Vista sisukordaVista sisukorda

Koju_1 Koju1

Koju_2 Koju2

icon SISUKORD

icon Arvutiabi

icon Koolitus & help

Kirjapanijast...

 

Windows Vistas (osaliselt ka Win XP, Win 7 ja Win 10 süsteemides) üsna tihti esinevad probleemid

(SISUKORD)


 

!!! Windows 7 probleemide sisukord seal.

 

Toon siin ära Windows Vista's, aga ka Windows XP's üsnagi sagedasti esinevate tõrgete ja veateadete (errors) selgituse ja nende probleemide lahendamise viisid.
Osa neist Windows Vista's ja ka Windows XP's juhtuvatest probleemidest lahendatakse Microsoft'i poolt loodavate ja pakutavate uute Vista väraskenduste (Updates) allalaadimise abil ja seepärast vaata, et kas Sul on ikka kõik Vista värskendused alla laetud. Pane Vista värskenduste allalaadimine kas automaatrežiimile või tee siis seda regulaarselt ise käsitsi:

1) Nende värskenduste (Updates) automaatne allalaadimine ja installeerimine:

 

2) Kui Sa oled kompuutri jõudluse tõstmiseks selle Windows Vista värskenduste allalaadimise vahendi välja lülitanud ja eelistad teha seda regulaarselt ise käsitsi:

 

Kuid seni kuni neid vajalikke hotfix'e ei pakuta ja paljude probleemide puhul seda ei tehtagi ning kui Sul on mingi allpooltoodud viga, siis saad ehk siit abi. Igatahes siintoodud probleemide puhul ei olnud neid vajalikke värskendusi 2007-nda aasta detsembri esimesel poolel veel olemas...PS! Kui Sa installeerid oma opsüsteemi esmakordselt või teed siis kunagi hiljem tema ümber -või parandusinstalleerimise, siis esimene asi, mida Sa pead pärast installimise lõpetamist kohe tegema, on Windows Updates (värskenduste) allalaadimine ja installeerimine. Kuigi Windows Update vahend on vaikimisi pandud automaatrežiimile, soovitaksin alustada kohe nende nende värskenduste käsitisi allalaadimist (klikk nupule Start, siis All Programs ja seejärel Windows Update). Kui Sa oled ühe portsu neid värskendusi kätte saanud ja installeerinud, siis tee jälle Start -> All Programs -> Windows Update ning kliki seejärel akna vasemas paanis lingile Check for updates; lae alla järgmine ports värskendusi. Kui oled selle järgmise portsu värskendusi alla laadinud ja installeerinud, siis alusta otsast peale, sest ühe korraga Sa kõiki värskendusi kätte ei saa, näiteks Vista puhul tuleb saada enne kätte kõik tema SP1 paketi värskendused ja alles seejärel hakatakse Sulle pakkuma ka tema SP2 värskendusi. Korda oma sellist tegevust seni kuni Sa oled kätte saanud kõik värskendused. Seejärel võid soovi korral lülitada Windows Update automaatrežiimi välja (süsteemi jõudluse tõstmiseks) ja teha ise regulaarselt (!) Start menüü kaudu nende värskenduste allalaadimist. Pärast opsüsteemi parandus -või ümberinstalleerimist võib nende kõikide värskenduste allalaadimine ja installeerimine võtta üsna palju aega ja see oleneb Sinu Internetiühenduse kiirusest, aga see asi tuleb ära teha ning sellest pääsu ei ole.
Kui Sa ei viitsi selle käsitsi allalaadimisega tegeleda, siis jäta see Windows Update vahend automaatrežiimile ja las ta tegutseb - aeg ajalt tuleb Sul teha ka süsteemi restarte.


Windows Update vahendi automaatrežiimi saad kehtestada nii: Kliki nupule Start, seejärel Control Panel > Security, siis klõps Windows Update kategoorialingi all lingile 'Turn automatic updating on or off' ja aktiveeri raadionupp 'Install updates automatically (recommended)'.
Sel teel võid selle automaatrežiimi vajaduse korral ka välja lülitada.Probleemid ja veateated (SISUKORD):


I. Juba varem eraldi kirjapandud artiklid:II. Probleemid (Sisukord):

 

 

Ilmub veateade kui Sa üritad installeerida Vista kompuutrile mingit uut seadet:


Kui Sa üritad installeerida mingit uut seadet, siis võib ilmuda järgmine veateade: "Windows encountered a problem installing the driver software for your device".
Lisaks sellele võid Sa saada ka järgmise veateate: ""Windows encountered a problem installing the driver software for your device. Windows found driver software for your device but encountered an error while attempting to install it. "Seadme_Nimetus"".

Selline veateade võib ilmuda sel juhul kui aadressil %Windir%\inf (Tavaliselt kaustas: C:\Windows\inf) asuv Infcache.1 fail on kas rikutud või siis puudub ta üleüldse.


Mida sel juhul teha:

1) Mine Microsoft'i hotfix'i KB940199 allalaadimise lehele—siia ja lae ta sealt alla oma töölauale.

Enne kui Sa saad ta alla laadida, kontrollitakse Sinu Windows Vista legaalsust, st et kas ta ei ole piraatversioon, selleks tuleb Sul teha:

-Alla laadida üks ActiveX kontrollelement ja ta installeerida (See toimub pärast Sinu luba automaatselt).
-Seejärel klõpsa Microsoft'i antud saidis nupule Continue ja lae alla GenuineCheck.exe utiliit (Lae ta alla oma töölauale); jäta see allalaadimise sait lahti.
-Käivita see allalaetud GenuineCheck.exe utiliit ja kopeeri ilmuv koodivõti oma süsteemi mälupuhvrisse;
-Kleebi see kood Microsoft’i saidis vastavasse lahtrisse ja alles siis viiakse Sind tagasi selle hotfixi allalaadimise lehele;
-Lae ta nüüd alla ja installeeri ta, st tee sellel allalaetud Windows6.0-KB940199-x86.msu failil 2x hiireklõps, seejärel tee kompuutri restart ja kõik saab olema OK.

2) Proovi nüüd oma seadet uuesti installeerida...

 

NB! Kellel on aga antud faili (hotfix'i) allalaadimisega probleeme või talle on sattunud "kogemata" Windows Vista mittelegaalne versioon, siis võib ta selle faili laadida alla otse siit.

Kui Sul on aga Windows Vista x64 süsteem, siis mine sinna.

* Teinekord aitab ka ainult INFCACHE.1 faili kustutamine, juhul kui ta on Sul C:\Windows\inf kaustas olemas. Et teda kustutada, selleks pead Sa omama administraatori õigusi ja antud faili suhtes ka täiskontrolli (Full Control); kuidas aga omistada endale mingi kausta või faili suhtes kõiki õigusi, sellest saad infot siit.
Kui Sa oled selle faili kustutanud, siis järgmine kord kui Sa hakkad mingit USB seadet installeerima ja Windows hakkab talle draiverit otsima, siis luuakse see fail jälle uuesti.

* USB seadmetest ja antud probleemi veel ühest väga heast lahendamise viisist saad ülevaate sealt!Kui Sinu mingis programmis kuvatakse menüüde ja muude elementide keelt arusaamatult. Kui ilmub veateade: "Unicode systems are not currently not supported" ja 'non-Unicode programmide' jaoks ekraani (kuva) keele vahetamine...:

(Windows XP, Vista, Windows 7, Win 8/8.1 ja Windows 10)


Kui Sa jooksutad või oled kunagi kasutanud sellist tarkvara (programmi), mis kirjutati rohkem keerulisemas keeles ja mis kasutab spetsiaalset märgistikku (st sümbolite komplekti - 'character set'), näiteks nagu Vene, Hiina, Araabia jne oma, siis kulub see juhend Sulle marjaks ära. Siin tuleb juttu Unicode'st ja ekraanikeele / kuvakeele muutmisest non-Unicode programmide jaoks ning seda seepärast et Windows kuvaks selliseid programme, mis kasutavad non-Unicode märgistikku, Sinu ekraanil õieti. Näiteks kui Sinu kuvakeeleks / ekraanikeeleks on inglise keel ja kui Sa nüüd käivitad näiteks mingi venelaste poolt kirjutatud tarkvara, siis kuvatakse selle programmi menüüd, aknad jms mingis arusaamatus "sigri-migri" keeles. Sama lugu on ka siis kui Sinu kuvakeeleks on inglise keel ja sa vaatad filme koos lokaalse keele subtiitlitega, näiteks eesti keelsete supikatega — neid supikaid ei kuvata sel juhul õieti...

Unicode on sümbolite (trükimärkide) kodeerimise standard, mis loodi Unicode Consortium poolt ja mis defineerib tähtede, numbrite ning sümbolite komplekti, mida kasutatakse maailma kõikides kirjakeeltes. Selle Unicode märgistiku (Unicode character set'i) abil saab igas kompuutris ja suvalises tarkvaras (programmis) kasutada kõiki keeli.

 

Millal on meil 'non-Unicode' programmide jaoks vaja muuta ekraani keeli?

Seda on siis vaja kui Sa installeerid mingi programmi, mis kasutab mingit spetsiifilist märgistikku (character set'i), näiteks Vene oma ja kui see programm töötab muidu ilusti, aga tema menüüde, nuppude jms kirjad on täiesti arusaamatud. Selline asi juhtub seepärast et Sina kasutad ingliskeelset (või eestikeelset) Windowsi, kus tarvitatakse Ladina sümboleid ja seega omab ta täiesti erinevat märgistikku (võrreldes seda vene/slaavi märgistikuga). Või vastupidine näide: Kui programm on kirjutatud inglise keeles, mis kasutab ladina sümboleid ja kui Sa installeerid ta venekeelsesse Windowsisse, siis ei kuvata antud programmi kirjasid jällegi õieti...
Probleemid tekivad peamiselt siis kui jooksutatakse operatsioonisüsteemi ja tarkvara, mis kasutavad erinevaid "konfliktseid" märgistikke (character set'i), näiteks Hiina, Jaapani, Araabia, Juudi, Vene vs Inglise, Hispaania, Saksa jne, mis kasutavad Ladina sümboleid.

 

Seega kui ka Sinu mingi non-Unicode programmiga tekib sama probleem või kui pärast mõne tarkvara või siis mingi "lahtimurtud" programmi (nt Registry Mechanic'i) installeerimist ja tema käivitamist ilmub "Unicode systems are not currently not supported" teade, siis teeme järgmist:

 

Windows Vistas:

1. Kliki Start > Control Panel ja seejärel kliki vasemas paanis lingile Classic View - pilt.

2. Järgmises aknas kliki Regional and Language Options lingile - pilt.

3. Ava sakk/vahekaart Administrative ja kliki üleval Language for non-Unicode programs oblastis nupule Change system locale...:

Ava leht Administrative


4. Pärast UAC dialoogiaknas kinnitamist valime uues aknas rippmenüüst Current system locale sobiva keele/parameetri. Näiteks kui Sul oli siin varem jooksvaks non-Unicode programs keeleks Estonian (Estonia), siis võid mingi kräkitud programmi puhul valida English (United States) keele - pilt. Kui jooksutad mingit probleemset venelaste proget, siis võid valida Russian (Russia) keele jne...

5. Kliki OK ja OK ning tee kompuutri restart;

6. Käivita see probleemne programm uuesti.

 

Märkus: Selline protseduur kehtib ka Windows XP suhtes ja mõnikord tuleb Sul sel juhul, kui sellest hoiatatakse, panna ka Windows XP installeerimise CD plaat CD/DVD-ROM seadme sahtlisse...

OLULINE HOIATUS! Kui Sa muudad siin seda non-Unicode programmide keelt, siis rakendatakse seda keelt KÕIKIDE non-Unicode programmide jaoks. Ja sel juhul kui Sul on vaja käivitada mingit muud non-Unicode programmi, siis pead siia aknasse jälle tagasi tulema ja valima uue sobiva keele.

 

Windows 7 puhul:

1. Kliki Start > Control Panel ja seejärel kliki Clock, Language, and Region kategooria all Change display language lingile.

2. Ava sakk/vahekaart Administrative ja kliki allosas Language for non-Unicode programs oblastis nupule Change system locale... - pilt.

3. Pärast UAC dialoogiaknas kinnitamist vali siin uues aknas "Current system locale" rippmenüüst sobiv keel. Näiteks kui Sul oli siin varem jooksvaks non-Unicode programs keeleks Estonian (Estonia), siis võid mingi kräkitud programmi puhul valida English (United States) keele - pilt. Kui Sa jooksutad näiteks mingit probleemset venelaste proget, siis võid valida Russian (Russia) keele jne...

4. Kliki OK ja OK ning tee kompuutri restart.

5. Käivita see probleemne programm uuesti.

OLULINE HOIATUS! Kui Sa muudad siin seda non-Unicode programmide keelt, siis rakendatakse seda keelt KÕIKIDE non-Unicode programmide jaoks. Ja sel juhul kui Sul on vaja käivitada mingit muud non-Unicode programmi, siis pead siia aknasse jälle tagasi tulema ja valima uue sobiva keele.

 

Windows 10 süsteemis:

1. Tee Start nupul paremklikk ja vali süsteemikäskude menüüst Settings kiirkorraldus.

2. Kliki Settings äpi avalehel (Home lehel) Time & Language lingile.

3. Vali vasemal paanis Region kategooria ja kliki paremal "Additional date, time, & regional settings" lingile:

Additional date, time, & regional settings

4. Kliki "Change date, time, or number formats" lingile:

Kliki "Change date, time, or number formats" lingile

5. Nüüd ava "Administrative" vahekaart ja kliki all sellele "Change system locale..." nupule:

Change system locale...

6. Vali siin uues aknas "Current system locale" rippmenüüst sobiv keel. Näiteks kui Sul oli siin "Current system locale" rippmenüüst pandud varem jooksvaks non-Unicode programs keeleks Estonian (Estonia), siis võid mingi kräkitud programmi puhul valida siit rippmenüüst English (United States) keele. Kui Sa jooksutad mingit probleemset venelaste proget, siis võid valida Russian (Russia) keele jne...

Märkus: Alates Windows 10'st on siia lisatud "Beta" versioonina ka "Beta: Use Unicode UTF-8 for worldwide language support" valik. Sa võid ka sinna ruutu linnukese proovimiseks panna, aga kui selle tulemusel tekivad hiljem mingid probleemid, siis tule siia tagasi ja korista sellest ruudust see linnuke jälle ära.

See UTF-8 ise toetab küll kõiki keeli, aga kõik keeled ei toeta seda UTF-8 spetsifikatsiooni ja kõik keeled ei toeta ka Unicode't ennast. Windows 10 toetab koodilehena küll seda UTF-8 spetsifikatsiooni, aga sisemiselt kasutab Windows endiselt seda UTF-16 spetsifikatsiooni ja Microsoft soovitab uute rakenuste jaoks just nimelt UTF-16 koodilehte.

Vali siin uues aknas "Current system locale" rippmenüüst sobiv keel.

7. Kliki OK ja OK ning tee kompuutri restart.

8. Käivita see probleemne programm uuesti.

HOIATUS! Kui Sa muudad siin seda non-Unicode programmide keelt, siis rakendatakse seda keelt KÕIKIDE non-Unicode programmide jaoks. Ja sel juhul kui Sul on vaja käivitada mingit muud non-Unicode programmi, siis pead siia aknasse jälle tagasi tulema ja valima uue sobiva keele.Kui Help and Support ei tööta:

Kui Sul töötab Internet Explorer ilusti ja kui Sa soovid Windows Vista's avada Help and Support vahendit (Start > Help and Support), siis võib juhtuda nii et antud aken küll avatakse, aga abiinfo asemele ilmub hoopis järgmine teade: "Internet explorer cannot download /from help...". Kuidas seda probleemi lahendada?

Antud teade võib ilmuda näiteks siis kui Sul on installeeritud Macromedia Dreamweaver ja vaikimisi programm, mis on seotud .xml failidega, on asendatud mingi muu programmiga.
Et antud probleemi lahendada, lae selleks siit alla Fix Help and Support.reg fail, seejärel tee temal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Merge.

Kui Sa üritad avada mingit Internetilinki (kiirkorraldust) või siis oma lokaalset HTML faili ja Sa kasutad ka Mozilla Firefox'i, siis võib ilmuda Windows'i veateade:


Mõnedes Windows'i süsteemides (Nii Windows Vista's kui ka Windows XP's) juhul kui Sul on installeeritud ka Mozilla Firefox brauser ja kui ta parasjagu ei jookse ning kui Sa teed kahekordse klõpsu mingil oma Internetilingil või siis lokaalsel HTML failil, siis käivitatakse Firefox koos veateatega: "Windows cannot find <Internetiaadress (URL) või html failiaadress>. Make sure you typed the name correctly, and then try again. To search for a file, click the Start button, and then click Search.".
Näiteks võib ilmuda taoline veateate dialoogiaken:

Firefoxi veateade

Samamoodi, kui Firefox ei ole veel avatud ja Sa klõpsad oma mingis dokumendis (näiteks MS Office Word dokumendis) veebilehe lingile, siis võib Firefox brauser kuvada veateateakna sõnumiga, mis teatab, et antud saiti ei leitud ja tema aadressiribale ilmub järgmine kirje: "FirefoxHTML%5CShell%5COpen%5CCommand", mis on lisatud otsitava veebilehe URL lõppu.

Näiteks, kui Sa klõpsad sellele www.yahoo.com lingile, mis asub Sinu dokumendis, siis ilmub Sinu Firefox'i aadressiribale järgmine rida: http://www.yahoo.com/FirefoxHTML%5CShell%5COpen%5CCommand.

Seejärel kuvatakse uus brauseriaknen kas sellise veateatega: HTTP Status 404 - /FirefoxHTML\Shell\Open\Command või siis sellise veateatega: Sorry, the page you requested was not found.

Sorry sorry'ks, aga mis ikkagi sellised veateated põhjustavad ja kuidas neist lahti saaks?

Märkus: Sellised veateated ilmuvad ikka siis kui Sul on oma Firefox brauser tehtud vaikimisi brauseriks, st kui Sa teed mingil Internetilingil (Kiirkorraldusel) 2x hiireklõpsu, siis avatakse ta Mozilla Firefox brauseris mitte aga Internet Explorer'is.


a) Extensions (Firefox'i laiendid/lisandid—add-ons):

Üheks selliste vigade põhjustajateks võivad olla Sinu poolt Firefox'i lisatud (Installeeritud) extensions'id ehk add-ons'id ja kõige tõenäolisemalt võivad nendeks olla:

Proovi algul neid ja teisi extensions'eid uuendada (Menüü Tools -> Add-ons ja klõpsa Find Updates). Kui Sa sel teel oma probleemi ei lahenda, siis proovi oma extensions'eid ühekaupa välja lülitada või siis uninstallida ja tee seejärel Firefox'i restart, et teha kindlaks vea põhjustanud add-ons.


b) Seda probleemi võib lahendada ka failitüüpide redakteerimisega ja see kehtib ainult Windows XP ja Windows 2000 kohta (Windows Vista'le ta ei sobi):

(Windows XP ja Windows 2000):

 1. Ava Windows Explorer (või My Computer)
 2. Menüü Tools -> Folder Options ja ava sakk/vahekaart File Types
 3. Märgista Extension ja File Type alt: "(NONE) URL:HyperText Transfer Protocol"
 4. Klõpsa nupule "Advanced". "Edit File Type" aknas vali "open" ja klõpsa "Edit"
 5. Korista linnuke ruudust "Use DDE" (Seepeale varjab dialoogiaken oma alumise osa).
 6. Klõpsa OK ja OK:

  Muuda failitüüpe...


 7. Korda seda protseduuri ka "(NONE) URL:HyperText Transfer Protocol with Privacy" protokollile
 8. Korda seda ka "(NONE) (NONE) Firefox URL" jaoks
 9. Korda seda "HTM Firefox Document" või "HTML Firefox Document" jaoks

c) Redakteeri oma Windows Vista registrit (See on Vista olemasolul kõige parem meetod):

HOIATUS! Tee oma Vista registris muudatusi väga hoolikalt, muidu võid oma süsteemi kahjustada...; tee enne System Restore point.

 1. Mine "Start -> Run" (Või vajuta Windows klahvi+R), seejärel tipi regedit ja klõpsa OK
 2. Otsi ülesse "HKEY_CLASSES_ROOT\HTTP\shell\open\ddeexec"
 3. Kustuta "ddeexec" registrivõti
 4. Korda sama asja ka "HKEY_CLASSES_ROOT\HTTPS\shell\open\ddeexec" jaoks
 5. Korda ka "HKEY_CLASSES_ROOT\FirefoxURL\shell\open\ddeexec" jaoks
 6. Korda ka "HKEY_CLASSES_ROOT\FirefoxHTML\shell\open\ddeexec" jaoks

 Mine Windows Vista probleemid II. ossa >

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik