Vista sisukorda

Koju1

Koju2

SISUKORD

Arvutiabi

Koolitus & help

Kirjapanijast...

 

Kui Sul läks Windows 7/Vista/XP/2003/2K/NT parool kaduma ja Sa ei saa enam oma süsteemi sisse logida — paroolide lahtimurdmine

 

 

 

 

 

I. Kõigepealt proovi süsteemi sisse saada tavaliste meetodite abil

Parool (password) on tähtis turvamehhanism ja ta on vajalik selleks et takistada häkkerite ning muude taoliste tegelinskite mitteautoriseeritud juurdepääsu Sinu süsteemile. Kuid ta võib põhjustada ka üleliigset peavalu ja muid probleeme juhul kui Sa unustasid või kaotasid oma parooli ning seda just administraatori parooli osas. Ilma paroolita ei saa Sa oma Windowsisse sisse logida ja Sul tuleb kas oma opsüsteem ümber installeerida või siis kõvaketas formaatida ('format' - ümbervormindamine), mis põhjustab aga suurt ajakulu ja olmasolevate andmete kaotsiminekut.


Kus hoitakse Sinu paroole ja mis need Windows SAM ja Syskey on? (See osa on siin rohkem infoks...)

SAM mõiste selgitus:

Niinimetatud SAM (Security Account Manager) on registrifail ja tas asub Windows 7/Vista/XP/2003/2K/NT registri "HKEY_LOCAL_MACHINE\SAM" võtmes/harus. Füüsiliselt on tema asukohaks süsteemikausta \System32\Config\sam alamkaust (tavaliselt C:\Windows\System32\Config\sam) ja faili nimeks on seal samuti sam. Ta sisaldab lokaalsete kasutajate kasutajanimesid ja nende kodeeritud paroole (registris ei hoita paroole puhta tekstina vaid nende krüptitud ehk krüpteeritud kujul).
Antud sam kaustas asuvad failid on ilma laiendita ja nad on ainult registri fragmendid ning seega ei lase Windows vaikimisi neile ligi mitte kui kedagi, neid ei saa isegi lugeda.

Et nendele failide ligi pääseda peab tegema ühte järgmistest:

* Sellesamas kompuutris peab lisaks Windowsile olema veel mingi teine erinev operatsioonisüsteem (Linux, Knoppix, WinPE jne) ja Sul tuleb laadida ennast sinna teise opsüsteemi.
* Kui Sul on süsteemikettal FAT (või FAT32) failisüsteem, siis loo Windows 95/98 laadimisdiskett ja lae oma kompuuter sellelt laadimisdisketilt ning kopeeri SAM ja SYSTEM failid teise kausta või siis disketile.
* Kui Sul on NTFS failisüsteem, siis kasuta näiteks NTFSDos Pro poolt loodud disketti, et saada ligi registrifailidele. Kuna SYSTEM registrifailid ei mahu disketile ära, siis tuleb kasutada mingit DOS'ile baseeruvat arhiveerimisutiliiti, näiteks HA.

Et lisada SYSTEM registrifaile disketile, selleks tipi käsk: a:\ha.exe a a:\system.ha C:\WINDOWS\System32\Config\system

Et neid faile disketilt hiljem kätte saada, selleks tipi: ha.exe e system.ha


SYSKEY mõiste selgitus:

SYSKEY (süsteemivõti)—see on 16 baiti, mida Windows kasutab hash'ide täiendavaks krüptimiseks. Ka seda võtit hoitakse registris, et talle ligi saada:

* Kasuta SYSKEY.EXE utiliiti, et panna ta disketile, mida peab seejärel kasutama igal Windowsi alglaadimisel. Seda faili, mis asub disketil, tuleb nimetada StartKey.key'ks.
* Või kasuta GetSyskey programmi (või midagi taolist)...

Kui Sul läks kaduma või Sa oled unustanud oma Windowsi kasutajakonto parooli, siis Sa ei saa enam oma süsteemi sisse logida ja see on juba suur-suur probleem. Juhul kui Sa ei suuda oma parooli leida/taastada või muuta, siis ei jää Sul muud üle kui oma Windows ümber installeerida, aga see ei ole kaugeltki hea asi ja seega proovime muid vahendeid.
1. Kui Sinu kompuutrisse on loodud ka teisi administraatori õigustega kasutajakontosid, siis proovi järgmist:


Juhul kui Sinu kompuutris on mitu kasutajat ja Sa oled iseendale või siis teistele kasutajatele loonud varem mitu kasutajakontot, milledel on samuti administraatori õigused, siis logi ennast teise administraatori kasutajakonto all süsteemi sisse. Seejärel loo omaenda kadunud parooliga kasutajakontole uus parool.


Windows Vista ja Windows 7 opsüsteemide puhul tegutse järgmiselt:

Sa võid Windows Vista ja Windows 7 jooksutamisel kasutada ka järgmist meetodit:

Windows XP süsteemis tee järgmist:

Sa võid Windows XP's kasutada ka järgmist meetodit:


2. Kui Sul on Windows XP, siis kasuta sisseehitatud Administraatori kontot:

See meetod ei sobi Windows Vista ja Windows 7 süsteemidele, sest neil on sisseehitatud Administrator account vaikimisi varjatud. Windows XP installatsioon sisaldab vaikimisi built-in Administrator account'i, mis omab superkasutaja privileege ja mis ei sisalda parooli (õigemini tema parooliks on tühi parool). Seega võib suvaline inimene siseneda Windows Logon Welcome ekraani kaudu Sinu süsteemi ja seejuures omada Administraatori superõigusi. (Paljud kasutajad ei teagi sellise Administraatori konto olemasolust...)

Kuidas tegutseda?
3. Kasuta Password Reset Disk'i abi (Vista, XP ja Windows 7):

Juhul kui Sa olid varem loonud Password Reset Disk'i, siis kasuta sisselogimisel tema abi.

Windows Vistas ja Windows 7's:

Kui Sa tipid sisselogimisel vale parooli, siis ilmub teade, mis teatab, et Sa olid sisestanud ebakorrektse kasutajaparooli, kliki seal nupule OK.

Kliki OK


Seejärel kliki linglile Reset password... - pilt.


Kliki lingile


Pane USB pessa oma mälupulk või disketiseadme sahtlisse diskett, mis sisaldab seda Password Reset'i ja seejärel ilmub Password Reset Wizard (Nõustaja), kus järgi juhiseid.


Windows XP's:

Kui Sa tipid sisselogimisel vale parooli, siis ilmub teade, mis teatab: "Did you forget your password?", klõpsa allpool "...use your password reset disk" lingile. Seejärel pane Password reset diskett disketiseadme sahtlisse ja järgi ilmuva nõustaja juhiseid.

Klõpsa ...use your password...
Kuida seda Password Reset Disk'i luua?

Kui Sa lood enda kasutajakontodele paroolid, siis oleks soovitatav luua kohe ka see Password reset disk, piisab ainult tema ühekordsest loomisest, st teda saab kasutada alati vaatamata sellele, et kas Sa lood hiljem uusi paroole juurde või siis muudad neid...
Sa võid selle vahendi luua isegi siis kui Sul ei ole kasutajakontodele veel paroole loodud.

Windows Vistas tee:

 

Windows XP's tee järgmist:

Selle Password reset disk'i loomine Windows XP's on väga sarnane Windows Vista omaga, tee nii:

 

!!! Windows 7 vastavad juhised seal.

Ülesse

 

 


II. Kasuta tasuta või tasulisi paroolide taastamise (lahtimurdmise/häkkimise) programme

Internetist on saadaval terve posu neid paroolide lahtimurdmise (häkkimise) ja taastamise programme, aga toon siin allpool ära ainult ühe tasuta ja väga efektiivse ning mugava programmi.


Ophcrack programm:

Ophcrack on avatud lähtekoodiga tasuta Windowsi paroolide lahtimurdja (cracker) või siis paroolide kontrollimise utiliit. Ta on väga kiire ja väga efektiivne paroolide häkkimise programm ning tema vahenditeks on:

 

Miks see Ophcrack crack/hack programm nii kiire ja efektiivne on?

Seda seepärast et ta kasutab nn Rainbow tabeleid (Vikerkaare tabeleid), muidugi mitte sellist liiki "tabeleid" nagu seda on järnevalt pildilt näha, kus on töölaua tapeet (kasutatakse ikka tsipa keerulisemaid tabeleid naer) - pilt.

Nagu juba ülevalpool sai mainitud, ei hoita paroole kunagi puhta tekstina vaid neid hoitakse selle asemel kui hash koode, mis on loodud hash funktsiooni algoritmi tulemusel. Hash'id on ühesuunalised ja mitte-pööratavad, st isegi kui häkker saab neile ligi, siis ei saa ta neid paroole taastada ainuüksi hash väärtuse abil.
Kuid hash koode on võimalik kräkkida (häkkida) nendesamade rainbow tabelite abil, mis on tohutu suured väljaspool kompuutrit loodud hash koodid igasugustes võimalikes sümbolite kombinatsioonides.

Kõige väiksem rainbow tabel on tähe-numbriline baastabel ja isegi tema "kaalub" 388 MB. See on vaikimisi tabel ja Sa saad ta kätte koos Ophcrack ISO failiga (sellest tuleb veel allpool ka juttu). Ka see pisike tabel on väga efektiivne ja tema abiga murtakse kiiresti lahti kõikvõimalikud kuni 14 sümboliga tähe-numbrilised paroolid.
Tema puuduseks on see et ta ei suuda lahti murda neid paroole, mis sisaldavad mitte-tähe/numbrilisi sümboleid (!"#$%&'()*+,-./:;<=>?@[\]^_`{|} ~), sest antud tabel lihtsalt ei sisalda neid sümboleid. Kuid Sa võid installeerida ka suurema tabeli (või mitu neist) ja siis pole probleeme..., näiteks nn Extended tabel sisaldab neid mitte-tähe/numbrilisi sümboleid (!"#$%&'()*+,-./:;<=>?@[\]^_`{|} ~), aga see tabel kaalub ka 7,5 GB'i (tasuline). Suuremate tabelite laadimsel ja installeerimisel peab ka mälu rohkem olema alates vähemalt 1 GB kuni 4 GB-ni.

Kui Sa laed Internetist alla ka Ophcrack setup faili (ophcrack-win32-installer-3.6.0.exe), millega võib ta installeerida otse oma opsüsteemi, siis pakutakse installimise alguses allalaadimiseks ka vastavaid tabeleid - WinXP ja Vista/Win 7 jaoks.

Tabeleid saad vaadata ja alla laadida nii tasuta variantides kui ka suuremaid neist ostes siit. Tabelid võib panna nii oma kõvakettale, USB draivile kui ka CD/DVD-plaatidele ja programmi käivitamisel võib nad seejärel vajaduse korral juurde laadida. Pakutakse siis järgmisi tasuta tabeleid:

* Win XP jaoks: XP free small (380MB), XP free fast (703MB), XP special (7.5GB) ja XP german (7.4GB).
* Vista ja Windows 7 jaoks: Vista free (461MB), Vista proba free (600MB), Vista special (8.0GB) ja Vista num (3.0GB).


Kuigi seal on suured tabelid tasulised, aga kui Sa tipid näiteks Google otsimisribale sõnad rainbow tables download, siis saad kätte hulga tasuta vikerkaaretabeleid. Aga üldiselt piisab tavakasutajale ka nendest ülaltoodud tasuta tabelitest.


