Vista sisukordaVista sisukorda

Koju_1 Koju1 Koju_2 Koju2 icon SISUKORDicon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista ja üsna tihti esinevad probleemid IV

 

 

 

Miks Windows Vista on hõivanud kogu minu operatiivmälu?

Kui Sa töötad Windows Vista'ga, siis tahad kindlasti uurida aeg-ajalt, et kui palju see Vista kasutab Sinu protsessorit ja füüsilist mälu (RAM). Kõige kiiremaks teeks seda teada saada on avada Windows Task Manager, tee selleks ekraani allosas tegumirea tühjal kohal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Task Manager ja seejärel ava tema Performance vahekaart (sakk):

Task Manager ja Performance

Nüüd vaata sellel avatud Performance (Jõudlus) lehel oblastit Physical Memory (MB) ja Sa näed oma suureks üllatuseks, et kas kogu või siis peaaegu terve Sinu füüsiline mälu on kasutusel kuigi Sul on momendil käivitatud ainult paar programmi. Kui Sa vaatad antud akna allaribale, siis näed Sa, et ka protsessor kasutab kas väga vähe või siis ei kasuta üldse ressursse. Ülemiselt pildilt on näha, et vaba (Free) mälu on ainult 8 MB ja et protsessor kasutab sel ajal 0% (CPU Usage: 0%).
Kuhu see mälu siis ikkagi kadunud on? Windows XP ei õginud ju nii palju mälu, kui Windows XP-s sai kontrollitud sedasama lehte, siis kuvati seal alati suure hulga vaba mälu olemasolu. Kas see näitab seda, et Windows XP kasutas mälu paremini? Vastus on lihtne—ei. See näitab hoopis seda, et just Windows XP kasutas ligipääsetavaid vabu ressursse ebaefektiivselt kulutades neid tühjalt...
See on seepärast nii et vaba mälu tuleb kasutada kui cache-mälu (vahemälu), st vaba operatiivmälu (RAM) tuleb suunata cache mällu. Juhul kui sellist cache mälu on väga vähe, siis näitab see seda et seadmed ei ole korras ja süsteem kasutab mälu ebaefektiivselt.
Windows Vista kasutab SuperFetch-tehnoloogiat, et juhtida opertiivmälu tööd efektiivsemalt. Windows SuperFets jälgib neid programme milledega Sa momendil töötad ja mida Sa kõige rohkem kasutad ning ta omistab neile vastavad prioriteedid. Ta laeb kõige sagedamini kasutatavad programmid ja andmed sinnasamasse cache mällu, et neid saadaks sealt jälle kiiresti kätte ning seejärel rakendama hakata. Sel ajal kui kompuuter on mitteaktiivne, kasutab SuperFets cache mälu süsteemi taustaülessannete täitmiseks. Kui taustaülessanded on teostatud, siis täidetakse antud cahe mälu jälle nende Sinu programmide/andmetega, milledega Sa töötasid kuni sinnamaani mil neid taustaülessandeid täideti.
Kui Sa vaatad veelkord seda ülemist pilti, siis Sa näed, et oblastis Physical Memory (MB) real Cached on toodud arv 1342 MB, mis näitab, et antud kompuutris kasutatakse mälu vägagi efektiivselt, sest vaba kasutamata mälu on ainult 8 MB.

 

Tüütu ressursiprobleemi lahendamine

Kui Sinu füüsilise ja virtuaalse mäluga on kõik korras ja kui Sa oled käivitanud suurema hulga programme ja aknaid ning kui Sa üritad nüüd laadida uut programmi või avada järgmist brauserilehte, siis võivad ilmuda alljärgnevad tüütud teated ja nähtused:

 

Antud probleemi tekitab süsteemimälu, mida kutsutakse desktop heap'iks ja mida kasutatakse kasutaja kasutajaliidese objektide (aknad, menüüd, nupud jne) hoidmiseks. Selle probleemi lahendamine 32–bit Windows Vista's on üsna lihtne: Tuleb lihtsalt selle interaktiivse desktop heap mälu vaikimisi suurust, mis on 3072KB, suurendada. Soovitav on esialgu määrata tema suuruseks 4096 ja vaadata, et kas seejärel antud probleem laheneb. Juhul kui see tüütus jääb püsima, siis võib seda arvu suurendada, näiteks 8192KB-ni.

Tee järgmist:

Muuda desktop heap suurust

 

PS! Mälust ja tema probleemidest saad täielikuma ülevaate siit!

 

Tüütu User Account Control´i (UAC)-i kõige mugavam ja turvalisem väljalülitamise viis

 

Kui Sa oled administraatori õigustega ja piisavalt kogenud arvutikasutaja, siis võid selle UAC'i lülitada osaliselt välja TweakUAC (või WinCleaner UAC Switch) programmi abil. Ära lülita UAC-d täielikult välja!


1) TweakUAC programm:

Lae siitsamast alla üks pisike tasuta programmike nimega TweakUAC ja installeeri ta (käivita TweakUAC-v.1.0-setup.exe fail); kui installeerimise lõpus ilmub alltoodud aken, siis pane seal linnuke ruutu ja kliki OK - pilt.


Loe edasi sealt.

PS! Sellest UAC-st endast ja tema teistest väljalülitamise viisidest saad täielikuma ülevaate sealt!

 

 

Kadunud Window Switcher (Flip3D või Flip) kiirkorralduse või ikooni taastamine


Switcher Window Switcher on ikoon, mis istub all tegumirea vasemas osas Quick Launch ribal (Kiirkäivitusribal):

Quick Launch riba

Kui Sul on Windows Aero sisse lülitatud ja kui Sa seda nuppu vajutad, siis avatakse Windows Flip3D (3D dimensioonis vaade) või siis tavaline Windows Flip (juhul kui Aero on välja lülitatud või kui teda ei toetata), et nende abil end akende vahel ümber lülitada.

All on toodud tavaline Windows Flip, mis ilmub siis kui Sul on Windows Aero välja lülitatud või kui teda ei toetata või kui ta on automaatselt välja lülitatud seoses mingi suuremat ressurssi nõudva programmi töötamisega (st ajutiselt):

Tavaline Windows Flip (Sellist akent kasutatakse ka Windows XP's)

Märkus: Selle tavalise Windows Flip akna avab ka Alt + Tab klahvikombinatsioon.

 

Järgmine pilt kuvab Windows Flip3D (3D dimensioonis vaate) - pilt.


Selle Windows Flip3D saab käivitada ka “Windows Logo” + Tab või siis Ctrl + Win + Tab klahvide abil.
Kui Sa oled selle Window Switcher ikooni sealt Quick Launch ribalt ruumi kokkuhoiu mõttes kõrvaldanud või ta on siis mingil muul põhjusel kaduma läinud ja kui Sa soovid teda tagasi tuua, siis mida tuleb teha selleks?

Windows Vista loob iga kasutaja jaoks nn Windows Switcher kiirkorralduse (Window Switcher.lnk) ja ta hoiab neid kasutajaprofiilides. Kasutaja, kes on oma Window Switcher'i ikooni ära kaotanud, võib kopeerida selle Windows Flip ikooni kiirkorralduse mingi teise kasutaja (Tavaliselt "Default" kasutaja) Quick Launch kaustast endale üle.


Näiteks kopeerime selle Window Switcher.lnk faili endale Default (Vaikimisi) kasutajaprofiilikaustast nii:Lae ta alla siit!


Rikutud kasutajaprofiilide (User Profiles) taastamine Windows Vistas. (See sobib ka Windows 7 ja Windows 8 jaoks.)

 

Võib juhtuda nii et Sinu kasutajaprofiil rikutakse mingil põhjusel ja Sa ei saa enam oma arvutiga töötada, st kompuuter nagu töötaks, aga töölauda ette ei tule jne... Ainukeseks lahenduseks on teha kompuutri restart kuid ka see ei aita, sest Sa ei saa enam logida ennast Windowsisse sisse. Sisselogimise võimaluse asemel võid Sa saada umbes taolise teate:

"The user profile service service failed the logon. User profile cannot be loaded."

Õudne jama, mida sel puhul teha?

1) Juhul kui Sul ei ole Vista (Win 7 või Win 8) installeerimise DVD plaati ja Sul on Windowsi OEM versioon, siis proovi System Restore abil taastada enda süsteemi varasem töökorras seisukord:

 

2) Neil, aga kes ei oma Windows Windowsi OEM versiooni ja kellel on Windowsi installimise DVD-plaat olemas, tehku nii:

 

A. Vaata, et Sul oleks oma kompuutri BIOS seadistustes määratud nii et kompuuter teeks alglaadimise CD/DVD-ROM seadmelt.

B. Pane Windows Vista DVD sahtlisse ja tee kompuutri restart ning kui ilmub allnäidatud ekraanipilt, siis vajuta kiiresti suvalist klahvi—sellega laetakse/buuditakse Sinu kompuuter otse Vista DVD plaadilt - pilt.

C. Kui Sa jõuad Install Windows ekraanini, siis vali vastav keele, aja -ja rahaformaat ning klaviatuuri seadistus (vali rippmenüüdest Estonian).

Seejärel klõpsa Next ja ilmub järgmine ekraan:

vali Repair...

C. Ära klõpsa siin nupule Install now vaid klõpsa selle asemel lingile Repair your computer.

Ilmub System Recovery Options dialoogiaken:

system recovery

D. Kui Sul on installeeritud mitu Windows Vista versiooni, siis vali neist ikka õige ja vajuta Next. (NB! Siinses loetelus ei näidata Windowsi varasemaid operatsioonisüsteeme.)
Seejärel ilmub System Recovery Options menüü, kust valigi System Restore menüüpunkt:

vali instrument


E. Tegutse seejärel täpselt niisamuti kui siin eelpool punkti nr. 1 all juttu oli...

NB! Peale eelnimetatud mooduste võid Sa teha ka kompuutri restardi ja minna klahvi F8 abil Safe Mode režiimi ja sealt käivitada see System Restore.


3) Juhul kui System Restore ei aidanud või kui ta oli Sul eelnevalt hoopis välja lülitatud (mis ei ole algajale arvutikasutajale küll hea asi), siis tee uus restart ja sisene Kaitstud Režiimi (Safe Mode) ning tee järgmist:

< Tagasi

 

Mine Vista probleemid V. osa >

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us | Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik