Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Arvuti jooksis kokku, mida teha? Kokkujooksnud ja töövõimetu süsteemi (Windows Vista) taastamine.

 

Sinu kompuutri iga kokkujooksmine ei ole kaugeltki mingi ületamatu katastroof. Kui Sa suudad natukenegi meenutada ja analüüsida, et mis umbes põhjustas Sinu kompuutri kokkujooksmise või kehva töö, siis ei ole tema parandamine ja taastamine probleemiks. Isegi siis, kui Sa ei suuda vea põhjust tuvastada, ei ole mingi probleem taastada oma kompuutri korralik töötamine.
Windows Vista omab piisavalt häid süsteemi taastamise ja probleemide lahendamise vahendeid.

Allpool toongi ära Windows Vista taastamise ja parandamise instrumentide kaks põhikategooriat:


Täiustatud alglaadimise (Advanced Boot Options) menüü kasutamine

Kui Sa käivitad kompuutri või teed tema ümberlaadimise/taaskäivitamise, siis vajuta kohe alglaadimise algul klahvi F8 ja ilmub alglaadimise/buutimise menüü (Advanced Boot Options / Täpsemad algkäivitussuvandid menüü).
Et Sa ikka jõuaksid sinna menüüsse, siis vajuta kohe mitu korda seda F8 klahvi ja tee seda kohe pärast kompuutri käivitamist (või restartimise algust).
Alltulev esimene alglaadimise menüü ilmub siis kui Sul ei ole OEM kompuuter või kui Sa tegid oma kõvaketta täiesti puhtaks ja kustutasid sellega ka oma taastamispartitsiooni ning installeerisid seejärel sinna oma Windows'i; antud menüüs puudub see ülalnimetatud Repair Your Computer menüüpunkt:

Vali Safe Mode


Järgmine alglaadimise/buutimise menüü aga sisaldab ka seda Repair Your Computer menüüpunkti - pilt.


Kui Windows Vista jääb juba startimisel "rippuma" (st Sa ei jõua kunagi oma Vista töölauani või sisselogimise ekraani), siis kasuta arvutiploki voolulülitit, et teha kompuutri restart. Siis sel juhul võib ilmuda umbes järgmine Windows Error Recovery menüü (Windows'i Veaparandamise menüü), mis pakub mõned abiparameetrid:

error recovery menu


Sõltuvalt sellest, et kuidas Sinu süsteem oli konfigureeritud, võid Sa sattuda, siis kui Windows Vista ei suuda käivituda, otse Windows Vista Taastamise Keskkonda (Windows Recovery Environment) mitte aga Windows Error Recovery menüüsse. Sellest Windows Recovery Environment'ist tuleb siin hiljem juttu.

 

Safe Mode (Kaitstud Reźiimi) kasutamine:

Nagu ka Windows'i eelmistes versioonides, saab ka Windows Vista's kasutada startimisel seda Kaitstud reźiimi minekut (Safe Mode'i), juhul kui me ei saa oma Windowsi normaalsel viisil käivitada. Safe Mode puhul kasutatakse ainult neid teenusi (services) ja draivereid, mida on tingimata süsteemi käivitamiseks vaja. Operatsioonisüsteem hakkab sel juhul kasutama üldist videodraiverit ja ekraani resolutsiooniks pannakse 800 x 600, kasutada saab ka klaviatuuri, hiirt, monitori, lokaalset kõvaketast ja ainult vaikimisi teenusi. Samuti toetatakse ka Sinu USB flash kettaid, kõvaketast, klaviatuuri ja hiirt, juhul kui Sinu BIOS omab nende seadmete äratundmise ja sisselülitamise parameetrit (kaasaegsete kompuutrite BIOS'id peaksid seda ka lubama).
Märkus: Et Sa saaksid Safe Mode's oma probleeme lahendada, selleks pead Sa omama administraatori kasutajakontot.

Safe Mode's saad Sa ligi sellistele vajalikele vahenditele nagu Device Manager, System Restore ja Registry Editor. Ka kõik lokaalsed Help and Support vahendid on kättesaadavad ja kui Sa valid Advanced Boot Options menüüst Safe Mode with Networking parameetri, siis saad ka Internetist abi.
Kuid üks tähtis abiline ei ole Safe Mode's kättesaadav ja selleks on Backup and Restore Center. Selleks et kasutada näiteks Complete PC Backup'i, tuleb Sul minna Windows Recovery Environment'i.

Kui Sa saad selles Safe Mode reźiimis normaalselt tegutseda, siis võid kindel olla, et Windowsi baasteenustega probleeme ei ole. Kasuta Device Manager'i, Driver Verifier Manager'i ja Event Viewer'it, et leida viga, mis võib probleemi põhjuseks olla. Kui Sa avastad, et hiljuti installeeritud programm või seade on vea põhjuseks, siis saad Sa kaitstud reźiimis nad eemaldada. Kasuta Device Manager'i, et uninstallida või kerida tagasi oma probleemse seadme eelmise vanema draiverini. Kasuta Control Panel'i, et likvideerida oma probleemne programm. Seejärel restardi oma süsteem ja vaata kas probleem sai lahendatud.

 

Süsteemi taastamine tema viimasesse heasse konfiguratsiooni (Last Known Good Configuration):

Kui Sa ei soovi või ei oska seal kaitstud režiimis tegutseda, siis proovi kohe sealt Advanced Boot Options menüüst valida Last Known Good Configuration (advanced) parameeter (menüüpunkt).
Iga kord, kui Sa stardid edukalt Windows Vista normaalsesse reźiimi, siis salvestab operatsioonisüsteem momendil olemasolevad draiverid ja registrivõtme HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet sisu. See salvestus on siis kasulik, kui Sa installisid mingi uue draiveri või tegid mingi riistvara konfiguratsioonimuudatuse ja süsteem ütles pärast seda ülesse. Kui Sa valid alglaadimise stardimenüüst Last Known Good Configuration (Advanced) parameetri, siis taastatakse eelmine töötav registrivõti.
Üldiselt on System Restore palju efektiivsem vahend kui seda on Last Known Good Configuration parameeter, sest System Restore taastab kõik Windows'i failid ja terve registri mitte aga ainult registri ühe võtme.

 

Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüü muud olulisemad parameetrid:

 

NB! Kui Sa ostad oma kompuutri koos juba eelinstalleeritud Windows Vista'ga (nn Vista OEM versiooniga), siis võib sellesse Advanced Boot Options menüüsse olla lülitatud ka käsk, mis käivitab Windows Recovery Environment'i.

Ülesse

 

Windows Recovery Environment (Windows'i Taastamise Keskkond)

Kui Sinu süsteem ei suuda isegi Safe Mode's startida, siis võid Sa tõsised probleemid lahendada Windows Recovery Environment'is.

Windows Recovery Environment'i käivitamine:

Kui Sul on olemas Windows Vista DVD plaat (võib kasutada ka Windows Anytime Upgrade DVD plaati), siis tee nii:

1. Pane Windows Vista DVD sahtlisse ja tee kompuutri restart ning las kompuuter laeb ennast DVD plaadilt.

Märkus: Enne vaata, et Sinu kompuutri BIOS'is oleks määratud alglaadimise esimeseks seadmeks CD/DVD ROM seade.
Mõni süsteem nõuab kohe alglaadimise alguses suvalise klahvi vajutamist, et laadida CD/DVD-plaadilt ja seda isegi siis kui Sa olid eelnevalt määranud BIOSis alglaadimise seadmeks CD/DVD plaadi. Seega jälgi hoolikalt kohe alglaadimise alguses ekraani ülaosa ja kui sinna ilmub kiri "Press any key...", siis vajuta kohe suvalist klahvi...

2. Kui Sa jõuad Install Windows ekraanini, siis vali vastav keele, aja ja rahaformaat ning klaviatuuri seadistus (Vali Estonian parameetrid).

Seejärel klõpsa Next ja ilmub järgmine ekraan:

vali Repair...


3. Ära klõpsa siin nupule Install now vaid klõpsa selle asemel lingile Repair your computer.Ilmub System Recovery Options dialoogiaken:

system recovery


4. Kui Sul on installeeritud mitu Windows Vista versiooni, siis vali neist ikka õige ja vajuta Next. (NB! Siinses loetelus ei näidata Windows'i varasemaid operatsioonisüsteeme.)
Kui Sul on OEM kompuuter juba eelinstalleeritud Windows Vista mingi versiooniga ja Sul on tootja poolt kõvakettale loodud eraldi Vista taastamisjaotus (partition), siis võib Sul seal System Recovery Options aknas olla ka näiteks Windows Recovery Environment (RECOVERY) jaotus. Sina vali ikkagi see Microsoft Windows Vista (C:), st see ketas, kuhu Sul on Vista tegelikult installeeritud.

Märkus: Kui Sa omad SATA (Serial ATA), SATA II või SCSI kasutajaliidest, mis nõuavad täiendavaid draivereid selleks et Windows RE saaks tuvastada Sinu kõvaketast, siis pane sel juhul oma draiveritega plaat sahtlisse ja klõpsa nupule Load Drivers (Vaata ülemist pilti), et lisada süsteemi taastamise sessiooniks vajaminevaid draivereid:

Lisadraiverid


5. Nüüd võib see Windows Vista Recovery Environment, mis oletab, et Sinu süsteem ei ole suuteline startima, käivitada automaatselt Startup Repair instrumendi, vajuta seal aknas nupule Cancel. (Kui Sa olid ka varem käivitanud Windows RE ja Startup Repair'i, siis võidakse see samm ka vahele jätta.) - pilt.


Ilmuvas kinnitusaknas klõpsa Yes nupule:

Klõpsa Yes6. Seejärel ilmub System Recovery Options menüü:

vali instrument

Tuletan veelkord meelde: Kui Sinu kompuutrisse, kui Sa ta ostsid, oli Windows Vista juba eelinstalleeritud nn OEM versioonina ja kui Sul ei ole Vista DVD plaati, siis on arvatavasti selle kompuutri tootja paigaldanud Windows Recovery Environment'i kõvakettale “recovery” osasse. Siis leiad selle Windows Recovery Environment või System Recovery Options käsu sealtsamast Advanced Boot Options menüüst, siis kui Sa vajutad klahvi F8 kompuutri alglaadimisel.

 

Rikutud või puuduvate süsteemifailide asendamine Startup Repair instrumendi abil:

Startup Repair on selles System Recovery Options menüüs kõige esimeseks elemendiks ja ta on ette nähtud rikutud või puuduvate süsteemifailide asendamiseks. Üldiselt, kui Sa ei tea, et miks Windows Vista ei käivitu, siis võid alustada alati sellest Startup Repair vahendist. (Mõningatel juhtudel võib antud instrument ka automaatselt käivituda.) Pärast tema valimist, alustab Startup Repair vahend probleemi lahendama ja kui asi õnnestub, siis ilmub järgmine aken, kus klõpsa nupule Finish ja seejärel tehakse restart. Kui kõik sai korda, siis laetakse Sind otse Windows'isse. Kui aga mingi viga jäi parandamata, siis laetakse Startup Repair uuesti. Kui Sa soovid saada rohkem infot selle kohta, et mida see Startup Repair korda saatis, siis võid klõpsata akna allosas lingile Click here for diagnostic and repair details.

vajuta finish

 

Kui Startup Repair ei ole aga suuteline probleemi lahendama, siis näed umbes taolist akent, mis soovitab Sul Microsoftiga ühendust võtta - pilt.

Märkus: Süsteemifailide kontrollimine Windows Vista's eneses:

Kui Sa töötad Windows Vista's ja saad mingi veateate või kahtlustad mingi süsteemifaili viga, siis kasuta sellist käsurea utiliiti nagu Sfc. Klõpsa nupule Start, siis vali All Programs > Accessories ja tee paremklõps Command Prompt'il ning vali kontekstmenüüst käsk Run as administrator. Vasta UAC hoiatusele. Seejärel tipi Command prompt aknas käsureale järgmine käsk: sfc /scannow ja vajuta ENTER (sõnade "sfc" ja "/scannow" vahel peab olema tühiklahv). Nüüd kontrollib see utiliit Sinu süsteemi ja püüab rikutud süsteemifailid parandada või siis need asendada; ta küsib Sult võib olla ka Windows Vista DVD plaadi sahtlisse panekut, et hankida sealt vajalikke süsteemifaile.

NB! Käsk sfc /scannow taastab Windowsi originaalsed süsteemifailid. Kui Sa kasutad antud käsku oma mittelegaalse (piraat) Windowsi puhul, kus Sa olid Windows Genuine Advantage (WGA) või Windows Activation Technology (WAT) vahendi mingi kräki abil välja lülitanud, siis taastab käsk sfc /scannow kõik esialgsed süsteemifailid ja ühtlasi kõrvaldab ka Sinu Windowsi aktiveerimise väljalülitamise või muu taolise kräki.
Nii et sellega pead Sa arvestama ja kui Sul on vaja antud käsku kasutada, siis pead oma mittelegaalse Windowsi aktiveerimise uuesti välja lülitama või muud moodi ta elimineerima.
Kuid seda sfc /scannow käsku on ka siis hea kasutada, kui Sa tahad oma WGA ükskõik millise kräki tühistada.

 

System Restore kasutamine:

Kui Startup Repair vahend ei lahenda Sinu probleemi või kui Sa arvad, et tegu ei ole süsteemifailides (näiteks oletad, et hoopis mingi seadme draiver võib olla vigane), siis võid Sa System Restore abil viia oma süsteemi tagasi tema eelmisse stabiilsesse konfiguratsiooni.
Sellest System Restore vahendist saad ülevaate siit!

Ainuke vahe selle System Restore kasutamisel Windows Vista sees ja tema kasutamisel Windows Recovery Environment'i sees, on see, et Windows Recovery Environment'is ei looda uut restore point'i (taastamispunkti). Seega, kui Sa ei ole tulemusega rahul, siis ei saa Sa kasutada ühtegi lihtsat meetodit, et seda taastamist tühistada. Teisest küljest Sa sisened sinna Windows Recovery Environment'i selle veendumusega, et midagi ei ole ju kaotada, pigem vastupidi, võita võib palju...

NB! Kui Sinu süsteemis on kõik EXE seosed (assotsiatsioonid) katkenud ja Sa ei saa enam käivitada ühtegi programmi, kiirkorraldust, CMD Promt akent, Regedit’it, System Restore’t, ühesõnaga mitte kui midagi! Mida sel juhul teha ja selle System Restore vahendi alternatiivsest kasutamisviisist loe siit!

 

Windows Complete PC Restore:

Complete PC Backup ja Complete PC Restore vahendid ei ole kättesaadavad Windows Vista Home Basic ja Windows Vista Home Premium versioonides.

Kui Sa tegid varem CompletePC Backup programmi abil oma süsteemikettast ülesvõtte/varukoopia (nn image backup'i), siis võid Sa Windows Recovery Environment'is kasutada Complete PC Restore käsku, et taastada see varukoopia. Sellega asendad Sa täielikult oma ketta sisu ja see moodus võib mõnikord olla ainuke efektiivne ning kiire moodus oma kokkujooksnud süsteemi päästmiseks.
Sellest CompletePC Backup programmist saad ülevaate siit!

Selle meetodi kasutamisel peab meeles pidama, et kõik failid, programmid, dokumendid ja muudatused, mis Sa tegid pärast selle image backup'i loomist, lähevad kaduma—seega püüa regulaarselt teha oma süsteemikettast image backup.

NB! Kui Sul on aga palju olulisi dokumente, mis olid loodud pärast viimast image backup'i tegemist, siis on üks moodus nende päästmiseks; Sa saad siin Windows Recovery Environment keskkonns veel enne Complete PC Restore käsu kasutamist kopeerida nad mingile eemaldatavale salvestusseadmele (nt oma USB mälupulgale). Sa võid Windows Recovery Environment'is kasutada selleks Command Prompt parameetrit, millest tuleb siin ka hiljem juttu.

Sa võid kasutada Windows Complete PC Restore't, et taastada varukoopia, mida hoitakse suvalisel lokaalsel kettal või siis CD või DVD plaatide komplektil. Kui Sa kasutad selleks oma CD/DVD plaate, siis pane CD-ROM seadme sahtlisse esmalt oma varukoopia komlekti viimane plaat, enne kui Sa klõpsad käsule Windows Complete PC Restore.Sel juhul leiab programm Sinu varukoopia ülesse ja alustab taastamist. Kui Sa paned oma varukoopia plaatidekomplekti esimese plaadi (või mingi muu), siis ei leita Sinu backup image't ülesse.

Kui Sul oli varem loodud rohkem kui üks varukoopia, siis vali avanevas aknas Restore a different backup parameeter ja klõpsa Next. Seejärel näed Sa kõiki oma olemasolevaid varukoopiaid, milledest vali sobiv backup image ja klõpsa jälle Next jne.

NB! Kui Sa kasutad Complete PC Restore't, et taastada varukoopiad kahele või enamale "puhtale" kõvakettale, st ketastele, mis ei oma signatuure ja jaotusi, siis taastamisprotsess ei õnnestu.
Et asi õnnestuks, mine Recovery Environment command prompt aknasse ja kasuta seal Diskpart käsku, et luua oma ketastele jaotused ja seejärel nad formaatida ('format' - ümbervormindamine). Seda käsku on ainult siis vaja kasutada, kui Sinu kompuutris on kaks või enamat fikseeritud puhast kõvaketast.

 

Windows Memory Diagnostic Tool'i käivitamine:

Kui Startup Repair ei suuda Sinu süsteemi käivitada ja kui nii System Restore kui ka Windows Complete PC Restore ei suuda süsteemi viia normaalsesse olekusse, siis võib tegu olla rikutud mäluga. Et seda hüpoteesi testida, klõpsa seal Startup Recovery Options menüüs Windows Memory Diagnostic Tool parameetrile. Seejärel küsitakse Sult, et kas tuleb kohe teha restart, et kontrollida mälu või siis teha seda järgmisel ümberlaadimisel. Vali loomulikult see esimene variant. Sa võid igal ajal vajutada klahvi F1, et tellida omaduste ekraani, kust saab valida Basic, Standard või siis Extended testimise. Kui Sa oled seal oma valikud jm seadistused teinud, vajuta klahvi F10, et jätkata.
Sinu süsteem teeb testimise järel restardi, kui ta seda suudab ja tulemus kuvatakse siis kui Sa logid ennast sisse.

 

Töötamine Command Prompt'iga:

Windows Recovery Environment Command Prompt on tekstipõhine konsool, mis lubab Sul täita paljusid ülessandeid konsooli käsureale käskude, mida Sa soovid käivitada, tippimise teel. Need käsud lubavad Sul teostada ülessandeid, mis on seotud Sinu kõvakettal asuvate failide juhtimise, kõvaketastele jaotuste loomise ja nende formaatimise, Winndows'i laadimise konfigureerimise, failide kustutamise ja kopeerimise, kompuutri kahjurite suhtes skaneerimise ja paljude muude ülessannetega. Windows'i eelmiste versioonide puhul ei lubanud Command Prompt käivitada programme, mis nõudsid graafilist kasutajaliidest (kuva). Kuid Command Prompt, mis asub Windows Vista taastamiskeskkonnas, lubab Sul käivitada ka mõningaid Windows'i programme.
Et jõuda command prompt aknasse, klõpsa System Recovery Options menüüs Command Prompt parameetrile ja avatakse järgmine aken:

command prompt aken

Sa maandud siin aknas RAM ketta, mida identifitseeritakse X kettatähisega, Sources alamkataloogi (kausta).
Kui Sa ei tunne Windows Command Prompt'iga töötamise tehnikat, siis midagi keeerulist siin ei ole. Esimene asi, mida siin teadma peab, on see, et siin ei ole graafilist kasutajaliidest (kuva) ja selle asemel pead Sa kõik oma käsud ise tippima. Kui Sa tahad mingit ülessannet siin täita, siis tipi oma klaviatuurilt lihtsalt vajalik käsk ja seejärel vajuta ENTER klahvi. Selles Recovery Console Command Prompt puhul on hea asi veel see, et Sa saad siit käivitada ka mõningaid Windows'i programme, näiteks nagu Notepad ja antiviirusprogrammi.

Toon siin ära ka mõned käsud, mis siin Command Prompt konsoolis töötavad. Et saada täiendavat infot mingi programmi kohta, selleks võid tippida programmi nime ja selle järele parameetri /h ning siis vajuta enter klahvi. Näiteks, kui Sa soovid copy käsu kohta infot saada, siis tipi konsooli käsureale copy /h ja siis vajuta enter klahvi.

 

Konsooli käsk
Kirjeldus
copy Kopeerib faili teise asukohta.
move Siirdab faili teise asukohta.
rd Eemaldab tühja kataloogi (kausta).
ren Nimetab faili või kataloogi ümber.
more Kuvab faili sisu ühe lehe kaupa, kasutatakse tavaliselt teksti/ascii failide lugemiseks.
type Kuvab terve faili sisu ühekorraga, mitte ühe lehe kaupa nagu seda more käsu puhul.
xcopy Kopeerib kausta ja terve tema sisu teise kohta.
mkdir Loob uue kataloogi.
diskpart Laeb Windows disk management programmi. Sellega saad luua, kustutada, kahandada ja laiendada oma olemasolevaid kõvaketta jaotusi (partition'e). Siit saab hankida ka infot oma kõvaketaste jaotuste kohta.
dir Kuvab jooksva kataloogi sisu või selle kataloogi sisu, mille Sa määrad kui argumendi.
cd Vahetab katalooge.
attrib Muudab faili või kausta atribuute.
del Kustutab faili.
bcdedit Kuvab ja lubab Sul muuta seda et kuidas Windows teostab alglaadimise. Seda võib siis kasutada kui tekib Windows Boot Manager'iga probleeme.
chkdsk Skaneerib Sinu kõvaketast vigade suhtes ja üritab neid ka parandada.
cmdkey Loob, kuvab ja kustutab kasutajanimed ja paroolid.
dispdiag Display Diagnostics.
wceutil Windows Event Collector Utility.
wevtutil Windows Events Command Line Utility.
control Avab Windows Control Panel'i.
convert Konverdib FAT draivi/ketta (volume) või USB meedia NTFS failisüsteemi. Sa ei saa konvertida jooksvat ketast. Rohkem infot sellest seal.
dxdiag DirectX diagnostic tool.
SFC utiliit System File Checker Utility - väga vajalik vahend rikutud ja muudetud süsteemifailide parandamiseks. Siin Command Prompt konsoolis võib kasutada selle SFC käsu nn "Run Offline System File Checker" varianti - loe sellest rohkem sealt.
   
Windows'i programmi nimi
Kirjeldus/märkus
C:\Windows\Notepad.exe Avab Windows Notepad'i nii et Sa saad näha ja redigeerida tekstifaile.
Ad-Aware Vaata, et ta oleks enne Command Prompt'i kasutamist normaalreźiimis uuendatud. Sa võid temaga skaneerida mälu, registrit, protsesse, kettaid jms.
Spybot - Search and Destroy Sama, mis ka Ad-aware.

 

Kui Sa oled Command Prompt kasutamise lõpetanud, siis tipi tema käsureale exit ja vajuta enter klahvi.

 

Kui Sul tekib pärast Windows Vista värskenduste (updates) allalaadimist või programmide jms installeerimisel probleeme või Sa ei saa käivitada Event Viewer'it jmt, siis saad abi võib olla siit!

 

Loe ka seda: "Kompuutri, millesse on eelinstalleeritud Windows Vista (Või Windows XP) OEM versioon, tagasiviimine tema originaalsesse tehasest väljalaskmise algseadistusteni juhul kui Sinu süsteem ei ole enam töövõimeline."—loe siit!

Ülesse

 

Edasi Vista veateadetesse ja STOP vigadesse >

< Tagasi

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik