Maailma esimene $9 C.H.I.P. mikrokompuuter

Win 10 logo $9 C.H.I.P. mikrokompuuter

 

C.H.I.P. mini-kompuuter & PocketC.H.I.P. (C.H.I.P + PocketC.H.I.P)

 

 

 

 

 

C.H.I.P. mini-kompuuter:

Tahad maailma esimest $9 C.H.I.P. mini-kompuutrit, siis mine Kickstarter kampaania veebilehele ja vormista oma tellimus ära või siis uuri niisama seda "asjandust". C.H.I.P. minikompuuter omab ARM-protsessorit (1GHz), 512 MB operatiivmälu ehk füüsilist mälu (DDR3 RAM), 4 GB salvestusruumi ja sisseehitatud Wi-Fi 802.11b/g/n ning Bluetooth 4.0 ühendusi. Plaadil on 1 USB port, 1 micro-USB port (toiteks & vajadusel ka flashimiseks ehk puhtaks installeerimiseks) ja 3.5mm audio pistikupesa audio ning komposiit-video väljundiks. Peale selle võib juurde osta ja lisada ka VGA või HDMI adapteri, et ühendada see minikompuuter monitori või teleri displeiga; neid adaptereid pakutakse eraldi nn DIP plaatidel. DIP on väike tarvikute plaat (accessory board), mis lubab C.H.I.P. minikompuutrile lisada näiteks HDMI või VGA väljundi (pordi), et vaadata sisu suuremal displeil - pilt. Neid C.H.I.P. tarvikuid saab juurde osta sealt.

Märkus: See HDMI adapter ei toeta praegu veel audiot ja Sa pead audio kuulamiseks kasutama C.H.I.P. plaadi ⅛” kõrvaklappide/komposiit pistikut ning enda kõrvaklappe.


C.H.I.P. töötab iga displeiga ja temaga tuleb kaasa tosin eelinstalleeritud rakendust, instrumenti ja mängu. Kasutajad võivad Chromium brauseriga kolada Internetis, vaadata videosid, mängida mänge ja töötada tabelite ning tekstidokumentidega sisseehitatud LibreOffice abil:

C.H.I.P skeem

C.H.I.P jubinad...


C.H.I.P. on võimsuselt ja funktsionaalsuselt sarnane Raspberry Pi Zero plaadiga, aga ta omab ka palju erinevusi ning kohe allpool siis ka tema spetsifikatsioon:

SoC – Allwinner R8 Cortex A8 processor @ 1 GHz koos Mali-400 GPU
512 MB RAM
4GB flash salvestusruumi
802.11 b/g/n Wi-Fi + Bluetooth 4.0
Video Output – 3.5mm audio pistikupesa audio ning komposiit-video väljundiks. Peale selle võib juurde osta ja lisada ka VGA või HDMI adapteri, et ühendada see minikompuuter monitori või teleri displeiga; neid adaptereid pakutakse eraldi nn DIP plaatidel (HDMI DIP või siis VGA DIP plaadil).
1x USB host port, 1x micro USB OTG port
Kaks laienduse võimalust
Toide – 5V via micro USB OTG või aku [Sa võid oma CHIP mikrokompuutrile 5-voldist toidet saada kas oma kompuutri USB pordist või nutitelefoni laadijast või siis otse seina elektripistikust (sel juhul aga vastava adapteri kaudu).]
Mõõtmed – 60 x 40 mmSee uus C.H.I.P. mini-kompuuter erineb üsna paljuski sellest palju vanemast ja üsna populaarsest Raspberry Pi plaadist. Esiteks C.H.I.P. ei oma kaasaantud HDMI väljundit ja kui Sa tahad videot displeil näha, siis pead selleks ostma eraldi $15 HDMI adapteri (st HDMI DIP plaadi). Kuid see-eest omab C.H.I.P. Wi-Fi ja Bluetooth ühendusi ning ka 4GB flash salvestusruumi, mis on parem kui kasutada SD kaarti nii nagu seda Raspberry Pi puhul teha tuleb.

Märkus: Veebruaris 2016 ilmus müüki ka uus Raspberry Pi 3 (Model B)............. - pilt. See uue põlvkonna mudel on nüüd palju kiirem ja võimsam koos sisseehitatud traadita ning Bluetooth ühendusega, Raspberry Pi miniarvutitest on juttu seal.


C.H.I.P mini-kompuuter omab sisseehitatud ehk eelinstalleeritud The CHIP Operating System operatsioonisüsteemi ja ta kasutab Linux'i Debian-põhise versiooni täis-töölauda ning tema graafilise kasutajaliidese/displeiga saab töötada nii nagu ka tavalise kompuutriga. Sind laetakse vaikimisi just sinna graafilisse kasutajaliidesesse (mitte Terminali konsooli), kus saad siis ligi menüüdele, ikoonidele, kiirkorraldustele/otseteedele, rakendustele ja sätetele. Sa saad seal peaaegu igale asjale ligi just selle "Computer Things!" menüü kaudu: sätted/seadistused, rakenduste käivitamine ja ka failidele ligipääs. Mõnele vahendile saad ligi ka ekraani parema ülanurga ikoonide kaudu, näiteks et WiFi või siis Bluetooth ühendust luua.


Keel ja asukoht:

CHIP opsüsteemi vaikimisi keeleks on "English". Aga Sa võid keelt ja asukohta (location) ka muuta. Sa pead seda terminali kaudu tegema: ava graafilises kasutajaliideses see “Computer Things!” menüü ja vali seal Terminal Emulator menüüpunkt; seejärel kasuta terminali konsoolis apt-get käsku, et installida mingi muu keelepakett ja et käivitada lihtsat programmi, millega saad siis oma keelt ning regiooni konfigureerida:

sudo apt-get update && sudo apt-get install locales && sudo dpkg-reconfigure locales && sudo locale-gen


Kaasapandud rakendusi saad käivitada “Computer Things! -> Application Finder" menüüpunkti kaudu. Näiteks AbiWord on täisfunktsionaalne tekstiredaktor - rohkem infot temast seal. CHIP OS omab ka sisseehitatud Ice Weasel veebisirvijat (brauserit), mis Firefox brauseri Debian Linux versioon. CHIP minikompuutri multimeedia tugi: kasuta selleks sisseehitatud MPlayer (Gnome MPlayer) programmi, mis toetab audiot, videot, CD, DVD & VCD plaate, striimimist jne.

Tarkvara installeerimine, uuendamine ja uninstallimine: Kasuta selleks sisseehitatud Synaptic Package Manager tarkvara. Synaptic on apt-get käskude käivitamise graafiline kasutajaliides - temast on rohkem juttu seal. Sa võid sellesama 'Synaptic Package Manager' kaudu ka iga mittevajaliku paketi (tarkvara) uninstallida ehk süsteemist eemaldada.


Kuid C.H.I.P kompuuter võib peale Linux'i jooksutada ka muid operatsioonisüsteeme. Et installida Debian uuemat versiooni või siis mingit muud operatsioonisüsteemi, pead kasutama veebi-põhist instrumenti, et "flashida" ehk siis installida uus opsüsteem oma C.H.I.P. minikompuutrisse ja seda üle USB (Sa pead selle C.H.I.P. plaadi USB kaabli abil oma kompuutriga ühendama - pilt) - sellest kõigest kohe siin edaspidi. C.H.I.P on avatud lähtekoodiga riistvara/tarkvara projekt, seega täiustused tulevad ka edaspidi.C.H.I.P. mini-kompuutri Debian versiooni uuendamine/värskendamine. 'Flashimine' ehk uue operatsioonisüsteemi installeerimine või siis olemasoleva puhas installeerimine:

Seda flashimist teed siis kui ilmub Debian'i mingi uuem (kõrgem) ja parem versioon või kui Sa tahad temasse mingit muud opsüsteemi installeerida. Seda tee ka juhul kui Sinu C.H.I.P. (või siis PocketC.H.I.P.) minikompuuter ütleb üles ja Sa ei saa enam temaga töötada, siis vii ta tagasi tema esialgsesse seisukorda, st tema Debian viimase versioonini. Et näha oma süsteemi tarkvara versiooni (tuuma versiooni), ava Terminali aken, sisesta sinna uname -a käsk ja vajuta ENTER (RETURN) klahvi. Enne kui Sa uuendad oma süsteemi, pead oma C.H.I.P. minikompuutri tähtsamatest andmetest varukoopia looma, sest uuendamise käigus kirjutatakse Sinu C.H.I.P. salvesturuum üle. Sa võid oma kasutaja kataloogist luua varukoopia Terminali tar cfpzv homebackup.tar.gz /home/chip käsuga. Seejärel võid selle tar faili teise kompuutrisse või oma pilveruumi viia.

Et nüüd oma C.H.I.P. minikompuutri operatsioonisüsteemi asendada uuema versiooniga (uuendada tuuma versiooni), pead selleks kasutama lisaks ka enda tavalist kompuutrit ja Chrome brauserit. Lähed oma laua- või sülearvutis flash.getchip.com veebsaiti ja järgid sealseid juhiseid. Sul läheb selleks vaja C.H.I.P. plaati/minikompuutrit, micro USB kaablit, tavalist väikest kirjaklambrit ja teist kompuutrit koos temasse installitud Chrome brausriga. Pea meeles, et sellega asendatakse Sinu C.H.I.P. salvestusruum TÄIELIKULT. Kui seal on midagi, mida peab alles hoidma, siis loo enne flashimist sellest reservkoopia.

See flashimine aga toimub järgmiselt:

* Ava oma tavalises laua- või sülearvutis Chrome (või Chromium) brauser ja mine flash.getchip.com veebsaiti. Juhul kui Sa teed seda flashimist esimest korda, siis pakutakse Sulle oma Chrome brauserisse C.H.I.P. Flasher laienduse/äpi installeerimist - kliki seal 'Add to Chrome' nupule - pilt.
* Vali nüüd välja Debian'i uuem versioon (või isegi mingi teine operatsioonisüsteem) ja kliki sellele. Kui tahad oma C.H.I.P. (või PocketC.H.I.P.) minikompuutri suurte probleemide korral taastada tema esialgset Debian versiooni, siis vali see sealt välja - pilt.

!!! PocketC.H.I.P. minikompuutri jaoks vali sealt ainult PocketC.H.I.P. 4.3 versioon, sest muud seal tema jaoks praegu ei pakuta (võib olla kunagi hiljem pakutakse). Kui Sa valid tema jaoks seal mingi muu Debian kõrgema versiooni, siis kaotad sellega puuteekraani eelised. (Praegu on mõtet teda flashida ainult siis kui Sinu PocketC.H.I.P. minikompuutriga tekivad suured probleemid.)

* Kliki 'Install the driver' nupule, et laadida alla vajalik draiver - lae ta alla näiteks oma töölauale - pilt.
* Seejärel installeeri see draiver (tee tal 2x klikk) - pilt.
* Nüüd võta tavaline väike kirjaklamber (või spets. pistikute ühendja) ja torka selle üks ots C.H.I.P. plaadi FEL pessa ja teine ots GND pistikusse. Seejärel ühenda see C.H.I.P. plaat oma kompuutriga ja seda micro-USB -> USB-A kaabli abil. Ühenda ta arvuti USB 2.0 porti. Toite indikaator peab süttima. Kui valmis, siis kliki all nupule NEXT - pilt .............ja............. pilt.

Märkus: Kui tegemist on PocketC.H.I.P. minikompuutriga, siis pead eelnevalt tema korpusest selle C.H.I.P. plaadi eemaldama, mis on lihtne tegevus. Kogu selle flashimise juhist näed jooksvalt ka oma arvuti ekraanil.

* Kliki 'Start flashing' nupule - pilt ............ja................ pilt.

* Käib flashimine ja see võtab natuke aega, oota... - pilt.

* Kui valmis, siis kliki nupule 'Exit Flasher' ja nüüd võid oma C.H.I.P. plaadi kompuutrist lahti ühendada - pilt.


Uuendatud: Nüüdseks on seda flash.getchip.com veebsaiti natuke uuendatud ja flashimine on mugavamaks tehtud, aga põhimõte jääb samaks.* Terminal ja peamised UNIX/LINUX operatsioonisüsteemide terminali käsud - Linux shell (Terminali) aknas saad siis unix käske käivitada ja kui Sa oled algaja, siis toon ära ka mõned põhilised käsud ning need kehtivad nii CHIP, PocketC.H.I.P., Raspberry Pi kui ka kõikide muude seadmete UNIX / LINUX-põhiste operatsioonisüsteemide terminali suhtes - loe sellest sealt.

Etteotsa
PocketC.H.I.P. (C.H.I.P + PocketC.H.I.P):

C.H.I.P. + PocketC.H.I.P = $49. PocketC.H.I.P - see on korpus/karp, mille sisse ongi see C.H.I.P mini-kompuuter pandud. PocketC.H.I.P omab 4,3 tollist puutetundlikku ekraani, integreeritud korpusepealset füüsilist klaviatuuri, USB 2.0 porti, audio väljundit, Micro-B USB porti (see on aku toiteks & PocketC.H.I.P seadme flashimiseks) ja akut. Sa võid vajadusel (näiteks flashimiseks) selle C.H.I.P. plaadi (minikompuutri) sellest korpusest üsna lihtsalt eemaldada:

PocketC.H.I.P


PocketC.H.I.P. ja C.H.I.P. jooksutavad ühe- ja sama operatsioonisüsteemi erinevaid versioone, mis ajavad kasutaja segadusse. Mõlemad jooksutavad küll Debian'i, aga selle erinevaid versioone ja PocketC.H.I.P. seade omab ka spetsiaalset graafika tarkvara kihti, mis lubaba töötada tema puuteekraani- ja integreeritud klaviatuuriga.

PocketC.H.I.P. tuleb esialgu kuue sisseehitatud rakendusega ja Sa leiad nad tema koduekraanilt (Home Screen ikoonid):

* PICO-8 - mängida, luua ja jagada 8-bit mängusid
* SUNVOX - kuulata või luua elektroonilist muusikat
* Write - üsna kerge tekstiredaktor
* File Browser - graafiline failide sirvija
* Help - abimaterjal
Mõned näpunäited PocketC.H.I.P. kohta:

* Kui Sa said selle PocketC.H.I.P. seadme kätte, siis võid kohe ka teda kasutama hakata. Vajutad paariks sekundiks klaviatuuri allosas keskel asuvale Home/Power nupule ja ootad kuni ilmub esialgne õpetustega slaidide seeria. Kasuta klaviatuuri noolklahve või toksa puuteekraani paremas servas asuvale noolekesele, et järgmist slaidi näha.
* Kui oled juhenditega slaidide seeria läbi vaadanud, siis jõuadki seadme Koduekraanile.
* Kasuta sellel puuteekraanil sõrmede asemel näiteks sellist pliiatsit, mille otsas on ka väike kustutuskumm, selle kustutuskummiga otsaga siis toksadki kergelt (!)....
* Kui Sul on mingi rakendus avatud ja tahad tast väljuda, siis vajuta klaviatuuril Home/Power nupule, et jõuda tagasi Kodueekraanile (parem on selleks kasutada CTRL+Q klahvikombinatsiooni).
* Kui PocketC.H.I.P. ei reageeri enam millelegi, siis vajuta ja hoia seda Home/Power nuppu 8 sekundit all. Kasuta seda ainult siis kui muud meetodid enam ei aita.
* PocketC.H.I.P. omab integreeritud täis QWERTY klaviatuuri, kus need meie eesti õüöä tähed loomulikult puuduvad. See klaviatuur vajab esialgu natuke harjumist, aga midagi keerulist siin ei ole.
* Toide ja aku: PocketC.H.I.P. kasutab 3.7-volt LiPo akut, mida võib umbes viis tundi kasutada. Et suurendada aku eluiga, vähenda ekraani heledust ja lülita siis kui Sa netti ei kasuta WiFi ühendus välja. Seda mõlemat saad ekraani paremas allnurgas asuva Settings ikooni kaudu teha. Ekraani vasemas ülanurgas kuvatakse ka aku täituvuse taset ja kui see tase on liiga madal, siis Sind ka hoiatatakse sellest.
* PocketC.H.I.P. minikompuutri laadimine: Sa võid selleks kasutada PocketC.H.I.P. jaoks eraldi pakutavat 5-volt 1.5A toiteadapterit, mille ühendad siis USB-micro kaabliga PocketC.H.I.P. seadme külge. Laadimise ajal peab C.H.I.P. plaat olema PocketC.H.I.P. korpuse sees. Kuid Sa võid oma PocketC.H.I.P. laadimiseks kasutada ka nutitelefoni USB-micro kaabliga laadijat.
* !!! PocketC.H.I.P. mikrokompuutri jaoks pole seda HDMI või VGA adapterit (HDMI DIP või VGA DIP plaati) mõtet osta, sest see nõuab, et C.H.I.P. jooksutaks uuemat Debian 4.4 versiooni (Linux tuuma). Aga kui Sa flashid sinna PocketC.H.I.P. mikrokompuutrisse selle uuema versiooni, siis kaotad oma PocketC.H.I.P. seadme puuteekraani eelised.
* Kui Sinu PocketC.H.I.P. või C.H.I.P muutub töövõimetuks, siis tee tema flashimine ja vii ta tema esialgsesse töökorras seisukorda tagasi ning alusta otsast peale - "puhtalt lehelt". See ei võta palju aega ja on üsna lihtne protseduur - juhis sellest eelpool.


* Paroolid: Nii nagu Sa omad enda e-mail kasutajakonto jaoks kasutajanime ja parooli, nii omavad ka PocketC.H.I.P. ja CHIP oma operatsioonisüsteemides seda kasutajanime ning parooli. Sinu PocketC.H.I.P. või siis CHIP seadme vaikimisi kasutajanimeks on chip ja ka parooliks on samuti chip. Mõlemad nad on registritundlikud. PocketC.H.I.P. käivitamisel logitakse Sind automaatselt chip kasutajakonto alla, Sa ei pea mingit kasutajanime ega parooli sisestama. PocketC.H.I.P. omab ka teist kasutajanime, mida kutsutakse root ja seda läheb ainult administraatori ülesannete täitmiseks vaja, näiteks tarkvara installeerimiseks ning süsteemist eemaldamiseks. Ka root kasutajanime parooliks on vaikimisi seesama chip ja nad mõlemad on registritundlikud.
Ära logi end sisse selle root kasutajanime alla, sest sel juhul võid juhuslikult süsteemi tähtsaid faile kustutada. Kasuta selle asemel süsteemi administraatori sudo käsku.
Sa võid nii chip kui ka root kasutajakonto parooli muuta, ava terminal ja sisesta passwd (või shell passwd või shell sudo passwd root) käsk ning vajuta ENTER (RETURN) klahvi. Seejärel pead esmalt sisestama oma käesoleva parooli, mis on chip ja siis pead sisestama kaks korda uue parooli - kogu moos.


* Brauserid (veebisirvijad): Pocket C.H.I.P. omab ka sisseehitatud brauserit, mida kutsutakse surf. Ava Terminal rakendus ja tipi näiteks:

sudo apt-get update (seda võib ka mitte vaja minna)
surf google.com

Sellega ilmub Google otsinguleht, et seda brauserit kunagi hiljem sulgeda, vajuta ctrl + ‘q’ klahvikombinatsiooni. Kuid antud juhul on märksa mõtekam ise installida mingi muu teksti-põhine brauser, näiteks w3m, lynx, retawq, links või siis elinks. Näiteks et installida Terminali lynx tekstipõhist brauserit, ava terminali aken ja sisesta:

sudo apt-get install lynx

seejärel et avada seda brauserit ja minna kohe mingile veebilehele, sisesta näiteks:

lynx google.com (või mingi muu veebiaadress)


Sa võid aga installida ka TÄISFUNKTSIONAALSE brauseri, näiteks chromium brauseri:

sudo apt-get install chromium
chromium google.com (või mingi muu veebiaadress; et aga avada lihtsalt antud brauserit, sisesta terminali chromium ja vajuta ENTER/RETURN klahvi)

Või installeeri näiteks Firefox veebilehitseja Debian/Linux versioon (iceweasel brauseri):

sudo apt-get install iceweasel
iceweasel google.com (või mingi muu veebiaadress; et aga avada lihtsalt antud brauserit, sisesta terminali iceweasel ja vajuta ENTER/RETURN klahvi)


Pleierid: Sa pead ka mingi muusika ja/või video pleieri installima. Parimad video pleierid selleks: MPV (sudo apt-get install mpv), SMPlayer, GNOME, Kodi, Miro ja VLC. Parimad muusika pleierid: Amarok (sudo apt-get install amarok), Clementine (sudo apt-get install clementine), Tomahawk (sudo apt-get install tomahawk), Rhythmbox, VLC, Songbird, Banshee ja MPV. Näiteks, et installida VLC pleierit, ava terminali aken, sisesta sinna sudo apt-get install vlc käsk ja vajuta ENTER (RETURN) klahvi.


Põhiline on see et installi testimiseks mingi brauser, meediapleier või muu tarkvara ja proovi, et kuidas ta töötab ning et kas ta sobib Sulle. Kui ta ei tööta hästi või kui ta ei sobi Sulle, siis uninstalli ta ja katseta mingit muud taolist tarkvara.Kättesaadavad komplektid:

• Lihtsalt 1 C.H.I.P = $9
• C.H.I.P + aku (LiPo Battery) = $19
• C.H.I.P + VGA adapter = $19
• C.H.I.P + HDMI adapter = $24
• C.H.I.P + PocketC.H.I.P = $49 [PocketC.H.I.P - seade/korpus, mille sisse ongi see C.H.I.P mini-kompuuter pandud; PocketC.H.I.P omab 4,3 tollist puutetundlikku ekraani, integreeritud korpusepealset füüsilist klaviatuuri, USB 2.0 porti, audio väljundit, Micro-B USB porti (aku toiteks & PocketC.H.I.P seadme flashimiseks) ja akut - pilt.]
• C.H.I.P + PocketC.H.I.P + HDMI adapter = $64
• 2x C.H.I.P + HDMI adapter + VGA adapter + PocketC.H.I.P + aku = $93
• + ostu saatmiskulud - $25, näiteks C.H.I.P + PocketC.H.I.P + HDMI adapter ($64) ja kohaletoimetamine ($25) teeb siis kokku $89 - pilt.


!!! Üldiselt ma EI SOOVITA Sul seda PocketC.H.I.P. varianti osta, sest sellega on seda peavalu rohkem kui vaja. Temaga kaasapandud rakendused on jamad ja et leida ning installida ise sobivaid meediapleiereid või brausereid või muud tarkvara ning instrumente, pead Terminalis kõvasti vaeva nägema. Peale selle ei olegi veel praegu tema jaoks neid sobivaid rakendusi eriti saada. Kui installid ise mingi rakenduse, siis tekivad probleemid ka selle puuteekraaniga, mis ei funktsioneeri stabiilselt jne. Võib olla läheb tulevikus ses suhtes asi paremaks ja ehk uuendatakse ka seda PocketC.H.I.P. Debian versiooni? Parem on osta see tavaline ilma korpuse ja ekraanita C.H.I.P. mini-kompuuter ning lisaks ka HDMI adapter ja ühendada ta displeiga.


C.H.I.P. minikompuutri enda saab kätte detsembris 2015 ja ülejäänud vidinad aga 2016. a. kevadel. Näiteks C.H.I.P + PocketC.H.I.P + HDMI adapteri ja patareide komplekti planeeritav kättesaamine toimub alates mai kuust 2016 ning kätte saad ta umbes juuli alguses 2016 - pilt. Igasuguseid juhiseid ja abiinfot saab sealt.

Sisseehitatud ehk eelinstalleeritud operatsioonisüsteemist (The CHIP Operating System), CHIP mini-kompuutri käivitamisest ja esmasest kasutamisest info seal.

FAQs - seal.

Troubleshooting FAQ - seal.Raspberry Pi (Raspberry Pi 2, Raspberry Pi 3, Raspberry Pi 4) minikompuuter vs C.H.I.P. minikompuuter:

Kui juba ostmiseks ja proovimiseks läheb, siis soovitan igal juhul just seda Raspberry Pi minikompuutrit, aga eks igaüks otsustab ise.Veel:

* Mis on Raspberry Pi (Raspberry Pi 2, Raspberry Pi 3)? Raspberry Pi puhul operatsioonisüsteemi installeerimine. Mõned pildid sellest 'Raspbian jessie Pixel' opertasioonisüsteemist. Terminal ja peamised UNIX/LINUX operatsioonisüsteemide terminali käsud.

* Windows 10 "võtmehoidjas": mini-kompuuter pulgas, hinnad alates $99 kuni $499. Intel Compute Stick STK2m3W64CC—minikompuuter.

* Ockel Sirius A (+ ka Ockel Sirius A Pro): võimas ja väga universaalne mini-kompuuter

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)