Vista sisukordaVista sisukorda

Koju_1 Koju1 Koju_2 Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista ja üsna tihti esinevad probleemid - V. osa

 

Käib ka XP (osaliselt), Windows 7 ja Windows 8 kohta.

 

 

 

 

Kui Windowsi alglaadimise (buutimise) ajal ilmub veateade "BOOTMGR is missing"

Puudub BOOTMGR

Antud "BOOTMGR is missing" veateate ilmumisel ei tarvitse kohe meelt heita, sest see ei ole riistvaraga (raudvaraga) seotud viga ja tema kõrvaldamine on piisavalt lihtne. Probleemi lahendamiseks kasutame Windows Vista Recovery Environment abi ja me võime seda teha näiteks kahel viisil (õigemini kolmel viisil):

1) Kui Sul on olemas Windowsi installeerimise DVD plaat, siis saad Sa tema abil antud vea likvideerida—sellest tulebki pikemalt juttu.

2) Kui Sul EI OLE seda Windowsi installeerimise DVD plaati, siis kasuta Windowsi Repair Disc'i (ehk Recovery Disc) abi, tee järgmist:

Kui Sul on Windows OEM kompuuter, st Sa ostsid poest kompuutri koos eelinstalleeritud Vista (win 7, Win 8) mingi versiooniga, siis oleksid Sa pidanud kaasa saama ka nn Windowsi Repair plaadi või Recovery plaadi. Juhul kui Sa ei saanud seda recovery plaati või kui ta läks Sul kaduma ja kui Sul ei ole ka Windowsi ümberinstalleerimise plaati, siis võid näiteks Vista recovery disc'i laadida alla siit (Torrent) või siit (Torrent kui ka otselink). Selle allalaetud faili nimeks on näiteks Vista_Recovery_Disc.iso ja tema maht on 120 MB.
Ta on ISO fail ja ta tuleb Sul põletada CD või DVD-plaadile (See .iso faili "põletamine" ei ole tavaline kopeerimine vaid selleks tuleb kasutada spetsiaalseid programme, neid on ka tasuta olems. Kuidas neid ISO faile tuleks õieti põletada, sest seda oleks vaja teada ja antud asi ei kehti ainult siintoodud probleemi kohta...—loe sellest siit!).
Seejärel saad Sa antud plaadi abil teha kompuutri alglaadimise (buutimise) ja minna taastamiskonsooli (Recovery center), et parandada/taastada oma Windows Vista. Tegutse antud plaadiga samamoodi nagu siin kohe allpool seoses Vista (Win 7, Win 8) installeerimise DVD plaadi olemasoluga juttu tuleb.

Operating System not found

3) Kui buutimisel ilmuvad "Operating System not found"; "Error loading operating system"; "Missing operating system" või "Invalid partition table" veateated. Siin võib olla tegu ka rikutud kõvakettaga. Juhul kui kõvaketas ise ei ole rivist välja langenud (st katki/rikutud) ja kui Sulle ilmuvad alglaadimisel need veateated ning kui see siin esimesena toodud "Startup Repair" vahend ei lahendanud Sinu buutimise/alglaadimise brobleeme, siis kasuta alternatiivina Bootrec.exe instrumenti, mille saad käivitada Command Prompt akna käsurealt - juhis.

 

 

Kui Sul on olemas Windowsi installeerimise DVD plaat, siis tee järgmist:

Kui Sul on olemas Windowsi installeerimise DVD plaat (võib kasutada ka Windows Anytime Upgrade DVD plaati), siis tee nii:

1. Pane näiteks Windows Vista DVD sahtlisse ja tee kompuutri restart ning las kompuuter laeb ennast DVD plaadilt.

Märkus: Enne vaata, et Sinu kompuutri BIOS'is oleks määratud alglaadimise esimeseks seadmeks CD/DVD ROM seade.
Mõni süsteem nõuab kohe alglaadimise alguses suvalise klahvi vajutamist, et laadida CD/DVD-plaadilt ja seda isegi siis kui Sa olid eelnevalt määranud BIOSis alglaadimise seadmeks CD/DVD plaadi. Seega jälgi hoolikalt kohe alglaadimise alguses ekraani ülaosa ja kui sinna ilmub kiri "Press any key...", siis vajuta kohe suvalist klahvi...

2. Kui Sa jõuad Install Windows ekraanini, siis vali vastav keele, aja ja rahaformaat ning klaviatuuri seadistus (Vali Estonian parameetrid).
Seejärel klõpsa Next ja ilmub järgmine ekraan:


vali Repair...

3. Ära klõpsa siin nupule Install now vaid klõpsa selle asemel lingile Repair your computer.
Ilmub System Recovery Options dialoogiaken:

system recovery

4. Kui Sul on installeeritud mitu Windows Vista versiooni, siis vali neist ikka õige ja vajuta Next. (NB! Siinses loetelus ei näidata Windows'i varasemaid operatsioonisüsteeme.)

Kui Sul on OEM kompuuter juba eelinstalleeritud Windows Vista mingi versiooniga ja Sul on tootja poolt kõvakettale loodud eraldi Vista taastamisjaotus (partition), siis võib Sul seal System Recovery Options aknas olla ka näiteks Windows Recovery Environment (RECOVERY) jaotus. Sina vali ikkagi see Microsoft Windows Vista (C:), st see ketas, kuhu Sul on Vista tegelikult installeeritud.

Märkus: Kui Sa omad SATA (Serial ATA), SATA II või SCSI kasutajaliidest, mis nõuavad täiendavaid draivereid selleks et Windows RE saaks tuvastada Sinu kõvaketast, siis pane sel juhul oma draiveritega plaat sahtlisse ja klõpsa nupule Load Drivers (Vaata ülemist pilti), et lisada süsteemi taastamise sessiooniks vajaminevaid draivereid:

Lisadraiverid

5. Nüüd võib see Windows Vista Recovery Environment, mis oletab, et Sinu süsteem ei ole suuteline startima, käivitada automaatselt Startup Repair instrumendi ja seda meil ongi ju vaja. Juhul kui see Startup Repair käivitub automaatselt, siis las ta teeb oma töö lõpuni ja kogu lugu - pilt.

Kuid kui Sa olid ka varem käivitanud Windows RE ja Startup Repair'i, siis võidakse see samm ka vahele jätta ja sel juhul lähme siit edasi.

6. Seejärel ilmub System Recovery Options menüü, kus klõpsa ülevalt esimesele Startup Repair lingile:

Vali esimene link

 

Kasuta alternatiivina Bootrec.exe instrumenti:

Juhul kui see eelpool toodud "Startup Repair" vahend ei lahendanud Sinu buutimise/alglaadimise brobleeme, siis proovi Bootrec.exe instrumenti, mille saad käivitada Command Prompt akna käsurealt.

Vali sellest System Recovery Options menüüst link Command Prompt (vaata eelmist pilti) ja kasuta seejärel CMD aknas käsku bootrec /fixboot:

CMD aken

(Kasuta seda bootrec /fixboot käsku ka siis kui Sul hakkab seesama alglaadimise probleem korduma!)


Selle Bootrec.exe instrumendiga saad proovida kokku nelja võtit/parameetrit ja need on: /FixMbr, /FixBoot, /ScanOs ning /RebuildBcd.

a) Tipi CMD akna käsureale bootrec /fixboot ja vajuta Enter:

/FixBoot parameeter kirjutab süsteemipartitsiooni uue buutimise sektori ja kasuta seda parameetrit järgmiste probleemide korral:

- Kui Vista või Windows 7 buutimissektor oli asendatud mitte-standardse buutimissektoriga. Näiteks kui Sa installeerisid oma masinasse lisaks Vistale või Win 7'le ka Windows XP opsüsteemi, siis hakatakse kasutama Windows XP buutimissektorit ja kohe tekivad alglaadimise probleemid. (See probleem tekib siis kui Sa installeerisid Windows XP pärast Vistat või Windows 7't.)
- Juhul kui see eelpool toodud "Startup Repair" vahend ei lahendanud Sinu buutimise/alglaadimise brobleeme, siis proovi Bootrec.exe instrumenti; kasuta seda bootrec /fixboot käsku ka siis kui Sul hakkab seesama alglaadimise probleem korduma.
- Kui buutimise sektor on rikutud.

 

b) Tipi CMD akna käsureale bootrec /fixmbr ja vajuta Enter:

/FixMbr parameeter lubab Sul parandada rikutud Master Boot Record (MBR)'i, mis on Sinu kõvaketta esimeseks sektoriks ja mis ütleb BIOS'ile, et kustkohast ta leiaks ülesse Sinu kompuutri operatsioonisüsteemi. Seda parameetrit pead kasutama tavaliselt siis kui ilmuvad järgmised veateated: "Operating System not found"; "Error loading operating system"; "Missing operating system" või "Invalid partition table":

Tipi CMD akna käsureale bootrec /fixmbr ja vajuta Enter

 

c) Tipi CMD akna käsureale bootrec /rebuildbcd ja vajuta Enter.

Boot Configuration Data (BCD) sisaldab detailset loetelu sellest, et mida laetakse pärast kompuutri käivitamist või restarti. Buutimise vea võib põhjustada ka see et BCD mingit failid on rikutud.
/rebuildbcd parameeter parandab enamus taolisi vigasid ja ta loob täiesti uue BCD.

 

d) Tipi CMD akna käsureale bootrec /scanos ja vajuta Enter.

/ScanOs parameeter skaneerib kõiki kettaid selleks et tuvastada kõiki Windows Vista ja Windows 7 installatsioone, mis ei ole momendil lülitatud Boot Configuration Data (BCD) tabelisse.
Juhul kui bootrec /scanos käsk kuvab umbes sellise alltoodud tulemuse, siis on kõik korras (tuvastati vähemalt üks operatsioonisüsteem) ja Sa võid jätkata oma buutimisprobleemide lahendamist ning parandamist:

Tuvastati üks opsüsteem

 

Sa võid proovida ka järgmisi käske, mis loovad turvaliselt täiesti uue Boot Configuration Data (BCD) tabeli: Tipi CMD akna käsureale alljärgnevad käsud ja vajuta IGA käsu järel ENTER:

 

NB! Kui Sa olid loonud varem VistaBootPRO utiliidi abil BCD varukoopia ja salvestanud ta süsteemiketta juurkausta (tavaliselt C:\), siis kasuta sealsamas Windows RE CMD aknas käsku:

bcdedit /import c:\ VBP_Backup.bcd

Kus C:\VBP_backup.bcd on selle varukoopia nimi ja asukoht, mille Sa loosid VistaBootPRO programmiga - info siin.


Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.


PS! Windows XP's saab oma buutimisprobleeme lahendada CMD akna käsurea käskudega fixboot (näiteks: fixboot c: ja vajuta ENTER ) ja fixmbr (näiteks: fixmbr ja vajuta ENTER ). Neid käske saad kasutada ainult Win XP ja Win 2000 Recovery Console sees.


Kui Sul on Windowsi OEM kompuuter, st kui Sa ostsid poest kompuutri koos eelinstalleeritud Vista (Win 7 või Win 8) mingi versiooniga:

Sa võid sel juhul kasutada eelpool räägitud Repair või Recovery plaadi või siis näiteks Reinstallation DVD Windows Vista... plaadi abi (ka neid Windowsi ümberinstalleerimise DVD plaate võib poest kaasa saada).

Kuid tavaliselt on OEM kompuutri tootja paigaldanud Windows Recovery Environment failid kõvakettale nn “recovery” varjatud partitsiooni (oblastisse). Sel juhul leiad selle Windows Recovery Environment või System Recovery Options või Repair Your Computer käsu Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) menüüst, siis kui Sa vajutad kohe kompuutri alglaadimisel klahvi F8. Vali oma noolklahvidega antud menüüpunkt ja vajuta ENTER - pilt.

Edasine on juba lihtne tegevus:

* Ilmub System Recovery Options aken, kus vali rippmenüüst „Estonian” ja klõpsa nupule Next;
* Järgmises dialoogiaknas vali rippmenüüst User name oma kasutajanimi (Sa pead olema administraatori kasutajaõigustega) ja sisesta oma sisselogimise parool, juhul kui see oli Sul varem loodud. Kui Sul parooli ei ole, siis klõpsa lihtsalt OK;
* Kolmandas System Recovery Options dialoogiaknas vali seesama Startup Repair link.

 

 

Kui Sa üritad Windows Explorer'is lehitseda või vaadata meediafaile (Divx, AVI jms videofaile) ja Sulle ilmub pidevalt järgmine veateade: "COM Surrogate has stopped working"

Mõnikord, kui Sa üritad avada mingit kausta, kus on palju videofaile ja pilte või kui Sa tahad vaadata mingit .avi või Divx videot, siis võib juhtuda nii et saa saad selle COM Surrogate has stopped working veateate:

COM Surrogate veateade

 


Veel üks taoline "COM Surrogate has stopped working" veateade - pilt.


See on üsna sagedane veateade ja seda eriti Windows Vistas, aga ka Windows XP puhul (Windows 7 puhul ei ole ma seda veel täheldanud). Selle vea võivad põhjustada mitmed asjaolud, näiteks kõige sagedamini tekib ta pärast mitmete tarkvaraprogrammide installeerimist, mis installeerivad omaenda koodekid ja muud COM komponendid, mis ei ole aga Windows Vistaga ühilduvad.
Antud probleemi lahendamiseks tuleb proovida mitmeid variante ja need on järgmised:

1) Sul on vanem DIVX versioon ja Sul tuleb ta asenda tema kõige uuema versiooniga (alates 6.5+ versioonist), mine aadressile http://www.divx.com/ ja lae sealt alla DIVX uusim versioon; (Enne uninstall'i oma vana DIVX versioon!)
DivX pakett sisaldab: DivX Codec'it, DivX Player'it, DivX Web pleierit ja DivX Converter'it—tasuta, aga on ka tema tasuline Pro versioon.
Ka võid selle DivX Codec'i asemele installida hoopis XviD Codec'i ja ka see võib probleemi lahendada, tema allalaadimise aadress: http://www.xvidmovies.com/codec/

Üheks lahenduseks võib olla ka see et uninstall'i (deinstalleeri) kõik oma Codec Pack'id ja seejärel lae alla üksainus kõige uuem Codec Pack, näiteks K-Lite Codec Pack

3) Näiteks ka minul oli Vistaga seesama probleem ja minu süsteemi puhul aitas uuema ffdshow-tryouts koodekite paketi installeerimine. Ffdshow koodekid asuvad kaustateel C:\Program Files\ffdshow\ ja seal asub ka tema uninstallija (unins000.exe). Kõigepealt uninstalli ffdshow vanem bersioon, siis lae kõige uuem ffdshow versioon alla ja seejärel installeeri ta.

4) Kui Sa kasutad Nero't, siis Sa pead ta kas deinstalleerima või siis uuendama teda vähemalt kuni 7.7.5.1 versioonini; (See Nero ongi selle vea üheks kõige sagedamaks põhjustajaks.)
Kui Sul on vaja mingit Nero Burning Rom versiooni deinstalleerida, siis võid järgmiselt aadressilt laadida alla pisikesed utiliidid, mis aitavad Sul seda teha, st Sinu süsteem tehakse Nero igasugustest "jääkidest" puhtaks, mine sinna aadressile ja vali oma Nero versioonile sobiv programmike:
http://www.nero.com/eng/downloads-cleantools.html

Kui Nero ja DivX ei lahenda probleemi, siis nimeta ümber NeVideo.ax fail, st muuda faili C:\Program Files\Common Files\Ahead\DSFilter\NeVideo.ax nimi NeVideo.ax.bak nimeks; (Ka antud NEVideo.ax failinime muutmine annab sageli häid tulemusi.)
Võib olla on vaja nimetada ümber ka NeVideoHD.ax fail, pane talle nimeks NeVideoHD.bak

5) Ava Windows Explorer, klõpsa Organize > Folder and Search Options (või menüü Tools > Folder Options), siis ava View leht (kaart, vahekaart, sakk, tab, lipik) ja pane linnuke ruutu: Always show icons, never thumbnails.
Kuid see pisipiltide vaate keelamine on ajutine ja mitte just kõige parem lahendus:

Keela pisipiltide vaade


6) Sa võid proovida installeerida ka Vista Codec Package, et uuendada enda süsteemi kõiki koodekeid, aga tee enne igaks juhuks Restore Point (Juhuks kui midagi nihu läheb).

7) Sa võid laadida alla ja kasutada ühte tasuta väga kasulikku utiliiti, mis aitab Sul tuvastada kõik Sinu süsteemi installeeritud koodekid (Codec) ja DirectShow filtrid. Iga installeeritud komponendi kohta kuvatakse järgmine info: Display Name, Type, Disabled Status, Installed/Modified Time, Description, Company Name, Filename jne...
Ta lubab Sul lihtsal teel lülitada välja või siis sisse suvalise Codec/DirectShow komponendi ja sellega tuvastada vea põhjustanud komponendi. Antud utiliidi nimi on InstalledCodec v1.01 ja Sa võid ta laadida alla siit: http://www.nirsoft.net/utils/installed_codec.html Teda ei ole vaja installeerida, lihtsalt pane ta kusagile kausta ja käivita ta sealt.

 

Märkus: Üheks lahenduseks võib olla ka see et uninstall'i (deinstalleeri) kõik oma Codec Pack'id ja seejärel lae alla üksainus kõige uuem Codec Pack, näiteks K-Lite Codec Pack (Ära tema installeerimisel vali Haali Splitter'it AVI jaoks!) või Vista Codec Pack (Koduleht).

 

8) Proovida võib ka DEP vahendi väljalülitamist (dllhost'i jaoks); proovi seda siis kui muud asjad ei aita, tee järgmist:

NB! See ei tööta Vista 64 versioonide puhul!

9) Veel võib ka seda proovida: Tee sellel kaustaikoonil, mis põhjustab antud veateate ilmumised (st kaust mis sisaldab DivX, .avi faile) paremklõps ja vali käsk Properties. Seejärel ava Customize vahekaart, vali oblastis "What kind of folder do you want?" asuvast rippmenüüst parameeter "All Items" ja pane linnuke ka ruutu "Also apply this template to all subfolders".

 

** Kuid siin peab seda silmas pidama, et antud tegevus põhjustab teatud määral kaustaakna normaalsete funktsioonide aeglasemat täitmist (st elementide kustutamisel, siirdamisel, kopeerimisel jne).

< Tagasi

 

Edasi Vista probleemid VI. osa >

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us | Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik