kus ühel neist on lahti Applications (Programmid) sakk ja teisel on avatud Processes sakk:

Task Manager

Applications lehel tuuakse ära kõik antud momendil käivitatud programmid ((nende ikoonid asuvad ka all tegumireal (taskbar'il)). Sellel lehel on ka Status veerg, kus näidatakse ära, et kas programm töötab (Running) või ta on mingil põhjusel lakanud töötamast, sel juhul ilmub sinna veergu kiri Not responding. Kui programm ei tööta või kui teda on normaalsel teel võimatu sulgeda, siis saad ta siitkaudu sulgeda; märgista see allumatu programm ja klõpsa nupule End Task. (Näiteks, kui Sa töötad mingi programmiga ja ta mingil põhjusel "hangub", jääb "rippuma" ning Sa ei saa teda kuidagi sulgeda, siis ava Task Manager, siis sakk/vahekaart Applicatons, märgista rippumajäänud programm ning klõpsa nupule End Task. Sel juhul ei pea Sa tegema kohe kompuutri restarti ja võid proovida pärast antud programmi sulgemist ta uuesti käivitada.)

Märkus: Ära selle stoppama jäänud programmi sulgemisega siitkaudu niiväga ka kiirusta, sest "Not Responding" ei tähenda alati seda et antud programm on lõplikult rippuma jäänud. Mõnikord kasutab programm kõiki ressursse selleks et täita mingit suuremahulist tööd ja ta on sellega nii hõivatud, et ei suuda kohe Windows Task Manager'iga ühendust võtta. Enne kui hakkad mingit programmi sulgema, veendu, et kas tal ei ole momendil mingi suurem operatsioon käsil ja kui on, siis võib ilmuda see "Not Responding" kiri nii selle programmi tiitelribale kui ka siia Task Manager'i aknasse. Mõnikord tuleb natuke oodata kuni programm oma mingi operatsiooni lõpetab ja siis kaovad ka need "Not Responding" teated ära ja kõik on jälle OK.

Applications sakk esitab ainult osa käivitatud programme ja protsesse, et näha kõiki antud momendil käivitatud programme ja protsesse, ava selleks Processes sakk.

NB! Et leida milline protsess on mingi kindla programmiga seotud, tee sellel programmil (vahekaardil Applications) paremklõps ja vali käsk Go To Process. Teinekord ei aita ka see kui Sa üritad mingit pange kukkunud programmi sulgeda saki Applicatons kaudu - ta lihtsalt ei lülitu välja vaid "ripub oksa otsas edasi...". Sel juhul ava Processes sakk ja sulge antud programmiga seotud protsess, tee protsessil paremklõps ja vali käsk End Protsess - sellega saed Sa läbi oksa, kuhu see programm ennast ülesse riputas ja nüüd korralda talle ilusad kristlikud matused, ma ka tulen ja viskan peotäie mulda auku...

Processes vaheleht kuvab ainult need protsessid (programmid ja teenused), mida kasutab antud kasutajakonto. Et näha aga kõiki protsesse, kliki allosas nupule Show processes from all users.

Ülesse


Programmide eemaldamine (deinstalleerimine, uninstallimine):

Et eemaldada installeeritud Windows'i programme, ava Control Panel ja klõpsa Programs kategooria all lingile Uninstall a program või Remove a program. Ilmuvas loetelus märgista programm, mida sa soovid süsteemist eemaldada ja klõpsa Uninstall/Change nupule, ilmub UAC dialoogiaken...

Programmide deinstalleerimisel peaksid teadma:

 

Kui Sul tekib pärast Windows Vista värskenduste (updates) allalaadimist või programmide jms installeerimisel probleeme või kui Sa ei saa käivitada Event Viewer'it jmt, siis saad abi võib olla siit!

Windows'i enda programmide deinstalleerija/uninstallija (Add or Remove Programs või Uninstall a program) on üsna kehvake ja ta jätab pärast programmide hävitamist registrisse alles palju igasugust antud programmidega seotud "prahti", mis kokkuvõttes muudab Sinu süsteemi ebastabiilseks ja aeglaseks. Seega tuleks selleks kasutada mingit kolmandate firmade tasulist või tasuta programmi; toon siin näiteks ära ühe hea tasulise programmi ja selleks on Your Uninstaller! Tema "tasuta" versioone saab ka mujalt, näiteks Torrent saitidest...

Toon ära ka ühe täiesti tasuta ja üsna hea deinstalleerija: Revo Uninstaller. Üldiselt on ta väga hea programm, aga mitte kõikvõimas ja mõne tarkvara uninstallimisel jätab ka tema registrisse üleliigset prahti. Kui Sa oled ses suhtes paranoiline, siis tuleb need jubinad sealt registrist koristada ära juba käsitsi või siis mingi spetsiaalse registripuhastamise programmi abil. Toome näiteks kasvõi QuickTime'i desinstalleerimise Revo Uninstaller'i abil: Kõik on väga ilus, aga ka tema puhul jääb pärast QuickTime'i uninstallimist Windows'i registrisse üht-teist üleliigset alles; näiteks kui Sa avad System Configuration akna (Start -> Run -> msconfig + ENTER) ja seejärel tema Startup vahelehe, siis näed seal Startup Item loetelus ikkagi seda QuickTime parameetrit kuigi Sul oli antud programm juba desinstalleeritud. Et nüüd sellest lahti saada, tuleb minna Windowsi registrisse ja seal need QuickTime võtmed ning väärtused ära kustutada või kasutada siis mingit registripuhastamise tarkvara. Registris sorimisega peab olema ettevaatlik ja kui Sa selles kahtled, siis kasuta ainult Revo Uninstaller'it ja kogu lugu....

 

NB! Üheks väga sagedaseks veateateks on 'This program is not responding' (või 'Not Responding') ja see ilmub siis kui Sinu mingi programm või veebilehitseja (brauser) lakkab töötamast ning jääb nõ 'rippuma' (hangub). Mis on sellise vea põhjused ja mida tuleks sel puhul teha? Käib nii XP, Vista kui ka Win 7 kohta - juhis.

Ülesse

 

Edasi seadmete ja draiverite installeerimisse >

< Tagasi

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik