Vista sisukordaVista sisukorda

Koju_1 Koju1 Koju_2 Koju2 icon SISUKORDicon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista ja üsna tihti esinevad probleemid VI. osa

 

 

 

Suurt jõudlust vajavate programmide käivitamisel Vista Aero kiire ja lihtne väljalülitamine

Kui Sa soovid kasutada maksimaalselt süsteemi kõiki ressursse ja Sa käivitad mingi suuremat jõudlust vajava programmi (näiteks mängu), siis võid antud programmi jaoks kehtestada nii et tema käivitamisel lülitatakse see Vista Aero automaatselt välja. Ja kui Sa sulged selle programmi, siis lülitatakse Vista Aero automaatselt jälle sisse. Seda kasuta ka siis kui mingi programmi käivitamisel tekib konflikt Vista Aeroga; üldiselt peaks süsteem sel puhul ise automaatselt oma Aero välja lülitama, aga antud vahendi kasutamisega on asi kindel.
Tee vajaliku programmi kiirkorraldusel või siis tema käivitamisfailil (tavaliselt .exe laiendiga) paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties. Ava vahekaart (sakk) Compatibility ja pane linnuke ruutu "Disable desktop composition" - pilt.

Märkus: Vista Aero täielikust välja- ja sisselülitamisest loe sealt.


Kui töölauale või Device Manager’i aknasse ilmub veateade "This device cannot start. (Code 10)"

Kui Sa saad veateate "This device cannot start. Code 10" (mis eelneb sageli minglile draiveri identifitseerijale, näiteks "This device cannot start. Code 10 in audio driver"), siis tähendab see seda, et tavaliselt on sel juhul tegemist rikutud, puuduva või mitteühilduva seadme draiveriga.
Veateade "This device cannot start. Code 10" või "This device cannot start. (Code 10)" tähistab riistvara viga ja tavaliselt on see viga seotud antud seadme draiveriga. Näiteks veateade "This device cannot start. Code 10 in audio driver" tähendab seda, et tegemist on puuduva, rikutud või siis mitteühilduva audiodraiveriga.
Kui mingi seadme tootja on ise lisanud oma riistvarasse spetsiifilised veateated, siis juhul kui selle seadmega tekib mingi probleem, siis kuvatakse ekraanile tootja enda vastav tekst. Aga kui seade ei oma tootja enda veateadete tekste, siis genereerib Windows omaenda põhilise veateateteksti kõikide seadmete jaoks, mis ongi "This device cannot start. (Code 10).

Draiveri veateade 1


Veel taolised veateated: pilt - pilt - pilt.

Mida sel juhul teha?

Microsoft soovitab sel juhul klõpsata "Update Driver" (Device Manager'i aknas), et uuendada antud seadme draiverit, parem on siiski minna selle seadme tootja kodulehele ja laadida sealt alla kõige uuem draiver. Juhul kui Sul on olemas antud seadmega kaasaantud CD/DVD plaat, siis võid esialgu proovida ka sealt installeerida tema draiverid.
Sa võid ka sealsamas Device Manager'i aknas deinstalleerida (uninstall) vigase seadme draiveri, seejärel teha kompuutri restardi ja vaadata, et kas Windows leiab ise mingi sobiva ja korras draiveri...

Märkus: Seadmete draiveritest ja nende installeerimisest, deinstalleerimisest, uuendamisest jms saad põhjaliku ülevaate siit.

 

Kui Sa tahad redakteerida oma hosts faili, aga Vista ei lase seda teha...

Kui Sa tahad redakteerida Vista's hosts faili, siis ei lase Vista teda vaikimisi salvestada, ta teatab, et Sul ei ole selleks luba. Et seda nüüd teha, käivita Notepad administraatori õigustega:

1) Kliki nupule Start -> All Programs -> Accessories
2) Tee "Notepad"-il paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk "Run as administrator"
3) Kliki UAC aknas "Continue"
4) Kliki menüü File -> Open
5) Otsi ülesse kaust "C:\Windows\System32\drivers\etc"
6) Vali Open dialoogiaknas filtreerimise rippmenüüst "All Files (*.*)", vaata alumist pilti:

Vali All Files

7) Märgista "HOSTS" ja kliki nupule "Open"
8) Tee vajalikud muudatused ja sulge Notepad. Kui ilmub hoiatusaken, siis klõpsa nupule Save.


Teine lihtsam viis selleks juhuks kui Sul on vaja seda HOSTS faili sagedamini muuta:

1) Loo uus kiirkorraldus: Tee vajalikus kaustas või töölaual paremklõps ja vali käsk New > Shortcut;
2) Kopeeri siit järgmine rida sinna kiirkorralduse loomise esimesse aknasse:


C:\Windows\System32\notepad.exe C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts


3) Kliki Next ja pane sellele loodavle kiirkorraldusele mingi sobiv nimetus, näiteks: "notepad.exe(Avab HOSTS'i)" ja kliki Finish
4) Tee sellel uuel kiirkorraldusel paremklõps ja vali käsk Properties ning kliki seejärel nupule Advanced
5) Pane linnuke ruutu Run as administrator ja klõpsa OK + OK.

Nüüd, kui Sa klikid sellel kiirkorraldusele, siis avatakse notepad.exe administraatori õigustega ja temas on avatud juba seesama meile vajalik hosts fail - pilt.

Märkus: Mida see 'hosts' fail tähendab ja miks ta meile vajalik on, loe sellest siit!

 

Kui Windows Media Player ei ava ja ei mängi AVI faile ning muud audio- ja heliga seotud probleemid (XP, Vista ja Windows 7)


1) Windows Media Player ei käivita AVI faile:

Võib juhtuda nii et Sa ei saa Windows Media Player'iga vaadata AVI faile ja selle asemele võib ilmuda umbes taoline veateade:

"Windows Media Player cannot play the file. The Player might not support the file type or might not support the codec that was used to compress the file."

või järgmine veateade:

"The XXXX codec is needed to play this file"


Mis võib olla selle veateate põhjuseks:

Oletame, et Sinu Windows Media Player'i enesega on lood korras ja et ta on ka õieti seadistatud, siis võib olla selle probleemi üheks peamiseks põhjuseks mittesobivad koodekid. AVI failid võivad kasutada palju erinevaid audio ja video koodekeid (CODECs) ning olemasolevad koodekid ei sobi Sinu AVI failile (failidele).

Märkus: AVI (Audio Video Interleave) on Microsoft'i multimeedia konteinerformaat ja ta võib kasutada paljusid erinevaid koodekeid (kõge sagedamini: DivX, Xvid, FFDShow ja MPEG-2 koodekeid).
Muide on olemas ka eraldi .avi formaat, aga see ei ole sama mis AVI (st koodekid ja failiformaadid ei ole üks -ja seesama asi...)—AVI failideks võivad olla näiteks: .mpg või .dvr laiendiga (formaadiga) failid.


Et seda probleemi lahendada, tee järgmist:

 

NB! Ära installeeri mitut erinevat koodekite paketti ja soovitav on mitte kasutada mitut erinevat meediapleierit—võivad tekkida konfliktid...; enne uue koodekitepaketi installimist tuleb vana eelnevalt uninstallida (deinstalleerida).


Kui Sa ei ole just Windows Media Player'i suur fanaatik, siis soovitaksin kasutada selle "suure ja täistopitud" pleieri asemel alternatiivseid kolmandate firmade häid tasuta pleiereid näiteks nagu:

a) GOM Player'it—momendil parim Vista'le sobiv mängija: temas on sisseehitatud enimkasutatavad codec'id ja neid ei ole vaja eraldi installeerida (juhul kui ta ei sisalda mingit codec'it, siis ta juhatab Sind sinna saiti, kust Sa saad selle codec'i alla laadida); ta on suuteline mängima isegi katkenud .avi faile; ta toetab ka enimlevinud subtiitreid ((SMI, SRT, RT, SUB (koos IDX'iga)); ta toetab populaarseimaid pleilistide (playlists) formaate; ta toetab eri meediaformaate, nt nagu AVI, MPG, MPEG ja DAT, GOM Player toetab samuti ka nn streaming Windows meediaformaati (WMV, ASF, ASX); ta lubab otse GOM Player'ist teha screenshot'e; jne... ja lõpuks ta on ka tasuta—lae ta alla siit!

või

b) VLC media player'it—tema on sama hea kui ka siintoodud GOM Player...—lae ta alla siit!

Märkus: Windows Media Player 12 on juba hoopis parem ja seda võib küll kasutada (juhis ja tutvustus seal).

 

2) Audio (heli) probleemid ja kui Sa ei kuule isegi süsteemi enda helisid (Windowsis puudub heli):

Kui Sa ei kuule enam Windowsi enda süsteemihelisid või kui Sinu audioseade või helikaart ei tööta enam korralikult ja süsteemis puudub heli, siis saad abi ehk siit. Sellised probleemid võivad juhtuda järgmistel põhjustel:

- Failisüsteemi või registri vigadest, mille põhjustasid mingite kolmandate firmade utiliitide/programmide installeerimine või siis uninstallimine;

- Puuduvad või rikutud koodekid - nendest saab ülevaate sealt.

Sa ei kuule enam Windows'i enda ühtegi süsteemiheli (navigatsioonisignaale, mis tekivad siis kui Sa klikid Windows Explorer'i aknas..., Windowsi käivitamise heli jne) ja seda isegi siis kui kõlarite helikontroll on sisse lülitatud ning audio miksereid ja EQs ei ole välja lülitatud (mute). Sa ei kuule ka YouTube, Google Video, CNet Video, MetaCafe jne poolt edastatavate Flash videode saundi kuigi videot ennast näed Sa normaalselt.

 

a) Kui Sa ei kuule ainult Flash videoklippide heli (st veebipõhiste videode heli), aga ülejäänud audioga seotud asjad on korras (st Sa kuuled süsteemihelisid ja muud pleierid esitavad heli ilusti), siis proovi järgmist:

- Kõigepealt kontrolli registri ühe alamvõtme olemasolu. Ava Registry Editor, otsi üles järgmine registrivõti:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Drivers32 ja vaata, et kas akna paremas paanis on olemas selline alamvõti nagu wavemapper. Juhul kui teda seal ei ole, siis loo sinna uus String Value (tee paremas paanis tühjal kohal paremklõps ja vali käsk New -> Sring Value) ja pane talle nimeks wavemapper, seejärel tee tal 2x klikk ning sisesta tema väärtuseks (Value data) msacm32.drv ja lõpetades pead Sa nägema järgmist pilti - pilt.

Juhul kui see wavemapper kirje on seal paremas paanis juba olemas, siis veendu, et tema value data oleks ikka "msacm32.drv". Kontrolli ka seda et kas C:\Windows\System32 kaustas on olemas selline fail nagu msacm32.drv ja juhul kui ta puudub, siis otsi teda oma süsteemist või siis kopeeri ta sinna asukohta mingist teisest Windowsi kompuutrist (mine teise kompuutrisse, kopeeri antud draiver oma USB mälupulka ja vii ta sealt oma arvuti C:\Windows\System32 kausta).

- Kui see eeltoodu ei aidanud ja kui Sul on probleeme audioga, mis on seotud ainult Flash'ile baseeruva videoga, mängudega ning muu flash sisuga, siis lae siit alla üks registrifail, et teha vajalik regitsriparandus. Lae PuudubFlashHeli.zip fail alla, paki ta lahti ja tee PuudubFlashHeli.reg failil 2x klikk ning luba see registrimuudatus teha...
Kontrolli ka seda et kas C:\Windows\System32 kaustas on olemas selline fail nagu msacm32.drv ja juhul kui ta puudub, siis otsi teda oma süsteemist või siis kopeeri ta sinna asukohta mingist teisest Windowsi kompuutrist (mine teise kompuutrisse, kopeeri antud draiver oma USB mälupulka ja vii ta sealt oma arvuti C:\Windows\System32 kausta).

 

b) Kasuta K-Lite Codec Pack paketi sisseehitatud vastava instrumendi abi:

- Lae K-Lite Codec Pack Full 6.3.0 versiooni pakett alla siit (Märkus: Kui Sa tahad lisaks K-Lite Codec Pack paketi antud instrumendi kasutamise installeerida ka tema koodekid, siis pead alla tirima mõlemad K-Lite Codec Pack paketi versioonid - 32-bit ja 64-bit Windowsi jaoks - siit.)

- Nüüd tee allalaetud klcodec630f.exe failil 2x klõps ja alusta paketi installeerimist; juhul kui Sa ei soovi tema koodekeid ja muid asju installeerida, siis lülita nad installimise käigus välja, aga jäta alles meile vajalik Codec Tweak Tool vahend, mis asub Tools sektsiooni all - pilt.

Märkus: Juhul kui Sa installeerid terve K-Lite Codec Pack paketi, siis enne installi alustamist pakutakse Sulle vanade ja muude koodekite uninstallimist, luba seda kindlasti (kliki siis ilmuvate dialoogiakende Yes nuppudele) ning mõne puhul tuleb Sul teha võib olla pärast seda ka kompuutri restart. Tee kompuutri ümberlaadimine ja alusta seejäral paketi installeerimist uuesti.
Juhul kui Sa tahad installeerida ainult seda Codec Tweak Tool instrumenti, siis ära lase oma vanu ja eelmisi koodekeid/pakette uninstallida vaid kliki enne paketi installeerimise alustamist nuppudele No. (Installeerimise aknas lülita kõik muud parameetrid peale Codec Tweak Tool instrumenti välja!)

- Kui Sul sai pakett installeeritud, siis kliki nupule Start ja seejärel All Programs -> K-Lite Codec Pack -> Tools -> Codec Tweak Tool.

- Esimeses aknas pane linnukesed "Detect broken codecs and filters - Other fixes" ja "Audio configuration" ruutudesse ja kliki Next nupule.

- Järgmises aknas pane linnukesed nendesse ruutudesse, mis on järgneval pildil raamistatud punase joonega - pilt ja kliki nupule Next.

PS! Sa võid alati proovida ka teisi K-Lite Codec Pack paketi instrumente, mis asuvad Start -> All Programs -> K-Lite Codec Pack kaustade Tools, Codec Tweac Tool ja Configuration all.

 

NB! Loe ka sealt lehelt audio probleemide kohta, too jutt on seal kirjutatud küll juba 2005. aastal ja seoses Skype'i ning Windows XP-ga, aga eks ta käib osaliselt ka Vista ning Windows 7 kohta...

Natuke infi saad ka siit (Vista) ja siit (Windows 7).


Mida teha kui Windows ei jäta Sinu poolt määratud Windows Explorer kaustaakende seadistusi ja välimust meelde:

(Käib ka Windows XP kohta)

Windows Vista paigaldab Windows Explorer kaustaakende välimuse ja seadistused vastavalt kaustaakende mallide järgi. Iga kaustaakna mall sõltub kausta sisu tüübist (st kas seal on pildid, videod, dokumendid jne).
Windows Vista suureks probleemiks on see (vähemalt kuni Vista Service Pack 2 väljailmumiseni), et kui kasutaja seadis oma mingile kaustaaknale sobivad seadistused ja välimuse, siis Vista ei jäta seda meelde ning kui kasutaja avab hiljem sama kausta, siis on tema välimust jälle muudetud ja kasutaja peab jälle seda kaustaakent uuesti seadma. Näiteks kui ma seadsin kaustade vaateks List vaate (tööriistariba nupp Views ja tema rippmenüüst List vaade), siis avades selle kausta hiljem, oli talle Vista poolt pandud tagasi ikkagi seesama vaikimisi Details vaade. Sa võid siis loomulikult kasutada jälle seda Views rippmenüüd, et panna tagasi List vaade ja teha muid vajalikke ümberseadistusi ning lõpuks klikkida kausta omadusteakna View vahekaardil nupule "Apply to All Folders". Kuid see ei aita ja kui Sa sulged kausta ning tuled hiljem siia tagasi, siis on Sinu seadistused jälle kadunud ja Vista on kaustaaknale seadnud omaenda välimuse ning seadistused.


NB! Kui Sa muudad Windows Explorer kaustaakna paanide seadistusi (Tööriistariba nupp Organize ja tema rippmenüüst Layout >), siis rakendatakse need seadistused kõikidele kaustaakendele (st kõikidele akende mallidele). Need on siis Menu Bar, Details Pane, Preview Pane ja Navigation Pane ja neid võib siis ainult kas välja või siis sisse lülitada.
Veendu ka selles et Sinu mingid kolmandate firmade programmid ei tühistaks Sinu poolt seatud kaustaakende välimuse seadistusi. Näiteks kui Sa kasutad CCleaner utiliiti, siis veendu, et temas ei oleks linnukesi Window Size/Location Cache ja Custom Files and Folders kontrollruutudes, mis asuvad Advanced sektsiooni all.Kui Sul on Vista Service Pack 2 (SP2) installeeritud, siis ei peaks Sul seda eeltoodud probleemi esinema, aga kui taoline kaustaseadistuste Windowsipoolne "äraunustamine" hakkab ikkagi juhtuma või siis toimub see mingitel muudel põhjustel, siis loe siin edasi. Kui Sul on kõik korras, siis loe see ikkagi läbi, sest siin on üht-teist kasulikku (kasvõi seal).Kui Sa veel ei tea, et kas Sul on see SP2 installeeritud või ei ole, siis kontrolli seda nii:

1) Tee Start menüüs või töölaual Computer ikoonil paremklõps ja vali käsk Properties;

2) Nüüd vaata süsteemiaknas paremas osas üleval, et kas seal on toodud ära Service Pack 2 - pilt.


Järgmisena tegutse nii:

a) Tee igaks juhuks süsteemi taastepunkt (System Restore point).

b) Ava suvaline kaustaaken ja kliki tööriistariba nupule Organize, siis Folder and Search Options.

Märkus: Win XP's (ka Vistas juhul kui menüüriba on lubatud): Tools -> Folder Options ja sakk View

c) Ava dialoogiakna sakk View ja korista linnuke Remember each folder's view settings ruudust ära ning kliki OK.

Korista linnuke ära


d) Lae siit alla VistaKaustaseaded.zip fail (sobib ka Win XP-le) ja paki ta lahti ning tee seejärel VistaKaustaseadistused.reg failil paremklikk ja vali käsk Merge. Kliki ilmuvates akendes Run, Continue (UAC puhul), Yes ja OK.

e) Nüüd tee kompuutri restart (või siis logi end välja ja seejärel jälle sisse), et Vista saaks antud registrivõtmed viia nende puhtasse seisundisse.

f) Ava jälle suvaline kaustaaken ja kliki tööriistariba nupule Organize, siis Folder and Search Options. Seejärel ava dialoogiakna sakk View ja pane linnuke Remember each folder's view settings ruutu tagasi.

Seejärel korista sealsamas linnuke ruudust Restore previous folder windows at logon ja kliki OK.

Nüüd peavad süsteemi kõik kaustad olema nn "All items" formaadis ja Sa võid hakata oma kaustasid seadistama ning nad peavad nende uuestiavamisel olema täpselt samade sedetega/välimusega.


Kõikidele sama tüüpi sisuga kaustadele ühesuguste ja samade seadistuste kehtestamine (kasulik asi):

1) Kuna selle registrifailiga sai ka 'Auto Discovery' välja lülitatud, siis mine shell kaustadesse (Contacts, Documents, Downloads, Pictures, Videos, Music jne) ja seadista nad oma maitse järgi.

2) Seejärel, kui Sa olid mingi kaustaga valmis saanud, siis kliki tema tööriistariba nupule Organize, siis Folder and Search Options. Siis ava dialoogiakna sakk View ja kliki nupule Apply to Folders ning seejärel Yes ja OK.

Rakenda need seaded kõikidele sama tüüpi kaustadeleNB! Kui Sa tahad oma seadistused ja kaustavälimuse kehtestada ainult mingile konkreetsele kaustale, siis tee need seaded ära ja lihtsalt sulge see kaust.

< Tagasi

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us | Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik