Windows 10: Cortana ja otsing

Win 10 logo Cortana: Igale kasutajale oma isiklik personaalne digitaalne häälega assistent (pluss OTSING)

 

 

 Windows 10 saab kaasa ka süsteemi sisseehitatud Cortana personaalse digitaalse häälega assistendi, mis on Windows 8.1 mobiilses opsüsteemis juba olemas. Cortana nimi on võetud Halo videomängu seeriast, kus ta on tehisintellekti nimeks. Ka Google ja Apple omavad samuti häälega assistenti, vastavalt siis Apple Siri ning Google Now ja paistab, et Microsoft tahab nüüd nendega rinda pista ning samuti pirukast võimalikult suurema tüki ampsata.

Mida see Cortana siis endast kujutab? Esmajärjekorras on ta tark otsinguvahend - "tark" muidugi Microsofti arvates. Ta otsib faile, sisu, infot veebist, kontaktidest, märkmetest jne. Ta otsib ka parasjagu kuulatava muusika kohta infot.
Teiseks, ta on organiseerija. Ta väljastab Sulle meeldetuletusi, aitab märkmeid kirjutada, jätab meelde ja aitab luua uusi marsruute ja kõik see sünkroniseeritakse kasutaja nutitelefoniga. Ta kogub ja personaliseerib infot kasutaja huvidest. Ja lõpuks ta aitab Sul ka Windowsiga töötada.

Cortana, mida Microsoft kutsub "she", saab aru Sinu häälega käskudest ja ta võib otsida faile nii lokaalselt kui ka Sinu OneDrive kasutajakonto alt. Cortana personaalse digitaalse assistendi ilmumisel võid Sa tippida oma küsimuse kas klaviatuurilt või siis küsida või käskida midagi verbaalselt oma hääle abil.
Kui Sa andsid häälega küsimuse või käsu, siis saad ka häälega suulise vastuse (või siis täidetakse vastav käsk) ja kui Sa tippisid oma küsimuse või käsu, siis täidetakse Sinu soov juba ilma hääleta. See Cortana äpp ei tööta täisekraani režiimis nii nagu see on Windows Phone puhul vaid ta avatakse väikses aknas.

Windows 10 peaks kaasa saama ka Cortana digitaalse häälega assistendi


Cortana & otsing: Cortana on integreeritud Windowsi otsinguvahendiga (Search funktsiooniga) ja Sa võid oma otsinguteks valida kas otsingukasti (sisestad teksti) või siis sealse mikrofoni pildiga nupu, mis mõlemad käivitavadki Cortana:

Cortana & otsing


Cortana stardib, antud juhul klikiti siin Cortana otsingulahtrisse, et otsinguteksti sisestada või siis selleks et Cortana't lihtsalt avada...:

Cortana stardib...


Ja veel paar ülesvõtet Cortana startimisest:

pilt ...

pilt.


Meie Jumalast unustatud ja Vanakuradist soositud regioonis seda Cortana assistenti praegu veel kasutada ei saa, aga kui teed vastavad muudatused, siis on see täiesti võimalik - sellest kõigest siin edaspidi.


aktiveerimata

aktiveeritudCortana digitaalse assistendi koduleht / peaaken ( Cortana peaaken ):

Cortana digitaalse assistendi koduleht / peaaken


Hiljem lisatakse Cortana menüüsse veel ka Help (?) menüüpunkt ja muudetakse ka Feedback (Tagasiside) menüüpunkti nupu välimust - pilt.


Windows 10 varasemates test-versioonides sai seda hamburger-menüüd avada otse Cortana aknast, tema vasema ülanurga kaudu. Kuid alates Windows 10 Pro Insider Preview (Build 10074) versioonist viidi see menüü Cortanast eraldi vasakule, mis on õige lahendus (vaata eelmist pilti). Kui Sa tahad seda menüüd nüüd laiemalt avada, siis kliki vasemal ülanurgas selle "hamburger-stiilis" hamburger nupule. (Sa võid selle rippmenüü punkte avada mõlemates režiimides / vaadetes):

Laiendatud menüü


Tulevases Windowsis võiks selle Cortana digitaalse assistendiga suhtlemine näha välja näiteks järgmiselt: Sa oled hõivatud mingi programmiga töötamisega ja tahad nüüd taustaks kuulata suvalist meeldivat muusikat ning annad käsu: "Hey Cortana, play [artisti või plaadi või pleilisti nimi]". Või näiteks hõikad talle: "Hey Cortana, reopen the last Foxit Reader file I downloaded". Või minu enda jaoks aga veelgi parem: "Hey Cortana, bring me a bottle of beer from the kitchen!" ja mulle tuuaksegi köögist pudel õlut... - muidugi mitte digitaalset õlut :-). Või siis küsid näiteks: "Are you alive?", "Are you a girl?", "Hey Cortana, will you marry me?", "What is your purpose?". Või siis esitad tsipa delikaatsemaid küsimusi, näiteks "First of all, are you a prostitute?", "How many boyfriends have you had in the past 3 months?"....


Sa võid Cortanaga isegi kalkulaatorit kasutada ja Sa ei peagi seda Windows 10 enda sisseehitatud kalkulaatorit (Calculator) käivitama, et sooritada põhilisi matemaatilisi tehteid. Kõige kiirem meetod selleks: vajutad Windows klahvi, et avada Start Menüüd, sisestad tema otsingulahtrisse vajaliku valemi ja otsingutulemuste ülaosas kuvatakse automaatselt ka tulemus. Sisesta lihtne või siis keerulisem valem kasutades standardseid operaatoreid: + ja - liitmiseks ja lahutamiseks, * ja / korrutamiseks ja jagamiseks, % protsentideks, ^ astendamiseks. Cortana grupeerib automaatselt sisemised arvutused; kasuta ümarsulgusid kui tahad grupeerimist kontrollida. Kui tahad pärast valemi sisestamist ja selle tulemuse nägemist antud tehte suhtes ka rohkem kalkulatsioone sooritada, siis vajuta Enter klahvi, et avada sealsamas juba täis kalkulaator. Sa võid esmalt avada ka Cortana assistendi ja otse tema otsingukasti oma valemi sisestada. Näited:

pilt,...

pilt,...

pilt,...

pilt ...

pilt.


Märkus: Kui Sa klikid väljaspool Cortanat kusagile mujale, siis ta suletakse ja Sa ei saa oma valemit või selle tulemust kopeerida:

Sa võid Cortanaga isegi kalkulaatorit kasutada


Microsoftil on selle Cortana assistendiga suured plaanid. Microsoft on firma, kes toodab seadmeid, tarkvara ja pakub teenuseid, luues sellega nn kasutajate ökosüsteemid. Cortana aitab atraktiivsel moel neid ökosüsteeme omavahel ühendada ja on nagu sillaks nende vahel. Cortana hakkab Windows 10 opsüsteemis mängima VÕTMEROLLI, saades kasutajale kasulikuks abiliseks ja aidates tal palju efektiivsemalt töötada.
Cortana toob endaga kaasa kõik need funktsioonid, mis tal on ka Windows Phone versioonis ja ta saab ligi ka suuremale osale kasutaja sisust/andmetest (juhul kui ta saab selleks kasutajalt loa). Tänu sellele saab Cortana ettekujutuse Sinu eelistustest, harjumustest ja igapäevastest ülessannetest, et ennustada täpselt ette seda et mida Sa tulevikus vajad.

Näiteks Windows 10 Pro Insider Preview (Build 10130) test-versioonis on Cortana hääl nüüd vähem masina oma ja sarnaneb juba rohkem inimese häälele. Rumalatele küsimustele vastab irooniaga või imestusega. Komplimentidele vastab tänuga või naljadega. Ta võib Sulle isegi laulda: ütle lihtsalt "Sing to Me" ja kuula tema meeldivat häält. (Roppe laule ta kahjuks ei esita.)

Märkus: Digitaalne assistent Cortana on praegu kättesaadav järgmistes operatsioonisüsteemides: Windows Phone 8.1, Windows 10 Mobile, Windows 10 ja Android (beeta-versioonina) ning tulevikus ka iOS opsüsteemi jaoks. Kuid see ei ole veel lõplik nimekiri, sest Cortana integreeritakse näiteks ka Cyanogen OS seadmetesse (nutitelefonidesse ja tahvelarvutitesse).Cortana ja otsing (Search):

Cortana assistent ja Windows 10 otsingusüsteem on omavahel tihedalt integreeritud (seotud). Saab otsida äppisid, faile jne nii lokaalselt kui ka veebist, otsitakse ka OneDrive pilve salvestusruumist. Sa võid oma otsinguid alustada ka otse Cortana äpi kaudu. Sa võid otsida nii hääle- kui ka klaviatuurilt otsingusõnade sisestamise abil. Antud juhul otsime siis teksti sisestamise abil, klikime all tegumireal Cortana otsingukastis, selle peale ta avatakse ta ja alla tekstikasti ilmub tekstikursor. Juba teksti (otsingusõnade) sisestamise käigus ilmuvad ülespoole otsingutulemused:

Cortana ja otsing (Search)


Antud juhul otsime siis pilte (pictures) ja alustati otsimist, siin on tegu virtuaalmasinasse installitud Windows 10-ga ning otsing ja otsingutulemuste kuvamine toimub siin palju aeglasemalt (ühesõnaga "munetakse"...):

Antud juhul otsime siis pilte (pictures) ja alustati otsimist...


Et otsida midagi (näiteks pilte / fotosid) lisaks ka omaenda asjade hulgast, kliki Cortana aknas otsitulemuste allosas My stuff nupule:

My stuff


Seejärel ilmub uus aken, kus saad edasi otsida:

pilt ...

pilt.

Järgmise näite puhul otsitakse Tallinna nimelist "küla" ja seejärel klikitakse otsingutulemuste allosas Web nupule, et otsida edasi otse veebibrauseri abil:

Järgmise näite puhul otsitakse Tallinna nimelist "küla"


Pärast Web nupule klikkimist avatakse brauser koos leitud otsingutulemustega, vaikimisi kasutatakse Bing otsimootorit - pilt.

Otsime häälega: Kliki otsingukasti paremas otsas asuvale mikrofoni ikoonile:

Kliki otsingukasti paremas otsas asuvale mikrofoni ikoonile


Pane oma kõrvaklapid koos mikrofoniga pähe ja ütle seda, mida leida soovid...:

Pane oma kõrvaklapid koos mikrofoniga pähe ja ütle seda, mida leida soovid...


Ma ei armasta sind


Mõnel juhul kui Sa otsid midagi, siis avatakse kohe veebibrauser - koos Bing otsingutulemusega.

Cortana on ka oluliseks osaks seoses Microsofti strateegiaga tema Bing otsingusüsteemi suhtes. See ei ole saladus, et turul domineerib Google ja Cortana ongi mõeldud kanaliks, mis toob Bing otsingumootori kasutajateni. Harjumust ei ole aga lihtne lõhkuda... Bing on Windows 10 süsteemi sügavalt sisse integreeritud. Cortana teostab otsinguid Bing otsingusüsteemi kaudu ja ta kuvab ka antud otsingumootori logot siis kui hakatakse Cortana assistenti kasutama. Microsofti eesmärgiks on näidata seda et Bing ei jää millegagi Googlele alla.
Cortana teostab sügavat otsingut ka kasutaja lokaalses sisus. Kui Sa unustasid mingi dokumendi nimetuse, millega Sa varem töötasid, siis võid näiteks avada Cortana ja küsida talt: "Cortana, kas Sa saad avada selle dokumendi Word tekstiredaktoris, millega ma töötasin kolm nädalat tagasi?".

Seda personaalset Cortana assistenti hakatakse 2x kuus uuendama/värskendama (st lisatakse uusi funktsioone jne) ja kõige uuematest värskendustest/funktsioonidest saad infot sealt.


Kuid põhjaliku ülevaate sellest Windows 10 otsingusüsteemist saad sealt.

(Peale selle on tulevases Windows 10 version 1903 versioonis tehtud ka Cortana otsinguga muudatusi ja ka sellest on sealsamas juttu - täpsemalt seal.)
Meie Jumalast unustatud regioonis Cortana aktiveerimine ja kasutamine:

Cortana töötab ainult sellesama keelega, mis on ka Sinu Windows 10 süsteemi vaikimisi keeleks ehk baaskeeleks / süsteemi keeleks (seda juhul kui antud keel on ka Cortana enda poolt toetatud). Näiteks Windows 10 prooviversioonide puhul ei saa Cortana vaikimisi keelt praegu veel muuta. Seega et muuta Cortana vaikimisi keelt, peab Windows 10 test-versiooni täielikult ümber installeerima ja Windows 10 peab installeerima selle keelega, mida Cortana toetab, vastasel juhul kasutab ta oma vaikimisi keelt - US English keelt. Seega kui Sa tahad Cortana keelt muuta, siis pead laadima alla Windows 10 test-versiooni lokaliseeritud versiooniga ISO ja installeerima ta kas English (United States), English (United Kingdom), Chinese (Simplified), German, French, Italian või Spanish baaskeelega:

Toetatud keeled


Ka meie regioonis EI SAA seda Cortana digitaalset assistenti ei praegu ega ka tulevikus täielikult kasutada (teda saab ainult otsinguvahendina kasutada).

Kui Sa käivitad ta meie regioonis (pilt), siis näed järgmist akent, mis annab mõista, et Sa saad Cortana assistenti ainult otsinguvahendina kasutada:

pilt.

Kui Sa klikid nüüd vasemal menüüs hammasrattakujulisele Settings ikoonile, siis näed paremal ülaosas kirja "Cortana isn't supported in the region and language you've selected." ja ka kohe allpool tulev Cortana aktiveerimise lüliti on halli värvi ning ligipääsmatu:

Cortana isn't supported in the region and language you've selected.


Kui Sa tahad nüüd seda Cortana't ikkagi proovida või kasutada, siis pane oma seadme regiooniks/riigiks "United States", süsteemi kuvakeeleks "English (United States)" ja kõnekeeleks "English (United States)". Tee seda modernse 'Settings' äpi aknas 'Time & language' kategooria ja selle 'Region & language' alamkategooria all, toon selle tegutsemise näited piltides:

pilt,...

pilt ...

pilt.


Ja Cortanaga hääle abil suhtlemiseks veendu, et Settings -> Time & language -> Speech alamkategooria all oleks kõnekeeleks valitud ikka English (United States) - pilt. Kui valmis, siis tee kompuutri restart.


Märkused:

1) Juhul kui Sinu süsteemis ei ole seda "English (United States)" kuvakeelt, siis lisa ta ja seejärel installeeri see keel.

2) Täiendavalt võid soovi korral ka USA klahvipaigutusega klaviatuuri paigaldada.

3) Samas võid ka kuupäeva- ja kellaaega muuta, seda juhul kui pärast regiooni vahetamist ei ole see enam õige... - Date & time alamkategooria all.


4) Võib olla märksa mugavam ja harjumuspärasem variant: Oma süsteemi regiooni ja kuvakeelt saad muuta ka vana klassikalise Control Panel (Juhtpaneeli) kaudu, mis on esialgu veel ka Windows 10 opsüsteemis olemas:

* Tee Start nupul paremklikk ja vali ilmuvast hüpikmenüüst Control Panel kiirkorraldus / otsetee - pilt.

* Vali Clock, Language, and Region kategooria - pilt.

* Kliki Change location lingile - pilt.

* Vali rippmenüüst United States regioon ja kliki OK - pilt.

* Kliki Language kiirkorraldusele - pilt.

* Paigalda süsteemi kuvakeeleks "English (United States)". Pärast keele installeerimist pead ta siinsamas aknas nupu 'Move up' abil kõige esimeseks / ülemiseks kuvakeeleks siirdama - pilt.

* Pärast seda logi süsteemist välja (Start menüüs 'Sign out') ja siis jälle uuesti tagasi või tee alternatiivina kompuutri restart ning lülita oma kallis digitaalsest abilisest neiu sisse nii nagu siin äsja natuke ülevalpool kirjeldati...

Ja Cortanaga hääle abil suhtlemiseks veendu, et Settings -> Time & language -> Speech alamkategooria all oleks kõnekeeleks valitud ikka English (United States) - pilt.5) Klassikalise Control Panel kaudu: Kuvakeelte (ekraanikeelte) kasutamisest, keelepakettidest, uute keelte lisamisest / installeerimisest, Ingliskeelse kuvakeele (ekraanikeele) lisamisest ja tema põhikeeleks määramisest, keelte lennult muutmisest, klaviatuuripaigutuse (klaviatuuri klahvide paigutuse) muutmisest jne, saad rohkem infot Windows 8 alt - kehtib ka Win 8.1 ja põhimõtteliselt ka Windows 10 suhtes - link.


6) Oma mikrofoni saad täpsemalt seadistada ja kontrollida või treenida häälega lugemist ka nii et teed all tegumireal paremal Speakers / Headphones ikoonil paremkliki ning valid hüpikmenüüst käsu 'Recording devices' - pilt.

Seejärel märgistad 'Recording' vahelehel oma töötava ja ligipääsetava mikrofoni ning klikid all nupule 'Configure' - pilt.

Ilmub 'Speech Recognition' aken, kus tee läbi kõik sammud, mis on siin järgneval pildil punase joonega raamistatud - pilt.


7) Mõnikord on vaja regiooniks/riigiks paigaldada hoopiski "United Kingdom", süsteemi kuvakeeleks "English (United Kingdom)" ja kõnekeeleks "English (United Kingdom)" - pilt.

8) See vana klassikaline Control Panel (Juhtpaneel) jääb ise veel küll esialgu alles, aga paljud tema funktsioonid on viidud üle selle uue 'Settings' äpi alla. Juhul kui 'Settings' äpis ei saa mingeid muudatusi teha, siis on seal lingid, millede abil avatakse omakorda see vana klassikaline Juhtpaneel. Osa selliseid linke seal 'Settings' äpis pakuvad ka lihtsalt alternatiivset võimalust oma süsteemi haldamiseks - seda siis vanas Juhtpaneelis.

!!! Kuid tulevastes Windows 10 väljalasetes kaob see vana klassikaline Control Panel (Juhtpaneel) lõplikult ära ja selle asemele jääb see uus Windows 8 ajast pärit Settings äpp.


Pärast oma regiooni ja süsteemi kuvakeele muutmist, logi süsteemist välja (Start menüüs 'Sign out') ja siis jälle uuesti tagasi või tee alternatiivina kompuutri restart.

Märkus: See Cortana aktiveerimise (sisselülitamise) protsess, avaaken ja muud funktsioonid võivad tulevikus ka muutuda. Mõnel juhul (näiteks lokaalse konto all töötades) tuleb Sul Cortana esmakordsel aktiveerimisel ka oma Microsofti kasutajakonto alla siss logida ja pärast seda 'I agree' ('Use Cortana') nupule klikkimist näed hoopis 'Sign in' nupuga lehte - pilt.

Cortana


Kliki vasemal menüüs 'Notebook' nupule ja seejärel paremal 'Settings' nupule:

Settings


Märkus: Selle ülemise 'Notebook' akna kaudu saadki endale siin pakutavaid võimalusi / funktsioone lisada või neid siis välja lülitada. Enamik neist ongi juba vaikimisi sisse lülitatud. Kliki seal mingile nupule ja tegutse uues aknas edasi...


Ja nagu näha, siis on Sinu Cortana aktiveeritud, seda näitab ka kõige ülemine "Cortana can give you suggestions, ideas, reminders, alerts and more" kiri ning ka selle all asuv lüliti on sisselülitatud olekus ("On")::

Cortana can give you suggestions, ideas, reminders, alerts and more


Kui Sa tahad nüüd Cortanaga ka hääle abil suhelda, siis kliki otsingulahtri paremas otsas asuvale mikrofoni nupule, mille peale ilmub Sinu mikrofoni ülesseadmise aken, kus kliki Next (eelnevalt pane kõrvaklapid koos mikrofoniga pähe) - pilt.

Juhul kui Sul ei ole just mitte kõige kallim ja parem peakomplekt või eraldi mikrofon, siis saad ka hoiatuse, aga kliki seal ikkagi 'Next', sest Cortana saab ka kehvema riistvara olemasolul Sinuga suhelda - pilt.

Seejärel loe järgmises aknas pakutud lause oma mikrofoni - pilt.

Kliki nupule 'Finish' - pilt. Selle oma mikrofoniga pead jändama ainult üks kord või siis veelkord uuesti pärast Windows 10 ümberinstalleerimist.

Kui Sa nüüd edaspidi käivitad Cortana, siis näed esmalt umbes taolist akent:

Kui Sa nüüd edaspidi käivitad Cortana, siis näed esmalt umbes taolist akent


Uuendatud okt. 2015: Novembris 2015 ilmub esimene suurem globaalne värskendus Windows 10 Fall Update ehk November Update (koodinimega "Threshold 2") ja seal on ka Cortana jaoks üht-teist täiendatud: Win 10 lauakompuutris saab Cortana abil saata ka tavalisi SMS sõnumeid.

Cortana ei nõua enam ainult Microsofti kasutajakonto all töötamist ja Sa võid teda ka siis kasutada, kui Sa töötad adminõigustega lokaalse kasutajakonto all (sisselogimist ei nõuta).

Cortana saab aru ka Sinu digitaalsetest märkmetest. Ta võib jälgida filmide ja muid piletitega sündmusi, hoiatada Sind kui Sa jätsid mingile telefonikõnele vastamata ja sünkida Sinu sõnumite ning helistamiste ajaloo. Cortana võib isegi end ise välja lülitada, juhul kui ta teab, et Sa ei kasuta oma kompuutrit - sellest rohkem seal. Natuke on muutunud ka Cortana menüü, kus juurde on ilmunud Help (?) menüüpunkt ja teine on ka Feedback (Tagasiside) menüüpunkti nupp:

Natuke on muutunud ka Cortana avaaken (Home leht)Cortana kasutajaliides on läinud paremaks, ta saab küsimustest juba paremini aru ja teda saab nüüd ka paindlikumalt seadistada, pakun temast veel mõned olulised pildid:

* Klikime vasemal menüüpunktile 'Notebook' ja paremal kuvatakse siis järgmised võimalused ehk kättesaadavad vahendid/teenused. Seejärel klikime näiteks 'Events' kategooria nupule - pilt.

Uues aknas võid nende lokaalsete sündmuste jälgimise soovi korral ka täielikult välja lülitada. Sa võid siia lisada ka uusi sündmuste kategooriaid või siis olemasolevaid siit eemaldada - pilt.

Klikime huvi pärast 'Movies & TV' kategooriale:

pilt ...

pilt.

* Klikime vasemal menüüpunktile 'Reminders' ja paremal saad siis "+" nupu kaudu enda meeldetuletuste loomist alustada - pilt.

Lõpuks võib selle juba täidetud meeldetuletuse Cortana aknas ära kustutada - loodan, et seda teevad juba Sinu lähedased


* Klikime vasemal viimasele tagasiside menüüpunktile ja Sa näed akent, kus saad Microsoftile Cortana suhtes ka tagasisidet anda ning uusi ideid välja pakkuda (pluss raha manguda - seda uute ideede genereerimiseks) - pilt.

* Osade otsingute puhul avatakase kohe Sinu veebibrauser koos Bing otsingumootori otsingutulemustega."Hey Cortana" funktsiooni sisselülitamine:

"Hey Cortana" vahend võimaldab Sul digitaalset assistenti nüüd ka ilma käteta kasutada. Lihtsalt hõikad antud "Hey, Cortana" fraasi ja see digitaalse häälega assistent aktiveeritakse, aga vaikimisi on see funktsioon välja lülitatud. Et teda sisse lülitada, tee järgmist:

* Ava Cortana, kliki tema menüüs 'Notebook' punktile ja seejärel ' Settings ' kategooriale:

Ava Cortana, kliki tema menüüs 'Notebook' punktile ja seejärel ' Settings ' kategooriale


* Liigu järgmises aknas "liftiga" allapoole ja lohista 'Hey Cortana' lüliti asendisse "On":

Liigu järgmises aknas "liftiga" allapoole ja lohista 'Hey Cortana' lüliti asendisse "On"


Loomulikult vajad Sa lauakompuutri kasutamisel Cortanaga rääkimiseks ka mikrofoni, Sa võid kasutada lauamikrofoni või siis ühte neist, mis on integreeritud kas kõrvaklappidesse või veebikaamerasse.
Kui Sa olid selle "Hey, Cortana" röögatanud, siis pead kohe selle järel ka oma küsimuse või soovi esitama, ära jää ootama (kuni Cortana äpp avatakse). Kui teed pärast "Hey, Cortana" lausumist väiksegi pausi, siis ta ei reageeri enam Sinu järgmistele sõnadele vaid liigub edasi ja siristab Sulle "Yes? How can I help?" ning jääb seejärel solvunult vait. Seda senikaua kuni Sa ei ütle uuesti "Hey, Cortana". Arvatavasti parandatakse see viga Win 10 järgmiste versioonidega ära.

Veel üht-teist: Cortana võib muutuda üsna tüütuks siis, kui Sulle saabub palju tekstisõnumeid ja Sulle ilmub pidevalt järgmine teade: "You have a new text message from <insert name here>, would you like me to read it?". Sel juhul võid mõne saatja puhul käratada näiteks "ignore it". Kuid võimalus tekstisõnumitele hääle abil vastata, on üsnagi mugav asi, eriti siis kui juhid autot või kui Sinu nutitelefon on kusagil eemal.Cortana suudab ka tõlkida:

Microsoft Translator (mitmekeelse statistilise masintõlke pilveteenus), mis on veebis kättesaadav, on nüüd integreeritud ka paljudesse Microsofti toodetesse (näiteks Bing, Microsoft Office, SharePoint, Microsoft Lync, Yammer, Skype Translator, Visual Studio, Internet Explorer) ja sealhulgas ka Cortana digitaalsesse assistenti. Cortana toetab praegu (2015 september) inglise ja hiina keelest tõlkimist, st seda tõlkimist saab antud momendil kasutada Windows 10 US ja Chinese versioonides. Tõlkida saab 39 keelde, sealhulgas ka eesti keelde. Kasutajad võivad antud momendil lasta tõlkida nii sõnu kui ka terveid fraase, näiteks "Hei Cortana, tõlgi saksa keelde, kus asub lähim restoran?"

Cortana abil tõlkimiseks võib kasutada kolme meetodit:

* Kui Sul on see 'Hey Cortana' funktsioon sisse lülitatud, siis võid häälega õelda: "Hey Cortana, translate xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx in German"
* Kliki Cortana otsingukasti paremas otsas asuvale mikrofoni ikoonile ja ütle häälega: "Hey Cortana, translate xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx in German". (Sa võid selle "Hey Cortana" ka ütlemata jätta.)
* Kasuta oma klaviatuuri ja hiirt. Tipi Cortana otsingukasti näiteks "Translate xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx to Estonian"

Näited (kasutame ainult klaviatuuri ja hiirt):

- Ava Cortana assistent - pilt.
- Tipi alla otsingukasti järgmine fraas: Translate I am fucking crazy to Estonian ja kliki seejärel üleval Translate I am fucking crazy to Estonian lingile:

Tipi alla otsingukasti järgmine fraas: Translate I am fucking crazy to Estonian


- Ja masintõlke tulemus: "Ma olen kuradi hull":

Ja masintõlke tulemus: "Ma olen kuradi hull"


Ja veel näiteid tõlkimisest: Translate I am fucking crazy to German - pilt,

Translate I am fucking crazy to French - pilt

Translate I am fucking crazy to Japanese - pilt.

Praegu saab inglise ja hiina keelest tõlkida järgmistesse keeltesse: Bulgarian, Catalan, Chinese (Simplified), Czech, Danish, Dutch, English, Estonian, Farsi, Finnish, French, German, Greek, Hebrew, Hindi, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Klingon (pIqaD), Korean, Latvian, Malay, Maltese, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish, Thai, Turkish, Ukrainian, Urdu, Vietnamese ja Welsh.

Kuid neid Windows 10 versioone ja ka keeli, millesse võib tõlkida, lisandub tulevikus veel juurde. Ega see masinatõlge just kõige parem ei ole, seda eriti just vähem kasutatavate keelte osas (s.h. ka eesti keele), aga mingit abi võib ikkagi saada.Windows 10 uuemates versioonides on Cortana'le juurde lisatud veel järgmised võimalused:

• Õpib Sinu individuaalseid eelistusi, et anda Sulle asjakohaseid soovitusi (...näiteks õllemarki vahetada)
• Cortana on kalendriga (Calendar) integreeritud, et Sa pääseksid kiiresti infole ligi ja saaksid olulisi meeldetuletusi - pilt.
• Lihtne ja loomulik koostöö nii rääkimise kui ka kirjutamise teel
• Laiendatud juhtimisfunktsioonid usalduse ja läbipaistvuse tõstmiseks - Settings äpi kaudu.
• Cortana asub ekraani vasemas allnurgas
• Otsib äppisid, faile, OneDrive jne.
• Sa võid paluda Cortanal midagi teha, näiteks "play my music" (...või pannkooke praadida või Microsoftilt raha näpata)
• Uute keelte tugi
• On integreeritud Microsofti uue 'Microsoft Edge' veebibrauseriga
• Cortana sünkroniseerib ka Sinu meeldetuletusi (reminders): Näiteks kui Sinu moblasse, lauakompuutrisse ja sülearvutisse on kõikidesse installitud Windows 10, siis juhul kui Sa sead üles mingi meeldetuletuse, siis ilmub see ka kõikides Sinu antud Win 10 seadmetes. Sama kehtib ka asukohtade (places) suhtes; samuti kui Sa eemaldad mingi koha ühest seadmest, siis sünkroniseeritakse see muudatus ka kõikide Sinu teiste Win 10 seadmetega.
• Cortana jälgib nüüd ka õhureise, tuletab Sulle meelde tööleminukut ja ka töölt lahkumist, saadab adressaadile ja adressaatidele kirju (Sa võid dikteerida emaile ja tekste), peale selle on nüüdseks lisatud ka integratsioon Office 365 rakendusega (ingliskeelse omaga).

• Cortana't võib kasutada ka selleks et oma parasjagu kuulatava muusikapala nime, albumit ja esitajat kindlaks teha - juhul kui Sa seda ei tea. Seda võib teha kahe meetodiga:

- Kui Sul on see "Hey Cortana" funktsioon sisse lülitatud, siis hõika lihtsalt "Hey Cortana", et assistenti käivitada ja seejärel küsi talt "what song is this", et lasta Cortana'l identifitseerida parasjagu kuulatava laulu, albumi ning artisti/ansambli nime. Vastasel juhul kliki/toksa Cortana assistendi mikrofoni nupule ja küsi siis häälega.
- Kliki Cortana assistendi mikrofoni nupule (pilt) ja seejärel kliki üleval paremal sellele nootidega nupule:

pilt.

• Cortana kiirklahv: Proovi Win + C klahvikombinatsiooni ja sellega saad käivitada Cortana, et alustada oma küsimustega või seada üle mingi meeldetuletus jne.

• Cortana assistendi abil kiire e-maili saatmine [kas ainult häälega või siis ka klaviatuuri ja hiire abil (sel juhul ei pea Sa inglise keelt oskama ja võid otse eesti keeles kirjutada)] - teisel veebilehel

• Näiteks kui Sa lood Calendar äpis mingi kuupäeva jaoks alarmi (pilt), siis peegeldub see kohe ka Cortana assistendis. Kui saabub antud kuupäeva alarmi kuvamise aeg, siis näed seda alarmi ekraani paremal allnurgas...:

Kui saabub antud kuupäeva alarmi kuvamise aeg, siis näed seda alarmi ekraani paremal allnurgas
...ja ka Action Center (Tegevuskeskuse) paneelis - pilt.Cortana otsingukasti asendamine ümmarguse otsinguikooniga (search icon). Kui Sa tahad tegumirealt kogu otsingusüsteemi (ka Cortana) eemaldada. Cortana ajutine väljalülitamine (Cortana assistendist väljalogimine). Cortana lõplik väljalülitamine (siis kui Sa aktiveerisid ta meie regioonis). Cortana lõpliku väljalülitamise muud meetodid.

Kui Sa tahad oma tegumireal ruumi kokku hoida, siis võid selle Cortana pika otsingukasti asendada ümmarguse otsinguikooniga. Tahvelarvuti ehk puuterežiimis (Tablet Mode) tehakse seda juba automaatselt.

Peale selle võid Sa Cortana digitaalse assistendi soovi korral ka täielikult välja lülitada, aga otsingusüsteem töötab endiselt; hiljem võid jälle Cortana uuesti aktiveerida. Tee selleks järgmist:


1) Cortana otsingukasti asendamine ümmarguse otsinguikooniga (search icon):

* Tee all tegumireal vabal osal paremklõps ja vali hüpikmenüüst Cortana -> Show Cortana icon käsk:

Tee all tegumireal vabal osal paremklõps ja vali hüpikmenüüst Cortana -> Show Cortana icon käsk


* Ja tulemus... ning klikkides nüüd sellele ümmargusele Cortana otsinguikoonile, näed, et ta töötab endistviisi:

Ja tulemus... ning klikkides nüüd sellele ümmargusele Cortana otsinguikoonile, näed, et ta töötab endistviisi


* Kuid Start Menüüst on see otsingukast nüüd kadunud, aga nii Cortana kui ka kaustaakende otsingud töötavad endistviisi - pilt.


2) Kui Sa tahad tegumirealt kogu otsingusüsteemi (ka Cortana) eemaldada:

* Tee all tegumireal vabal osal paremklõps ja vali hüpikmenüüst Cortana -> Hidden käsk - pilt.

* Cortana on kadunud...:

Cortana on kadunud...


... ja ka Start Menüüst on otsingukast kadunud, aga kaustaakende otsingusüsteem töötab endistviisi.


3) Cortana lõplik väljalülitamine (siis kui Sa aktiveerisid ta meie regioonis): Kuna Cortana kasutab nüüd ainult Edge brauserit ja Bing otsingumootorit, siis ta ei ole Sinu jaoks võib olla enam nii atraktiivne. Et teda lõplikult välja lülitada, mine uuesti sinna 'Settings > Time & language > Region & language' alamkategooriasse/lehele ja vali paremal "Country or region" rippmenüüst Estonia. Seejärel pane sealsamas allpool "Languages" sektsioonis süsteemikeeleks kas jälle Eesti või siis jäta see English (United States) kuvakeel alles. Pärast oma regiooni ja süsteemi kuvakeele muutmist, logi süsteemist välja (Start menüüs 'Sign out') ja siis jälle uuesti tagasi või tee alternatiivina kompuutri restart. Sa võid Cortana ja tema otsingulahtri alt tegumirealt ka eemaldada: teed all tegumireal vabal osal paremklõpsu ja valid hüpikmenüüst Cortana -> Hidden käsu - pilt.

Cortana lõpliku väljalülitamise muud meetodid: Kui Sa jooksutad Windows 10 Pro või siis Enterprise versiooni, siis kasuta Group Policy Editor vahendit. Vajuta Win+R klahvikombinatsiooni, sisesta Run akna käsuviibale gpedit.msc ja vajuta ENTER. Vali vasemal 'Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Search' poliitika, tee parempoolses paanis 'Allow Cortana' kirjel 2x klikk ja vali tema jaoks 'Disabled' raadionupp - ja tulemus. Logi ennast süsteemist välja ja seejärel uuesti sisse.

Windows 10 Home versiooni omanik peab aga registrit redakteerima: Ava Windowsi Registry Editor, leia vasemal HKLM\Software\Policies\Microsoft\Windows\Windows Search haru (Sa pead ta ise looma juhul kui teda ei eksisteeri). Seejärel loo DWORD väärtus AllowCortana ning pane selle jaoks 0 - pilt. Logi ennast süsteemist välja ja seejärel uuesti sisse.


Veel: Alates Windows 10 Insider Preview (Build 10120) test-versioonist saab Cortana abil avada ka rakendusi. Kui näiteks hõigata: "Hey Cortana, open Spartan" ("Hei Cortana, ava Spartan"), siis see uus brauser (hilisema Edge nimega) ka avatakse - vaata seda et kuidas see käib - pilt.Cortana lõpetuseks: Tegelikult polnud Microsofti poolt Cortana uuesti lavale toomine aus mäng, sest see neiu andis oma otsad juba Halo 4 mängu lõpus ja vaevalt, et teda järgmises Halo 5 oopuses jälle ellu äratatakse.

Toshiba kavatseb oma tulevased Windows 10 tahvelarvutid ja ka "Two-in-one" seadmed varustada spetsiaalse nupuga, mis käivitab Cortana. Antud nupp asub seadme ülaosas, mitte kaugel muudest tähtsatest funktsiooniklahvidest. Arvatavaasti lähevad seda teed ka teised TOP-tootjad.

Microsoft pani oma NokiaUS kanalisse YouTube's üles uue reklaami, milles mõnitatakse järjekordselt Apple enda poolt väljalastud konkureerivat Siri häälega assistenti. Kuid hiinlaste Windows 8 "reklaam", kus ei pea keeltki oskama, on ikka omaette tase...

Treeni ennast Windows 8 / Windows 8.1 jaoks nii nagu seda tehakse ka selles "Windows 8 Treeninglaager" videos. Treeningtunni teemaks on: "Windows 8—ilus ja kiire" -> Windows_8_Treeninglaager.avi


Vaata ka Cortana emotsioone (emotions), pluss mõned Cortana assistendi naljakad küsimused ja käsud juhuks kui naerda tahad - sealt.


!!! See ülaltoodud info on siin juba lootusetult vananenud ja nüüd mine sinna veebilehe ning loe täiesti uuest Cortana assistendist sealt.
*** Ka Alexa digitaalne häälega assistent tuleb kõikidesse Acer, ASUS ja Lenovo kompuutritesse. Kõrvalised firmad lisavad seega oma OEM kompuutritesse häälega assistendi ja seda seepärast et see aitab neil oma arvuteid paremini müüa ning ka seepärast et nad ei usalda Microsofti enda virtuaalset assistenti.


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)