Vista sisukordaVista sisukorda

Koju_1 Koju1 Koju_2 Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Kirjapanijast...

 

Vista (XP, Win 7) ja üsna tihti esinevad probleemid - III. osa

 

 

Siin tuleb juttu:

 

 

AutoPlay dialoogiaken on kadunud

AutoPlay vahend annab vastavale programmile käsu automaatselt käivituda siis kui me paneme eemaldatava meedia kompuutri sahtlisse. AutoPlay vahend on CD plaatide jaoks olemas juba alates Windows 95 kuni Windows XP'ni välja aga Windows Vista's on lisatud juurde veel AutoPlay tugi enamike eemaldatavate meediatüüpide jaoks, sealhulgas DVD, Flash ketaste/mälupulkade ja mälukaartide jaoks.
Kui Sa paned CD/DVD plaadi CD/DVD-ROM seadme sahtlisse või torkad USB/FireWire eemaldatava kettaseadme, näiteks USB Flash mälupulga või välise kõvaketta USB pessa (port'i) või kui sisestad mingi mälukaardi mälukaardi lugejasse, siis peaks ilmuma ka see AutoPlay dialoogiaken.

Märkus: Windows Vista AutoPlay vahendist saad täpsema ülevaate siit!

AutoPlay (või AutoRun) dialoogiaken lubab Sul valida vastava käsu (tegevuse), mida Windows Vista peab tegema selle seadme sisuga, mis pandi CD/DVD-ROM seadme sahtlisse või siis USB porti. Antud dialoogiaken sisaldab terve rea käskusid/menüüpunkte ja selle menüü parameetrite arv ning tähendus sõltub juba Sinu meedias olevast sisust. Sa võid AutoPlay dialoogiakna abil importida pilte, mängida muusikafaile, kanda videot üle, avada kausta, et vaadata faile või siis konfigureerida ReadyBoost vahendit, et tõsta oma kompuutri jõudlust. Ühesõnaga Sa saad selle dialoogiakna abil kiiresti ligi enimkasutatavatele funktsioonidele.


Järgmiselt pildilt on näha, et USB porti on torgatud USB seade (antud juhul usb flash mälupulk) ja selle tulemusel on käivitatud ka see AutoPlay vahend - pilt.

Kuid võib juhtuda nii et see AutoPlay dialoogiaken ei ilmugi või siis "puudub" ta mõnikord. Ja ei puudu ainult see AutoPlay dialoogiaken vaid kadunud on ka paremklõpsuga avanevast kontekstmenüüst käsk “Open AutoPlay”.
See et Windows Vista's ei tööta AutoPlay (või AutoRun) vahend ei ole mingi harv nähtus vaid selle vea võivad põhjustada paljud faktorid..., näiteks võib see juhtuda pärast mingi põletamiprogrammi installeerimist.

 

Kuidas tuua tagasi seda AutoPlpay dialoogiakent?

1) Kõigepealt vaata, et oleks käivitatud "Shell Hardware Detection" teenistus (service):

 

2) Juhul kui Sul oli eelmise asjaga kõik korras või see ei aidanud, siis tee üks registri parandus ja see tavaliselt ka aitab. Kontrolli, et kas "NoDriveTypeAutoRun" ja/või "NoDriveAutoRun" väärtused on õiged:


3) Kontrolli, et kas CD-ROM seadme AutoRun ei ole registris välja lülitatud:

Ava jälle Registry Editor (regedit) ja otsi seal ülesse alljärgnev alamvõti:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\CDRom

Otsi parempoolsest paanist ülesse AutoRun registri väärtus ja kontrolli, et AutoRun'le oleks pandud 1 (üks), mis tähendab, et ta on lubatud. Kui seal on 0 (null), siis muuda ta 1-ks (üheks).

 

4) Kui ka registriparandused ei aidanud, siis deinstalleeri (uninstall) konfliktne tarkvara:

Ka mõnede programmide installeerimise tagajärjel võib see AutoPlay vahend ära kaduda. Näiteks võivad sellisteks programmideks olla Nero, PowerISO, MagicISO ja mõned virtualiseerimisprogrammid (VMWare Server ja VMWare Workstation).
Loomulikult ei ole see AutoPlay vahend nii oluline asi, et tema pärast likvideerida mõnd väga vajalikku programmi, aga kui soovid, siis uninstall'i mingi konfliktsetest programmidest ja vaata mis saab...
Parem on siin kasutada System Restore't, et kerida süsteem tagasi sinna punkti, kus antud tarkvara ei olnud veel installeeritud.

Ülesse

 

Internet Explorer ja mitu samaaegset allalaadimist:

Internet Explorer'i brauseris saab veebsaidist korraga (ühel -ja samal ajal) laadida alla ainult kuni kaks faili ja seda on muidugi vähevõitu. Selle põhjus on selles, et HTTP 1.1 spetsifikatsioon ütleb, et korraga võib teha ainult kaks ühendust ja seda reeglit see brauser ka järgib.
Kuid seda arvu võib ka suurendada ja seda me teemegi, aga ei maksa seda numbrit niiväga suureks ka nüüd "ajada", sest sel juhul võib ISP hakata üleliigseid andmevoogusid blokeerima.


Teeme ise registris muudatuse (Kui Sa ei viitsi jännata, siis altpoolt saab vastavad failid alla laadida):

1. Ava Registry Editor (regedit.exe) ja otsi ülesse järgmine võti:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings

2. Klõpsa Internet Settings. Seejärel tee parempoolses paanis tühjal kohal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk New > DWORD (32-bit) Value:

Vali New-DWORD Value


3. Tee sellel äsjaloodud New Value #1 väärtusel paremklõps ja vali käsk Modify.

4. Tipi üleval Value name väljale nimeks: MaxConnectionsPer1_0Server. Seejärel tipi allpool Value data väljale arv 10 (Siin võiks see arv ka väiksem olla, allpool toon näited). Vali Decimal raadionupp ja klõpsa OK.

5. Nüüd loo täpselt samamoodi ka teine väärtus, pane talle nimeks MaxConnectionsPerServer. Tipi väljaleValue data 10 (Siin võiks see arv ka väiksem, allpool toon näited), vali Decimal raadionupp ja klõpsa OK.

Ja selline on tulemus, aga siin on nendeks suurusteks pandud vastavalt 6 ja 4:

Arvud 6 ja 4


Siiski parimaks lahenduseks oleks Windows Vista vaikimisi väärtuste kahekordne suurus:

"MaxConnectionsPerServer"=dword:00000004 ja "MaxConnectionsPer1_0Server"=dword:00000006

 

Kui Sa ei viitsi oma Vista registris jännata, siis võid siitsamast laadida alla kaks faili, mis teevad selle töö kiiresti ära:

1. Lae siita alla AllalaadimisteArv.zip fail; klõpsa siia;

2. Paki ta lahti ja tee SuurendaIEallalaadimisteArvu.reg failil paremklõps ja vali käsk Merge (Või tee tal lihtsalt 2x klõps) ning seejärel klõpsa Yes ja OK.

3. Kui tahad seda eelnevat tühistada, siis tee 2x klõps AnnuleeriIEallalaadimisteMuutmine.reg failil...

Ülesse

 

 

Kui ilmuvad veateated: "NTLDR is Missing. Press any key to restart", "Boot: Couldn't find NTLDR. Please insert another disk", "NTLDR is missing. Press Ctrl Alt Del to Restart" või mingid muud taolised veateated, mis on seotud sõnaga "ntldr". Vista (või Windows 7) ja Windows XP dualboot süsteemist läks kaduma Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) menüü. Mida sel juhul teha?:

(Käib osaliselt ka Vista, Windows 7, 8 ja Windows 10 kohta.)

 

Millal sellised ülalloetletud "ntldr" sõnaga seotud veateated võivad ilmuda?

1) Siis kui sa kasutad oma kompuutris ainult Windows XP-d ja Sa käivitad või teed kompuutri restardi ning pärast ühe sellise veateate saamist Sa ei saagi enam oma Win XP'sse sisse;
2) Kui Sul on dual-boot süsteem kuhu on installeeritud nii Windows XP kui ka Windows Vista (või Windows 7) ja Sa saad enne Windows XP-sse sisenemist ühe taolistest veateadetest;
3) Sa võid antud veateate saada ka siis kui Sa hakkad oma Windows Vista (või Windows 7) masnasse installeerima Windows XP operatsioonisüsteemi, st kui Sa tahad luua nn dualboot süsteemi;
4) Kui Sa hakkad oma Windows XP-d ümber installeerima või tegema tema parandusinstalleerimist (Repair install).

Kõik need veateated ilmuvad järgmisel kujul:

"NTLDR is missing
Press Ctrl+Alt+Del to restart
"

ntldr puudub

"NTLDR is missing
Press any key to restart
"

Vajuta suvalist klahvi

"Boot: Couldn't find NTLDR
Please insert another disk
"

Ei leitud NTLDR'it


Mis põhjustavad taolised NTLDR veateated?

Selliste "NTLDR" veateadete põhustajad võivad olla mitmed asjaolud, näiteks:

a) Üheks levinumaks põhjuseks võib olla see, kui Sa üritad oma kompuutrit alglaadida (käivitada) kõvakettalt või CD/DVD-plaadilt või flash kettalt, mis ei ole õieti konfigureeritud alglaadimise jaoks, st kompuuter üritab laadida ennast mitte-alglaadimise (non-bootable) kettalt (lähteallikast);

b) Teisteks taoliste veateadete põhjustajateks võivad olla rikutud või siis puuduvad failid (NTLDR ja/või NTDETECT.COM fail), kõvaketas ise, operatsioonisüsteemi värskendamise vead, kõvaketta rikutud sektorid, aegunud BIOS, kõvaketas ei ole BIOS'is õieti seatud, puudulikult konfigureeritud boot.ini fail ja katkised IDE/EIDE-kaablid.
"NTLDR is missing" veateade ilmub kompuutri startimise algstaadiumis, kohe pärast Power On Self Test (POST) teostumist ja teda kuvatakse väga lühikest aega. ("POST"—kompuuter teostab iseenda testimise kohe pärast tema käivitamist või ümberlaadimist ja seda tehakse enne alglaadimise alustamist.)

Mis see ntldr on?

NT Loader (NTLDR) on väga pisike tarkvara (programmike), mis laetakse kõvaketta laadimissektorist ja mis aitab Sinu operatsioonisüsteemil startida.
Kui Sinu kõvakettale on installeeritud mitu operatsioonisüsteemi (näiteks kaks opsüsteemi-dualboot süsteem) ja nad on õieti konfigureeritud, siis kuvab ntldr spetsiaalse alglaadimise menüü ehk buutimise menüü (Boot menu) kui Sa käivitad oma kompuutri ning selle laadimismenüü kaudu saadki Sa valida selle opsüsteemi kuhu Sa momendil siseneda soovid.

 

NTLDR probleemie lahendamise viisid:

Windows XP:

1. Tee uuesti oma kompuutri restart ja ehk see NTLDR viga kaob.
2. Kontrolli oma BIOS'is kõvaketta seadistusi, parim viis on seal kasutada Auto seadistuse parameetrit.
3. Kontrolli oma CD/DVD plaate või USB kettaid, sest väga tihti ilmub see "NTLDR is missing" veateade siis kui kompuuter üritab alglaadida mitte-laadimiskettalt.

4. NTLDR ja Ntdetect.com failid—need on väga olulised failid ja nende puudumise või riknemise korral ilmuvad ka väga tihti need "ntldr" veateated. Windows XP puhul saad taastada NTLDR and Ntdetect.com failid nii:

     a. Mine Windows XP Recovery Console'i (Pane WinXP installeerimisplaat sahtlisse ja tee restart; kohe kui alguses ilmub ekraani ülaserva tekstirida "Press any key to boot from CD", vajuta kiiresti suvalist klahvi; las algab installeerimisprotsess; kui ilmub Windows XP Professional/Home Setup ekraan, siis vajuta klahvi R ja seejärel ENTER; vali Windows'i installatsioon; sisesta adminparool ja vajuta ENTER, kui parooli ei ole, siis vajuta kohe ENTER ja oledki WinXP Recovery Console's, st Taastamiskonsoolis).


     b. Tipi seal dos käsureale kaks käsku, iga käsu järel vajuta ENTER:

                     copy d:\i386\ntldr x:\
                     copy d:\i386\ntdetect.com x:\

Kus "x" asemele tuleb panna selle jaotuse/ketta tähis, kus Win XP asub (Tavaliselt c: ketas/jaotus) ja "d" asemele tuleb panna oma CD-ROM seadme tähis, kus asub WinXP installeerimisplaat (Tavaliselt d: seade, aga võib olla tihti ka muu tähisega).

Kopeeri failid


     c. Kui ilmub teaterida, mis küsib, et kas kirjutada need failid üle: "Overwrite...", siis vajuta klahvi Y ja seejärel ENTER.
     d. Võta oma Windows XP CD plaat sahtlist välja, tipi käsureale exit ja vajuta Enter, et teha kompuutri restart


5. Paranda oma WinXP Boot.ini fail:

     a. Mine Windows XP Recovery Console'i (Ülevalpool oli see kirjas).  
     b. Tipi käsureale järgmine käsk ja vajuta ENTER:

                  bootcfg /rebuild

     c. Vajuta klahvi Y ja siis ENTER
     d. Järgmine teade palub sul sisestada "Enter Load Identifier"tipi sinna kas Windows XP Professional või Windows XP Home Edition (olenevalt milline WinXP Sul on) ja vajuta Enter.
     e. Kui ilmub teade "Enter OS Load", tipi  /Fastdetect  ja vajuta Enter. 
     f. Võta oma Windows XP CD plaat sahtlist välja, tipi käsureale exit ja vajuta Enter, et teha restart.

 
6. Paranda oma laadimissektorit (Boot Sector):

     a. Mine Windows XP Recovery Console'i 
     b. tipi käsureale käsk fixboot ja vajuta ENTER
     c. Võta oma Windows XP CD plaat sahtlist välja, tipi käsureale exit ja vajuta Enter, et teha restart. 


7. Paranda ära oma WinXP Master Boot Record (MBR):

    a. Mine Windows XP Recovery Console'i 
    b. Tipi käsk fixmbr ja vajuta ENTER
    c.  Võta oma Windows XP CD plaat sahtlist välja, tipi käsureale exit ja vajuta Enter, et teha restart.

 

Windows Vista (või Windows 7) & Win XP dualboot süsteem:

Eeljutt: Vistas (ja Windows 7's) eneses ei ole selliseid faile nagu NTLDR ja NTdetect, tema laadimissektsioon erineb Windows XP omast. Kui Vista süsteem stardib, siis on tema tegevus järgmine:

Algul kontrollib ta Bios'i >, siis läheb ta Master Boot Record (MBR) > Boot Sector > Windows Boot Manager > loeb andmed BCD'st > otsib ülesse hibernation faili > käivitatakse winload.exe > käivitatakse ntoskrnl.exe > stardib smss.exe > stardib winlogon.exe > käivitatakse teenistused (services) ja sisselogimise kasutajaliides (kuva).

*Kui Sa installeerid nüüd oma Windows Vista (või Widows 7) põhisesse arvutisse mingi Windowsi varasema versiooni (näiteks Windows XP), siis Windows Vista (või Win 7) ei käivitu enam.
*Või kui Sa muudad oma Vista (Windows 7) kompuutris mingi kolmandate firmade programmiga, näiteks easyBCD-ga, MBR seadistusi valesti, siis pärast restarti või arvuti käivitamist ei saa Sa enam Vistasse (või Windows 7'sse) sisse vaid selle asemel ilmub alglaadimise ajal järgmine veateade: "NTLDR is missing, press Ctrl+Alt+Delete to restart".
*Või kui Sa installeerid oma Windows XP põhisesse masinasse lisaks ka Windows Vista (või Windows 7) ja Sa hakkad sisenema Windows XP'sse, siis ilmub veateade, mis teatab, et puudub NTLDR.

*Või kui Sa hakkad oma Vista (Win 7) masinasse installeerima Windows XP-d ja sa saad selle peale mingi ntldr veateate või siis umbes taolise veateate “A disk read error occurred – press Ctrl-Alt-Del to continue” või mingid muud taolised ntldr veateated, näiteks sellise - pilt.

Ülalnimetatud probleemide üheks põhjustajaks on see asjaolu, et Windows'i varasemad versioonid ei ühildu Windows Vista ja Windows 7 uue käivitusmeetodiga. Windows Vista (Windows 7) kasutab uut BCD (Boot Configuration Database) mehhanismi. Seetõttu ei saa Windowsi varasema versiooni faili Boot.ini abil Windows Vistat või Windows 7't käivitada.
Kui Sa installid Windows Vista (või Windows 7) põhisesse arvutisse Windows'i mingi varasema versiooni (nt WinXP), siis kirjutab installiprogramm üle kogu MBR-i, buutimissektori ja buutimisfailid. Seetõttu kaotab Windowsi varasem versioon Windows Vista (või Windows 7) suhtes edasiühilduvuse. Ühesõnaga Sa ei saa nüüd kasutada Windows XP bootloader'it selleks, et laadida ennast Windows Vistasse (või Windows 7'sse).


Kuidas neid probleeme lahendada?

