Vista sisukordaVista sisukorda

Koju_1 Koju1 Koju_2 Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Win XP, Vista või Windows 7 OEM versiooni taastamine ehk tagasiviimine tema tehase originaalseisundisse (tehase algseadistusteni ehk säteteni)

 

Kompuutri, millesse on eelinstalleeritud Win XP, Vista või Windows 7 OEM versioon, tagasiviimine tema originaalsesse tehasest väljalaskmise algseisundisse (algseadistusteni) juhul kui Sinu süsteem ei ole enam töövõimeline

 

 

 


Suurem osa meil müüdavatest kompuutritest omavad juba eelinstalleeritud Windowsi operatsioonisüsteemi. See tähendab seda, et kui kompuutri tootjatehas saab valmis järjekordse suurema partii kompuutreid, siis installeeritakse juba tehases (mitte aga poes) nendesse mingi Windowsi versioon. Teatavasti ei ole uue kompuutriga, mis ei oma mingisugust operatsioonisüsteemi, mitte kui midagi teha ja ta võib julgelt prügikasti visata. Alles siis kui temasse on installeeritud suvaline töövõimeline operatsioonisüsteem (näiteks Windows Vista Home Premium versioon), saab hakata temaga töötama. Et ostjate elu lihtsamaks teha, installeeritaksegi juba tehastes uutesse kompuutritesse mingi operatsioonisüsteem (tavaliselt mingi Windows'i operatsioonisüsteem, sest tema on maailmas praegu kõige levinum opsüsteem). Suur osa kasutajatest ei tea sõna "operatsioonisüsteem" tähendustki, rääkimata siis kompuutrisse opsüsteemi installeerimisest...
Kui arvuti sisaldab juba tehases eelinstalleeritud operatsioonisüteemi, siis nimetatakse seda opsüsteemi versiooni tema OEM versiooniks (väljalaskeks) ja ta on ligi poole odavam eraldi karbis müüdavast samaväärsest opsüsteemi versioonidest. (Tarkvara võidakse tarnida koos arvutiga eelinstalleeritud versiooni kujul. Selliseid tooteversioone, mis on mõeldud tarnimiseks ainult koos uue riistvaraga, nimetatakse toote OEM-versioonideks.)
Termin OEM tuleneb ingliskeelsetest sõnadest Original Equipment Manufacturer ehk originaalseadmete tootja. Praktikas aga mõeldakse OEM'i all kõiki arvutiriistvara edasimüüjaid ning OEM-tarkvara puhul arvuti valmistaja poolt arvutisse paigaldatud tarkvara...
OEM-tarkvara hind on soodsam tänu sellele, et erinevalt karbitootest pole OEM-versioonil paksu kasutusõpetust. Küll on aga OEM-versioonil kaasas autentsussertifikaat (COA) - kleebis, millel on hologramm ning tarkvara registreerimise võti (tootevõti—Product Key) . Seega on OEM ja nende täisversioonid (karbiversioonid) samaväärsed ja nad erinevad ainult oma hinna poolest.
Kui Sa ostad poest kompuutri, millesse on näiteks Windows Vista Home Premium OEM versioon juba sisse installeeritud, siis on ta tehases juba ka aktiveeritud nii et sellega Sa enam vaeva ei pea nägema.

NB! Kuna enamus ostjaid ostavad poest uue kompuutri koos juba eelinstalleeritud Winowsi operatsioonisüsteemi mingi OEM versiooniga või nad soovivad osta eraldi Windowsi odavama OEM versiooni, siis on see OEM versioonide asi üsnagi oluline ja seetõttu sai temast kirjutatud eraldi jutuke, loe sellest sealt!

Lähme nüüd asja juurde. Kui Sa ostsid poest uue kompuutri koos temasse eelinstalleeritud Windows Vista (või Windows XP / Win 7) mingi OEM versiooniga, siis on asjalood järgmised:


Märkus: See Recovery oblast (partition, partitsioon) võib Sul olla ka varjatud ja sel juhul Sa ei näegi teda oma Computer (või My Computer) kaustaaknas, et näha kõiki oma varjatud faile, selleks tee:

 

Sinu kokkujooksnud ja töövõimetu süsteemi taastamise stsenaariumid:

Oletame, et Sinu Windows Vista (või Win XP või Windows 7 ) ei tööta enam korralikult või siis lausa keeldub igasugusest normaalsest tegevusest. Ega see nii oletuski ei olegi, sest tänapäeva opsüsteemide, igasuguste programmide suure valiku, Internetist tuleneva ohu ja ka kasutajate väheste teadmiste tõttu, on täiesti reaalne, et paljudel see õnnetus juhtubki... Ja asi ei olegi niivõrd operatsioonisüsteemi (näiteks Windows Vista) süü kui just seesama, mida ma äsja eelpool ütlesin.
Kui see asi juba juhtus, siis on Sul järgmised valikud:

 

 

Vista, Windows XP ja ka Windows 7 OEM versioonide tagasiviimine nende tehase täpsesse originaalsesse algseisundisse (tehase algseadistusteni/säteteni):

Toon siin näiteks Dell firma poolt valmistatud Dell Dimension OEM kompuutri taastamise tema tehase algseadistusteni. Eks teiste tootjate puhul on siia-sinna väiksed erinevused, aga üldpõhimõte ja baasinformatsioon jääb samaks.

 

Kui Sul on installeeritud Windows Vista või Windows 7 OEM versioon, siis tee järgmist:

 

Kui Sul on Windows XP OEM versioon:

 

PS! Windows 8 ja Windows 8.1 opsüsteemid pakuvad selleks aga teisi võimalusi: 1) Windows 8 / 8.1 operatsioonisüsteemi uuendamine (värskendamine) ehk tema parandusinstall - 'Refresh Your PC' vahendi abil - link. 2) Windows 8 / 8.1 süsteemi ümberisntalleerimine ja tehase originaalseisundi taastamine (tehase algsätete taastamine) - 'Reset Your PC' vahendi abil - link.

Ülesse

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik