Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon Sisukord icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows XP installeerimine dual-boot süsteemi kus Windows Vista on esimeseks operatsioonisüsteemiks

 

 

 

Dual boot (või multiboot) operatsioonisüsteemi ei ole raske ülesse seada, eriti siis kui Sa teed oma uuele või siis puhastatud kõvakettale mõlema opsüsteemi puhta (clean) installeerimise. Põhiliseks asjaks on siin see et Sa pead need kaks operatsioonisüsteemi installeerima eraldi partitsioonidesse (partition - oblast/jaotus), juhul kui nad asuvad ühel ja samal kõvakettal (tavaliselt nii see ongi). (Aga Sa võid nad installeerida ka eraldi kõvaketastele juhul kui Sinu kompuutris on kaks või enam kõvaketast; uusimad kompuutrid võivadki sisaldada juba kahte kõvaketast, aga kõvakettaid võib ka ise juurde osta/lisada.)
Antud juhendis oletame, et Sa ostsid poest arvuti, milles on Windows Vista juba olemas (eelinstalleeritud kujul) või Sa olid siis ise ta enda uuele/vanale kõvakettale installeerinud ning et Sinu kõvaketas on ainult ühe partitsiooniga (st üksainus olemasolev Wibdows Vista partitsioon hõivab 100% Sinu kõvakettast). Ja nüüd soovid Sa sinna kõrvale installeerida ka Windows XP, näiteks põhjusel, et kui Sinu mingeid vanemaid programme või mänge ei toetata Windows Vista poolt. Kui Sa installeerid oma olemasoleva Windows Vista kõrvale ka Windows XP, siis lood Sa sellega nn dual boot süsteemi, kus esimeseks opsüsteemiks on Windows Vista.

Märkus: Samamoodi võid Sa selle Windows XP asemel installeerida mingi muu operatsioonisüsteemi, näiteks Linux'i mingi distributsiooni...

 

I. Windows XP installeerimise ettevalmistamine (uue partitsiooni/oblasti loomine) ja link Win XP installeerimisse:

Selleks võib kasutada kahte moodust.

 

1) Esimene meetod: Kui Sul ei ole Windows Vista installeerimise DVD plaati:

Lae ennast Windows Vistasse. Esimene asi, mida Sa pead tegema, on oma kõvakettale uue teise oblasti (partitsiooni) loomine, kuhu saaks seejärel installeerida Windows XP. Seda saab teha kui klikid Start, teed paremklõpsu Computer'il ja valid kontekstmenüüst käsu Manage ning klikid seejärel uues aknas vasemas paanis elemendile Disk Management.


Nüüd tee akna paremal pooles Disk Management konsooli alumises sektsioonis sinisel 'primary' partitsioonil (Disk 0 ehk C:) hiire paremklõps ja vali käsk "Shrink Volume". Seejärel tuleb Sul määrata, et kui suur see uus partitsioon, kuhu Sa installeerid oma Windows XP, peab olema. Vali sobiv suurus ja see sõltub juba Sinu kõvaketta mahust, las olemasolev Windows Vista hõivab suurema osa kettaruumist, aga jäta ka installeeritava Windows XP jaoks paras kogus lisaruumi, sest Sul tuleb sinna ju installeerida ka oma vajalikud programmid, mängud jms - pilt.

 

Pärast seda, kui Sa olid oma primaarse/põhi partitsiooni kokku tõmmanud/vähendanud, said Sa enda kõvakettale vastava koguse vaba ruumi (Unallocated space), mis kuvatakse Disk Management'i akna allosas musta värvina - pilt.Nüüd oleks soovitatav, et Sa muudaksid oma DVD-seadme kettatähist. Pane oma DVD seadme sahtlisse mingi DVD või CD plaat ja kui ilmub Autoplay dilaloogiaken, siis sulge see. Seejärel tee Disk Management aknas DVD seadme sinisel osal paremklõps ja vali käsk "Change drive letter and paths..." ning kliki siis nupule Change. Ilmuvas dialoogiakna paremas osas vali rippmenüüst täht E ja kliki siis OK. Kui ilmub kinnitusaken, kliki Yes - pilt.

 

Kui valmis, eemalda CD või DVD plaat seadme sahtlist. Nüüd on Sul oma uue partitsiooni jaoks, kuhu Sa hakkad installeerima Windows XP'd, D: kettatähis olemas.

Ja nüüd on aeg hakata looma sellest vabanenud kettaruumist Windows XP partitsiooni, tee sellel vabal osal (Unallocated space) paremklõps ja vali käsk "New simple volume". Järgi "New simple volume Wizard"-i juhiseid ja aksepteeri vaikimisi pakutavaid seadistusi sinnamaani kuni ilmub aken, kus Sa võid sisestada kettanimetuse ("Volume label"), tipi sinna XP, aga Sa võid sinna ka mingi muu sobivama nime sisestada. Vali failisüsteemiks NTFS ja pane linnuke ruutu "Quick Format". Kliki Next ja jätka kuni jõuad selle nõustaja lõpuni:

xp jaotus

 

NB! Seejärel sulge Disk Management konsool ja tee kindlasti kompuutri ümberlaadimine (restart) ning kui Sinu süsteem on uuesti taaslaetud, siis tee jälle ümberlaadimine, et lõpetada uue partitsiooni loomist.


restart Tee 2 x ümberlaadimist...

 

Märkus: Antud näide oli toodud kõvaketta kohta, millel oli ainult üks C: partitsioon, aga see meetod kehtib ka nende kõvaketaste kohta, milledele oli varem loodud ka teisi partitsioone.

Kui ettevalmistustööd on lõppenud, pane oma Windows XP installeerimise CD plaat sahtlisse ja tee kompuutri ümberlaadimine ning installeeri Windows XP (st Win XP või mingi muu opsüsteem installeerigi siis sinna uude partitsiooni).

Juhul kui Windows XP installeerimise alguses ilmub mingi veateade (näiteks "ntldr" sõnaga seoses), siis mine sinna veebilehele ja loe sealt vastavat abiinfot alapealkirja "Windows Vista & WinXP dualboot süsteem" alt.

Windows XP installeerimisest saad ülevaate siit!

< Ülesse

 

2) Teine meetod: Kui Sul on Windows Vista installeerimise DVD plaat olemas:

 

Märkus: Kui järgnev juhis Sulle ei sobi, siis võid loomulikult ka seda eelnenud/ülemist meetodit kasutada...

 

Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber) ja kõik saab korda.

 

Pane Vista installeerimise DVD plaat sahtlisse ja tee kompuutri restart. Kliki stardiekraanil Next ja seejärel kliki nupule "Install now".
Kui ilmub Vista aktiveerimisvõtme sisestamise aken, siis ära sisesta sinna midagi ja korista linnuke ruudust "Automatically activate Windows when I’m online" ning kliki siis "Next". Kui selle peale küsitakse, et kas Sa soovid sisestada võtit, siis kliki nupule "No" - pilt.

 

Kui Sul palutakse valida installeerimiseks mingi Windows Vista versioon, siis võid sealt aknast valida suvalise versiooni, sest tegelikult me ei hakka ju mingit Vistat installima...
Pane linnuke ruutu “I have selected the edition of Windows that I purchased” ja kliki “Next” - pilt.

 

Aksepteeri Vista litsentsi ja kliki “Next” ja kui ilmub aken kirjaga "Which type of installation do you want?", siis vali sealt Custom (advanced) installeerimine.

 

Ilmub aken, kus küsitakse, et kuhu Sa soovid oma Windowsi installeerida ja Sa pead seal nägema ühteainsat suurt partitsiooni (Primary partitsioon)—see on see partitsioon, kuhu Sul on Windows Vista juba installeeritud. Ära tee selles aknas esialgu midagi vaid vajuta SHIFT + F10 klahvikombinatsiooni - pilt.

 

Pärast SHIFT + F10 klahvikombinatsiooni, mis on tegelikult Windows PE 2.0 kiirkorraldus, vajutamist, avatakse Command Prompt aken:

command aken

 

Tipi käsureale käsk DISKPART ja vajuta Enter. See avab Microsoft DiskPart vahendi. Nüüd pead Sa valima aktiivse ketta, seega tipi:

 

list disk ja vajuta Enter

 

Tavaliselt on peakettaks Disk 0, tipi:

 

select disk 0 ja vajuta Enter

diskpart aken

 

Nüüd tipime käsu:

list volume

 

ja seejärel:

select volume 0

list volume

 

Tipi käsk:

shrink

 

Ja pärast seda surub DiskPart kettaruumi nii palju kokku kui suudab, et vabastada uue loodava partitsiooni jaoks ruumi, tavaliselt vabastatakse kusagil 50% kettamahust.

Nüüd tipi:

EXIT

 

ja jälle

EXIT

 

Sa jõuad tagasi installeerimise ekraani, kliki siin Refresh lingile ja sellega uuendatatakse seda partitsioonide akent – nüüd näed Sa seal originaal Primary partitsiooni ja lisaks sellele veel ka uut äsjaloodud partitsiooni (Disk 0 Unallocated Space):

uus jaotus

 

Nüüd võid oma Windows XP (või mingi muu opsüsteemi) installeerimist alustada. Võta Vista DVD plaat sahtlist välja ja tee kompuutri ümberlaadimine, seejärel pane Windows XP installeerimise CD plaat sahtlisse ning tee jälle restart. (Oma Windows XP installeerimegi sinna uude partitsiooni.)

 

Nüüd alusta Windows XP installeerimist:

Windows XP installeerimine toimub samamoodi nagu me teeme seda tema tavalise/normaalse installimise puhul. Kui tema setup jõuab nüüd punktini, kus Sul küsitakse, et kuhu partitsiooni ta tuleb installeerida, siis Sa näed, et XP setup tuvastas nii selle ruumi, mille me just äsja ülevalpool loosime (unallocated space) kui ka selle partitsiooni kuhu on installeeritud Windows Vista.
Seda meie poolt loodud uut ruumi kuvatakse siin Unpartition space (partitsioneerimata ruum) nime all:

vaba ruum

 

Nüüd loo siin Windows XP installeerimise jaoks uus, aga juba partitsioneeritud ruum (ehk partitsioon) —vali noolklahvidega see vaba Unpartition space ja vajuta siis "C" klahvi (kui küsitakse, siis vali selle uue partitsiooni jaoks NTFS failisüsteem).
Windows XP setup annab sellele loodavale partitsioonile C: tähise, mis ei ole aga õige, sest C: partitsiooni on juba installeeritud Windows Vista, aga see ei tähenda midagi, sest Win XP installeeritakse ikkagi normaalselt.

 

PS! Windows XP installeerimisest saad ülevaate siit!

 

TÄHTIS! Kui pärast XP installeerimise lõpetamist tehakse süsteemi ümberlaadimine, siis ei kuvata boot menüüd (st Windows Boot Manager'i (Windowsi käivitushalduri) musta ekraani, mille kaudu me peaksime saama valida selle operatsioonisüsteemi, millesse me tahame end laadida/buutida). Vaatamata sellele, et XP tunneb Vista partitsiooni (C:) ära, ei tuvasta ta Vistat ennast. Probleem on selles, et Windowsi varasemad versioonid ei ühildu Windows Vista uue käivitusmeetodiga. Windows Vista kasutab uut BCD (Boot Configuration Database) mehhanismi/konfiguratsioonifaili ja eetõttu ei saa Windowsi varasema versiooni faili Boot.ini abil Windows Vistat käivitada.
Kui Sa installid Windows Vista põhisesse arvutisse Windowsi mingi varasema versiooni (näiteks Windows XP), siis kirjutab installiprogramm üle kogu MBR-i, buutimissektori ja buutimisfailid. Seetõttu kaotab Windowsi varasem versioon Windows Vista suhtes edasiühilduvuse. Ühesõnaga Sa ei saa nüüd kasutada Windows XP bootloader'it selleks, et laadida ennast Windows Vistasse, st kui Sa installeerid oma Vista kompuutrisse lisaks ka Windows XP, siis ei saa Sa pärast installimise lõpetamist enam oma Windows Vistasse sisse...
Näiteks kui Sa sisened nüüd Windows XP'sse, ja avad Windows Explorer'i akna, siis näed Sa C: ja (antud näite põhjal) E: kettaid. C: drive sisaldab Windows Vista't ja Windows XP suudab lugeda NTFS partitsioone, ta võib isegi vaadata ning muuta Vista failistruktuuri, aga Vistasse Sa sisse ei saa:


kettad

 

Kuidas seda probleemi lahendada, sellest loe kohe siit altpoolt.

< Ülesse

 

II. Vistasse sissesaamise/buutimise taastamine ja Dual Boot menüü loomine:

Kuna Sa oled kaotanud võimaluse laadida (buutida) ennast Windows Vistasse, sest Sa ei saa kasutada Windows XP alglaadimist, siis tuleb see viga parandada. Et seda teha, tuleb Sul taastada dual boot menüü mõlema, nii Windows Vista kui ka Windows XP jaoks.


Seda saab teha mitut moodi:1) Esimene meetod (vaja on Vista DVD plaati):

Pane Vista DVD plaat sahtlisse ja tee kompuutri restart. Kui ilmub ekraan, kust saab nupu “Install now” abil alustada Vista installeerimist, siis ära alusta installeerimist vaid kliki “Repair your computer” - pilt.

 

Järgmises aknas kliki lihtsalt Next:

Vajuta Next

 

Ja seejärel laetakse System Recovery Options ekraan. Vali siit esimene parameeter – Startup Repair - pilt.

 

See parandusprotsess käib väga kiiresti; Sa võid tolles Startup Repair aknas klõpsata allosas lingile “Click here for diagnostic and repair details” ja kerida liftiga allapoole, siis näed Sa, et probleem oli leitud ning rikutud laadimissektor ehk buutimissektor (corrupt boot sector) on ära parandatud. Kliki siin nupule Close ja siis Finish ning süsteem teeb restardi ja Sind laetakse nüüd juba Windows Vistasse.

laadimissektor parandati ära...


Nüüd on Sul vaja luua dualboot ka Windows XP jaoks ja selleks kõlbab väga hästi EasyBCD programmike.
Lae see tasuta utiliit alla siit!

 

Kui oled ta alla laadinud, siis käivita ta ja kliki tema vasemas paanis nupule Add/Remove Entries.

Akna paremas pooles allosas “Add an Entry” all ja avatud Windows lehes vali Version ripploetelust “Windows NT/2k/XP/2k3”.

Vali Drive rippmenüü kaudu täht E:\ ja tipi Name lahtrisse “Microsoft Windows XP”, seejärel klõpsa “Add Entry” ja “Save”:

EasyBCD programmMiks peab Windows XP kettatähiseks panema siin E:\ ? Seepärast, et antud näites oli meil Windows Vista installeeritud C: partitsiooni ja oma Windows XP installeerisime me tegelikult E:\ partitsiooni, CD/DVD seadme tähiseks on D:.

Kui me olime Windows XP installeerinud, siis saime me Windows Explorer'i aknast vaadata ka olemasolevaid partitsioone/draivisid ja nende tähiseid:

kettad

 

Märkus: Kui Sa installeerisid oma Windows XP kusagile mujale partitsiooni/oblastisse, siis vali sealt Drive rippmenüüst selle partisiooni/draivi täht, kuhu Sa ta installisid.

Tee kompuutri ümberlaadimine ja vali siis Windows Boot Manager'i (Windowsi käivitushalduri) menüüst see operatsioonisüsteem, kuhu Sa soovid selleks korraks siseneda (Vali noolklahvidega vajalik ja siis vajuta klahvi ENTER):

Boot Manager

 

 

2) Teine meetod (Vista DVD plaati ei ole vaja ja tegevus toimub Windows XP-s):

Kasuta väga head VistaBootPro utiliiti. Kui Sa oled oma Windows XP installeerinud, siis laadi/buudi ennast temasse ja mine sealtkaudu Internetti ning ava minu veebileht, kus on temast pikk ülevaade ning ka allalaadimise võimalus—siin. (Antud probleemist on seal juttu tema tutvustuse lõpuosas - seal.)


Vaata, et Sul oleks ka installeeritud .Net Framework 2.00, sest ilma selleta see VistaBootPRO ei jookse. (.NET Framework 2.00 laetakse alla koos uute värskendustega nii et ta peaks Sul olema juba installeeritud, aga tema olemasolu saad kontrollida kui lähed Control Panel'i, siis käivitad Add or Remove Programs vahendi ja sealt saadki vaadata.)

- Käivita allalaetud VistaBootPRO, ignoreeri hoiatust, mis laseb Sul arhiveerida oma BCD.

- Ava ülevalt System Bootloader vaheleht ja aktiveeri esimese sektsioonis raadionupp "Windows Vista Bootloader" ning teises sektsioonis raadionupp All Drives ja klõpsa all nupule Install Bootloader.

- Siis vali ülevalt Diagnostics menüüst käsk "Run Diagnostics".

- VistaBootPRO läheb tagasi "Manage OS Entries" lehele ja nüüd näed Sa seal kahte kirjet: "Earlier versions of Windows" (st Windows XP) ja "Microsoft Windows Vista".
Sa võid siin selle "Earlier versions of Windows" nimetuse muuta sobivamaks nimeks, näiteks Windows XP nimetuseks (märgista ta, pane all linnuke "Rename selected operating system" ruutu ja tipi uus nimi).

- Kui valmis, siis kliki alla nupule Apply.

VistaBoot loader

 

Tee kompuutri ümberlaadimine ja vali siis Windows Boot Manager'i menüüst see operatsioonisüsteem, kuhu Sa soovid selleks korraks siseneda (vali noolklahvidega vajalik ja siis vajuta klahvi ENTER) - pilt.

< Ülesse

 

Windows XP eemaldamine (desinstalleerimine - uninstall):

Juhul, kui Sulle see dualboot süsteem enam ei istu ja Sa soovid Windows XP'd eemaldada, siis tee nii:

Kasuta EasyBCD utiliiti (või siis VistaBootPro utiliiti - sellest on juhis siin), et eemaldada Windows XP buutimise kirje. Seejärel mine Computer Management aknasse (paremklõps Computer ikoonil ja käsk Manage) ja klõpsa vasemas paanis Disk Management.


Tee E: kettal (st Windows XP partitsioonil) paremklõps ja vali käsk Delete Volume.


Seejärel tee sellel hiljuti loodud oblastil/partitsioonil paremklõps ja vali Delete Partition.


Siis tee paremklõps C: kettal (Vista enda süsteemiketas) ja klõpsa Extend Volume – see avab Extend Volume Wizard'i (nõustaja):

Volume Wizard

 

See nõustaja kuvab selle kettamahu, mis on tegelikult kättesaadav, et suurendada oma Vista C: partitsiooni – sisesta vajalik suurus ja klõpsa Next ja kogu lugu.

 

 

Kui ilmuvad veateated: "NTLDR is Missing. Press any key to restart", "Boot: Couldn't find NTLDR. Please insert another disk", "NTLDR is missing. Press Ctrl Alt Del to Restart" või muud taolised veateated, mis on seotud sõnaga "ntldr"—mida sel juhul teha?

Millal sellised ülalloetletud "ntldr" sõnaga seotud veateated võivad ilmuda?

1) Siis kui sa kasutad oma kompuutris ainult Windows XP-d ja Sa käivitad või teed kompuutri restardi ning pärast ühe sellise veateate saamist Sa ei saagi enam oma WinXP'sse sisse;
2) Kui Sul on dual-boot süsteem kuhu on installeeritud nii Windows XP kui ka Windows Vista ja Sa saad enne Windows XP-sse sisenemist ühe taolistest veateadetest;
3) Sa võid antud veateate saada ka siis kui Sa hakkad oma Windows Vista masnasse installeerima Windows XP operatsioonisüsteemi, st kui Sa tahad luua nn dualboot süsteemi;
4) Kui Sa hakkad oma Windows XP-d ümber installeerima või tegema tema parandusinstalleerimist (Repair install).

Kuidas neid probleeme lahendada, loe sellest siit.

< Ülesse

 

< Tagasi Vista installeerimisviisidesse

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik