'April 2018 Update' suur värskendus

Win 10 logo Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803, koodinimega "Redstone 4" / "RS4") suur värskendus

 

 

 

 

 

Kuni siiamaani oli välja lastud neli suurt Windows 10 värskendust (Win 10 uut versiooni) ja nendeks olid:

* Windows 10 'Fall Update' ehk 'November Update' (Windows 10 Version 1511, koodinimega "Threshold 2") suur värskendus.

* Windows 10 'Anniversary Update' (Windows 10 Version 1607, koodinimega "Redstone 1" / "RS1") suur värskendus. Sellega alustati Windows 10 uue 'Redstone' värskenduse haru arendamist.

* Windows 10 'Creators Update' (Windows 10 Version 1703, "Redstone 2" / "RS2") suur värskendus ilmus siis aprillis 2017 ja see uus tasuta värskendatud operatsioonisüsteem sai oma nimeks Windows 10 Version 1703.

* Windows 10 'Fall Creators Update' (Windows 10 Version 1709, koodinimega "Redstone 3" / "RS3"): See suur värskendus ilmus välja 17. oktoobril 2017.

* Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803, koodinimega "Redstone 4" / "RS4"): See viies Win 10 suur värskendus ilmub siis välja alates 30. aprillist 2018 ja sellest tulebki siin edaspidi juttu.


Praegu ja ka tulevikus lastakse igal aastal välja 2 suurt funktsioonide (vahendite) värskendust: üks selline suur värskendus lastakse välja Märtsikuus (või Aprillikuus) ja teine Septembrikuus (või Oktoobrikuus) igal aastal. Nende uute suurte värskenduste levitamine hakkab kestma umbes 2-3 kuud, aga mõnel juhul palju-palju kauemgi ja nende uute Windowws 10 versioonide tugi kestab 1,5 aastat.

Windowsi tulevaste suurte värskenduste installeerimiseks kulub rohkem aega, aga kasutajale tundub, et see käib märksa kiiremini. Kompuutri ümberlaadimise etapis kulub selleks edaspidi umbes pool tundi. Tänu sellele uuele värskendamise protsessile, peaks neid seisakuid märksa vähem tulema. Installeerimise protsess on kahte ossa jagatud: "online" osa, mille käigus on Sinu arvuti endiselt kasutatav ja "offline" osa, mis algab pärast kompuutri restarti ning kus Sa pead ootama - loenduri % jookseb...

Varem kulus näiteks 'Creators Update' installeerimise "offline" etapis keskmiselt 82 minutit. Järgmise 'Fall Creators Update' värskenduse install vähendas seda aega kuni 51 minutini ja antud suure värskenduse, mis ilmub välja 2018 aprillis, installiks kulub umbes 30 minutit. Värskendamise "online" etapp võtab nüüd küll rohkem aega, aga sel ajal toimub vähemtähtsam tegevus ja Sa võid sel ajal oma arvutit edasi kasutada - kuni arvuti restardini.Kuidas selle Windows 10 'Fall Creators Update' väljalaske kättesaamine toimuma hakkab?

Nii nagu ka varasemate Win 10 suurte värskenduste puhul, hakatakse ka Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803) suurt värskendust etappide kaupa levitama - sujuvalt. Kui April 2018 Update ilmub kõikide kasutajate jaoks välja, siis toimetatakse ta kohale väga kontrollitud viisil, veendudes, et kohaletoimetamise süsteemid ei oleks üle koormatud ja et ei tekiks ka muid probleeme ning seda just riistvara ja draiverite osas. Mõni kasutaja saab selle suure värskenduse kätte alles paari-kolme kuu mõõdudes ja seda juhul kui tema arvuti ning süsteem ei vasta veel teatud tingimustele.

Alltoodud pilt näitab seda et see suur värskendus on kasutaja arvutisse juba alla laetud ja tema "online" installeerimise etapp lõpetatud ning nüüd ootab ta kompuutri restarti, et seda installeerimist "offline" režiimias jätkata:

Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803)
!!! Alates 30.04.2018 saavad selle suure värskenduse esmalt kätte suhteliselt väike grupp kasutajaid, aga kannatamatud soovijad võivad ta ka ise käsitsi installeerida. Vanemate ja probleemsete kompuutrite puhul on võimalus ka selle suure värskenduse allalaadimise ning installeerimise edasilükkamine, ootad kuni Microsoft lahendab kõik antud värskenduse installeerimisega ilmnenud uued probleemid ära ja alles siis lubad ka oma süsteemi värskendamise - seda saavad teha ainult Windows 10 Pro versiooni jooksutajad. Seega lõppkasutaja jaoks on selle Windows 10 'April 2018 Update' väljailmumisel üsna lihtsad valikud... - loe sellest kindlasti edasi sealt ja seejärel tule siia tagasi.
Kui Sul on see April 2018 Update juba installeeritud ja kui Sa sisestad nüüd Run dialoogiakna (avad selle Win+R klahvikombinatsiooniga) käsureale winver käsu, siis näedki, et Sul on see April 2018 Update juba olemas - pilt.

Etteotsa


Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803) operatsioonisüsteemiga tulevad siis kaasa järgmised muudatused ja täiendused:Fluent disain:


Seda uut disaini keelt, mille nimeks on "Microsoft Fluent Design System" ehk lihtsalt Fluent Design, arendatakse ikka pidevalt edasi ja selle uusi elemente ilmub aina juurde. Kardinaalseid muudatusi antud suure värskendusega ei ole ses osas küll tehtud, aga olemasolevad täiendused pakuvad pisikest rõõmu. Näiteks Settings äpp sai poolläbipaistva küljemneüü:

Fluent Design


Sa võid neid Fluent Design System keele elemente (näiteks Acrylic) leida tegumiribal, Reveal efekte Start Menüüs (pilt), Calendar äpi väljaujuvates aknakestes, ka selle äpi kasutajaliidese muudes oblastites (pilt) jne...

Varsti saavad arendajad lisada Fluent Design'i elemente ka standardsetele töölaua rakendustele (Win32 rakendustele).

Märkus: Sellest Fluent disainist võid rohkem lugeda sealt.

Etteotsa
Uus Timeline (Ajajoon või Ajakava) vahend näitab kõigi Sinu seadmete varasemate toimingute nimekirja:


Uus Timeline vahend aitab vastata küsimusele: mille kallal ma täna või eile või üleeile või viimase 30 päeva jooksul töötasin? See mugav vahend võimaldab Sul jälgida seda et milliste dokumentidega või veebsaitidega Sa olid viimaste nädalate jooksul töötanud, organiseerides need dokumentide kogumikeks ja kustkaudu Sa võid siis avada ning jätkata oma poolelijäänud tööd. Timeline vahend täiendab "Task View" funktsiooni varasemate toimingutega, mis Sa olid oma arvutis eelnevalt teinud. See uus Timeline funktsioon aitab Sind "üle viia" minevikku ja ei ole tähtis, et kas Sa töötasid oma failidega täna, nädal või mõned nädalad tagasi. Timeline näitab Sinu toiminguid praegu kuni 30 päeva tagasi, aga see aeg võib edaspidi pikeneda. Kui Sa klikid all tegumiribal vasemal sellele "Task View" ikoonile (pilt) või siis vajutad Windows+Tab klahvikombinatsiooni, siis Sa näed uues ekraanis oma toiminguid järgmiselt: Sa näed oma antud momendil avatud aknaid ja dokumente - ajajoone "Now" oblastis; Sa näed oma tänase päeva varasemaid tegevusi "Earlier Today" obalastis ja Sa näed enda varasemaid toiminguid kuni 30 päeva tagasi - pilt.

Selle uue funktsiooni eesmärk on hõlbustada Sinu nende "tegevuste" jätkamist, millega Sa olid varem tegelenud. Need varasemad tegevused isegi sünkroniseeritakse Sinu teiste seadmetega ja Sa võid oma toiminguid jätkata teisel seadmel. Ka Cortana avab selle varasemate tegevuste loendi...; allpool siis pilt teise Windows 10 kompuutri Timeline vahendi sünkroonitud ekraanist:

Pilt teise Windows 10 kompuutri Timeline sünkroonitud ekraanist


Sa võid mingil varasemal tegevusel teha paremkliki ja avaneva kontekstmenüü kaudu eemaldada antud toimingu loetelust (käsuga "Remove") või kustutada antud päeva või tunni kõik tegevused (käsuga "Clear...").


See Timeline (Ajajoon või Ajakava) vahend toetab praegu järgmisi tegevusi:

* Neid tegevusi, mis hõlmavad standardseid Office äppe (Word, PowerPoint, Excel jne); Office rakendused ilmuvad sinna Ajajoonde ainult sel juhul kui Sa salvestasid oma dokumendid või kui Sul oli see automaatne salvestamine lubatud.
* Sa näed tegevusi, mis on seotud modernsete Universal Windows Platform (UWP) Store äppidega.
* Toetatakse ka veebilehti, mida Sa vaatasid Microsoft Edge brauseris.
* Sa näed artikleid mida Sa lugesid rakendustes, näiteks nagu News äpp, mis on ka Windows 10 süsteemis olemas.
* Sa näed seal ajajoones ka kõiki faile, mis Sa avasid File Explorer'i kaudu.
* Ka arendajad võivad oma äppidele lisada võimaluse nende ilmumiseks sinna Timeline ekraani.
* Uuendatud! Microsoft lasi nüüd Chrome brauseri jaoks välja ametliku "Web Activities" laienduse, mis lisab nüüd ka Google Chrome brauserile selle Windows 10 Timeline toe.


Selle uue Timeline funktsiooni võid sisse lülitada järgmisel teel:

* Sa pead töötama Microsofti konto alla (mitte lokaalse kontoga).

* Mine 'Settings > Privacy > Activity history' lehele ja lülita paremas paanis see "Let Windows collect my activities from this PC" valik sisse (pane sinna ruutu linnuke). Seejärel lülita "Show activities from accounts" sektsioonis selle kasutaja email konto sisse, kelle varasemaid toiminguid Sa tahad selles Timeline ekraanis näha. Kui Sa tahad seda Ajajoont ka oma teiste Windows 10 seadmetega sünkida, siis aktiveeri siin ka see "Let Windows sync my activities from this PC to the cloud" valik:

Mine 'Settings > Privacy > Activity history' lehele...


Uuendatud! Windows 10 'October 2018 Update' (Windows 10 Version 1809) süsteemis näed Sa seal aga natuke muudetud pilti:

Windows 10 Version 1809


* Seejärel sulge Settings äpp ja pöördu töölauale tagasi. Kliki all tegumiribal vasemal sellele Task View nupule ja Sulle ilmubki Timeline ekraan. (Märkus: Sa pead esialgu mõnda aega ootama ja töötama, et Timeline jõuaks Sinu toiminguid koguda...)


Kui Sa tahad seda Timeline vahendit välja lülitada ja lõpetada enda igasuguste toimingute kohta käiva info kogumise, siis tee järgmist:

* Mine jälle sinna 'Settings > Privacy > Activity history' alamkategooriasse / lehele;
* Korista paremal "Let Windows collect my activities from this PC" ruudust see linnuke ära;
* Lülita kõik Microsofti kontod, mis ilmuvad seal selle "Show activities from accounts" pealkirja alla, välja ("Off").
* Et eemaldada kõik juba olemasolevad toimingud, kliki "Clear activity history" all sellele Clear nupule.


Veel mõned pildid sellest Timeline (Ajajoon) vahendist:

- Dokumendil tehti paremklõps ja selle peale ilmus tema kontekstmenüü - pilt.
- Ühel varasemal toimingul (Edge brauseril) tehti paremklikk ja selle peale ilmus teiste käskudega hüpikmenüü:

Ühel varasemal toimingul (Edge brauseril) tehti paremklikk ja selle peale ilmus teiste käskudega hüpikmenüü


- Ja veel üks pilt.

Etteotsa
Uus “Nearby Sharing” vahend kindlustab lihtsa traadita failide jagamise ehk ühiskasutamise:


Seda uut vahendit tuntakse ka "Near Share" nime all. See uus vahend nõuab Bluetooth tuge ja sisselülitamist. Ta kasutab seega Bluetooth ja WiFi võimalusi, mis lubab lähedalasuvate kompuutrite vahel faile vahetada. Kui Sa klikid suvalises rakenduses "Share" ("Jaga") nupule, siis ilmuvad kõik läheduses asuvad Win 10 seadmed, kus on see Nearby Sharing funktsioon sisse lülitatud, sinna Share aknakese loetellu. Seejärel kliki ühele neist seadmetest ja Sa võid sellega sisu jagada - traadita teel, st juhtmeteta võrgus.

See uus funktsioon töötab iga äpiga, kus on see "Share" tugi olemas, näiteks Edge brauseris linkide jagamiseks, File Explorer'is juhtmevabalt failide jagamiseks või Photos äpis fotode jagamiseks.

Et seda Near Share vahendit kasutada, veendu selles et ta oleks Sul Action Center'is (Tegevuskeskuses) sisse lülitatud ("ON"):

Et seda Near Share vahendit kasutada, veendu selles et ta oleks Sul Action Center'is sisse lülitatud


Kui seda "Nearby sharing" vahendi ikooni pole seal Tegevuskeskuses näha, siis lülita ta Settings > System > Notifications & actions all sisse ("On") - pilt.

Näide selle uue "Nearby sharing" vahendi kasutamisest ja seda Photos äpiga:

* Tee Photos äpis sobival pildil paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst 'Share' käsk - pilt.

* Juhul kui Sul ei ole see Nearby sharing vahend Settings äpis veel aktiveeritud, siis kliki järgmises aknas 'Tap to turn on nearby sharing' nupule - pilt.

* Lülita Settings äpis paremal need kaks lülitit sisse ("On"):

Lülita Settings äpis paremal need kaks lülitit sisse ("On")


* Seejärel näed 'Share' aknas läheduses asuvate teiste kompuutrite ikoone, kliki neist vajalikule ikoonile:

Seejärel näed 'Share' aknas läheduses asuvate teiste kompuutrite ikoone, kliki neist vajalikule ikoonile


* Seejärel ilmub Sinu kompuutri paremasse allanurka vastav teade, mis teatab, et Sul tuleb natuke oodata kuni teine (sihtkompuuter) aksepteerib selle pildi jagamist (st vastuvõtmise) - pilt.

* Nüüd vaata oma teise ehk sihtkompuutri ekraanile ja Sa näed seal töölaua paremas allnurgas samuti vastavat teadet, kus kliki Open nupule, et seda pilti seal avada (või alla laadida):

Open


Ja lõpuks File Explorer'i kaudu ühe faili jagamise näide:

* Otsi vajalik fail välja, tee sellel paremklõps ja vali kontekstmenüüst 'Share' käsk - pilt.

* Seejärel kliki teises ehk sihtkompuutris kas Save või Save & Open nupule:

Seejärel kliki teises ehk sihtkompuutris kas Save või Save & Open nupule

Etteotsa
Vahemärkus: Mis on Bluetooth ja kuidas seda oma kompuutrisse saada?


Mis on Bluetooth?

Bluetooth on TRAADITA RAADIOSIDE standard, mis on ette nähtud kommunikatsiooniks lühikeste vahemaade ja eri tüüpi seadmete vahel. Bluetooth tehnoloogia kasutab sedasama 2.4 GHz sagedust, mida ka traadita 802.11b ja 802.11g standardid teevad, aga ta kasutab palju vähem energiat. See põhjustab märksa lühema diapasooni ja aeglasema andmete edastamiskiiruse.

"Bluetooth" oli Bluetooth Special Interest Group (SIG) organisatsiooni koodinimeks, siis kui ta esmakordselt loodi. See nimi oli inspireeritud 10. sajandi Taani kuningas Harald Blåtand'ist - või Harold Bluetooth inglise keeles. Ta oli esimene kuningas, kes ühendas omavahel sõdivad hõimud nendel aladel, milledeks on praegune Taani, Norra ja Rootsi.

On olemas kolme tüüpi Bluetooth raadiosaatjaid: Class 1, Class 2 ja Class 3. Klass 1 on kasutuses tööstuskeskkonnas ja see töötab kuni 100 meetri (300 jala / feet) ulatuses ja ta kasutab suhteliselt vähe energiat (100 mW). Klass 2 Bluetooth raadioside on kõige laialdasemalt kasutuses, ta kasutab ainult 2.5 mW energiat ja ta töötab kuni 10 meetri (33 jala) ulatuses. Klass 3 kasutab 1mW energiat ja ta töötab 1 meetri (3.3 jala) ulatuses.

Seda tehnoloogiat kasutavad paljud seadmed. Kõige rohkem kasutatakse Bluetooth tehnoloogiat just nutitelefonide puhul, mis võimaldab neil suhelda kompuutrite, telerite ja muude seadmetega, näiteks Bluetooth kõrvaklappidega. Bluetooth tehnoloogiat kasutatakse seega Bluetooth hiirte, Bluetooth klaviatuuride, Bluetooth kõrvaklappide, Bluetooth printerite, Bluetooth kõlarite ja muude Bluetooth seadmete puhul. Bluetooth tehnoloogia sobib väga hästi ka näiteks sülearvuti või muu portatiivse kompuutri traadita ühendamiseks lauakompuutriga. Enamik kaasaegseid seadmeid kasutavad Bluetooth 3.0 ja Bluetooth 4.0 (4.1 või 4.2) versioone. 2016. a. ilmus ka Bluetooth 5 versioon ja nagu ka Bluetooth 4.2, keskendub see peamiselt IoT (Internet of Things) seadmetele uute funktsioonide lisamisele, aga selline Bluetooth ühendus kasutab ka vähem energiat, ta on kiirem ja ta võib andmeid kanda üle kuni 240 meetri kaugusele.

Märkus: Teist tüüpi juhtmevabade ehk juhtmeta ehk traadita hiirte, klaviatuuride jms seadmete puhul, mis ei ole Bluetooth võimelised, tuleb nende töölepanemiseks ehk kompuutriga püsisuhte loomiseks kasutada lisaks ka spetsiaalset USB vastuvõtjat (ressiiverit), mis on pakendis juba kaasa antud ja mis tuleb siis arvuti vabasse USB pessa torgata. On olemas ka sellised vastuvõtjad / ressiiverid, mis suhtlevad korraga mitme välisseadmega, näiteks Logitech Unifying Receiver, millega saab ühel ajal kasutada kuni kuut sama firma välisseadet (Logitech Unifying logoga seadet) - pilt.Kuidas seda Bluetooth'i oma kompuutrisse saada?

Igas nutitelefonis ja kõikides kaasaegsetes tahvelarvutites ning sülearvutites ja ka muudes mobiilsetes kompuutrites on see sisseehitatud Bluetooth tugi juba olemas. Ka natuke kallimates ja kaasaegsemates lauaarvutites võib see Bluetooth tugi juba olemas olla. Juhul kui Sinu lauaarvutis seda sisseehitatud Bluetooth'i ei ole, siis osta pisike Bluetooth USB adapter (vastuvõtja), mille torkad siis lauakompuutri vabasse USB pessa.


Loe sellest rohkem sealt.


EtteotsaBluetooth seadmete kiire paaritamine (pairing):


Uus "Quick Pair" vahend lubab Sul nüüd Bluetooth seadme lihtsamini oma kompuutriga ühendada ehk paaritada. Sa ei pea selleks isegi enam sinna Settings äppi minema. Aseta see paaritamisrežiimis olev Bluetooth seade lihtsalt oma kompuutri lähedusse ja Sa näed ekraani paremas allnurgas teadet, mis palub Sul see seade paaritada - kliki seal nupule "Connect":

Connect


Sa võid Bluetooth'i sisse (või välja lülitada) ka Settings äpi kaudu: Ava Settings äpp Start Menüü kaudu (või vajuta Windows + I klahvikombinatsiooni). Seejärel mine 'Devices > Bluetooth & other devices' lehele ja lülita paremal see Bluetooth sisse (On) ning Sa võid nüüd kasutada kõiki seadmeid, mis kasutavad Bluetooth tehnoloogiat. Juhul kui Sinu Bluetooth seadet ei avastata automaatselt, siis mine Settings äpis sinnasamasse 'Devices > Bluetooth & other devices' lehele ja kliki seal paremal üleval Add Bluetooth or other device nupule ning tegutse vastavalt juhistele edasi - pilt.

Näide Bluetooth kõrvaklappide käsitsi ühendamisest ja paaritamisest:

* Mine Settings äpis 'Devices > Bluetooth & other devices' lehele ja kliki seal paremal üleval Add Bluetooth or other device nupule - pilt.

* Kliki ilmuvas aknas kõige ülemisele 'Bluetooth' lingile - pilt.

* Nüüd oota natuke kuni Sinu Bluetooth seade (või seadmed) ilmuvad sinna loetellu, antud juhul on siin tegemist Bluetooth kõrvaklappidega. Kliki sellele seadmele - pilt.

* Seejärel oota kuni see ühendamine lõpetatakse - pilt.

* Kui kõik õnnestus, siis teatatakse Sulle seda et antud seade on kasutamiseks valmis ja kliki all nupule Done - pilt. Vastav teade ilmub ka ekraani paremasse allanurka:

Vastav teade ilmub ka ekraani paremasse allanurka


* Sa näed oma kompuutriga ühendatud ja paaritatud Bluetooth seadet ka siis kui Sa avad selle Tegevuskeskuse - pilt. See ühendatud Bluetooth seade ilmub ka sinna Settings äpi seadmete loetellu - pilt.

Märkus: Kui Sinu masinas on Bluetooth tugi olemas ja ta on ka Settings äpis aktiveeritud, siis juhul kui Sinu kompuutriga ei ole antud momendil ühtegi Bluetooth seadet ühendatud, siis näed Tegevuskeskuses küll Bluetooth ikooni, aga sellel on ainult "Not connected" kiri - pilt.

Etteotsa
'Diagnostic Data Viewer' vahend näitab Sulle aga seda et mida Windows saadab Microsoftile:


Microsoft üritab Sinu seadmete andmete sellist edasisaatmist võimalikult läbipaistvamaks teha. See uus "Diagnostic Data Viewer" äpp näitab Sulle puhtas tekstis seda et millist diagnostilist & telemeetrilist teavet Sinu seadmest Microsoftile edastatakse. Ta näitab Sulle isegi antud spetsiifilise seadme riistvara kogu infot, mis on Microsofti pilve salvestatud.

Märkus: Telemeetria andmed on anonüümsed ja triviaalsed. Telemeetria kogumine ei ole ainult Microsofti rida vaid see on kogu tarkvaratööstuse suundumus, mis kogub ja analüüsib andmeid, et tulevikus täiendusi ning parandusi teha. Telemeetria koosneb põhiliselt süsteemi veateadetest, seadme konfiguratsioonist, vigadeta töötamise ajast, installeeritud äppidest ja draiveritest.


Et seda vahendit kasutada, tee järgmist:

* Mine 'Settings > Privacy > Diagnostics & feedback' lehele ja lülita seal paremal "Diagnostic data viewer" sektsioonis see lüliti sisse, asendisse "On". Seejärel kliki sealsamas "Diagnostic Data Viewer" nupule, et minna Microsoft Store veebsaiti ja laadida sealt see Diagnostic Data Viewer rakendus alla - pilt.

* Kliki Store veebsaidis nupule Install - pilt.

* Kliki nupule Launch - pilt.

* Ja Sulle käivitatakse see Diagnostic Data Viewer tarkvara. Sa näed esmalt seal vasemal sündmuste loetelu ja paremal tühja paani. Märgista vasemal mingi sündmus ja paremale poole ilmuvad antud sündmuse detailid - pilt.

* Vasemal avati "Menu" nupu kaudu ka antud äpi menüü. Sa võid siin detailide menüüs filtreerida diagnostika sündmuse kategooriaid - Basic või Full lüliti, pluss kategooriate valik. Sa leiad nendest kategooriatest rohkem infot seal. Sa võid üleval asuva Search kasti kaudu otsida kõiki diagnostika sündmuse andmeid:

Vasemal avati "Menu" nupu kaudu ka antud äpi menüü.Diagnostic Data Viewer äpi uninstallimine:

Andmete vaatamise sisselülitamine hõivab tervelt kuni 1GB Sinu süsteemiketta ruumi. Kui Sa vahepeal ei kasuta seda äppi, siis lülita see diagnostika andmete kogumise vaatamine ajutiselt välja: Mine jälle sinna 'Settings > Privacy > Diagnostics & feedback' lehele ja lülita seal paremal "Diagnostic data viewer" sektsioonis see lüliti välja, asendisse "Off".

Kui Sa ei taha seda Diagnostic Data Viewer äppi enma üldse kasutada, siis eemalda see vahend süsteemist:

* Ava Start Menüü, tee seal Diagnostic Data Viewer'il paremklikk ja vali Uninstall käsk - pilt.

* Mine uuesti 'Settings > Privacy > Diagnostics & feedback' lehele ja lülita seal paremal "Diagnostic data viewer" sektsioonis see lüliti välja, asendisse "Off". Kliki seal allpool "Delete diagnostic data" sektsioonis nupule Delete - pilt.


PS! Loe lisaks ka: "Windows 10 ja Sinu illusoorne privaatsus—suur paanika ja kasutu lärm! Kas Microsoft ja Windows 10 varastavad Sinu personaalset infot?"

Etteotsa
'Windows Store veebsaidi uued progressiivsed veebirakendused (Progressive Web Apps | PWA-d):


Microsoft Edge veebibrauser lubab nüüd ka Progressiivsed Veebirakendusi (PWA'si) jooksutada. See on põhiliselt uus standard veebirakenduste jaoks, mis käituvad nüüd nagu töölaua rakendusedki. Iga selline äpp saab omaenda akna ja tegumirea kiirkorralduse / otsetee, ta võib joosta offline režiimis ja saata ka teateid. Google, Mozilla ja Microsoft kõik nad toetavad PWA-sid.
Microsoft pakub neid Progressiivseid Veebirakendusi oma poes ja Sa võid neid Store veebsaidist alla laadida ning installeerida. (Tulevikus saab neid ka otse Microsoft Edge brauseri kaudu installeerida.)

Loe nendest "Progressiivsetest Veebirakendustest" rohkem sealt.
TURVALISUS. Windows Defender Security Center ja Windows Device Application Guard (WDAG):Windows Defender Security Center:

Kui Sa avad 'Settings > Update & Security' lehe, siis näed, et endise Windows Defender'i asemel on nüüd seal Windows Security alamkategooria / leht - pilt. Kui Sa avad ta siit parempoolsest paanist, siis on tema nimi aga endiselt "Windows Defender Security Center".

'Home' leht: Selle lehe pealkiri kuvab nüüd "Security at a glance" sõnumit, endise "Windows Defender Security Center" asemel ja Sa ei näe antud sektsioonis enam seda antiviiruse informatsiooni - pilt.

'Virus & threat protection' leht: Ka siin on väiksed muudatused, näiteks "Scan history" valik omab nüüd uut "Threat history" nime, aga "Quick scan" nupp on nüüd "Scan now" nimetusega. "Advanced scan" linki kutsutakse nüüd "Run a new advanced scan" ja "Protections updates" tuleb uue "Virus & threat protection updates" nimega. Allpool asuv "Ransomware protection" link viib nüüd Sind uuele lehele, kus saad konfigureerida "Controlled folder access" vahendit, mis oli olemas juba ka eelmises Windows 10 'Fall Creators Update' versioonis - pilt.

'Account protection' leht: See on täiesti uus leht ja sellega üritab Microsoft meelitada inimesi kasutama süsteemi sisenemiseks rohkem turvalisemat Windows Hello vahendit või PIN parooli. Kui Sa aktiveerisid varem ka "Dynamic lock" vahendi (Settings > Accounts > Sign-in options' lehel), siis näed siin ka seda et kui see vahend on oma töö peatanud, sest Sinu Bluetooth seade on kas välja lülitatud või on probleeme Sinu nutitelefoniga. (Või Sa ei olnudki seda vahendit seal Settings äpis aktiveerinud.) - pilt.

'Device security' leht: Ka see on uus leht ja siin esitatakse Sinu seadmega seotud turvalisuse aruanne. Selle lehe detailid ja funktsioonid on erinevad ning see sõltub juba Sinu riistvara konfiguratsioonist - pilt.

Näiteks praegu võid Sa näha ja sisse lülitada siin ainult "Core isolation details" valiku. 'Core isolation' on vahend, mis kindlustab virtualiseerimis-põhise turvalisuse, et Sinu kompuutrit kaitsta. 'Memory integrity' on aga turvafunktsioon, mis on 'Core isolation' vahendi üheks osaks ja mis takistab pahatahtlikul koodil siseneda kõrge turvalisusega protsessidesse - pilt.


'Settings' leht: Siin on lisatud "Virus & threat protection notifications" alla mõned uued teated, mille võid soovi korral ka välja lülitada - pilt. 'Account protection notifications' sektsioon on siin uus ja see lubab Sul keelata teadete ilmumise juhul kui see 'Dynamic Lock' funktsioon lakkab töötamast - pilt.


Märkus: Loe lisaks: "'Windows Defender Security Center' uus tehnoloogia ja äpp. Meltdown ja Spectre kriitilised haavatavused ning nende parandused."Windows Device Application Guard (WDAG):

Windows Device Application Guard (WDAG): Need, kes jooksutavad Windows 10 Pro versiooni, saavad nüüd kasutada ka Edge brauseri spetsiaalset versiooni, mis on ette nähtud just Sinu onlainis viibimise suuremaks kaitsmiseks - tema nimi on Windows Device Application Guard (või WDAG). WDAG oli algselt välja töötatud ainult Windows 10 Enterprise versiooni jaoks, aga nüüd on ta kättesaadav ka Windows 10 Pro kasutajatele.

WDAG töötab täiuslikumas liivakasti režiimis, kasutades Sinu kompuutri virtualiseerimise võimalust, et sellega elimineerida pahavara väljumist veebibrauserist. Windows loob sellega põhimõtteliselt väikse "virtuaalse" operatsioonisüsteemi ja veebibrauseri iga avatud WDAG vahekaardi (tab'i) jaoks ning isoleerib selle Sinu ülejäänud kompuutri osast. Isegi juhul kui pahavara suudabki brauseri vahekaardi ära rikkuda, jääb Sinu ülejäänud osa kompuutrist puutumata.

WDAG nõuab oma tööks kahte elementi: Windows 10 Pro (& 'April 2018 Update' suurt värskendust) ja samuti ka 64-bit, Hyper-V võimelist protsessorit. Üldiselt enamik kuuenda-, seitsmenda- ja kaheksanda-põlvkonna Intel Core protsessorid omavad seda võimalust ning ka paljud AMD64 kiibid omavad sedasama. Sa ei pea seda ise uurima, sest kui need mõlemad elemendid on Sinu kompuutris olemas, siis hakkab see WDAG ka tööle. Kui Sa tahad teda proovida (praegu töötab see WDAG veel üsna kehvalt ja suurte piirangutega), sii tee järgmist:

- Ava 'Control Panel\Programs\Programs and Features' ja kliki vasemas paanis 'Turn Windows features on and off' lingile - pilt.

- Keri allapoole, lülita see 'Windows Defender Application Guard' vahend sisse, kliki all nupule OK ja tee kompuutri restart - pilt.

- Nüüd ava Edge brauser, seejärel kliki paremal ülanurgas sellele kolme punktiga (...) nupule, et avada menüü ja kliki seal New Application Guard window menüüpunktile:

New Application Guard window


- Application Guard nõuab esmasel käivitamisel initsialiseerimist ja ettevalmistamist ning see võtab rohkem või vähem aega, sõltuvalt Sinu kompuutrist - jälgi allpool jooksvat kirja ja protsenti - pilt.

- Kui valmis, siis avatakse automaatselt uus WDAG aken, kus näed selle vasemas ülanurgas ka erepunast värvi Application Guard märget, mis eristab teda teistest Edge brauseri akendest - pilt. Ka tegumiribal asuvale Edge ikoonile ilmub pisike kilbiga pealisikoon, mis näitab, et kasutusel on just see WDAG aken. (Sa võid WDAG keskkonnas avada isegi InPrivate privaatse-sirvimise akna, mis annab Sulle täiendava privaatsuse kihi.)

Kuid praegu on windows 10 Pro jooksutajatel seda sisseehitatud WDAG'i veel üsna ebamugav kasutada: ta jookseb aeglaselt ja tema Settings menüü ei paku eriti palju, sest enamik sealseid valikuid on ligipääsmatud (halli värvi). Sa ei saa temaga kasutada näiteks ka järgmisi vahendeid: Sa ei saa importida oma lemmikuid (Favorites); Sa ei saa "cut" ja "paste" URL aadresse (st veebsaitide aadresse) mingist teisest mitte-WDAG aknast või siis WDAG aknas endas teise kohta; enamik allalaadimisi on praegu blokeeritud; laiendid (extensions) on keelatud; Sa ei saa blokeerida ka reklaame. Juhul kui Sa saadki midagi alla laadida, siis on sest kasu vähe, sest WDAG'i poolt kaitstud "Downloads" kaust on praegu kasutajale ligipääsmatu. WDAG'i jõudlus on üsna kehva ja ta töötab paremini just tekstipõhises turvalises keskkonnas - ära loodagi seal mingeid veebipõhiseid mänge mängida. Sa ei saa blokeerida ka igasuguseid reklaame ja pahatahtlikke väljakargavaid hüpikaknaid ning vahel võib ka nii juhtuda, et neist lahti saada, pead isegi oma kompuutri ümber laadima, st restardi tegema... Ühesõnaga, antud momendil on selle WDAG kasutamine veel üsna probleemne, ehk edaspidi asi paraneb...?

Märkus: Kui Sa tahad WDAG sessioonis ka onlain faile alla laadida, siis saab seda siiski teha sel teel, et Sa lülitad antud võimaluse sisse kas Local Group Policy Editor konsoolis või teed siis vastava registrimuudatuse (Registry Editor aknas). Ava näiteks 'Local Group Policy Editor' konsool ja otsi seal vasemas paanis üles 'Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Defender Application Guard' haru, seejärel tee paremas paanis 2x klikk 'Allow files to download and save to the host operating system from Windows Defender Application Guard' poliitikal ning aktiveeri järgmises aknas Enabled raadionupp, kliki OK ja tee arvuti restart.


Etteotsa
Suurte värskenduste, mis ilmuvad 2x aastas, kiirem installeerimine:


Praegu ja ka tulevikus lastakse igal aastal välja 2 suurt funktsioonide (vahendite) värskendust: üks selline suur värskendus lastakse välja Märtsikuus (või Aprillikuus) ja teine Septembrikuus (või Oktoobrikuus) igal aastal. Nende uute suurte värskenduste levitamine hakkab kestma umbes 2-3 kuud, aga mõnel juhul palju-palju kauemgi ja nende uute Windowws 10 versioonide tugi kestab 1,5 aastat.

Windowsi tulevaste suurte värskenduste installeerimiseks kulub rohkem aega, aga kasutajale tundub, et see käib märksa kiiremini. Kompuutri ümberlaadimise etapis kulub selleks edaspidi umbes pool tundi. Tänu sellele uuele värskendamise protsessile, peaks neid seisakuid märksa vähem tulema. Installeerimise protsess on kahte ossa jagatud: "online" osa, mille käigus on Sinu arvuti endiselt kasutatav ja "offline" osa, mis algab pärast kompuutri restarti ning kus Sa pead ootama - loenduri % jookseb...

Varem kulus näiteks 'Creators Update' installiks, mis toimus peaaegu et aasta tagasi, "offline" etapis keskmiselt 82 minutit. 'Fall Creators Update' värskenduse install vähendab seda aega kuni 51 minutini ja antud suure värskenduse, mis ilmub välja 2018 aprillis, installiks kulub umbes 30 minutit.

Värskendamise "online" etapp võtab nüüd küll rohkem aega, aga sel ajal toimub vähemtähtsam tegevus ja Sa võid sel ajal oma arvutit edasi kasutada - kuni arvuti restardini.
Fonte saab nüüd juhtida otse Settings äpis ja neid saab Microsoft Store veebsaidist ka juurde installida:


Mine 'Settings > Personalization > Fonts' lehele ja sealtkaudu võid süsteemis olevaid fonte näha, neid juurde installida ja süsteemist ka eemaldada (uninstallida) - pilt.

Fonte võid juurde installeerida otse Microsofti poest. Kliki Settings äpis "Get more fonts in the Microsoft Store" lingile ja Sulle avatakse Microsoft Store fontide kollektsioon:

Fonte võid juurde installeerida otse Microsofti poest.


Kui Sa klikid siin mingile fondile, siis avatakse uus leht, kus saad antud fondist ülevaate ja ta soovi korral ka uninstallida (oluline just väga vähese kettaruumi korral):

Kui Sa klikid siin mingile fondile, siis avatakse uus leht...

Etteotsa
Microsoft Edge brauseri täiustused:


Edge veebibrauseril on nüüd ümberkujundatud "hub" — hüpikaken, mis näitab Sinu järjehoidjaid, ajalugu, allalaadimisi ja isegi e-raamatuid (eBooks), mis Sa olid Microsoft Store'ist alla laadinud. Sa võid e-raamatul teha paremkliki ja sealtaudu ta Start ekraanile lisada (pin). Edge lemmikute riba (Favorites bar) ilmub nüüd uue vahekaardi ekraanile automaatselt, eeldusel, et Sul on vähemalt üks lemmik juba olemas.

Edge veebibrauser jätab nüüd meelde sellise info näiteks nagu Sinu nimi ja aadress ning täidab selle infoga automaatselt veebsaitide vastavad vormid. Seda infot võib kõikide Sinu seadmete vahel sünkroonida ja seda isegi Sinu krediitkaardi info puhul - juhul kui Sa seda soovid. Kuid ta ei mäleta Sinu krediitkaardi või deebetkaardi CVV ("Card Verification Value") koodi ja selle pead Sa ise käsitsi sisestama. See CVV number koosneb tavaliselt kolmest numbrist ja ta asub kaardi tagaküljel. (American Express kaubamärgiga krediit- või deebetkaardil on see 4-kohaline numbriline kood.)

Märkus: CVV number EI OLE Sinu kaardi salajane PIN kood (Personal Identification Number) ja kui Sult küsitakse CVV koodi, siis ära kunagi sisesta oma PIN-koodi. Neid CVV numbreid tuntakse ka CSC numbritena ("Card Security Code"), aga samuti ka CVV2 numbritena, mis on samad mis ka CVV numbrid, aga nad on keerulisemad ja turvalisemad.


Mute-a-Tab! Sa võid nüüd mingil vahekaardil, kus esitatakse muusikat või audiot, klikkida seal kuvatavale audio ikoonile, et seda audiot ajutiselt välja lülitada ehk vaigistada. Klikid seal sellele audio ikoonile uuesti ja Sa saad oma muusikat edasi kuulata:

Mute-a-Tab!Sa võid seal vahekaardil teha ka paremklõpsu ja valida "Mute tab" käsu, et see audio ajutiselt vaigistada - pilt.

Kui Sa sirvid InPrivate režiimis, siis saad lubada ka oma laienduste (extensions) selles režiimis jooksmise. Sa võid spetsiifiliste veebsaitide puhul keelata parooli salvestamise ja Edge ei paku Sulle seda enam kunagi.

Tasuta EPUB raamatute salvestamine: Kui Sa loed tasuta EPUB raamatut, siis võid selle ka oma kõvakettale salvestada (.epub laiendiga) - pilt.

Edge brauseris on nüüd ka "Clutter-free printing" valik: Kui Sa prindid Edge brauseris, siis lülita see "Clutter-free printing" parameeter sisse ("On") ja see veebileht prinditakse välja ilma igasuguse reklaami- ning muu ebavajalikuta - pilt. Kuid see ei tööta kõikide veebsaitide puhul.

Edge toetab nüüd ka Service Workers, Push ja Cache (Vahemälu) API-sid. See tähendab, et veebsaidid saavad nüüd saata teateid, mis ilmuvad sinna Tegevuskeskusesse ja seda isegi siis kui nad ei ole veebibrauseris avatud. Mõned veebsaidid võivad kasutada ka lokaalset vahemälu, et töötada võrguühenduseta (offline) või et suurendada jõudlust. Edge toetab nüüd ka avatud OGG Vorbis audio ja Theora video formaate.

Etteotsa
'My People' seaded...:


'My People' seaded


See My People ("Minu Inimesed") funktsioon, mis ilmus juba eelmise Windows 10 Fall Creators Update ajal (info), on saanud nüüd mitmeid täiendusi. My People toetab nüüd ka "drag and drop" funktsiooni, mis lubab Sul otse My People hüpikaknas lohistada kontakte ümber, et sellega neid ümberprioriteerida või siis lohistada tähtsate inimeste / kontaktide ikoone tegumiribale.

Nüüd võid sinna tegumiribale lisada kuni kümme tähtsat kontakti (varem sai lisada ainult kuni kolm kantakti): mine 'Settings > Personalization > Taskbar' alamkategooriasse / lehele, et määrata seda et kui palju kontakte Sa soovid My People väljaujuvasse aknasse lisada. My People kontaktid võivad nüüd Sulle ka emoji-märguandeid saata:

Nüüd võid sinna tegumiribale lisada kuni kümme tähtsat kontakti

Etteotsa
HDR Video tugi:


Kõige uuemad kompuutrid võivad nüüd ka HDR videot esitada, aga see ei ole tehases veel kalibreeritud. Et näha seda et kas Sinu seade ikka toetab seda HDR video mängimist, mine 'Settings > Apps > Video playback' alla. Juhul kui Sa saad seal selle "Stream HDR video" valiku sisse lülitada ("On"), siis Sinu seade toetab HDR video vaatamist - see tuleb veel ainult korralikult kalibreerida.


Märkus: HDR (High Dynamic Range) video, mida kutsutakse ka HDR TV-ks, on suurema kontrastsuse ja värviulatusega, võrreldes seda senise standardse dünaamikaulatusega. HDR (HDR TV) on üks parimaid vahendeid, mis Sa leiad uuematest 4K teleritest ja mis lubab sellises teleris kuvada palju laiemat värvivalikut. HDR ei ole päris universaalne formaat ja praegu on TV-sisu jagatud kahe peamisse formaadi (vormi) vahel: HDR10 (& HDR10+) ja tasuline Dolby Vision. HDR omab seega ka HDR10+ variatsiooni. HDR10+ võtab HDR10 standardi ja lisab ka Dynamic Tone Mapping funktsiooni ning ta töötati välja selleks et temaga kasutada ka seda tasulist Dolby Vision formaati. Praegu toetavad seda HDR10+ formaati ainult Samsung'i 2017 4K telerid ja ainult Amazon esitab sellist sisu, aga see ring üha laieneb.

HDR'i jaoks on olemas palju konkureerivaid standarde, mõned televiisorid toetavad ainult HDR 10 sisu, mõned telerid toetavad nii Dolby Vision kui ka HDR10 sisu. Kõige uuemad telerid saavad nüüd ka selle HDR10+ avatud standardi sisu toe. Isegi kui Sinu teler toetab seda HDR standardit, ei kuvata Sinu teleris automaatselt neid paremaid värve vaid selleks on vaja ka HDR-sisu.

HDR10 suureks konkurendiks on seega Dolby Vision. Need telerid, mis toetavad Dolby Vision formaati, toetavad tavaliselt ka seda HDR10 standardit. Võrreldes HDR10-ga, on Dolby Vision märksa parem standard. Kuid see Dolby Vision on patenteeritud lahendus, ta nõuab Dolby Vision-toega sisu. Dolby Vision nõuab sertifitseerimisprotsessi, litsentsitasusid ja spetsiaalset riistvara. See kõik suurendab Dolby Vision-toega telerite ja vastava sisu tootmise hindu. Selleks siis loodigi Samsungi poolt see HDR10+ avatud standard, et osaliseltki asendada seda paremat Dolby Vision formaati.Et Sinu Windows 10 seade toetaks seda HDR Videot, peab ta omama graafikakaarti, mis toetab PlayReady riistvaraga seotud digitaalõiguste haldamist (kaitstud HDR sisu jaoks) ja peale selle peavad olema installitud ka nõutud koodekid. (Näiteks 7 Generatsiooni Intel Core protsessor toetab seda.) Ka Sinu väline displei peab seda HDR Videot toetama. Kui Sa ühendad oma arvuti näiteks teleriga, siis peab ka see televiisor seda HDR Videot toetama.

Nõuded on siis järgmised:

- HDR displei või teler peab toetama HDR10 formaati ja omama DisplayPort 1.4 või HDMI 2.0 või kõrgemat porti.
- Windows 10 kompuuter vajab graafikakaarti, mis toetab PlayReady 3.0 riistvaraga seotud digitaalõiguste haldamist (kaitstud HDR sisu jaoks), näiteks NVIDIA GeForce 1000 seeria graafikakaardid või kõrgmad, AMD Radeon RX 400 seeria graafikakaardid või kõrgmad või Intel UHD Graphics 600 seeria graafikakaardid või kõrgmad.
- Windows 10 komuutrisse peavad olema installitud nõutud koodekid (näiteks HEVC või VP9 koodekid).
- Kompuutrisse peavad olema installitud ka vähemalt WDDM 2.4 draiverid. Need saab kätte ka Windows Update kaudu (või siis arvuti tootja kodulehelt).


Isegi juhul kui Sinu displei ei toeta seda HDR videot, Sa võid sisse lülitada selle "Automatically process video to enhance it" lüliti. Sa võid soovi korral panna linnukese ka sinna "I prefer video to play at a lower resolution" ruutu, et säästa võrgu ribalaiust:

HDR Video

Etteotsa
Graafika sätted mitme graafikakaardiga (videokaardiga) süsteemide jaoks:


Settings äpis on nüüd olemas ka uus Graafika seaded (Graphics settings) leht, kus saad valida seda et millist graafikaprotsessorit hakkavad rakendused kasutama, seda juhul kui Sul on multi-GPU süsteem. Nende uute sätete idee seisneb selles et lubada kasutajal endal ise käsitsi määrata seda et millist graafilist protsessorit (GPU-d) hakkab mingi rakendus kasutama, selle asemel, et Windows otsustaks seda teie nimel. Juhul kui need seaded on õigesti konfigureeritud, siis peaksid need aitama parandada süsteemi jõudlust ja optimeerida aku kasutusaega. Nii NVIDIA kui ka AMD omavad selleks omaenda juhtpaneeli, aga see on uus standardne viis, kuidas seda Windowsis endas ise määrata, olenemata sellest et millist graafika riistvara Sa kasutad. Sellel lehel määratud valikud tühistavad (kirjutavad üle) kõik NVIDIA või AMD juhtpaneelide sätted.

Mine 'Settings > System > Display' lehele ja kliki seal paremal Graphics settings lingile:

Graphics settings


Need sätted on kättesaadavad mõlematele nii töölaua (win32) kui ka Microsoft Store rakendustele. Pärast sellel lehel mingi rakenduse (äpi) lisamist, pääsed Sa ligi "Options" lehele, kus võid valida ühe kättesaadavatest valikutest:

- System default: Windows ise otsustab selle et millist graafikaprotsessorit hakkab see rakendus kasutama.
- Power saving: See rakendus, mis kasutab seda valikut, hakkab jooksma selle graafikaprotsessoriga, mis kasutab vähem võimsust. See on tavaliselt integreeritud graafikaprotsessor.
- High performance: Rakendus, mis kasutab seda valikut, jookseb kõige võimsama graafikaprotsessoriga, mis on tavaliselt diskreetne (väline) graafikakaart. Kui Sinu arvutis on nii sisemine kui ka väline graafikakaart (GPU), siis juhul kui Sa valid selle "High performance" valiku, siis kasutab Windows välist graafikakaarti.


Et seda teha, mine 'Settings > System > Display' lehele ja kliki seal paremal Graphics settings lingile - pilt sellest eelpool. Sa võid siin töölaua rakenduste (Classic app) jaoks otsida nupu "Browse" kaudu üles vajaliku .exe faili ja määrata selle et milline graafikaprotsessor peab selle tarkvaraga töötama - pilt.

Microsoft Store äppide (Universal app) jaoks valid teisest rippmenüüst vajaliku äpi ja klikid seejärel nupul Add - pilt.

Kui Sa olid mingi standardse töölaua rakenduse või universaalse äpi välja valinud, siis kliki temale ja seejärel saad nupu Options kaudu tema sätetele ligi - pilt. Tee oma valik ja kliki nupule Save:

Tee oma valik ja kliki nupule Save

Etteotsa
Kaamera väljalülitamine:


Kui Sa ei taha, et rakendused saaksid Sinu veebikaamerat kasutada, siis mine 'Settings > Privacy > Camera' lehele ja lülita see 'Allow access to the camera on this device' vahend nupu Change kaudu välja ("Off"). Pärast seda ei saa Sinu veebikaamerat kasutada ükski vana töölauarakendus ega ka Winows Store äpp. Kuid juhul kui Sa ei kasuta üldse oma kaamerat, siis on mõistlikum ta lisaks eelnevale veel ka kinni katta või siis lahti ühendada:

Kaamera väljalülitamine
Uus 'Focus Assist' asendab selle vana 'Quiet Hours' vahendi:


"Quiet Hours" vahend, mis lubas Sul teatud ajavahemikes keelata teadete ilmumise, on nüüd asendatud "Focus Assist" ("Ärge Mind Häirige") funktsiooniga. Focus Assist lülitatakse teatud situatsioonides automaatselt sisse, näiteks siis kui Sa dubleerid oma ekraani või kui Sa mängid DirectX mänge täisekraani eksklusiivses režiimis. Ta toetab ka teadete mitmesuguseid prioriteete nii et Sa võid lubada kõrge prioriteediga teadete ilmumise ja ajutiselt blokeerida madalama prioriteediga märguannete saabumise. Seega antud vahend lubab Sul ainult olulisele keskenduda ja vähemtähtsate teadete ilmumise ajutiselt ära keelata.

Mine 'Settings > System > Focus assist' lehele ja Sa saad siin määrata omaenda teavitamise prioriteedi ning tunnid, millal see Focus Assist peaks end automaatselt sisse lülitama:

Focus Assist


Sa võid samuti selle Focus Assist vahendi sisse või välja lülitada ka siis kui Sa teed tegumiriba paremas allnurgas märguandeikoonil paremkliki ja kasutad ühte neist "Focus assist" valikutest:

Focus assist valikud...

Etteotsa
Displei ja 'DPI Scaling' valikud:


Sinu displei riistvara info on nüüd kättesaadav 'Settings > System > Display > Advanced display settings' all - pilt.

Windows üritab ise teha nii et ka vanemad rakendused näeksid kõrgetel DPI-ekraanidel head välja, aga nüüd on 'Settings > System > Display > Advanced scaling settings' all lisaks ka uus "Fix scaling for apps" funktsioon. Kui Sa lülitad selle uue funktsiooni siin sisse, siis Windows üritab automaatselt teha nii et vanemad rakendused ei paistaks udused välja. Isegi juhul kui Sa ei lülita seda sätet siin sisse, siis juhul kui Windows tuvastab ekraanil mingi uduse rakenduse, siis väljastab ta "Fix apps that are blurry?" hüpikakna...:

Fix scaling for apps


Sa võid iga programmi jaoks ka ise käsitsi määrata täiendavad DPI skaleerimise parameetrid: teed vajaliku programmi .exe failil või tema töölaua kiirkorraldusel (otseteel) paremkliki ja valid ilmuvast kontekstmenüüst Properties käsu. Seejärel avad "Compatibility" vahelehe ja klikid "Change high DPI settings" nupule:

Change high DPI settings


Märkus: Loe lisaks ka "Windows 10 ja 'DPI Scaling' funktsioon: Ekraanil (displeil) kuvatava sisu ja elementide suuruse muutmine (suurendamine või vähendamine). Ekraani elementide teksti suuruse muutmine. Uduse (ähmase, häguse, laialivalguva) teksti probleemi lahendamine."

Etteotsa
HEIF piltide ja fotode tugi:


Nüüd toetatakse Windows 10 poolt ka HEIF (High Efficiency Image Format) kujutisi ja enam ei ole selleks vaja ühtegi kolmandate osapoolte tarkvara. Apple enda iPhone ja iPad pildistavad nüüd HEIF formaadis pilte ja selliste fotode faililaienditeks on .HEIC. See HEIC on konteinerformaat, mis lubab helid ja kujutised salvestada HEVC formaati kodeeritult. HEIF formaat loob väiksema mahuga ja kõrgema kvaliteediga pildid kui seda vanem JPEG standard. Teisisõnu, HEIF on parem kui seda JPEG.

HEIF saavutab selle tänu täiustatud kokkusurumise (kompressimise) kasutamisele. See uus pildiformaat põhineb High Efficiency Video Compression formaadile (vormingule), mis on tuntud kui HEVC või H.265. Peale selle pakuvad HEIF pildid ka mitmesuguseid funktsioone, mis ei ole JPEG piltide puhul saadaval, näiteks nagu läbipaistvus ja 16-bitine värv. Sa võid HEIF pilte redigeerida: pöörata, kärpida, lisada pealkirja, ülekatte jne. Sellised redigeerimised salvestatakse ilma originaalset pilti muutmata ja Sa võid neid muudatusi hiljem soovi korral ka tühistada.

HEIF või HEIC fotode kasutamise ainsaks puuduseks on ühilduvus. Sa ei saa selliseid pilte vaadata kaugeltki iga tarkvaraga ja neid pilte ei saa ka veebis vaadata: Safari, Chrome, Firefox ja Microsofti Edge brauser ei toeta praegu veel HEIF piltide vaatamist. Google kasutab näiteks omaenda WebP formaati. Praegu võib neid HEIC faile vaadata näiteks järgmiste tarkvaradega:

Windowsis: Näiteks Dropbox, CopyTrans HEIC for Windows, iMazing HEIC Converter, Apowersoft Photo Viewer. (Nüüd lisandub siia ka see Microsoft Store veebsaidist vajalike koodekite allalaadimise tugi ja Sa võid neid HEIC faililaiendiga pilte ka Photos äpis vaadata.).
Mac kompuutris: Näiteks Apple Preview, Apple Photos, Dropbox, iMazing HEIC Converter.
Linux: Dropbox
Veebis: Näiteks Dropbox, Google Photos, Google Drive.
iOS tahvlis: Näiteks Apple iOS, Dropbox, Google Drive, Google Photos.
Android seadmes: Näiteks Dropbox, Simple Soft Alliance Luma: HEIF Viewer and Converter.
Windows Phone: DropboxSeda HEIF pildiformaati kasutab ka Camera äpp siis kui fotod on tehtud uuemate iPhone'idega ja ka Google lisab selle toe oma Android seadmete jaoks.

Kui Sa üritad esimest korda avada HEIF või HEIC faili, siis avatakse Photos äpp ja see äpp juhendab Sind selles et kuidas Microsoft Store lehelt need vajalikud koodekid alla laadida ning installeerida. Kliki Photos äpis esmalt sellele "Download codecs at Microsoft Store" lingile jne...:

Download codecs at Microsoft Store


Pärast nende koodekite installeerimist näed Sa neid kujutisi Photos äpis normaalselt ja File Explorer'isse ilmuvad ka nende kujutiste pisipildid ning metaandmed.

Etteotsa
Keelepaketid saab kätte Windows Store kaudu:


Keelepakette (Language packs) edastatakse nüüd Windows Store kaudu ja Sa võid neid juurde installeerida kas valides paketi otse Windows Store's või siis teed seda 'Settings > Time & Language > Region & language' ekraani kaudu, mis on nüüdseks ümber tehtud:

Keelepakette (Language packs) edastatakse nüüd Windows Store kaudu


Otsi vajalik keel üles ja kliki nupule Next - pilt.


Märkus: Loe lisaks ka "Windows 10 süsteemis kuvakeelte (ekraanikeelte) kasutamine: Uute keelte lisamine, installeerimine ja nende vahel lennult ümberlülitumine. Kuvakeelte süsteemist lõplik eemaldamine - uninstallimine."

Etteotsa
Lisaks veel mõned väiksemad muudatused:


On ka terve rida väksemaid täiendusi, millest pole siin mõtet pikemalt kirjutada, toon siin näiteks vaid osa neist:


1. Emoji lisamise täiustused: See emoji klaviatuur (emoji paneel), mis on ligipääsetav Windows+. või siis Windows+; klahvikombinatsiooniga, ei sulgu enam automaatselt pärast mingi emotikoni valimist ja seega Sa võid neid emotikone kohe mitu korda järjest sisestada. Et seda emoji klaviatuuri sulgeda, vajuta ESC klahvi või sulge ta "x" nupu kaudu.

emoji klaviatuur


2. Automaatselt startivate rakenduste haldamine: Nüüd saad hallata neid ka 'Settings > Apps > Startup' lehe kaudu. Varem sai seda teha ainult Task Manager'i aknas.

Automaatselt startivate rakenduste haldamine


3. Rakenduse seadetele kiire ligipääs: Sa võid nüüd Start Menüüs teha mingi äpi plaadil või kiirkorraldusel paremkliki ja valida More > App settings käsu, et avada kiiresti vastav sätete leht tolles Settings äpis - pilt.


4. Windows Update vahend blokeerib nüüd unerežiimi (Sleep mode): Kui Sinu kompuuter on lülitatud seinast tulevasse vooluvõrku, siis Windows Update vahend takistab kompuutri unerežiimi minemast ja seda kuni kaheks tunniks, et Sinu süsteemi saaks värskenda juhul kui see vajalik on. See suurendab tõenäosust, et värskendamine lõpetatakse siis kui Sa ei kasuta oma kompuutrit.


5. Paroolide taastamine kohalike ehk lokaalsete kontode jaoks: Sa võid lokaalse konto jaoks määrata turvaküsimused ja Sa saad nendele küsimustele vastata süsteemi sisselogimise ekraanis, et oma arvutile ligi pääseda juhul kui Sa unustasid oma kohaliku konto parooli. Et neid turvaküsimusi määrata, mine oma lokaalse konto all 'Settings > Accounts > Sign-in Options' lehele / alamkategooriasse ja kliki seal paremal 'Update your security questions' lingile. (Sa pead määrama vastused KOLME turvaküsimuse jaoks ja need meelde jätma või turvalisse kohta peitma.)

Update your security questions


Loe ka lisaks:

* "Windows 10 operatsioonisüsteemis uue lokaalse piiratud õigustega standardse kasutajakonto loomine. Tavakasutaja (Standard User) konto all administraatori õigusi nõudvate ülesannete täitmine. Olemasolevate kasutajakontode kustutamine (süsteemist eemaldamine)."

* "Windows 10 süsteemis Microsofti kasutajakontolt ümberlülitumine (üleminek) administraatori õigustega lokaalsele kasutajakontole. [Microsofti Kasutajakontolt (Microsoft Account) —> Lokaalsele Kasutajakontole (Local Account).]"

* "Kui Sa unustasid parooli: 1) Microsofti kasutajakonto (Microsoft Account) parooli resettimine. 2) Administraatori õigustega kasutajakonto abil lokaalsete kasutajakontode paroolide resettimine. (Kehtib ka Windows 7 ja Windows 8/8.1 opsüsteemide suhtes.)"

* "Kui Sa unustasid oma lokaalse kasutajakonto parooli, mida teha? Windows 10 süsteemis lokaalse parooli resettimine ja selle asemele uue parooli loomine—'Password Reset Disk' vahendi abil. (Kehtib ka Windows 7 ja Windows 8/8.1 opsüsteemide suhtes.)"

* "Kui Sa unustasid ka oma lokaalse 'administraatori' kasutajakonto parooli ja Sa ei saa enam süsteemi sisse logida. Kui Sul ei õnnestu oma Microsofti kasutajakonto parooli ka onlainis resettida ja Sa ei saa enda failidele ligi. (Loome uue lokaalse 'administraatori' kasutajakonto ja pääseme sellega süsteemi sisse ning seda ilma ühegi kolmanda osapoole tarkvara abita.)"6. Sa võid käsitsikirjutamiseks valida ka mingi muu fondi: Windows 10 sisaldab puutetundlikku klaviatuuri jaoks spetsiaalset režiimi, mis muudab selle käsitsikirja paneeliks. Käsitsikirja paneel on vajalik siis kui Sinu seade tuleb koos puutepliiatsi (pliiatsi, digipliiatsi, stiilusega). Nüüd on võimalik ka selle käsitsikirja paneeli fonti muuta: Mine 'Settings > Devices > Pen & Windows Ink' lehele ja vali seal paremal mingi muu font:

Sa võid käsitsikirjutamiseks valida ka mingi muu fondi


7. Sisseehitatud Käsitsikirja paneel (Handwriting panel): Sa võid nüüd koputada tänapäevasele tekstiväljale (näiteks Settings äpis), mille peale ilmub see käsitsikirja paneel ja Sa võid otse sinna tekstiväljale kirjutada käsitsi või digipliiatsiga oma teksti.

PS! Loe lisaks: "Sisestamise täiustamine: Uus Emoji paneel. Uus XAML-põhine puutetundlik klaviatuur koos ühe-käe puutetundliku klaviatuuri ja uue XAML-põhise käsitsikirja paneeliga."


8. Sa võid nüüd Windows Hello autentimist juhtida otse Lukustusekraani (Lock Screen) kaudu: Sa võid Windows Hello Face, Fingerprint või PIN sisselogimist seadistada otse süsteemi sisselogimise ekraani kaudu, klikkides allpool ("Sign-in options" all) sellele "Windows Hello" nupule.

9. Windows varjab nüüd kerimisribad automaatselt: Uutes UWP äppides ja ka mujal varjatakse automaatselt nende kerimisribad, aga see ei sobi mõnele kasutajale. Et seda kerimisribade automaatset varjamist tühistada, mine 'Settings > Ease of Access > Display' lehele ja lülita paremal see 'Automatically hide scroll bars in Windows' lüliti välja (Off).

Automatically hide scroll bars in Windows


10. Vana 'Disk Cleanup' vahendi funktsioonid on nüüd lisatud ka Settings äpi alla: Windowsi Disk Cleanup vahendi funktsioonid on nüüd kättesaadavad ka seal Settings äpis. Mine 'Settings > System > Storage' lehele ja kliki seal paremal 'Free up space now' lingile:

Free up space now

Etteotsa
Olulisemad asjad, mis on Windows 10 'April 2018 Update' versioonist eemaldatud:


* File Explorer'ist, Control Panel'ist ja Troubleshoot menüüst eemaldati HomeGroup vahend.
* Control Panel'ist eemaldati keelte juhtimine ja Sa võid oma keeli nüüd muuta ainult Settings äpis.

* XPS Viewer: Kui Sul oli see XPS Viewer juba olemas ja kui Sa läksid üle Windows 10, version 1803 versioonile, siis ei ole sellega seoses midagi muutunud - Sul on see XPS Viewer endiselt olemas. Aga juhul kui Sa installeerid Windows 10, version 1803 operatsioonisüsteemi uude seadmesse või teed tema puhta installi, siis võid soovi korral selle XPS Viewer'i installeerida tagasi Settings äpi kaudu ('Settings > Apps > Apps & features' lehe ja tema parempoolses paanis oleva "Manage optional features" lingi kaudu):

Manage optional features


* Windows Help Viewer (WinHlp32.exe) - ka seda ei toetata enam.
* Ka Phone Companion äpp on nüüd kadunud. Selle asemel võid nüüd kasutada Settings äpi Phone kategooriat, mis sisaldab ka kõiki Phone Companion vahendeid.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)