Ophcrack programmist endast:

Ta on saadaval nii installeerimisfailina (ophcrack-win32-installer-3.6.0.exe) kui ka LiveCD-na, mida ei ole vaja installeerida ja mida saab kasutada otse kompuutri alglaadimisel, st komuuter laetakse antud LiveCD plaadilt ja ta hakkab kohe automaatselt tuvastama paroole..

Soovitangi kasutada seda Ophcrack LiveCD plaati, sest tema puhul ei ole vaja mingit installeerimist, ta teeb kogu töö automaatselt ise ära ja ta on alati käepärast võtta. Ophcrack Live CD sisaldab täielikku linux'i süsteemi (SLAX), Ophcrack'i ennast, alfabeetilist-numbrilist tabelitekomplekti (SSTIC04-10k). See Live CD on alglaaditav (bootable) ja ta laeb automaatselt linux'i, otsib ise ülesse Windowsi jaotused/partitsioonid ning avab seejärel Windowsi SAM-i, et alustada leitud paroolide hash'ide lahtimurdmist. Antud instrument lubab seega ilma igasuguse vaevata ja installeerimata leida ülesse ning taastada Sinu kadunud paroolid; tema abil saab ka paroole lahti murda või siis testida enda paroolide tugevust.Ta tuvastab ja murrab paroolid automaatselt lahti ja tema puhul ei ole vaja mingisugust installeerimist ning administraatori parooli.
Ta tuleb laadida alla ISO failina (ophcrack-vista-livecd-3.6.0.iso—Windows Vista/Win 7 jaoks ja ophcrack-xp-livecd-3.6.0.iso—Windows XP jaoks).

Lae ophcrack alla siit.

Sa kliki seal saidis allpool nupule Download ophcrack LiveCD ja vali seejärel oma Windowsi versioonile sobiv fail (kas Windows XP või siis Windows Vista/Windows 7 jaoks). Sa võid ka need mõlemad failid alla laadida, sest sel juhul saad neid plaate kasutada nii Windows XP kui ka Windows Vista/Win 7 operatsioonisüsteemide puhul, näiteks et oma sõpru aidata... Allalaadimine võtab natuke aega, sest ophcrack-vista-livecd-3.6.0.iso (see sobib ka Win 7 jaoks) "kaalub" 649MB'i ja ophcrack-xp-livecd-3.6.0.iso kaalub 425MB'i, aga see on nüüd küll kõige tühisem mure. Lae neist sobiv alla või siis tiri nad mõlemad alla ja põleta seejärel allalaetud .iso fail CD-plaadile.


Kuidas seda allatõmmatud ISO faili põletada?

Neid .iso faile ei saa Windowsi enda vahenditega põletada vaid selleks tuleb kasutada kolmandate firmade vastavaid põletamisprogramme.

NB! Mida see ISO tähendab ja kuidas neid põletada, sellest saab ülevaate siit!

Kellel on aga "kiire", sellele annan siinsamas ühe lihtsa ja kiire juhise:

 

Kuidas Ophcrack LiveCD plaati kasutada?TÄHELEPANU!

A) Kui Sul on Windowsi OEM versioon (st Windows oli kompuutri ostmisel sinna juba eelinstalleeritud) ja kui tehases loodi kõvakettale varjatud nn Recovery jaotus (partition), siis selle Ophcrack LiveCD käivitamisel ei ilmu kohe see Ophcrack programmiaken vaid avatakse ainult pisike terminaliaken, kus on umbes järgmine kiri:

 

"List of Windows partitions containing hashes:

0. /mnt/sda2/Windows/System32/config

1. /mnt/sda3/Windows/System32/config

What partition..."

Terminaliaken

Sel juhul vajuta klahvi 1 ja seejärel ENTER ning ilmubki töötav Ophcrack'i programmiaken...


B) Mõnede Vista/Win 7 kompuutrite puhul võib tekkida probleeme videokaardiga, st kui Sinu Ophcrack CD (või DVD) plaat töötab korralikult ja alguses sujub kõik hästi, aga siis kui peaks ilmuma Fluxbox'i töölaud, ilmub selle asemele hoopis sigri-migri värvi ekraan ja muud ei midagi. Sel juhul sulge oma kompuuter ja käivita ta uuesti, et alustada selle Ophcrack LiveCD-ga otsast peale.
Nüüd ole tähelepanelik: Kui kohe algupoole ilmub suur Ophcrack LiveCD menüüvaliku aken, siis vali seal kiiresti noolklahvi abil menüüpunkt Ophcrack Graphic VESA Mode ja vajuta ENTER.
Märkus: Kui ka see ei aita, siis vali sealt menüüst kolmas viimane punkt "Ophcrack Text Mode" + ENTER.

PS! Kui peaks ilmuma ka Ophcrack LiveCD uuem versioon, siis lae ta alla ja põleta CD/DVD plaadile.

Ülesse

 Kasuta tasuta PC Login Now (või PCLoginNow) instrumenti, et tühistada oma paroolid

PC Login Now (PCLoginNow) on tegelikult buutimise (alglaadimise) CD plaat, mis sisaldab instrumenti mille abil saab tühistada kõik oma lokaalsed administraatori ja teiste kasutajakontode paroolid. Ühesõnaga Sa võid tema abil tühistada/eemaldada kõik paroolid, mis Sa oldi unustatud või ära kaotatud.
Peale selle saab tema abil muuta ka kasutajakontode seadistusi ja omadusi, tavakasutaja võib oma piiratud õigustega kasutajakonto muuta administraatori õigustega kasutajakontoks; kasutajakontosid võib ka lukustada ja lahti lukustada. (See instrument toetab ka SysKey mehhanismist mõõdahiilimist ja seega ka olemasolevate paroolide tühistamist...)

Märkus: Toon siin ära ka Windowsi kasutajakontode tüübid ja nende tähendused:

Näiteks kui Sinule on õppeasutuses, tööl või kodus määratud ainult piiratud õigustega kasutajakonto, aga Sa tahaksid oma süsteemi vaikselt ka "sügavamalt näppida", siis kasutagi seda PCLoginNow CD-plaati ja muuda enda lihtkasutaja konto administraatori õigustega kasutajakontoks...
Nüüd kukub võib olla keegi lapsevanem vihaselt kiljuma, et mis õpetusi ma siin nende kallitele lastele jagan, aga selliste vanemate suureks lohutuseks võin mainida, et: a) kui nende laps juba viitsib Internetis surfata ja mingeid asju uurida, siis näitab see tema teadmistejanu ja süvenemisoskust, mis on tema tulevaseks eluks üsnagi oluline asi; igatahes on see 100x parem kui nuka taga õlut trimbata või siis extasi tablette imeda...; b) ja kui ta saabki endale administraatori õigused, siis ei ole ta enam juba nii loll, et kukub kohe süsteemi tuksi keerama (viiruseid alla tõmbama, kahtlaseid programme installeerima jne...).

PC Login Now vahendid:

Kuidas teda kasutada:

1) Mine http://www.pcloginnow.com/ saiti, kliki seal nupule Download ja Sa laed alla PCLoginNow_Full.exe nimelise faili (lae ta alla oma töölauale). Seejärel tee sellel PCLoginNow_Full.exe failil 2x klõps ja kliki nupule Install. Selle tulemusel pakitakse see arhiivifail lahti ja Sinu töölauale ilmubki meile vajalik PCLoginNow_Full.iso fail—põleta ta CD-plaadile. (Kuidas neid ISO faile põletada, sellest oli ülevalpool ka juba juttu.)

2) Kui Sa oled põletanud selle allalaetud iso faili CD-plaadile, siis pane see plaat CD-ROM seadme sahtlisse ja tee kompuutri alglaadimine sellest CD-plaadilt. (Vaata, et Sinu BIOS'is oleks alglaadimise seadmeks määratud CD_ROM seade). Tavaliselt tuleb kohe kompuutri buutimise alguses vajutada suvalist klahvi, et tema alglaadimist alustataks CD/DVD-plaadilt.

3) Seejärel ilmub PC Login Now nõustaja esimene aken, kus kliki lihtsalt Next ja siis vali oma operatsioonisüsteem (juhul kui Sul on neid mitu) ning kliki Next. (Iga tuvastatud süsteemi tähistatakse seal ID, System Name, tee SAM failideni ja failisüsteemi parameetritega, et aidata Sul valida ikka see õige operatsioonisüsteem.) - pilt.

4) Nüüd ilmub kõige olulisem aken, kus kuvatakse süsteemis olevad kasutajakontod ja nende omadused:

info kasutajakontodest

5) Nüüd vali/märgista see kasutajakonto, mida Sa tahad muuta.
Seejärel määra talle need parameetrid, mida Sa selle kasutajakontoga teha tahad. Selle akna allosas on 5 parameetrit (kontrollruutu), millede abil Sa saad valitud kasutajakontole määrata või muuta:

 

NB! Juhul kui Windows'i mingi kasutajakonto ei oma parooli ja ta on administraatori tüüpi konto, siis on need akna allosas olevad kaks ruutu hallid ja mitteligipääsetavad. Sa ei saa sellist administraatorikontot viia tagasi lihtkasutajakontoks või siis luua talle parooli.

Muuda valitud kasutajakontol tema omadusi sel teel, et pane linnuke või siis korista linnuke vajalikust kontrollruudust ja kliki nupule Next.
(Et tühistada mingi märgistatud kasutaja parooli, pane selleks linnuke ruutu password is empty ja password never expire.)

Muuda konto omadusi

6) Klõpsa viimases aknas OK, et teha kompuutri restart ja kogu moos.

 

Uuendatud: PC Login Now ei ole enam tasuta tarkvara, kasuta selle asemel kas...:

ülaltoodud Ophcrack tarkvara,

või kohe allpool toodud Offline NT Password & Registry Editor (ONTP&RE),

Kon-Boot,

Cain & Abel

või siis LCP tarkvara.

Ülesse

 Veel üks tasuta paroolide lahtimurdmise programm

Offline NT Password & Registry Editor - Ta on kättesaadav nii disketina kui ka boot CD plaadina, tema abil saab tuvastada ja muuta Windows NT 3.51, NT 4, Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003, Vindows Vista 32/64 bit jne süsteemide paroole. Ühesõnaga tema abil saab oma paroole redakteerida enamikes süsteemides ja sa ei vaja enam oma vanu paroole, ta töötab offline režiimis, st Sa lülitad oma kompuutri välja, paned tema CD plaadi sahtlisse ja teed kompuutri alglaadimise sellest CD-lt.

Ta tuvastab ka lukustatud ja väljalülitatud kasutajakontod ning pakub nende lahtilukustamist kui vaja.

 

Temast veel täienduseks:

Enne tema kasutamist tuleks Start menüü kaudu süsteem (kompuuter) täielikult sulgeda, siis panna see Offline NT Password & Registry Editor CD plaat sahtlisse ja käivitada seejärel kompuuter.
Kui Sa kasutad NTFS failisüsteemi (tavaliselt see Windows XP ja Vista puhul nii ongi), siis tuleb enne antud programmi kasutamist oma süsteem õieti sulgeda kas siis login-ekraani või siis Start menüü kaudu.
Kui Sa ei saa login-ekraani kaudu oma süsteemi sulgeda, siis tee:

Selle programmi buutimisplaat toetab enamus kettakontrollereid ja ka PS/2 ning USB klaviatuure.

 

HOIATUS!

Kui Sa omad EFS krüptitud faile ja kui Sul on XP või Vista süsteem, siis on need krüptitud failid pärast parooli muutmist (asendamist) MITTELOETAVAD! Neid saab jälle lugeda siis kui Sa oled oma vana parooli "ülesse leidnud"...; tavakasutajad neid krüptituid faile tavaliselt ei oma.

Sa võid ta panna ka oma USB mälupulka/kettale ja teha see alglaadimisseadmeks, tee järgmist:

a. Kui Sa olid selle allalaetud cd070927.iso faili põletanud CD/DVD-plaadile, siis ava ta ja kopeeri kõik temas asuvad failid oma USB seadmele. Kopeeri nad sinna juurkausta mitte aga mingisse alamkaussta. Sa ei pea seal juba olemasolevaid faile kustutama...
b. Nüüd peab seal USB kettal olema ka selline fail nagu "syslinux.exe". Ava CMD Prompt aken ja tipi käsureale alljärgnev käsk ning vajuta ENTER:

x:\syslinux.exe -ma x:

Asenda see x selle tähega, mis on Sinu USB seadme kettatähiseks, vaata seda Computer (või My Computer aknast).

c. Kui mingit teadet ei ilmu selle peale, siis on kõik korras ja Sa saad teha alglaadimist ning kasutada seda programmi ka oma USB seadme abil...

NB! Sa pead enne USB alglaadimist korrigeerima kompuutri BIOS-is seda parameetrit, mis paneb esimeseks alglaadimise seadmeks USB draivi.
Aga mõned BIOS'id (vanemates masinates) ei toeta USB alglaadimist!


NB! Command Prompt (CMD) aknas käskude sisestamisel jälgi tühiklahvide Pane tühiklahv õigesse kohta panemist, et nad oleksid tipitud sinna kus nad olema peavad - tühiklahvide (Spacebar) ärajätmine on üheks enamlevinud vigadest nende cmd käskude sisestamisel.


Kuidas temaga töötada:

a. Tee restart ja mine BIOS'i, kus määra kompuutri alglaadimise (buutimise) seadmeks kas CD või siis USB seade;
b. Sulge oma kompuuter õieti...
c. Pane CD või USB draiv sahtlisse (pessa) ja käivita kompuuter;
d. Oota natuke kuni jõuad selgitava informatsiooniga ekraanini, kus on toodud ära vajalikud käsud ning muu info;
e. Nüüd vali see ketas kuhu Sul on installeeritud oma Windows, st vajuta vajaliku numbriga klahvi + ENTER. Tavaliselt tuleb vajutada number 2 klahvi (Number 1 all kuvatakse kas Sinu CD plaat või siis USB seade (näiteks mälupulk). Kui Sul on oma kõvaketas jagatud mitmeks loogiliseks kettaks, siis vali välja see number mille taga lõpus on sõna "BOOT", st sisesta tema number ja vajuta seejärel ENTER.
f. Seejärel pakutakse juba muid valikuid, tegutse...

PS! Klahv q + ENTER viivad tagasi eelmisse menüüsse; CTRL+ALT+DELETE teevad ümberlaadimise ja Sa võid alustada otsast peale juhul kui Sa midagi ei muutnud ning proovid uuesti alustada; kui Sa aga muutsid midagi, siis pakutakse muudatuste kõvakettale salvestamist (kirjutamist).
Kui oled oma tööga valmis ja salvestanud selle, siis eemalda oma CD plaat või USB seade sahtlist/pesast ja vajuta klahve CTRL+ALT+DELETE, et teha ümberlaadimist ning minna seejärel Windows'isse. (Sa võid kohe buutimise algul minna BIOS'i ja panna seal oma kõvaketas tagasi alglaadimise seadmeks.)

Ülesse

 III. Juhul kui Sa olid määranud endale CMOS BIOS'is parooli ja oled ta unustanud

Kui Sa loosid endale ka sellise parooli ja juhul kui Sa ta kaotasid, siis ei saa Sa minna isegi Windows'i sisselogimise ekraanini ning et seda probleemi lahendada, tuleb see parool Sul annuleerida.

CMOS parool

Sellise parooli kustutamise kõige paremaks mooduseks on kas BIOS/CMOS mälubatarei eemaldamine või siis emaplaadil vastava dzamper'i (ingl. jumper—sillus/ühendusdetail) ümbertõstmine ja seejärel selle tagasitõstmine.
Siin ei saa täpseid juhiseid anda, sest kompuutrid ja nende emaplaadid on erinevad, aga vajaliku info saab kätte kas Sinu kompuutri või siis emaplaadi tootjafirma kodulehelt. Lülita kompuuter välja, ava tema arvutiploki kaas, otsi emaplaadil see batarei ülesse ja eemalda ta umbes 30 minutiks (vanemates kompuutrites kauemaks ajaks, isegi kuni 24 tunniks). Kui batarei saab tühjaks laetud, siis pane ta sinna pessa tagasi ja käivita oma kompuuter.

CMOS mälu

Teine moodus on emaplaadil vastava CMOS tühjendamise dzamper'i (jumper) ümbertõstmine ja seejärel tema tagasipanemine, ka seda tuleb teha nii et lülitad oma kompuutri välja ja avad arvutiploki, otsid selle ühendusdetaili ülesse ja vahetad korraks tema pesa ning paned ta seejärel jälle tagasi tema vaikimisi õigesse ühenduspessa...

Toon siin näiteks ära ühe Dell Dimension seeria kompuutri emaplaadi ja tema CMOS batarei ning CMOS/BIOS parooli tühjendamise dzamperi - pilt.

Tegelikult on neid dzamperite tüüpe ja kasutamisviise rohkem ja see sõltub juba kompuutri/emaplaadi tootjafirmast, näiteks võib dzamper ja tema ühendamisviis olla ka selline: dzamper

NB! Siin tuleb arvestada veel sellega, et kui Sa tühjendad oma BIOS'i, siis viiakse ta tagasi tema tehase algseadistusteni ja kui Sa olid varem seal midagi muutnud, siis tuleb Su need muudatused uuesti teha.

 

Sa võid proovida oma kadumaläinud CMOS/BIOS parooli asemele tippida Sinu BIOS vastava versiooni vaikimisi paroole ja nendeks võivad olla:


AMI BIOS vaikimisi paroolid (nad on registritundlikud, st tuleb jälgida suur- ja väiketähti...):

A.M.I.
AAMMMIII
AMI
AMI SW
AMI?SW
AMI_SW
BIOS
CONDO
HEWITT RAND
LKWPETER
MI
Oder
PASSWORD

Award BIOS vaikimisi paroolid:

589589
589721
595595
598598
1322222
_award
ALFAROME
ALLY
ALLy
aLLy
aLLY
aPAf
award
AWARD PW
AWARD SW
Award SW
AWARD?SW
AWARD?SW
AWARD_PW
AWARD_SW
awkward
AWKWARD
BIOSTAR
CONCAT
condo
Condo
CONDO
d8on
djonet
HLT
HLT
J256
j256
J262
j262
j322
j332
J332
J64
j64
KDD
KDD
lkwpeter
Lkwpeter
LKWPETER
PINT
pint
SER
SKY_FOX
SYXZ
syxz
szyx
TTPTHA
ZAAAADA
ZAAADA
ZAAADA
ZBAAACA
ZBAAACA
ZJAAADC

Phoenix BIOS vaikimisi parool:

phoenix


Lisa:

Mis see CMOS/BIOS üleüldse on ja kuidas sinna pääseda, loe sellest sealt.

Windows 10 paroolide resettimisest saab juhiseid sealt.

Windows 10 (Windows 8/8.1) kohaliku / lokaalse parooli resettimine ja seda Kali Linux Live USB abil - juhis.

Palun sisesta uus parool

Ülesse

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik