Vista sisukordaVista sisukorda

Koju_1 Koju1

Koju_2 Koju2

SISUKORD

Arvutiabi

Koolitus & help

Kirjutajast...

 

WorldWide Telescope (Ülemaailmne Teleskoop)

 

WWT kodulehe logo juuli 2008

 

 

Alljärgnev on kirjutatud neile, keda huvitab astronoomia (universum, galaktikad, tähed, kvasarid, planeedid, mustad augud jmt või siis lihtsalt kosmosest tehtud ilusad ja kummalised fotod).

Mis see WorldWide Telescope (WWT) on?

WorldWide Telescope (WWT) on Web 2.0 visualiseerimise tarkvarakeskkond, mis lubab Sul kasutada oma kompuutrit kui virtuaalset teleskoopi, mis toob Sinu töölauale pildid Universumist, mis on tehtud nii maapealsete kui ka kosmoses asuvate parimate teleskoopide abiga.
Maailma parimate ja tuntumate observatooriumite abiga saab jälgida Universumi eri osi, teha nendes "ekskursioone" koos selgitava informatsiooniga, uurida üksikasjalikult erinevaid supergalaktikaid, galaktikaid ja nende osi, tähegruppe, tähti, planeete, nende kaaslasi, supernoovasid jne, jne...
WorldWide Telescope on loodud Microsoft® poolt ja WWT kasutab suure jõudlusega Visual Experience Engine™ mootorit, mis lubab Sul sujuvalt panoraamida ning zuumida öötaevast, planeete ja Universumi eri osi.
WWT on tegelikult tasuta programm (rakendusportaal), mille abil saab ligi tohutu rikkalikule pildi ja informatsioonimaterjalile, mis on kogutud ja mida hangitakse reaalajas maailma suurimatest observatooriumitest, NASA'st, kosmoseteleskoopidest ning teadusasutustest. Selle programmiga ei saa mitte ainult jälgida kosmost vaid tema abiga saab ligi ka maailma suurimate observatiooriumite/teleskoopide pildiarhiividele, näiteks nagu Hubble kosmoseteleskoobile, Chandra X-Ray observatooriumile, National Optical Astronomy Observatory (NOAO) observatooriumile, Sloan Digital Sky Survey (SDSS), Two Micron All Sky Survey (2MASS), NASA SkyView-le. Tema abil võib uurida ja tundma õppida ka Maakera ennast (kuigi see osa on tal üsna nigel ja Google Earth on ses suhtes palju parem), aga ka tehiskaaslasi, kosmosejaamu, satelliite ja vaadata ka 360° panoraampilte; huvitavaid fotosid võib saata edasi oma sõpradele või panna nad enda töölaua "tapeediks".
WWT iseenesest ongi üks võimas “virtuaalne observatoorium” nii teadlaste, õpetajate kui ka tavakasutajate jaoks... Nagu ma juba ülevalpool korra mainisin saab WWT abiga käivitada väga põnevaid ja huvitavaid kosmoseekskursioone ning saada informatsiooni koos selgitava helitaustaga Universumi eri osadest ja müstilistest kohtadest, näiteks nagu "mustad augud". Selgitavat infot loevad maailma tuntumad professorid erinevatest teadus -ja õppeasutustest. Momendil ei ole neid õppetuure just eriti palju, aga neid tuleb üha juurde...
Kokkuvõttes võib õelda, et Microsoft'i WorldWide Telescope on fantastiline veebipõhine platvorm, mis ühendab endas hulga kõrge resolutsiooniga pildimaterjali ja kõikvõimalikku informatsiooni paljudest parimatest teleskoopidest, teadus -ja õppeasutustest ning observatooriumitest.

WorldWide Telescope (WWT) on parem nii Google Earth'ist kui ka avatud lähtekoodiga Stellarium'ist (mis on omakorda Google Earth'ist palju parem) - seda vähemalt praegu, tulevikus võivad asjad muutuda.

Ülesse

 UUENDATUD, 2020. Nüüd saab kõiki neid 'AAS WorldWide Telescope', 'Google Earth' ja 'stellarium' tarkvarasid ka veebipõhiselt kasutada ning seda TASUTA! Kui Sa laadid mingi neist tarkvaradest alla ja installeerid, siis saad lihtsalt natuke rohkem funktsioone kasutada:

* AAS WorldWide Telescope (veebipõhine kui ka allalaadimiseks)

* Google Earth (veebipõhine kui ka allalaadimiseks)

* stellarium (veebipõhine kui ka allalaadimiseks)
WorldWide Telescope (WWT) tarkvara allalaadimine ja installeerimine:

 

WorldWide Telescope miinimum süsteeminõuded ja allalaadimine:
 
Lauakompuutrite ja sülearvutite jaoks:

  • Windows 7, Windows 8 või Windows 10 jaoks - allalaadimine.
  • Protsessor: Intel Core 2 Duo protsessor ((2 gigahertz (GHz)) kuid ta töötab ilusti ka väiksema võimsusega protsessoritega, näiteks nagu 1,7 GHz Dual Core protsessoriga, peaasi, et protsessor oleks vähemalt kahetuumaline (dual core)
  • 1 GB füüsilist mälu (RAM); 2 GB RAM (soovitatav), mälu võiks jah olla vähemalt 2 GB'i
  • 3D videokaart, milles on vähemalt 528 MB mälu (VRAM);
  • 1 GB vaba kõvakettaruumi; 10 GB (soovitatav)
  • XGA (1024 x 768) või kõrgem monitori resolutsioon
  • Microsoft® DirectX® version 10 või 11 ja .NET Framework 3.5 või 4.0

Ülesse

 

WWT programmist enesest (see käib siin WWT vanema 3.1 versiooni kohta ja uuemates väljalasetes võib see asi natuke teine välja näha):

 

Kui Sinu kompuutris jääb võimsust väheseks, siis soovitan WTT töö ajaks lülitada Windows Aero jm resursse õgivad vahendid välja, loe aero väljalülitamisest siit. Programm on iseenesest väga lihtne ja tema kasutamine ning tundmaõppimine ei võta palju aega. Kui Sa programmi esmakordselt käivitad, siis ilmub järgmine ekraanipilt:

Kui Sa programmi esmakordselt käivitad, siis ilmub järgmine ekraanipilt

Nagu see Welcome aken teatab, siis saab tähistaeva einevaid osi vaadata sel teel, et klõpsad tema erinevatele väljadele, hoiad vasemat hiirenuppu all ja lohistad. Et soovitud taevaoblastit suurendada/vähendada, selleks tee: a) keri oma hiireratast edasi/tagasi, b) või vajuta klaviatuuril -/+ klahve, c) või vajuta klaviatuuril Page UP/Page Down klahve. Kui hoiad all Ctrl klahvi ja samal ajal lohistad, siis saad mingit taevaobjekti või tema oblastit ka pöörata. Kui klõpsad mingi objekti pisipildil (thumbnail), siis tuuakse antud objekt programmiakna tööväljale.
Kui Sa ei soovi seda Welcome akent enam edaspidi näha, siis pane tema vasemal allnurgas asuvasse "Do not show me this dialog again" ruudukesse linnuke ja klõpsa seejärel nupule Close.

 

Kui Sa teed mingil taevaobjektil paremklõpsu, siis kuvatakse tema kohta vajalik informatsioon (infoakna saad sulgeda tema paremal allnurgas asuva nupu Close kaudu; Sa võid ka seda infoakent mujale mujale lohistada) - pilt.


Sa võid valida 4 erinevat "vaatamisrežiimi" - Panorama, Sky, Earth või Planets.  Vaikimisi on käivitatud Sky vaade, kuid Sa võid neid vaatamisrežiime muuta programmiakna vasakul allnurgas asuva Look At rippmenüü kaudu.
Kui Sa oled sealt Look At rippmenüüst valinud vajaliku vaate, siis saad kohe tema kõrval asuvast Imagery rippmenüüst valida vaadeldava objekti mingi muu lähteallika (teleskoobi, teadusasutuse, sateliidi jne), et vaadata näiteks ühte sama galaktitat erinevate teleskoopide pildimaterjali baasil. Selle Imagery rippmenüüsse ilmuvate valikute/elementide hulk ja sisu sõltuvad sellest, et millise vaate Sa eelnevalt valisid Look At rippmenüüst:

 

Näiteks Sa võid Päikesesüsteemi planeete kas 3D (kolmemõõtmelises) või siis panoraamvaates vaadata nii et tundub nagu Sa ise seisaksid kusagil planeedipinnal. Järgmisena on toodud ära panoraamvaates (Panorama) Marsi foto - pilt.


Kui Sa valid Look AT rippmenüüst Earth (Maakera) vaatamisrežiimi ja tema kõrval asuvast Imagery rippmenüüst Virtual Earth Hybrid vaate, siis võid vaadata maakera erinevaid piirkondi (mandrid, ookeanid, riigid jne) umbes taoliselt - pilt.

 

Järgmisel pildil näeme Austraalia mannert - pilt.

Kui Sul on Look AT rippmenüüst valitud see põhiline ja põnevaim Sky vaade, siis saad tema kõrvalasuvast Imagery menüüst valida erinevate teadusasutuste, observatooriumite, teleskoopide, sateliitide jne taevakaarte ja pildikogusid.
Praegu ei ole neid valikuvõimalusi just tohutu palju, aga programm on alles beeta staadiumis ja teda täiendatakse pidevalt, pluss tulevikus lisatakse talle ka uusi võimalusi, pildikollektsioone jms.

Sky vaade

 

Siin on aga Sky vaates näha planeet Jupiter'i, igati kasulik planeet meie jaoks, sest ilma temata oleks meie elu siin juba ammu lõppenud - tema võtab vastu suurema osa igasuguste taevakehade (komeedid jne) rünnakutest - pilt.

WorldWide Telescope jälgib öötaevast (Sky vaaterežiimis) reaalajas, mis on väga võimas vaatepilt, aga Sa võid igal ajal mingi ajamomendi peatada või siis teda tagasi kerida:

WorldWide Telescope jälgib öötaevast (Sky vaaterežiimis) reaalajas

 

Saturn planeet reaalajas - pilt.

ÜlesseProgrammiakna töövali:

Programmiakna tööväli on jagatud 4 osaks:

ÜlesseOlemasolevate kollektsioonide vaatamine:

Kollektsisoonid on objektid, mis on organiseeritud astronoomiliste kategooriate järgi ja nendeks kollektsisoonideks on Messier Catalog (tuntud 18. saj. astronoom Charles Messier järgi), Named Objects (st nime saanud taevaobjektid), Hubble Images (Hubble kosmoseteleskoop), Named Stars (tähed, milledele on nimi antud), Constellations (Tähtkujud), Solar System (Päikesesüsteem), Chandra Images (Chandra X-ray observatoorium on maailma võimsaim X-kiire teleskoop), Spitzer Images (Spitzer kosmoseteleskoop), Sky Surveys (Kosmoseuuringud) ja Other Studies (muud teadusasutused).


Neid kollektsioone täiendatakse pidevalt ja neid tuleb veel juurde - pilt.

 

Et nende kollektsioonide sisu vaadata, tee selleks:

kollektsioonide sisu

ÜlesseTelli endale mingi "kosmoseekskursioon":

Need tuurid aitavad Sul õppida tundma WWT võimalusi või siis tutvuda mingi taevaobjekti või Universumi osaga.
Et mingit tuuri tellida, tee:

ÜlesseTaevakehade jälgimise asukoha muutmine:

Vaikimisi on siin vaatlemise lähtekohaks määratud Microsoft Research peakorteri (asub USA's Redmondis) koordinaadid, aga me võime seda muuta, selleks tee:

ÜlesseMäära planetaariumi liikumine (väga põnev):

Sa võid ka jälgida ja reguleerida terve taevalaotuse edasi/tagasi liikumise kiirust. Sa võid muuta liikumiskiirust suuremaks alates 10 kuni 100,000,000,000 korrani võrreldes seda reaalse ajaga ("Real Time"). Või vastupidi, Sa võid liikumiskiirust muuta aeglasemaks alates -2 kuni -10,000,000,000 korda.
Ja Sa saad seda teha sealtsamast lehe View kaudu avaneva Observing Time paani kaudu. Kui tahad jälle panna tagasi reaalajas liikumine, siis klõpsa seal nupule Now.

Omaenda kosmosetuuride (juhtide) loomine, nende esitamine ja teistega jagamine:

Sa võid kasutada WWT programmi, et luua omaenda slaididele baseeruvat tuure, mis on sarnased PowerPoint® slaidishow'le.
Seda kõike saad Sa teha kui avad Explore lehe ja valid menüüpunkti New ning seejärel valid Slide-Based Tour.

PS! Sa võid isegi omaenda isikliku (või varastatud) teleskoobi ühendada oma arvutiga ja seejärel sisestada tema andmed WWT programmi, aga selleks tuleb Sul esmalt installeerida ASCOM platvormiga tarkvara. Siis ühendada oma teleskoop USB kaabli abil enda kompuutriga ja seejärel sisestada selle "pikksilma" andmed WWT programmi. Kõike seda saad Sa teha sellesama WWT programmi abil (Telescope lehelipiku kaudu).
Seal WWT programmis saab veel üht-teist ette võtta ja seadistada, aga seda uuri juba ise...

Lõpetuseks:

Nüüd on Sul võimalus sellesama WWT tarkvara abil valida endale Universumis ka uus elukoht. Nimelt andis äsja ÜRO kõik sellekohased õigused ja volitused Rahvusvahelise Aeronautika ja Kosmoseadministratsiooni (NASA) kätesse. Kuna meie Maaga on nii või naa üsna pea lõpp, siis oleks tagumine aeg valida endale uus pesitsuspaik ja kus siis veel kui mitte Universumis. Ruumi seal juba jätkub, meie maakeral on inimesi üle 5 miljardi, aga ainuüksi meie Linnutee galaktikas on üle 100 miljardi tähe. Aga kosmoses on neid galaktikaid juba iseenesest lõpmatu hulk, rääkimata tohutust arvust galaktikaparvedest—nii et sellega muret ei ole.

Juba tükk aega tagasi kuulutas keegi naljahammas Kuu enda isiklikuks varaks ja kukkus selle maatükke müüma ning mis kõige huvitavam, tema äri sujub ülihästi. Peale selle on nüüdseks tekkinud veel sajad isikud ja firmad, kes kuulutasid samuti Kuu enda omandiks ning kukkusid samuti selle krunte müüma ja jällegi suure eduga... Asi on nüüd sedapsi, et Kuu ühte -ja sama maalapikest on müüdud sadadele inimestele ja neid lolle tuleb üha juurde, kes omakorda ostavad sellesama krundi ning mitte väikese raha eest (lollus ja ahnus ei lõpe iial!). Eks meil siin Eestiski on neid ostjaid olnud ja seda isegi meie armastatud ning kuulsusrikkas Riigikogus, aga ega nii mõnedki sealsed asukad pole kunagi oma mõistusega hiilanud, aga ahnusega see-eest küll.
Kujutlen ette, et juhul kui see Kuu maalappide müümine olekski õiguspärane (täielik absurd), siis saaks palju nalja kui ükskord läheks tõesti Kuu asustamiseks—Maal ei jätkuks niipalju kohtuid ja advokaate, et neid Kuu kruntide omandiõigusi ära klaarida.

Kuid nüüdsest ei pea Sina enam mingit raha kulutama vaid saad enda käsutusse ja ainuomandiks suvalise planeedi, tähe, tähegrupi, galaktika või isegi galaktikaparve (rääkimata mustadest aukudest). Selleks tuleb Sul teha:

 

 


Nüüd saad ka Google Earth Pro versiooni, mis maksis aastas $399, kätte TÄIESTI TASUTA!

 

Heaks uudiseks on see et Google teatas hiljuti (veebr. 2015), et teeb märksa parema ja suuremate võimalustega Google Earth Pro versiooni kättesaadavaks TÄIESTI TASUTA! Varem tuli selle Pro versiooni eest maksta $399 aastas.

Tee järgmist:

1) Mine aadressile http://www.google.com/earth/download/gep/agree.html ja kliki seal "Agree and Download" nupule...:

... pilt.

2) Tee sellel allalaetud Setup failil 2x klõps, et käivitada Google Earth Pro installeerimine... - pilt.

3) Algab programmi enda allalaadimine ja see käib kähku - pilt.

4) Käivitatakse installeerimine, ka see käib ruttu... - pilt.

5) Installeerimise lõppedes avaneb aken, kuhu sisesta järgmised andmed:

* üles "Username" tekstikasti mingi oma kehtiv email aadress
* aga alumisse "License Key" tekstikasti tipi võtmeks sõna GEPFREE
* Peale selle võid panna ka linnukese ruutu "Enable automatic login" ruutu
* Kui valmis, siis kliki all nupule 'Login In' - pilt.

 

6) Ja ilmubki Pro versiooni sissejuhatav õpetustega aken. Sa võid siin "Show tips at start-up" kontrollruudust koristada selle linnukese ära, et seda akent programmi käivitamisel enam mitte näha ja kliki all nupule Close - pilt.

 

7) Google Earth Pro avaaken:

Google Earth Pro avaaken

 

8) Edaspidi võid selle programmi käivitada kas töölauale tekitatud kiirkorralduse / otsetee kaudu või siis oma programmide alt. Sa võid selle kiirkorralduse ka mujale sobivasse kohta siirdada:

kiirkorraldus

 

9) Otsiti Tallinna linna...:

Otsiti Tallinna linna...

 

Edaspidi sõltub kõik sellest et kui hästi Sa selle tarkvara nipid ja võimalused endale selgeks teed ning kui suure jõudlusega Sinu kompuuter on (esmajärjekorras selle graafikakaart).

 

Lisa: *** "Kui pisike see meie maakera võrreldes Universumi "hiiglastega" ikkagi on... | Kõige suuremad tähed Universumis. | (Veel ka tähtede sünnist, nende tüüpidest ja surmast. Lisaks ka supergigantidest, kääbustest, neutrontähtedest, mustadest aukudest, kvasaritest, Universumi tekkimisest jms.)" - link.


Ülesse

 


< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | Ei kaitse ennast ega seda saiti! 2006 Ahv & Co Eesti Vabariik