Vista sisukorda

icon Koju1

icon Koju2

icon SISUKORD

icon Arvutiabi

icon Koolitus & help

Kirjapanijast...

 

Kuidas seada kompuutri alglaadimise ehk buutimise seadet (boot device).

Kuidas teha kindlaks, et kas Sinu CD-ROM seade (või USB draiv) toetab alglaadimist või ta ei toeta seda ja et kas ta on ikka seatud esimeseks alglaadimise / buutimise seadmeks?

Mis on BIOS? Mis on UEFI ("EFI", "oofy" või "U effy") mehhanism ehk UEFI Firmware?

Kuidas valida oma BIOS/CMOS Setup'is alglaadimise seadmeks CD/DVD-ROM seadet või USB meediat?

 

(See käib kõikide Windowsite kohta!)

 

 

Uuendatud 01.10.13: Kõikides uutes kompuutrites on see vana BIOS mehhanism asendatud nüüd uuema ja parema UEFI ("EFI", "oofy" või "U effy") mehhanismiga. Loe lisaks siinsele ka sellest BIOS'i järglasest UEFI firmware'st sealt.

Loe siinsele lisaks veel ka järmist: "Ülevaade BIOS / MBR alglaadimise ehk buutimise kogu protsessist. | Mis on BIOS (vanemates- ja loomulikult üsna vanades kompuutrites)? | Mis on UEFI, mis asendab nüüd selle vana BIOS süsteemi? | Windows Secure Boot ja UEFI. | Kui Sa tahad Windowsi (või mingi muu operatsioonisüsteemi) installeerida kaasaegsesse UEFI-põhisesse kompuutrisse USB mälupulga abil, siis pead veel üht-teist teadma!".

 

Et installeerida mingit Windowsi operatsioonisüsteemi (k.a. Win XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ja kõrgem), siis on selleks kõige parem installeerida teda otse tema installeerimise CD/DVD plaadilt (või tänapäeval ka otse USB mälupulgast). Selleks peab aga meie CD-ROM seade (või USB draiv) toetama alglaadimist ehk buutimist ja kompuutri BIOS Setup'is peab alglaadimise esmaseks seadmeks olema määratud CD-ROM/DVD-ROM seade või siis USB pulk (mitte diskett või mingi muu seade). Juhul kui Sinu CD-ROM seade ei toeta alglaadimist või kui Sinu CD-ROM seade ei ole BIOS'is määratud alglaadimise esimeseks seadmeks, siis loe alljärgnevat. (See käib ka USB draivide ja väliste USB kõvaketaste kohta.)
Üldiselt toetavad kõikide uuemate kompuutrite CD-ROM ja DVD seadmed seda alglaadimist / buutimist, aga BIOS Setupis on võib olla vaja bootimisseade ümber valida, näiteks võis Sinu kompuutri endine omanik või Sa ise (olles hiljem selle ära unustanud) seada alglaadimise seadmeks disketiseadme või USB draivi.

 


Kuidas teha kindlaks, et kas Sinu CD-ROM seade (või USB draiv) toetab alglaadimist või ta ei toeta seda ja et kas ta on ikka seatud esimeseks alglaadimise / buutimise seadmeks? Mis on BIOS? Mis on UEFI ("EFI", "oofy" või "U effy") mehhanism ehk UEFI Firmware? Kuidas valida oma BIOS/CMOS Setup'is alglaadimise seadmeks CD/DVD-ROM seadet või USB meediat?

 

Kuidas teha kindlaks, et kas Sinu CD/DVD-ROM seade (või USB draiv) toetab alglaadimist või ta ei toeta seda ja et kas ta on ikka seatud esimeseks alglaadimise / buutimise seadmeks?

1) CD/DVD-ROM seadmete puhul: Kõige lihtsam viis selle kindlakstegemiseks on proovida seda oma olemasoleva Windowsi installeerimise CD/DVD plaadiga. Pane see plaat oma CD/DVD-ROM seadme sahtlisse ja käivita kompuuter või kui ta juba töötab, siis tee tema ümberlaadimine ehk restart. Kui kõik on korras, siis algab automaatselt Windows Vista installeerimise algfaas.
Korrasoleku puhul võib ilmuda ka kiri "Press any key to boot from CD" ja kui Sa seejärel vajutad oma klaviatuuril suvalist klahvi (nt tühiklahvi), siis peab toimuma kompuutri laadimine CD/DVD plaadilt ning ilmub järgmise kirjaga ekraan: "Setup is inspecting your computer's hardware configuration" (või "Windows is loading files...").
Kui aga Sinu CD/DVD-ROM seadmelt ei toimu alglaadimist ja installeerimist ei käivitata, siis tuleb kontrollida BIOS seadistusi. (Kuna tänapäeva kompuutrite CD/DVD-ROM seadmed toetavad kompuutri alglaadimist, siis vaatleme siin ainult seda BIOS'is esimese alglaadimise/buutimise seadme määramist - sellest siin edaspidi.)

2) USB meedia (USB mälupulk või väline USB kõvaketas): Nende puhul korda seda eeltoodut, aga eelnevalt pane oma BIOS seadistustes kompuutri esmaseks buutimisseadmeks USB meedia. Enne kui Sa lähed BIOS seadistusse, ühenda oma USB meedia/mäluseade arvutiga, muidu ei suuda BIOS teda tuvastada. Seejärel sisene 'BIOS Setup' ekraani / menüüsse ja otsi tema menüüdest järgmisi kirjeid ning kui leiad ta, siis sea talle kas "Enabled" või siis "Yes" parameeter: USB ZIP, USB FDD, USB HDD, USB Keyboard Legacy support, USB Function Support, USB Function For DOS, ThumbDrive for DOS, USB RMD-FDD, USB Mass Storage Device Configuration, USB-Stick, USB-ZIP, Removable Devices, External Devices, Legacy USB, Assign IRQ for USB või lihtsalt USB.

Kui Sa saad oma Windowsi installeerimisega lõpetatud, siis mine sinna BIOS seadistustesse jälle tagasi ja pane seal kõvaketas tagasi esmaseks buutimise seadmeks.


Mis on BIOS? Mis on UEFI ("EFI", "oofy" või "U effy") mehhanism ehk UEFI Firmware?

Mis on BIOS?

a) BIOS'i (Basic Input/Output System) peamiseks funktsiooniks on kompuutri ettevalmistamine selleks et teisi tarkvaraprogramme, mida hoitakse meediaseadmetel (kõvakettad, CD plaadid ja disketid), saaks laadida, käivitada ja nendega töötada. Kui Sa käivitad oma kompuutri, siis laetakse esmalt just seesama BIOS ja alles pärast teda operatsioonisüsteem. Seega võib Sinu uus kompuuter olla algul isegi ilma ühegi operatsioonisüsteemita (operatsioonisüsteem on selleks et Sa saaksid oma kompuutrit kasutada, st kirju kirjutada, muusikat kuulata, Internetis pornot vahtida, dokumente luua, filme vahtida, uusi programme installida jne, jne...) aga BIOS peab olema, sest ilma temata ei saa Sa oma kompuutrit üleüldse käivitadagi.
Või vastupidine näide: oletame, et Sul kompuutris täiesti töökorras operatsioonisüsteem, aga BIOS väljub rivist, siis sel juhul Sa ei saa oma opsüsteemile lihtsalt ligi, sest kompuuter ei käivitu...

BIOS hoiab enda mälus informatsiooni kõikidest Sinu kompuutri sisemistest (emaplaat, mälu, protsessor, emaplaati integreeritud audio ja videokaart jne) ja ka välimistest (monitor, hiir, klaviatuur, audio ja videokaart jne) seadmetest aga ka infot Sinu kompuutri kellaaja, kuupäeva, kõvaketta detailse kirjelduse kohta.

BIOS asub väikeses eraldi kiibis (tänapäeval põhiliselt flash mälus), mis on paigaldatud Sinu arvuti emaplaadile ehk süsteemiplaadile või peaplaadile. Oma BIOS'i saab ka uuendada ja kui ta väljub rivist, siis saab teda ka asendada. Näiteks kui Sa uuendad oma protsessorit või kõvaketast, siis võib juhtuda, et Sinu BIOS ei ühildu nendega, seega tuleb Sul teda uuendada. BIOS'se toodetakse mitmete firmade poolt aga kui Sul on vaja uuendada oma BIOS'i, siis tuleb Sul minna oma emaplaadi või siis Sinu kompuutri tootjafirma kodulehele mitte aga BIOS enda tootjafirma kodulehele ja otsida sealt uusim BIOS versioon. Kui Sa sisened BIOS'i, siis saada Sa seal muuta oma kompuutri seadeid ja likvideerida ka teatuid konflikte.
Neid BIOS'ide tootjaid on mitmesuguseid kuid kõige levinumad on firma Ami poolt toodetavad AMIBIOS oma versioonidega ja firma Award/Phoenix AWARDBIOS oma versioonidega. Üldiselt on nad aga üsna sarnased ja ka nende menüüdesse sisseminek on ka enam-vähem ühetaoline.

 

b) BIOS'i võib ka järmiselt defineerida: BIOS on Firmware kompuutrite jaoks ja siin tuleb teada, et alates 2013/2014. aastast on uutes kompuutrites see vana BIOS asendatud uuema UEFI (EFI jne) firmwarega. Basic Input/Output System ehk System BIOS, ROM BIOS või PC BIOS mehhanismi akronüümiks ongi seesama BIOS. Ta on üks Firmware tüüpidest, mida kasutakse IBM PC ühilduvate kompuutri buutimise ehk alglaadimise protsessis. BIOS Firmware on kompuutrisse sisseehitatud ja ta ongi esimeseks tarkvaraks, mis käivitatakse siis kui Sa oma kompuutri sisse lülitad.
Firmware on püsimälu, programmikoodi ja temas hoitavate andmete kombinatsioon. Firmware't omavate seadmete tüüpilisteks näideteks on igasugune olmetehnika, digitaalsed kellad, valgusfoorid, kompuutrid, kompuutrite välisseadmed (näiteks ruuterid), mobiiltelefonid, digitaalkaamerad jne. Selliste seadmete firmware kindlustabki antud seadme töö ja juhtimise.

Tuleb ka seda teada, et iga kompuuter sisaldab ka teisi Firmware'sid (BIOS või UEF / EFI baseeruvat). Näiteks võrgukaardid, videokaardid, RAID kontrollerid, kõvakettad, flash draivid, SSD kettad ja helikaardid omavad samuti sisseehitatud firmwaret.

 

Kui Sa käivitad oma kompuutri või teed tema ümberlaadimise, siis kohe algul ilmub kompuutri ekraani üla või allaossa kiri, mis lubab vajaduse korral siseneda BIOS Setup'sse. Näiteks võib see kiri välja näha selline: "Press DEL to enter SETUP".
Seega peame me kohe kompuutri käivitamise või ümberlaadimise alguses vajutama kiiresti tavaliselt < DELETE> klahvi ja seejärel satume me sinna vajalikku BIOS Setup ekraani/menüüsse, kus määrame siis oma alglaadimise seadme, näiteks CD-ROM või DVD-ROM seadme. Kuid on ka teisi klahve, millede abil me pääseme sinna BIOS seadistuste ekraani ja kus saame seejärel muuta oma alglaadimise seadet või teha seal midagi muud. Näiteks AMIBIOS versiooni 1.45 puhul tuleb kohe alglaadimise ajal vajutada klahvi <F11> (vastav kiri ilmub ekraanile) ja siis satutakse kohe menüüsse, mis lubab vahetada alglaadimise seadet, seega BIOS'i ei ole vajagi siseneda. Aga näiteks IBM osade kompuutrite puhul tuleb kohe pärast kompuutri restarti või käivitamist vajutada klahvi <F12> ja seejärel saame ilmuvast menüüst valida oma alglaadimise seadme. Osadel kompuutritel saab BIOS'i siseneda mingi funktsiooniklahvi (nt <F1>, <F2> jne... Näiteks Dell kompuutrite puhul võib selleks funktsiooniklahviks olla F2.) abil.

 

Mis on UEFI ("EFI", "oofy" või "U effy") mehhanism ehk UEFI Firmware?

Nagu juba eelpool sai mainitud, siis BIOS on just VANEMATE kompuutrite emaplaatide Firmware spetsiifiline nimetus. Uued kompuutrid sisaldavad aga erinevat ja uut tüüpi Firmware't, mida kutsutakse UEFI või EFI. Seega kõikides uutes kompuutrites (näiteks Windows 8.1 operatsioonisüsteemiga) on see vana BIOS mehhanism asendatud nüüd uuema ja parema UEFI ("EFI", "oofy" või "U effy") mehhanismiga.

PS! Tootevõtit (Product Key) hoitakse hoopis riistvaras: Uuemates (alates 2013 / 2014) Windowsi kompuutrites ei hoita seda tootevõtit enam tarkvaras (registris), plaatidel, pakenditel ega ka arvutikorpuste COA kleebistel. Uutes kompuutrites hoitakse Windowsi tootevõtit hoopiski kompuutri UEFI firmware's. Kui Sinu uus kompuuter tuleb näiteks koos Windows 8 operatsioonisüsteemiga ja kui ta ei oma seda aktiveerimisvõtmega COA kleebist, siis pole vaja end kohe "üles riputada". Sa võid teha oma sellesama Windowsi ümberinstalleerimise ja ta hakkab tööle isegi Sinult tootevõtit küsimata.

 

Kuna see on just Windowsi puhta või ümberinstalleerimise ja riistvara uuendamise puhul väga OLULINE, siis loe sellest BIOS järglasest UEFI firmwarest rohkem sealt.

 

 

Kuidas valida oma BIOS/CMOS Setup'is alglaadimise seadmeks CD/DVD-ROM seadet?

Märkus: Toon selle dokumendi lõpus ära erinevate kompuutrite BIOS'i sisenemiseks vajaminevate klahvide üsna täieliku loetelu.

 

Järgmises näites kasutan ma lihtsuse mõttes ühte AMIBIOS vanemat versiooni, kus peab kasutama DEL (DELETE) klahvi, et pääseda sinna BIOS Setup'i:

Kohe, kui Sinu kompuuter alustab alglaadimist, vajuta kiiresti seda DELETE klahvi. (Kui Sul on mingi muu BIOS versioon, siis proovi ka klahve - F2, F1, F10 või F8.):

 vajuta del klahvi


Kui Sa oled sisenenud sellesse BIOS Setup aknasse, siis satud Sa algul kohe tema peamenüüsse ja antud menüüs saad Sa liikuda ning valida vajalikke käske/menüüpunkte ainult oma klaviatuuri abil (näiteks noolklahvidega saad valida menüüpunkte ja klahvi <ENTER> abil saad siis siseneda antud menüüpunkti aknasse, klahv <F10> salvestab meie tehtud muudatused ja väljub BIOS Setup'ist, klahviga <Escape> (ESC) väljume ilma muudatuste salvestamiseta või siis väljume tema abil mingist menüüpunkti aknast ning jõuame tagasi peamenüüsse jne; kõik need juhised on iga akna allosas). Kõik need menüüd/käsud ja klahvid olenevad Sinu emaplaadi BIOS tootjafirmast ja BIOS Setup versioonist aga üldpõhimõte jääb samaks!

Alati tuuakse ära info, et milliseid klahve ja milleks neid tuleb kasutada. Hiirt siin kasutada ei saa!

Seejärel otsi sealt peamenüüst oma noolklahvide abil ülesse menüüpunkt BIOS Features SETUP või Advanced BIOS Features või BOOT või BOOT PRIORITY või Boot Sequence või midagi muud taolist ja vajuta klahvi <ENTER>.
Meie näite põhjal on selleks sõna BOOT, mis asub akna ülaääres:

vali BOOT

Kui Sa oled selle BOOT'i märgistanud, siis vajuta klahvi ENTER ja Sa jõuad sellesse BOOT menüüsse. Vali nüüd sealt noolklahvide abil rida BOOT DEVICE PRIORITY ja vajuta klahvi ENTER.

Märkus: Aga olenevalt Sinu BIOS tootjast ja selle versioonist, tuleb Sul võib olla otsida näiteks taolist rida nagu: Boot Sequence või siis First Boot Device või siis 1st Boot Device (esimene alglaadimisseade) ja vaata, et kas seal on valitud CD-ROM device.

oleme BOOT aknas


Kui Sa oled sisenenud "BOOT DEVICE PRIORITY" sektsiooni, siis näed Sa, et esimeseks laadimisseadmeks (1st boot device) on määratud "FLOPPY DRIVE" (st disketiseade) :

disketiseade


Liigu noolklahvidega selle 1st Boot Device [Floppy Drive] reale ja vajuta ENTER, ilmub järgmine ekraan:

vali CDROM

 

Vali oma klaviatuuri klahvide abil CD-ROM seade ja vajuta ENTER.

Sellega on Sinu esimeseks laadimiseadmeks CD-ROM seade ja nüüd tuleb Sul oma muudatused salvestada ja väljuda sellest BIOS Setup'ist.
Vajuta klahvi F10 või siis klahvi Esc ja siis F10, kuni ilmub järgmine aken:

salvesta

Kuna kiri OK on juba vaikimisi märgistatud, siis vajuta klahvi ENTER. Mõned kompuutrid nõuavad klahvi Y kasutamist, kui nii, siis vajuta "Y" klahvi ja siis ENTER.

Seejärel pane oma Windows Vista või mingi muu Windows'i versiooni installeerimise CD/DVD-plaat arvuti CD/DVD-ROM seadme sahtlisse ja tee oma kompuutri restart/ümberlaadimine.
Kui kõik on korras, siis algab Vista automaatne installeeerimine. Või siis ilmub teiste Windows'ite puhul algul kiri "Press any key to boot from CD" ja kui Sa seejärel vajutad suvalist klahvi oma klaviatuuril (nt tühiklahvi), siis peab toimuma kompuutri laadimine CD plaadilt ning ilmub järgmise kirjaga ekraanipilt: "Setup is inspecting your computer's hardware configuration".

vajuta suvalist klahvi


Toon lisaks veel näiteid teiste BIOS Setup versioonide menüüdest:

Alumine pilt kuvab DELL kompuutri BIOS Setup peamenüü ja siin tuleb algul valida menüüpunkt "Boot Sequence" ja seejärel määrata buutimise algseade:

Vali menüüpunkt 'Boot Sequence' ja tegutse...


Järgmisel pildil on teise kompuutri BIOS Setup menüüs aktiveeritud Boot (alglaadimise) menüüpunkt:

BIOS teine versioon


Siin on jällegi teist tüüpi menüü:

teine menu


Dell kompuutris tuleb BIOS Setup'i minekuks vajutada kohe esimeses ekraanis kiiresti klahvi F2:

klahv F2

 

USB meedia (USB mälupulk või väline USB kõvaketas): Nende puhul korda seda eeltoodut, aga eelnevalt pane oma BIOS seadistustes kompuutri esmaseks buutimisseadmeks USB meedia. Enne kui Sa lähed BIOS seadistusse, ühenda oma USB meedia/mäluseade arvutiga, muidu ei suuda BIOS teda tuvastada. Seejärel sisene 'BIOS Setup' ekraani / menüüsse ja otsi tema menüüdest järgmisi kirjeid ning kui leiad ta, siis sea talle kas "Enabled" või siis "Yes" parameeter: USB ZIP, USB FDD, USB HDD, USB Keyboard Legacy support, USB Function Support, USB Function For DOS, ThumbDrive for DOS, USB RMD-FDD, USB Mass Storage Device Configuration, USB-Stick, USB-ZIP, Removable Devices, External Devices, Legacy USB, Assign IRQ for USB või lihtsalt USB.Lõpetuseks toon veel ära suuremate tootjafirmade kompuutrites nende BIOS'sse sisenemise klahvid ja menüüd:

 

Uuendatud 2019:

Uuendatud 2019 - 1
Uuendatud 2019 - 2
Uuendatud 2019 - 3
Uuendatud 2019 - 4
Uuendatud 2019 - 5

 

Järgmised andmed oli siia juba aastaid tagasi sisestatud, aga suur osa neist kehtivad ka praegu:

Acer (Aspire, Power, Veriton, Extensa, Ferrari, TravelMate, Altos): Vajuta [F2] või [Del] klahve kohe pärast kompuutri käivitamist.
Acer (Altos 600 Server): Vajuta [Ctrl]+[Alt]+[Esc] või [F1] klahve alglaadimise ajal.
Acer (Vanemad PC): Vajuta [F1] või [Ctrl]+[Alt]+[Esc] klahve, et pääseda BIOS'i.
AMI (American Megatrends AMIBIOS, AMI BIOS): Vajuta [Delete] klahvi.
AMI (American Megatrends AMIBIOS, AMI BIOS) - vana versioon: Vajuta [F1] või [F2] klahvi.
Award BIOS (AwardBIOS): Vajuta [Del] klahvi kohe pärast voolu sisselülitamist.
Award BIOS (AwardBIOS) - vanem versioon: Vajuta [Ctrl]+[Alt]+[Esc] klahve buutimise ajal.
ALR: Vajuta [Ctrl]+[Alt]+[Esc] või [Ctrl]+[Alt]+[Del] klahve buutimise ajal.
ARI: Vajuta [Ctrl]+[Alt]+[Esc] või [Ctrl]+[Alt]+[Del] klahve...
AST Advantage: Vajuta [Ctrl]+[Alt]+[Esc] klahve...
Compaq (Presario, Prolinea, Deskpro, Systempro, Portable): Vajuta [F10] kui vilkuv kursor hüppab ekraani paremasse ülanurka...
Compaq (Presario, Prolinea, Deskpro, Systempro, Portable): Vajuta kohe [F10] klahvi kui ilmub logoga ekraan.
Compaq (Vanemad kompuutrid): Vajurta [F1], [F2], [F10] või [Del] klahvi...
Cybermax: Vajuta [Esc] klahvi...
Dell (XPS, Dimension, Inspiron, Latitude. OptiPlex, Precision, Vostro): Vajuta kohe algul F2 klahvi kui ilmub Dell logoga ekraan, kus üleval paremal ekraaniservas on kiri: "Entering Setup".
Dell (Vanemad 486 kompuutrid): Vajuta [Ctrl]+[Alt]+[Enter] alglaadimise alguses.
Dell (Mõned mudelid): Vajuta kaks korda arvutiplokil olevat Reset nuppu.
Dell Dimension L566cx: Vajuta [Del] klahvi.
Dell (Vanemad Laptop mudelid): Vajuta [Fn]+[Esc] või [Fn]+[F1] klahve.
DTK (Datatech Enterprises): Vajuta [Esc] klahvi kohe pärast PC käivitamist.
EISA: Vajuta Reset nuppu, siis vajuta [Ctrl]+[Alt]+[Esc] klahve kohe kui algab mälu loendamine või klõpsa siis ainult [Crtl]+[Alt]+[S] klahve.
eMachine (eMonster, eTower, eOne, S-Series, T-Series): Vajuta [Tab] või [Del] klahve...
eMachine (Vanemad PC'd): Vajuta [F2]
Fujitsu (LifeBook, Esprimo, Amilo, Tablet, DeskPower): Vajuta [F2] kui ilmub Fujitsu logoga ekraan.
Gateway, mis kasutab Phoenix BIOS'i (DX, FX, One, GM, GT, GX, Profile, Astro): Vajuta [F1]
Gateway (Vanemad PCs): Vajuta [F2]
Hewlett-Parkard (HP Pavilion, TouchSmart, Vectra, OmniBook, Tablet): Vajuta [F1] klahvi...
Hewlett-Parkard: Vajuta [F2] või [Esc]
Hewlett-Parkard (HP) Tablet PC: Vajuta [F10] või [F12]
IBM ThinkPad using IBM BIOS (Uuemad mudelid): Vajuta ja hoia all [F1] klahvi kohe kui lülitasid kompuutri sisse.
IBM ThinkPad, mis kasutab Phoenix BIOS'i: Vajuta [Ctrl]+[Alt]+[F11] kui ilmub DOS Prompt (käsurida)...
IBM PS/1 (Hilisemad mudelid), PS/ValuePoint ja 330s: Vajuta [Ctrl]+[Alt]+[?] klahve.
IBM PS/2 (Reference Partition'iga): Vajuta [Insert] buutimise ajal...
IBM PS/2: Vajuta [Ctrl]+[Ins] klahve siis kui kursor läheb ekraani paremasse ülaossa.
IBM PS/2 75 ja 90: Vajuta [Ctrl]+[Alt]+[?]
IBM (PC, XT, AT): Vajuta kohe [F1] klahvi...
IBM (Vanemad lauakompuutrid või läpakad): Vajuta [F2] klahvi.
Lenovo (ThinkPad, IdeaPad, 3000 seeriad, ThinkCentre, ThinkStation): Vajuta [F1] või [F2] klahvi...
Lenovo (Vanemad): Vajuta [Ctrl]+[Alt]+[F3], [Ctrl]+[Alt]+[Ins] või [Fn]+[F1] klahve.
Microid Research MR BIOS: Vajuta [F1].
Micron (MPC Computers ClientPro, TransPort): Vajuta [F1], [F2] või [Del] klahve...
NEC (PowerMate, Versa, W-Series): Vajuta [F2].
NEC Versa Notebook: Vajuta ja hoia all [F1] klahvi alglaadimise alguses.
Olivetti PC Pro: Vajutya [Ctrl]+[Alt]+[Shift]+[Del] (numbriklaviatuurilt)...
Packard Bell (8900 Series, 9000 seeriad, Pulsar, Platinum, EasyNote, imedia, iextreme): Vajuta [F1], [F2] või [Del] klahvi...
Packard Bell (varasemad 386 ja 486 mudelid): Vajuta [Ctrl]+[Alt]+[S].
Sharp (Notebook Laptops, Actius UltraLite): Vajuta [F2] klahvi kompuutri startimisel.
Sharp (vanemad PCs): Nõuab Setup Diagnostics CD-plaadi olemasolu...
Shuttle (Glamor G-seeria, D’vo, Prima P2-seeria, Workstation, X Mini XPC, Surveillance): Vajuta [F2] või [Del] alglaadimise alguses.
Sony (VAIO, PCG-Series, VGN-seeria): Vajuta [F1], [F2] või [F3] klahvi...
Sony Vaio 320 seeriad: PVajuta [F2] klahvi...
Tandon 386: Vajuta [Ctrl]+[Shift]+[Esc]
Tandon: Vajuta [Ctrl]+[Shift]+[Esc]
Toshiba (Portégé, Satellite, Tecra): Vajuta [Esc]
Toshiba (Portégé, Satellite, Tecra koos Phoenix BIOS'iga): Vajuta [F1] klahvi.
Zenith (Phoenix): Vajuta [Ctrl]+[Alt]+[Ins] klahve buutimise alguses.

 

Uuendatud 01.10.13: Kõikides uutes kompuutrites (näiteks Windows 8.1 operatsioonisüsteemiga) on see vana BIOS mehhanism asendatud nüüd uue UEFI ("oofy" või "U effy") firmware'ga - loe sellest BIOS järglasest UEFI firmware'st sealt.

Loe siinsele lisaks veel ka järmist: "Ülevaade BIOS / MBR alglaadimise ehk buutimise kogu protsessist. | Mis on BIOS (vanemates- ja loomulikult üsna vanades kompuutrites)? | Mis on UEFI, mis asendab nüüd selle vana BIOS süsteemi? | Windows Secure Boot ja UEFI. | Kui Sa tahad Windowsi (või mingi muu operatsioonisüsteemi) installeerida kaasaegsesse UEFI-põhisesse kompuutrisse USB mälupulga abil, siis pead veel üht-teist teadma!".

Etteotsa< Tagasi Windows Vista installeerimisse

< Tagasi Windows XP installeerimisse

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik