Vista sisukorda

 

Koju1

 

Koju2

 

SISUKORD

 

Arvutiabi

 

Koolitus & help

 

Minu lugu...

 

XP, Vista, Windows 7, Windows 8/8.1 ja Windows 10: Väga tüütu 'Access denied' probleem. Oma kaustadele ja failidele ligipääsuprobleemi lahendamine ehk failide ning kaustade üle täiskontrolli (Full control) saamine.

 

Uutelt kiirkorraldustelt (otseteedelt) teksti "- Shortcut" eemaldamine.

 

 

 

Märkus: Allpool toodud jutt käib nii Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8 (8.1) kui ka Windows 10 kohta.

 

 

 

Kaustadele ja failidele juurdepääsu ning nende üle täiskontrolli saamine


1) "Access denied" probleemi lahendamine ja end kausta või faili omanikuks tegemine:

Kui Sa üritad avada mingit kausta või modifitseerida suvalist süsteemifaili, siis võib ilmuda järgmine teade: "access denied" (juurdepääs keelatud) ja kogu lugu. Ja seda vaatamata sellele et Sa oled kompuutri administraator või administraatori õigustega kasutaja ning peaksid seega omama kõiki õigusi, et oma arvutiressurssidele ligi pääseda.

Sa võid saada näiteks järgmised veateated:

"Folder is not accessible. Access is denied."

"You don't currently have permission to access this folder. Click Continue to permanently get access to this folder."

"You have been denied permission to access this folder. To gain access to this folder you will need to use the security tab."

access denied


Ühesõnaga jutt käib ikka nendest kasutajatest, kes logisid kompuutrisse sisse kui administraatorid (või administraatori õigustega), aga neile ilmub ikkagi mingil ajal see tüütu "access denied" teateaken. (Kui Sul ei ole administraatori õigusi, siis peabki see "access denied" teateaken aeg-ajalt ilmuma....)Tee järgmist:

a) Kõigepealt kontrolli, et kas Sul on ikka administraatori õigused: Kui Sa kasutad kompuutrit üksi ja logisid süsteemi sisse kui administraator, siis on kõik OK. Kui aga kompuutril on veel ka teisi kasutajaid, siis kontrolli, et mis õigused Sinul on ja tee seda järgmiselt: Klõpsa Start > Control Panel (Juhtpaneel), siis klõpsa lingile User Accounts and Family Safety (Kasutajakontod ja pere turvalisus) ja seejärel lingile User Accounts (Kasutajakontod). Nüüd vaata akna paremas osas, et millised õigused Sinu kasutajakontol üleüldse on.... Alumiselt pildilt on näha, et antud kasutaja omab administraatori õigusi ja ta võib selles kompuutris kõike teha:

Tema on administraator

 

Märkus: Windows XP-s tee nii: Start > Control Panel, siis 2x klõps User Accounts'il (kui Sul on 'Classic View' vaade) ja seejärel näed Sa akna allosas, et mis õigused Sinu kasutajakontol on.

Windows 10 puhul aga Start > Windows System > Control panel, seejärel 'Category' vaates kliki User Accounts lingile ja siis kliki uues aknas jälle User Accounts lingile - pilt.

Enda kasutajakontot näed Win 10 süsteemis ka 'Settings > Accounts > Your info' lehel - pilt.

 

b) Seejärel et Sa saaksid ligi ka süsteemi poolt varjatud elementidele, tee järgmist:

- Windows Vistas: Kliki nupule Start, siis All Programs, siis Accessories ja lõpuks Windows Explorer. Seejärel ava üleval nuppuderibal Organize rippmenüü ja vali sealt punkt Folder and search options (Kui Sa olid varem aktiveerinud seal menüüriba, siis võid ka valida menüüst Tools käsu Folder Options...).
Seejärel ava vahekaart View ja aktiveeri raadionupp Show hidden files and folders, siis keri "liftiga" allapoole ning korista linnukesed järgmistest ruutudest: Hide extensions for known file types ja Hide protected operating system files (Recommended).
Kui ilmub mingi hoiatusaken, siis klõpsa lihtsalt nupule Yes. Kui said seal lehel View valmis, siis klõpsa sealsamas üleval nupule Apply to Folders (või Apply to All Folders) ja sulge see dialoogiaken nupu OK abil.

- Windows 7 ja 8/8.1: Klõpsa nupule Start, siis All Programs, siis Accessories (Tarvikud) ja lõpuks Windows Explorer (File Explorer). Seejärel ava üleval nuppuderibal Organize (Korralda) rippmenüü ja vali sealt punkt Folder and search options (Kausta- ja otsinguvahendid). Kui Sa olid varem aktiveerinud seal ka menüüriba, siis võid ka valida menüüst Tools käsu Folder Options... (Tööriistad > Kaustasuvandid...).
Seejärel ava vahekaart View (Vaade) ja aktiveeri raadionupp Show hidden files, folders, and drives (Kuva peitfailid, -kaustad ja -draivid). Pärast seda keri "liftiga" sealsamas allapoole või tagasi ülespoole ja korista linnukesed järgmistest ruutudest: Hide extensions for known file types ja Hide protected operating system files (Recommended). [Hiljem, pärast oma töö lõpetamist, tuleks sinna Hide protected operating system files (Recommended) ruutu linnuke jälle tagasi panna!]
Kui ilmub mingi hoiatusaken, siis klõpsa lihtsalt nupule Yes. Kui said seal lehel View valmis, siis klõpsa sealsamas üleval nupule Apply to Folders (või Apply to All Folders) ja sulge see dialoogiaken nupu OK abil.

- Windows 10: Kliki Start > Windows System > File Explorer või siis ava see File Explorer (endine Windows Explorer) otse alt tegumiriba kaudu, klikkides seal tema ikoonile. Seejärel avad View vahekaardi ja siis klikid üleval ribamenüüs Options nupule - pilt. Pärast seda avad 'Folder Options' dialoogiaknas View vahelehe, aktiveerid Show hidden files, folders, and drives raadionupu ja koristad linnukesed järgmistest ruutudest: Hide extensions for known file types ja Hide protected operating system files (Recommended) - pilt. [Hiljem, pärast oma töö lõpetamist, tuleks sinna Hide protected operating system files (Recommended) ruutu linnuke jälle tagasi panna!]

Windows 10 puhul saad kiiresti varjatud elementidele ligipääsemiseks teha ka järgmist: Klikid all tegumiribal File Explorer ikoonile, avad View vaate ja paned ribamenüü Show/hide sektsioonis linnukesed 'File name extensions' ning 'Hidden items' ruutudesse - pilt.

- Windows XP-s tee sedasama ja seal vali kohe menüüst Tools käsk Folder Options...
Seejärel ava vahekaart View ja aktiveeri raadionupp Show hidden files and folders, siis keri "liftiga" allapoole ning korista linnukesed järgmistest ruutudest: Hide extensions for known file types ja Hide protected operating system files (Recommended). Windows XP-s korista lisaks eelnevale ka linnuke ruudust Use simple file sharing (Recommended)—sellega pääsed Sa ligi ketaste omadusteakna Security lehele.
Kui ilmub mingi hoiatusaken, siis klõpsa lihtsalt nupule Yes. Kui said seal lehel View valmis, siis klõpsa sealsamas üleval nupule Apply to Folders (või Apply to All Folders) ja sulge see dialoogiaken nupu OK abil.

 

c) Nüüd tee ennast vajaliku kausta või faili omanikuks (owner):

- Windows Vista, Windows 7 ja 8/8.1 jooksutajad: Seejärel mine sinna, kus asub see kaust või fail, mis põhjustas selle "Access denied" probleemi ja tee ennast antud kausta või faili omanikuks (owner). Kasutame antud näites kausta DriverStore, mis asub aadressil: "C:\Windows\System32\drivers" ja teeme endid selle kausta omanikuks:

Märkus: Kui Sa oled kompuutri üks kasutajatest (tavakasutaja või administraator) ja soovid mingit kellegi teise poolt loodud faili avada ning seejärel ilmub seesama "access denied" teade, siis kontrolli, et kas Sul on õigust seda faili avada:

 

- Windows 10puhul vajaliku kausta või faili omanikuks saamine:

* Teeme seda nüüd "Bmirror87" kausta näitel. Tee vajalikul kausta- või faili ikoonil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties. Seejärel ava vahekaart (sakk, tab) Security ja kliki allpool nupule Advanced (Täpsemalt) - pilt.

* Kliki üleval 'Change' lingile - pilt.

* Nüüd kliki 'Advanced...' nupule - pilt.

* Kliki järgmises aknas 'Find Now' nupule - pilt.

* Seejärel otsi allpool otsingutulemustes enda kasutajanimi üles, märgista ta ja kliki ülevalpool nupule OK - pilt.

* Pärast seda kliki ilmuvas varasemas aknas nupule OK - pilt.

* Pane üleval linnuke ruutu "Replace owner on subcontainers and objects" ja kliki all nupule Apply - pilt.

* Kliki ilmuvas teateaknas nupule OK. Kliki jälle OK - pilt.

* Ja kliki lõpuks esimeses aknas nupule OK - pilt.

 


2) Failide ja kaustade üle täiskontrolli (Full control) saamine:

Ok, Sa oled küll selle "access denied" probleemiga hakkama saanud ja faili või kausta omanikuks saanud, aga üsna tihti juhtub nii et sellest ei piisa. Näiteks kui Sul on vaja mingit süsteemifaili (või kausta) kustutada või teda üle kopeerida või teda mujale siirdada jne, siis võib ilmuda teade, et Sa ei oma antud faili suhtes vajalikke õigusi, mis sest et Sa oled administraatori õigustega.


Seega tuleb Sul antud faili (kausta) üle saada ka täisõigused ('Full permission', 'Full control') ja tee selleks järgmist:


 

Märkus: Juhul kui Sa ei näe seal Security vahelehes üleval enda kasutajanime, siis lisame ta sinna, see näide on tehtud Windows 10 süsteemis:

* Kui kasutajanimi puudub, siis klikime üleval nupule Edit... - pilt.

* Klikime üleval nupule Add... - pilt.

* Seejärel klikime nupule 'Advanced...' - pilt.

* Siis klikime jälle nupule Find Now - pilt.

* Seejärel otsime allpool otsingutulemustes enda kasutajanimi üles, märgistame ta ja klikime ülevalpool nupule OK - pilt.

* Klikime nupule OK - pilt.

* Märgistame üleval enda kasutajakonto, paneme allpool veerus 'Allow' kõikidesse ruutudesse linnukesed ja klikime OK - pilt.

* Klikime lõpuks OK - pilt.

 

 

3) Kui Sa saad "Location is not available. Access is denied." veateate:

Kui Sa üritad avada oma lokaalset ketast või partitsiooni, siis Sa ei saa seda avada ja ekraanile ilmub näiteks järgmine veateade: "Location is not available. D:\ is not accessible. Access is denied."

Muuda juurdepääsu antud kettale või partitsioonile:

* Ava Windows Explorer (File Explorer), tee sellel kettal või partitsioonil või USB draivil, millele Sa ei pääse ligi, paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst Properties käsk.

* Ava "Security" vaheleht ja kliki all Advanced nupule.

* Kliki järgmises aknas allpool Add nupule - pilt.

 

Märkus: Juhul kui Sa kohe ei näe seda "Add" nuppu vaid näed selle asemel Change permissions nupule, siis kliki sellele nupule ja Sa näed järgmises aknas ka seda "Add" nuppu.

 

* Kliki uues aknas Select a principal lingile:

Kliki uues aknas Select a principal lingile

 

* Kliki järgmises aknas Advanced... nupule:

Kliki järgmises aknas Advanced... nupule

 

* Kliki uues aknas Find Now nupule, otsi oma kasutajanimi üles ja kliki OK.

* Seejärel vali järgmine informatsioon ja kui valmis, siis kliki allpool OK ning siis jälle OK, et kõik tehtu salvestada ja aknad sulgeda:

Seejärel vali järgmine informatsioon ja kui valmis, siis kliki allpool OK

 


!!! Juhul kui Sa ei saa, vaatamata nendele eelpool toodud protseduuridele, ikkagi mingi kausta või failiga midagi ette võtta, siis mine pärast neid tegevusi otse Kaitstud Režiimi (Safe Mode) ja proovi seal edasi - aitab! Windows 10 puhul on sellest Kaitstud Režiimist juttu seal.


< Etteotsa

 

Tagasi eelmisse kohta ..............või siis............ Win 7 pealeheleUutelt kiirkorraldustelt "- Shortcut" teksti eemaldamine.

(Märkus: See meetod ei tarvitse Wimdows 10 kõige uuemate versioonide puhul enam töötada.)

 

Iga kord kui Sa lood oma töölauale või siis mingisse kausta uue kiirkorralduse / otsetee (Shortcut), siis lisatakse sellele automaatselt sõna " - Shortcut" ja iga kord pead Sa selle teksti käsitsi eemaldama.

Kiirkorraldus (otsetee) asub töölaual - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Kiirkorraldus (Shortcut)

Kiirkorraldus (otsetee) loodi kausta sisse:

kiirkorraldus asub kaustas

Sellest tüütusest võib saada lahti ühe muudatusega ja teeme seda Windowsi Registris. Klõpsa Start ja tipi otsimiskasti sõna regedit (või regedit.exe) ning vajuta ENTER. Ilmuvas UAC aknas klõpsa Coninue (või Yes) ja otsi seejärel ülesse alpooltoodud registrivõti:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer

Otsi registris Explorer key

Tee akna paremas pooles 2 x klõps "link" võtmel ja muuda vaikimisi 1e 00 00 00 väärtust—st muuda 1e suuruseks 00 nii et link väärtuseks peab jääma 00 00 00 00. Ja tulemus (pilt Win 10 süsteemist):

Ja tulemus...

 

Logi ennast nüüd välja ja siis jälle tagasi ning kogu lugu. See parandus kehtib ainult uutele loodavatele kiirkorraldustele (mitte juba vanadele olemasolevatele—neilt korista nad käsitsi ära).
Et antud muudatust annuleerida, selleks tuleb see 1e väärtus jälle taastada.

Windows 7 opsüsteemi veebilehel pakutakse veel ühte head viisi kiirkorraldustelt nii "noolekese" kui ka sõna "Shortcut" või siis nendest ainult ühe eemaldamise moodust (programmi Vista Shortcut Manager abil) - info.

Veel saab sealt infot seks puhuks kui teiste kasutajate töölaudadelt kadusid kiirkorraldused... - siin.

< Etteotsa

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja koju About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik