Windows 10 'Anniversary Update' värskendus

Win 10 logo Järgmine suur Windows 10 Anniversary Update (Windows 10 Version 1607, koodinimega "Redstone 1" / "RS1") värskendus ja selle uued vahendid

 

 

Järgmine suurem värskenduste raund planeeritakse 2016. ja 2017. aastasse. Siis ilmub suur Redstone värskendus (Windows 10 arendamise uus haru) ja ta lastakse välja kolmes etapis:

* Windows 10 'Anniversary Update' (Windows 10 Version 1607, koodinimega "Redstone 1" / "RS1") suur värskendus. Sellega alustati Windows 10 uue 'Redstone' värskenduse haru arendamist. Sellest tulebki siin edaspidi juttu.

* Windows 10 'Creators Update' (Windows 10 Version 1703, "Redstone 2" / "RS2") suur värskendus ilmub siis aprillis 2017 ja see uus tasuta värskendatud operatsioonisüsteem saab oma ametlikuks nimeks Windows 10 Version 1703.

* Järgmine Windows 10 versioon, mis lastakse välja 17. oktoobril 2017 ja mille nimeks on Windows 10 'Fall Creators Update' (Windows 10 Version 1709, koodinimega "Redstone 3" / "RS3"), saab endale indeksi 1709 (Build 1709). 17 viitab siin aastale ja 09 aga tema finaalversiooni ettevalmistamist.

Praegu ja ka tulevikus lastakse igal aastal välja 2 suurt funktsioonivärskendust ("Feature Update"): üks selline suur värskendus lastakse välja Märtsikuus (või Aprillikuus) ja teine Septembrikuus (või Oktoobrikuus) igal aastal. Nende uute suurte värskenduste levitamine hakkab kestma umbes 2-3 kuud, aga mõnel juhul palju-palju kauemgi ja nende uute Windowws 10 versioonide tugi kestab 1,5 aastat.

Uus suur globaalne Windows 10 'Anniversary Update' tasuta värskendus ilmub seega 02.08.2016 kuupäeval ja seda üle 350 miljoni Windows 10 seadme jaoks. (Windows 10 esimene kõikidele kättesaadav originaalversioon ilmus 29.07.2015.)

Märkus: Esimeseks suureks globaalseks värskenduseks oli aga Windows 10 'Fall Update' (Build 10586) või ka November Update nime all ilmunud Windows 10 versioon. See November Update (koodinimega "Threshold 2") suur värskendus lasti välja 12.11.2015 kuupäeval.


Selle Windows 10 'Anniversary Update' tasuta värskenduse ametlikuks nimeks on aga Windows 10 "Version 1607" (Build 14393), analoogselt eelmise suure Novembrikuu värskendusega, mille ametlikuks nimeks oli aga Windows 10 Version 1511.

Selle Windows 10 'Anniversary Update' tasuta värskenduse ametlikuks nimeks on aga Windows 10 "Version 1607" (Build 14393)


Pärast selle uue Windows 10 Anniversary Update värskenduse installi lõpetamist näed oma Windows 10 versiooni ka Settings äpis ('Settings > System > About' alamkategoorias/lehel) - pilt.


See uus suur värskendus tuleb Windows Update vahendi kaudu ja seda ainult Windows 10 omanikele. Avad 'Settings' äpi, klikid avaaknas 'Update & security' kategooriale ja seejärel klikid parempoolses paanis 'Check for updates' nupule - pilt.

Selle värskenduse nimeks seal Settings äpis peab olema "Feature update to Windows 10, version 1607" - pilt.


Millised Windows 10 Anniversary Update redaktsioonid ilmuvad?

Windows 10 Home Anniversary Update
Windows 10 Pro Anniversary Update
• Windows 10 Pro Education
• Windows 10 Enterprise Anniversary Update
• Windows 10 Education Anniversary Update
Windows 10 Mobile Anniversary Update


Tasuta Windows 10 kättesaamise viimaseks kuupäevaks on 29.07.2016 (kell 11:59 p.m. ehk siis 23:59) ja pärast seda kaob ära ka see tüütu “Get Windows 10” (GWX) pakkumine.Uuendatud 29.07.2016: Sa võid ka praegu saada TASUTA Windows 10 (ka pärast seda 29.07.2016 kuupäeva): Windows 7 ja Windows 8/8.1 ettenähtud viisil litsentseeritud ja aktiveeritud koopiate jooksutajad võivad ka praegu saada selle TASUTA Windows 10 - juhised.See osa siin kohe allpool käib ka tulevaste suurte värskenduste (näiteks "Windows 10 Creators Update" värskenduse) kohta ja seda võiks siis ka teada.

Seda uut globaalset Anniversary Update värskendust ei saa keelata - ta tuleb automaatselt. Antud suure värskenduse install nõuab umbes 16 kuni 25 GB vaba ruumi ja sellega peavad siis ka need arvestama, kes kasutavad väiksema salvestusruumiga Windows 10 seadmeid (näiteks Intel Compute Stick STK2MV64CC mini-kompuutrit) - tuleb eelnevalt kõik üleliigne uninstallida ja/või kustutada. Pärast 'Anniversary Update' värskenduse installeerimise lõpetamist jäävad KÕIK Sinu sätted, failid ja nii universaalsed kui standardsed äpid (programmid), mis ühilduvad antud värskendusega, alles.

Kui värskendamine saab läbi, siis näed Action Center (Tegevuskeskuse) paneelis ka seda et millised Sinu endised tarkvarad ja instrumendid ei ühildunud selle uuendatud Windowsiga ning mis eemaldati - pilt. (Sa pead eemaldatud programmide uuemad versioonid alla laaadima.) Värskendamise lõppedes aktiveeritakse Sinu süsteem automaatselt.

Sa võid oma süsteemi aktiveerimise staatust vaadata kas:

* Settings äpis ('Update & Security > Activation' alamkategoorias/lehel) - pilt;

* või siis standardses Control Panel aknas - pilt.

Värskenduse install nõuab ka paari süsteemi restarti ja kogu protsess võtab uuematel kompuutritel aega kusagil 20 - 30 minuti ringis, aga vanema riistvaraga kompuutritel kusagil üks tund (siia sisse pole arvestatud selle värskenduse allalaadimise aega).

Vähese salvestusruumiga kasutajatele (tahvelarvutid, mini-kompuutrid jne): Kui see, nüüd juba uuendatud, Windows 10 töötab rahuldavalt, siis käivita esmalt Disk Cleanup utiliit, et kustutada Win 10 uuendamise käigus loodud Windows.old kaust [st “Previous Windows Installation(s)”]. Märgista siin kõik üleliigne, aga jäta Disk Cleanup aknas märgistamata ainult see "Windows ESD installation files" kaust (pilt), sest seda ESD kausta võib Sul hiljem suurte probleemide korral veel vaja minna.

See värskendus saab kasutajatele kättesaadavaks etappide kaupa ja kaugeltki mitte kõik Windows 10 seadmed ei saa seda kohe kätte. Ka Sina pead ses suhtes kannatlik olema ja ootama. Kuna tegemist on väga suure arvu Win 10 seadmetega, siis juhul kui antud värskendust jagataks kõikidele korraga kätte, ei peaks vastu Microsofti serverid ja andmete edastamise kanalid. Peale selle lubab see Microsoftil likvideerida ettetulevaid probleeme, sest tegu on väga suure hulga erineva konfiguratsiooniga masinatega. Seepärast hakataksegi Anniversary Update värskendust lainetena levitama. Osa kasutajaid võivad selle suure globaalse värskenduse saada kätte alles paari-kolme kuu pärast.

Aga Sa võid selleks ka Microsofti Media Creation Tool'i (Windows 10 Upgrade Tool'i) kasutada ja sel juhul ei pea Sa seda Windows Update kaudu tegema ega ka ootama, et millal Sinule see uus värskendus saabub.

Käivitad selle allalaaditud MediaCreationTool.exe faili, klikid esimeses "License terms" aknas nupule Accept, et edasi minna, seejärel valid järgmises aknas 'Upgrade this PC now' raadionupu ja klikid Next jne... - pilt. Kuid ÄRA KIIRUSTA, sest Sa saad 2. augustil ja ka natuke hiljem kõigi eelduste kohaselt ikkagi veel selle eelmise globaalse Windows 10 November Update (Build 10586; Windows 10 Version 1511) versiooni. Oota mõnda aega.

Sa võid küll selle Media Creation Tool'i alla laadida ja käivitada ning kui Windowsi installatsioon on alla laetud, siis enne jätkamist saad selle Windowsi versiooni üle kontrollida nii et lähed varjatud C:\$Windows.~WS\Sources\Windows\ kausta, teed seal setup.exe failil paremkliki, valid käsu Properties, avad 'Details' vahelehe ja vaatad - pilt.

Ja veel üks kiire Win 10 Anniversary Update värskenduse kättesaamise viis: Ava Settings äpp ja mine 'Update & Security > Windows Update' lehele ja kliki seal 'Learn more' lingile; avatakse brauser, kus kliki 'Hangi aastapäevavärskendus kohe' (muidu saad kere peale!) nupule; sellega laed alla 'Windows 10 Update Assistant' vahendi käivitamiseks vajaliku faili - käivita see; nüüd kliki selle assistendi esimeses aknas 'Update Now' nupule; seejärel kontrollitakse Sinu süsteemi, et kas ta ikka sobib selle uue värskenduse jaoks ja kui kõik on OK, siis kliki nupule Next (ta läheb ka ise automaatselt edasi); pärast seda alustatakse selle suure värskenduse allalaadimist; seejärel alustatakse Win 10 värskendamist (pilt); kui selle värskendamise esimene etapp saab tehtud, siis pead kompuutri restardi tegema, et jätkata seda värskendamist, aga nüüd juba väljaspool Windowsi - kliki nupule 'Restart now'; seejärel ootad mõnda aega, siis logid süsteemi sisse, ootad veel natuke ja oledki tagasi oma töölaual, aga nüüd juba uuendatud/värskendatud Windowsis.

(Märkus: Sa võid selle värskendamise soovi korral ka ajutiselt katkestada ja klikkida selle assistendi viimases aknas 'Restart later' nupule. Hiljem võid antud assistendi uuesti käivitada kas automaatselt töölauale loodud 'Windows 10 Upgrade Assistant' otsetee või siis ekraani paremal allääres Teadeteväljal asuva 'Windows 10 Update Assistant' ikooni kaudu - pilt. Kui Sa teed aga süsteemi restardi, siis Sa ei saa seda värskendamist enam katkestada. Kui värskendamine õnnestus ja kõik töötab, siis võid selle 'Windows 10 Update Assistant' vahendi uninstallida.)


!!! Heaks uudiseks on ka see et koos selle uue globaalse värskendusega saab alates 2. augustist kättesaadavaks ka antud värskenduse ISO fail (Windows 10 "Version 1607"). Seega need, kes eelistavad antud värskenduse (tegelikult siis uuendatud Windows 10) puhast installi, võivad selle ISO alla laadida.

Sa võid Win 10 puhtaks (või siis upgrade) installiks kasutada sedasama Microsofti Media Creation Tool'i (MediaCreationTool.exe), mille abil siis laedki selle ISO alla - juhis.

Kuid ÄRA KIIRUSTA, sest Sa saad 2. augustil ja ka natuke hiljem kõigi eelduste kohaselt ikkagi veel selle eelmise globaalse Windows 10 November Update (Build 10586; Windows 10 Version 1511) versiooni. Oota mõnda aega. Sa võid küll selle Media Creation Tool'i alla laadida ja käivitada ning kui Windowsi installatsioon on alla laetud, siis enne jätkamist saad selle Windowsi versiooni üle kontrollida nii et lähed varjatud C:\$Windows.~WS\Sources\Windows\ kausta, teed seal setup.exe failil paremkliki, valid käsu Properties, avad 'Details' vahelehe ja vaatad - pilt.

(Kui Sa loosid suure hooga aga näiteks Win 10 installiks vajaliku buutiva USB mälupulga, siis saad ka seal seda setup.exe faili kontrollida.) Või veelgi lihtsam seda kontrollida on nii et teed kohe sellel allalaaditud MediaCreationTool.exe failil paremkliki, valid kontekstmenüüst 'Properties' käsu, avad 'Details' vahelehe ja seal peab antud faili versiooniks olema 10.0.14393.0 - pilt.


Uus augustis 2016 ilmuv Windows 10 'Anniversary Update' (ehk Windows 10 Version 1607) värskendus toob endaga kaasa hulga uusi funktsioone ja täiendusi. Windows 10 Insider Preview (Build 14328) oligi siis esimene versioon, kus Windows Insider Programmist osavõtjad (siseringi Win 10 testijad/proovijad) said mõnda neist neist uutest vahenditest ka näha ja proovida. (Neid muudatusi tehti juba ka Windows 10 Insider Preview Build 14267, 14291, 14316 versioonides ja sellest tuleb samuti siin rohkem- või vähem juttu.)


Märkus: Kui Sul tekivad selle Win 10 uuendamisega probleemid, siis ehk saad abi alltoodud veebilehtedelt:

* "Windows 10 puhta või siis 'upgrade' installeerimise probleemid ja kuidas neid lahendada."

* "Windows 10 värskenduste (updates) allalaadimisel- ja installeerimisel tekkivate probleemide lahendamine."
Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse uued vahendid ja täiendused:


Lisaks süsteemi üldisele parandamisele, jõudluse tõstmisele ja ilmnenud probleemide likvideerimisele, ilmuvad lisaks ka alltoodud uued vahendid ning täiendused:


1. Uuendatud Start Menu:
Uus Start Menüü eksperiment on Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse üks silmatorkavamaid muudatusi.

Vana Start Menüü (siin oli see Stardimenüü parema serva kaudu juba kitsamaks lohistatud)...:

Vana Stardimenüü


...ja allpool siis uus Start Menüü (Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse vaikimisi sätete ja värviskeemiga). Microsoft muutis Start Menüüd selliselt et antud menüü avamisel on nüüd automaatselt näha KÕIKIDE installeeritud äppide/rakenduste/instrumentide loetelu. Sa ei pea enam selleks eelnevalt klikkima "All apps" nupule, mis kaotati siin nüüd ära. Ühesõnaga kui Sa klikid 'Start' nupule, siis saad kohe kõikidele äppidele ja muudele elementidele ligipääsu. Start Menüü vasemas ülanurgas on nüüd ka uus "hamburger-stiilis" menüünupp, mis laiendab siin seda kasutajakonto, File Explorer, Settings ja Power ikoonidega sektsiooni, st ta toob ka nende nimetused esile. Kohe "hamburger-stiilis" menüünupu kõrval asub "Most Used" äppide loetelu. Kasutajakonto, File Explorer, Settings ja Power ikoonid on aga siirdatud Start Menüü vasemale allaossa. Ühesõnaga "All Apps" (kõik äpid) on nüüd kohe näha ja tahvlirežiimis on kõik äpid nüüd täis-ekraani vaates. Tahvelrežiimis võib tegumiriba nüüd kaa automaatselt varjata:

Uus Start Menüü


Uus Start Menüü, aga siin juba uue värviskeemiga ja kasutaja pildiga. Osutad hiirekursoriga menüü paremat serva kuni sinna ilmub kahe peaga nooleke ja seejärel lohistad selle Stardimenüü kitsamaks:

Uus Start Menüü


Windows 10 Anniversary Update värskenduse uuendatud Start Menüü ja siin on kasutaja Stardimenüü, tegumirea ja Action Center (Tegevuskeskuse) jaoks ka läbipäistvuse sisse lülitanud:

Windows 10 Anniversary Update värskenduse uuendatud Start Menüü ja siin on kasutaja Stardimenüü, tegumirea ja Action Center (Tegevuskeskuse) jaoks ka läbipäistvuse sisse lülitanud


Ja veel üks näide sellest uuendatust Start Menüüst, kus kasutaja lülitus ümber adminõigustega lokaalse konto alla: pilt.


Muus osas käib selle uuendatud Start Menüüga töötamine nii nagu seda tehti ka enne seda Anniversary Update värskendust - juhis.

Ja uus Stardimenüü tegevuses... - GIF pilt.

Uuendatud Stardimenüü ja seda kohe pärast Windows 10 puhast installi:

pilt,...

pilt,...

pilt,...

pilt,...

pilt.


1A) Start Menüü laiendatud režiim: Windows 10 tuleb mõlemate nii uut tüüpi Start Menu kui ka Tahvelarvuti Režiimiga ja kasutajad võivad soovi korral nende vahel ümber lülituda. Laua- ja sülearvutite puhul ilmub vaikimisi Töölaua (Desktop) kasutajaliides koos selle uue Start menüüga.
Peale selle saab veel kasutada ka Start Menüü laiendatud režiimi, kus see Stardimenüü katab terve ekraani nii nagu see oli ka Windows 8.1 Start Screen (Avakuva) puhul. Alates Windows 10 Insider Preview (Build 10125) väljalaskest saab Start Menüü ja Start Ekraani (Start Menüü laiendatud režiimi) vahel ümber lülituda uue 'Settings' äpi kaudu (Settings -> Personalization -> Start) - pilt. Õige otsus ja tuleb ka seda meeles pidada, et kui 2:1 kompuutrite ning tahvelarvutite omanikud on Tablet Mode režiimis, siis Windows 10 muudab automaatselt Start Menüü suurust nii et see oleks sobiva suurusega.

Tavalise töölua kasutajaliidese ja selle Stardimenüü laiendatud režiimi (üle terve ekraan) vahel saad nüüd ümber lülituda kas klikkides Start nupule või siis vajutades Win klahvi. Allpool siis mõned näited sellest Start Menüü laiendatud režiimist. Start Menüü laiendatud režiim ja Tahvelarvuti režiimid on oma välimuselt üsna sarnased - ainult nende tegumiread on erinevad. Need pildid on võetud juba sellest Windows 10 'Anniversary Update' värskendusest:

* Start Menüü laiendatud režiim on juba aktiveeritud ja vaikimisi kuvatakse siin ainult kõik plaadid - pilt.

* Start Menüü laiendatud režiimi vasemas ülanurgas asuvate nuppude tähendused - pilt.

* Aktiveeriti 'All äpps' nupp ja nüüd kuvatakse siin KÕIK äpid ning muud Start menüü elemendid - loeteluna - pilt.

* Klikiti "hamburger-stiilis" menüünupule - pilt.2. Cortana täiustamine: Windows 10 Anniversary Update väljalaskes töötab see Cortana digitaalne assistent paremini ja talle lisatakse ka uusi funktsioone:

* Windows Store poodi ilmub uus kategooria nende rakenduste jaoks, mis toetavad ka Cortana assistenti. Cortana assistenti kasutatakse juba üle 1000 rakenduse poolt.
* Toetatakse uusi kontekstuaalseid küsimusi ja märksa keerulisemaid funktsioone. Näiteks kui Cortana leiab Sinu Emailis viite mingile tulevasele kokkusaamisele, siis lisab ta selle Sinu kohtumiste ajakavasse. Või kui Sa teed päringu näiteks "Send Obama the Word document I worked on today", siis Cortana pakub selle peale emaili koos õige dokumendiga.
* Microsoft blokeerib kolmandate osapoolte brauserid ja otsingumootorid - seda siiski ainult Cortana digitaalse assistendi puhul: Cortana otsinguvahend toetab nüüd AINULT Edge brauserit ja Bing otsingumootorit. Kui Sa kasutad Cortana enda otsinguvahendit, mis asub all tegumireal, siis Sulle ei anta enam ühtegi muud võimalust: Sinu otsingu peale avatakse alati Bing otsingutulemused ja seda ainult Edge brauseris. See muudatus puudutab aga ainult neid, kes kasutavad Cortana digitaalset assistenti ja/või Cortana enda tegumireal asuvat otsingukasti. Neid kasutajaid, kes otsivad midagi oma brauseris -- olgu see siis Edge, Internet Explorer, Chrome, Firefox või mingi muu veebilehitseja -- see muudatus ei puuduta. Sa võid jätkata omaenda valitud brauseri ja otsingumootoriga töötamist - nendeks ei pea olema Edge ja Bing. [Windows 10 vaikimisi programmide / äppide määramisest ja failitüüpide seoste (ühenduste) juhtimisest on juttu seal.]

Märkus: Tegumireal asuv Cortana otsingukast lubab Sul otsida äppidest, dokumentidest, sätetest, Sinu personaalsest OneDrive pilveruumist (dokumente, fotosid, muuusikat või videosid) ja Internetist endast.

* Cortana on õppinud tegema ka ennetavaid soovitusi, mis baseeruvad kasutaja päevaplaanile, ta võib näiteks tellida takso või lõuna jne.
* Cortana saab aru ka sellistest fraasidest näiteks nagu "tuleta mulle homme hommikul meelde, et ma pean lennukile pileti ostma".
* Cortana sisaldab ka sellist uut meeldetuletamise vahendit nagu "foto" meenutus. Sa võid teha näiteks mingist tootest, mida Sa tahad järgmine kord osta, foto ja seejärel olles tulevikus jälle poes, lased Cortanal neid foto-meenutusi ette kuvada.
* Cortana assistendile saab nüüd ligi ka Lock Screen (Lukustuskuva) ekraani kaudu, Sa saad sealtkaudu ligi tema põhifunktsioonidele ilma et Sa peaksid oma kompuutrit lahti lukustama. Sa võid näiteks otse Lukustuskuva ekraanil küsida Cortanalt järgmist: "What is my schedule for tomorrow like?" või "How tall is the Eiffel Tower?". Sa võid tal lasta otsida oma dokumente või otsida Internetist midagi. Kui Sa tahad temaga midagi keerulisemat teha, siis ta palub Sul süsteemi sisse logida ja ennast sealtkaudu aktiveerida:

Cortana assistendile saab nüüd ligi ka Lock Screen (Lukustuskuva) ekraani kaudu.


Ja veel paar näidet Lukustuskuva ja Cortana digitaalse assistendi seotusest:

pilt ...

pilt.

Et Cortana töötaks ka Lukustuskuval, mine Cortana seadistustes (Settings) "Lock screen" sektsiooni ja lülita "Use Cortana even when my device is locked" raadionupp sisse - pilt.

(Ja veendu selles et ka "Hey Cortana" funktsioon oleks sisse lülitatud.)

* Cortana töötab sünkroonselt kõikide Sinu Windows 10 seadmetega (nutitelefoniga, tahvelarvutiga, lauaarvutiga, HoloLens peakomplektiga ja mängukonsooliga) - näiteks tekstisõnumite saatmisel ja vastuvõtmisel. Cortana on Sinu Android või Windows 10 Mobile nutitelefoni Cortana äpiga integreeritud. Sa pead installima ainult Cortana Android äpi ja logima end sisse mõlemas seadmes ühe- ja sama Microsofti kontoga.
* Cortana peegeldab kõik Sinu Android või Windows 10 Mobile nutitelefoni teated ka Sinu lauakompuutris ja seda Action Center paneelis - pilt. Sa saad ka siis teate kui Sinu nutitelefoni aku hakkab tühjaks saama - nn "Low Battery Notifications".
* Sinu nutitelefoni SMS sõnumid saabuvad sünkroonselt ka Sinu kompuutrisse - "Messaging Everywhere".
* Cortana pakub ka “Find my phone” vahendit, et Sa saaksid eemalt näha oma nutika asukohta kaardil juhul kui Sa ta kusagil läheduses ära kaotasid. Hõikad talle lause "hey cortana, find my phone" või siis tipid "find my phone" Cortana otsingukasti ja las ta siis otsib.
* Jaga kaardi suundasid: Küsi Cortana assistendilt "directions to [place]" ja mõned neist suundadest saadetakse ka Sinu nutitelefoni.
* Arendajate jaoks pakutakse Microsoft Bot Framework instrumenti, mis lubab Skype, SMS, Slack, Telegram ja teiste teenuste jaoks luua nn chat-bot'isid. Meenutuseks, et üsna hiljuti lasi Micoroft Twitteris käiku omaenda Tay nimelise chatbot'i, millega sai palju nalja ja mis õppis üsna ruttu ära igasugused natsistlikud, rassistlikud jms väljaütlemised... - Microsofti see eriti ei rõõmustanud :)
* Cortana kaudu võib nüüd ka kompuutri välja lülitada.
* Kõrvalised arendajad saavad nüüd Cortanale täieliku ligipääsu.
* Sa võid nüüd nendele kõnedele, mis saabuvad Windows 10 Mobile nutitelefonidelt, vastata otse oma kompuutri töölaualt - pilt.

Cortana uuendatud avaaken:

Cortana uuendatud avaaken


Näide Cortana äppide otsingulehest, kus on kättesaadavad KÕIK otsingukategooriad: vasemalt paremale lugedes on need järgmised: Apps, Settings, Documents, Folders, Photos, Videos, Music ja Web (+ Email, Calendar, People):

Näide Cortana äppide otsingulehest


* Cortana, Sinu Personaalne DJ: Lisaks sellele et Cortana võib esitada laule Sinu lokaalsete ja OneDrive failide kaudu, ta võib nüüd esitada laulusid ka tervest Groove Music kataloogist. Kui Sul on olemas Groove Music Pass, siis võid lasta Cortanal ette mängida suvalise laulu kas artisti, žanri, pleilisti või siis laulu nime järgi. See töötab ka Lukustuval.

“Hey Cortana, play <laulu nimi>”
“Hey Cortana, play <artist>”
“Hey Cortana, play my <Groove playlisti nimi>”
“Hey Cortana, pause”

Märkus: Groove Catalog toetab praegu ainult U.S. English – teised regioonid tulevad hiljem.

* Paigalda taimer: Sa võid nüüd taimeri paigaldada, et Cortana tuletaks Sulle ettenähtud aja mõõdudes midagi meelde - pilt. See meeldetuletus käivitub ettenähtud ajal nii helina kui ka visuaalsete teadetena - need teated ilmuvad ekraani paremasse allanurka ja Action Center paneeli:

pilt ...

pilt.

See meeldetuletus töötab ka siis kui Sa logid süsteemi sisse või Sa näed seda Lukustuskuva ülaosas. Oma Win 10 seadmes võid Sa selleks kasutada kas häält või siis teksti (allpool näited). Selle funktsiooni täiustamist jätkatakse ka tulevikus, näiteks vestluse režiim (“sea taimer üles”, seejärel määra aeg) või hääle abil taimeri heli väljalülitamine.

“Hey Cortana, set a timer for 10 minutes”
“Hey Cortana, how much time is left?”
“Hey Cortana, cancel my timer”
“jne...”


* Family Finder: See lubab lapsevanematel oma laste asukohta määrata ja saada teate siis kui lapsed asuvad varem kindlaksmääratud koha läheduses. See uus vahend on kättesaadav kõikides Windows 10 seadmetes (lauakompuutrites, tahvlites & nutitelefonides) ja selle funktsiooni võib Cortana digitaalses assistendis sisse lülitada.

* Kui Sa annad Cortana assistendile 'häälega' mingi käsu või ütled või küsid midagi, siis nüüdsest on tema allosas otsingulahtris seda animatsiooni natuke ka muudetud - pilt.


* Cortana ajutine väljalülitamine (Cortana assistendist väljalogimine): Cortana ei oma enam seda On/Off lülitit ja kuidas nüüd siis keelata Cortana juurdepääsu Sinu süsteemile, et ta ei monitooriks Sinu tegevusi? Microsoft loeb Cortana assistenti nüüd niivõrd vajalikuks, et kasutajad ei saagi teda enam välja lülitada - see varasem On/Off lüliti on kadunud - pilt.

See käib muidugi nende maade kohta, mis saavad seda täisfunktsionaalset assistenti kasutada. (Eesti nende hulka küll ei kuulu, aga vajadusel võib Cortana assistendi ka meil aktiveerida ja tema voodisse sisse logida - juhis.)

Kuid see ei tähenda, et Sa ei saa enam tema juurdepääsu süsteemile keelata, saad küll - tee järgmist: Ava Cortana, kliki vasemal menüüs Notebook ikoonile ja seejärel kliki paremal About Me nupule; kliki allpool oma Microsofti email kontole; kliki jälle oma MS email kontole; seejärel kliki 'Sign out' lingile ja Sind logitakse Cortanast välja. Sa võid nüüd kasutada ainult Cortana lokaalset otsinguvahendit, sest see on nüüd ka süsteemi otsinguprogramm. Sa võid Cortana ja tema otsingulahtri alt tegumirealt ka eemaldada: teed all tegumireal vabal osal paremklõpsu ja valid hüpikmenüüst Cortana -> Hidden käsu - pilt

Kui Sa mõtled tulevikus ümber ja tahad jälle Cortana kõiki võimalusi kasutada, siis näed tema kasutamise üritamisel umbes taolist või siis mingit muud sarnast akent - pilt. Seejärel ava uuesti see Corta assistendi Notebook. Kliki või toksa Sign in nupule, vali oma MS konto ja logi sisse:

pilt ...

pilt.


* Cortana lõplik väljalülitamine (siis kui Sa aktiveerisid ta meie regioonis): Kuna Cortana kasutab nüüd ainult Edge brauserit ja Bing otsingumootorit, siis ta ei ole Sinu jaoks võib olla enam nii atraktiivne. Et teda lõplikult välja lülitada, mine uuesti sinna 'Settings > Time & language > Region & language' alamkategooriasse/lehele ja vali paremal "Country or region" rippmenüüst Estonia. Seejärel pane sealsamas allpool "Languages" sektsioonis süsteemikeeleks kas jälle Eesti või siis jäta see English (United States) kuvakeel alles. Pärast oma regiooni ja süsteemi kuvakeele muutmist, logi süsteemist välja (Start menüüs 'Sign out') ja siis jälle uuesti tagasi või tee alternatiivina kompuutri restart. Sa võid Cortana ja tema otsingulahtri alt tegumirealt ka eemaldada: teed all tegumireal vabal osal paremklõpsu ja valid hüpikmenüüst Cortana -> Hidden käsu - pilt.


* Cortana lõpliku väljalülitamise muud meetodid: Kui Sa jooksutad Windows 10 Pro või siis Enterprise versiooni, siis kasuta Group Policy Editor vahendit. Vajuta Win+R klahvikombinatsiooni, sisesta Run akna käsuviibale gpedit.msc ja vajuta ENTER. Vali vasemal 'Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Search' poliitika, tee parempoolses paanis 'Allow Cortana' kirjel 2x klikk ja vali tema jaoks 'Disabled' raadionupp - ja tulemus. Logi ennast süsteemist välja ja seejärel uuesti sisse.

Windows 10 Home versiooni omanik peab aga registrit redakteerima: Ava Windowsi Registry Editor, leia vasemal HKLM\Software\Policies\Microsoft\Windows\Windows Search haru (Sa pead ta ise looma juhul kui teda ei eksisteeri). Seejärel loo DWORD väärtus AllowCortana ning pane selle jaoks 0 - pilt. Logi ennast süsteemist välja ja seejärel uuesti sisse.!!! Ka suur "Windows 10 Creators Update" (koodinimega "Redstone 2" / "RS2") värskendus, mis ilmub aprillis 2017, lisab Cortana assistendile uusi funktsioone - info.3. Tahvelarvuti režiim (Tablet mode): Windows 10 originaalne versioon omab siiski üsna mitte kasutajasõbralikku tahvelarvuti ehk puuterežiimi, kust eemaldati üsna kasulikud Windows 8.1 tahvli vahendid. Tahvelarvuti režiimi saad ise käsitsi käivitada (või sulgeda) endiselt ikka selle 'Action Center' paneeli allosas asuva vastava nupu kaudu - pilt. Aga nüüdseks on seda tahvelarvuti režiimi täiustatud ja koos Windows 10 Anniversary Update värskendusega toodi tagasi ka mõned Windows 8.1 ajast pärit kasulikud vahendid. Näiteks nüüd ilmub see "All Apps" loetelu Windows 10 tahvelarvutite kasutajate jaoks ekraanil rohkem paremale ja keskele. "All Apps" (kõik äpid) nupp on nüüd täis-ekraani vaates kohe näha:

Vana Start Screen (Avakuva) ehk Tahvelarvuti režiim: - klikiti/toksati 'All apps' nupule:

Vana Start Screen (Avakuva


...ja uus Avakuva tahvelarvuti režiimis, kus vaikimisi kuvatakse ainult Start Menüü plaadid:

...ja uus Avakuva tahvelarvuti režiimis


* Vasemal ülanurgas klikiti sellele "hamburger-stiilis" nupule - pilt.

* Klikiti 'All apps' nupule ja nüüd kuvatakse siin režiimis Start Menüü KÕIK äpid ja muud elemendid - pilt.

* Kui Sa teed siin vaates all tegumireal paremkliki ja klikid 'Show apps icons' menüüpunktile, siis saad valida, et kas tahvelarvuti režiimis kuvatakse siin tegumiribal Sinu ikoone või siis ei kuvata - pilt.

Vaikimisi on need lubatud ja kui Sa varjad nad, siis näed vasemal ainult neid nuppe - pilt.

Sa saad seda tahvelarvuti režiimi seadistada Settings äpis ('Settings -> System -> Tablet Mode'). Näiteks nüüd saab Settings äpis valida ainult tegumirea automaatse varjamise - pilt. Kui Tahvlirežiimis on tegumiriba varjatud, siis viibates ekraani alumisest servast ülespoole, ilmub see tegumiriba uuesti nähtavale. Kui viipad uuesti, siis ta jälle kaob.


* Sa võid soovi korral selle Continuum / Tahvelarvuti režiimi ka alaliselt sisse või välja lülitada ja seda Settings äpi kaudu. Lähed 'Settings -> System -> Tablet Mode' alla ja valid seal paremal 'When I sign in' rippmenüüst endale sobiva variandi (pilt).

Sul on seal kolm valikut: 'Use the appropriate mode for my hardware' - see on vaikimisi valitud ja siin otsustab Windows ise, et milline režiim Sinu seadmele sobib; 'Use desktop mode' - sellega kehtestad tavalise töölaua režiimi ja see ilmub siis kui Sa süsteemi sisse logid ja 'Use tablet mode' - sellega jõuad Sa otse tahvelarvuti režiimi - pilt.4. "Windows Ink Workspace" vahend ja Windows Ink tehnoloogia integratsioon: Sa võid nüüd oma Windows 10 seadmetes (näiteks Surface tahvlis) digitaalse pliiatsiga kirjutada ja joonstada nii nagu Sa teed seda ka tavalise paberi puhulgi. Sa võid uue "Windows Ink Workspace" vahendi (paneeli) abil koostada märkmeid, joonistada tahvlile ja jagada oma mõtteid digitaalses maailmas. See käsitsikirjutamise tehnoloogia integreeritakse ka Cortana assistendi ja Bing otsingumootoriga. 'Windows Ink' on integreeritud ka äppidesse, näiteks nagu Maps, Microsoft Edge, Office ja Adobe rakendustesse. Universal Windows Platform rakendused saavad kasutada lisaks ka uusi joonistamise instrumente, näiteks nagu virtuaalne joonlaud. Sa võid oma märkmeid koostada isegi seadme lukustuskuval (Lock Screen). Anniversary Update toob kaasa ka kolm uut digipliiatsi äppi: Sketchpad, Screen sketch ja uue Sticky Notes äpi - allpool nendest äppidest ka üks pilt.

'Windows Ink Workspace' paneeli mõte ongi selles et Sa saad digipliiatsit toetavatele äppidele kiiresti ligi. Kui Sul on aktiivse digipliiatsiga Windows 10 seade (näiteks Surface Pro 4 või Surface Book), siis on see Windows Ink Workspace juba automaatselt sisse lülitatud. Sa saad selle uue "Ink Workspace" küljepaneeli avada kas tegumireal asuva pliiatsi Pliiatsi ikoon ikooni kaudu või siis vajutades digipliiatsi (Surface Pen) nupule. Kui Sinu seade ei oma aktiivset digitaalset pliiatsit, siis Sa seda tegumirea pliiatsi ikooni ei näe. Aga Sa võid seda Ink Workspace vahendit oma hiire või digipliiatsiga ka nii proovida, et teed all tegumireal paremkliki ja valid ilmuvast kontekstmenüüst "Show Windows Ink Workspace button" käsu - pilt.

All tegumirea paremas otsas asuv pliiatsi ikoon:

All tegumirea paremas otsas asuv pliiatsi ikoon


'Windows Ink Workspace' küljepaneel:

'Windows Ink Workspace' küljepaneel


Kui Sa avad 'Windows Ink Workspace' paneeli kaudu selle Sketchpad äpi (vaata eelmist pilti), siis näed antud äpi avaakent koos ülaosas asuva instrumentide paneeliga:

instrumentide paneel


Ja veel üks pilt sellest Sketchpad äpist - pilt.

Kui kasutaja kirjutab Sticky Notes äpis mingi märkme (meeldetuletuse), siis näiteks sõna "tomorrow" pööratakse automaatselt lingiks. Kui kasutaja klikib sellele "tomorrow" sõnale/lingile, siis ilmub alla väike lisapaneel, kus klikkides 'Add Reminder' nupule, lisatakse see meeldetuletus ka Cortana assistenti. Seejärel võib Cortana digitaalses assistendis selle meeldetuletuse kuupäeva, kellaaega ja seda et mitu korda Sulle meelde tuletatakse, veel muuta ning kui valmis, siis tuleb nupule 'Remind' klikkida.

'Windows Ink' on integreeritud ka äppidesse, näiteks nagu Maps, Photos, Microsoft Edge, Office ja Adobe rakendustesse. Sa võid Photos äpis joonistada otse mingi foto peale või siis lisada Maps äpis mingile kaardile märkmeid, kalkuleerida kaugusi jne - pilt.

Tahvelarvuti ja digipliiats


Sa saad 'Windows Ink Workspace' vahendit ja pliiatsit seadistada 'Settings -> Devices -> Pen & Windows Ink' alamkategooria all. Seda juhul kui Sul on see aktiivse digipliiatsiga Windows 10 seade olemas - pilt.


!!! Suur "Windows 10 Creators Update" (koodinimega "Redstone 2" / "RS2") värskendus toob ka siia 'Windows Ink Workspace' paneeli täiendusi, loe sellest sealt.5. Action Center (Tegevuskeskus): Antud Tegevuskeskuse (Action Center) uuendatud kasutajaliidesesse ilmub palju uusi funktsioone, näiteks rikkalikumad teadete plaadid, vidinad, kaardid ja palju muid kohandamise võimalusi. Action Center seotakse pilveteenustega, mis lubab teateid erinevate seadmete vahel sünkroniseerida. Ühesõnaga tegevuskeskus muutub universaalseks ja Sa võid neidsamu teateid näha nii oma Windows 10 arvutis, Windows 10 Mobile kui ka Android nutitelefonides.

Teadete sünkroniseerimine Windows 10 lauakompuutrite, Windows 10 Mobile ja Android-nutitelefonide vahel toimub praktilisel silmapilkselt ning sujuvalt.

Sa võid iga äpi jaoks, mis saadab teateid välja, määrata ka prioriteedi, näiteks Sa võid SMS sõnumite teadete jaoks määrata kõige tähtsama prioriteedi (Top Priority). See tähendab, et SMS teated ilmuvad kõikide teadete kohale sõltumata sellest et mis ajal sellised teated saabusid. Sa saad 'Action Center' paneeli seadistada 'Settings -> System -> Notifications & Actions' all, kus Sa näed oma Tegevuskeskuse täpset koopiat. Ka neidsamu prioriteete saab määrata 'Settings -> System -> Notifications & Actions' all. Kerid seal paremal allapoole ja klikid vajalikule äpile. Seejärel võid järgmises ekraanis valida seda et kas antud rakenduse teated ilmuvad Action Center paneeli "Normal", "High" või "Top Priority" prioriteediga. Sa võid ka valida seda et kui palju iga äpi jaoks neid teateid korraga ilmub jne. Vaikimisi võib iga äpp kuvada korraga kuni kolme teadet:

Sa võid iga äpi jaoks, mis saadab teateid välja, määrata ka prioriteedi


Anniversary Update värskenduses viiakse see Action Center nupp tegumirea paremasse serva, et sellele lihtsamini ligi saada ja et jätta saabuvate teadete jaoks rohkem ruumi - GIF pilt.

Anniversary Update värskenduses viiakse see Action Center nupp tegumirea paremasse serva


Action Center teadetesüsteem on visuaalselt muudetud, ta kuvab nüüd palju rohkem teateid, näiteks ka Sinu kalendris määratud kohtumisi, kaarte, teateid Skype äpist & sotsiaalvõrgustikest, Edge brauserist, Cortana assistendilt jne:

Action Center teadetesüsteem on visuaalselt muudetud


Teade Edge brauserilt (faili allalaadimise lõpetamisest) - pilt.


'Quick Actions' oblast oma nuppudega (Action Center paneeli allosas) on nüüd mugavalt seadistatav. Mine 'Settings -> System -> Notifications & actions' alla ja Sa võid seal määrata täpselt need kiire tegevuse nupud, mis sinna Tegevuskeskuse allaossa peavad ilmuma:

'Quick Actions' oblast oma nuppudega (Action Center paneeli allosas) on nüüd mugavalt seadistatav.


'Wi-Fi Quick Action (Network)' viib Sind otse "View Available Network" alla, kus saab oma Wi-Fi võrku sisse/välja lülitada - pilt. Ilmuvad ka uut tüüpi väljaujuvad teated, nn "Toast Notifications", mis on vidinatega sarnased. Näiteks "Ilm" äpp väljastab Tegevuskeskusesse oma kokkuvõtliku ilmaprognoosi, aga tema laiendus kuvab juba palju üksikasjalikuma prognoosi:

Toast Notification


Veebsaitide teated (Web notifications): Microsoft Edge brauser toetab nüüd ka reaalajas saabuvaid veebsaitide teavitusi, mis saadetakse kasutajale mingi veebsaidi poolt. Sellisteks veebsaitide poolt saadetud teadeteks võivad olla näiteks mingi saidi poolt avaldatud uus artikkel, Sinu kasutajakontoga seotud teated, teade Sinu sõbra sisselogimisest, teade faili allalaadimise lõpetamisest jne. Sellised veebsaitide poolt väljastatavd teated ilmuvad ka Action Center paneeli. Antud reaalajas ilmuvatest Web-teavitustest tuleb rohkem juttu kohe edaspidi Microsoft Edge brausri punkti all.

Hiire keskmise nupu (kerimisratta) tugi: Action Center toetab nüüd ka hiire keskmist nuppu (kerimisratast), näiteks kui Sa klikid seal mingi äpi nimel hiire keskmise nupuga, siis eemaldatakse antud äpi kõik teated.


Järgmine suur "Windows 10 Creators Update" (koodinimega "Redstone 2" / "RS2") värskendus, mis ilmub aprillis 2017, lisab Action Center paneeli veel ühe väikse täienduse.

Nüüd kuvatakse seal ka äppide ja mängude allalaadimise progressi - pilt. See on sel juhul väga vajalik kui Sa laed alla väga suure mahuga faili, siis saad selle allalaadimise edenemist vaadata ka sel ajal kui Sa tegeled parasjagu mingi muu asjaga.6. Edge logo Microsoft Edge brauseri muudatused: Edge brauseri esmakordsel käivitamisel näed nüüd sellist pilti:

Edge


Edge brauseri järgmisel avamisel näed aga tema Start vahelehte, mida võid brauseri sätetes ka muuta - pilt.

Edge, Windows 10 vaikimisi brauser, saab nüüd lõpuks ka laienduste (Extensions) toe. Edge veebibrauser lubab vebsaitidesse logida nüüd ka Windows Hello biomeetria abil. Sa võid sisselogimiseks kasutada oma nägu, silmade vikerkesta või siis sõrmejälge. (Paroolid kaovad tasapisi minevikku.)

Edge kasutab Chrome-stiilis laiendusi ja neid saab installeerida Windows Store kaudu - pilt.

Ava Windows Store äpp, mine Apps sektsiooni (vahelehele), vaata 'Extensions for Microsoft Edge' alt, vali vajalik laiendus välja ja kliki nupule Install - pilt. Sa võid kiiresti näha ja installeerida neid laiendusi ka otse Edge brauseri kaudu:

* Ava Edge brauser, kliki paremal ülanurgas kolme punktiga (...) 'More' nupule, et avada menüüd ja kliki seejärel "Extensions" menüüpunktile - pilt.

* Ilmub laienduste paneel (vaheleht), kus on näha kõiki Sinu poolt juba installitud laiendusi. Kliki või toksa seal "Get extensions from the Store" lingile - pilt.

* Ja Sind viiakse otse Windows Store poodi nende laienduste allalaadimise veebilehele, kus kliki vajalikule laiendusele - pilt.

* Kliki nupule 'Install' - pilt.

* Kui antud laienduse allalaadimine ja install sääb läbi, siis kliki nupule 'Launch' - pilt.

* Kliki Edge brauseris 'Turn it on' nupule - pilt.

* Ja ongi üks laiendus paigaldatud - pilt.

* Osuta nüüd seda uut laiendust hiirekursoriga ja temast paremale ilmub hammasrattakujuline nupp - kliki sellele - pilt.

* Ja nüüd võid seda laiendust seal sisse-välja lülitada, uninstallida, lasta kuvada tema ikooni ka brauseriakna aadressiribast paremal ja minna 'Options' nupu kaudu tema seadistustesse - pilt. Järgmine pilt näitab, et installitud on kaks laiendust:

Järgmine pilt näitab, et installitud on kaks laiendust


Sa võid klikkida või toksata laiendusele, et saada ligi tema seadistustele.

Praegu saab kasutada Reddit Enhancement Suite, Microsoft Translator, Pinterest, Pin It Button (Pinterest sotsiaalvõrgustikku saitide ja sisu lisamiseks), OneNote Web Clipper, CatBlock (reklaamide blokeerijat, mis sarnaneb tuntud AdBlock Plus laiendusele), Mouse Gestures, Office Online (Word Online, Excel Online, PowerPoint Online dokumentide operatiivseks loomiseks, aga ka OneNote ja Sway jaoks) ja Web Clipper laiendusi. Neid laiendusi lisatakse edaspidi juurde.


AdBlock ja AdBlock Plus laiendused: Soovitan Sul esialgu installida AdBlock laienduse (!) ja proovida seda, sest praegu töötab ta Edge brauseris palju paremini kui seda AdBlock Plus. AdBlock Plus laiendusega on veel probleeme ja ehk tulevikus asi muutub? Ära installeeri neid mõlemaid laiendusi, sest siis hakkab Sinu brauser "jupsima"....
Pärast AdBlock laienduse installi sulge Edge ja ava ta seejärel uuesti ning alles seejärel alusta mingi veebilehe (näiteks Delfi) reklaamide blokeerimist. Reklaamide blokeerimisel ära kiirusta, sest nende ja muude taoliste bannerite/ribade/teadete blokeerimisel tuleb kannatlik olla, sest see võtab natuke aega. Iga reklaami või reklaamidebloki eemaldamisel tehakse brauseri värskendamine (ümberlaadimine) ja see tuleb ära oodata. Kui Edge allaäärde ilmub sel ajal teade "Recover webpage", siis ära tee sellest väljagi....


LastPass laiendus: Alates Windows Insider build 14352 testimise versioonist on võimalik Windows Store kaudu installida ka uut väga populaarset LastPass laiendust:

LastPass laiendus


Veel Edge uuendusi:

- Kaustade ja failide lohistamine: Sa võid nüüd oma kaustad või failid laadida üles OneDrive, Dropbox ja Google Drive sarnastesse veebsaitidesse nii et lohistad vajaliku kausta/faili otse Microsoft Edge brauserisse.

- Vehelehtede (tabs) parem juhtimine (Win 10 mobiilsetel seadmetel).

- Edge brauseri sirvimise andmete puhastamine väljumisel: Vali Settings, kliki "Choose what to clear" nupule, märgista puhastatavad andmed ja aktiveeri "Always clear this when I close the browser" raadionupp - pilt.

- Parem copy/paste (Win 10 mobiilsetel seadmetel): Kui Sa tipid midagi veebilehe redakteerimise kasti, siis nüüd saad kasutada ka klaviatuuri kohal olevat kleepimise (paste) nuppu. Kui Sa märgistad veebiles mingi teksti, siis ilmub märgistatud teksti lähedusse kohe ka kopeerimise (copy) nupp.

- Parem lemmikute (favorites) importimine: Sa võid oma lemmikuid importida nüüd ka Firefox brauserist (lisaks Chrome ja Internet Explorer brauseritele). Kui Sa impordid lemmikuid, siis pannakse nad eraldi selgelt pealkirjastatud kausta, neid ei miksita enam juba olemasolevate lemmikutega. Nüüd on 'Favorites' seadistuste alla lisatud ka 'Show only icons on the favorites bar' lüliti või siis tee lemmikute ribal paremklikk ja vali 'Show icons only' käsk. Sa võid lemmikute ribal paremklikiga ka uued kaustad sinna luua - pilt.

- Lemmikute uus "puu" ("tree") vaade: Sa võid nüüd kaustasid laiendada ja ahendada, et näha nende sisu kas rohkemal või vähemal määral. Sa võid oma lemmikuid lihtsal viisil kaustade vahel lohistamise teel ümber siirdada - "drag and drop".

- Allalaadimise meeldetuletaja: Enne kui Sa sulged Edge brauseri ja juhul kui Sul oli parasjagu käsil faili (failide) allalaadimine, siis tuletatakse seda Sulle meelde - st enne brauseri sulgemist lõpeta see allalaadimine.

- VP9 videokoodeki tugi: Edge brauser saab ka uue VP9 videokoodeki toe. See uus, Google enda poolt loodud, tasuta ja kaasaegne koodek on eelmise VP8 järglane ja see lubab esitada HD ning Ultra HD resolutsiooniga videot. VP9 on avatud lähtekoodiga videokoodek, mis kindlustab HD-sisu efektiivse kokkusurumise, et edastada voogvideot märksa väiksema internetikiiruse juures. Seega lubab ta märksa aeglasemat internetiühendust kui seda praegu kasutatava standardse H.264 formaadi puhul. Ta on ette nähtud eelkõige just nende veebsaitide jaoks, mis edastavad VP9 formaadis videot. Loe sellest VP9 koodeki toest ja ka YouTube videode vaatamisel ilmnevatest probleemidest ning nende lahendamisest edasi sealt. 

- Vaikimisi salvestuste asukoht: Sa saad nüüd ise määrata, et kuhu kõik allalaaditavad failid vaikimisi salvestatakse. Ava Edge brauseris "Settings", vali "Advanced settings" ja kliki seal "Downloads" all nupule 'Change' - pilt.

- Veebilehe välise Adobe Flash video esitamise automaatne peatamine: Microsoft ühineb Google palvega, et eemaldada Adobe Flash veebist. Koos ilmuva Windows 10 Anniversary Update värskendusega, hakkab Edge inteligentselt automaatselt peatama veebilehel seda flash videot, mis ei kuulu antud lehe sisu hulka (st peatatakse tüütu reklaami, animatsiooni jms veebilehe välise flash vido). Edge brauseri uus Flash-peatamise vahend ei mõjusta sellise video auto-esitamist, mis on antud saidi koostisosa. Et ka muu video esitamist uuesti lubada, piisab kui klikid peatatud sisule. Sellega tõstetakse veebilehe kiiremat kuvamist ja pikendatakse sülearvuti ning tahvli aku eluiga.

- Sakkide ehk vahelehtede (tabs) kinnistamine vahelehtede ribale: Edge lubab nüüd Sul vahelehti alatiseks kinnistada nii nagu teevad seda ka muud kaasaegsed brauserid. Tee vajaliku vahelehe päisel paremklikk ja vali ilmuvast rippmenüüst "Pin" käsk. See vaheleht pööratakse seejärel pisikeseks ikoonikeseks vahelehtede riba vasemal poolel ja ta ilmub sinna alati siis kui Sa avad Edge brauseri. See on eriti mugav nende veebsaitide puhul, mida Sa tihti külastad, näiteks nagu Email ja sotsiaal-võrgustiku saidid.

- Microsoft Edge brauseris saab nüüd navigeerimiseks kasutada ka viipeid - väga nõutud vahend: See funktsioon hakkab tööle nutitelefonide, tahvelarvutite, 2-in-1 seadmete ja puuteekraaniga lauakompuutrite Edge brauseris.

- Veebsaitide teated (Web notifications): Microsoft Edge brauser toetab nüüd ka reaalajas saabuvaid üsna populaarseid veebsaitide teavitusi, mis saadetakse kasutajale mingi veebsaidi poolt. Sellised Web-teavitused ilmuvad kasutaja töölauale, aga kasutaja peab eelnevalt selleks ka oma nõusoleku andma, st ilma Sinu loata ei saa teatud veebsait neid sõnumeid edastada. Iga kord kui kasutaja külastab veebsaiti, mis kasutab 'Web notifications API' funktsiooni, ilmub aken, kus ta võib lubada või siis mitte lubada antud veebsaidist saabuvaid teateid. Peale selle saab kasutaja domeenipõhiseid lubasid igal ajal juhtida ka Edge brauseri enda 'Advanced Settings' menüü kaudu - pilt.

Kasutaja saab neid teateid juhtida ka Windows 10 Action Center paneelis: ta võib veebsaitide teated lülitada iga domeeni jaoks eraldi välja või siis lülitada välja kõik Edge brauseri taolised teated, tehes mingil veebsaidi teatel paremkliki - pilt. Kui Kasutaja sirvib Edge brauseris 'InPrivate' režiimis, siis taolisi veebsaitide teateid ei panda Tegevuskeskusesse ja lubade sätted kustutatakse pärast brauseriakna sulgemist.

Kui kasutaja klikib sellisele Edge teatele, siis avatakse Edge brauseris vastav juba uuendatud sisuga vaheleht/sakk. Kui kasutaja ei kliki Web-teavitusele, siis see minimeeritakse Tegevuskeskuse (Action Center) paneeli "Microsoft Edge" pealkirja alla, kus nad grupeeritakse kronoloogilises järjestuses. (Tulevikus grupeeritakse sellised veebsaitide teavitused iga eraldi domeeni alla.) Kui kasutaja klikib aga Tegevuskeskuses mingi veebsaidi teavitusele, siis Edge brauser avab automaatselt antud veebsaidi vahelehe. Sellisteks veebsaitide poolt saadetud Web-teavitusteks võivad olla näiteks mingi saidi poolt avaldatud uus artikkel, Sinu kasutajakontoga seotud teated, teade Sinu sõbra sisselogimisest, teade faili allalaadimise lõpetamisest jne.

Tulevikus tehakse nii et selliseid veebsaitide teateid saab avada ka siis kui teate saatnud veebsait või isegi Edge brauser ise on juba suletud.


Edge brauser ja energiaefektiivsus. Hea uudis ka Windows 10 mobiilsete seadmete kasutajatele: Edge pakub akudele 17%-70% pikemat eluiga kui seda tema konkurendid Chrome, Firefox ja Opera. Kõik, kes on kasutanud tahvelarvuteid ja muid mobiilseid seadmeid, teavad, et internetis surfamine mõjub aku elueale vägagi halvasti. Eriti suur aku, CPU ja mälu õgard on näiteks Chrome brauser kuigi tema mälu probleemid on nüüdseks osaliselt lahenatud.

Microsofti testid ja info (mida võib täiesti usaldada) teatavd, et Edge brauser on palju energiaefektiivsem ja aku peab palju kauem vastu. Internetis surfamise ja video striimimise testide tulemused (aeg, mis kulus aku täielikuks tühjenemiseks):

• Microsoft Edge: 7h 22min
• Opera: 6h 18min
• Mozilla Firefox: 5h 9min
• Google Chrome: 4h 19min

Ühesõnaga pärast Windows 10 Anniversary värskenduse väljailmumist võib ka seda Edge brauserit tõsisemalt proovida - neil, kes seda veel teinud pole.


KOKKUVÕTTES: Kas Edge brauser saab kunagi ka niisama populaarseks nagu seda on praegu Google Chrome brauser? Ei oska õelda, aga juhul kui see kunagi kaugemas tulevikus juhtubki, siis on sinna veel üsna pikk tee ja Microsofti poisid peavad selleks veel palju vaeva nägema. Windows 10 süsteemi jaoks on kahtlemata parimaks brauseriks just Edge, mis on suurepäraselt optimeeritud, operatiivse mälu kasutamise osas väga ökonoomne ja kõige energiasäästlikum brauser. See tähendab, et internetis surfamiseks on Edge parim variant.
Kuid Google Chrome brauser omab palju rohkem täiendavaid funktsioone ja tal on parem integratsioon ka vajalike teenustega. Ka töötab Chrome stabiilsemalt kui seda Edge brauser - praegu veel. Edge ei vasta alati kasutaja tegevustele, kel tuleb oodata sekundeid enne kui ta jälle "ellu ärkab". Edge brauser jääb pidevalt rippuma, näiteks siis kui kasutaja üritab aadressiriba kopeerida, ei jätku ka baasfunktsioone jne. Kuid see võib tulevikus muutuda ja Edge brauser võib isegi Chromest populaarsemaks saada. (Lae lisaks alla ka näiteks Chrome brauser, et sellega "tõsisemat" tööd teha ja kahe-kolme brauseri süsteemis olemasolu ei tee kunagi paha.)


