'April 2018 Update' suur värskendus

Win 10 logo Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803) suur värskendus

 

 

 

 

 

Kuni siiamaani oli välja lastud neli suurt Windows 10 värskendust (Win 10 uut versiooni) ja nendeks olid:

* Windows 10 'Fall Update' ehk 'November Update' (Windows 10 Version 1511, koodinimega "Threshold 2") suur värskendus.

* Windows 10 'Anniversary Update' (Windows 10 Version 1607, koodinimega "Redstone 1" / "RS1") suur värskendus. Sellega alustati Windows 10 uue 'Redstone' värskenduse haru arendamist.

* Windows 10 'Creators Update' (Windows 10 Version 1703, "Redstone 2" / "RS2") suur värskendus ilmus siis aprillis 2017 ja see uus tasuta värskendatud operatsioonisüsteem sai oma nimeks Windows 10 Version 1703.

* Windows 10 'Fall Creators Update' (Windows 10 Version 1709, koodinimega "Redstone 3" / "RS3"): See suur värskendus ilmus välja 17. oktoobril 2017.

* Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803, koodinimega "Redstone 4" / "RS4"): See viies Win 10 suur värskendus ilmub siis välja alates 30. aprillist 2018 ja sellest tulebki siin edaspidi juttu.


Praegu ja ka tulevikus lastakse igal aastal välja 2 suurt funktsioonivärskendust ("Feature Update"): üks selline suur värskendus lastakse välja Märtsikuus (või Aprillikuus) ja teine Septembrikuus (või Oktoobrikuus) igal aastal. Nende uute suurte värskenduste levitamine hakkab kestma umbes 2-3 kuud, aga mõnel juhul palju-palju kauemgi ja nende uute Windowws 10 versioonide tugi kestab 1,5 aastat.

Windowsi tulevaste suurte värskenduste installeerimiseks kulub rohkem aega, aga kasutajale tundub, et see käib märksa kiiremini. Kompuutri ümberlaadimise etapis kulub selleks edaspidi umbes pool tundi. Tänu sellele uuele värskendamise protsessile, peaks neid seisakuid märksa vähem tulema. Installeerimise protsess on kahte ossa jagatud: "online" osa, mille käigus on Sinu arvuti endiselt kasutatav ja "offline" osa, mis algab pärast kompuutri restarti ning kus Sa pead ootama - loenduri % jookseb...

Varem kulus näiteks 'Creators Update' installeerimise "offline" etapis keskmiselt 82 minutit. Järgmise 'Fall Creators Update' värskenduse install vähendas seda aega kuni 51 minutini ja antud suure värskenduse, mis ilmub välja 2018 aprillis, installiks kulub umbes 30 minutit. Värskendamise "online" etapp võtab nüüd küll rohkem aega, aga sel ajal toimub vähemtähtsam tegevus ja Sa võid sel ajal oma arvutit edasi kasutada - kuni arvuti restardini.Kuidas selle Windows 10 'Fall Creators Update' väljalaske kättesaamine toimuma hakkab?

Nii nagu ka varasemate Win 10 suurte värskenduste puhul, hakatakse ka Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803) suurt värskendust etappide kaupa levitama - sujuvalt. Kui April 2018 Update ilmub kõikide kasutajate jaoks välja, siis toimetatakse ta kohale väga kontrollitud viisil, veendudes, et kohaletoimetamise süsteemid ei oleks üle koormatud ja et ei tekiks ka muid probleeme ning seda just riistvara ja draiverite osas. Mõni kasutaja saab selle suure värskenduse kätte alles paari-kolme kuu mõõdudes ja seda juhul kui tema arvuti ning süsteem ei vasta veel teatud tingimustele.

Alltoodud pilt näitab seda et see suur värskendus on kasutaja arvutisse juba alla laetud ja tema "online" installeerimise etapp lõpetatud ning nüüd ootab ta kompuutri restarti, et seda installeerimist "offline" režiimias jätkata:

Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803)
!!! Alates 30.04.2018 saavad selle suure värskenduse esmalt kätte suhteliselt väike grupp kasutajaid, aga kannatamatud soovijad võivad ta ka ise käsitsi installeerida. Vanemate ja probleemsete kompuutrite puhul on võimalus ka selle suure värskenduse allalaadimise ning installeerimise edasilükkamine, ootad kuni Microsoft lahendab kõik antud värskenduse installeerimisega ilmnenud uued probleemid ära ja alles siis lubad ka oma süsteemi värskendamise - seda saavad teha ainult Windows 10 Pro versiooni jooksutajad. Seega lõppkasutaja jaoks on selle Windows 10 'April 2018 Update' väljailmumisel üsna lihtsad valikud... - loe sellest kindlasti edasi sealt ja seejärel tule siia tagasi.
Kui Sul on see April 2018 Update juba installeeritud ja kui Sa sisestad nüüd Run dialoogiakna (avad selle Win+R klahvikombinatsiooniga) käsuviibale winver käsu, siis näedki, et Sul on see April 2018 Update juba olemas - pilt.

Etteotsa


Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803) operatsioonisüsteemiga tulevad siis kaasa järgmised muudatused ja täiendused:Fluent disain:


Seda uut disaini keelt, mille nimeks on "Microsoft Fluent Design System" ehk lihtsalt Fluent Design, arendatakse ikka pidevalt edasi ja selle uusi elemente ilmub aina juurde. Kardinaalseid muudatusi antud suure värskendusega ei ole ses osas küll tehtud, aga olemasolevad täiendused pakuvad pisikest rõõmu. Näiteks Settings äpp sai poolläbipaistva küljemneüü:

Fluent Design


Sa võid neid Fluent Design System keele elemente (näiteks Acrylic) leida tegumiribal, Reveal efekte Start Menüüs, Calendar äpi väljaujuvates aknakestes, ka selle äpi kasutajaliidese muudes oblastites (pilt) jne...

Varsti saavad arendajad lisada Fluent Design'i elemente ka standardsetele töölaua rakendustele (Win32 rakendustele).

Märkus: Sellest Fluent disainist võid rohkem lugeda sealt.

Etteotsa
Uus "Timeline" ("Ajajoon" või "Ajakava") vahend näitab kõigi Sinu seadmete varasemate toimingute nimekirja:


Uus Timeline — see on visuaalne ajajoon, mis on ligipääsetav virtuaalsete töölaudade kaudu. See ajajoon lubab "ajas tagasi pöörduda", et leida üles see, mille kallal me kunagi varem töötasime — failid, rakendused / äpid ja veebsaidid on nüüd siitkaudu ligipääsetavad. See Ajajoon vahend aitab vastata küsimusele: mille kallal ma täna või eile või üleeile või viimase 30 päeva jooksul töötasin? See mugav vahend võimaldab Sul jälgida seda et milliste dokumentidega või veebsaitidega Sa olid viimaste nädalate jooksul töötanud, organiseerides need dokumentide kogumikeks ja kustkaudu Sa võid siis avada ning jätkata oma poolelijäänud tööd. Timeline vahend täiendab "Task View" funktsiooni varasemate toimingutega, mis Sa olid oma arvutis eelnevalt teinud. See uus Timeline funktsioon aitab Sind "üle viia" minevikku ja ei ole tähtis, et kas Sa töötasid oma failidega täna, nädal või mõned nädalad tagasi. Timeline näitab Sinu toiminguid praegu kuni 30 päeva tagasi, aga see aeg võib edaspidi pikeneda. Kui Sa klikid all tegumiribal vasemal sellele "Task View" ikoonile (pilt) või siis vajutad Windows+Tab klahvikombinatsiooni, siis Sa näed uues ekraanis oma toiminguid järgmiselt:

* Sa näed oma antud momendil avatud aknaid ja dokumente - ajajoone "Now" oblastis;
* Sa näed oma tänase päeva varasemaid tegevusi "Earlier Today" oblastis;
* Ja Sa näed enda varasemaid toiminguid kuni 30 päeva tagasi - pilt.


Selle uue funktsiooni eesmärk on hõlbustada Sinu nende "tegevuste" jätkamist, millega Sa olid varem tegelenud. Need varasemad tegevused isegi sünkroniseeritakse Sinu teiste seadmetega ja Sa võid oma toiminguid jätkata teisel seadmel. Seega, see mugav visuaalse ülevaate vahend töötab mitte ainult konkreetses Windows 10 seadmes vaid ka kõikides muudes kasutaja seadmetes ja seda isegi iOS ning Android seadmetes. Ühesõnaga Timeline vahend lubab Sinu sisu ja tegevusi siirdada sujuvalt ühest seadmest teise ning seda Microsoft Graph abiga.

Kokkuvõttes, Timeline on meile juba varasemast tuttava Task View (virtuaalsete töölaudade) vahendi võimas laiendus.


Ka Cortana avab selle varasemate tegevuste loendi...; allpool siis pilt teise Windows 10 kompuutri Timeline vahendi sünkroonitud ekraanist:

Pilt teise Windows 10 kompuutri Timeline sünkroonitud ekraanist


Sa võid mingil varasemal tegevusel teha paremkliki ja avaneva kontekstmenüü kaudu eemaldada antud toimingu loetelust (käsuga "Remove") või kustutada antud päeva või tunni kõik tegevused (käsuga "Clear...").


See Timeline (Ajajoon või Ajakava) vahend toetab praegu järgmisi tegevusi:

* Neid tegevusi, mis hõlmavad standardseid Office äppe (Word, PowerPoint, Excel jne); Office rakendused ilmuvad sinna Ajajoonde ainult sel juhul kui Sa salvestasid oma dokumendid või kui Sul oli see automaatne salvestamine lubatud.
* Sa näed tegevusi, mis on seotud modernsete Universal Windows Platform (UWP) Store äppidega.
* Toetatakse ka veebilehti, mida Sa vaatasid Microsoft Edge brauseris.
* Sa näed artikleid mida Sa lugesid rakendustes, näiteks nagu News äpp, mis on ka Windows 10 süsteemis olemas.
* Sa näed seal ajajoones ka kõiki faile, mis Sa avasid File Explorer'i kaudu.
* Ka arendajad võivad oma äppidele lisada võimaluse nende ilmumiseks sinna Timeline ekraani.
* Uuendatud! Microsoft lasi nüüd Chrome brauseri jaoks välja ametliku "Web Activities" laienduse, mis lisab nüüd ka Google Chrome brauserile selle Windows 10 Timeline toe.


Selle uue Timeline funktsiooni võid sisse lülitada järgmisel teel:

* Sa pead töötama Microsofti konto alla (mitte lokaalse kontoga).

* Mine 'Settings > Privacy > Activity history' lehele ja lülita paremas paanis see "Let Windows collect my activities from this PC" valik sisse (pane sinna ruutu linnuke). Seejärel lülita "Show activities from accounts" sektsioonis selle kasutaja email konto sisse, kelle varasemaid toiminguid Sa tahad selles Timeline ekraanis näha. Kui Sa tahad seda Ajajoont ka oma teiste Windows 10 seadmetega sünkida, siis aktiveeri siin ka see "Let Windows sync my activities from this PC to the cloud" valik:

Mine 'Settings > Privacy > Activity history' lehele...


Uuendatud! Windows 10 'October 2018 Update' (Windows 10 Version 1809) süsteemis näed Sa seal aga natuke muudetud pilti:

Windows 10 Version 1809


* Seejärel sulge Settings äpp ja pöördu töölauale tagasi. Kliki all tegumiribal vasemal sellele Task View nupule ja Sulle ilmubki Timeline ekraan. (Märkus: Sa pead esialgu mõnda aega ootama ja töötama, et Timeline jõuaks Sinu toiminguid koguda...)


Kui Sa tahad seda Timeline vahendit välja lülitada ja lõpetada enda igasuguste toimingute kohta käiva info kogumise, siis tee järgmist:

* Mine jälle sinna 'Settings > Privacy > Activity history' alamkategooriasse / lehele;
* Korista paremal "Let Windows collect my activities from this PC" ruudust see linnuke ära;
* Lülita kõik Microsofti kontod, mis ilmuvad seal selle "Show activities from accounts" pealkirja alla, välja ("Off").
* Et eemaldada kõik juba olemasolevad toimingud, kliki "Clear activity history" all sellele Clear nupule.


Veel mõned pildid sellest Timeline (Ajajoon) vahendist:

- Dokumendil tehti paremklõps ja selle peale ilmus tema kontekstmenüü - pilt.
- Ühel varasemal toimingul (Edge brauseril) tehti paremklikk ja selle peale ilmus teiste käskudega hüpikmenüü:

Ühel varasemal toimingul (Edge brauseril) tehti paremklikk ja selle peale ilmus teiste käskudega hüpikmenüü


- Ja veel üks pilt.

Etteotsa
Uus “Nearby Sharing” vahend kindlustab lihtsa traadita failide jagamise ehk ühiskasutamise:


Seda uut vahendit tuntakse ka "Near Share" nime all. See uus vahend nõuab Bluetooth tuge ja sisselülitamist. Ta kasutab seega Bluetooth ja WiFi võimalusi, mis lubab lähedalasuvate kompuutrite vahel faile vahetada. Kui Sa klikid suvalises rakenduses "Share" ("Jaga") nupule, siis ilmuvad kõik läheduses asuvad Win 10 seadmed, kus on see Nearby Sharing funktsioon sisse lülitatud, sinna Share aknakese loetellu. Seejärel kliki ühele neist seadmetest ja Sa võid sellega sisu jagada - traadita teel, st juhtmeteta võrgus.

See uus funktsioon töötab iga äpiga, kus on see "Share" tugi olemas, näiteks Edge brauseris linkide jagamiseks, File Explorer'is juhtmevabalt failide jagamiseks või Photos äpis fotode jagamiseks.

Et seda Near Share vahendit kasutada, veendu selles et ta oleks Sul Action Center'is (Tegevuskeskuses) sisse lülitatud ("ON"):

Et seda Near Share vahendit kasutada, veendu selles et ta oleks Sul Action Center'is sisse lülitatud


Kui seda "Nearby sharing" vahendi ikooni pole seal Tegevuskeskuses näha, siis lülita ta Settings > System > Notifications & actions all sisse ("On") - pilt.

Näide selle uue "Nearby sharing" vahendi kasutamisest ja seda Photos äpiga:

* Tee Photos äpis sobival pildil paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst 'Share' käsk - pilt.

* Juhul kui Sul ei ole see Nearby sharing vahend Settings äpis veel aktiveeritud, siis kliki järgmises aknas 'Tap to turn on nearby sharing' nupule - pilt.

* Lülita Settings äpis paremal need kaks lülitit sisse ("On"):

Lülita Settings äpis paremal need kaks lülitit sisse ("On")


* Seejärel näed 'Share' aknas läheduses asuvate teiste kompuutrite ikoone, kliki neist vajalikule ikoonile:

Seejärel näed 'Share' aknas läheduses asuvate teiste kompuutrite ikoone, kliki neist vajalikule ikoonile


* Seejärel ilmub Sinu kompuutri paremasse allanurka vastav teade, mis teatab, et Sul tuleb natuke oodata kuni teine (sihtkompuuter) aksepteerib selle pildi jagamist (st vastuvõtmise) - pilt.

* Nüüd vaata oma teise ehk sihtkompuutri ekraanile ja Sa näed seal töölaua paremas allnurgas samuti vastavat teadet, kus kliki Open nupule, et seda pilti seal avada (või alla laadida):

Open


Ja lõpuks File Explorer'i kaudu ühe faili jagamise näide:

* Otsi vajalik fail välja, tee sellel paremklõps ja vali kontekstmenüüst 'Share' käsk - pilt.

* Seejärel kliki teises ehk sihtkompuutris kas Save või Save & Open nupule:

Seejärel kliki teises ehk sihtkompuutris kas Save või Save & Open nupule

Etteotsa
Vahemärkus: Mis on Bluetooth ja kuidas seda oma kompuutrisse saada?


Mis on Bluetooth?

Bluetooth on TRAADITA RAADIOSIDE standard, mis on ette nähtud kommunikatsiooniks lühikeste vahemaade ja eri tüüpi seadmete vahel. Bluetooth tehnoloogia kasutab sedasama 2.4 GHz sagedust, mida ka traadita 802.11b ja 802.11g standardid teevad, aga ta kasutab palju vähem energiat. See põhjustab märksa lühema diapasooni ja aeglasema andmete edastamiskiiruse.


"Bluetooth" oli Bluetooth Special Interest Group (SIG) organisatsiooni koodinimeks, siis kui ta esmakordselt loodi. See nimi oli inspireeritud 10. sajandi Taani kuningas Harald Blåtand'ist - või Harold Bluetooth inglise keeles. Ta oli esimene kuningas, kes ühendas omavahel sõdivad hõimud nendel aladel, milledeks on praegune Taani, Norra ja Rootsi.

On olemas kolme tüüpi Bluetooth raadiosaatjaid: Class 1, Class 2 ja Class 3. Klass 1 on kasutuses tööstuskeskkonnas ja see töötab kuni 100 meetri (300 jala / feet) ulatuses ja ta kasutab suhteliselt vähe energiat (100 mW). Klass 2 Bluetooth raadioside on kõige laialdasemalt kasutuses, ta kasutab ainult 2.5 mW energiat ja ta töötab kuni 10 meetri (33 jala) ulatuses. Klass 3 kasutab 1mW energiat ja ta töötab 1 meetri (3.3 jala) ulatuses.

Seda tehnoloogiat kasutavad paljud seadmed. Kõige rohkem kasutatakse Bluetooth tehnoloogiat just nutitelefonide puhul, mis võimaldab neil suhelda kompuutrite, telerite ja muude seadmetega, näiteks Bluetooth kõrvaklappidega. Bluetooth tehnoloogiat kasutatakse seega Bluetooth hiirte, Bluetooth klaviatuuride, Bluetooth kõrvaklappide, Bluetooth printerite, Bluetooth kõlarite ja muude Bluetooth seadmete puhul. Bluetooth tehnoloogia sobib väga hästi ka näiteks sülearvuti või muu portatiivse kompuutri traadita ühendamiseks lauakompuutriga. Enamik kaasaegseid seadmeid kasutavad Bluetooth 3.0 ja Bluetooth 4.0 (4.1 või 4.2) versioone. 2016. a. ilmus ka Bluetooth 5 versioon ja nagu ka Bluetooth 4.2, keskendub see peamiselt IoT (Internet of Things) seadmetele uute funktsioonide lisamisele, aga selline Bluetooth ühendus kasutab ka vähem energiat, ta on kiirem ja ta võib andmeid kanda üle kuni 240 meetri kaugusele.

Märkus: Teist tüüpi juhtmevabade ehk juhtmeta ehk traadita hiirte, klaviatuuride jms seadmete puhul, mis ei ole Bluetooth võimelised, tuleb nende töölepanemiseks ehk kompuutriga püsisuhte loomiseks kasutada lisaks ka spetsiaalset USB vastuvõtjat (ressiiverit), mis on pakendis juba kaasa antud ja mis tuleb siis arvuti vabasse USB pessa torgata. On olemas ka sellised vastuvõtjad / ressiiverid, mis suhtlevad korraga mitme välisseadmega, näiteks Logitech Unifying Receiver, millega saab ühel ajal kasutada kuni kuut sama firma välisseadet (Logitech Unifying logoga seadet) - pilt.


Kuidas seda Bluetooth'i oma kompuutrisse saada?

Igas nutitelefonis ja kõikides kaasaegsetes tahvelarvutites ning sülearvutites ja ka muudes mobiilsetes kompuutrites on see sisseehitatud Bluetooth tugi juba olemas. Ka natuke kallimates ja kaasaegsemates lauaarvutites võib see Bluetooth tugi juba olemas olla. Juhul kui Sinu lauaarvutis seda sisseehitatud Bluetooth'i ei ole, siis osta pisike Bluetooth USB adapter (vastuvõtja), mille torkad siis lauakompuutri vabasse USB pessa.


Loe sellest rohkem sealt.

EtteotsaBluetooth seadmete kiire paaritamine (pairing):


Uus "Quick Pair" vahend lubab Sul nüüd Bluetooth seadme lihtsamini oma kompuutriga ühendada ehk paaritada. Sa ei pea selleks isegi enam sinna Settings äppi minema. Aseta see paaritamisrežiimis olev Bluetooth seade lihtsalt oma kompuutri lähedusse ja Sa näed ekraani paremas allnurgas teadet, mis palub Sul see seade paaritada - kliki seal nupule "Connect":

Connect


Sa võid Bluetooth'i sisse (või välja lülitada) ka Settings äpi kaudu: Ava Settings äpp Start Menüü kaudu (või vajuta Windows + I klahvikombinatsiooni). Seejärel mine 'Devices > Bluetooth & other devices' lehele ja lülita paremal see Bluetooth sisse (On) ning Sa võid nüüd kasutada kõiki seadmeid, mis kasutavad Bluetooth tehnoloogiat. Juhul kui Sinu Bluetooth seadet ei avastata automaatselt, siis mine Settings äpis sinnasamasse 'Devices > Bluetooth & other devices' lehele ja kliki seal paremal üleval Add Bluetooth or other device nupule ning tegutse vastavalt juhistele edasi - pilt.

Näide Bluetooth kõrvaklappide käsitsi ühendamisest ja paaritamisest:

* Mine Settings äpis 'Devices > Bluetooth & other devices' lehele ja kliki seal paremal üleval Add Bluetooth or other device nupule - pilt.

* Kliki ilmuvas aknas kõige ülemisele 'Bluetooth' lingile - pilt.

* Nüüd oota natuke kuni Sinu Bluetooth seade (või seadmed) ilmuvad sinna loetellu, antud juhul on siin tegemist Bluetooth kõrvaklappidega. Kliki sellele seadmele - pilt.

* Seejärel oota kuni see ühendamine lõpetatakse - pilt.

* Kui kõik õnnestus, siis teatatakse Sulle seda et antud seade on kasutamiseks valmis ja kliki all nupule Done - pilt. Vastav teade ilmub ka ekraani paremasse allanurka:

Vastav teade ilmub ka ekraani paremasse allanurka


* Sa näed oma kompuutriga ühendatud ja paaritatud Bluetooth seadet ka siis kui Sa avad selle Tegevuskeskuse - pilt.

See ühendatud Bluetooth seade ilmub ka sinna Settings äpi seadmete loetellu - pilt.


Märkus: Kui Sinu masinas on Bluetooth tugi olemas ja ta on ka Settings äpis aktiveeritud, siis juhul kui Sinu kompuutriga ei ole antud momendil ühtegi Bluetooth seadet ühendatud, siis näed Tegevuskeskuses küll Bluetooth ikooni, aga sellel on ainult "Not connected" kiri - pilt.

Etteotsa
'Diagnostic Data Viewer' vahend näitab Sulle aga seda et mida Windows saadab Microsoftile:


Microsoft üritab Sinu seadmete andmete sellist edasisaatmist võimalikult läbipaistvamaks teha. See uus "Diagnostic Data Viewer" äpp näitab Sulle puhtas tekstis seda et millist diagnostilist & telemeetrilist teavet Sinu seadmest Microsoftile edastatakse. Ta näitab Sulle isegi antud spetsiifilise seadme riistvara kogu infot, mis on Microsofti pilve salvestatud.

Märkus: Telemeetria andmed on anonüümsed ja triviaalsed. Telemeetria kogumine ei ole ainult Microsofti rida vaid see on kogu tarkvaratööstuse suundumus, mis kogub ja analüüsib andmeid, et tulevikus täiendusi ning parandusi teha. Telemeetria koosneb põhiliselt süsteemi veateadetest, seadme konfiguratsioonist, vigadeta töötamise ajast, installeeritud äppidest ja draiveritest.


Et seda vahendit kasutada, tee järgmist:

* Mine 'Settings > Privacy > Diagnostics & feedback' lehele ja lülita seal paremal "Diagnostic data viewer" sektsioonis see lüliti sisse, asendisse "On". Seejärel kliki sealsamas "Diagnostic Data Viewer" nupule, et minna Microsoft Store veebsaiti ja laadida sealt see Diagnostic Data Viewer rakendus alla - pilt.

* Kliki Store veebsaidis nupule Install - pilt.

* Kliki nupule Launch - pilt.

* Ja Sulle käivitatakse see Diagnostic Data Viewer tarkvara. Sa näed esmalt seal vasemal sündmuste loetelu ja paremal tühja paani. Märgista vasemal mingi sündmus ja paremale poole ilmuvad antud sündmuse detailid - pilt.

* Vasemal avati "Menu" nupu kaudu ka antud äpi menüü. Sa võid siin detailide menüüs filtreerida diagnostika sündmuse kategooriaid - Basic või Full lüliti, pluss kategooriate valik. Sa leiad nendest kategooriatest rohkem infot seal. Sa võid üleval asuva Search kasti kaudu otsida kõiki diagnostika sündmuse andmeid:

Vasemal avati "Menu" nupu kaudu ka antud äpi menüü.Diagnostic Data Viewer äpi uninstallimine:

Andmete vaatamise sisselülitamine hõivab tervelt kuni 1GB Sinu süsteemiketta ruumi. Kui Sa vahepeal ei kasuta seda äppi, siis lülita see diagnostika andmete kogumise vaatamine ajutiselt välja: Mine jälle sinna 'Settings > Privacy > Diagnostics & feedback' lehele ja lülita seal paremal "Diagnostic data viewer" sektsioonis see lüliti välja, asendisse "Off".

Kui Sa ei taha seda Diagnostic Data Viewer äppi enma üldse kasutada, siis eemalda see vahend süsteemist:

* Ava Start Menüü, tee seal Diagnostic Data Viewer'il paremklikk ja vali Uninstall käsk - pilt.

* Mine uuesti 'Settings > Privacy > Diagnostics & feedback' lehele ja lülita seal paremal "Diagnostic data viewer" sektsioonis see lüliti välja, asendisse "Off". Kliki seal allpool "Delete diagnostic data" sektsioonis nupule Delete - pilt.


PS! Loe lisaks ka: "Windows 10 ja Sinu illusoorne privaatsus—suur paanika ja kasutu lärm! Kas Microsoft ja Windows 10 varastavad Sinu personaalset infot?"

Etteotsa
'Windows Store veebsaidi uued progressiivsed veebirakendused (Progressive Web Apps | PWA-d):


Microsoft Edge veebibrauser lubab nüüd ka Progressiivsed Veebirakendusi (PWA'si) jooksutada. See on põhiliselt uus standard veebirakenduste jaoks, mis käituvad nüüd nagu töölaua rakendusedki. Iga selline äpp saab omaenda akna ja tegumirea kiirkorralduse / otsetee, ta võib joosta offline režiimis ja saata ka teateid. Google, Mozilla ja Microsoft kõik nad toetavad PWA-sid.
Microsoft pakub neid Progressiivseid Veebirakendusi oma poes ja Sa võid neid Store veebsaidist alla laadida ning installeerida. (Tulevikus saab neid ka otse Microsoft Edge brauseri kaudu installeerida.)

Loe nendest "Progressiivsetest Veebirakendustest" rohkem sealt.
TURVALISUS. 'Windows Security' äpp ja 'Microsoft Defender Application Guard' (WDAG) vahend:'Windows Security' (endine 'Windows Defender Security Center') äpp:

See endine 'Windows Defender Security Center' sai nüüd endale uue nime ja selleks on Windows Security. Nüüd tehti selles äpis ka üsna palju muudatusi ja loe sellest edasi sealt.


'Microsoft Defender Application Guard' (WDAG) vahend:

Need, kes jooksutavad Windows 10 Pro versiooni, saavad nüüd kasutada ka Edge brauseri spetsiaalset versiooni, mis on ette nähtud just Sinu onlainis viibimise suuremaks kaitsmiseks - selle nimi on nüüd Microsoft Defender Application Guard (või WDAG). WDAG oli algselt välja töötatud ainult Windows 10 Enterprise versiooni jaoks, aga nüüd on ta kättesaadav ka Windows 10 Pro kasutajatele.

WDAG töötab täiuslikumas liivakasti režiimis, kasutades Sinu kompuutri virtualiseerimise võimalust, et sellega elimineerida pahavara väljumist veebibrauserist. Windows loob sellega põhimõtteliselt väikse "virtuaalse" operatsioonisüsteemi ja veebibrauseri iga avatud WDAG vahekaardi (tab'i) jaoks ning isoleerib selle Sinu ülejäänud kompuutri osast. Isegi juhul kui pahavara suudabki brauseri vahekaardi ära rikkuda, jääb Sinu ülejäänud osa kompuutrist puutumata.

WDAG nõuab oma tööks kahte elementi: Windows 10 Pro (& 'April 2018 Update' või uuemat funktsioonivärskendust) ja samuti ka 64-bit Hyper-V võimelist protsessorit. Üldiselt enamik kuuenda-, seitsmenda- ja kaheksanda-põlvkonna Intel Core protsessorid omavad seda võimalust ning ka paljud AMD64 kiibid omavad sedasama. Sa ei pea seda ise uurima, sest kui need mõlemad elemendid on Sinu kompuutris olemas, siis hakkab see WDAG ka tööle. Kui Sa tahad teda proovida, sii tee järgmist:

- Ava 'Control Panel\Programs\Programs and Features' ja kliki vasemas paanis 'Turn Windows features on and off' lingile - pilt. (Sa võid selle avada ka nii et sisestad tegumiriba otsingukasti sõnad windows features ja vajutad ENTER.)

Märkus: Sa võid selle WDAG'i installeerimist alustada nüüd ka otse 'Windows Security' äpi kaudu - pilt.


- Keri allapoole, lülita see 'Microsoft Defender Application Guard' vahend sisse ja kliki all nupule OK - pilt.

- Tee kompuutri restart - pilt.

- Nüüd ava Edge brauser, seejärel kliki paremal ülanurgas sellele kolme punktiga (...) nupule, et avada menüü ja kliki seal New Application Guard window menüüpunktile:

New Application Guard window


- Application Guard nõuab esmasel käivitamisel initsialiseerimist ja ettevalmistamist ning see võtab vähe aega - pilt.

- Kui valmis, siis avatakse automaatselt uus WDAG brauseriaken, kus näed selle paremas osas ülal ka "Application Guard" ikooni (siin alltoodud pildil punase noolega tähistatud), mis eristab seda teistest Edge brauseri akendest:

Kui valmis, siis avatakse automaatselt uus WDAG brauseriaken


Ka tegumiribal asuvale Edge ikoonile ilmub see pisike kilbiga pealisikoon, mis näitab, et kasutusel on just see WDAG aken. (Sa võid WDAG keskkonnas avada isegi InPrivate privaatse-sirvimise akna, mis annab Sulle täiendava privaatsuse kihi.):

kilbiga pealisikoon


Selle teise tavalise Edge brauseri võid seejärel soovi korral nüüd sulgeda, et see ressursse ei õgiks ja et ei segaks. Ja veel paar pilti sellest Edge-WDAG spetsiaalsest brauserist:

pilt 1


pilt - 2


Praegu ei saa selle Edge-WDAG brauseriga veel kõike teha, näiteks oma lemmikuid (Favorites) importida, aga asja parandatakse pidevalt. Kui Sul on see WDAG juba installitud, siis võid osa asju selle Edge-WDAG brauseri jaoks ka Windows Security'i äpi kaudu sisse lülitada; avad seal "App & browser control" lehe/kategooria ja klikid paremal "Change Application Guard settings" lingile ning tegutsed järgmises aknas edasi. Sa võid ka siitkaudu selle WDAG brauseri soovi korral uninstallida (välja lülitada):

Change Application Guard settings

Etteotsa
Suurte värskenduste, mis ilmuvad 2x aastas, kiirem installeerimine:


Praegu ja ka tulevikus lastakse igal aastal välja 2 suurt funktsioonivärskendust ("Feature Update"): üks selline suur värskendus lastakse välja Märtsikuus (või Aprillikuus) ja teine Septembrikuus (või Oktoobrikuus) igal aastal. Nende uute suurte värskenduste levitamine hakkab kestma umbes 2-3 kuud, aga mõnel juhul palju-palju kauemgi ja nende uute Windowws 10 versioonide tugi kestab 1,5 aastat.

Windowsi tulevaste suurte värskenduste installeerimiseks kulub rohkem aega, aga kasutajale tundub, et see käib märksa kiiremini. Kompuutri ümberlaadimise etapis kulub selleks edaspidi umbes pool tundi. Tänu sellele uuele värskendamise protsessile, peaks neid seisakuid märksa vähem tulema. Installeerimise protsess on kahte ossa jagatud: "online" osa, mille käigus on Sinu arvuti endiselt kasutatav ja "offline" osa, mis algab pärast kompuutri restarti ning kus Sa pead ootama - loenduri % jookseb...

Varem kulus näiteks 'Creators Update' installiks, mis toimus peaaegu et aasta tagasi, "offline" etapis keskmiselt 82 minutit. 'Fall Creators Update' värskenduse install vähendab seda aega kuni 51 minutini ja antud suure värskenduse, mis ilmub välja 2018 aprillis, installiks kulub umbes 30 minutit.

Värskendamise "online" etapp võtab nüüd küll rohkem aega, aga sel ajal toimub vähemtähtsam tegevus ja Sa võid sel ajal oma arvutit edasi kasutada - kuni arvuti restardini.
Fonte saab nüüd juhtida otse Settings äpis ja neid saab Microsoft Store veebsaidist ka juurde installida:


Mine 'Settings > Personalization > Fonts' lehele ja sealtkaudu võid süsteemis olevaid fonte näha, neid juurde installida ja süsteemist ka eemaldada (uninstallida) - pilt.

Fonte võid juurde installeerida otse Microsofti poest. Kliki Settings äpis "Get more fonts in the Microsoft Store" lingile ja Sulle avatakse Microsoft Store fontide kollektsioon:

Fonte võid juurde installeerida otse Microsofti poest.


Kui Sa klikid siin mingile fondile, siis avatakse uus leht, kus saad antud fondist ülevaate ja ta soovi korral ka uninstallida (oluline just väga vähese kettaruumi korral):

Kui Sa klikid siin mingile fondile, siis avatakse uus leht...

Etteotsa
Microsoft Edge brauseri täiustused:


Edge veebibrauseril on nüüd ümberkujundatud "hub" — hüpikaken, mis näitab Sinu järjehoidjaid, ajalugu, allalaadimisi ja isegi e-raamatuid (eBooks), mis Sa olid Microsoft Store'ist alla laadinud. Sa võid e-raamatul teha paremkliki ja sealtaudu ta Start ekraanile lisada (pin). Edge lemmikute riba (Favorites bar) ilmub nüüd uue vahekaardi ekraanile automaatselt, eeldusel, et Sul on vähemalt üks lemmik juba olemas.

Edge veebibrauser jätab nüüd meelde sellise info näiteks nagu Sinu nimi ja aadress ning täidab selle infoga automaatselt veebsaitide vastavad vormid. Seda infot võib kõikide Sinu seadmete vahel sünkroonida ja seda isegi Sinu krediitkaardi info puhul - juhul kui Sa seda soovid. Kuid ta ei mäleta Sinu krediitkaardi või deebetkaardi CVV ("Card Verification Value") koodi ja selle pead Sa ise käsitsi sisestama. See CVV number koosneb tavaliselt kolmest numbrist ja ta asub kaardi tagaküljel. (American Express kaubamärgiga krediit- või deebetkaardil on see 4-kohaline numbriline kood.)

Märkus: CVV number EI OLE Sinu kaardi salajane PIN kood (Personal Identification Number) ja kui Sult küsitakse CVV koodi, siis ära kunagi sisesta oma PIN-koodi. Neid CVV numbreid tuntakse ka CSC numbritena ("Card Security Code"), aga samuti ka CVV2 numbritena, mis on samad mis ka CVV numbrid, aga nad on keerulisemad ja turvalisemad.


Mute-a-Tab! Sa võid nüüd mingil vahekaardil, kus esitatakse muusikat või audiot, klikkida seal kuvatavale audio ikoonile, et seda audiot ajutiselt välja lülitada ehk vaigistada. Klikid seal sellele audio ikoonile uuesti ja Sa saad oma muusikat edasi kuulata:

Mute-a-Tab!Sa võid seal vahekaardil teha ka paremklõpsu ja valida "Mute tab" käsu, et see audio ajutiselt vaigistada - pilt.

Kui Sa sirvid InPrivate režiimis, siis saad lubada ka oma laienduste (extensions) selles režiimis jooksmise. Sa võid spetsiifiliste veebsaitide puhul keelata parooli salvestamise ja Edge ei paku Sulle seda enam kunagi.

Tasuta EPUB raamatute salvestamine: Kui Sa loed tasuta EPUB raamatut, siis võid selle ka oma kõvakettale salvestada (.epub laiendiga) - pilt.

Edge brauseris on nüüd ka "Clutter-free printing" valik: Kui Sa prindid Edge brauseris, siis lülita see "Clutter-free printing" parameeter sisse ("On") ja see veebileht prinditakse välja ilma igasuguse reklaami- ning muu ebavajalikuta - pilt. Kuid see ei tööta kõikide veebsaitide puhul.

Edge toetab nüüd ka Service Workers, Push ja Cache (Vahemälu) API-sid. See tähendab, et veebsaidid saavad nüüd saata teateid, mis ilmuvad sinna Tegevuskeskusesse ja seda isegi siis kui nad ei ole veebibrauseris avatud. Mõned veebsaidid võivad kasutada ka lokaalset vahemälu, et töötada võrguühenduseta (offline) või et suurendada jõudlust. Edge toetab nüüd ka avatud OGG Vorbis audio ja Theora video formaate.


SUUREPÄRANE UUDIS! Uus Chromiumil põhinev Microsoft Edge'i brauser. Nüüd tuleks edasi lugeda seda veebilehte. EdgeHTML "sureb maha" ja Microsoft Edge veebibrauser muutub Chromium põhiseks brauseriks!

Etteotsa
'My People' seaded...:


'My People' seaded


See My People ("Minu Inimesed") funktsioon, mis ilmus juba eelmise Windows 10 Fall Creators Update ajal (info), on saanud nüüd mitmeid täiendusi. My People toetab nüüd ka "drag and drop" funktsiooni, mis lubab Sul otse My People hüpikaknas lohistada kontakte ümber, et sellega neid ümberprioriteerida või siis lohistada tähtsate inimeste / kontaktide ikoone tegumiribale.

Nüüd võid sinna tegumiribale lisada kuni kümme tähtsat kontakti (varem sai lisada ainult kuni kolm kantakti): mine 'Settings > Personalization > Taskbar' alamkategooriasse / lehele, et määrata seda et kui palju kontakte Sa soovid My People väljaujuvasse aknasse lisada. My People kontaktid võivad nüüd Sulle ka emoji-märguandeid saata:

Nüüd võid sinna tegumiribale lisada kuni kümme tähtsat kontakti

Etteotsa
Mis see HDR Video on? | HDR erinevad formaadid (profiilid): HDR 10, HDR+, Dolby Vision ja HLG. | Windows 10 ja HDR Video tugi.


Mis see HDR on? Viimaste aastate üks enim arutatud teemasid veebis on HDR tehnoloogia. See HDR tuleb paljudesse meie seadmetesse, olgu siis tegemist telerite ja filmidega või arvutimonitoride ja mängudega. HDR (High Dynamic Range) tehnoloogia eesmärgiks on teha kujutised võimalikult sarnaseks reaalse maailmaga. Kui jutt käib digitaalpiltidest, mida kuvatakse teleris, monitoris või muul sarnasel seadmel, siis on HDR eriti märgatav just piltide või videote puhul, millel on keerukad värvikombinatsioonid ja heledad ning tumedad alad. Sellisteks näideteks võivad olla näiteks päikeseloojangud ja päikesetõusud, ere taevas, lumised maastikud jne. HDR videod näitavad stseenides erksamaid värve, rohkem kontrasti, eredamaid esiletõsteid ja detaile. Sa näed HDR video ja tavapärase SDR (Standard Dynamic Range) video vaatamisel suurt erinevust valguse ja varjude vahel. Samuti kuvatakse HDR videotes detaile paremini ja seda eriti videote tumedamates ning heledamates osades. HDR videote stseenid näevad paremad ja realistlikumad välja.

Windows 10 tuleb sisseehitatud funktsiooniga, mille nimeks on "Windows HD Color", mis võimaldab kasutajatel vaadata oma Windows 10 seadmes HDR ja WCG (Wide Color Gamut) videosid. WCG aitab videos suurendatud, rohkem täpsemaid ja heledamaid värve kuvada.

Et näha seda et kas Sinu Windows 10 masin ja displei (või TV) ikka toetab seda HDR video mängimist, mine 'Settings > System > Display' alla ja kliki seal paremal "Windows HD Color settings" lingile:

Windows HD Color settings


Kui Sa kasutad mitut displeid (ja/või TV-d), siis vali ülevalt rippmenüüst antud momendil kasutatav displei. Seejärel, juhul kui Sinu seadmed toetavad seda HDR videot, lohista allpool need "Play HDR games and apps" ja "Stream HDR video" lülitid asendisse "On":

Seejärel, juhul kui Sinu seadmed toetavad seda HDR videot


Märkus: Juhul kui Sinu seadmed ei toeta seda HDR video funktsiooni, siis ei ole need "Play HDR games and apps" ja "Stream HDR video" lülitid Sulle kättesaadavad:

Märkus: Juhul kui Sinu seadmed ei toeta seda HDR video funktsiooni


Millised on HDR videote kuvamise nõuded Windows 10 masinas?

1) Sisseehitatud displeide puhul:

* Resolutsioon 1920x1080 px (1080p) või rohkem
* Soovitatav maksimaalne heledus 300 nits või rohkem
* Integreeritud graafikakaart, mis toetab PlayReady riistvara digitaalsete õiguste haldust (kaitstud HDR sisu jaoks)
* Graafikakaardil peavad olema installitud 10-bitise video dekodeerimiseks vajalikud koodekid. Näiteks 7. põlvkonna Intel Core (koodinimega Kaby Lake) protsessoriga seadmed toetavad seda.

2) Nõudmised väliste displeide jaoks:

* Välisel displeil või TV-l peab olema HDR10 tugi
* DisplayPort 1.4 või HDMI 2.0 või kõrgem
* Soovitatav on, et Sinu displei oleks DisplayHDR sertifitseeritud
* Graafikakaart, mis toetab PlayReady 3.0 riistvara digitaalsete õiguste haldust (kaitstud HDR sisu jaoks). Mõned näited: NVIDIA GeForce 1000 seeria või kõrgem, AMD Radeon RX 400 seeria või kõrgem; või Intel UHD Graphics 600 seeria või kõrgme.
* Soovitatav on, et graafikakaart toetaks riistvarakiirendusega 10-bitist video dekodeerimist HDR video koodekite jaoks.
* Sinu Windows 10 arvutisse peab olema installitud nõutavad koodekid 10-bitise video dekodeerimiseks (näiteks HEVC või VP9 koodekid).
* Sinu Windows 10 arvutisse peavad olema installitud uusimad WDDM 2.4 draiverid. Uusimaid draivereid saad alla laadida ja installida Windows Update'i või siis oma arvuti tootja veebisaidi kaudu.HDR erinevad formaadid (profiilid): HDR 10, HDR+, Dolby Vision ja HLG. HDR (High Dynamic Range) video, mida kutsutakse ka HDR TV-ks, on järgmine suur asi videomaailmas ja seda eelkõige 4K telerite ning 4K sisu osas. See termin tuleneb fotograafiast ja ta viitab tehnikale, mis tõstab kujutise dünaamilist diapasooni — kontrasti kõige heledamate valgete ja kõige tumedamate mustade vahel. HDR displeide puhul on tegemist just värvide parema kavaliteediga (parem kontrastsus, suurem heledustase ja laiem värvipalett). Sa näed TV ekraanil kujutatavat palju loomulikumalt ja reaalsemalt. Põhiliselt kehtib see just HDR sisu esitamise puhul, mida on praegu aga veel üsna vähe. Kuid ka tavalist meediat näeb HDR displeidega natuke paremini.

TV ekraanide osas: HDR ei ole päris universaalne formaat ja praegu on TV-sisu jagatud kahe peamise formaadi (vormi/profiili) vahel: HDR10 (& HDR10+) ja tasuline Dolby Vision. Kõik need multimeedia formaadid tegelevad nii videosisu salvestamise või taasesitamise kui ka sellega, et kuidas seda sisu HDR ekraaniga seadmetes kuvatakse. Kuigi nende kõigi eesmärk on sama - realistlikumate piltide kuvamine -, on neil erinevad nõuded, kirjeldused ja omadused.

HDR formaat omab seega lisaks veel ka HDR10+ variatsiooni. HDR10+ võtab HDR10 standardi ja lisab juurde ka Dynamic Tone Mapping funktsiooni. HDR10+ töötati välja selleks et sellega saaks kasutada ka seda tasulist Dolby Vision formaati. Praegu toetavad seda HDR10+ formaati ainult Samsung'i 2017 4K telerid ja ainult Amazon esitab sellist sisu, aga see ring üha laieneb.


Olulised kriteeriumid, mis määravad nende HDR-formaatide erinevuse, on seotud just pildi kvaliteediga ja nendeks on:

Olulised kriteeriumid, mis määravad nende HDR-formaatide erinevuse, on seotud just pildi kvaliteediga


Bit depth: Monitorid, sülearvutite ekraanid, telerid ja enamus teisi ekraane, sealhulgas nutitelefonid, kasutavad 8-bit värve, mis võimaldab neil näidata 16,7 miljonit värvi. HDR ekraanid omavad aga 10-bit või 12-bit sügavust, mis võimaldab neil kuvada vastavalt 1,07 miljardit värvi või 68,7 miljardit värvi. Need on tohutud muljetavaldavad numbrid. Kuid tuleb arvestada, et vähemalt praegu on turul ainult 10-bitised ekraanid (HDR ja HDR+).

Tone mapping: Sisu, mis luuakse HDR-i poolt, näiteks filmid või mängud, võivad omada palju kõrgemat heleduse väärtust kui seda HDR ekraan tegelikult kuvada suudab. Näiteks mõne filmi mingi osa puhul võib see heledustase olla üle 1000 cd/m², kuid HDR ekraani, mida Sa vaatad, heledus on maksimaalselt 400 cd/m². Mis siis juhtub? Võib arvata, et kõik kujutise osad, mis on heledamad kui 400 cd/m², on nüüd kadunud. Kuid need ei ole, vähemalt mitte täielikult. Vot selle probleemiga tegelebki see "tone mapping" vahend, mis kasutab algoritme, et vähendada kujutiste heledust, et see ei ületaks nende maksimaalset heledust. Muidugi, osa infot läheb küll kaduma, aga kujutistel on siiski rohkem üksikasju kui seda tavalistel SDR (Standard Dynamic Range) ekraanidel.

Metadata: Selleks, et HDR ekraan saaks ka HDR sisu kuvada, olenemata sellest, kas tegemist on filmi või mänguga, peab see sisu olema loodud just HDR-i poolt. Sisu, mis luuakse HDR abil, talletab informatsiooni (metaandmeid) selle kohta et kuidas seda sisu tuleb kuvada. Seda infot siis kasutavadki seadmed, millega Sa seda HDR sisu vaatad. Kuid probleem on selles, et mitte kõik HDR vormingud ei kasuta sama tüüpi metaandmeid. HDR10 kasutab staatilisi metaandmeid, mis tähendab, et sisu kuvamise suhtes rakendatavad sätted on algusest lõpuni samad. HDR10+ ja Dolby Vision kasutavad aga dünaamilisi metaandmeid, mis tähendab, et kuvatavaid pilte saab lennult reguleerida.

HLG (Hybrid Log Gamma): See esindab HDR standardit, mis võimaldab sisu levitajatel, näiteks teleettevõtetel, edastada nii SDR (Standard Dynamic Range) kui ka HDR (High Dynamic Range) TV sisu kasutades selleks ühte voogu. Kui see voog jõuab Sinu telerisse, siis kuvatakse see sisu kas SDR või HDR formaadis, sõltuvalt sellest et mida Sinu teler võimaldab.


Kokku on PRAEGU neid HDR formaate neljas erinevas formaadis: HDR10, HDR10+ (HDR10Plus), Dolby Vision ja Advanced HDR (Technicolor'ilt):

HDR10 on originaalne ja kõige enam levinud HDR-vorming. Ta on avatud standard, mille on vastu võtnud paljud tootjad, teenusepakkujad (Amazon, Netflix) ja ka Blu-ray Disc Association (BDA).
Dolby Vision nõuab litsentsitasu maksmist ja ta pakub just stseenipõhiselt paremat pilti, samal ajal kui HDR10 pakub tervest filmist maagilist pilti. HDR10 ja Dolby Vision võivad väga vabalt ka koos eksisteerida nii samas teleris kui ka Ultra HD Blu-ray plaatidel.
HDR10+ (HDR10 Plus) on samuti avatud standard ja see on loodud Samsungi poolt. Ka see pakub just stseenipõhiselt paremat pilti. Kõik Samsungi telerid, mis on välja lastud 2017. aastal, on HDR10+ telerid.
Advanced HDR on uus HDR formaat ja ta on LG ning Technicolor videospetsialistide koostöö tulemus.

UHD (Ultra High Definition), tuntud ka 4K nime all, ei ole sama mis HDR. Need mõlemad HDR ja UHD on mõeldud vaatamiskogemuse parandamiseks, aga nad on seejuures täiesti erinevad tehnoloogiad. Nad võivad täiesti vabalt ka koos töötada.

DisplayHDR: Lisaks nendele HDR formaatidele, on olemas ka HDR-i jõudluse spetsifikatsioon, mille nimeks on DisplayHDR. Seadmed, mis vastavad sellele DisplayHDR sertifikaadile, peavad toetama rida standardeid, mis tagavad selle et nad suudavad HDR vormingus pilte teatud kvaliteediga kuvada. Poodides pakutakse näiteks selliste terminitega telereid ja monitore nagu DisplayHDR 400, DisplayHDR 600 või Display HDR 1000 jne. Seega, standardeid HDR ekraanide jaoks kutsutakse DisplayHDR-iks ja need kõik kehtivad ekraanidele, mis toetavad vähemalt HDR10 formaati.

Praegu on mõtekam just HDR telerit osta, sest sisu tootjatel on kasulikum ja lihtsam HDR sisu toota kui seda 4K sisu. Osa uuemaid telereid toetavad aga mõlemat tehnoloogiat, näiteks suurem osa HDR-ühilduvatest teleritest on samas ka 4K Ultra HD telerid.

Etteotsa
Graafika sätted mitme graafikakaardiga (videokaardiga) süsteemide jaoks:


Settings äpis on nüüd olemas ka uus Graafika seaded (Graphics settings) leht, kus saad valida seda et millist graafikaprotsessorit hakkavad rakendused kasutama, seda juhul kui Sul on multi-GPU süsteem. Nende uute sätete idee seisneb selles et lubada kasutajal endal ise käsitsi määrata seda et millist graafilist protsessorit (GPU-d) hakkab mingi rakendus kasutama, selle asemel, et Windows otsustaks seda teie nimel. Juhul kui need seaded on õigesti konfigureeritud, siis peaksid need aitama parandada süsteemi jõudlust ja optimeerida aku kasutusaega. Nii NVIDIA kui ka AMD omavad selleks omaenda juhtpaneeli, aga see on uus standardne viis, kuidas seda Windowsis endas ise määrata, olenemata sellest et millist graafika riistvara Sa kasutad. Sellel lehel määratud valikud tühistavad (kirjutavad üle) kõik NVIDIA või AMD juhtpaneelide sätted.

Mine 'Settings > System > Display' lehele ja kliki seal paremal Graphics settings lingile:

Graphics settings


Need sätted on kättesaadavad mõlematele nii töölaua (win32) kui ka Microsoft Store rakendustele. Pärast sellel lehel mingi rakenduse (äpi) lisamist, pääsed Sa ligi "Options" lehele, kus võid valida ühe kättesaadavatest valikutest:

- System default: Windows ise otsustab selle et millist graafikaprotsessorit hakkab see rakendus kasutama.
- Power saving: See rakendus, mis kasutab seda valikut, hakkab jooksma selle graafikaprotsessoriga, mis kasutab vähem võimsust. See on tavaliselt integreeritud graafikaprotsessor.
- High performance: Rakendus, mis kasutab seda valikut, jookseb kõige võimsama graafikaprotsessoriga, mis on tavaliselt diskreetne (väline) graafikakaart. Kui Sinu arvutis on nii sisemine kui ka väline graafikakaart (GPU), siis juhul kui Sa valid selle "High performance" valiku, siis kasutab Windows välist graafikakaarti.


Et seda teha, mine 'Settings > System > Display' lehele ja kliki seal paremal Graphics settings lingile - pilt sellest eelpool. Sa võid siin töölaua rakenduste (Classic app) jaoks otsida nupu "Browse" kaudu üles vajaliku .exe faili ja määrata selle et milline graafikaprotsessor peab selle tarkvaraga töötama - pilt.

Microsoft Store äppide (Universal app) jaoks valid teisest rippmenüüst vajaliku äpi ja klikid seejärel nupul Add - pilt.

Kui Sa olid mingi standardse töölaua rakenduse või universaalse äpi välja valinud, siis kliki temale ja seejärel saad nupu Options kaudu tema sätetele ligi - pilt. Tee oma valik ja kliki nupule Save:

Tee oma valik ja kliki nupule Save

Etteotsa
Kaamera väljalülitamine:


Kui Sa ei taha, et rakendused saaksid Sinu veebikaamerat kasutada, siis mine 'Settings > Privacy > Camera' lehele ja lülita see 'Allow access to the camera on this device' vahend nupu Change kaudu välja ("Off"). Pärast seda ei saa Sinu veebikaamerat kasutada ükski vana töölauarakendus ega ka Winows Store äpp. Kuid juhul kui Sa ei kasuta üldse oma kaamerat, siis on mõistlikum ta lisaks eelnevale veel ka kinni katta või siis lahti ühendada:

Kaamera väljalülitamine
Uus 'Focus Assist' asendab selle vana 'Quiet Hours' vahendi:


"Quiet Hours" vahend, mis lubas Sul teatud ajavahemikes keelata teadete ilmumise, on nüüd asendatud "Focus Assist" ("Ärge Mind Häirige") funktsiooniga. Focus Assist lülitatakse teatud situatsioonides automaatselt sisse, näiteks siis kui Sa dubleerid oma ekraani või kui Sa mängid DirectX mänge täisekraani eksklusiivses režiimis. Ta toetab ka teadete mitmesuguseid prioriteete nii et Sa võid lubada kõrge prioriteediga teadete ilmumise ja ajutiselt blokeerida madalama prioriteediga märguannete saabumise. Seega antud vahend lubab Sul ainult olulisele keskenduda ja vähemtähtsate teadete ilmumise ajutiselt ära keelata.

Mine 'Settings > System > Focus assist' lehele ja Sa saad siin määrata omaenda teavitamise prioriteedi ning tunnid, millal see Focus Assist peaks end automaatselt sisse lülitama:

Focus Assist


Sa võid samuti selle Focus Assist vahendi sisse või välja lülitada ka siis kui Sa teed tegumiriba paremas allnurgas märguandeikoonil paremkliki ja kasutad ühte neist "Focus assist" valikutest:

Focus assist valikud...

Etteotsa
Displei ja 'DPI Scaling' valikud:


Sinu displei riistvara info on nüüd kättesaadav 'Settings > System > Display > Advanced display settings' all - pilt.

Windows üritab ise teha nii et ka vanemad rakendused näeksid kõrgetel DPI-ekraanidel head välja, aga nüüd on 'Settings > System > Display > Advanced scaling settings' all lisaks ka uus "Fix scaling for apps" funktsioon. Kui Sa lülitad selle uue funktsiooni siin sisse, siis Windows üritab automaatselt teha nii et vanemad rakendused ei paistaks udused välja. Isegi juhul kui Sa ei lülita seda sätet siin sisse, siis juhul kui Windows tuvastab ekraanil mingi uduse rakenduse, siis väljastab ta "Fix apps that are blurry?" hüpikakna...:

Fix scaling for apps


Sa võid iga programmi jaoks ka ise käsitsi määrata täiendavad DPI skaleerimise parameetrid: teed vajaliku programmi .exe failil või tema töölaua kiirkorraldusel (otseteel) paremkliki ja valid ilmuvast kontekstmenüüst Properties käsu. Seejärel avad "Compatibility" vahelehe ja klikid "Change high DPI settings" nupule:

Change high DPI settings


Märkus: Loe lisaks ka "Windows 10 ja 'DPI Scaling' funktsioon: Ekraanil (displeil) kuvatava sisu ja elementide suuruse muutmine (suurendamine või vähendamine). Ekraani elementide teksti suuruse muutmine. Uduse (ähmase, häguse, laialivalguva) teksti probleemi lahendamine."

Etteotsa
HEIF piltide ja fotode tugi:


Nüüd toetatakse Windows 10 poolt ka HEIF (High Efficiency Image Format) kujutisi ja enam ei ole selleks vaja ühtegi kolmandate osapoolte tarkvara. Apple enda iPhone ja iPad pildistavad nüüd HEIF formaadis pilte ja selliste fotode faililaienditeks on .HEIC. See HEIC on konteinerformaat, mis lubab helid ja kujutised salvestada HEVC formaati kodeeritult. HEIF formaat loob väiksema mahuga ja kõrgema kvaliteediga pildid kui seda vanem JPEG standard. Teisisõnu, HEIF on parem kui seda JPEG.

HEIF saavutab selle tänu täiustatud kokkusurumise (kompressimise) kasutamisele. See uus pildiformaat põhineb High Efficiency Video Compression formaadile (vormingule), mis on tuntud kui HEVC või H.265. Peale selle pakuvad HEIF pildid ka mitmesuguseid funktsioone, mis ei ole JPEG piltide puhul saadaval, näiteks nagu läbipaistvus ja 16-bitine värv. Sa võid HEIF pilte redigeerida: pöörata, kärpida, lisada pealkirja, ülekatte jne. Sellised redigeerimised salvestatakse ilma originaalset pilti muutmata ja Sa võid neid muudatusi hiljem soovi korral ka tühistada.

HEIF või HEIC fotode kasutamise ainsaks puuduseks on ühilduvus. Sa ei saa selliseid pilte vaadata kaugeltki iga tarkvaraga ja neid pilte ei saa ka veebis vaadata: Safari, Chrome, Firefox ja Microsofti Edge brauser ei toeta praegu veel HEIF piltide vaatamist. Google kasutab näiteks omaenda WebP formaati. Praegu võib neid HEIC faile vaadata näiteks järgmiste tarkvaradega:

Windowsis: Näiteks Dropbox, CopyTrans HEIC for Windows, iMazing HEIC Converter, Apowersoft Photo Viewer. (Nüüd lisandub siia ka see Microsoft Store veebsaidist vajalike koodekite allalaadimise tugi ja Sa võid neid HEIC faililaiendiga pilte ka Photos äpis vaadata.).
Mac kompuutris: Näiteks Apple Preview, Apple Photos, Dropbox, iMazing HEIC Converter.
Linux: Dropbox
Veebis: Näiteks Dropbox, Google Photos, Google Drive.
iOS tahvlis: Näiteks Apple iOS, Dropbox, Google Drive, Google Photos.
Android seadmes: Näiteks Dropbox, Simple Soft Alliance Luma: HEIF Viewer and Converter.
Windows Phone: Dropbox


Seda HEIF pildiformaati kasutab ka Camera äpp siis kui fotod on tehtud uuemate iPhone'idega ja ka Google lisab selle toe oma Android seadmete jaoks.

Kui Sa üritad esimest korda avada HEIF või HEIC faili, siis avatakse Photos äpp ja see äpp juhendab Sind selles et kuidas Microsoft Store lehelt need vajalikud koodekid alla laadida ning installeerida. Kliki Photos äpis esmalt sellele "Download codecs at Microsoft Store" lingile jne...:

Download codecs at Microsoft Store


Pärast nende koodekite installeerimist näed Sa neid kujutisi Photos äpis normaalselt ja File Explorer'isse ilmuvad ka nende kujutiste pisipildid ning metaandmed.

Etteotsa
Keelepaketid saab kätte Windows Store kaudu:


Keelepakette (Language packs) edastatakse nüüd Windows Store kaudu ja Sa võid neid juurde installeerida kas valides paketi otse Windows Store's või siis teed seda 'Settings > Time & Language > Region & language' ekraani kaudu, mis on nüüdseks ümber tehtud:

Keelepakette (Language packs) edastatakse nüüd Windows Store kaudu


Otsi vajalik keel üles ja kliki nupule Next - pilt.


Märkus: Loe lisaks ka "Windows 10 süsteemis kuvakeelte (ekraanikeelte) kasutamine: Uute keelte lisamine, installeerimine ja nende vahel lennult ümberlülitumine. Kuvakeelte süsteemist lõplik eemaldamine - uninstallimine."

Etteotsa
Lisaks veel mõned väiksemad muudatused:


On ka terve rida väksemaid täiendusi, millest pole siin mõtet pikemalt kirjutada, toon siin näiteks vaid osa neist:


1. Emoji lisamise täiustused: See emoji klaviatuur (emoji paneel), mis on ligipääsetav Windows+. või siis Windows+; klahvikombinatsiooniga, ei sulgu enam automaatselt pärast mingi emotikoni valimist ja seega Sa võid neid emotikone kohe mitu korda järjest sisestada. Et seda emoji klaviatuuri sulgeda, vajuta ESC klahvi või sulge ta "x" nupu kaudu.

emoji klaviatuur


2. Automaatselt startivate rakenduste haldamine: Nüüd saad hallata neid ka 'Settings > Apps > Startup' lehe kaudu. Varem sai seda teha ainult Task Manager'i aknas.

Automaatselt startivate rakenduste haldamine


3. Rakenduse seadetele kiire ligipääs: Sa võid nüüd Start Menüüs teha mingi äpi plaadil või kiirkorraldusel paremkliki ja valida More > App settings käsu, et avada kiiresti vastav sätete leht tolles Settings äpis - pilt.


4. Windows Update vahend blokeerib nüüd unerežiimi (Sleep mode): Kui Sinu kompuuter on lülitatud seinast tulevasse vooluvõrku, siis Windows Update vahend takistab kompuutri unerežiimi minemast ja seda kuni kaheks tunniks, et Sinu süsteemi saaks värskenda juhul kui see vajalik on. See suurendab tõenäosust, et värskendamine lõpetatakse siis kui Sa ei kasuta oma kompuutrit.


5. Paroolide taastamine kohalike ehk lokaalsete kontode jaoks: Sa võid lokaalse konto jaoks määrata turvaküsimused ja Sa saad nendele küsimustele vastata süsteemi sisselogimise ekraanis, et oma arvutile ligi pääseda juhul kui Sa unustasid oma kohaliku konto parooli. Et neid turvaküsimusi määrata, mine oma lokaalse konto all 'Settings > Accounts > Sign-in Options' lehele / alamkategooriasse ja kliki seal paremal 'Update your security questions' lingile. (Sa pead määrama vastused KOLME turvaküsimuse jaoks ja need meelde jätma või turvalisse kohta peitma.)

Update your security questions


Loe ka lisaks:

* "Windows 10 operatsioonisüsteemis uue lokaalse piiratud õigustega standardse kasutajakonto loomine. Tavakasutaja (Standard User) konto all administraatori õigusi nõudvate ülesannete täitmine. Olemasolevate kasutajakontode kustutamine (süsteemist eemaldamine)."

* "Windows 10 süsteemis Microsofti kasutajakontolt ümberlülitumine (üleminek) administraatori õigustega lokaalsele kasutajakontole. [Microsofti Kasutajakontolt (Microsoft Account) —> Lokaalsele Kasutajakontole (Local Account).]"

* "Kui Sa unustasid parooli: 1) Microsofti kasutajakonto (Microsoft Account) parooli resettimine. 2) Administraatori õigustega kasutajakonto abil lokaalsete kasutajakontode paroolide resettimine. (Kehtib ka Windows 7 ja Windows 8/8.1 opsüsteemide suhtes.)"

* "Kui Sa unustasid oma lokaalse kasutajakonto parooli, mida teha? Windows 10 süsteemis lokaalse parooli resettimine ja selle asemele uue parooli loomine—'Password Reset Disk' vahendi abil. (Kehtib ka Windows 7 ja Windows 8/8.1 opsüsteemide suhtes.)"

* "Kui Sa unustasid ka oma lokaalse 'administraatori' kasutajakonto parooli ja Sa ei saa enam süsteemi sisse logida. Kui Sul ei õnnestu oma Microsofti kasutajakonto parooli ka onlainis resettida ja Sa ei saa enda failidele ligi. (Loome uue lokaalse 'administraatori' kasutajakonto ja pääseme sellega süsteemi sisse ning seda ilma ühegi kolmanda osapoole tarkvara abita.)"6. Sa võid käsitsikirjutamiseks valida ka mingi muu fondi: Windows 10 sisaldab puutetundlikku klaviatuuri jaoks spetsiaalset režiimi, mis muudab selle käsitsikirja paneeliks. Käsitsikirja paneel on vajalik siis kui Sinu seade tuleb koos puutepliiatsi (pliiatsi, digipliiatsi, stiilusega). Nüüd on võimalik ka selle käsitsikirja paneeli fonti muuta: Mine 'Settings > Devices > Pen & Windows Ink' lehele ja vali seal paremal mingi muu font:

Sa võid käsitsikirjutamiseks valida ka mingi muu fondi


7. Sisseehitatud Käsitsikirja paneel (Handwriting panel): Sa võid nüüd koputada tänapäevasele tekstiväljale (näiteks Settings äpis), mille peale ilmub see käsitsikirja paneel ja Sa võid otse sinna tekstiväljale kirjutada käsitsi või digipliiatsiga oma teksti.

PS! Loe lisaks: "Sisestamise täiustamine: Uus Emoji paneel. Uus XAML-põhine puutetundlik klaviatuur koos ühe-käe puutetundliku klaviatuuri ja uue XAML-põhise käsitsikirja paneeliga."


8. Sa võid nüüd Windows Hello autentimist juhtida otse Lukustusekraani (Lock Screen) kaudu: Sa võid Windows Hello Face, Fingerprint või PIN sisselogimist seadistada otse süsteemi sisselogimise ekraani kaudu, klikkides allpool ("Sign-in options" all) sellele "Windows Hello" nupule.

9. Windows varjab nüüd kerimisribad automaatselt: Uutes UWP äppides ja ka mujal varjatakse automaatselt nende kerimisribad, aga see ei sobi mõnele kasutajale. Et seda kerimisribade automaatset varjamist tühistada, mine 'Settings > Ease of Access > Display' lehele ja lülita paremal see 'Automatically hide scroll bars in Windows' lüliti välja (Off).

Automatically hide scroll bars in Windows


10. Vana 'Disk Cleanup' vahendi funktsioonid on nüüd lisatud ka Settings äpi alla: Windowsi Disk Cleanup vahendi funktsioonid on nüüd kättesaadavad ka seal Settings äpis. Mine 'Settings > System > Storage' lehele ja kliki seal paremal 'Free up space now' lingile:

Free up space now

Etteotsa
Olulisemad asjad, mis on Windows 10 'April 2018 Update' versioonist eemaldatud:


* File Explorer'ist, Control Panel'ist ja Troubleshoot menüüst eemaldati HomeGroup vahend.
* Control Panel'ist eemaldati keelte juhtimine ja Sa võid oma keeli nüüd muuta ainult Settings äpis.

* XPS Viewer: Kui Sul oli see XPS Viewer juba olemas ja kui Sa läksid üle Windows 10, version 1803 versioonile, siis ei ole sellega seoses midagi muutunud - Sul on see XPS Viewer endiselt olemas. Aga juhul kui Sa installeerid Windows 10, version 1803 operatsioonisüsteemi uude seadmesse või teed tema puhta installi, siis võid soovi korral selle XPS Viewer'i installeerida tagasi Settings äpi kaudu ('Settings > Apps > Apps & features' lehe ja tema parempoolses paanis oleva "Manage optional features" lingi kaudu):

Manage optional features


* Windows Help Viewer (WinHlp32.exe) - ka seda ei toetata enam.
* Ka Phone Companion äpp on nüüd kadunud. Selle asemel võid nüüd kasutada Settings äpi Phone kategooriat, mis sisaldab ka kõiki Phone Companion vahendeid.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)