Blokeeri või varja ebasoovitavad värskendused

Win 10 logo Windows 10 värskendamise uus meetod.

 

Blokeeri või varja 'Windows Update' vahendi kaudu tulevad ebasoovitavad ja probleeme tekitavad värskendused või riistvara draiverid.

 

(Nii Window 10 Home kui ka Windows 10 Pro kasutajate jaoks.)

 

 


Windows 10 värskendamise uus meetod (lihtsalt teadmiseks):


Windows 10 kui teenus (Windows-as-a-Service) ehk siis "Versioonideta Windows":
'Vindowsi Viimane Versioon'..., mida see tähendab? See tähendab, et nüüdsest on Windows ehitatud nii et teda saab pidevalt uuendada / värskendada – teisisõnu, ta on TEENUS. Microsoft on viimastel aastatel pööranud usinalt kõik teenusteks: Software-as-a-Service (SaaS), Platform-as-a-Service (PaaS), Infrastructure-as-a-Service (IaaS) jne, jne. Nüüd on siis ka Windows ise kui teenus - Windows-as-a-Service.
Windows-as-a-Service tähendab seda et kui kasutaja installeerib Windows 10, siis ta sisuliselt registreerub Microsoftis, et saada edaspidi kätte TASUTA parandusi, täiendusi, uuendusi ja funktsioone. See sarnaneb praeguse Windows Update vahendi tööle ja selline värskendamise mehhanism jätkub siis ka edaspidi.

Windows 10 on seega viimaseks "suure paugu" väljalaskeks / versiooniks, mis toob meid Versioonideta Windowsini. Selle asemel, et lasta iga paari aasta järel välja Windowsi uusi versioone, hakatakse Windows 10 jaoks laskma regulaarselt välja uusi värskendusi (updates) analoogselt Office 365, Azure, Windows 10 Mobile / 'Windows 10 for phones' ja Chrome OS'iga. Need värskendused sisaldavad tavalisi parandusi, aga ka uusi funktsioone ja uusi vahendeid. Seega Windows 11, 12 jne väljalaskmise asemel jätkatakse Windows 10 suurte värskenduste (näiteks Threshold 2 ja Redstone) väljalaskmist.
Kui Sa installeerid Windows 10, ostad uue kompuutri juba eelinstalleeritud Windows 10 opsüsteemiga või uuendad teda hiljem, siis jääb ta alati Windows 10 operatsioonisüsteemiks. Windows 10 erinevad väljalasked (suured värskendused) saavad praegu oma nimed versioonide ja neile omistatud spetsiifiliste nimede järgi, näiteks Windows 10 Threshold 2 suur värskendus sai oma nimeks "Windows 10 Version 1511", tulevase Redstone suure värskenduse esimene etapp saab oma nimeks "Windows 10 'Anniversary Update" jne.

Süsteemi värskendamine vana Control Panel (Juhtpaneel) kaudu on nüüdseks elimineeritud: Alates Windows 8 opsüsteemist pakuti värskenduste kättesaamiseks kahte Windows Update kasutajaliidest — üheks oli uus 'PC Settings' äpp (nüüd lihtsalt 'Settings' äpp) ja teiseks oli see vana tuttav Control Panel (pilt). Windows 10 puhul aga saab nüüd värskendusi kätte ainult selle uue nimega 'Settings' äpi kaudu ('Settings -> Update & security' kategooria alt - pilt).


Märkus: See vana klassikaline Control Panel (Juhtpaneel) jääb ise veel küll esialgu alles, aga paljud tema funktsioonid on viidud üle selle uue 'Settings' äpi alla. Juhul kui 'Settings' äpis ei saa mingeid muudatusi teha, siis on seal lingid, millede abil avatakse omakorda see vana klassikaline Juhtpaneel. Osa selliseid linke seal 'Settings' äpis pakuvad ka lihtsalt alternatiivset võimalust oma süsteemi haldamiseks - seda siis vanas Juhtpaneelis. Kuid tulevastes Winddows 10 väljalasetes kaob see vana klassikaline Control Panel lõplikult ära ja selle asemele jääb see uus Windows 8 ajast pärit Settings äpp.

!!! Tulevastes Windows 10 väljalasetes kaob see vana klassikaline Control Panel (Juhtpaneel) lõplikult ära ja selle asemele jääb see uus Windows 8 ajast pärit Settings äpp.


Windows on nagu teenus (service), mis tähendab, et kasutajad saavad uusi vahendeid ja parandusi lennult ning märksa sagedamini kui see varem toimus - tasuta. See värskenduste uus meetod on kodukasutajate, äriklientide ja ka Windows 10 väljaannete osas erinev, sest nende nõudmised värskendustele on samuti erinevad. Windows 10 omab seitset erinevat väljaannet redaktsiooni (Windows 10 Home, Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise jne). Pärast Windows 10 väljalaskmist saavad Windows 10 väljaannete jaoks ligipääsetavaks kolm erinevat värskendamise haru:Current Branch (CB): See on Windows 10 Home väljalaske jaoks. Sellega tulevad turvavärskendused, uued vahendid ja parandused ning seda AUTOMAATSELT, siin EI SAA kasutaja midagi muuta. Tavakasutajate jaoks lastakse uusi funktsioone / vahendeid värskendustena pidevalt välja ja nad saavad tasuta kättesaadavaks kohe pärast nende ilmumist - seega siin mingit probleemi ei ole. Tavakasutaja EI SAA neist keelduda ega ka nende installeerimist edasi lükata. Kõik käib automaatselt ja kasutaja vahele sekkumiseta - tegemist on ikkagi ju 'Windows-as-a-Service' tasuta teenusega. Kui Sa lähed 'Settings' äpi Windows Update alamkategooria ekraani, siis näed siin ainult ühte nuppu — "Check for updates". Kui klikid sellele nupule, siis Windows kontrollib kättesaadavate värskenduste olemasolu ja kui leiab, siis laetakse need alla ning installeeritakse automaatselt. Ka Windows ise kontrollib taustrežiimis värskenduste vajadust ja laeb need alla ning installeerib automaatselt:

Check for updates


Windows Home 10 kasutajad ei saa ka keelduda Windows Store rakenduste automaatsest uuendamisest.Mida Sa saad ja võid teha:

* Sa võid valida selle et millal süsteemi restart tehakse: Kliki 'Windows Update' alamkategooria all "Advanced options" lingile (vaata eelmist pilti) ja Sa leiad sealt uuest ekraanist ainult kaks "Choose how updates are installed" parameetrit. Sa võid selle "Choose how updates are installed" rippmenüüst valida "Automatic (recommended)" parameetri, mis on ka vaikimisi valitud — sel juhul laeb Windows värskendused automaatselt alla, installeerib nad ja seejärel teeb ise restardi sel ajal kui kompuutrit ei kasutata. Sa võid sellest rippmenüüst valida ka "Notify to schedule restart" parameetri, mis keelab kompuutri automaatse ümberlaadimise (restardi) - pilt.

* Sa võid vaadata värskenduste ajalugu (Update History) ja ka uninstallida värskendusi (Uninstall Updates) - ka seda saab teha sellesama "Advanced options" ("Täpsemad suvandid") lingi kaudu. Klikid uues aknas "View your update history" lingile ja seejärel "Uninstall updates" lingile.

* "Advanced options" lingi kaudu võid keelata ka Microsoft Office ja muude Microsofti programmide värskendamise, koristad uues aknas "Give me updates for other Microsoft products when I update Windows" ruudust ära.

* PS! Sa võid tühistada ka Windows Store äppide automaatse värsknedamise (uuendamise). Avad 'Store' äpi, teed üleval menüüribal enda kasutajakonto pildil kliki ja valid ilmuvast rippmenüüst 'Settings' käsu - pilt. Seejärel lohistad 'Update apps automatically' lüliti asendisse 'Off' - pilt. (Sa võid seda näiteks ka siis teha kui Sa kasutad limiteeritud andmemahuga internetiühendust.)Current Branch for Business (CBB): See on ette nähtud Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise ja Windows 10 Education versioonidele. CBB sisaldab neid samu nõudeid, mis ka eelmine 'Current Branch (CB)', aga siin saab nende värskenduste installeerimise aega ja ka seda et milliseid värskendusi installeeritakse, muuta - sarnaselt sellele kuidas Windows Update töötab praegu näiteks Windows 8.x või Windows 7 operatsioonisüsteemides. Kuid neid värskendusi ei saa lõpmatuseni edasi lükata, lõpuks tuleb need nii- või naa vastu võtta ja installeerida. Neid värskendusi saab hallata selliste instrumentidega nagu 'Windows Update for Business' ja WSUS (Windows Server Update Services).


!!! Kui Sa jooksutad Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise või Windows 10 Education versiooni, siis võid selle uue suure värskenduse ehk Windows 10 uue versiooni kättesaamist ka edasi lükata. (Windows 10 Home ei paku seda edasilükkamisvõimalust.) Sa ei pea seda edasilükkamist seadistama enam Group Policy sätete kaudu vaid Sa võid seda teha otse Windows 10 Settings äpi kaudu.
Uue suure värskenduse (Win 10 uue versiooni) kättesaamise edasilükkamine. Lükka uute värskenduste saamine edasi kuni üheks aastaks; peata kriitiliste värskenduste saamine kuni 30 päevaks; peata süsteemi värskendamine 35 päevaks - loe sellest sealt.


Märkus: Windows 10 värskendused on kumulatiivsed ja see tähendab, et installeerides kõige uuema värskenduse, saab kätte ka kõik varasemad värskendused. See tähendab seda et lisaks kõige viimasele (uuemale) värskendusele saad ühtlasi kätte ka need varasemad värskendused, mida Sinu süsteemis veel ei ole. Win 10 seade vajab kõige viimast värskendust, et saada ka edaspidi tasuta tuge.

EtteotsaBlokeeri või varja 'Windows Update' vahendi kaudu tulevad ebasoovitavad ja probleeme tekitavad värskendused või riistvara draiverid:

Seega Windows 10 puhul töötab see 'Windows Update' vahend kardinaalselt erinevalt võrreldes seda Windowsi varasemate versioonidega. Windows 10 Home kasutajad ei saa turvavärskendusi ja uusi vahendeid enam blokeerida. Ja isegi Windows 10 Pro versiooni jooksutajad omavad ainult limiteeritud kontrolli värskenduste üle. Aga kui Sa saad Windows Update kaudu automaatselt ja vägisi mingi seadme draiveri (näiteks NVIDIA graafikakaardi draiveri), mis põhjustab antud seadme ning süsteemi ebastabiilsuse ja muud jamad, mida siis teha? Või kui Sa saad mingi muu probleeme tekitava värskenduse? Õnneks on ka see probleem nüüdseks lahendatud, sest Microsoft lasi välja ühe uue 'Show or Hide Updates Tool' nimelise instrumendi, mille abiga saad ebasoovitava värskenduse või siis draiveri installeerimise ajutiselt blokeerida - kuni antud probleem Microsofti või tootja poolt lahendatakse.

Toome siin näiteks NVIDIA graafikakaardi draiveri: Mõnikord võib ka juhtuda, et graafikakaardile uuema draiveri installeerimine võib põhjustada hoopis negatiivse tulemuse ja seda sellele vaatamata, et tegemist on just antud videokaardile mõeldud ning õige draiveriga. Kui ikka kohe pärast draiveri uuendamist hakkavad juhtuma igasugused äpardused, näiteks nagu sinised surmaekraanid ja ootamatud restardid või "VIDEO_TDR_FAILURE" või siis "Display driver stopped responding and has recovered" vead, siis on mõtekas oma graafikakaardi eelmine vanem draiver tagasi installeerida. Olukorra lahendamiseks võib kasutada ka System Restore vahendit, et viia süsteem tagasi tema varasemasse seisukorda (enne draiveri uuendamist), aga alati ei see ei õnnestu. Parem variant on vigase draiveri vana töökorras versioonini tagasikerimine või see uus draiver täies mahus uninstallida ja vana draiver tagasi installida (kas plaadilt või siis Internetist allalaetuna). Vigase draiveri täielikuks uninstallimiseks / desinstalleerimiseks võid näiteks kasutada üsna head Display Driver Uninstaller (DDU) utiliiti. Seda utiliiti pole vaja installeerida, ta pakub graafikakaardi uninstallimist teha Kaitstud Režiimis (Safe Mode), kus seda tuleksi teha Ja ta teeb seda seal kiiresti ning efektiivselt. Pärast seda installeerid oma vana draiveri tagasi.

Kuid Windows 10 süsteemis on Windows Update kaudu saadud probleemse draiveri (või värskenduse) uninstallimine väga probleemne. Kui uninstallid näiteks selle probleeme tekitanud NVIDIA draiveri, siis tehes pärast seda nõutud restardi, installitakse ta automaatselt tagasi - surnud ring. Kuna Windows 10 puhul on värskenduste saamine kohustuslik ja automaatne, siis kasutaja ei saa ebasoovitavate värskenduste installeerimist keelata ega taolisi värskendusi ka varjata. Kuid tänu suurele "lärmile" (just selle NVIDIA graafikakaardi draiveri osas - ka mina "lõugasin"), lasi Microsoft nüüd välja ühe uue Show or Hide Updates Tool instrumendi, millega saab probleemseid värskendusi blokeerida ja seejärel varjata - see on eriti hea uudis just Windows 10 Home kasutajate jaoks. Sa saad selle uued instrumendi (KB3073930) laadida alla https://support.microsoft.com/en-us/kb/3073930 veebilehelt. Et nüüd Windows Update vahendi kaudu saadud ebasoovitavat draiverit (või muud probleeme tekitavat värskendust) blokeerida, järgi alltoodud juhiseid.


1) Et kerida oma vana töökorras draiverini tagasi, tee järgmist:

* Lae 'Device Manager' tehes ekraani vasemal allnurgas Windows logoga (Start) nupul paremkliki ja valides ilmuvast hüpikmenüüst Device Manager kiirkorralduse:

Lae 'Device Manager' tehes ekraani vasemal allnurgas Windows logoga (Start) nupul paremkliki ja valides ilmuvast hüpikmenüüst Device Manager kiirkorralduse


* Otsi loetelust antud riisvara draiver, mis tekitab probleeme, üles ja tee tal 2x klikk. Seejärel ava uue aknas "Driver" vaheleht ja kliki nupule Roll Back Driver...:

Otsi loetelust antud riisvara draiver, mis probleeme tekitab, üles ja tee tal 2x klikk. Seejärel ava uue aknas "Driver" vaheleht ja kliki nupule Roll Back Driver...


* Aktiveeri kinnitusaknas sobiv (või suvaline) raadionupp ja kliki all nupule Yes:

Aktiveeri kinnitusaknas sobiv (või suvaline) raadionupp ja kliki all nupule Yes* Seejärel blokeeri ajutiselt selle vigase draiveri värskendamine - punkt 3.


Märkus: Windows 10 varasemates versioonides tuli see vigane draiver hoopis uninstallida (tegid vajalikul seadmel siin paremkliki ja valisid Uninstall käsu) - pilt. Seejärel tuli selle vigase draiveri allalaadimine Windows Update kaudu 'Show or Hide Updates Tool' nimelise instrumendi abil blokeerida ja alles pärast seda sai oma draiveri vanemat versiooni tagasi installida.2) Et uninstallida probleeme tekitavat värskendust, tee järgmist:

* Tipi Start Menüü või Cortana assistendi Search otsingukasti View Installed Updates, kliki üleval 'More' nupule ja vali avanevast rippmenüüst 'Settings' parameeter ning kliki seejärel otsingutulemustes View Installed UpdatesControl Panel kiirkorraldusele - pilt.

* Et uninstallida ebasoovitavat värskendust, vali ta kuvatavast loetelust ja kliki Uninstall - pilt.3) Et seejärel blokeerida probleeme tekitanud draiveri või värskenduse uuesti installeerimist seniks kuni järgmine uuem draiver või värskendus lahendab antud probleemi, tee järgmist:

* Olles selle uue instrumendi (KB3073930) varem sealt alla laadinud, näiteks töölauale, tee nüüd sellel allalaetud failil 2x klikk, et teda käivitada:

Tee nüüd sellel allalaetud failil 2x klikk


* Kliki antud instrumendi avaaknas nupule 'Next':

Kliki antud instrumendi avaaknas nupule 'Next'


* Järgmises aknas võid nupu 'Hide updates' kaudu ebasoovitavate värskenduste installeerimise blokeerida ja varjata. Aga 'Show hidden updates' nupu abil võid hiljem mingi värskenduse installeerimise jälle taastada:

Selles aknas võid nupu 'Hide updates' kaudu ebasoovitavate värskenduste installeerimise blokeerida ja varjata


* Kui tahad mingit probleeme tekitanud värskendust varjata ja kui Sa valisid eelmises aknas selle 'Hide updates' parameetri, siis märgista nüüd see mittesoovitav värskendus ning kliki nupule Next:

Märgista nüüd see mittesoovitav värskendus ning kliki nupule Next


* Kui valmis, siis sulge see aken (Close):

Kui valmis, siis sulge see aken (Close)

EtteotsaTeine meetod probleemse draiveri uninstallimiseks ja seejärel tema blokeerimiseks:

* Kui süsteemi laetakse alla ja installitakse mingi uus draiver, siis loob Windows automaatselt uue süsteemi taastepunkti. Kõigepealt pead Sa Windows 10 süsteemis aktiveerima selle System Restore vahendi, tee seda kohe pärast Windows 10 versioonile üleminekut - juhis.

* Seejärel vii oma süsteem tagasi sinna olekusse, mis oli enne selle uue draiveri installeerimist, st käivita System Restore vahend ja vali süsteemi taastamiseks sobiv taastepunkt ('restore point').

* Blokeeri selle draiveri värskendus nii nagu siin eelpool sellest juttu oli....

EtteotsaKÕIKIDE draiverite allalaadimise ja installeerimise blokeerimine:

Sa võid proovida ka seda meetodit - ehk töötab? Kuid seejärel pead tulevikus ise käsitsi oma seadmete driavereid (näiteks videokaardi oma) uuendama / värskendama. Tee järgmist:

* Tee all Start nupul paremklikk (või vajuta Win+X klahvikombinatsiooni) ja vali ilmuvast süsteemimenüüst 'System' kiirkorraldus - pilt.

* Kliki "System" akna vasemas pooles 'Advanced system settings' lingile - pilt.

* Ava "System Properties" dialoogiaknas 'Hardware' vaheleht (tab) ja kliki allpool 'Device Installation Settings' nupule:

Ava "System Properties" dialoogiaknas 'Hardware' vaheleht (tab) ja kliki allpool 'Device Installation Settings' nupule


* Aktiveeri 'No (your device might not work as expected)' raadionupp ja kliki all 'Save Changes' nupule:

Aktiveeri 'No (your device might not work as expected)' raadionupp ja kliki all 'Save Changes' nupulePS! Windows 10 värskenduste (updates) allalaadimisel- ja installeerimisel tekkivate probleemide lahendamise juhis on seal.

Etteotsa
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|..|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)