Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista personaliseerimine (personalizing) ja tema kasutajaliidese (kuva) täpne seadistamine

 

Üks algul üsnagi märkamatu asi, mis lisati Windows Vista'sse, on sõna Personalize, mis on otseselt seotud Vista kasutajaliidese ehk siis töölaua ja kasutajakeskkonna seadistamisega. Kui Sa teed oma töölaual paremklõpsu, siis ilmub kontekstmenüüsse uus Personalize käsk. Ta on ka Welcome Center akna üks “Get Started with Windows” neljateistkümnest ülessannetest ja ta esineb seal Personalize Windows nime all.
Ühesõnaga tema käskude ja vahendite abil saame me muuta oma operatsioonisüsteemi isikupärasemaks, muuta tema stiile, värviskeeme, töölauda jpm ning kokkuvõttes nimetataksegi seda graafilise kasutajaliidese (kuva) seadistamiseks ehk siis operatsioonisüsteemi töökeskkonna isikupärasemaks tegemiseks.

Windows Vista kasutajaliidese tähtsamatest elementidest ((näiteks nagu Windows Vista Aero, Vista Sidebar, Vista Start menüü, Vista Desktop, Windows Gadgets, Vista Taskbar (Ja tema Quick Launch riba, tema pisipildid-Taskbar Thumbnails, tema Windows Flip ja Windows Flip 3D ning tema Notification Area)) oli põhiliselt juba eespool juttu ja siin allpool kirjeldan siis Vista kasutajaliidese nende elementide täpsemast seadistamisest, milledest ei olnud varem juttu.


Märkus: Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber) ja kõik saab korda.

 

Eeldefineeritud värviskeemide (Color Schemes) muutmine:

Iga eelnevalt defineeritud värviskeem koosneb seadistuste grupist, mis määrab ära fondid, kasutajaliidese (kuva) iga kindla elemendi suuruse ja värvi. Sa võid neid eeldefineertud skeeme muuta, tee selleks kõigepealt töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize, siis klõpsa Window Color and Appearance; avanevas aknas klõpsa allosas lingile Open classic appearance properties for more color options. Avatakse Appearance Settings dialoogiaken, kus saab muuta värviskeeme endid, aga kui klõpsata nupule Advanced, siis ilmub Advanced Appearance dialoogiaken, kus saab muuta sisseehitatud värviskeeme juba üksikute elementide kaupa. Kuid siin peab silmas pidama seda, et kõiki elemente saab seal muuta ainult siis kui eelnevalt olime Appearance Settings dialoogiaknast valinud Windows Classic värviskeemi (ilma Windows Aero'ta), teiste värviskeemide puhul ei tarvitse kõikide eraldi elementide muutmine õnnestuda.

Appearance Settings dialoogiaken:

color scheme'd

Advanced Appearance dialoogiaken:

skeemide muutmine

Värviskeeme saab siin muuta kahel viisil:

 

! Üldiselt on see väga vajalik asi, sest siitkaudu saad Sa määrata eraldi elementidele sobiva värviskeemi (sobiva suuruse ja värvusega fondid, elemendi enda suuruse, menüüde, teateakende, teatemullide, tiitelribade teksti suurused ning värvid jne, jne).

 

Muudame teksti, et teda oleks kergem lugeda:

Paljude elementide teksti suurust saab muuta sellesamas Advanced Appearance dialoogiaknas (vaata eelmist pilti), aga alati see ei õnnestu või siis tulemus ei ole kõige sobivam. Windows Vista pakub selleks välja ka palju parema mooduse. Kui Sa soovid töötada kõrge ekraaniresolutsiooniga, aga tekstide lugemisega on raskusi, siis võid Sa proovida järgmisi vahendeid:

NB! Kui Sa oled muutnud seda DPI scaling faktorit, siis võib juhtuda, et mõningad vanemad programmid ei toeta seda ja selle tulemusena võivad neil fondid ning ikoonid muutuda häguseks. Otsi sel juhul selle vanema programmi käivitamisfail (Tavaliselt asuvad nad aadressil C:\Program Files ja on .exe laiendiga) ülesse, tee tal paremklõps ja vali käsk Properties. Avanevas programmi omaduste dialoogiaknas ava leht (kaart, vahekaart, sakk, tab) Compatibility ja oblastis Settings pane linnuke ruutu Disable display scaling on high DPI settings:

DPI annuleerimine

 

Teksti muutmine selgemaks ja sujuvamaks, et silmad ei väsiks nii ruttu ja ClearType tehnoloogia:

Inimesed kulutavad suurema osa oma ajast dokumentide, e-posti ja veebilehtede lugemiseks. Vista's on nüüd teksti märksa kergem lugeda, sest kasutatakse Microsoft ClearType tehnoloogiat. Seda tehnoloogiat on hea kasutada just vedel-kristall ekraanide (LCD) puhul.
Microsoft ClearType funktsiooni kasutati juba ka Windows XP's, aga ta ei olnud vaikimisi sisse lülitatud ja kasutajad lihtsalt ei osanud või ei taibanud teda aktiveerida. Windows Vista's on ta nüüd aga vaikimisi sisse lülitatud ja seda kasutaja ekraanitüübist olenemata.
Font-smoothing tehnoloogia ümardab sümbolite nurki, elimineerib sakilised ääred ja teeb silmadele teksti lugemise kiiremaks ja kergemaks:

cleartype


Kuna antud tehnoloogia on lülitatud Windows Vistas vaikimisi sisse vaatamata sellele, et millist monitori Sa kasutad (LCD või tavalist katoodtoru CRT monitori), siis võib olla soovid Sa sel juhul kui Sa kasutad CRT monitori, selle ClearType funktsiooni valja lülitada. Kuigi see ei ole just hea lahendus, sest see tehnoloogia sobib mõlemale monitorile.
Et kontrollida või siis muuta oma font-smoothing seadistusi, selleks tee ekraanil paremklõps ja vali käsk Personalize, klõpsa Window Color and Appearance, ja seejärel klõpsa nupule Effects:

ClearType font

Et aga seda clear type tehnoloogiat täies ulatuses ära kasutada, loodi tema jaoks spetsiaalselt 6 uut fonti: Constantia, Cambria, Corbel, Calibri, Candara ja Consolas.

Constantia—sobib teksti tippimiseks, elektronpostile, źurnaalidele ja veebilehtede loomiseks;
Cambria—sobib äridokumentidele, elektronpostile ja veebilehtede loomiseks;
Corbel—sobib äridokumentidele, elektronpostile ja veebilehtede loomiseks;
Calibri—sobib teksti tippimiseks, elektronpostile, źurnaalidele ja veebilehtede loomiseks;
Candara—sobib elektronpostile, źurnaalidele, veebilehtede loomiseks ja mitteametlike dokumentide loomiseks;
Consolas—sobib programmikeskkonda...;

 

Oma töölaua tausta (Desktop Background) seadistamine ehk taustapiltide ("tapeetide") vahetamine:

Sa võid oma töölauale panna taustapildiks sagedasti kasutatavate formaatidega pildid: bitmap (.bmp või .dib laiendiga), Graphics Interchange Format (.gif), Joint Photographic Experts Group (.jpg või .jpeg) või siis Portable Network Graphics (.png).
NB! Erinevalt Windows XP'st, ei toeta Vista HTML faile taustapiltidena.

Et valida uut taustapilti, tee oma töölaual paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Personalize ning kliki seejärel Desktop Background lingile. Vali Picture Location rippmenüüst vajalik piltide katefooria. Windows Wallpapers kategooria on omakorda ka ise jagatud mitmeks pildikategooriaks.
Kui Sa ei leia siit endale sobivat taustapilti, siis kliki nupule Browse ja avatakse Open dialoogiaken, kus on juba avatud kaust, mille aadressiks/kaustateeks on %Windir%\Web\Wallpaper—kaust, kus Windows Vista hoiab omaenda taustapilte. Aga Sa võid loomulikult ka mujalt kaustadest neid pilte valida. Kaust, mille Sa leiad, lülitatakse automaatselt Picture Location ripploetellu ja nii saad Sa hiljem antud kasutale kiiresti ligi - pilt.

 

On ka teisi mooduseid taustapildi panemiseks:

 

Ekraanisäästja (Screen Saver) valimine:

NB! Siin tahaks kohe mainida seda et neid ekraanisäästjaid tuleks ikkagi kasutada ja seda ka LCD monitoride puhul. Kui Sa pikemat aega midagi ei tee ja lahkud kompuutri tagant, siis ei toimu ekraanil midagi ning tal kuvatakse ühte- ja sama liikumatut ekraanipilti - see ei ole aga hea! Seega tuleks see screen saver vahend sisse lülitada ja et valida endale ekraanisäästjaid, tee selleks oma töölaual paremklõps ning vali käsk Personalize ja klõpsa seejärel lingile Screen Saver ning avatakse uus aken:


Kontrollruut On resume, display logon screen on vaikimisi aktiveeritud, korista see linnuke sealt ära ja siis ei pea Sa iga kord, kui Sa pöördud töölauale tagasi, ennast sisse logima.


Omaenda mingite piltide ekraanisäästjaks panemine:

Sa võib olla soovid panna Windows Vista enese standardsete ekraanisäästjate asemele oma mingeid pildikesi (või videosid), näiteks ilusaid taustapilte juhul kui Sul on neid palju ja Sa ei viitsi neid nii tihti vahetada, aga aeg-ajalt soovid neid kasvõi vilksamisi vaadata. Tee selleks järgmist:

Märkus: Internetist on saadaval tohutu hulk ilusaid tasuta screensaver'eid, aga ole nende allalaadimise ja installeerimisega ettevaatlik, sest paljud neist sisaldavad pahavara!
Enne allalaetud ekraanisäästja installeerimist skaneeri teda kõikvõimalike pahavaratõrje programmidega. Lae ta ka ülesse tasuta online antiviirusskaneerijatesse (näiteks selle aadressile: http://www.virustotal.com/) ja las ka seal kontrollitakse.

 

NB! Kallimate ja vägevamate LCD monitoridega antakse kaasa ka CD plaat, mis sisaldab juhiseid, monitori draivereid ja ka antud monitorile vajalikke utiliite. Need tuleks kindlasti installeerida ja üks utliit laseb Sul panna oma monitori nn sleep (magamise) režiimi siis kui Sa lahkud kompuutri juurest teatud ajaks; tema abil saab ka muud teha, näiteks lülitada sisse ekraanisäästja jne...
Kui Sa lahkud kompuutri juurest pikemaks ajaks (üle 12 tunni), siis tuleks monitor isegi täielikult välja lülitada!


Sündmused ja nendega seotud helid:

Näiteks, kui Sa tahad selle tüütu Windows startup "helimeloodia" välja lülitada, siis tee selleks oma töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize ja seejärel klõpsa Sounds. Ja korista Sound dialoogiaknas linnuke ruudust Play Windows Startup sound:

helid

Sellessamas dialoogiaknas võid Sa seada helisid, mida Windows Vista hakkab mängima siis kui toimub süsteemi või mingi programmi vastav sündmus. Et vaadata helisid, mis on lülitatud mingi sündmuse külge, selleks keri Program Events loetelus allapoole. Kui mingi heli on seotud vastava sündmusega, siis ilmub tema nimetus alla Sounds loetellu ja Sa võid klõpsata nupule Test, et seda heli kuulata.
Et vahetada sündmuse helimeloodiat, selleks uuri seda Sounds ripploetelu või klõpsa nupule Browse. See loetelu kuvab .wav faile, mis asuvad %Windir%\Media kaustas.
Et eemaldada mingilt sündmuselt heli, vali Sounds loetelu algusest (None) parameeter.
Kui Sa aga soovid, et Sinu masin üleüldse vakka jääks, siis vali Sound Scheme loetelust parameeter No Sounds. Vaata samuti, et ka Play Windows Startup sound ruudust oleks linnuke ära koristatud.

 

Oma seadistuste "teemana" salvestamine, st salvestame nad teema (theme) koondnimetuse/mõiste all:

Teema (Theme) on Windows Vista's skeemide skeem, st ülemkonfiguratsioon, kuhu on kombineeritud kasutaja kõik personaalsed seadistused, mis on tema poolt kusagil tehtud. Neid teemasid nimetatakse veel ka Visual styles'ks (Visuaalsed stiilid) ja Skin'ks (nahkadeks). Teemad võivad endas hõlmata järgmisi asju:

Kõik need seadistused kuuluvad kindla kasutajakonto profiili, selle kasutajaprofiili, kes need lõi. Seadistusi, mida rakendatakse kõikidele kasutajatele, näiteks nagu DPI scaling ja ekraani resolutsioon, ei ole jooksvasse teemasse lülitatud.
Tee töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize ning seejärel klõpsa Theme, avatakse Theme Settings dialoogiaken:

teemade aken

Kui see dialoogiaken avatakse, siis kuvatakse seal arvatavasti jooksva teemana Modified Theme ja seda seepärast, et Sa olid juba kusagil midagi seadistanud ja muutnud ning seega muutus ka kogu teema. Et teha seda teemat nüüd korduvkasutatavaks, klõpsa seal nupule Save As ja tipi oma teemale mingi kindel nimi ning Windows Vista salvestab ta nüüd .theme failina Sinu Documents kausta (vaikimisi: "C:\Users\%Kasutajanimi%\Pictures\Themes"). Seejärel võid Sa eksperimenteerida ja luua uue teema ning salvestada ta uue nime all oma Documents kausta (või mujale). Sel teel võid Sa neid teemasid luua niipalju kui soovid ja seejärel neid vahetada, nad lülitatakse automaatselt sellesse Theme ripploetelusse.

 

Ekraani resolutsiooni (Screen resolution) konfigureerimine:

Ekraani resolutsiooni muutmine tingib pikslite arvu muutmise, mida Windows kuvab Sinu ekraanile. Kui Sa näiteks suurendad resolutsiooni 1024 × 768 pikslist kuni 1600 × 1200-ni, siis saad Sa oma ekraanil näha rohkem tegevusi, rohkem aknaid, rohkem teksti, suuremat graafikat jne. Kõrgema resolutsiooni puhul ilmub tekst ekraanile väiksemana. Kõrgem resolutsioon nõuab rohkem videomälu. Lühidalt, Sinu jaoks sõltub õige resolutsiooni valik Sinu kompuutri riistvarast (raudvarast), seadistustest ja nägemisest.
Et muuta ekraani resolutsiooni, selleks tee ekraanil paremklõps ja vali käsk Personalize ning klõpsa seejärel Display Settings, ilmub Display Settings dialoogiaken. Et muuta nüüd resolutsiooni, selleks lohista Resolution liugurit kas vasakule või siis paremale poole. Windows rakendab uue seadistuse ja küsib Sinult ka kinnitust.

ekraani resolutsioon

 

Töölaua ikoonide (Desktop icons) konfigureerimine:

Kui Sa oled teostanud Windows Vista puhta installeerimise, siis sisaldab tema töölaud (desktop) ainult ühte ikooni—prügikasti ikooni (Recycle Bin). Kui Sa soovid nüüd lisada ka teisi süsteemiikoone, siis tee töölaual paremklõps ja vali käsk Personalize ning klõpsa siis Change desktop icons (vasakul ülessannete paanis). Ilmub Desktop Icons Settings dialoogiaken, mis sisaldab viite süsteemikausta: Computer, Sinu enda profiili juurkaust (User’s Files), Network ja Recycle Bin ja Control Panel. Pane siin vajaliku ikooni eesolevasse ruudukesse "linnuke" ja klõpsa OK ja nad pannaksegi Sinu töölauale:

desktop ikoonid

Sa võid siin enne aga muuta igat ikooni, mis ilmub selle dialoogiakna keskele suurte kasti. Sinna ei ilmu ainult Control Panel'i ikoon, isegi siis kui Sa oled aktiveerinud tema ees asuva kontrollruudu, tema muutmist ei ole lubatud.

Et muuta mingit ikooni, märgista ta seal keskmises kastis (vaata eelmist pilti) ja klõpsa nupule Change Icon. Alternatiivsed ikoonid asuvad %SystemRoot%\System32\imageres.dll failis (lohista horisontaalset lifti, et kõiki neid näha), kui neist ükski ei sobi, siis kliki nupule Browse ja püüa neid otsida %SystemRoot%\System32\shell32.dll failist. Sa võid nupu Browse abil avada ka mingi omaenda kausta, kus Sa hoiad enda loodud või siis Internetist allalaetud ikoonipilte (.ico laiendiga) - pilt.


Kasutaja kaustal (ahv 1) on uus ikoonipilt - pilt.


NB! Kui Sul kunagi hiljem läheb mingi süsteemikausta ikoon töölaualt kaduma, siis tead, et kustkaudu ta tagasi panna (eelnev jutt...).


Töölaual asuvate ikoonide vahede (nendevahelise kauguse) reguleerimine:

Kui Sul on oma töölaual palju ikoone, siis oleks mõtekas nad koondada üksteise lähedale nii et nad asuksid kompaktsel alal ja ei hõivaks ekraanil ülearu ruumi. Parim viis seda teha on ikoonide suuruse muutmine Advanced Appearance dialoogiaknas. (Tee töölaual paremklõps ja vali käsk Personalize, siis vali Window Color and Appearance. Kui Sa ei näe seda Advanced Appearance dialoogiakent, siis klõpsa Open Classic Appearance Properties For More Color Options. Ilmuvas Advanced Appearance dialoogiaknas klõpsa nuppu Advanced.) Vali rippmenüüst Item element Icon ja muuda tema suurust—Icon Size seadistus ei muuda, nii imelik kui ka see on, mitte ikoonide suurust vaid hoopis nende vahesid. Muuda nende vahesid vaikimisi 32 suurusest 16 suuruseks. Sellega paneme me oma ikoonid töölauale kompaktsesse alasse ilma et nende lugemise kvaliteet halveneks. Peale selle võib sealt Item rippmenüüst valida Icon Spacing parameetrid ja proovida neid muuta...

Vista töölaua ikoonide suuruse muutmisega on aga probleeme, nimelt jäävad nad väga suureks ja seda igasuguse ekraaniresolutsiooni puhul. Ükskõik millist resolutsiooni Sa ka ei valiks, jäävad nad ikkagi liiga suureks. Kuidas seda tüütut probleemi lahendada, loe sellest siit!


Probleem—kui Sa kustutad mingi ikooni töölaualt, siis kaob see ka teiste kasutajakontode töölaualt:

Elemendid, mis ilmuvad Sinu töölauale (süsteemikausta ikoonide kõrvale), tulevad kahest allikast:

Tavaliselt, kui Sa paned mingid elemendid oma töölauale, siis hoitakse neid kui Sinu profiili ühte osa ja nad paigutatakse Sinu Desktop kausta. Kuid mõningate programmide installeerimisel pannakse tema kiirkorraldus hoopis public töölaua kausta. Kui Sa nüüd eemaldad mingi oma ikooni, mida hoitakse selles public töölaua kaustas, siis kustutatakse ta ka kõikide kasutajate jaoks.
Enne, kui Sa kustutad mingi elemendi oma töölaualt, võiksid järgi vaadata tema õige asukoha (aadressi). Tee ikoonil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties. Ava sakk/vahekaart General ja uuri, et kas Location tekstikastis on aadressis kirjutatud "Public" või siis Sinu enda kasutajanimi.
Juhul, kui ta asub public-desktop kaustas, siis enne kui Sa selle elemendi kustutad, tuleb Sul ta kopeerida iga kasutaja töölaua kausta (Desktop folder'isse). Selleks pead Sa omama ka administraatori privileegisid.

 

Vaikimisi programmide (Default programs) ja failitüüpide seoste (File type associations) seadistamine ehk faililaiendite juhtimine:

Enamik programme, mida Sa kasutad, on seotud teatud kindlate failitüüpide ja protokollidega. Sellised ühendused/seosed (associations) lubavad Sul kindlat tüüpi faili avada automaatselt temaga vaikimisi seotud tarkvaras. Näiteks kui Sa teed Windows Explorer aknas mingil Windows Media Audio failil (.wma laiendiga) 2 x klõpsu, siis laetakse see fail automaatselt Sinu audiomängimise programmi, et seda lugu kuulata. Või kui Sa klõpsad oma dokumendis mingile internetilingile või e-mail sõnumile, siis avatakse Sinu veebibrauser, mis viib Sind vastavasse saiti.

Et asi selgem oleks, toon veel kolm näidet nendest vaikimisi programmidest:

1) Oletame, et mul on installeeeritud mitu muusikapleierit, mis kõik võivad mängida ka .mp3 audio muusikafaile. Windowsiga on kaasas ka Windows Media Player, mis samuti võib esitada neid .mp3 muusikapalu. Peale selle on mul installeeritud ka Winamp muusikaprogramm, mis on üks parimaid .mp3 failide mängijaid.
Oletame nüüd, et ma laadisin Internetist alla terve posu neid MP3 muusikafaile ja soovin kuulata näiteks sellist totakat laulu nagu I love you forever.mp3. Nüüd, kui ma teen sellel failil 2 x klõpsu ja kui mul ei ole näiteks peale Windows Media Player'i mitte ühtegi muusikaprogrammi installeeritud, siis käivitatakse automaatselt tema ja ta hakkab mulle seda igavest armastust ette mängima. Aga nagu ma juba eespool ütlesin, on mul olemas mitu programmi, mis võivad samuti neid .mp3 lugusid esitada ja ma seadsin nii et see Winamp peab olema minu vaikimisi programmiks nende .mp3 failide esitamiseks. Ja nüüd, kui ma teen sellel I love you forever.mp3 muusikafailil 2 x klõpsu, siis käivitatakse automaatselt see Winamp muusikaprogramm mitte aga Windows Media Player või mingi muu muusikapleier.
Aga see ei tähenda nüüd seda, et ma ei saagi teiste muusikaprogrammidega seda I love you forever.mp3 laulu kuulata, saan küll, näieks kui ma soovin teda kuulata korraks ka Windows Media Player'iga, siis ma kas käivitan algul antud pleieri ja sealtkaudu laen selle laulu programmi (nt käsuga File - Open...) või siis teen sellel I love you forever.mp3 failil paremklõpsu ja valin kontekstmenüüst käsu Open With... > ja sealtkaudu valin selle Windows Media Player'i. Kui mul saab sellest Winamp'ist kõrini, siis võin ma nende .mp3 failide jaoks teha mingi muu programmi vaikimisi programmiks.

2) Oletame, et mul on peale Windows'i enda Internet Explorer'i installeeritud ka Netscape, Opera ja Mozilla Firefox veebibrauserid (veebilehitsejad). Kuna ma kasutan kõige sagedamini Firefox brauserit, siis tegin ma ta oma vaikimisi veebilehitsejaks ja kui ma teen nüüd mingil oma .htm või .html failil 2 x klõpsu, siis avatakse see link justnimelt Firefox'iga mitte aga Internet Explorer'i või Oper'i või siis Netscape'ga. Kui ma aga muudan meelt ja leian, et Internet Explorer on vaatamata tema puudustele siiski turvalisem brauser (viimaste uurimuste kohaselt ta seda juba ongi), siis teen ma hoopis tema oma vaikimisi veebilehitsemise brauseriks.

3) Oletame, et mul on installeeritud peale Windows Media Player'i veel mitu programmi, milledega ma saan oma filme vaadata. Teatavasti on filmifailid mitmesugustes formaatides (failitüüpides), näiteks võivad nendeks olla asf, wmv, avi, mpeg, mpg, asx, divx, xvid, mov jne. Ja kui mul on installitud mingi hea universaalne filmide vaatamise programm, mis on võimeline peaaegu kõiki neid failitüüpe käivitama, siis võin ma ta teha oma vaikimisi programmiks. Ja nüüd, kui ma teen ükskõik millistel neil eelpoolnimetatud failitüüpidel 2 x klõpsu, siis laetakse see filmifail justnimelt sellesse universaalsesse filmivaatamise programmi.

Kui Sa installeerid Windows Vista, siis tema Setup programm paneb juba ise paika paljud sellised ühendused. Ka paljude programmide omaenda Setup programmid loovad automaatselt vajalikud ühendused selliste failitüüpidega, mida nad kasutada saavad. (Mõnikord, kui Sa installeerid mingi uue programmi, siis võib ta muuta olemasolevaid failitüüpide seoseid, aga üldiselt küsivad nad selleks enne Sinu luba.)

Kuid vaatamata sellele, et kuidas need failitüübid ja programmid ning protokollid on momendil omavahel seotud, lubab Windows Sul neid vaadata ja ka ümber seadistada. Et seda teha, kliki nupule Start ja siis kliki Default Programs, mis asub kohe stardimenüü paremas pooles või ava siis alternatiivina Control Panel, kliki Programs ning kliki seejärel Default Programs. Mõlemal juhul jõuad Sa Control Panel'i vastavasse sektsiooni, mille pilti siin näedki - pilt.


Vaikimisi programmide (Default programs) seadistamine:

Selle akna menüü esimeseks elemndiks on Set your default programs, mille kaudu saab ligi Windows Vista enda programmidele (pluss Firefox), mis on suutelised töötama erinevate failitüüpide ja protokollidega ning mis käivitatakse vaikimisi siis kui me käivitame mingi vastava failitüübi. Me võime siin mingi programmi aga siduda ka kõikide failitüüpidega, mida ta on võimeline käsitsema:

valime vaikimisi programmid

Et illustreerida nüüd seda et kuidas see ülemine aken ka töötab, märgistame selles ülemises aknas Firefox veebilehitsemise programmi (brauser'i) ja vaatame siis akna paremas pooles allosas toodud kirjeid ja nagu näha, on Firefox antud momendil määratud vaikimisi programmiks ainult ühele failitüübile või protokollile kümnest, mida ta on võimeline käivitama (Nagu allolevast aknast näha, siis võib Mozilla Firefox käsitseda tegelikult 10 failitüüpi).

Et vaadata nüüd seda et milliseid vaikimisi failitüüpe Firefox momendil "omab" ja neid seejärel vajaduse korral modifitseerida, klõpsame selleks Choose defaults for this program lingile ning avatakse järgmine dialoogiaken, kus on ära toodud kõik faililaiendid ja protokollid, mida Firefox on suuteline käsitsema:

valime laiendid ja protokollid

Nagu ülemisest aknast näha, siis Firefox “omab” momendil vaikimisi ainult GOPHER protokolli, kõik ülejäänud kuuluvad Internet Explorer ja "Unknown application'le".

Kui me soovime teha oma Firefox'i ka mingitele muudele laienditele või protokollidele vaikimisi programmiks, siis paneme vajalikesse kontrollruutudesse linnukesed ja klõpsame nupule Save. (Siin võiks talle anda vähemalt .shtml, .xht ja .xhtml failitüübid, juhul kui me soovime jätta ülejäänud Internet Explorer'ile.) Kui me soovime aga teha ta kõikidele vaikimisi programmiks, siis aktiveerime kõik ruudud või veelgi lihtsam, lähme tagasi sinna üle-eelmisse aknasse ja klõpsame Set this program as default lingile.


Failitüüpide seoste (File type associations) muutmine ehk faililaiendite juhtimine:

Defaults Programs peaaknas on teiseks elemendiks Associate a file type or protocol with a program (Seo failitüüp või protokoll programmiga) - pilt.

Kui me klõpsame seal eelmises aknas ülevalt teisele 'Associate a file type or protocol with a program' lingile, siis avatakse aken, kus on toodud ära failitüüpide ja nendega momendil vaikimisi seotud programmide pikk loetelu:

muudame seoseid

Failitüüpide loetelus on faililaiendid pandud ritta alfabeetilises järjestuses. Iga laiendi jaoks kuvatakse tema kirjeldus ja programmi nimi, mis on käesoleval momendil temaga seotud (assotsiatseeritud/ühendatud).
Seega, nagu me ülemisest aknast näeme, siis laiend .gom esindab GOM Media faile ja et momendil on selle failitüübiga vaikimisi seotud GOM Player programm. Teise sõnaga, kui me teeme mingil .gom faililaiendiga failil 2 x klõpsu, siis laetakse ta GOM Player'sse.

Kui me soovime seda vaikimisi programmi muuta, siis klikime eelmises aknas paremal ülaosas nupule Change program ja avatakse Open With dialoogiaken, kus on kaks sektsiooni: Recommended Programs (Soovitatavad programmid) ja Other Programs (Muud programmid). Siin soovitataksegi ainult GOM Player'it ja kogu lugu, isegi sektsioonis "Other Programs" ei pakuta midagi; seega las jääbki see GOM Player. Muidugi võib kasutada ka allasuvat Browse nuppu, et leida mingi muu programm, aga tavaliselt ei ole sel mingit mõtet...

GOM

Allpool toon .bmp failitüübiga akna ja pilt on hoopis "kirevam":

Muuda programme

Siin sisaldab momendil Recommended Programs sektsioon vaikimisi programmi (Windows Photo Gallery) ja muid programme, mis on samuti võimelised avama antud tüüpi faile (selles näites siis bitmap pilte).
See dialoogiaken sisaldab ka Always use the selected program to open this kind of file kontrollruutu, mis on halli värvi ja mitte ligipääsetav. Ja selle põhjuseks on see et Windows oletab et Sa saabusid siia Open With dialoogiaknasse käsu Default Programs abil (Start menüü või siis Control Panel'i akna kaudu) ning seega saad Sa muuta siin ainult seda programmi, mis avab alati antud failitüüpe. (Seega nagu näha, on ka teine moodus siia Open With dialoogiaknasse tulemiseks, sellest tuleb hiljem ka juttu.)

Other Programs sektsiooni ei olegi algul näha vaid me peame tema nägemiseks klõpsama väikesele noolekesele, mis asub neid kahte sektsiooni lahutavast joonest paremal pool. (Mul on see teine sektsioon juba nähtavale toodud, vaata ülemist pilti.) Siin sektsioonis ole ettevaatlik, sest siin kuvatakse ainult Sinu süsteemi installeeritud programmid ja siit ei maksa valitud failitüübile midagi valida, sest tavaliselt on see kehv valik!


Vaikimisi programmi muutmine Windows Explorer'i kaudu:

Kui Sa teed Windows Explorer'i aknas mingil failil paremklõpsu ja valid siis käsu Open With >, siis programmid, mis ilmuvad selle käsu alammenüüsse, ongi needsamad programmid, mis ilmuvad failitüüpide Recommended Programs loetellu, vaata eelmist pilti.
Allolevalt pildilt on näha, et me tegime Windows Explorer'i aknas paremklõpsu ühel .bmp failil ja valisime käsu Open With > ja seal tema alammenüüs on esitatud Microsoft Ofice Picture Manager, Paint, Snagit 8 ja Windows Photo Gallery programmid, st samad 4 programmi, mis olid ka seal Recommended Programs sektsiooni loetelus (ülemises pildis):

Open With

Selles Open With käsu alammenüüs on programmid ära toodud alfabeetilises järjestuses ja seal ei ole näidatud, et milline neist on antud failitüübi vaikimisi programmiks. Ja seda ei ole vajagi, sest me kasutame seda käsku tavaliselt siis, kui me soovime oma faili avada ajutiselt mingi muu alternatiivse programmiga.

Sa võid seda Open With käsu alammenüüd kasutada kas valitud faili ühekordseks avamiseks mingi muu programmiga või siis muuta vaikimisi programmi. Et vaikimisi programmi muuta, klõpsa seal alammenüüs käsule Choose Default Program, vaata eelnevat pilti. Avatakse jälle seesama Open With dialoogiaken (üle-eelmine pilt), aga nüüd on seal üks muudatus, nimelt Always use the selected program to open this kind of file kontrollruut on nüüd ligipääsetav. See ruut on ligipääsetav ja ka eelnevalt aktiveeritud, juhul kui Sa ei taha vaikimisi programmi muuta, siis korista enne programmi valimist sealt ruudust see linnuke ära ja klõpsa OK.

NB! Märksa põhjalikuma ülevaate failitüüpidest, nende laienditest ja seostest ning failitüüpide avamise probleemidest saad ülevaate siit!

 

Programmidele ligipääsu (Program access) ja kompuutri vaikimisi programmide (Computer defaults) seadmine:

Kui Sa klõpsad nupule Start ja siis Default Programs ning seejärel klõpsad avatavas aknas lingile Set program access and computer defaults, siis avatakse järgmine aken:

Valime custom

Selle akna kaudu saame me lülitada välja Microsoft'i enda programmid, mis on koos Windows'iga kaasa antud ja nende komponentide loetelu on:

Kui Sa installeerid Windows Vista, siis selles Set Program Access and Computer Defaults dialoogiaknas on vaikimisi aktiveeritud Custom parameeter. See tähendab seda, et Sa pead ise otsustama, et millised Microsoft'i enda programmid on süsteemis nähtavad ja ka ligipääsetavad. See parameeter sobib enamus kasutajatele.
Kui Sa tahad aga eemaldada Internet Explorer, Windows Mail, Windows Media Player või Windows Media
Center'i näitamise ja ligipääsu, siis klõpsa noolekesele, mis asub Custom järel ja tee oma valikud...
Juhul, kui Sa hiljem oma meelt muudad, siis tule siia aknasse tagasi ja aktiveeri kas Microsoft Windows või Custom parameeter.

AutoPlay seadistuste muutmisest loe siit!

Ülesse

 

Mine lehele Vista jõudlus ja tema hooldus I. osa >

 

< Tagasi

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik