Vista sisukorda

Koju1

Koju2

SISUKORD

Arvutiabi

Koolitus & help

Minu lugu...

 

Mis on OEM ja Windowsi OEM versioonid? Windowsi jaemüügi täisversioonid (nn karbiversioonid, 'full retail versions').

Microsofti litsentsipoliitika.

 

(Käib nii XP, Vista ja suuremas osas ka Windows 7 kohta. Windows 8 puhul on siin tehtud aga suuri muudatusi.)

 

 

Mõisted ja eeljutt:

Sa võid osta endale Windowsi operatsioonisüsteemi mitmel kujul:

 

Allpool tulebki juttu just nendest Windowsi OEM versioonidest ja nende erinevusest Windowsi karbiversioonidest (jaemüügi täisversioonidest) - Vista opsüsteemi näitel. Ükskõik mis viisil Sa selle palju odavama Windowsi OEM versiooni muretsed, peaksid sa teadma tema mõningaid nüansse.
NB! Windows 7 OEM infost saad lugeda sealt - üldpõhimõtted jäävad samaks, aga seal on palju lismaterjali, mis käib ainult Win 7 kohta. Windows 8 jaoks loe esmalt siintoodud materjal läbi ja seejärel loe Windows 7 kohta käivat materjali (sealt) ning lõpuks Windows 8 litsentsipoliitika olulistest muudatustest veel sealt.

Uus Windows 10 operatsioonisüsteem: "Windowsi uus aktiveerimise meetod, litsentseerimine ja tootevõti. Windows 10 aktiveerimise probleemide lahendamine. Kuidas minna piraat (mittelegaalselt / 'non-genuine') Windows 7 või Windows 8.1 süsteemilt üle legaalsele Windows 10 versioonile." - loe sealt.


Kes on teinud järgmist:

1) Alustanud Microsofti mingi Windowsi operatsioonisüsteemi lõppkasutaja litsentsilepingu (EULA—End User License Agreement) läbilugemist?
2) Kes on selle EULA algusest lõpuni läbi lugenud?
3) Kes on sellest EULA'st ka aru saanud?

Nagu arvata on, siis neid inimesi eriti palju just ei ole...


Mis on litsentsid ja nende omandamise meetodid:

Autorikaitse seadused näevad ette tarkvara autorile (tootjale) teatavad ainuõigused, üks sellistest on tarkvaraprogrammide koopiate tootmise õigus.

Litsentse saab omandada järgmistel viisidel:

 

Programmitoote omandamine tähendab selle kasutamise litsentsi (õiguste) omandamist. Igal kasutataval programmil peab olema litsents. Litsentsitingimused on määratud kindlaks lõppkasutaja litsentsilepingus (EULA—End User License Agreement).


Toodete OEM versioon:

Tarkvara võidakse tarnida koos arvutiga eelinstalleeritud versiooni kujul. Selliseid tooteversioone, mis on mõeldud tarnimiseks ainult koos uue riistvaraga, nimetatakse toote OEM-versioonideks. Kui toode on saadud riistvarast eraldi, siis on sellise toote kasutamine keelatud.
Kuigi Microsofti uuem litsentiseadus seda teha keelab, on siiski siin võimalus asja teataval viisil teistmoodi tõlgendada ja seda tehaksegi. Seega, kuigi OEM-versioon on põhimõtteliselt mõeldud ainult arvutitootjatele arvutitesse eelinstalleerimiseks, lubab uus litsentsitingimuste tõlgendus avamata OEM-litsentsi müüa ka igale arvuti kokkupanijale—ka eraisikule ja isegi siis, kui ta ei osta konkreetse müüja käest ühtegi arvutidetaili. See tähendab, et kui eraisik komplekteerib oma arvuti ise, võib ta sinna osta ka OEM-operatsioonisüsteemi. Muude toodete OEM-litsentsidele see võimalus ei laiene

Termin OEM tuleneb ingliskeelsetest sõnadest Original Equipment Manufacturer ehk originaalseadmete tootja. Praktikas aga mõeldakse OEM'i all kõiki arvutiriistvara edasimüüjaid ning OEM-tarkvara puhul arvuti valmistaja poolt arvutisse paigaldatud tarkvara...

OEM-tarkvara hind on soodsam tänu sellele, et erinevalt karbitootest pole OEM-versioonil paksu kasutusõpetust. Küll on aga OEM-versioonil kaasas autentsussertifikaat (COA) - kleebis, millel on hologramm ja tarkvara aktiveerimise võti (Product Key—tootevõti).

Märkus: Seega OEM ei kehti ainult tarkvara vaid ta käib ka igasuguse riistvara kohta.
Toon ühe näite erinevustest OEM kõvaketta ja jaemüügis müüdava kõvaketta kohta. Jaemüügis müüdav kõvaketas peab olema karbis koos ühenduskaablite, juhise, garantiikaardi ja vastava tarkvaraga, mis aitab ketast installeerida ja käivitada. OEM kõvaketta versioon on aga ainult antistaatilises pakendis/kiles ja kogu lugu, ei mingeid muid lisandeid.
Kui ostad poest mingi riistvarajupi, siis vaata, et Sulle ei müüdaks mingit osa OEM versioonina, mille eest Sa pead maksma aga tema täishinna (tavaline nipp...)! OEM versioonidega ei kaasne mingit garantiid või siis ainult väga lühikeseks ajaks, ka ei anta riistvarale kaasa lisajuppe ja juhiseid, aga kui Sind petetakse, siis maksad tema eest ikkagi täishinna.
Palju odavamat OEM versiooni riistvara võib siis osta kui Sa ei vaja lisajuppe, juhiseid ja garantiid (nt kõvaketta puhul ei olegi vaja neid lisakaableid, juhist ja tarkvara), aga jälgi sel juhul, et Sa maksaksid ikka tema OEM hinna mitte aga täishinna.

 

Lahti seletatult:

Ka varasemate Windowsite puhul kasutati nende nn OEM versioone. Teatavasti on OEM versioonid peaaegu poole odavamad kui seda on vastavate versioonide täisversioonid (st mida müüjakse pakendis koos juhisega/käsiraamatuga). Tegelikult on OEM ja nende täisversioonid (karbiversioonid) samaväärsed ja nad erinevad ainult oma hinna poolest.
Milleks need odavamad OEM versioonid üleüldse müüki lasti? Asi on nimelt selles, et suured kompuutrite tootjad ostavad neid Windows'i opsüsteeme korraga tuhandete kaupa ja installeerivad need siis oma uutesse müüdavatesse arvutitesse ning loomulikult kui ostetakse hulgi, siis peab ka hinda alla laskma. Teiseks põhjuseks oli see, et ka paljud arvutite müümisega tegelevad väikefirmad komplekteerivad ise oma müüdavaid kompuutreid ja seega ostsid ka nemad neid windoosasid hulgim. Ka ei soovinud osa kasutajaid osta uut kompuutrit vaid tahtsid ise komplekteerida oma arvuti ja seega võisid ka nemad omandada selle OEM vastava versiooni.
Varem võis Windows'i eelmiste versioonide puhul müüa neid OEM versioone ka siis, kui Sa ostsid näiteks mingi arvutijupi (kasvõi mingi kaablijupi või hiire) ja seega võisid Sa koos sellega osta ka Windows'i palju odavama OEM versiooni.

Aga alates 2005.a. lõpust hakkas kehtima oluline muudatus Microsoft OEM toodete litsentsireeglites ja põhiliseks muudatuseks oli see et nii Winows'i kui ka Office OEM tooteid tohib müüa ainult eelinstalleerituna. Ehk OEM-pakki lõppkasutajale arvutiga kaasa müüa ilma istalleerimata ei tohi. Ka ei saa OEM litsentsi enam hiire, mälu, kõvaketta jms kaasa müüa.

Tegelikult nagu eelpool juba juttu oli, võib äsjailmunud uue litsentsiseaduse tõlgendusega ka lõppkasutaja ise koostada enda kompuutri (olla nn 'system builder') ja seega muretseda endale ka selle Windowsi OEM versiooni.Windowsi karbiversioonide ja Windowsi OEM versioonide erinevused ja nende "rusikareeglid":

1) Windowsi OEM versioonid:

Kui Sa ostad uue kompuutri, millesse on Windowsi mingi versioon (näiteks Windows Vista Home Basic või Windows Vista Home Premium) juba sisse installeeritud ehk eelinstalleeritud , siis nimetatakse sellist teda Windowsi OEM väljalaskeks (versiooniks).

Suurem enamus Windowsi koopiaid ostetakse koos uue kompuutriga. Uues masinas on eelinstalleeritud ja aktiveeritud Windows juba olemas.

Tema aktiveerimine ja litsentseerimine on samuti erinev ning OEM ('Original Equipment Manufacturer') versioonid on jagatud kahte suurte klassi:

 

MIDA PEAKS OEM VERSIOONIDEST KINDLASTI TEADMA:

 

2) Windowsi jaemüügi versioonid ('retail versions') ehk siis karbiversioonid / täisversioonid:

 

Lõpetuseks:

Windows versioonide aktiveerimisest (Vista näitel) saab ülevaate sealt.


Windowsi aktiveerimise staatuse kontrollimine:

Et kontrollida, kas Sinu kompuuter on korralikult aktiveeritud, siis üheks lihtsaks meetodiks on Run käsu kasutamine. Selle abil saad Sa teada oma operatsioonisüsteemi ja tema versiooni, ta teatab ka et mis tüüpi litsents Sul on (näiteks kas Volume License või Multiple Activation key või standardne retail koopia). Ta näitab ka osa produktivõtmest ja aktiveerimise seisukorra (staatuse, st kas ta on aktiveeritud või ei ole seda).

  1. Mine Start ja klõpsa Run või vajuta klahve Windows + R.
  2. Tipi: slmgr.vbs -dli ja vajuta siis OK.
  3. Oota 5-20 sekundit kuni ilmub Windows Script Host aken.
  4. Vajuta OK et minna tagasi Windowsisse.

Aktiveerimise staatus

Märkus: Kui Sul on Windowsi OEM versioon, siis see osa registreerimisvõtmest, mida antud aknas kuvatakse, ei pea kokku langema Sinu arvutiplokli kestale kleebitud tootevõtme mingi osaga, ära ehmu, nii peabki see olema.
Kui Sa ostsid poest kompuutri, millesse on Windowsi mingi versioon juba eelinstalleeritud (st tema OEM versiooniga), siis on Windows juba ka aktiveeritud. Kui Sa kasutad nüüd mingit kolmandate firmade programmi, et "õngitseda" Windowsi registrist välja tema registreerimisvõtit (Product Key ehk CD-Key), siis Sa saad küll teda vaadata, aga kasutada ei saa. Seda seepärast et antud võti on tehase cd-key (nn peavõti ehk master-key), mida kasutati suurema partii Windowsi aktiveerimiseks ja seega ta erineb Sinu arvutiploki kestale kleebitud registreerimisvõtmest. Kui Sa tahad edaspidi teha oma Windowsi OEM versiooni ümberinstalleerimist või siis puhast installeerimist, siis pead Sa kasutama seda Sinu arvutiplokile kleebitud registreerimisvõtit.

 

Lisa: Uus Windows 10 operatsioonisüsteem: "Windowsi uus aktiveerimise meetod, litsentseerimine ja tootevõti. Windows 10 aktiveerimise probleemide lahendamine. Kuidas minna piraat (mittelegaalselt / 'non-genuine') Windows 7 või Windows 8.1 süsteemilt üle legaalsele Windows 10 versioonile." - loe sealt.

Ülesse

 

< Tagasi Vista versioonidesse ja installeerimisse

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja koju..................About Us .........|........Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik