Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windowsi riistvara ja draiverid

Windowsis riistvara seadmete ja nende draiverite installeerimine ning probleemide lahendamine

(See jutt kehtib suures osas ka Win XP, Win 7 ja Win 8 kohta.)NB! Windows 7-e seadmetest ja nende draiveritest on juttu seal.

 

Windows Vista toetab kompuutri väliste seadmete pikka loetelu ja kui installeeritakse sellist seadet, siis tuvastab ta antud riistvara seadme automaatselt ning installeerib ka tema õige draiveri (driver) nii et me võime kohe seda seadet kasutama hakata.
Riistvara draiverid on üliolulised vidinad, sest ilma nendeta ei hakka seade tööle või siis on temaga suuri probleeme. Peale selle tuleb draivereid regulaarselt uuendada, sellega parandame me tunduvalt oma seadmete tööd. Paljude konfliktide ja probleemide allikaks ongi just puuduvad, vigased või vananenud draiverid. Kui Sa installeerid näiteks uuema operatsioonisüsteemi (nt Windows Vista), siis ei saa Sa seal võib olla kohe kõiki oma eelmise süsteemi programme ja ka seadmeid kasutada, sest nende draivereid ei ole veel jõutud uuendada uue opsüsteemi jaoks. Windows 7-ga on asjad siiski ses suhtes väga head, sest ta baseeerub Windows Vista'le ja erilisi probleeme ei peaks olema...

 

Seadmete draiverid:

Enne kui Windows Vista saaks töötada mingi seadmega, peab olema installeeritud ka antud riistvara seadme õige draiver (driver). Draiverid on pisikesed juhtprogrammid, mis organiseerivad Windows'i ja väliste seadmete otseühenduse. Draiver saadab Sinu instruktsioonid oma välisele seadmele ja toob sealt vajalikud/nõutud andmed Sinu jaoks jälle tagasi.
Draiverid ise asuvad füüsiliselt aadressil: %SystemRoot%\System32\drivers (Tavaliselt: C:\Windows\System32\drivers).
Windows Vista sisaldab ka draiverite raamatukogu—nii sisemiste komponentide (helikaardi, salvestusseadmete kontrollerite, integreeritud videokaardi jne) kui ka väliste seadmete (printerite, klaviatuuride, skännerite, hiirte, digitaalkaamerate, väliste salvestusseadmete jne) jaoks. Põhiosa draiverite raamatukogust kopeeritakse Windows Vista installeerimise ajal kaitstud süsteemikausta, mille aadressiks on %SystemRoot%\System32\DriverStore (st tavaliselt siis aadressil: C:\Windows\System32\DriverStore). Draiveritega seotud komponendid asuvad tavaliselt C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository alamkaustas.
Sa võid lisada sinna DriverStore kausta uusi draivereid mitmel moel: 1) Windows Update kaudu; 2) Kui Sa installeerid värske service pack'i; 3) Kui Sa oled loginud sisse administraatorina, siis võid ise installeerida nii signeeritud kui ka signeerimata kolmandate firmade draivereid; kõik failid, mis on lisatud sel moel, salvestatakse tema enda alamkausta (FileRepository kaustas). Kõiki draivereid, signeeritud või mittesigneeritud, mida hoitakse DriverStore kaustas, peetakse usaldusväärseteks ja neid võib installeerida ilma UAC hoiatusakna ning administraatori õigusteta.

Kui Sa aga ei ole administraatori õigustega ja üritad installeerida mingit draiverit, siis kontrollib Windows Vista antud draiveri poliitikat, et kas tema installeerimine on lubatud. Kui Sa paigaldad oma kompuutrisse Plug and Play-ühilduva seadme, siis kontrollitakse kõigepealt DriverStore kausta sisu ja kui sealt leitakse sobiv draiver, siis jätkatakse automaatselt seadme installeerimist. Kui aga sobivat draiverit ei leita, siis palutakse Sul endal leida sobiv draiver.
Windows Vista installeerib usaldusväärsete tootjate draiverid automaatselt ilma igasuguste hoiatusakendeta.


Kui Sa üritad installeerida digitaalselt signeeritud kolmandate firmade draiverit, millele Windows Vista ei ole veel määranud usaldusväärsuse või mitteusaldusväärsuse kategooriat, siis võib ilmuda umbes taoline dialoogiaken - pilt.

Aga kui Sa üritad installeerida signeerimata draiverit, siis võib ilmuda umbes järgmine aken - pilt.

Sa võid siin selle draiveri installeerimise tühistada ja otsida tema asemele signeeritud dariver või siis ignoreerida seda hoiatust ja jätkata installeerimist vajutades lingile Install this driver software anyway (seda me tavaliselt teemegi...).

Et draiverit saaks Windows Vista's õieti installeerida, peab ta omama nn Setup Information faili (.inf laiendiga ja nad pannakse aadressile: C:\Windows\inf). See on tekstifail, mis sisaldab installeeritava seadme kohta üksikasjalikku infot: tema draiveri failinimetusi, koht kuhu nad installeeritakse, kõiki nõutavaid registriseadistusi ja versiooni informatsiooni.
Kui Windows Vista lõpetab draiveri installeerimise, siis täidab ta kõik ülessanded, mis on kirjas selles Setup Information failis ja kopeerib seejärel draiveri enda failid kausta %SystemRoot%\System32\Drivers.

 

Draiveritest informatsiooni hankimine—Device Manager:

Et saada oma kompuutri seadmetest ja nende draiveritest ülevaadet, selleks tuleb kasutada esmalt Device Manager'i (Seadmete Juhtija) abi, mis on graafiline utiliit ja mis annab detailse info kõikidest installeeritud seadmetest, neile määratud ressurssidest ning nende lisaseadistustest. Device Manager'i saab avada mitmel viisil:

Device Manager

Kliki seal iga kategooria ees olevale "+" sümbolile, et näha antud kategooria all asuvaid eraldi seadmeid. Kui mingi seadme ees on kollast värvi hüüjumärk- või kollane küsimärk , siis näitab see seda et tal on mingi konfiguratsiooniviga või puudub siis tema draiver (või see draiver on vigane) - pilt.

Et näha mingi spetsiifilise seadme infot, teeme Device Manager aknas installitud seadmete loetelus vajalikul elemendil kahekordse klõpsu. (Alternatiivina võime vajalikul seadmel teha paremklõpsu ja valida kontekstmenüüst käsu Properties.)
Iga seade omab enda omaduste mitmelehelist dialoogiakent. Igal sellisel dialoogiaknal on vähemalt kaks lehte (kaarti, vahekaarti, sakki, tab'i, lipikut)—General ja Driver sakki.
General sakk sisaldab seadme põhifakte: seadme nimi, tema tootja nimi ja seadme käesolev seisukord:

vigane konfiguratsioon

PS! Saki General oblastis Device status tuuakse ära seadme ja tema draiveri seisukord, kui sellega on probleeme, siis teatatatakse sellest ja tuuakse ära ka vea kood (näiteks Code 2 või Code 42).

Sakk/lipik Driver kuvab momendil installeeritud draiveri versiooni, selle, et kas ta on digitaalselt signeeritud või ei ole, kes on draiveri tootja ja draiveri versiooni numbri ja kuupäeva, mis on tähtis sel juhul kui me soovime alla laadida ja installeerida uuema versiooniga draiverit:

Info draiverist

Et vaadata antud draiveri kohta täiendavat infot, klõpsa nupule Driver Details.

Paar näidet draiverite veateadetest:

a) Kui Sinu ekraanile või siis sinna seadme omadusteakna lehele Driver ilmub selline veateade "This device cannot start. Code 10" (Sageli eelneb ta draiveri identifikaatorile, näiteks “This device cannot start. Code 10 in audio driver”), siis tähendab see seda, et tegemist on riistvara (seadme) veaga ja enamikel juhtumitel põhjustab selle puuduv, ühildumatu või siis rikutud draiver (Antud näite puhul on tegemist siis helikaardi draiveriga).
See veateade on üsna sagedane!

"This device cannot start. (Code 10)”—mida see ikkagi maakeeles tähendab? ? See tähendab seda, et kui mingi seade põhjustab teatud vea, siis ilmub ekraanile antud seadme tootja poolt genereeritud spetsiifiline veateate tekst, mis lisatakse süsteemi selle seadme installeerimise käigus ja mis hoiatab kasutajat antud probleemist. Juhul aga kui seadme tootja ei lisanud sellist enda veateate teksti, siis kasutab Windows omaenda põhilist veateate teksti seadmete jaoks, mis ongi “This device cannot start. (Code 10)”.

Antud veateate puhul klõpsa “Update Driver”, et uuendada antud seadme draiverit või siis deinstalleeri ta ja seejärel installeeri selle seadme (draiver) uuesti—üsna tihti aitab pärast vigase draiveri deinstalleerimist kompuutri ümberlaadimine ja Windows ise paigaldab restardi käigus uue draiveri... Sa võid ka minna antud seadme kodulehele ja vaadata, et kas seal on olemas tema uuemat draiverit või kui Sul on alles selle seadme CD plaat tema draiveriga, siis proovi see sealt uuesti installeerida.

b) Oletame, et Sa torkasid oma mingi USB mp3 pleieri usb pessa ja Sa ei saa teda avada ning Computer aknasse ei ilmu isegi tema ikoonikest. Kui Sa avad nüüd selle Device Manager'i, siis näed Sa Portable Devices haru all antud mp3 pleieri ees kollast hüüjumärki. Kui Sa teed nüüd sellel pleieril 2 x klõpsu, siis avatakse tema omadusteaken ja Sa näed seal lehel General järgmist kirjet:

"This device is not working properly because Windows cannot load the drivers required for this device. (Code 31)"

Ühesõnaga Windows ei suuda siin antud pleieri jaoks laadida tema draivereid; mida teha? Kõigepealt proovi uuendada tema draiverit, ava sealsamas aknas sakk Driver ja klõpsa nupule Update driver... Kui Windows teatab seepeale, et antud seadme jaoks on vajalik draiver juba olemas (installeeritud), siis tee Device Manager'i aknas antud mp3 pleieril paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Uninstall. Seejärel vaata, et Sul oleks see pleier ikka usb pesas ja tee kompuutri ümberlaadimine ning kõik peaks saama pärast restarti olema OK.

Märkus: Loe ka USB seadmete installeerimise ja nende draiverite probleemidest sealt!

 

Uuenda regulaarselt oma riistvara seadmete draivereid, eriti oma videokaardi draiverit:

See on väga oluline asi Windows Vista optimeerimisel ja Sa peaksid regulaarselt käima kõikide oma seadmete tootjate kodulehtedel ja uurima seal, et kas ei loodud antud seadmele uut draiverit. Uued draiverid mitte ainult ei tõsta Sinu masina jõudlust vaid nad lisavad Sinu seadmetele ka uusi vahendeid/võimalusi...

Juhul kui Sa ei tea, et kes on Sinu seadmete tootjad või kui on probleeme inglise keelega, siis on olemas ka palju lihtsam moodus uuendada oma seadmete draivereid, tee nii:

 

NB! Kuid siiski oleks parem oma riistvara (raudvara) draivereid uuendada ikka nende seadmete tootjate kodulehtede kaudu!


Näiteks kellel on NVIDIA GeForce videokaart, need peaksid laadima alla tema uuendatud draiverid:

Seega, kes omavad näiteks NVIDIA vanemat tüüpi videokaarti, need katsugu kiiremas korras laadida Internetist alla tema uusimad draiverid... (Windows Vista jaoks saab alla laadida siit või otse siit). Kui Sa installeerid draiverid, siis lülita selleks ajaks välja kõik oma antiviirusprogrammid, sest nad võivad takistada draiverite õiget installeerimist.


Windows 7 NVIDIA videodraiverid:

* Windows 7 (32-bit) Beta - siit.
* Windows 7 (64-bit) Beta - siit.

* Või mine sinna ja vali enda draiveri seeria, mudel ning operatsioonisüsteem (nt Vista või Windows 7) ja lae sealt uusim draiver alla. Aga siin on kasulikum klikkida hoopis punkti Option 2: all nupule Graphics Drivers ja seejärel skaneeritakse Sinu süsteemi ning teatatakse, et kas Sul on vaja laadida alla uut draiverit või ei ole seda vaja. Kui on vaja, siis pakutakse Sul seda kohe ka teha - pilt. (
Märkus: Kui Sa olid seal Graphics Drivers nupule vajutanud, siis luba järgmises lehes oma süsteemi skaneerimine. Et Sinu süsteemi saaks skaneerida, pead Sa lubama installeerida ActiveX Control elemendi. Ja kui skaneerimise tulemusel ilmub teade "Your PC currently has the latest driver installed for your GPU. No driver update is necessary at this time.", siis on Sul kõige uuemad NVIDIA draiverid olemas ja Sa ei peagi jätkama.)


ATI Catalyst 9.5 draverid (videokaartidele):

Need uued Catalyst 9.5 draiverid sobivad Windows XP, Vista ja Windows 7 kõikidele 32 ning 64-bit versioonidele.

Windows 7 x86 (32-bit) draiverite allalaadimine või ATI Catalyst 9.5 Windows 7 | Vista WHQL 32-bit

Windows 7 x64 (64-bit) draiverite allalaadimine
või ATI Catalyst 9.5 Windows 7 | Vista WHQL 64-bit

ATI Catalyst 9.5 Windows XP WHQL 32-bit

Märkus: Tähtedekombinatsioon "WHQL" tähendab siin WHQL poolt sertifitseeritud.

 

Kontrolli digitaalselt signeeritud ja signeerimata draivereid:

Suur osa Windows Vista probleeme, näiteks nagu sinine ekraan ja juhuslikud restardid, on põhjustatud kolmandate firmade draiverite poolt. Microsoft signeerib testitud ja sertifitseeritud draiverid, st signeeritakse need draiverid, mis on läbinud testimise ja vastavad vajalikele nõudmistele. Kuid sageli installitakse koos programmide ja seadmetega ka draiverid, mis ei ole signeeritud ning võivad põhjustada probleeme. Et kontrollida oma süsteemis olevaid draivereid, võib selleks kasutada väga head utiliiti, mille nimeks on Driver Verifier Manager. Ta on Windows Vista's varjatud instrument ja tema abil saad Sa identifitseerida potentsiaalselt halbasid draivereid. Selleks tee:

 

Kui Sul tekkisid jamad seoses mingi seadme või programmiga, mis on ka siinses nimekirjas ära toodud, siis vaata, et kas saad tema kodulehelt laadida alla uusimad draiverid või siis uuem programmi versioon. Kui vaja siis deinstalleeri see programm ja vaata kas probleemid jätkuvad või sai asi klaariks...

Kui Sa üritad installeerida mingit uut seadet, siis võib ilmuda järgmine veateade: "Windows encountered a problem installing the driver software for your device". Lisaks sellele võid Sa saada ka järgmise veateate: ""Windows encountered a problem installing the driver software for your device. Windows found driver software for your device but encountered an error while attempting to install it. "Seadme_Nimetus". Antud probleemi lahendamisest loe siit! (Pealkirja: "Ilmub veateade kui Sa üritad installeerida Vista kompuutrile mingit uut seadet" alt.)

 

NB! Lisateavet draiverite installeerimisest, nende üleviimisest uude süsteemi, draiverite varukoopiate loomisest ja seejärel nende importimisest vanasse või uude süsteemi jms on juttu aadressil: http://landfield.pri.ee/Windows_7/Windows_7_HELP.html#modem

Ülesse

 

Uue seadme installeerimine ja konfigureerimine:

Alates juba Windows 95 aegadest ilmusid nn Plug and Play seadmed, kuid esialgu ei olnud kaugeltki kõik sellised seadmed automaatselt installeeritavad ja sellistele seadmetele võis anda ka nime "Plug and Prey" ("Torka sisse ja Palveta"...—eh-hee, umbes nagu naisterahvale...). Kuid kaasaegsete plug and play seadmete installeerimine on täielikult automatiseeritud ja erilisi probleeme ses suhtes ei esine.
Windows Vista's toetab Plug and Play järgmisi seadmeid: USB, IEEE 1394 (FireWire), PCMCIA (PC Card), PCI ja PCI Express (Ehk PCIe, need on uuemat tüüpi PCI šiinid) seadmeid.
Seadmeid, mida ühendatakse paralleelsesse või järjestikusse porti, võivad olla või ka mitte olla plug and play'ga ühilduvad.

Plug and Play protsessi juhtimine:

Kui Sa installeerid esimest korda mingi Plug and Play seadme, siis Windows vaatab, et kas tal endal on olemas selle seadme vastav draiver ja kui on, siis ta installeerib draiveri (draiverid) ning teeb ka muud seadistused nii et Sinu vahelesegamist ei olegi vaja. Windows Vista näitab Plug and Play operatsiooni kulgu väljakargava sõnumi abil, mis ilmub ekraani paremale allaäärde teadete väljale (notification area või system tray). Neid teateid võib ka mitu olla ja kui kõik on edukalt lõppenud, siis ilmub umbes taoline teade:

seadme installimine

Kui Windows Vista tuvastab Plug and Play seadme (pärast seda, kui Sa torkasid ta näiteks USB porti), aga ei leia sellele seadmele sobivat signeeritud draiverit, siis käivitatakse Found New Hardware Wizard (nõustaja).

NB! Kui Sa logid sisse kui administraatorite grupi liige (st administraatori õigustega), siis saad Sa installeerida suvalise draiveri, nii signeeritud kui ka signeerimata draiveri.
Kui Sa logid aga sisse tavakasutajana, siis saad Sa installeerida digitaalselt signeeritud draiveri pärast UAC dilaloogiaknasse administraatori kasutajanime ja parooli sisestamist, aga signeerimata draivereid Sa installeerida ei saa (st sel juhul tuleb Sul välja logida ja siis uuesti sisse logida aga seda juba administraatorina).

Found New Hardware Wizard töötab sama põhimõttega nagu seda ka Windowsi varasemates versioonides. Tema avaleht pakub kolme valikut, kus kliki seal Locate and install driver software (recommended) lingile/nupule, et leida sobivat draiverit - pilt.

Kui Windows seda ei leia (arvatavasti ei leiagi), siis ilmub järgmine aken, kus Sul on kaks võimalust, millest tuleb edaspidi kohe ka juttu - pilt.

Eelmise akna kaks võimalust:

1) Kui Sa said oma uue seadmega kaasa ka tema CD plaadi koos Windows Vista'ga ühilduva draiveriga, siis pane see cd plaat oma CD või DVD sahtlisse ja lase installeerimisel jätkuda.
2) Kui Sa olid aga varem juba laadinud Internetist alla vastava draiveri ja salvestanud ta oma kõvakettale või mingile muule eemaldatavale meediale, siis kliki I don’t have the disk. Show me other options.
Ilmuvas dialoogiaknas kliki Browse my computer for driver software (advanced), mis tingib järgmise akna ilmumise:

lehitse

Kliki nupule Browse ja otsi oma kaust, kus asub vajalik draiver, ülesse ning kliki seejärel Next ja kogu lugu.

Ülesse

 

Installeeritud seadmete konfigureerimine:

Vaikimisi kuvab Device Manager informatsiooni kõikide installeeritud ja ühendatud 'Plug and Play' seadmete kohta. Et näha aga seadmeid, mis kasutavad mitte-Plug and Play draivereid või siis seadmeid, mis olid küll varem installeeritud, aga ei ole momendil ühendatud, siis tuleb selleks Device Manager'i natuke seadistada:

 

Märkus: Mõnede seadmete omadusteaknad sisaldavad ka spetsiaalseid vahekaarte/lipikuid, mis lubavad teha täiendavaid seadistusi.

Ülesse

 

Installeeritud draiverite juhtimine:

Kui Sul tekib oma riistvaraga (helikaart, videokaart, hiir, printer, skänner, digikaamera, väline kõvaketas, võrgukaardid jne, jne) mingi probleem, siis esimene asi, mida vaadata tuleks, on uurida, et kas nende seadmete draiveritega on ikka kõik korras.

1) Kõigepealt mine sinnasamasse Device Manager'i aknasse: Tee Start menüüs või siis töölaual Computer ikoonil paremklõps ja vali käsk Manage, seejärel vali Computer Management konsooli vasemast paanist System Tools alt Device Manager;

2) Otsi seadmete loetelust ülesse probleemne seade ja tee tal 2 x klõps või siis paremklõps ja käsk Properties;

3) Ava vahekaart/lipik Driver ja kasuta seal järgmisi nuppe, et teha:

 

Kui Sa olid kogemata installeerinud vale draiveri, siis aitab ka System Restore vahend, mis viib Sinu süsteemi tagasi tema varasemasse töökorras seisundisse. Seega kui Sa võtad oma seametega midagi ette, st hakkad neile installeerima uusi draivereid, siis loo enne seda ise käsitsi üks System Restore Point. Kui midagi läks nihu, siis on System Restore't parem kasutada nn Safe Mode režiimis (Kompuutri restardi ja klahvi F8 abiga saab tavaliselt sinna minna). Kuid tuleb ka arvestada sellega, et kui Sa kasutad System Restore utiliiti, siis nende seadmete draiverid, mis Sa installeerisid pärast System Restore taastamispunkti loomist, lähevad kaduma ja Sa pead need uuemad draiverid seejärel uuesti tagasi installeerima.

Ülesse

 

Individuaalsete seadmete välja -ja sisselülitamine:

Draiverite deinstalleerimine võib olla mõnikord tülikas ja ka mittevajalik. Sa võid aga seadme, õigemini tema draiveri, välja või sisse lülitada järgmistel juhtumitel: 1) Sa kasutad teda harva (või mitte kunagi); 2) Seadet ei saa füüsiliselt eemaldada; 3) Sa ei soovi, et ta kasutaks süsteemi ressursse ja tekitaks probleeme.
Sa saad mingi spetsiifilise seadme sisse-välja lülitada sellesama Device Manager'i kaudu. Märgista loetelus antud seade ja klõpsa Device Manager'i tööriistaribal nupule Disable või tee siis seadmel paremklõps ja vali käsk Disable. Kui seade on juba välja lülitatud, siis mõlemad need käsud on muudetud Enable'ks (Luba). Väljalülitatud seadme draiverid on endiselt kättesaadavad, aga Windows lihtsalt ei lae neid.
Kui Sa soovid seadet jälle kasutada, siis luba teda jälle (klõpsa Enable).

 

Vanade draiverite süsteemist eemaldamine juhul kui Sa installeerisid mingi uue seadme või siis kui Sa kustutasid mingi programmi ja mis jättis maha oma vanad draiverid:

Kui Sul tekib pärast mingi uue seadme paigaldamist temaga probleeme või ta ei tööta nii hästi kui vaja oleks, siis oleks mõtekas hävitada vanad draiverid, mis on installeeritud koos vanade seadmetega. Samuti võiks deinstalleerida ka need draiverid, mis on maha jäänud pärast mingi programmi kustutamist, sest vanad kasutamata draiverid aeglustavad süsteemi tööd ja võivad ka tekitada igasuguseid konflikte...

Esimene asi, mida Sa pead selleks Windows Vista's tegema, on adminõigustega command prompt akna avamine.
Klõpsa Start ja tipi cmd käsk Search kasti, seejärel tee üleval cmd.exe peal paremklõps ja vali käsk Run as administrator (Võid ka pärast käsu cmd tippimist vajutada lihtsalt klahve Ctrl+Shift+Enter).

Nüüd kleebi siit (Või tipi) sinna avatud CMD akna käsureale allolev rida ja vajuta ENTER:

SET DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES=1

Seejärel tipi sinna käsureale käsk devmgmt.msc ja vajuta ENTER ning avatakse Device Manager aken:

Tipi CMD aknasse vajalikud käsud

Device Manager aknas vali menüüst View käsk Show hidden devices, mis lubab Sul näha kõikide oma seadmete ja programmide draivereid, mis on installeeritud Sinu süsteemi, s. h. ka need, mis ei ole momendil installeeritud (või ühendatud) Sinu kompuutrisse - pilt.

NB! Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.


Nüüd kliki Device Manager'i aknas järjest iga seadme ees asuvale "+" ikoonile, et avada nende sisu ja seejärel uuri, et kas on vaja mingit vana draiverit desinstalleerida. Kasutamata ja vanu draivereid tähistatakse siin tuhmi värviga, ole siin ettevaatlik ja jälgi, et Sa ei hävitaks nende seadmete draivereid, mis ei ole momendil küll ühendatud Sinu kompuutriga, aga tegelikult Sa kasutad neid (näiteks printer, väline USB kõvaketas, USB mp3 mängija jne). Näiteks on allpool näha, et mul on 5 USB kettaseadet, mis ei ole momendil kasutuses (nad on tuhmi värvi), aga reaalselt võin ma sealt kustutada ainult SWEEX X MP3 USB Device draiveri, sest ma kinkisin selle julla ühele oma liigikaaslasele ja seega on tema draiver nüüd siin üleliigne. Teen temal paremklõpsu ja valin käsu Uninstall. Ülejäänud USB kettaseadmed on mul olemas ja nende draiverid jätan ma alles:

Uninstalli üleliigsed draiverid

Programmide ja osa süsteemi enda draivereid kuvatakse parameetri Non-Plug and Play Drivers all.
Kui Sa täpselt ei tea, siis ära hävita süsteemi enda poolt paigaldatud draivereid, mis sest et nad on tuhmi värvi, neid võib Sul tulevikus veel vaja minna.
Samuti ole tähelepanelik ka teiste seadmete draiverite kustutamisel, näiteks on mul haru Smart card readers all tuhmi värviga tähistatud USB Smart Card reader draiver mida ma ei deinstalleeri, sest kasutan ID-kaarti ja ta ei ole mul momendil lihtsalt ühendatud oma klaviatuuri USB pesaga...

Märkus: Neid käskusid SET DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES=1 ja devmgmt.msc tuleb kasutada iga kord uuesti kui me tahame näha seal Device Manager'i aknas kõiki oma varjatuid seadmeid ja kui me olime vahepeal antud akna sulgenud.

Ülesse

 

Oma süsteemi installeeritud draiverite vaatamine:

Kõikide seadmete draiverite täilelikku loetelu, mis on Sinu süsteemi installeeritud, saad näha kui kasutad käsurea käsku driverquery: Ava CMD aken nii nagu siin ülevapool sellest juttu oli ja tipi käsureale käsk driverquery ja vajuta ENTER.
Tegelikult on see Windows XP käsk, aga toimib väga hästi ka Windows Vista's. Antud käsule võib lisada ka võtmeid ja toongi allpool ära osa nendest võtmetest ja nende tähendusest:

 

Allpool toon ära CMD akna, kus kasutati driverquery /si käsku:

Draiverite loetelu

Sa võid selle loetelu või siis näiteks käsu driverquery /fo:list abil loodud nimekirja seal cmd aknas märgistada, kopeerida Windows'i mälupuhvrisse ja sealt kleepida ta kas Notepad'i või muusse dokumenti. Et seda teha, klõpsa cmd akna üleval tiitelriba vasemas nurgas olevale C:\_ ikoonikesele ja vali avanevast menüüst käsk Edit > Select All ja seejärel Edit > Copy jne...

NB! Praktilised näited puuduvate draiverite installeerimisest, nende ühest operatsioonisüsteemist teise üleviimisest, draiverite varukoopiate loomisest ja nende importimisest uude süsteemi - siin.

Kuidas teha ise kindlaks tundmatuid ja probleemseid seadmeid ning hankida neile draivereid - juhis seal.

Ülesse

 

Edasi Windows Vista taastamisse >

< Tagasi

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik