Uus Tegevuskeskus (Action Center)

Win 10 logo Windows 10: Uus Tegevuskeskus (Action Center), endine Notifications Center

 

 

 

Windows 10 saab endale ka uuendatud teavitamissüsteemi ja tegevuskeskuse, mis sarnaneb Windows Phone 8.1 nutitelefoni Action Center vahendile. Praegune vana teadetekeskus (pilt) pole kaugeltki ideaalne ja seepärast tuli see paremaga asendada.

Märkus: Windows Phone 8.1 enda Tegevuskeskus, mida kutsutakse samuti 'Action Center'iks, on igasuguste teadete jaoks keskseks sõlmeks (st kuvamiskohaks).

See uus Action Center (endise nimega Notifications Center) on osa Microsofti unistusest - "Windows kõikjal" - kui universaalne teavitamis- ja tegevuskeskus, mis töötab sünkroniseeritult kõikides Sinu Windows 10 seadmetes. Windows 8.x Charms riba/menüü on nüüdseks koos oma amulettidega kadunud ja selle asemel ongi nüüd see uus Action Center. See uus Action Center paneel koosneb kahest osast: Teadete alast paneeli ülaosas ja nuppudega "kiirete tegevuste" ribast tegevuskeskuse paneeli allosas. Sinna teavitamise alale ilmuvad siis erinevad teated: Kõik teated, mis saabuvad Windows Store (Modern) äppidelt ja klassikalistelt töölaua rakendustelt; Twitter'i, Facebook'i; Insider Hub ja Sinu meilikonto teated; teated mobiiltelefonist; meeldetuletused / alarmid Cortana assistendilt ja kalendrist; süsteemi enda teated (näiteks Windows Update, File Explorer'i, AutoPlay jne teated); kuulatud muusikapalad jne.

Windows 10 puhul saab sellele uuele tegevuskeskusele ligi ekraani paremas allnurgas süsteemses salves (system tray) asuva vastava ikooni kaudu -Notification Center / Action Center ikoon. Kui saabub uus teade, siis ilmub Action Center ikooni peale veel üks väike pealisikoonike (pisike täheke).

Uuemas Windows 10 January Technical Preview (Build 9926) versioonis viidi selle tegevuskeskuse ikoon kohe kuupäeva ja kellaaja kõrvale:

Kella kõrval...


Ja järgmisena siis pilt aprilli lõpus 2015 välja ilmunud Windows 10 Pro Insider Preview (Build 10074) versioonist, siin oli kasutaja lisanud oma klaviatuuri jaoks ka teise keele ning see kuvatakse nüüd all kuupäeva ja kellaaja kõrval:

Windows 10 Pro Insider Preview (Build 10074) versioon


Erinevalt Windows Phone omale, ei hõiva see uus teadetekeskus tervet ekraani vaid ta ilmub töölaua paremasse serva. Antud tegevuskeskuse akna enda taustavärv ja läbipaistvus sõltuvad aga kasutaja poolt määratud värviskeemist, töölaua taustapildist ning seadistustest. Selle paneeli allosas kuvatavate "kiirete tegvuste" nuppude arv ja otstarve on ERINEV ning see sõltuv juba sellest et millist Windows 10 seadet Sa kasutad (sõltub riistvarast). Peale selle saab kasutaja ka ise määrata, et millised nupud neist vaikimisi kohe näha on ja määrata ka seda et millises järjekorras neid kuvatakse- sellest siin edaspidi:

Erinevalt Windows Phone omale, ei hõiva see uus teadetekeskus tervet ekraani vaid ta ilmub töölaua paremasse serva


Windows 10 uus Tegevuskeskus uue värviga: kasutaja muutis tegumirea, Start Menüü, Action Center (Tegevuskeskuse) ja muude elementide ja ekraanide värviteemat (paigaldati hall aksent värv: Settings -> Personalization -> Colors alamkategooria kaudu):

Windows 10 uus Tegevuskeskus uue värviga


Järgmisena siis näide ühest Windows 10 vanemast test-versioonist, kus selle Tegevuskeskuse nimeks oli veel 'Notifications' ja siin on juba näha ka mõnda teadet - pilt.

Kui kasutaja klikib all tegumirea paremas otsas sellele Action Center ikoonile, siis kuvatakse kõik teated koos rakenduste nimede ja teadete lühikirjeldustega / kokkuvõtetega (näiteks Skype äpi puhul kuvatakse saadetud sõnumi tekst).
Kuvatakse ka see et millal mingi teade äpi poolt saadeti ja on ka "Clear all" nupp, millega saab ühekorraga eemaldada (kustutada) kõik saabunud teated - pilt. Sa võid teated ka ühekaupa kustutada, osutades hiirekursoriga vajalikku teadet ja klikkides seejärel sinna ilmunud "X" nupule - pilt. Sa võid ka oma hiirekursoriga osutada mingi äpi või teadetegrupi nime (näiteks Twitter) ja seejärel klikkida sinna kõrvale ilmunud 'X' nupule, et kustutada kõik antud äpi / grupi teated - pilt. Kuna see on "Windows kõikjal", siis juhul kui Sa kustutad siin mingi teate, siis ta kaob ka Sinu teistelt Windows 10 seadmetelt.

Tegevuskeskuse paani allosas asub siis kiirete tegevuste riba, kus Sa näed esmalt ainult nelja kiire-ligipääsu nuppu. Kuid sealsamas paremal ülaosas on ka Expand link, millele klikkides ilmuvad välja ka ülejäänud esialgu varjatud kiire-ligipääsu nupud. (See 'Expand' nupp muutub seejärel 'Collapse' nupuks.)
Nende kiire-ligipääsu nuppudega saab kiiresti vajalikke seadistusi juhtida ja aknaid avada. Kui mingi nupp on siin all heledamat värvi, siis tähendab see seda et antud vahend ei ole aktiveeritud, avatud või sisse lülitatud - ta on mitteaktiivne. Antud näites on siis tahvlirežiim ehk puuterežiim (Tablet Mode) siin välja lülitatud - pilt. Ja siin on aktiivne ainult 'Location' funktsioon - pilt. Klikid siin all vajalikule nupule, et lülitada see vahend kohe sisse või siis teed seda järgmises avanevas aknas.

Kordan eelpool õeldut: Selle Action Center paneeli allosas asuvate "kiirete tegevuste" nuppude arv ja otstarve on ERINEV ning see sõltuv juba sellest et millist Windows 10 seadet Sa kasutad (see sõltub Sinu riistvarast). Peale selle saab kasutaja ka ise määrata, et millised nupud neist vaikimisi kohe näha on ja määrata ka seda et millises järjekorras neid kuvatakse:

Nendeks nuppudeks siin on...


Et määrata seda et millised kiire-ligipääsu nupud ilmuvad seal Tegevuskeskuse allosas kohe nähtavale (st mitte esialgu varjatult) ja et millises järjekorras nad seal asuvad, mine kõigepealt Settings -> System -> Notifications & actions alamkategooriasse. Seejärel kliki seal paremas paanis ülal 'Choose your quick actions' sektsioonis mingile nupule ning vali ilmuvast menüüst mingi muu sobiv nupp. Seal 'Notifications & actions' alamkategooria aknas saad ka palju muud vajalikku teha - pilt ............................ ja...................................... pilt.

Enamik teateid / alarme ilmuvad esmalt ekraani paremasse allanurka ja alles seejärel sinna uude Tegevuskeskusesse. Seega, kui Sa ei pannud mingit vahepeal ilmunud teadet tähele või kui Sa tahad hiljem uurida kõiki saabunud teateid, siis saadki kasutada seda uut Action Center funktsiooni - väga mugav - pilt.

Näiteks sellised teated siis ekraani paremas allnurgas...:

Teade paremal allnurgas


Teade...


...ja veel üks teavitus - pilt.


Ekraani paremasse allanurka ilmus teade Cortana assistendi meeldetuletajast, mis võib fataalse lõpuga olla. Kas mõelda veel järgi või siis klikkida kohe nupule 'Complete'?! - pilt. See sünge meeldetuletus ilmub ka uude Tegevuskeskusesse - pilt .......................... ja...................................... pilt. Ja veel teated kuulatud muusikapaladest - pilt ................................ja....................................... pilt.


Kui Sul on aktiveeritud ka Mail äpp, siis ilmuvad ekraani paremasse allanurka ja Action Center paani ka uued saabunud emailid:

Teatis


Sa võid ekraani paremas allnurgas näha ka näiteks järgmist teadet:

Sa võid ekraani paremas allnurgas näha ka näiteks järgmist teadet


Windows 10 puhul kuvatakse kõik teated esmalt ekraani allääres paremas nurgas ja seejärel viiakse need teated üle uude Action Center paneeli, kus neid võib ka hiljem uurida. Vaikimisi kuvatakse neid teateid ainult 5 sekundit. Võib olla, juhul kui Sa oled pidevalt hõivatud igasuguste muude töödega, on Sul vajadus seda kuvamise aega pikendada, et mitte lasta olulisi teateid silmist.... Teadete kuvamise kestvuse muutmisest on juhis seal.

Näiteks kui Sa lood Calendar äpis mingi kuupäeva jaoks alarmi (pilt), siis peegeldub see kohe ka Cortana assistendis (pilt). Kui saabub antud kuupäeva alarmi kuvamise aeg, siis näed seda alarmi ekraani paremal allnurgas...:

Kui saabub antud kuupäeva alarmi kuvamise aeg, siis näed seda alarmi ekraani paremal allnurgas


...ja ka Action Center (Tegevuskeskuse) paneelis - pilt.


!!! Järgmine suur Windows 10 'Anniversary Update' (koodinimega "Redstone 1") tasuta värskendus, mis ilmub 2. augustil 2016, toob endaga kaasa muudatusi ka Tegevuskeskuses - loe sellest lisaks ka sealt.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)