Salvestusruumi drastiline vähendamine

Win 10 logo Windows 10 poolt kasutatava kettaruumi (& salvestusruumi) drastiline vähendamine: uued "CompactOS" ("Compact OS") ja "System Compression" vahendid

 

 

Windows 10 poolt kasutatava kettaruumi drastiline vähendamine: Kõik operatsioonisüsteemid nõuavad oma tööks ja korralikuks funktsioneerimiseks teatud mahus kettaruumi. Rohkem kui 15 aasta jooksul polnud Microsoftil kettaruumiga mingit muret. Kuigi iga uue Windowsi versiooni ilmumisega nõuti ka suuremat kettaruumi, ei olnud see probleemiks, sest ilmusid ka üha mahukamad ja paremad kõvakettad.
Kuid see õnnis aeg on nüüd läbi, sest üha rohkem kasutatakse SSD-kettaid [ehk pooljuhtkettaid (solid-state drives)], mis on palju kiiremad ja vastupidavamad kui seda on tavalised mehhaanilised kõvakettad, sest SSD-kettad ei oma füüsilisi komponente.

Märkus: SSD kettad ja Windows [Vista, Windows 7, Windows 8 (8.1) ja Windows 10] - sellest on juttu Win 7 all - seal.


Peale selle kasutatakse odavamates tahvelarvutites flash mälu, mis on küll aeglasem kui SSD kettad, aga siiski märksa kiirem, väiksem ja väheb elektrivoolu tarbiv kui seda tavalised kõvakettad. Flash mälu omab sageli ainult 32 GB või isegi 16 GB salvestusruumi (kallimad tahvlid omavad juba ka 64GB, 128GB, 256GB ja 512 GB salvestusruumi).

Vähese vaba kettaruumi probleem tekib ka siis kui Sa ostad endale odava ("ökonoomse") sülearvuti, kuhu on sisse ehitatud väikse mahuga ketas. Saadaval on suur hulk alla $200 Windows 10 sülearvuteid, mis omavad ainult 32 GB SSD kettaid.

Ja veel üks probleem: Iga uus eelinstalleeritud Windows 8 (8.1) operatsioonisüsteemiga kompuuter peab omama ka nn süsteemi taastamise partitsiooni (recovery partition), mis sisaldab installeeritud opsüsteemi originaalset image't. Antud partitsiooni suuruse määrab aga kompuutri tootja juba ise. Näiteks Surface Pro 3 tahvelarvutite puhul võib see taastamise partitsioon hõivata kuni 10% kogu kättesaadavast salvestusruumist ja seda partitsiooni kasutatakse ainult süsteemi taastamiseks tema originaalkonfiguratsioonini ning seda ruumi ei saa kasutada tavaliseks tööks.
Surface Pro tahvelarvutite puhul, mis omavad kas 64GB või siis 128GB salvestusruumi, saab REAALSELT KASUTADA AINULT VASTAVALT SIIS 23GB / 83GB SALVESTUSRUUMI - ülejäänud ruumi hõivab Windows 8 (8.1) operatsioonisüsteem ise, sisseehitatud äpid (Windows Mail; Messaging; SkyDrive; Internet Explorer 10; Bing; Groove Music; Movies & TV; Games) ja see recovery partitsioon (süsteemi taastamiseks). Kasutajad võivad küll selle recovery partitsiooni soovi korral ka kustutada ja kasutada oma süsteemi taastamiseks USB taastamismeediat, aga kõik ei viitsi sellega jännata.... [Windows 8.x taastamismeedia ('Recovery Media') loomisest on juttu seal.]


Et seda vähese salvestusruumi probleemi lahendada, kasutatakse Windows 10 puhul kahte meetodit:

* Esiteks, Windows võib süsteemifailid väga efektiivselt kokku suruda / pakkida. Windows 10 kasutab selleks "Compact OS" ("CompactOS") tehnoloogiat, mis installib operatsioonisüsteemi failid kokkusurutud kujul. Compact OS toetab mõlemaid nii UEFI-põhiseid kui ka BIOS-põhiseid seadmeid. Vastupididelt WIMBoot tehnikale (seepärast et faile ei kombineerita enam ühteainsasse WIM faili), võib Windowsi värskendus asendada või eemaldada individuaalseid faile.
Selle kõige tulemusel suureneb vaba salvesturuumi maht. (Windows 10 nutitelefonid saavad samuti sellise kokkusurumise uue algoritmi eeliseid kasutada.) Süsteemifailide kokkusurumine ei mõju süsteemi kiirusele negatiivselt. Windows arvestab mitme faktoriga (sh ka RAM suuruse ja protsessori kiirusega), enne kui otsustab, et kas alustada süsteemifailide kokkusurumist või siis mitte alustada. Seega Windows 10 ei käivita seda CompactOS vahendit automaatselt vaid ta teeb seda alles siis kui see vajalik on. Üldiselt ei pea kasutaja selle CompactOS funktsiooniga tegelema, sest Windows 10 otsustab ise, et kas antud vahendit käivitada või siis mitte käivitada. Kuid vahel tuleb CompactOS ka ise käsitsi käivitada, et hoida sellega kokku mitu GB kettaruumi, eriti käib see just nende Windows 10 seadmete kohta, millede salvestusruum on 32 GB või sellest vähem.

Sa võid ka ise käsitsi käivitada selle Compact OS (COMPACT.EXE) vahendi ja seda igas Windows 10 seadmes. Sa võid sellega lubada kas süsteemifailide kokkusurumise (compress) või siis selle kokkusurumise välja lülitada (decompress). Ava administraatori õigustega Command Prompt konsool (pilt), sisesta tema käsureale COMPACT.EXE /CompactOS:always käsk ja vajuta ENTER; sellega käivitad süsteemifailide kokkusurumise ning Sul tuleb rohkem või vähem oodata... - pilt ................. ja................... pilt. Tee seda ainult siis kui Sul on seda vaba kettaruumi vähevõitu. Kui Sa tahad selle kokkusurumise aga välja lülitada (tühistada), siis sisesta käsureale COMPACT.EXE /CompactOS:never käsk ja vajuta ENTER - pilt. Et teha kindlaks seda et kas CompactOS vahend on Sinu Win 10 seadmes sisse lülitatud või ei ole, sisesta käsureale Compact.exe /CompactOS:query käsk ja vajuta ENTER - pilt ............... ja.................. pilt. Järgmises näites teatab Windows 10, et see CompactOS funktsioon ei ole aktiveeritud, sest antud süsteemis ei ole ta vajalik - pilt. .............Aga näiteks Intel Compute Stick (mini-kompuutris) oli see CompactOS funktsioon vaikimisi juba automaatselt sisse lülitatud:

Aga näiteks Intel Compute Stick (mini-kompuutris) oli see CompactOS funktsioon vaikimisi juba automaatselt sisse lülitatud


* Teiseks ja palju tähtsamaks on see et Windows 10 puhul saab sellest eelpool nimetatud süsteemi taastamise eraldi partitsioonist lahti ning tänu selle recovery image ärakaotamisele saab vabastada 4 GB kuni 12 GB salvestusruumi. See saavutati tänu Refresh / Reset funktsioonide ümberehitamisele ja sellel on veel üks eelis: Refresh ja Reset vahendid taastavad operatsioonisüsteemi nüüd ainult süsteemifailide käivitamise keskkonnas (st recovery partitsiooni pole enam vaja); sellega ei suurendata ainult salvestusruumi vaid see tähendab ka seda et Sa ei pea pärast süsteemi taastamist enam laadima alla ja installeerima pikka loetelu värskendusi (updates).


Tänu nendele uutele tehnoloogiatele võib süsteemifailide jaoks vähendada kettaruumi koguni 45% - diagramm.

Etteotsa'System Compression' vahend (ainult tahvelarvutitel): Alates Windows 10 Technical Preview (Build 9879) versioonist saab kasutada ka üht uut hästi-varjatud vahendit, mille nimeks on "System Compression" ja mis on seotud eelpool kirjeldatud süsteemifailide kokkupakkimise uue algoritmiga. Sa saad ta kätte kui käivitad administraatori õigustega meile juba tuttava Disk Cleanup utiliidi:

* Kliki Start nupule, tipi otsingukasti sõnad Disk Cleanup. Seejärel tee üleval otsingutulemustes 'Disk Cleanup' kiirkorraldusel paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk 'Run as administrator' - pilt. (Märkus: Selle 'Disk Cleanup' utiliidi leiab ka Stardimenüü enda alt - pilt.)

* Vali ketas/partitsioon ja kliki OK - pilt.

* Oota... - pilt.

* Ja Sa näedki seda uut "System Compression" funktsioni - pilt.


Antud vahendi kohta pole mingit dokumentatsiooni, välja arvatud selle dialoogiakna allosas kuvatav "Compress windows binaries and program files" kiri. See uus vahend ilmub siis tahvelarvutite puhul ja see aitab pärast selle operatsiooni lõpetamist lisada täiendavat vaba ruumi.


NB! Disk Cleanup utiliidil on peale eeltoodu ja igasuguse muu üleliigse prahi süsteemist kustutamise veel üks väga vajalik funktsioon: suure mahuga, tavaliselt mittevajaliku, Windows.old kausta (või kaustade) kustutamise funktsioon. Kui Sa teed Windows 10 süsteemile ülemineku (upgrade) installeerimise või hiljem Windows 10 enda ümberinstalleerimise samasse partitsiooni, kus Sul oli ka eelmine Windows, siis pakitakse vana Windows kokku ja ta pannakse Windows.old kausta (C:\Windows.old), mis on üsnagi mahukas - pilt. Kui Sinu kõvakettal on vähe ruumi, siis soovitaksin selle Windows.old kausta pärast Win 10 süsteemile üleminekut või siis pärast Windows 10 ümberinstalleerimist, ära kustutada - juhis.

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)