Vista sisukorda

Koju1

Koju2

SISUKORD

Arvutiabi

Koolitus & help

Minu lugu...

 

XP, Vista, Windows 7, Windows 8/8.1 ja Windows 10: Väga tüütu 'Access denied' probleem. Oma kaustadele ja failidele ligipääsuprobleemi lahendamine ehk failide ning kaustade üle täiskontrolli (Full control) saamine.

 

Uutelt kiirkorraldustelt (otseteedelt) teksti "- Shortcut" eemaldamine

 

 

Märkus: Allpool toodud jutt käib nii Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8 (8.1) kui ka Windows 10 kohta.

 

 

Kaustadele ja failidele juurdepääsu ning nende üle täiskontrolli saamine


1) "Access denied" probleemi lahendamine ja end kausta või faili omanikuks tegemine:

Kui Sa üritad avada mingit kausta või modifitseerida suvalist süsteemifaili, siis võib ilmuda järgmine teade: "access denied" (juurdepääs keelatud) ja kogu lugu. Ja seda vaatamata sellele et Sa oled kompuutri administraator või administraatoriõigustega kasutaja ning peaksid seega omama kõiki õigusi, et pääseda ligi enda arvutiressurssidele.
Ühesõnaga jutt käib ikka nendest kasutajatest, kes logisid kompuutrisse sisse kui administraatorid (või administraatori õigustega), aga neile ilmub ikkagi mingil ajal see tüütu "access denied" teateaken. (Kui Sul ei ole administraatori õigusi, siis peabki see "access denied" teateaken aeg-ajalt ilmuma....)

Mida sellises olukorras teha?


Esimene pikem ja tsipa keerulisem käsitsi meetod, aga tuleks siiski ka teada:

a) Kõigepealt kontrolli, et kas Sul on ikka administraatori õigused, st kui Sa kasutad kompuutrit üksi ja logisid süsteemi sisse kui administraator, siis on kõik OK. Kui aga kompuutril on veel ka teisi kasutajaid, siis kontrolli, et mis õigused Sinul on ja tee seda järgmiselt: Klõpsa Start > Control Panel (Juhtpaneel), siis klõpsa lingile User Accounts and Family Safety (Kasutajakontod ja pere turvalisus) ja seejärel lingile User Accounts (Kasutajakontod). Nüüd vaata akna paremas osas, et millised õigused Sinu kasutajakontol üleüldse on.... Alumiselt pildilt on näha, et antud kasutaja omab administraatori õigusi ja ta võib selles kompuutris kõike teha:

Tema on administraator

Märkus: Windows XP-s tee nii: Start > Control Panel, siis 2x klõps User Accounts'il (kui Sul on 'Classic View' vaade) ja seejärel näed Sa akna allosas, et mis õigused Sinu kasutajakontol on. Windows 10 puhul aga Start > Windows System > Control panel, seejärel 'Category' vaates kliki User Accounts lingile ja siis kliki uues aknas jälle User Accounts lingile - pilt. Enda kasutajakontot näed Win 10 süsteemis ka 'Settings > Accounts > Your info' lehel - pilt.

 

b) Seejärel et Sa saaksid ligi ka süsteemi poolt varjatud elementidele, tee järgmist:

- Windows Vistas: Kliki nupule Start, siis All Programs, siis Accessories ja lõpuks Windows Explorer. Seejärel ava üleval nuppuderibal Organize rippmenüü ja vali sealt punkt Folder and search options (Kui Sa olid varem aktiveerinud seal menüüriba, siis võid ka valida menüüst Tools käsu Folder Options...).
Seejärel ava vahekaart View ja aktiveeri raadionupp Show hidden files and folders, siis keri "liftiga" allapoole ning korista linnukesed järgmistest ruutudest: Hide extensions for known file types ja Hide protected operating system files (Recommended).
Kui ilmub mingi hoiatusaken, siis klõpsa lihtsalt nupule Yes. Kui said seal lehel View valmis, siis klõpsa sealsamas üleval nupule Apply to Folders (või Apply to All Folders) ja sulge see dialoogiaken nupu OK abil.

- Windows 7 ja 8/8.1: Klõpsa nupule Start, siis All Programs, siis Accessories (Tarvikud) ja lõpuks Windows Explorer (File Explorer). Seejärel ava üleval nuppuderibal Organize (Korralda) rippmenüü ja vali sealt punkt Folder and search options (Kausta- ja otsinguvahendid). Kui Sa olid varem aktiveerinud seal ka menüüriba, siis võid ka valida menüüst Tools käsu Folder Options... (Tööriistad > Kaustasuvandid...).
Seejärel ava vahekaart View (Vaade) ja aktiveeri raadionupp Show hidden files, folders, and drives (Kuva peitfailid, -kaustad ja -draivid). Pärast seda keri "liftiga" sealsamas allapoole või tagasi ülespoole ja korista linnukesed järgmistest ruutudest: Hide extensions for known file types ja Hide protected operating system files (Recommended). [Hiljem, pärast oma töö lõpetamist, tuleks sinna Hide protected operating system files (Recommended) ruutu linnuke jälle tagasi panna!]
Kui ilmub mingi hoiatusaken, siis klõpsa lihtsalt nupule Yes. Kui said seal lehel View valmis, siis klõpsa sealsamas üleval nupule Apply to Folders (või Apply to All Folders) ja sulge see dialoogiaken nupu OK abil.

- Windows 10: Kliki Start > Windows System > File Explorer või siis ava see File Explorer (endine Windows Explorer) otse alt tegumiriba kaudu, klikkides seal tema ikoonile. Seejärel avad View vahekaardi ja siis klikid üleval ribamenüüs Options nupule - pilt. Pärast seda avad 'Folder Options' dialoogiaknas View vahelehe, aktiveerid Show hidden files, folders, and drives raadionupu ja koristad linnukesed järgmistest ruutudest: Hide extensions for known file types ja Hide protected operating system files (Recommended) - pilt. [Hiljem, pärast oma töö lõpetamist, tuleks sinna Hide protected operating system files (Recommended) ruutu linnuke jälle tagasi panna!]

Windows 10 puhul saad kiiresti varjatud elementidele ligipääsemiseks teha ka järgmist: Klikid all tegumiribal File Explorer ikoonile, avad View vaate ja paned ribamenüü Show/hide sektsioonis linnukesed 'File name extensions' ning 'Hidden items' ruutudesse - pilt.

- Windows XP-s tee sedasama ja seal vali kohe menüüst Tools käsk Folder Options...
Seejärel ava vahekaart View ja aktiveeri raadionupp Show hidden files and folders, siis keri "liftiga" allapoole ning korista linnukesed järgmistest ruutudest: Hide extensions for known file types ja Hide protected operating system files (Recommended). Windows XP-s korista lisaks eelnevale ka linnuke ruudust Use simple file sharing (Recommended)—sellega pääsed Sa ligi ketaste omadusteakna Security lehele.
Kui ilmub mingi hoiatusaken, siis klõpsa lihtsalt nupule Yes. Kui said seal lehel View valmis, siis klõpsa sealsamas üleval nupule Apply to Folders (või Apply to All Folders) ja sulge see dialoogiaken nupu OK abil.

 

c) Nüüd tee ennast vajaliku kausta või faili omanikuks (owner):

- Windows Vista, Windows 7 ja 8/8.1 jooksutajad: Seejärel mine sinna, kus asub see kaust või fail, mis põhjustas selle "Access denied" probleemi ja tee ennast antud kausta või faili omanikuks (owner). Kasutame antud näites kausta DriverStore, mis asub aadressil: "C:\Windows\System32\drivers" ja teeme endid selle kausta omanikuks:

Märkus: Kui Sa oled kompuutri üks kasutajatest (tavakasutaja või administraator) ja soovid mingit kellegi teise poolt loodud faili avada ning seejärel ilmub seesama "access denied" teade, siis kontrolli, et kas Sul on õigust seda faili avada:

 

- Windows 10 puhul vajaliku kausta või faili omanikuks saamine: Teeme seda nüüd "Bmirror87" kausta näitel. Tee vajalikul kausta- või faili ikoonil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties. Seejärel ava vahekaart (sakk, tab) Security ja kliki allpool nupule Advanced (Täpsemalt) - pilt. Kliki üleval 'Change' lingile - pilt. Nüüd kliki 'Advanced...' nupule - pilt. Kliki järgmises aknas 'Find Now' nupule - pilt. Seejärel otsi allpool otsingutulemustes enda kasutajanimi üles, märgista ta ja kliki ülevalpool nupule OK - pilt. Pärast seda kliki ilmuvas varasemas aknas nupule OK - pilt. Pane üleval linnuke ruutu "Replace owner on subcontainers and objects" ja kliki all nupule Apply - pilt. Kliki ilmuvas teateaknas nupule OK. Kliki jälle OK - pilt. Ja kliki lõpuks esimeses aknas nupule OK - pilt.

 

Teine ja lihtsam meetod:

- Mine aadressile http://www.rizonesoft.com/download/ownership/ ja lae sealt alla ownership_120.zip fail. Paki ta lahti ja käivita Ownership.exe (või Ownership64Bit.exe) fail.

- Pärast installeerimist ilmub see vajalik käsk otse paremklõpsuga kontekstmenüüsse. Kui Sa soovid nüüd edaspidi saada kiiresti mingi faili või kausta omanikuks, siis tee tal paremklõps ja kliki seejärel Take Ownership käsule:

Tee paremklikk ja kliki 'Take Ownership' käsule


- Kui Sa tahad antud programmi (käsku) uninstallida ehk likvideerida, siis tee sellel Ownership.exe (või Ownership64Bit.exe) failil jälle 2x klikk ja kliki seejärel nupule Uninstall - pilt.


Kolmas ja kõige parem meetod (Vista, Windows 7, Windows 8/8.1 ja Windows 10):

*** Sel juhul ei ole Sul seda eelpool toodud käsitsi moodust ja ka TOwnership.exe faili vajagi. Sul tuleb laadida alla ainult üks registrifail ja selle rakendamisel saad Sa oma kaustadele/failidele nii juurdepääsu kui ka täiskontrolli nende üle (st 'Full Control Permissions' ja 'Ownership' õigused) - loe sellest siinsamas edaspidi.

Märkus: On veel üks moodus teha ennast kausta (faili) omanikuks ja sellega likvideerida see tüütu "Access denied" dialoog ning seda saab teha ka CMD akna käsu takeown abil, loe sellest sealt.2) Failide ja kaustade üle täiskontrolli (Full control) saamine:

Ok, Sa oled küll selle "access denied" probleemiga hakkama saanud ja faili või kausta omanikuks saanud, aga üsna tihti juhtub nii et sellest ei piisa. Näiteks kui Sul on vaja mingit süsteemifaili (või kausta) kustutada või teda üle kopeerida või teda mujale siirdada jne, siis võib ilmuda teade, et Sa ei oma antud faili suhtes vajalikke õigusi, mis sest et Sa oled administraatori õigustega.


Seega tuleb Sul antud faili (kausta) üle saada ka täisõigused ('Full permission', 'Full control') ja seda võib teha mitut moodi:


a) Esimene keerulisem meetod (Windowsi enda vahenditega ja käsitsi):

 

Märkus: Juhul kui Sa ei näe seal Security vahelehes üleval enda kasutajanime, siis lisame ta sinna, see näide on tehtud Windows 10 süsteemis. Kui kasutajanimi puudub, siis klikime üleval nupule Edit... - pilt. Klikime üleval nupule Add... - pilt. Seejärel klikime nupule 'Advanced...' - pilt. Siis klikime jälle nupule Find Now - pilt. Seejärel otsime allpool otsingutulemustes enda kasutajanimi üles, märgistame ta ja klikime ülevalpool nupule OK - pilt. Klikime nupule OK - pilt. Märgistame üleval enda kasutajakonto, paneme allpool veerus 'Allow' kõikidesse ruutudesse linnukesed ja klikime OK - pilt. Klikime lõpuks OK - pilt.

 

b) Teine lihtsam meetod (saame failide/kaustade üle täiskontrolli paremklõpsuga kontekstmenüü käsu kaudu):

See kehtib Vista, Win 7, Win 8/8.1 ja Windows 10 puhul ning sel juhul ei ole Sul neid ülaltoodud ja muid mooduseid vaja kasutada!

Sul tuleb laadida alla üks registrifail ja selle rakendamisel saad Sa oma kaustadele/failidele nii juurdepääsu kui ka täiskontrolli nende üle (st 'Full Control Permissions' ja 'Ownership' õigused).

- Tee soovi korral enne süsteemi taastepunkt (System Restore point);
- Lae siitsamast alla oma töölauale Kehtesta_Admin_Full_Permissions.zip fail ja paki ta lahti;
- Tee Kehtesta_Admin_Full_Permissions.reg failil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Merge;
- Seejärel kliki nupule Run, siis ilmuvas UAC aknas nupule Yes, siis uues aknas jälle Yes ja lõpuks OK.

Kui Sa teed nüüd mingil süsteemi- või suvalisel failil/kaustal paremklõpsu, siis näed Sa kontekstmenüüs sellist uut käsku nagu "Kehtesta Admin Full Permissions" ja kui Sa klikid antud käsule, siis saad antud failile või kaustale nii ligipääsu kui ka administraatori täisõigused - pilt.

Tehes nüüd mingil kaustal või failil paremklõpsu ja valides selle "Kehtesta Admin Full Permissions" käsu, siis ilmub kõigepealt UAC aken, kus kliki Yes ning seejärel näed Sa kas korraks või siis pikemat aega Command Prompt musta akent, mis näitab, et Sinu korraldus täidetakse.

Märkus: Kes soovib seda asja tühistada ja viia oma register tagasi tema esialgsesse seisundisse, see laadigu siit alla Annuleeri_Admin_Full_Permissions.zip fail, pakkigu ta lahti ja tehku 2x klõps Annuleeri_Admin_Full_Permissions.reg failil.

 


!!! Juhul kui Sa ei saa, vaatamata nendele eelpool toodud protseduuridele, ikkagi mingi kausta või failiga midagi ette võtta, siis mine pärast neid tegevusi otse Kaitstud Režiimi (Safe Mode) ja proovi seal edasi - aitab! Windows 10 puhul on sellest Kaitstud Režiimist juttu seal.
c) Kolmas moodus seda teha on kasutada CMD akna käsu 'cacls' abi:

Me saime küll faili (kausta) omanikuks, aga et teda kustutada, muuta või üle kirjutada, peame me saama tema üle ka täieliku kontrolli (Full controll), kasutame selleks nüüd cacls käsku.

Cacls käsu süntaks on:

CACLS filename
[/T] [/E] [/C] [/G user:perm] [/R user [...]] [/P user:perm [...]] [/D user [...]]


Meie kasutame siin ainult käsku cacls ja tema parameetrit /G user:perm, mis annab kasutajale teatud juurdepääsuõigused mingile failile. Kui kasutame /G user:F, siis antakse kasutajale täiskontroll faili üle.

Näide:

cacls C:\Windows\System32\mspaint.exe /G ahv1:F (St tipime calcs käsu koos vajaliku failinime ja tema aadressiga ning ka oma kasutajanime. Vajutame ENTER ja seepeale ilmub Yes/No küsimus, kus vajutame klahvi YES ja siis jälle ENTER):

full control


Märkus: Kui nüüd aga ilmub teade 'Access denied', siis Sa ei teinud end eelnevalt selle faili (kausta) omanikuks (owner) ja Sa pead seda siis tegema (eelpool oli sellest juttu) ning sooritama seejärel uuesti antud operatsiooni.

Siin saime me täieliku kontrolli faili mspaint.exe üle. Kuna minu kasutajanimi on ahv1, siis pidin ma selle sisestama, aga Sina asenda ta omaenda kasutajanimega (st näiteks, kui Sinu kasutajanimi on Jeesus, siis tipi käsurea lõppu /G Jeesus:F, vaata ülemist pilti).

Windows 7 süsteemis tehtud taoline aktsioon:

hangime endile täielikud õigused


Nüüd saad Sa antud faili kustutada, aga juhul kui ikkagi ei saa, siis tee kompuutri restart ja lae ennast kaitstud režiimi (Safe Mode) ja proovi sealkaudu.

 

NB! Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.

< Ülesse

 

Tagasi eelmisse kohta (või siis Win 7 pealehele)Uutelt kiirkorraldustelt "- Shortcut" teksti ja "noolekese" eemaldamine

 

Iga kord kui Sa lood oma töölauale või siis mingisse kausta uue kiirkorralduse/otsetee (Shortcut), siis lisatakse sellele automaatselt sõna " - Shortcut" ja iga kord pead Sa selle teksti käsitsi eemaldama.

Kiirkorraldus (otsetee) asub töölaual - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Kiirkorraldus (Shortcut)

Kiirkorraldus (otsetee) loodi kausta sisse:

kiirkorraldus asub kaustas

Sellest tüütusest võib saada lahti ühe muudatusega ja teeme seda Windowsi Registris. Klõpsa Start ja tipi otsimiskasti sõna regedit (või regedit.exe) ning vajuta ENTER. Ilmuvas UAC aknas klõpsa Coninue (või Yes) ja otsi seejärel ülesse alpooltoodud registrivõti:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer

Otsi registris Explorer key

Tee akna paremas pooles 2 x klõps "link" võtmel ja muuda vaikimisi 1e 00 00 00 väärtust—st muuda 1e suuruseks 00 nii et link väärtuseks peab jääma 00 00 00 00. Ja tulemus (pilt Win 10 süsteemist):

Ja tulemus (pilt Win 10 süsteemist)

 

Logi ennast nüüd välja ja siis jälle tagasi ning kogu lugu. See parandus kehtib ainult uutele loodavatele kiirkorraldustele (mitte juba vanadele olemasolevatele—neilt korista nad käsitsi ära).
Et antud muudatust annuleerida, selleks tuleb see 1e väärtus jälle taastada.

NB! Kes ei soovi seal registris "askeldada", need võivad laadida siitsamast alla paar faili, mis teevad sellesama töö ära:

Lae see ZIP fail alla, paki lahti ja tee seejärel eemaldaShortcutTekst.reg failil paremklõps ning vali kontekstmenüüst käsk Merge. Et asi kindel oleks, tee ka kompuutri restart.

Lae need failid alla siit!

Kes aga soovib nendelt kiirkorraldustelt eemaldada ka nende ikoonide alla vasemas nurgas olevat väikest noolekest, need laadigu siit alla eemalda_shortcut_nool.zip fail, pakkigu see lahti ja käivitagu eemalda_shortcut_nool.reg fail; lae ta alla siit!

Windows 7 opsüsteemi veebilehel pakutakse veel ühte head viisi kiirkorraldustelt nii "noolekese" kui ka sõna "Shortcut" või siis nendest ainult ühe eemaldamise moodust (programmi Vista Shortcut Manager abil) - info.
Veel saab sealt infot seks puhuks kui teiste kasutajate töölaudadelt kadusid kiirkorraldused... - siin.

< Ülesse

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja koju About Us | Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik