Windows 10 'Choose an option' ekraan

Win 10 logo Windows 10 probleemide lahendamine. 'Choose an option' ja 'Advanced options' ekraanid ja nende menüüde funktsioonid ning võimalused.

 

 

Need uut tüüpi Windows 8 ajast pärit Metro-stiilis Choose an option (Suvandi valimine) ja tema Troubleshoot (Tõrkeotsing) menüüpunkti kaudu avatav 'Advanced options' (Täpsemad suvandid) ekraanid asendavad nüüd varasemate Windowsite traditsioonilist "System Recovery Options" ekraani (pilt).


Choose an option menüüga ekraan võib ilmuda kahel põhjusel:

a) Siis kui Sa selle 'Choose an option' ekraani/menüü ise "tellid" (näiteks Windows 10 süsteemi seest või süsteemi sisselogimise ekraani kaudu või Windows 10 buutimise meedia abil).

b) Choose an option ekraani automaatne ilmumine: Ta ilmub nüüd automaatselt siis kui süsteem leiab mingi probleemi, mis vajab kohest parandamist. Näiteks on ta sel juhul väga kasulik kui Sa ei suuda isegi süsteemi siseneda või sisse logida (või kui tekivad buutimise probleemid). Antud 'Choose an option' peamenüü asub Windows Recovery Environment (WinRE) keskkonnas, st Windowsi eelses taastekeskkonas, mis sisaldab vajalikke süsteemifaile ja draivereid. Neid faile ja draivereid hoitakse Windowsi peainstallatsioonist eraldi, et nad kahjustada ei saaks.
Seega kui Sinu süsteemiga on mingi tõsine probleem (näiteks Sa ei saa isegi Win 10 süsteemi siseneda), siis alustab Windows 10 automaatselt juba ise viga otsima ja üritab seda ka parandada. Kui ta ei suuda seda, siis pakutakse Sulle sedasama Choose an option ekraani sisenemise võimalust.

'Choose an option' (Suvandi valimine) ekraani menüü:

'Choose an option' (Suvandi valimine) ekraani menüü


Märkus: Kui Sul on uuem UEFI firmwarega kompuuter, siis võid antud 'Choose an option' ekraani menüüs näha ka 'Use a device' menüüpunkti. Ja kui Sul on kompuutrisse installitud ka mingi muu Windowsi versioon, siis võid siin näha ka 'Use another operating system' plaati/nuppu - pilt.


'Choose an option' ekraani enda ja selle 'Troubleshoot" menüüpunkti/plaadi kaudu saad täita järgmisi ülessandeid (siin edaspidi nendest pikemalt):

* 'Reset this PC' vahend: Käivitada Windows 10 operatsioonisüsteemi resettimise 'Reset this PC' vahendi abil ja siin on Sul kaks võimalust:

a) Windows 10 ümberinstalleerimise käigus hoitakse Sinu personaalsed failid ja sätted alles, aga eemaldatakse Sinu äpid/programmid ning taastatakse Windows 10 enda vaikimisi sätted/seadistused. See on siis Windows 10 uuendamine/värskendamine ehk parandusinstall (sarnaselt Windows 8/8.1 versioonide 'Refresh your PC' funktsioonile).

b) Windows 10 ümberinstalleerimise käigus ei hoita Sinu faile alles ja tehakse Windows 10 puhas installeerimine või Sinu kompuuter viiakse tagasi tehase algseadistusteni/originaalsäteteni (sarnaselt Windows 8/8.1 versioonide 'Reset your PC' funktsioonile).


Seega kui Sinu Win 10 süsteem hakkab tõsiselt streikima ja kui System Restore ning muud vahendid enam ei aita, siis võid kasutada 'Reset this PC' funktsiooni—sellega pääsed süsteemi puhtast ümberinstalleerimisest või veelgi tülikamast asjast - kõvaketta formaatimisest (vormindamisest). Sa võid 'Reset this PC' vahendit kasutada näiteks ka siis kui Sa tahad kõike otsast peale alustada ja teha Windows 10 täieliku ümberinstalleerimise, aga näiteks ka enne oma kompuutri müümist.

* 'System Restore' vahend: System Restore vahendiga saad käivitada süsteemi taastamise viies ta mingisse varasemasse töökorras seisundisse (olekusse). Just siikaudu ongi soovitatav oma probleemne süsteem uuesti taastada.
* 'System Image Recovery' vahend: Sa võid antud vahendiga taastada oma süsteemi ja terve kõvaketta sisu - töötab nagu Windows 7 ja Win 8/8.1 puhulgi - juhis.
* 'Automatic Repair' funtsioon: Kui Sinu kompuutri käivitamisega on probleeme, siis ehk aitab see 'Automatic repair' menüüpunkt.
* CMD konsool: Sa võid avada Command Prompt (CMD) konsooli akna, et antud konsooli kaudu vigu fikseerida ja ka muud teha.
* Startup Settings (Käivitussätted) funktsioon: See menüüpunkt võimaldab Sul siseneda uude Metro-stiilis disainiga 'Startup Settings' ('Käivitussätted') menüüsse, mis asendab meile varasemate Windowsite traditsioonilisi DOS-stiilis Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) ekraane.
* 'Use a device' funktsioon (see võimalus on ainult uuemate UEFI firmwarega kompuutrite jaoks): See lubab buutida erinevatest allikatest, näiteks buutida otse meedialt (USB või DVD või BD draivid) või seadmelt või võrgu kaudu jne. Kui Sul on uuem UEFI firmwarega (asendab vana/traditsioonilise BIOS firmware) kompuuter, siis ilmub siia 'Choose an option' (Suvandi valimine) ekraani veel üks valikuvõimalus: 'Use a device' menüüpunkt. See on selleks vajalik, et kui Sa alustad süsteemi buutimist näiteks oma USB mälupulgast või Windowsi recovery DVD-plaadilt. Sel juhul ei pea Sa enam eelnevalt ronima sinna BIOS seadistuste menüüsse, et panna seal buutimise algseadmeks näiteks USB draiv või DVD-ROM kettaseade.
* Saada ligipääs kompuutri UEFI firmware sätetele/seadistustele ja seda hoopiski 'Advanced options' ekraani kaudu (see võimalus on ainult uuemate UEFI firmwarega kompuutrite jaoks): UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) on kõikides uuemates kompuutrites ja ta asendab varasema BIOS firmware (Basic Input/Output System).
* 'Use another operating system' funktsioon (ainult dualboot/multiboot masinate puhul): See lubab Sul valida vaikimisi buutiva operatsioonisüsteemi ja seda juhul kui Sinu masinasse on installeeritud mitu operatsioonisüsteemi.

Märkus: Kui Sa valid 'Choose an option' ekraani enda ja selle 'Troubleshoot" menüüpunkti/plaadi kaudu mingi vahendi, siis tehakse kompuutri restart ning Sind viiakse Windows RE (Windows Recovery Environment) ehk Windowsi Taastamise Keskkonda, kus siis eelnevalt valitud instrument käivitataksegi.

EtteotsaSee 'Choose an option' ekraan ilmub ja temale pääseb ligi mitmel viisil:


1) Sa pääsed talle ligi Settings äpi kaudu:

* Ava Start Menüü ja kliki seal Settings kiirkorraldusele - pilt.

* Seejärel vali Update & security (Värskendamine ja turvalisus) kategooria - pilt.

* Vali vasemas paanis Recovery (Taastamine) alamkategooria ja kliki paremal "Advanced startup" ("Täpsem käivitus") sektsioonis Restart now nupule:


Restart now


* Ja Sa jõuadki sellesse Choose an option menüüsse - pilt.

Märkus: Kui Sul on uuem UEFI firmwarega kompuuter, siis võid antud 'Choose an option' ekraani menüüs näha ka 'Use a device' menüüpunkti - pilt.2) Kasuta Shift klahvi ja kompuutri sulgemise hüpikmenüü Restart käsku:

Kui Sa hoiad Shift klahvi all ja klikid sel ajal kompuutri sulgemise hüpikmenüüs Restart käsule, siis jõuad otse sinna 'Choose an option' ekraani menüüse. Kuna see Power nupp ja tema kompuutri sulgemise hüpikmenüü ilmub Windows 10 enamikesse ekraanidesse, siis saab talle ka kõikjalt ligi.

Näited:

* Windows 10 Start Menüü kaudu. Ava Start Menüü ja kliki Power nupule, et avada seda kompuutri sulgemise hüpikmenüüd. Nüüd vajuta ja hoia all Shift klahvi ning kliki hüpikmenüü Restart parameetrile - pilt.

Pärast Shift + Restart kombinatsiooni kasutamist jõuadki Sa otse Choose an option ekraani - pilt.

Märkus: Kui Sul on uuem UEFI firmwarega kompuuter, siis võid antud 'Choose an option' ekraani menüüs näha ka 'Use a device' menüüpunkti - pilt.* CTRL + ALT + DELETE klahvikombinatsioon. 'Choose an option' ekraani sisenemist võid alustada näiteks ka CTRL + ALT + DELETE klahvikombinatsiooniga avatava ekraani ja selle Power nupu kaudu - pilt.


* Kui Sul ei õnnestu Settings äppi avada. Juhul kui Sa ei saa seda Settings äppi siin avada, siis vajuta Windowsi logoga Windowsi logoga + L (ehk siis Win+L) klahvikombinatsiooni, et jõuda süsteemi sisselogimise ekraani. Seejärel vajuta ja hoia Shift klahvi all ning kliki paremal allnurgas Power ikoonile ja vali ilmuvast menüüst Restart käsk - pilt,...................... pilt ..............ja................... pilt.

Pärast kompuutri restarti jõuadki otse Choose an option ekraani - pilt.* Kui Sa jõuad pärast kompuutri käivitamist või restarti süsteemi sisselogimise ekraanini, aga süsteemi sisse logida ei õnnestu. Sel juhul kasuta seal sedasama eeltoodud Shift klahvi ja kompuutri sulgemise hüpikmenüü Restart käsu kombinatsiooni.


3) Mitme operatsioonisüsteemiga kompuutris:

Mitme Windowsi versiooniga multi-boot masina puhul ja ka siis kui Sa ei saa Windows 10 süsteemi sisse logida: Kui Sul on oma dualboot (multiboot) kompuutrisse peale Windows 10 installeeritud ka mingi muu Windowsi versioon, siis ilmub buutimisel puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan. Sinna uude 'Choose an operating system' buutimise valiku ekraani on integreeritud ka Windowsi parandamise jms valiku võimalus. Kliki antud ekraani allosas asuvale 'Change defaults or choose other options' lingile - pilt. Selle peale ilmub 'Options' ekraan, kus kliki 'Choose other options' nupule - pilt. Seejärel jõuadki Choose an option ekraani.

Kui Sa jooksutad peale Windows 10 ka mingi muu operatsioonisüsteemiga (näiteks Mac OS X või Linux) multi-boot masinat, siis ilmub buutimisel kas seesama 'Choose an operating system' ekraan või siis vana traditsioonilise buutimise menüüga ekraan. Kui ilmub see vanemat tüüpi buutimise ekraan, siis märgista seal noolklahviga Windows 10 ja vajuta F8 klahvi. Seejärel jõuad Sa esmalt uut tüüpi Startup Settings (Käivitussätted) ekraani. Nüüd vajuta seal "Startup Settings" ekraanis klahvi F10, järgmises ekraanis numbriklahvi 1 ja Sa jõuadki 'Choose an option' ekraani. [Linux tuleks pärast Windowsi installeerida. Seejärel on Windowsi ja Linux süsteemide vahel lihtne ümber lülituda: teed restardi, pärast seda ilmub buutimise menüü, kus liigu noolklahvidega vajaliku opsüsteemini ja vajuta ENTER. Näiteks OS X ja Windowsi vahel võid ka nii ümber lülituda, et hoiad restardi ajal Option (Alt) klahvi all, et seejärel soovitud opsüsteemi siseneda.]4) Kasuta 'Choose an option' ekraani menüüse sisenemiseks Windows 10 installeerimise meediat (buutivat DVD plaati või USB mälupulka):

Kui Sa ei saa seda süsteemi sisselogimise ekraani kätte või kui Sa ei saa ka üles buutida, siis kasuta Windows 10 installeerimise meediat või taastamise draivi.

* Valid pärast Windows 10 installeerimise meedialt buutimist esimeses 'Windows Setup' aknas keele-, aja, raha formaadid ja klaviatuuri paigtuse ning klikid Next - pilt;

* Seejärel klikid 'Repair your computer' lingile - pilt.

* Ja ilmubki seesama 'Choose an option' ekraan - pilt.5) 'Choose an option' ekraani automaatne ilmumine:

See Choose an option ekraani menüü ilmub nüüd automaatselt ka siis kui süsteem leiab mingi probleemi, mis vajab kohest parandamist. Näiteks on ta sel juhul väga kasulik kui Sa ei suuda isegi süsteemi siseneda või sisse logida (või kui tekivad buutimise probleemid). Antud 'Choose an option' menüü asub Windows Recovery Environment (WinRE) keskkonnas, st Windowsi eelses taastekeskkonas, mis sisaldab vajalikke süsteemifaile ja draivereid. Neid faile ja draivereid hoitakse Windowsi peainstallatsioonist eraldi, et nad kahjustada ei saaks.... Seega, kui Sinu süsteemiga on mingi tõsine probleem (näiteks Sa ei saa isegi Win 10 süsteemi siseneda), siis alustab Windows 10 automaatselt juba ise viga otsima ja üritab seda ka parandada. Kui ta ei suuda seda, siis pakutakse Sulle sedasama meile nüüd juba tuttava Choose an option ekraani sisenemise võimalust. 'Choose an option' ekraanis kliki Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule ja tegutse edasi.

Etteotsa'Choose an option' ja 'Advanced options' ekraanid ja nende menüüde funktsioonid ning võimalused:

Allpool siis pilt sellest Windows 10 opsüsteemi 'Choose an option' ekraani peamenüüst:

'Choose an option' (Suvandi valimine) ekraani menüü


Märkus: Kui Sul on uuem UEFI firmwarega kompuuter, siis võid antud 'Choose an option' ekraani menüüs näha ka 'Use a device' menüüpunkti. Ja kui Sul on kompuutrisse installitud ka mingi muu Windowsi versioon, siis võid siin näha ka 'Use another operating system' plaati/nuppu - pilt.


Sul on siin 'Choose an option' ekraani peamenüüs kolm (või kuni viis) valikuvõimalust:

1) Continue - kui Sa valid selle "Continue" menüüpunkti (vaata ülemist pilti), siis Sa väljud siit menüüst, seejärel tehakse kompuutri restart ja Sind laetakse vaikimisi buutiva Windowsi sisselogimise ekraani, antud juhul siis Windows 10 omasse. Ka võib see ekraan ilmuda mõnikord ilma põhjuseta, sest süsteem arvab, et tegu on mingi probleemiga kuigi see nii ei ole. Sel juhul klikigi siin Continue nupule, et laadida end Windows 10 süsteemi.

2) Troubleshoot (Tõrkeotsing) - vigade leidimine ja probleemide lahendamine - see on 'Choose an option' ekraani peamenüü kõige vajalikum menüüpunkt ning sellest tuleb kohe allpool ka pikemalt juttu - pilt.

3) Turn off your PC - selle 'Choose an option' ekraani peamenüü punktiga lülitad Sa oma kompuutri välja - pilt.

4) Use a device - See menüüpunkt ilmub ainult uuemate UEFI firmwarega kompuutrite puhul. See lubab buutida erinevatest allikatest, näiteks buutida otse meedialt (USB või DVD või BD draivid) või seadmelt või võrgu kaudu jne. Kui Sul on uuem UEFI firmwarega (asendab vana/traditsioonilise BIOS firmware) kompuuter, siis ilmub siia 'Choose an option' (Suvandi valimine) ekraani veel üks valikuvõimalus: 'Use a device' menüüpunkt. See on selleks vajalik, et kui Sa alustad süsteemi buutimist näiteks oma USB mälupulgast või Windowsi recovery DVD-plaadilt. Sel juhul ei pea Sa enam eelnevalt ronima sinna BIOS seadistuste menüüsse, et panna seal buutimise algseadmeks näiteks USB draiv või DVD-ROM kettaseade - pilt.

5) Use another operating system - Kui Sul on kompuutrisse installitud ka mingi muu Windowsi versioon, siis võid siin näha ka 'Use another operating system' plaati/nuppu - pilt.


Märkus: Iga ekraani vasemas ülanurgas on "Back" Back nooleke noolnupp, klikkides sellele, saad Sa tagasi eelmisse ekraani liikuda....'Choose an option' ekraani peamenüü 'Troubleshoot' menüüpunkti vahendid ja võimalused:

Kui Sa klikid selles 'Choose an option' ekraani peamenüü Troubleshoot (Tõrkeotsing) menüüpunktile (pilt), siis ilmub alltoodud "Troubleshoot" ekraan:

'Reset this PC' funktsioon


1) 'Reset this PC' menüüpunkt: "Troubleshoot" ekraani ülemine 'Reset this PC' vahendiga saad oma Windows 10 operatsioonisüsteemi resettida ja siin on Sul kaks võimalust:

a) Windows 10 ümberinstalleerimise käigus hoitakse Sinu personaalsed failid ja sätted alles, aga eemaldatakse Sinu äpid/programmid ning taastatakse Windows 10 enda vaikimisi sätted/seadistused. See on siis Windows 10 uuendamine/värskendamine ehk parandusinstall (sarnaselt Windows 8/8.1 versioonide 'Refresh your PC' funktsioonile):

* Klikid "Troubleshoot" ekraanis ülemisele 'Reset this PC' plaadile ja seejärel klikid uues "Reset this PC" ekraanis 'Keep my files' menüüpunktile/plaadile - pilt.

* Järgmises ekraanis vali oma kasutajakonto - pilt.

* Sisesta enda süsteemi sisselogimise parool, juhul kui Sa ei loonud selleks eelnevalt parooli, siis kliki kohe nupule 'Continue' - pilt.

* Lõpuks kliki nupule 'Reset' ja algabki Sinu Windows 10 ümberinstall - pilt.

Loe antud vahendist rohkem sealt.b) Windows 10 ümberinstalleerimise käigus ei hoita Sinu faile alles ja tehakse Windows 10 puhas installeerimine või Sinu kompuuter viiakse tagasi tehase algseadistusteni/originaalsäteteni (sarnaselt Windows 8/8.1 versioonide 'Reset your PC' funktsioonile). Klikid "Troubleshoot" ekraanis ülemisele 'Reset this PC' plaadile ja seejärel klikid uues "Reset this PC" ekraanis 'Remove everything' menüüpunktile/plaadile - pilt. Seejärel on Sul jällegi kaks valikuvõimalust:

* "Just remove my files" - sellega tehakse Windows 10 puhas install või kompuutri tehase algseadusteni viimine palju kiiremini ja seda kasuta siis kui Sa ei kavatse oma kompuutrit ära müüa. Klikid "Reset this PC" ekraanis sellele Just remove my files plaadile - pilt. Seejärel klikid 'Reset' nupule ja algabki Windows 10 puhas install või siis tehase algseadistusteni/originaalsäteteni tagasiviimine - pilt.


* "Fully clean the drive" - sel puhul pühitakse Sinu kõvaketas täiesti puhtaks ja TAVAKASUTAJA ei saa hiljem Sinu andmeid taastada. Antud parameetri valimisel ei tehta mitte tavalist kõvaketta formaatimist (puhastamist) vaid selle asemel kirjutatakse ketta kõik sektorid juhuslike mustritega üle. Antud protsess sarnaneb format.exe c:\ /P:0 käsule. Sel juhul, isegi kui keegi eemaldab kompuutrist kõvaketta, on selle andmeid ilma spetsiaalse riistvarata väga raske taastada. Pealegi vajab see teadmisi ja antud seadmed on väga kallid. See "Remove files and clean the drive" protsess võtab palju aega (tunde). Juhul kui Sinu ketas oli BitLocker vahendiga krüptitud, siis tehakse aga kiire formaatimine ja kõik Sinu andmed kustutatakse jäädavalt. Seda "Remove files and clean the drive" funktsiooni kasuta siis kui Sa kavatsed oma Windows 10 kompuutri kas prügimäele saata või siis kellelegi edasi müüa. Klikid "Reset this PC" ekraanis sellele Fully clean the drive nupule - pilt.


Seejärel klikid 'Reset' nupule ja algabki Windows 10 puhas install, aga eelnevalt pühitakse kõvaketas turvaliselt puhtaks - pilt.


Loe antud Win 10 ümberinstallimise meetodist, kus Sinu faile ei hoita alles, rohkem sealt.

Seega kui Sinu Win 10 süsteem hakkab tõsiselt streikima ja kui System Restore ning muud vahendid enam ei aita, siis võid kasutada 'Reset this PC' funktsiooni—sellega pääsed süsteemi puhtast ümberinstalleerimisest või veelgi tülikamast asjast - kõvaketta formaatimisest (vormindamisest). Sa võid 'Reset this PC' vahendit kasutada näiteks ka siis kui Sa tahad kõike otsast peale alustada ja teha Windows 10 täieliku ümberinstalleerimise, aga näiteks ka enne oma kompuutri müümist.2) 'Advanced options' (Täpsemad suvandid) menüüpunkt: Eelpool kirjeldatud Troubleshoot (Tõrkeotsing) ekraani teisele, Advanced options nupule klikkides (pilt), ilmub alltoodud 'Advanced options' ekraan:

Advanced options


Märkus: Kui Sul on uuem UEFI firmwarega kompuuter, siis näed selles 'Advanced options' ekraanis ka sellist menüüpunkti nagu 'UEFI Firmware Settings'. See lubab Sul kompuutri UEFI firmware sätetele/seadistustele saada ka siitkaudu ligi. UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) on kõikides uuemates kompuutrites ja ta asendab varasema BIOS firmware (Basic Input/Output System):

UEFI Firmware Settings


Selle 'UEFI Firmware Settings' nupu olemasolul (vaata eelmist pilti) lisandub veel ka 'See more recovery options' menüüpunkt/nupp, mille kaudu saad oma Windows 10 eelmise väljalaskeni tagasi kerida. Seda juhul kui uuema antud momendil jooksva Windows 10 väljalaskega tekkisid suuremad probleemid. Sa saad sel teel tagasi kerida ka oma varasema Windows 8.1 või siis Windows 7 versioonini. Seda kõike saab teha ainult 31 päeva jooksul pärast oma Windowsi uuendamist (upgrade) ja juhul kui Sa ise ei kustutanud Windows.old kausta, mis sisaldab Windowsi eelmise versiooni faile. Tagasipööramisel Sa ei kaota oma dokumente, fotosid/pilte ja muid personaalseid faile. Sa kaotad ainult need andmed ja programmid, mis Sa loosid või installisid pärast uuemale Windowsile üleminekut. Sa ei saa tagasi minna näiteks Windows 10 Build 1511 versioonist Windows 8.1 või Windows 7 versioonini. Tagasi saab kerida ainult ‘otse eelmise’ (kõige viimase varasema) Windowsi süsteemini. Klikid esmalt tollele 'See more recovery options' nupule ja seejärel klikid 'Go back to the previous build' (või siis 'Windows Rollback') nupule - pilt.Selle 'Advanced options' ('Täpsemad suvandid') ekraani menüüpunktide tähendused:

1) System Restore: 'System Restore' utiliidi/vahendi abil võid enda süsteemi viia tagasi sellisesse aega, kus kõik töötas korralikult ja probleemideta.

* Kliki antud 'System Restore' menüüpunktile ja seejärel tehakse kompuutri restart - pilt.

* Pärast seda tuleb Sul "Choose an account to continue" ekraanis klikkida enda administraatori kasutajakonto nimele (selles ekraanis kuvatakse ainult administraatorite kasutajakontod) - pilt.

* Seejärel pead sisestama enda süsteemi sisselogimise parooli ja klikkima nupule Continue (juhul kui Sul ei ole parooli, siis kliki kohe Continue) - pilt.

* Ilmub varasematest Windowsitest juba tuttav System Restore aken, kus kliki nupule Next - pilt.

* Juhul kui Sul oli varem neid süsteemi taastamispunkte rohkem loodud, siis näed järgmises aknas ka 'Show more restore points' kontrollruutu. Kui Sa paned seal linnukese ka antud 'Show more restore points' kontrollruutu, siis näed ka neid varasemaid süsteemi taastepunkte. Vali seal kättesaadav taastepunkt ja kliki nupule Next. Kliki seal enne Next nupule klikkimist ka nupule 'Scan for affected programs' nupule, et näha seda et millised programmid/draiverid Sul pärast süsteemi taastamist ära kaovad, st need tuleb Sul uuesti installida - pilt ...............ja.............. pilt.

* Kliki alles nüüd nupule Next ja algabki süsteemi taastamine - pilt.

Märkus: Kui Sul puuduvad need süsteemi taastamise punktid, siis näed järgmist kurba teadet - pilt.


2) System Image Recovery: Kõvakettad on suhteliselt õrnad mehhanismid ja kompuutrites olevatest komponentidest väljuvad nad rivist kõige sagedamini. Kui kõvaketas jookseb kokku, siis on tema andmeid väga raske taastada ja tavakasutajale on see peaaegu et võimatu. Peale selle võib ka kasutaja kogemata rikkuda või hävitada ise oma olulisi andmeid.
Kõiki neid õnnetusi saad Sa vältida kui teed oma tähtsamatest andmetest või siis tervest kõvakettast regulaarselt varukoopia—näiteks Windows 7 puhul aitas seda teha Backup and Restore utiliit. Ta sisaldas seal kahte eraldi vahendit: Windows Backup ja Complete PC Backup ning selle 'Complete PC Backup' abil saigi siis luua terve kõvaketta või partitsioonide varukoopiad ("system image"). 'Complete PC Backup' teeb Sinu süsteemikettast automaatselt ja teistest draividest (partitsioonidest), millised Sa ise määrad, pildid ehk ülesvõtted, mis sisaldavad andmefaile, programme ja seadistusi—ühesõnaga kõike (luukase nn system image). Windows 7 opsüsteemi sellest vahendist saad ülevaate sealt ja sealne info sobib ka Windows 8, Windows 8.1 ning Windows 10 jaoks.


'System image' on seega Sinu partitsioonide või terve kõvaketta täpne koopia ja siinset "System Image Recovery" menüüpunkti võid näiteks siis kasutada kui Sinu kompuuter või kõvaketas lakkasid töötamast. Sa saad seda menüüpunkti ainult siis kasutada kui Sa olid varem oma kõvakettast või süsteemipartitsioonist (ja muudest partitsioonidest) selle varukoopia ('system image') juba loonud.
Ka Windows 10 puhul saab kasutada sedasama 'system image' loomise vahendit, mis oli ka varasemas Windows 7 opsüsteemis. Oma andmeid saab arhiveerida välisele USB kõvakettale (kõige parem variant), lokaalsele kõvakettale (kõvaketta mingisse muusse partitsiooni, juhul kui ta oli Sul varem loodud), võrgukausta (võrgu olemasolul), CD/DVD-RW plaatidele, USB Flash draivile või muule eemaldatavale meediale. Et luua Windows 10 puhul 'system image', tee järgmist:

* Ava Control Panel (Juhtpaneel) ja seda väikeste ikoonide vaates ("View by: Small icons") ja kliki File History kiirkorraldusele.
* Kliki vasemas paanis allosas System Image Backup lingile.
* Ilmub 'System Image Backup' utiliidi aken, kus vali see koht, kuhu Sa tahad selle varukoopia salvestada (lokaalsele kõvakettale, USB kõvakettale, võrgukausta jne) ja kliki Next. Seejärel kinnita oma valikuid (Confirm your backup settings) ja kliki nupule Start backup.
* Edaspidi käib kõik samamoodi nagu seda tehti ka Windows 7 puhul.


Et nüüd hiljem vajadusel oma tervet kõvaketast taastada sellesama varem loodud system image abil, tule siiasamasse 'Advanced options' ('Täpsemad suvandid') ekraani tagasi ja kliki sellele System Image Recovery nupule (menüüpunktile). Edasi käib kõik samamoodi nagu seda tehti ka Windows 7 puhul. mm


3. Automatic Repair (Startup Repair): Kui Sinu kompuutri käivitamisega on probleeme, siis ehk aitab see Startup Repair ('Automatic repair') menüüpunkt. See vahend loodi juba Windows Vistas ja seal ta ei olnud eriti efektiivne. Kuid Windows 7 opsüsteemis parandas ta kõik taolised vead. Vista, Windows 7 ja Windows 8/8.1 süsteemides kutsuti antud vahendit juba Startup Repair utiliidiks - info.
Startup Repair (Automatic Repair) vahend saab fikseerida ainult teatud probleeme, ta ei saa parandada riistvara vigasid (näiteks kõvaketta või füüsilise mälu omasid), ta ei leia ja ei hävita viirusi jne.

Süsteem teeb automaatse restardi ja hakkab Sinu süsteemi vigu otsima - pilt.
Kui vigu ei leitud või kui neid ei suudetud ära parandada, siis ilmub alltoodud ekraan, kus kliki nupule Advanced options (Täpsemad suvandid), mis viib Sind sinnasamasse eelpool kirjeldatud 'Choose an option' ekraani peamenüüsse (pilt) - seal saad juba muid võimalusi valida...:

Advanced options


4. Command Prompt: 'Advanced options' ekraani Command Prompt menüüpunkt viib Sind Command Prompt (CMD) konsooli - pilt. Seal võid vigu kiiremini fikseerida ja teha ka muud.... Selle menüüpunkti valimisel tehakse kompuutri restart ja seejärel valmistatakse käsurida ette (kiri "Preparing command prompt"). Pärast seda tuleb Sul "Choose an account to continue" kirjaga ekraanis klikkida enda kasutajakonto ikoonile. Seejärel pead sisestama parooli ja klikkima nupule Continue (juhul kui Sul ei ole parooli, siis kliki kohe Continue). Ja ilmubki meile juba tuttav 'Command Prompt' aken. Juhul kui Sa tunned cmd käskusid, siis võid ka seda menüüpunkti kasutada:

Command Prompt


Sa võid siin puutetundliku displei või siis Windows 10 tahvelarvuti olemasolul ka virtuaalset (ekraanipealset) klaviatuuri kasutada - pilt.


5. UEFI Firmware Settings: Kui Sul on uuem UEFI firmwarega kompuuter, siis näed selles 'Advanced options' ekraanis ka sellist menüüpunkti nagu 'UEFI Firmware Settings'. See lubab Sul kompuutri UEFI firmware sätetele/seadistustele saada ka siitkaudu ligi. UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) on kõikides uuemates kompuutrites ja ta asendab varasema BIOS firmware (Basic Input/Output System).


6. Startup Settings (Käivitussätted): See Advanced options ekraani 'Startup Settings' menüüpunkt (pilt) võimaldab Sul siseneda menüüsse, mis asendab meile varasemate Windowsite traditsioonilisi DOS-stiilis Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) ekraane - pilt.

Kliki järgmises ekraanis Restart nupule - pilt. Tehakse kompuutri ümberlaadimine ja Sa jõuadki sellesse uut tüüpi Startup Settings ekraani:

Startup Settings ekraan


Antud ekraanis võib kasutada nii tavalisi numbriklahve (1-9) kui ka alternatiivina vastavaid funktsiooniklahve (F1-F9 ja F10). Näiteks kui Sa vajutad numbriklahvi 4 või siis alternatiivina funktsiooniklahvi F4, siis sisened Windows 10 operatsioonisüsteemi Safe Mode režiimi (Kaitstud Režiimi ehk Turvarežiimi). Kui Sa vajutad siin ekraanis klahvi F10 ja järgmises ekraanis numbriklahvi 1, siis viiakse Sind sinna 'Choose an option' ekraani tagasi.

Loe sellest Windows 10 'Startup Settings' ('Käivitussätted') ekraanist ja sinna sisenemise meetoditest edasi sealt.

7. See more recovery options: Selle 'UEFI Firmware Settings' nupu olemasolul lisandub veel ka 'See more recovery options' menüüpunkt/nupp, mille kaudu saad oma Windows 10 eelmise väljalaskeni tagasi kerida. Seda juhul kui uuema antud momendil jooksva Windows 10 väljalaskega tekkisid suuremad probleemid. Sa saad sel teel tagasi kerida ka oma varasema Windows 8.1 või siis Windows 7 versioonini. Seda kõike saab teha ainult 31 päeva jooksul pärast oma Windowsi uuendamist (upgrade) ja juhul kui Sa ise ei kustutanud Windows.old kausta, mis sisaldab Windowsi eelmise versiooni faile. Tagasipööramisel Sa ei kaota oma dokumente, fotosid/pilte ja muid personaalseid faile. Sa kaotad ainult need andmed ja programmid, mis Sa loosid või installisid pärast uuemale Windowsile üleminekut. Sa ei saa tagasi minna näiteks Windows 10 Build 1511 versioonist Windows 8.1 või Windows 7 versioonini. Tagasi saab kerida ainult ‘otse eelmise’ (kõige viimase varasema) Windowsi süsteemini. Klikid esmalt tollele 'See more recovery options' nupule ja seejärel klikid 'Go back to the previous build' (või siis 'Windows Rollback') nupule - pilt.Lisa:

Probleemide puhul Windows 10 uuendamine/värskendamine ehk parandusinstall. Windows 10 ümberinstalleerimisel SÄILITATAKSE kõik Sinu personaalsed failid ja sätted.


Probleemide puhul Windows 10 ümberinstalleerimine. Windows 10 ümberinstalleerimise käigus EI HOITA Sinu faile alles ja tehakse Windows 10 puhas installeerimine või Sinu kompuuter viiakse tagasi tehase algseadistusteni/originaalsäteteni.


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)