SUUREPÄRANE UUDIS! Uus Chromiumil põhinev Microsoft Edge'i brauser. Nüüd tuleks edasi lugeda seda veebilehte. EdgeHTML "sureb maha" ja Microsoft Edge veebibrauser muutub Chromium põhiseks brauseriks!
7. Continuum: Sa võid Windows 10 Mobile nutitelefonist helistada otse Windows 10 kompuutrisse sarnaselt sellega kuidas Apple 'Hand-off mode' töötab iOS ja OS X vahel. See vahend töötab lisaks ka SMS sõnumitega.

Anniversary Update värskendus lisab Continuum vahendile:

• Windows 10 Mobile nutitelefoni ekraani võib striimida otse Windows 10 kompuutrisse ja seda kas akna või siis täisekraani vaatesse;
• Continuum kaudu saab kasutada ka Remote Desktop ja Azure Remote rakendusi, et käivitada Win 10 nutitelefonis Win32 täisrakendusi;
• Continuum toetab ka Xbox One kontrollerit.

Continuum nutitelefonide jaoks lubab Sul oma Windows 10 Mobile seadme ühendada suvalise välise ekraaniga uue Microsoft Display Dock, USB-C või Miracast abil.8. Windows Hello toetab nüüd ka Windows Store äppisid ja Microsoft Edge brauserit. Sa võid veebsaiti ja universaalsesse äppi sisselogimisel Windows Hello funktsiooni abil kasutada ka oma nägu, silmade vikerkesta või siis sõrmejälge.9. Live Tiles (elavad plaadid): Ilmuvad uut tüüpi elavad plaadid ja seda Chaseable Live Tiles nime all. Kui Sa näed nüüd mingi äpi "chaseable" elaval plaadil teatud spetsiifilist infot või elementi ja kui Sa klikid või toksad sellele plaadile, siis viiakse Sind otse sinna informatsioonini, mida sellel elaval plaadil parasjagu kuvati. Näiteks kui kasutaja näeb sellisel elaval plaadil mingit artiklit, siis klikkides või toksates 'Chaseable Live Tile' elavale plaadile, satub ta otse antud artiklisse mitte aga antud rakenduse kodulehele. Või näiteks kui kasutaja näeb "chaseable" elaval plaadil saaabunud Emaili teadet, siis klikkides antud plaadile, avatakse kohe see Email. (Seega sellist tüüpi elavale plaadile klikkides/toksates ei satu Sa antud enam äpi peaekraanile ehk koduekraanile.)10. Tume teema (Dark Theme): Alates Windows 10 Anniversary Update värskendusest saab tume teema juba ka ametliku toe - siiani oli ta varjatud ja seda sai ainult registri kaudu aktiveerida:

Tume teema (Dark Theme)


Nüüd saab valida kahe teema, heleda ja tumeda, vahel ning seda Settings -> Personalization -> Colors kaudu ("Choose your app mode" raadionupud):

Nüüd saab valida kahe teema, heleda ja tumeda, vahel ning seda Settings -> Personalization -> Colors kaudu11. Skype: Kombineeritud Skype Universal Windows Platform App (Skype UWP äpp) on tagasi. Windows 8 ja 8.1 puhul pakuti mõlemat "Skype for Windows" ja "Skype for Windows desktop" rakendusi. "Moderne" Skype jooksis täisekraani kasutajaliideses, aga seda Modernse Skype versiooni ei lülitatud uude Windows 10 süsteemi vaid selle asemel pakuti ainult Skype töölaua versiooni. Kuid nüüd on Microsoft meelt muutnud ja see universaalne Skype on jälle tagasi, esilagu siis 'Skype UWP Preview' rakenduse kujul. Antud äpiga saab nüüd luua ja saata ka grupisõnumeid, teha grupiaudiot ning video helistamisi. Sellesse universaalsse Skype äppi on integreeritud Skype Messaging, Video Skype ja Skype Chat ning ta töötab kõikides kompuutrites ja mobiilsetes seadmetes, mis jooksutavad Windows 10 operatsioonisüsteemi.

Kombineeritud Skype Universal Windows Platform App (Skype UWP äpp) on tagasi.


Juhul kui kasutajate tagasiside tuleb positiivne, siis edaspidi pakutaksegi ainult seda Skype UWP äppi ja praegust klassikalist Skype töölaua versiooni ("Skype for Windows desktop") ei ole enam vaja.12. Task View (virtuaalsed töölauad): Sa võid nüüd Task View kasutajaliideses/režiimis kinnistada aknaid nii et nad ilmuvad korraga KÕIKIDELE virtuaalsetele töölaudadele mitte aga ainult ühele virtuaalsele töölauale. Tee Task View kasutajaliideses/režiimis vajalikul aknal paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst "Show this window on all desktops" käsk, et seda akent korraga kõikidele virtuaalsetele töölaudadele kinnistada. Selle kontekstmenüü teine "Show windows from this app on all desktops" käsk on sarnase funktsiooniga, aga seda võib kasutada siis kui antud äpil on avatud korraga mitu akent, siis võib need avatud aknad kõikidele virtuaalsetele töölaudadele kinnistada.

Show this window on all desktops


Kui Sa kasutad puuteplaati, siis nüüd saad nende virtuaalsete töölaudade vahel ka nii liikuda et viipad puuteplaadil 3 sõrmega vasemale ja paremale ning ekraanil avatakse kõik töölauad. Seejärel võid lihtsal teel nende vahel ümber lülituda. Sa ei pea enam esmalt seda 'Task View' režiimi avama.13. 'Windows Update' vahend austab nüüd Sinu aega rohkem—uus "Aktiived Tunnid" ("Active Hours") funktsioon: Mine 'Settings -> Update & Security -> Windows Update' alla ja määra seal ära oma "aktiivsed tunnid" ("active hours"), mis on siis need tunnid, kus Sa tavaliselt kõige aktiivsemalt oma kompuutrit kasutad. Sel puhul väldib Windows Update vahend antud ajaperioodil kompuutri restardi tegemist, et lõpetada uute värskenduste paigaldamist. Antud vahend on vaikimisi aktiveeritud ja et seda seadistada, mine 'Settings -> Update & Security -> Windows Update' alamkategooriasse ning kliki seal "Change active hours" lingile:

Change active hours


Kui Sa klikkisid ülaltoodud lingile, siis ilmub ekraan, mis kuvab aktiivsete tundide alguse ja lõpu ning see baseerub Sinu poolt määratud ajatsoonile. Vali erinevad alguse ja lõpu ajad (antud kasutajaliides võib 24 või 12 tunni formaati kasutada) ning kliki sejärel Save nupule. See aeg on limiteeritud maksimum 12 tunniga (st 1 ja 12 vahel), mis tähendab et kasutaja saab nüüd määrata maksimaalselt 12 tunnise ajavahemiku, mil tema süsteemi ei värskendata ja ei tehta ka mingit süsteemi restarti:

Vali erinevad alguse ja lõpu ajad (antud kasutajaliides võib 24 või 12 tunni formaati kasutada) ning kliki sejärel Save nupule.


Märkus: Järgmise suure "Windows 10 Creators Update" värskendusega suurendatakse seda "Active Hours" ("Aktiived Tunnid") ajalimiiti - kuni 18 tunnini.


Seal 'Settings -> Update & Security -> Windows Update' alamkategoorias on "Update settings" all veel teinegi "Restart options" link, mis lubab Sul määrata omaenda restardi tegemise aja ja see kirjutab ajutiselt need aktiivsed tunnid üle, st tühistab need ajutiselt - pilt.

Restart options14. Taskbar (Tegumiriba): Tegumirea paremas otsas asuv kell on nüüd ka kalendriga integreeritud. Kasutaja kalendri sündmused on nüüdsest ühe hiireklõpsu kaugusel: Sa võid nüüd oma igapäevast graafikut näha tegumireal asuva kella kaudu ja seda pärast ma MS kasutajakonto kalendriga sidumist. Kui Sa vajutad "kell-kalendris" mingile sündmusele, siis avatakse Calendar (Kalender) äpp koos antud sündmusega. Sa võid ka otse siitkaudu lisada uusi sündmusi, vajutades siin "kell-kalendris" olevale "+" nupule. Juhul kui Sa kasutad mitut monitori ja kui Sinu tegumiriba on nii seadistatud, et ta oleks kõikidel monitoridel nähtav, siis kuvatakse kõikidel displeidel ka seda uuendatud kella:

Tegumirea paremas otsas asuv kell on nüüd ka kalendriga integreeritud.


Kui saabub mingi planeeritud sündmuse teavitamise aeg (alarm), siis ilmub ekraani paremasse allanurka ja ka Action Center paneeli antud teavitus ning kostub ka heli - väga mugav:

Kui saabub mingi planeeritud sündmuse teavitamise aeg (alarm), siis ilmub ekraani paremasse allanurka ja ka Action Center paneeli antud teavitus ning kostub ka heli


Nüüd näed all tegumiribal ka UWP-rakenduste indikaatoreid (badges) ja seda täienduseks nende elavatele plaatidele (Live Tiles) ning Tegevuskeskusele (Action Center): Need indikaatorid kujutavad endist teavitusi, mis on kontekstuaalsed ja spetsiifilised iga eraldi UWP rakenduse jaoks. Näiteks Mail äpi indikaator kuvab Sulle avamata emailide arvu (läbi lugemata). Alarms & Clock äpp näitab Sulle aktiivset alarmi. Weather (Ilm) äpp näitab Sulle aga ilmaennustust:

indikaatorid...


Tegumirea seadistused/sätted asuvad nüüd 'Settings' äpis: Kui Sa teed all Tegumireal paremkliki, siis Sa ei näe avanevas hüpikmenüüs enam seda "Properties" käsku vaid see on asendatud nüüd uue "Settings" käsuga - pilt.

Ja kui Sa klikid sellele uuele 'Settings' menüüpunktile, siis jõuad otse Settings äpi Taskbar lehele (alamkategooriasse). Seega, kui Sa lähed 'Settings -> Personalization -> Taskbar' alla või teed all tegumireal paremkliki ja valid hüpikmenüüst 'Settings' käsu, siis jõuad otse sinna Settings äpi vastavasse alamkategooriasse. (Neid tegumirea sätteid saab nüüd otsida ka Cortana assistendi kaudu.) Siin Taskbar alamkategoorias võid need eelpool mainitud Universal Windows Platform (UWP) rakenduste indikaatorite kuvamise tegumireal ka välja lülitada - "Show badges on taskbar buttons" käsuga:

Tegumirea seadistused/sätted asuvad nüüd 'Settings' äpis - 1


Tegumiriba


Kui Sa tahad määrata seda et milliste äppide ikoone seal Tegumirea paremas teadete oblastis kuvatakse, siis kliki siin "Select which icons appear on the taskbar" lingile - vaata eelmist pilti. Samal teel võid määrata ka seda et milliseid süsteemi ikoone seal teadete oblastis kuvatakse - klikid siin "Turn system icons on or off" lingile - vaata eelmist pilti. Kui Sa kasutad mitut displeid, siis saad siin "Multiple displays" sektsioonis määrata ka seda et kas kõikidel displeidel kuvatakse Tegumiriba või seda ei tehta ("Show taskbar on all displays" lüliti); kas kõikide displeide Tegumiribadel kuvatakse ka ikoone jne.


Mitme taasesituse seadme juhtimine Tegumirea kaudu: Tegumirea audio juhtimist on samuti uuendatud, et Sa saaksid mitme audio väljundiga seadme vahel ümber lülituda. Kliki lihtsalt antud momendil kasutatava audio väljundi kõrval asuvale noolekesele, et näha ka teisi kättesaadavaid audio väljundiga seadmeid:

Mitme taasesituse seadme juhtimine Tegumirea kaudu:15. Lock screen (Lukustuva) muudatused: Sinu Microsofti kasutajakonto elektronposti aadressid on nüüd süsteemi sisselogimise ekraanil vaikimisi varjatud, et sälitada kasutaja konfidentsiaalsust - näiteks töökohal. Kui Sa tahad oma aadresse ka sellel ekraanil näha, siis mine 'Settings -> Accounts -> Sign-in options -> Privacy' alla ja muuda seda seal - pilt. Kui Sinu MS konto email aadressi ei kuvata süsteemi logimise ekraanil, siis näeb antud ekraan välja umbes järgmine - pilt.

Lukustuskuval on nüüdsest ka multimeedia juhtimise elemendid, mis asuvad Lukustuskuva paremas allnurgas koos antud momendil esitatava laulu albumi kaanepildiga.

Nüüd saab ka nii teha, et süsteemi sisselogimise ekraanil kuvatakse sama taustapilti, mida Sa kasutad ka Lukustuskuval. Mine 'Settings > Personalization > Lock screen' alamkategooriasse ja pane paremal 'Show lock screen background picture...' lüliti asendisse On -:

pilt ...

pilt.16. 'Settings' äpp: Settings äpi pealehte on muudetud ja otsingule pannakse rohkem rõhku, otsingulahter on nüüd toodud rohkem ettepoole ning keskele - pilt.

Kui Sa otsid mingit konkreetset sätet, siis ilmub otse Settings äpi kodulehe/pealehe kohale soovitustega väike aknake selle asemel, et avada eraldi otsingutulemuste lehete, mis avatakse ainult siis kui Sa vajutad kohe pärast otsingut ENTER klahvi või siis klikid selles väikses aknakeses "Show all results" lingile - pilt. Kõik Settings äpi lehed omavad nüüd individuaalseid ikoone, mis on nendega lehtedega assotsieeritud. Neid individuaalseid ikoone on ka siis näha kui Sa kinnistad mingi sätete lehe Start ekraanile.

* 'Pen & Windows Ink ' sätete/seadistuste leht (alamkategooria): 'Pen & Windows Ink' sätete lehte ('Settings -> Devices -> Pen & Windows Ink') on nüüd uuendatud ja seal saab kohandada Sinu digipliiatsi kiirkorraldusi (st klikid ühe korra, et avada näiteks OneNote äppi); seal asuvad ka 'Windows Ink Workspace' sätted ja on ka muid täiendusi - pilt.

* Äppide täiustatud juhtimine ja resettimine: Sa saad 'Settings -> System -> Apps & features' all mingi universaalse äpi (UWP), mis ei taha hästi töötada, resettida. See on vajalik siis kui mingi Store äpp on halvas seisundis ja Sa tahad kustutada tema andmed ning alustada uuesti otsast peale. Sa ei pea enam oma mingit probleemset äppi uninstallima ja seejärel uuesti installeerima. Lähed 'Settings -> System -> Apps & features' alla, klikid oma spetsiifilisele probleemsele äpile ja seejärel klikid "Advanced options" lingile - pilt. Ja Sa näedki uuel lehel seda resettimise nuppu. Siin saab juhtida ka äppide laiendusi ehk lisandmooduleid ja allalaaditavat sisu. Kuid kõik äpid praegu veel ei toeta neid vahendeid:

Ja Sa näedki uuel lehel seda resettimise nuppu.


* 'Windows Insider Program' sätted viidi üle tema enda eraldi lehele ('Settings -> Update & security -> Windows Insider Program').

* 'Status' leht / alamkategooria: Varem, kui Sul oli võrguprobleemide korral vaja võrgu TCP/IP ja Winsock resettimist, et viia kõik oma võrgusätted tagasi nende vaikimisi originaalsäteteni, siis pidid kasutama adminõigustega Command Prompt konsooli käsuviiba netsh winsock reset käsku. Nüüd ei ole seda enam vaja, sest uus "Network reset" vahend lubab Sul seda ka Settings äpi kaudu teha.

Et nüüd kõikide oma võrguadapterite võrgusätteid kiiresti nende vaikimisi säteteni resettida, tee järgmist: Ava Settings äpp (Win + I), mine Network & Internet > Status ja kliki paremal Network reset nupule - pilt.

Seejärel kliki Reset now nupule ja pärast seda kinnituseks ka Yes nupule - pilt. Lõpetuseks tee kompuutri restart.

Kuid kasuta antud "Network reset" vahendit ainult äärmisel juhul ja esmalt proovi oma võrguprobleeme lahendada sealsamas 'Status' lehel asuva Network troubleshooter lingi abil.


* Windowsi sülearvuti kasutamine traadita monitorina (teise arvuti jaoks). Sinu Windowsi nutitelefoni või kompuutri projekteerimine teisele Windows 10 kompuutrile. Uus "Projecting to this PC" alamkategooria (...ja Connect äpp): Kui Sa tahad endale teist ekraani, et suurendada oma tootlikust Windows 10 masinas, aga Sul ei ole teist vaba monitori käepärast võtta. Kui Sul on uuem Windowsi sülearvuti või tahvelarvuti, siis võid seda kasutada kui traadita monitorina. Et seda uut võimalust ära kasutada, peab Sul olema kaks Windows 10 operatsioonisüsteemiga masinat, mis toetavad Miracast video striimimise standardit. Enamik uuemaid tahvleid ja sülearvuteid omavad seda sisseehitatud Miracast funktsiooni ja seda toetavad ka mõned uuemad lauaarvutid. Mõlemad masinad peavad asuma ühes -ja samas lokaalses Wi-Fi võrgus.

Microsoft lisas Settings äppi ka uue "Projekteerimine antud kompuutrisse" alamkategooria ('Settings -> System -> Projecting to this PC'). See uus vahend on seadmetele eemalt ligipääsemise uueks meetodiks. Ta lubab Sinu Windowsi nutitelefoni või kompuutri projekteerida teisele Windows 10 kompuutrile koos võimalusega klaviatuuri ja hiirt kasutada. Kõigepealt panedki siin Settings äpis vajalikud parameetrid paika, seejärel avad 'Connect' äpi ja tegutsed...:

Projecting to this PC


See Settings äpi uus "Projecting to this PC" alamkategooria ja Connect äpp on siis kokkuvõttes sama mis ka Windows 10 'Continuum' vahend, aga seda "vaese mehe" jaoks. Kui Sa kasutad seda uut "Projecting to this PC" vahendit, siis Sa ei pea enam 'Display Dock' (tugijaama) või Microsofti Wireless Display adapterit või HDMI kaablit ostma.* WiFi Hotspot: Sa võid nüüd WiFi ühenduse puhul kiirelt ja lihtsal teel lubada hotspot vahendi, et jagada Internetiühendust kuni 8 teise seadmega - ilma igasuguste kolmandate osapoolte instrumentideta.

Selleks on vaja:

• Windows 10 seade, mis jooksutab hilisemat Anniversary Update globaalset värskendust (alates 2. augustist 2016).
• WiFi ühendus. Kuid see ühendus, mida Sa jagad, võib olla traadiga / kaabliga, WiFi või mobiilne võrk.

Et seda WiFi hotspot'i lubada, mine Settings → Networking & Internet → Mobile hotspot lehele/alamkategooriasse. Seejärel aktiveeri paremal "Share my Internet connection with other devices" lüliti ja vali alumisest rippmenüüst võrguühendus, mida Sa tahad teiste seadmetega jagada:

Et seda WiFi hotspot'i lubada, mine Settings → Networking & Internet → Mobile hotspot lehele/alamkategooriasse


Nagu ülemisest pildist näha on, paneb Windows 10 ise vaikimisi SSID ja parooli, mida on küllalt raske meelde jätta, aga Sa võid seal allpool nupule Edit klikkida ning sisestada omaenda mugavamad võrguparameetrid. Pärast seda muudatust lülita see vahend uuesti sisse.

* "Quick actions" nuppude parem juhtimine: Mine 'Settings -> System -> Notifications & actions' alamkategooria lehele, seejärel võid seal neid nuppe ümber paigutada nii et klikid vajalikule nupule, hoiad hiirenuppu all ja lohistad nupu sobivamasse kohta. Need muudatused peegelduvad kohe ka Action Center (Tegevuskeskuse) allaosas.

See Add or remove quick actions link lubab Sul neid kiire tegevuse nuppe aga eemaldada või siis juurde lisada - pilt.


* Battery: Mine 'Settings -> System -> Battery' alla ja Sa näed, et endise "Battery Saver" mine asemel on nüüd lihtsalt "Battery" (pilt) ja see Battery vahend pandi nüüd ka Settings äppi pealehele.

Ka "Battery usage by app" lehte on samuti täiustatud - pilt. Kui aku täituvus langeb kuni 20%-ni, siis saab kasutaja ka vastava hoiatuse.


'Settings -> System -> Tablet mode' leht jäi samaks, aga siia lisati ka uus Automatically hide the taskbar in tablet mode parameeter, mis lubab äppidel tahvelarvuti režiimis ekraani täielikult ära kasutada - pilt.

* Tulevaste suurte värskenduste mugavam ja sujuvam installeerimine: Microsoft lisas uue instrumendi, mis teeb järgmiste globaalsete värskenduste installeerimise mugavamaks. Kui Sa installeerisid hiljuti selle suure Anniversary Update värskenduse, siis Sa juba kogesid ühte probleemi, mida see uus vahend üritab nüüd parandada. Kui kasutaja logis selle uue suure Anniversary Update värskenduse installi lõpupoole süsteemi sisse, siis lootis ta, et ta jõuab kohe töölaule ja saab oma tööd alustada. Aga nii see ei olnud, ta pidi veel jupp aega ootama ja vahtima suurt hulka neid igavaid animeerivaid värvilisi ekraane, milledel ilutsesid "We’re just getting things ready" ning "Your files are right where you left them" kirjad. Windows 10’s new feature does away with all that by allowing your PC to sign in and automatically complete the update. That way, after a major update you don’t have to log in and wait for the final stages to complete. See uus instrument likvideerib nüüd selle probleemi ja edasiste suurte värskenduste installeerimisel ei pea Sa enam süsteemi sisse logima ja Sa ei näe ka neid igavaid värvilisi ekraane - kõik käib automaatselt.
Kuidas seda uut instrumenti sisse lüliatada? Mine 'Settings -> Update & security - Windows Update' alamkategooriasse (lehele) ja kliki paremal 'Advanced options' lingile. Seejärel pane linnuke "Use my sign in info to automatically finish setting up my device after an update" ruutu - pilt.

* Oma Emaili varjamine: Nüüd saab süsteemi sisselogimise ekraanis oma email aadressi ka ära varjata. Mine 'Settings -> Accounts -> Sign-in options' alamkategooriasse (lehele) ja veendu, et 'Privacy' sektsioonis oleks see lüliti asendis Off - pilt.

* 'AutoPlay' seadistamine (CD/DVD plaatide, USB mälupulkade/USB väliste kõvaketaste ja mälukaartide ning meedia jaoks): Mine 'Settings -> Devices -> AutoPlay' alamkategooriasse/lehele ja vali seal rippmenüüdest sobivad variandid:

pilt ...

pilt.


* On ka teisi muudatusi, näiteks 'Settings -> Accounts -> Your info' alamkategooria (leht) näeb nüüd välja näiteks selline (lokaalne administraatori õigustega konto):

Ja veel üks lokaalne administraatori õigustega konto


Aga 'Settings -> Accounts -> Sign-in options' alamkategooria (leht) näeb välja selline:

pilt ...

pilt.17. Uuendatud sisselogimise- ja UAC dialoogiaknad: Kui kasutaja peab sisestama oma mandaadi andmed või avama programmi, siis näeb ta, et dialoogiaknad on nüüd värske ja kaasaegse välimusega.

UAC dialoogiaken toetab nüüd ka uut tumedat teemat - pilt. Opretasioonisüsteemi sisselogimisel saab kasutada Windows Hello vahendit, PIN-koodi, sertifikaate, pilt-parooli või siis lihtsat tekstiparooli. Allpool siis näide pangatehingu jaoks vajaliku PIN koodi sisestamise dialoogiaknast:
Alustati piltparooli loomist:

Alustati piltparooli loomist


Uuendatud UAC dialoogiaken - pilt.


18. Muudeti ka File Explorer'i ikooni välimust ja tema ikoon koristati alt tegumirealt ära, et sinna rohkem vaba ruumi jääks: Kui kasutajad tõstavad "kisa", siis pannakse see ikoon sinna jälle tagasi. Kui vaja, siis võid ise selle File Explorer'i ikooni sinna tegumireale jälle tagasi panna - avad Start Menüü ja teed File Explorer kiirkorraldusel paremkliki ning valid kontekstmenüüst "More" > "Pin to taskbar" käsu:

Muudeti ka File Explorer'i ikooni välimust


Märkus: Nüüdseks ongi ta juba tagasi pandud.

Tegumireal tehti File Explorer ikoonil paremklikk ja selle peale ilmus tema kontekstmenüü - pilt.19. Uued emotikonid:

Uued emotikonid - 1


'Ninja cat' emotikonid: Iga "ninja cat" emotikon kombineerib tegelikult "Cat" emotikoni teise emotikoniga, et luua kuus erinevat "Ninja cat" emotikoni: “Ninja Cat”, “Ninja Cat Flying”, “Ninja Cat at Computer”, “Ninja Cat riding T-Rex”, “Ninja Cat with Coffee” ja “Ninja cat in Space”:

Uued emotikonid - 220. Sinine Surmaekraan (Blue Screen of Death; lühend BSoD) ja selle QR kood: Isegi Windows 10 uuendatud "Sinine Surmaekraan" on tavakasutajate jaoks üsna kasutu, sest ta kuvab ainult tavalisi arusaamatuid veateateid, näiteks nagu «BAD_SYSTEM_CONFIG_INFO» või «KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR». Microsoft on sellest probleemist teadlik ja seepärast muudetakse nüüd ka antud ekraani.

* Sinise surmaekraani allaossa lisatakse tekst ja veebiaadress, kust saab antud probleemile lahenduse leida. (Peale selle on seal ka see STOP-kood.)
* Teiseks märksa silmatorkavamaks uuenduseks on aga QR koodi lisamine, mis suunab kasutaja otse sinna veebilehele, kus leiab konkreetsele probleemile võib olla ka mingi lahenduse.

QR kood


Ja veel üks näide sellest uut tüüpi surmaekraanist: pilt


Märkus: QR kood on kahemõõtmeline ruudukujuline vöötkood ehk ettemääratud standardiga mustvalge pilt koos selle sisse peidetud infoga. QR koodi saab lugeda paljude seadmetega, sh ka tavalise kaameraga mobiiltelefoniga, mis suudab seda pilti vastava rakendusega ka töödelda. Sisesta Google otsingumootorisse "qr code reader" märksõnad ja Sa leiad ka oma seadme jaoks vajaliku QR-koodi lugemise tarkvara/äpi. Ka onlainis saab neid QR-koodie lugeda, näiteks https://webqr.com/ veebilehel.


21. Connected Standby (InstantGo) ja aku eluea pikendamine: Täiustatud on ka aku eluea pikendamist nendel kompuutritel, mis toetavad Connected Standby funktsiooni. Connected Standby / InstantGo on riistvarast sõltuv funktsioon. See uus vahend ilmus alates Windows 8.1 operatsioonisüsteemist (tuntud kui Connected Standby Windows 8 ja Windows RT süsteemides). See Connected Standby asendas traditsioonilise sleep või standby funktsiooni paljudes Windows 8.1 ja Windows RT 8.1 süsteemides. Connected Standby/InstantGo jääb võrguühendusse ka siis kui Sinu ekraan on sleep / standby režiimis (ooterežiimis), lubades Sinu süsteemil uuendada asju ka taustarežiimis ja hoides neid valmis, et Sa võiksid kiiresti oma tööd jätkata. Näiteks ta võib Sinu elektronposti sünkroonida siis kui Sinu ekraan on väljas ja seega on uus email kohe ootel siis kui Sa tagasi tuled. Selles režiimis on energiatarve väga väike ja Sinu süsteem on alati valmis koheseks jätkamiseks. Sa EI SAA ISE seda Connected Standby (Windows 8 või Windows RT süsteemides) või InstantGo (Windows 8.x või Windows RT 8.x ja Windows 10 süsteemides) vahendit sisse lülitada, sest ta on juba riistvarasse ja operatsioonisüsteemi sisseehitatud - ta on kas juba algusest peale seal olemas või siis ta ei ole seda. Ta ei ole limiteeritud mingi kindla protsessori arhitektuuriga – ta võib olla ARM, x86 ja ka x64 süsteemides.
Lõpuks, Connected Standby/InstantGo ei tööta ainult tahvelarvutites. Ta võib töötada ka näiteks 2-in-1 süsteemides ja isegi mõnes sülearvutis. InstantGo on olemas näiteks Dell Venue Pro 8 , Dell Venue Pro 11, Asus T100TA, ThinkPad Tablet 2, Surface, Surface 2 ja teistes seadmetes. Kõik Windows RT süsteemid toetavad Connected Standby / InstantGo režiimi. Aga ka sobiva riistvaraga Windows 8, Windows 8.x ja Windows 10 süsteemid võivad samuti toetada Connected Standby / InstantGo režiimi. Riistvara tootja otsustab, et millistes süsteemides ta kättesaadavaks saab.

Et näha seda kas Sinu kompuuter jookseb Connected Standby (InstantGo) režiimis, ava Command Prompt konsool, tipi selle käsuviibale powercfg /a ja vajuta ENTER. Kui esimene rida kuvab “Standby (S0 Low Power Idle) Network Connected” [või lihtsalt "Standby (Connected)"] kirja, siis Sa jooksutad kompuutrit, mis on võimeline ka Connected Standby / InstantGo režiimis töötama:

Standby (S0 Low Power Idle) Network Connected


Kui Sul tekivad antud Connected Standby (InstantGo) režiimis töötamisel mingi probleemid, siis on Sul kaks võimalust:

* Mine 'Settings -> System -> Battery' alla ja vali selle äpi jaoks, mis võib joosta ka Connected Standby režiimis, “Always allowed” parameeter.
* Kui Sa tahad Connected Standby käitumise pöörata tagasi tema vanasse esialgsesse olekusse, siis ava administraatori õigustega Command Prompt konsool ja sisesta sinna alltoodud käsud:

powercfg /setdcvalueindex SCHEME_CURRENT SUB_ENERGYSAVER ESPOLICY 0

powercfg /setactive scheme_current22. Bash shell. Windows Subsystem for Linux (WSL) ja Linux:

Jah, see on Ubuntu oma BASH töölauakesta või kasutajaliidese või käsureakeskkonnaga (shell), mis jookseb nüüd ka Windows 10 süsteemis. Windows 10 sai seega võimaluse käivitada Bash töölauakesta, mis on konkureerivates OSX ja Linux opsüsteemides juba ammu olemas. Bash shell lubab arendajatele ja kogenud kasutajatele ligipääsu Ubuntu mitmesugustele binaarsetele failidele ilma et nad peaksid Linuxi keskkonda ümber lülituma.

Microsoft ehitas Windows 10 sisse uue infrastruktuuri - Windows Subsystem for Linux (WSL) - milles saab kasutaja-režiimis päris Ubuntut ennast jooksutada. Bash ei ole "Microsofti Linux" vaid ta on käsurea instrument. Kasutajad võivad Ubuntut jooksutada kui alamsüsteemi koos olemasoleva Windows 10 opsüsteemiga. Seega on Ubuntu siin rohkem nagu rakendus, lühidalt Microsoft ei lase Ubuntut jooksutada reaalselt otse Windows 10 sees - Ubuntu jookseb Linux alamsüsteemi peal.

Bash shell on vajalik rohkem arendajate, süsteemi administraatorite ja ka kogenud tavakasutajate jaoks. Ta töötab ainult 64-bit versiooniga Windows 10 masinas.


Uuendatud juuli 2017: Järgmiste uute Windows 10 versioonidega (suurte funktsioonivärskendustega) täiendati seda WSL-i veelgi ja nüüd loe sellest kõigest sealt.23. Windows Store: Microsoft alustas koodinimega Project Centennial (nüüd ametlikult Desktop App Converter) abiga traditsiooniliste / klassikaliste Win32-rakenduste (tavaliselt .exe laiendiga) lisamist Windows Store veebsaiti. Nende seas on ka näiteks WordPad, XPS Viewer, Windows Fax ja Scan ning ka Microsoft Character Map. Desktop App Converter on üks nendest konverteritest, mis lubavad Win32 töölaua täisrakenduste ühildumist Universaalse Windows Platvormiga (UWP) ja pakkuda traditsioonilisi töölaua rakendusi ka Windows Store kaudu.

Ühesõnaga arendajad saavad nüüd oma klassikalistele töölaua rakendustele (.NET 4.6.1 või Win32 ) lisada ka UWP komponente (näiteks Live Tiles & teateid & UWP-sarnase shell'i jne) ja pakkuda neid ka Windows Store kaudu - näide taolisest WordPad äpist - pilt. Sellised konverditud töölaua rakendused ei ole iseenesest UWP äpid, nende paketid on AppX ja lisatud on ainult UWP komponendid, sellised konverditud äpid jäävad endiselt ikkagi klassikalisteks Win32 äppideks. Näiteks neid konverditud äppisid ei saa jooksutada Windows 10 Mobile nutitelefonides, Xbox One, HoloLens, Surface Hub ja muudes Windows 10 platvormides, mis jooksutavad UWP äppisid. Taolised konverditud rakendused jooksevad ainult Windows 10 lauakompuutrites.

(Siiski, kui Sa oled arendaja, siis pakub Microsoft võimalust muuta oma klassikaline töölaua rakendus ka multi-platvorm UWP rakenduseks, mida saab jooksutada KÕIKIDES Windows 10 seadmetes: “If you choose to move all of your app’s functionality out of the full-trust partition of the app and into the app container partition, then your app will be able to run on any Windows 10 device.”)

Juba lähimal ajal ilmuvad Store poodi sellised programmid nagu Evernote (juba ongi seal saadaval), Arduino IDE, Double Twist, PhotoScape, MAGIX Movie Edit Pro, Virtual Robotics Kit, Relab, SQL Pro, Voya Media, Predicted Desire ja korAccount.

Peale selle on seal poes saadaval ka seesama klassikaliste programmide konverter — DesktopAppConverter (Desktop App Converter). See vahend töötab ainult Windows 10 Professional või Enterprise opsüsteemides. Windows 10 Home versiooni jooksutajad ei saa seda Desktop App Converter'it kasutada.

Kuid arendajad ei pea kasutama ainult seda 'Desktop App Converter' (DAC) konverterit, sest antud tehnoloogia on realiseeritud juba ka näiteks populaarsetes InstallShield, WiX ja Advanced Installer installaatorites.


Windows Store lubab nüüd suure mahuga (25-40 GB) mängude ja äppide jaoks valida ka installeerimise asukoha: Kui Sa hakkad Store veebsaidist laadima alla mingit suurt mängu või äppi, siis ilmub vastav dialoogiaken, kus kasutaja saab valida, et kuhu antud mäng või äpp installeeritakse. Installeerimise asukohaks saab siiski valida ainult mingi draivi või partitsiooni (D:, E: jne) ja muid võimalusi ei pakuta - pilt.


Väiksema mahuga äpid ja mängud installeeritakse endiselt vaikimisi sinna asukohta, mille Sa määrasid Settings äpis - info. See Windows Store uus funktsioon on eriti kasulik just neile, kelle Windows 10 seadmed omavad vähe vaba kettaruumi.24. Wi-Fi Sense ("Wi-Fi Kontroll") funktsioon: Windows 10 uus WiFi Sense vahend on süsteemi sisseehitatud ja ta teeb kahte väga tähtsat asja:

a) Aitab Sul automaatselt ühendada lokaalsete avatud WiFi võrkudega. Sa saad automaatselt ligi traadita interneti pääsupunktile ehk hotspot'ile (ühesõnaga Wi-FI võrgule). WiFi Sense võib Sinu nimel automaatselt aksepteerida võrgu kasutamistingimused, mida antud võrgus nõutakse ja anda isegi vajalikku lisainfot - seda kõike selleks et luua see ühendus kiiremini ja mugavamalt.
Lihtsamalt õeldes: see funktsioon jätab ühiskondlikes kohtades avatud Wi-Fi võrkude andmed meelde, mis lubab pärast seda automaatset võrku sisenemist ilma et Sa peaksid kasutajanime ja parooli sisestama. Näiteks, kui kasutaja käib regulaarselt mingis Wi-Fi Hotspot'is (näiteks mõnes lennujaamas), siis lubab see uus WiFi Sense vahend salvestada tema sealsesse traadita võrku sisselogimise ja parooli. See lubab tal järgmine kord antud avatud WiFi võrku automaatselt sisse logida.

b) Parooliga kaitstud Wi-Fi-võrkude juurdepääsude kontaktidega jagamine, et ise anda ja saada ka ise juurdepääs internetile ilma üksteise Wi-Fi-võrgu paroole nägemata. See lubab Sul jagada oma Wi-Fi volitusi (credentials) enda Facebook sõprade, Outlook.com ning Skype kontaktidega. Sellega Sa annad neile juurdepääsu Internetti ja seda ilma turvariskita. (Selle turvariski osas on aga paljud kasutajad kõhkleval seisukohal - seda küll asjata.) Wi-Fi Sense võib Sinu kontaktidega jagada automaatselt Wi-Fi võrkusid. Sinu tuttavad/sõbrad saavad küll Internetile ligi, aga nad ei saa jagatud paroolile ligi.
Lihtsamalt õeldes: näiteks kui punt sõpru kogunes ühe traadita võrgu juurde, siis võib üks neist lihtsalt saata teistele oma sisselogimise ja registreerimise andmed, et nad saaksid sellesse lokaalsesse WiFi võrku mugavalt sisse logida. (Avatud Wi-Fi võrku sisselogimise andmed saadetakse teistele siis Outlook.com, Skype või Facebook kontaktide kaudu.)
Või näiteks kui Sa lähed külla oma sõprade kodudesse või töökohtadesse, siis võib Windows 10 automaatselt logida Sind nende Wi-Fi võrku, seda juhul kui nad jagasid seda Sulle.

Pole raske mõista, et kui kasulik see uus funktsioon on ja peale selle saab antud seaded sünkroniseerida Sinu mobiililt ka sülearvutile.

NB! Kuid alates augusti alguses 2016 ilmuvast järgmisest suurest Windows 10 'Anniversary Update' (koodinimega "Redstone 1") värskendusest kaob see siinse punkti "b" all äratoodud "Parooliga kaitstud Wi-Fi-võrkude juurdepääsude kontaktidega jagamise" ("Connect to networks shared by my contacts") funktsioon kõikidel kasutajatel ära. Põhjuseks on kasutajate paranoiline kartus (turvalisus & privaatsus) ja ka vähene nõudlus antud vahendi osas. Toon siin ära ka uue Wi-Fi Sense sätete pildi.

Kuid see lokaalsete avatud WiFi võrkudega automaatse ühendamise võimalus (punkt "a") jäetakse aga alles.


25. Äppide sidumine veebsaitidega ja uus "Apps for websites" funktsioon: Veebilingid avatakse tavaliselt otse veebibrauseris, aga Windows 10 puhul võib neid ka mõne äpiga avada. Näiteks kui Sa klikid mingis veebilehes helifailile, siis hakatakse seda ette mängima otse Sinu brauseris. Kuid Windows 10 puhul saab veel kasutada ka ühte uut "Apps for websites" funktsiooni, mis lubab neid audiofaile mängida ette ka näiteks Groove Music äpis ilma et neid avataks Sinu veebibrauseris. Sarnaselt sellele võib Facebook veebilinke avada Facebook äpis, Twitter'i linke võib avada Twitter äpis jne.

"Apps for websites" on vahend, mis lubab Sul internetist spetsiifilise sisu laadimiseks kasutada erinevaid rekendusi (äppisid). Et see "Apps for websites" funktsioon töötaks mingi äpiga, peab see äpp antud funktsiooni ka toetama - see on aga juba nende äppide arendajate teha.... Näiteks praegu toetab seda uut vahendit ainult Groove Music äpp ja seda mediaredirect.microsoft.com veebsaidis.

Mine 'Settings -> Apps -> Apps for websites' alamkategooria alla ja lülita seal paremal saadaolevate äppide lülitid sisse - pilt.

Näide mediaredirect.microsoft.com veebilehelt - pilt.


26. Windows 10 universaalsed rakendused saavad nüüd ka FreeSync ja G-Sync toe: Nüüd saab Windows Store universaalsete rakenduste ja mängude puhul lülitada välja vertikaalse sünkimise funktsiooni (VSync) ning kasutada selle asemel AMD FreeSync või siis Nvidia G-Sync funktsiooni. VSync ilmus mõned aastad tagasi, et kindlustada mängudes sujuvad pildid, aga selle miinuseks on maksimaalse kaadrite arvu sekundis piirang ja ka negatiivne mõju süsteemi jõudlusele. AMD FreeSync ja Nvidia G-Sync likvideerivad need puudused.

Esimesteks mängudeks, mis seda uut funktsionaalsust toetavad, saavad olema Gears of War: Ultimate Edition ja ka Forza Motorsport 6: Apex. Ilmuvad ka uued mängud, mis toetavad DirectX 12 abil mitme graafikakaardi üheaegset tööd ja uued DirectX 12 baasil mängud.


27. Turvalisus ja TPM 2.0 toe nõue: Kõik uued Windows 10 seadmed (personaalsed kompuutrid, tahvelarvutid & Windows 10 Mobile seadmed), mis ilmuvad müüki koos eelinstalleeritud Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega, peavad nüüd omama ka TPM 2.0 moodulit ja see peab olema ka vaikimisi sisse lülitatud. See TPM (Trusted Platform Module) on turvalisuse riistvaraline funktsioon, mis nõuab emaplaadile integreeritud spetsiaalset mikrokiipi:

TPM 2.0 moodul


TPM 1.0 versiooni juba toetatakse Windows 10 poolt, aga TPM 2.0 versiooniga üritatakse turvalisust veelgi tõsta. See kiip töötab krüptovõtmetega, mida hoitakse kompuutris. TPM 2.0 versioon toetab mitut uut autentimise režiimi ja SHA-1, SHA-256, RSA algorütme.

See nõue kehtib ainult uute OEM süsteemide osas. TPM jääb mittekohustuslikuks Windows IoT seadmete ja ka osade Windows Server kompuutrite jaoks. Sellest TPM-ist on pikemalt juttu:

seal....

seal.28. Windows Defender ja uus 'Limited Periodic Scanning' funktsioon: Enamik AV tooteid "soovitavad" süsteemis reaalajas jooksutada ainult ühte antiviirust, sest mitu antiviirust ei tööta kõrvuti just mitte kõige paremini. Aga alates Anniversary Update värskendusest võib Microsofti enda Windows Defender antiviirus töötada kõrvuti ka mingi muu kolmandate osapoolte antiviirusega - seda küll ainult perioodiliselt.

Alates Windows 10 14352 test-versioonist ilmus uus turvalisuse tõstmise jaoks ettenähtud funktsioon, mis lisab süsteemi täiendava kaitsemehanismi ja seda sõltumata sellest et millist antiviirust kompuutris reaalajas kasutatakse. See uus funktsioon, mille nimeks on Limited Periodic Scanning, käivitab automaatselt Windows 10 enda süsteemi sisseehitatud Windows Defender antiviiruse, et skaneerida ja eemaldada need pahavarad, mida teised kõrvalised antiviirused ei suutnud avastada. Sa võid selle uue vahendi lülitada sisse Settings äpi kaudu: Mine 'Settings -> Update & security -> Windows Defender' alamkategooriasse ja aktiveeri seal Periodic scanning raadionupp (see on vaikimisi välja lülitatud). Kui Sa ei kasuta mingit kõrvalist antiviirust, siis jookseb Sinu süsteemis ainult Windows Defender antiviirus ja Sa ei näe siin Settings äpis seda "Periodic scanning" sektsiooni:

Periodic scanning raadionupp


Varem oli nii et kui kasutaja installeeris mingi kolmandate osapoolte antiviiruse, siis lülitati see Windows Defender antiviirus automaatselt välja, aga alates Anniversary Update värskendusest seda käitumist muudetakse. Windows Defender ei ole sel juhul aktiivne, ta ei skaneeri reaalajas ja ta käivitatakse ainult PERIOODILISELT (st teatud ajavahemike järel), et skaneerida süsteemi paralleelselt kõrvalise antiviirusega. Seda perioodilist skaneerimist tehakse kasutaja jaoks võimalikult mugavamal ajal, näiteks mängude jooksmise ajal teda ei aktiveerita. Peale selle võivad kasutajad ka ise määrata, et millisel ajal sellised süsteemi skaneerimised käivitatakse (ava näiteks 'Task Scheduler' vahend, mine seal 'Library -> Microsoft -> Windows -> Windows Defender' alla, tee paremal 2x klikk Scheduled Scan elemendil, ava seejärel Triggers vaheleht ja määra endale sobiv aeg).

Selliste skaneerimiste tulemusi saab näha Windows Defender'i enda tarkvaras (History vaheles) ja lisaks ka Tegevuskeskuses (Action Center paneelis). Juhul kui kõrvalist antiviirust süsteemis ei ole, siis Windows Defender aktiveeritakse automaatselt ja ta töötab reaalajas vaikimisi.

!!! Seega kui Sa kasutad Windows Defender asemel mingit muud antiviirust, siis aktiveeri kindlasti ka see "Limited Periodic Scanning" (LPS) funktsioon.Windows Defender ja uus 'Defender Offline' funktsioon: Microsoft on juba teatanud, et Windows 10 on ajaloo kõige turvalisem Windowsi versioon. Nüüd sai Windows Defender veel lisaks ka uue 'Defender Offline' funktsiooni. See uus funktsioon ilmus juba Windows 10 Build 14271 versioonis, mis oli ainult testijate kiirele ringile kättesaadav. Nüüd võib kompuutri autonoomset skaneerimist täita, mis lubab Sul skaneerida kompuutri süsteemi otse buutimise ajal ilma internetiühenduse vajaduseta.
Offline skaneerimine (või pre-boot skaneerimine) lubab avastada ja elimineerida sellist pahavara, mida ei saa eemaldada siis kui Windows 10 on juba üles laetud ja jookseb. Loe sellest rohkem Windows Defender antiviirust tutvustavalt veebilehelt - sealt.


!!! Koos järgmise suure "Windows 10 Creators Update" (koodinimega "Redstone 2" / "RS2") värskendusega ilmub ka Windows Defender antiviiruse uus versioon (universaalne Windows Defender äpp), mis asendab selle praeguse antiviiruse - loe sellest sealt.29. Uus süsteemi sisseehitatud "Connect" äpp: See uus Connect rakendus lubab Continuum režiimis nutitelefoni traadita ühendamise kompuutriga nii et Sul ei lähegi seda 'Display Dock' tugijaama või Miracast adapterit enam vaja. Sa võid sel teel lisaks Android ja Windows Phone (Windows Mobile) seadmetele ühendada ka KÕIK muud Miracast-toega seadmed.

Sa võid ka vanad Lumia seadmed ühendada. Kogu töö/protsess toimub eraldi Connect äpi aknas - pilt.

See Connect äpp on seotud uue "Projecting to this PC" vahendiga ja sellest oli siin eelpool juba ka juttu - seal.30. Failide ja kaustade nimede pikkuse piirang ("260 Character Path Limit") on nüüd tühistatud: Kõik Windowsi poolt toetatavad failisüsteemid kasutavad failide ja kataloogide (kaustade) kontseptsiooni, et pääseda ligi andmetele, mida hoitakse kettal või seadmes. Windows API puhul, peale kõigi muude reeglite ja tavade, on kaustatee (path) maksimaalseks pikkuseks määratud 260 sümbolit (MAX_PATH=260 sübolit). Seega kaustatee maksimaalne pikkus ei tohi vaikimisi sisaldada üle 260 sümboli (reaalselt on aga kättesaadav 259 sümbolit).


Mida see "Kaustatee" ("Path") tähendab?


"Path" võib tähendada faili aadressi või asukohta, st draivi, kausta ja alamkausta, kus seda faili hoitakse. Aga see tähendab ka faili nime koos tema asukohaga. Et asja veelgi segasemaks ajada, võib "path" tähendada ka faili nime ja teda hoidvat kausta (kaustasid), aga selle sisse ei arvata draivi (või volume) tähist/sümbolit. Üldiselt tähendab "path" aga faili asukohta koos draiviga ehk siis kaustateed. Termin "faili nimi" tähendab faili nime ilma tema laienduseta (extension), aga üldjuhul on laiendus ikkagi faili nime koostisosaks. All siis ka üks näide sellest faili nimest (punane) koos tema kaustateega (path):

D:\mingi_kaust\mingi_alamkaust\mingi fail.laiendus

Viidatakse ka sellele et faili nimi võib sisaldada kuni 255 sümbolit, aga see on võimalik ainult sel juhul kui ta asub juurkaustas. Praktilises töös on aga kõikide failide nimed limiteeritud väiksema sümbolite arvuga, sest sinna alla kuuluvad ka antud faili hoidvad kaustade ja alamkaustade nimed ning neid eraldavad tagasi-kaldkriipsud (back-slash).

Failide ja kaustateede nimede sümbolite arvu erinevad piirangud:

Kõik komponendid koos null terminaatoriga - D:\mingikaust\mingialamkaust\mingifail.laiendus{nul} - kuni 260 sümbolit.
Kõik komponendid aga ilma selle null terminaatorita (draiv+kaust+fail) - D:\mingikaust\mingialamkaust\mingifail.laiendus - kuni 259 sümbolit.
Kõik kaustad + fail - mingikaust\mingialamkaust\mingifail.laiendus - kuni 256 sümbolit.
Fail - mingifail.laiendus - kuni 255 sümbolit.
Kõik kaustad - mingikaust\mingialamkaust\ - kuni 244 sümbolit.


See 260 sümboli piirang on paljudele kasutajatele ja ka arendajatele üsna suureks nuhtluseks. Näiteks tavakasutajatele tekitab see peavalu siis kui ta tahab väga pika nimega faili kusagile mujale kopeerida või siirdada ja ta saab selle peale alltoodud teate:

See 260 sümboli piirang on paljudele kasutajatele ja ka arendajatele üsna suureks nuhtluseks


Kuid juba alates Windows 10 Build 14352 test-versioonist võib selle piirangu unustada ja koos Windows 10 'Anniversary Update' värskendusega tühistatakse see piirang ka kõikidele teistele kasutajatele. Et nüüd pärast seda Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse kättesaamist antud piirangut tühistada, tee järgmist:


a) Kasuta selleks 'Group Policy Editor' konsooli abi (ainult Windows 10 Pro omanikud):

* Vajuta Win+R klahvikombinatsiooni, sisesta Run akna käsuviibale gpedit.msc ja vajuta ENTER.

* Liigu vasemas paanis järgmise poliitikani: Computer Configuration > Administrative Templates > System > Filesystem.

* Otsi paremal üles "Enable win32 long paths" poliitika ja tee sellel 2x klikk - pilt.

* Aktiveeri üleval raadionupp Enabled ja kliki all OK - pilt.b) Kasuta Windows Registrit (Windows 10 Home versiooni omanikud):

Lae siit alla vastav registri muudatus, see ZIP fail sisaldab kahte .reg faili: ühega saad selle 260 sümboli piirangu tühistada ja teisega soovi korral jälle taastada - 260_Character_Tee_piirangu_eemaldamine.zip.


Need kaks ülaltoodud antud piirangu tühistamist töötavad peaaegu kõikide rakenduste suhtes ja vaid võib olla ainult mõne vanema programmi (näiteks Notepad) osas need ei tööta. Aga Sa ei riski millegagi, sest kui mõne programmi puhul see piirangu tühistamine ei tööta, siis Sa ei saa antud programmiga väga pikkade failinimedega (üle 259 sümboli) faile lihtsalt avada või salvestada. Sel juhul muuda selle faili nimi (õigemini tema kaustatee) lihtsalt lühemaks.31. Windows 10 korduva aktiveerimise probleemide lahendamie ja uus 'Activation Troubleshooter' vahend: Windows 10 arendamise ajal muudeti seda uut aktiveerimise mehhanismi (Digital Entitlement) mitu korda, et lihtsustada Windowsi vanematelt versioonidelt ületulekut uuele Win 10 versioonile ja et teha Windows 10 puhast installeerimist. Töötati välja ka uus digitaalse litsentsi mehhanism [Digital License (DL)], mis lubab automaatselt aktiveerida süsteemi siis kui ta oli varem antud Windows 10 seadmel juba aktiveeritud. Windows 10 puhtal installil lubatakse kasutada ka Windows 7, 8 ja 8.1 tootevõtit, et aktiveerida süsteemi ja kasutaja võib ka teha kohe Win 10 puhta installeerimise, ta ei pea eelnevalt oma Win 7 või Win 8.1 süsteemi uuendama Win 10 opsüsteemini.

Kui ühe võimaliku stsenaariumi puhul jäi see aktiveerimise protsess veel natuke probleemseks: kompuutri võtmekomponentide (protsessor, emaplaat, kõvaketas, SSD) väljavahetamisel tuli kasutajal aktiveerida süsteem kas tootevõtme või siis telefoni teel.

Et seda probleemi lahendada, lisati uus mehhanism, mis seob kasutaja Digitaalse Litsentsi [Digital License (DL) ehk Digital Entitlement] nüüd ka tema Microsofti Kasutajakontoga [Microsoft Account (MSA)] - seda alates Windows 10 Anniversary Update 14371 Build testversioonist. Kui kasutaja logib nüüd oma Microsofti Kasutajakontoga süsteemi sisse, siis valideeritakse automaatselt ka tema Win 10 seadme riistvara. Kui ta kasutab aga lokaalset kasutajakontot (Local Account), siis teatatakse talle, et ta peab minema 'Settings -> Update & security -> Activation' alamkategooria lehele, et ühendada seal digitaalne litsents (DL) oma Microsofti Kontoga (MSA). Loe sellest edasi sealt.32. Uus 'Refresh Windows Tool' tööriist: Windows 10 puhas install 'Refresh Windows Tool' instrumendi abil (on võimalus ka oma isiklikud failid alles jätta). Antud tööriista kasutamisel ei pea Sa Windows 10 puhtaks installiks eelnevalt looma mingit Win 10 installeerimise meediat vaid Sa alustad Windows 10 puhast installeerimist otse oma jooksva süsteemi seest. Loe sellest sealt.33. Uus 'Cast to Device' funktsioon: Windows 10 seadme traadita ühendamine oma teleriga (üle Wi-Fi võrgu) - uue 'Cast to Device' funktsiooni abil. Sa võid sel teel vaadata ja kuulata oma kompuutris asuvaid videosid/filme/muusikat otse televiisori suuremal ekraanil. Loe sellest rohkem sealt.


Märkus: Loe sellele lisaks ka: "Meedia casting: Microsoft Edge üheks uueks vahendiks on võimalus selle brauseri ühendamine traadita displei või teleriga. Et Edge brauserist striimida sisu otse telerisse, EI OLE kaasaegsete telerite puhul aga mingit lisaseadet või kaablit vajagi; ei ole vaja Miracast või DLNA seadmeid ja ei ole vaja ka HDMI kaablit."PS! Probleemid:

Juhul kui ka Sinu süsteem hakkab pärast seda 'Anniversary Update' värskendust regulaarselt rippuma jääma, siis ei aita esialgu muu kui kerida oma operatsioonisüsteem tagasi Win 10 eelmise korralikult töötava versioonini. See rippumajäämise probleem tekib just neil kasutajatel, kelle seadmetes on operatsioonisüsteem ise installitud SSD-kettale, aga andmed ja rakendused asuvad eraldi andmekandjatel. Seejuures Safe Mode režiimis seda rippumist ei täheldata.

Microsoft on asjast teadlik ja otsib antud probleemile lahendust. Seniks aga tuleb sellise veaga kasutajatel minna 'Settings -> Update & security -> Recovery' alamkategooriasse ja alustada paremal "Go back to an earlier build" sektsioonis asuva 'Get started" nupu kaudu oma süsteemi tagasikerimist (pilt).

Juhul kui seda teha ei saa, siis teha sedasama, aga juba Safe Mode režiimis.


Kui Sul tekivad selle Win 10 uuendamisega muud probleemid, siis ehk saad abi ka alltoodud veebilehtedelt:

* "Windows 10 puhta või siis 'upgrade' installeerimise probleemid ja kuidas neid lahendada."

* "Windows 10 värskenduste (updates) allalaadimisel- ja installeerimisel tekkivate probleemide lahendamine."


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|..|. .|..|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)