1) Kui Sul on Windows Vista (või Windows 7) põhine masin ja kui Sa hakkad sinna installima lisaks ka Windows XP opsüsteemi ning kui installeerimise käigus rikutakse bootloader (ntldr) või kui Sul õnnestus installida oma Vista (Win 7) masinasse ka Windows XP ja Sa ei saa pärast seda enam Vistasse sisse, siis tee järgmist:


    a. Kuna sa ei saa kasutada Windows XP bootloader'it, et laadida ennast Vistasse (Windows 7'sse), siis tuleb teha nii et Vista (Win /) bootloader ennistataks MBR'sse ja konfigureerida ta nii et seejärel saaks juhtida mõlemat opsüsteemi.
    b.  Pane Vista DVD plaat (või Windows 7 DVD plaat) CD/DVD seadme sahtlisse ja kui ilmub ekraan “Install now”, siis vali alt parameeter “Repair your computer”. ((Märkus: Kui Sul ei ole seda seda DVD-plaati ja kui Sul on Vista/Windows 7 OEM versioon, siis vajuta kohe alglaadimise alguses kiiresti õigel ajal klahvile F8 (vajuta kasvõi mitu korda järjest) ja seepeale ilmub Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüü. Kui Sa ei näe seda menüüd, siis tee uuesti kompuutri ümberlaadimine ja korda oma tegevust, seni kuni Sa jõuad selle Advanced Boot Options menüüni. Seejärel vali oma noolklahvide abil (<Down Arrow>) ülevalt esimene menüüpunkt: Repair Your Computer või mingi taoline käsk, mis sisaldab sõna "repair" ja vajuta klahvi ENTER)).

Vali Repair...


    c. Järgmise aknas vali oma Vista (või Windows 7) versioon (juhul kui Sul on neid mitu) ja vajuta nupule Next.

Märkus: Kui Sul on OEM kompuuter juba eelinstalleeritud Windows Vista (või Windows 7) mingi versiooniga ja Sul on tootja poolt kõvakettale loodud eraldi Vista/Win 7 taastamise partitsioon (recovery partition), siis võib Sul seal System Recovery Options aknas olla ka näiteks Windows Recovery Environment (RECOVERY) partitsioon. Sina vali ikkagi see Microsoft Windows Vista (C:) või Microsoft Windows 7 (C:), st see partitsioon/draiv, kuhu Sul on oma Windows Vista või Win 7 tegelikult installeeritud.

Vajuta Next


    d. Ilmub System Recovery Options ekraan. Vali siit esimene parameeter– Startup Repair.
See peab automaatselt leidma vead ja need ka ära parandama...

Vali esimene käsk


Kui sa klikid seal  “Click here for diagnostic and repair details”  ja kerid alla loetelu lõppu, siis pead sa nägema, et probleemiks oli rikutud laadimissektoris ehk buutimissektor (boot sector) ja viga likvideeriti - pilt.


    e. Kliki Close ja siis Finish ning seejärel tehakse restart ning Sa laed ennast Windows Vistasse (või Windows 7'sse).
    f. Nüüd pead Sa lubama dualbootimist XP-ga ja lae selleks alla EasyBCD utiliit - http://neosmart.net/dl.php?id=1
    g. Käivita ta ja kliki vasemal nupule Add/Remove Entries
    h. Akna allosas,  “Add an Entry” all, vaata, et seal oleks avatud Windows vaheleht/sakk ja vali  sealt rippmenüüst parameeter “Windows NT/2k/XP/2k3”.
    i. Vali rippmenüüst Drive see partitsioon/draiv, kus on või saab siis olema WinXP (näiteks E:\) ja tipi lahtrisse Name nimeks “Microsoft Windows XP” ning seejärel klõpsa “Add Entry” ja “Save” (ülevalpool).

EasyBCD programm

  j. Tee restart ja seejärel pead sa jõudma menüüsse, kust saab valida sissemineku (buutimise) ühte või siis teise operatsioonisüsteemi:

Valikumenüü

Juhul kui Sa olid enne installinud oma teiseks opsüsteemiks Windows XP, siis saad Sa nüüd selle menüü kaudu nii Vistasse (või Windows 7'sse) kui ka Win XP'sse. Kui Sul ei õnnestunud enne installeerida Windows XP'd, et luua sellega nn dualboot süsteem, siis proovi nüüd ta uuesti installeerida...

 

2) Kui Sul on aga Windows XP põhine masin ja Sa tahad sinna juurde installida ka Windows Vistat või Windows 7't, siis ei tohiks alglaadimsega ja nendesse opsüsteemidesse sissesaamisega probleeme tekkida.
Aga kui Sul tekivad kompuutri alglaadimisel mingid NTLDR veateated, siis tegutse nii nagu siin ülevalpool alapealkirja "Windows XP" alla juttu oli, kliki siia.

Ülesse

 

Edasi Vista probleemid IV. ossa >

< Tagasi

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik