"Microsoft Edge" - täiesti uus veebibrauser

Win 10 logo Windows 10 saab lisaks olemasolevale Internet Explorer veebibrauserile ka täiesti uue Edge brauseri

 

 

"Microsoft Edge" - täiesti uus veebibrauser:

Lisaks olemasolevale klassikalisele Internet Explorer veebisirvijale ilmub ka täiesti uus moderne veebibrauser, mille koodinimeks on "Project Spartan" (see "Spartan" nimi on võetud jällegi sellest "Halo" mängust). Spartan ei saa väljailmuva uue brauseri nimeks vaid ta on arendajate jaoks lihtsalt toote sisemine tähistus. Alates märtsist 2015 ilmunud Windows 10 Pro Technical Preview (Build 10049) versioonist saab seda Spartan brauserit ka ise näha, siis oli tema nimeks veel "Spartan". Kuid aprilli lõpus 2015 teatas Microsoft ka uue brauser nime ja selleks on siis Microsoft Edge.

Uus brauser saab ka uue logo - Uus Microsoft Edge brauser saab ka uue logo, uus ikoon on nagu ‘edgy’ ja see on klassikalise sinist värvi E logo moderne interpretatsioon, mida kasutati Windowsis juba ammu. See on kasutajatele üsna tuttav ja nad teavad, et millele klikkida, et käivitada seda uut Microsoft Edge brauserit.
Peab ütlema, et mõned kasutajad ei saa siiamaani aru, et nimelt mida sellel uuue Edge brauseri logol kujutatakse, vaatamata sellele et see uus logo on selgelt sarnane vana Internet Explorer logoga. Mõned kasutajad näevad selles uues logos sirpi ja vasarat - tuntud Nõukogude sümbol, mis sümboliseeris tööliste ja talupoegade ühtsust - oi jeerum. Igaüks näeb seda, mida niiväga soovib, kommunistlik sonimine!!! Mõni näeb selles logos aga voodit, kus naine ja mees tegelevad armastusega... - vähemalt helgem kujutlus kui see sirbi-vasara haiglane nägemus.

Alates Windows 10 Pro Insider Preview Build 10147 eelvaate versioonist on all tegumireal juba see Edge brauseri õige ikoon:

Edge brauseri õige ikoon


Uus Edge brauser tema esmakordsel avamisel - pilt. Ja Edge veebilehitseja 'Start' vaheleht / avaleht (Hillary Clinton - kas tulevane USA president?). See Start veebileht avatakse edaspidi vaikimisi iga kord kui Sa käivitad Edge brausri, aga seda vaikimisi avatavat avalehte võib ka muuta - sellest siin edaspidi:

Start veebileht


Aga näiteks okt. 2015 välja lastud kumulatiivse värskenduse (Cumulative Update) KB3097617 installeerimisel saad ka täiendatud Egde brauseri ja tema esmakordsel avamisel näed Sa järgmist pilti.

Novembris 2015 välja lastud esimene suurem globaalne värskendus Windows 10 Fall Update ehk November Update (koodinimega "Threshold 2") uuendas ka Edge veebisirvijat ja tema 'Get started' vaheleht näeb nüüd välja selline - pilt.


"New Tab" vahelehe (tab'i) vaikimisi vaade, mida kasutaja võib soovi korral ka 'Settings' menüü all muuta:

New Tab


Ja veel üks pilt sellest "New Tab" vahelehest (Edge brauseri järgmisel avamisel ja pärast sellele uue vahelehe ristiga ristiga nupp
nupule klikkimist) - pilt.


Microsoft Edge brauser ilmub praeguse klassikalise (Desktop) Internet Explorer brauseri kõrvale ja asendab ühtlasi ka selle teise Windows 8 ajast pärit "Modern"/Windows Store versiooniga brauseri.
See uus Edge veebibrauser on ette nähtud KÕIKIDE Windows 10 seadmete (nutitelefonid, tahvelarvutid, lauaarvutid jne) jaoks ja ta kasutab täiesti uut Edge renderdamise mootorit (sellest ka see uue brauseri nimi "Edge"). Mobiilse Windows 10 kasutajatele saabki ligipääsetavaks ainult see uus brauser. Vana klassikaline Internet Explorer brauser jääb küll alles, aga ta ei erine olemasolevast Windows 8.1 IE brauserist ja ta kasutab edasi vana Trident renderdamise mootorit. Mõningatele Windows 10 versioonidele pakutav klassikaline Internet Explorer brauser on vajalik just tagasiühildumise pärast (näiteks organisatsioonidel ja äriettevõtetel või siis selleks et kasutada meie ID-tarkvara / ID-kaarti). Edge saab olema ainsaks brauseriks, mida toetavad Windows 10 Mobile seadmed.

Uus Edge brauser saab seega VAIKIMISI veebilehitsejaks ja ta hakkab töötama nii puutega, klaviatuuriga kui ka hiirega. Mõlemad brauserid on võimelised lülituma ümber tagasi vanale Internet Explorer (IE) Trident renderdamise mootorile ja seda juhul kui nad kohtavad vanu tehnoloogiaid või ettevõtete mõningaid veebsaite. Seega võib see uus Edge brauser töötada kõrvuti vana klassikalise Internet Explorer brauseriga. Ühesõnaga Windows 10 süsteemis saab jooksutada mõlemat nii Internet Explorer 11 kui ka uut Edge brauserit. Kuid enamus kasutajatele piisab ainult sellest uuemast ja paremast Edge brauserist.

See uus Edge brauser hakkab kasutama siis uut Edge renderdusmootorit (EdgeHTML.dll). Vana klassikaline IE brauser kasutab sedasama vana Trident renderdusmootorit (MSHTML.dll). Selle uue renderdamise mootori väljatöötamist alustati küll Trident mootorist, aga edaspidi muutus see väga palju ja ta sai eraldiseisvaks mootoriks:

Renderdamismootorid


Kasutajatele pakutakse võimalust avada veebilehti ka otse Internet Explorer'is, seda juhul kui need ei tööta uues brauseris. Edge brauser kinnistatakse Windows 10 Desktop tegumireale ja ta töötab ainult uue "Edge" (EdgeHTML.dll) renderdamismootoriga. Samal ajal kasutab Internet Explorer 11 (IE 11) brauser ainult "Trident" (MSHTML) renderdamise mootorit -- mitte aga mõlemat Edge ja Trident mootorit -- seda vana IE 11 brauserit kasutatakse tagasiühildumise pärast.
IE 11 brauser ei ole tegumireale kinnistatud, aga ta on endiselt kasutatav (ja ka tegumireale "pinnitav", juhul kui seda soovitakse).


Märkus: Osa pilte on siin Windows 10 eelvaate- ehk testversioonidest, aga muutunud pole põhimõtteliselt midagi ja seega vahet pole. Windows 10 viimaste test-versioonide puhul käib põhiliselt süsteemi vigade parandus ja jõudluse tõstmine.UUENDATUD dets. 2018: EdgeHTML "sureb maha" ja Microsoft Edge veebibrauser muutub Chromium-põhiseks brauseriks, loe sellest rohkem sealt.Edge brauseri menüü saad avada paremal ülanurgas asuva kolme punktiga nupp "More actions" nupu kaudu. Oluline 'Settings' menüüpunkt asub siin rippmenüüs viimasel positsioonil ja ta avab omakorda 'SETTINGS' menüü - allpool sellest täpsemalt:

Oluline 'Settings' menüüpunkt


Brauseri laienduste (browser extensions) ja vahelehtede (tabs) kompositsiooni tugi: Uus kiire ja kerge minimalistlik Edge brauser hakkab nüüd välja nägema nagu Chrome ning Firefox brauserite mingi segu koos uue vahelehtede (tabs) kompositsiooniga ja brauseri laienduste (browser extensions) toega. Ta hakkab toetama Google Chrome ja Firefox brauserite laiendusi (extensions / plugins / add-ons). Kuid see extensions / add-ons tugi ei ole veel Windows 10 opsüsteemiga kättesaadav ja neid laiendusi ei saa ka siis kasutada kui Windows 10 saab kõikidele kättesaadavaks. See brauseri laienduste tugi saabub hiljem koos Windowsi uute värskendustega ja seda alles 2016. a.

Kasutaja võib brauseris oma avatud vahelehed (tabs) grupeerida, näiteks üks grupp võib olla töö jaoks, teine sotsiaalvõrgustike jaoks jne.


Graafilised teemad ja Flash: See uus brauser toetab erinevaid graafilisi teemasid ja ka Flash'i (flash töötab avatud veebilehel - pilt,................. pilt,......................... pilt .............ja.................. pilt).


Integratsioon Cortana digitaalse assistendiga: Temas on ka häälega juhtimise funktsioon, mis lubab kasutajal lihtsate fraaside abil teostada Bing otsingumootoris oma otsinguid, näiteks fraasiga "Otsi..." või siis näiteks hõigates "Go to Facebook" ja oledki lupsti seal Lõustaraamatus oma paljude "sõprade" juures. Samuti võid avatud veebsaidi lisada hääle abil oma "Favorites" kausta jne. Ühesõnaga see uus Edge brauser integreeritakse sügavalt Cortana personaalse digitaalse assistendi tehnoloogiaga.
See Cortanaga integratsioon töötab ainult siis kui Sul on Cortana ka süsteemipõhiselt (globaalselt) lubatud, st terve süsteemi jaoks aktiveeritud. Seega pead esmalt Cortana all tegumireal asuva otsinguriba kaudu aktiveerima. Sa võid kontrollida seda et kas Cortana on ikka Sinu Edge brauseris sisse lülitatud või ei ole seda, järgmisel teel: ava paremal ülanurgas asuva kolme punktiga nupp "More actions" nupu kaudu rippmenüü ja kliki seal 'Settings' menüüpunktile; seejärel kliki 'View advanced settings' nupule ja vaata et kas "Have Cortana assist me in Microsoft Edge" lüliti on sisse lülitatud ("On") ning ka ligipääsetav - pilt.


Märkuste (notes) veebilehte lisamine: Uue brauseri üheks uueks võimaluseks on veel ka näiteks digitaalse pliiatsi kasutamine, teed sellega otse veebilehel märkusi või joonistad sinna midagi ja jagad seda ka teistega. Sa võid oma märkused avatud veebilehte ka klaviatuurilt tippida või siis otse hiirekursoriga joonistada / kirjutada. Kasuta seda instrumenti joonistamiseks, mingi oblasti märgistamiseks, märkuste lisamiseks, tehtud märkuste kustutamiseks ja veebilehe individuaalsete osade Windowsi mälupuhvrisse kopeerimiseks. 'Save' nupp lubab Sul need märkused salvestada Microsoft OneNote rakendusse, Sinu lemmikutesse (Favorites), Reading List'i või kusagile kõvakettale. Aga 'Share' nupuga võid oma märkusi teistega jagada (emaili teel). Sinu märkmed salvestatakse ka OneDrive'i salvestusruumi (antud veebilehe koopiale) ja sellele saab ligi suvalise brauseri abil. Seejärel võivad ka teised neid märkmeid täiendada või muuta.

Tegutsed järgmiselt:

* Klikid paremal ülal 'Make a Web Note' nupule - pilt,
* Selle peale ilmub ülesse spetsiaalne veebimärkuste loomise tööriistariba, kus on aktiveeritud antud riba vasemalt esimene "Pen" nup - pilt,
* Seejärel kasutad selle riba antud 'Pen' kui ka teisi nuppe, et avatud veebilehte oma märkusi lisada. Näiteks alltoodud pildi puhul kasutati "märkuse" kirjutamiseks hiirekursorit (instrumentide riba "Pen" nuppu ja selle kõige suuremat mõõtu ning sinist värvi) ja seejärel saadeti see edasi antud veebilehe autorile (st minule endale):

jama...


Ja veel üks taoline näide, aga seda Windows 10 natuke vanemast versioonist (testversioonist), kus veebimärkuste tegemiseks kasutati kahte instrumenti: "Pen" instrumenti (selle valget värvi ja kõige väiksemat mõõtu) ja "Add a typed note" instrumenti (klaviatuurilt tippimiseks) - pilt.


Märkus: Tolle veebimärkuste tööriistariba osad nupud omavad ka rippmenüüsid, millede kaudu saad siis vastava instrumendi valida ja ka muud teha. Sellest ja ka muust tuleb rohkem pilte ning kommentaare Edge brauseri pildigaleriis...


Andmete sünkroniseerimine: Windows 10 tööab väga erinevat tüüpi seadmetel ja kuna kasutajaid huvitab andmete sünkroniseerimine oma seadmete vahel, siis saab ka Edge brauser sellise andmete sünkroniseerimise toe. Sünkroniseerida saab oma lemmiklehti (Favorites), ajalugu (History), paroole ja ka muid Edge brauseri kasutamise andmeid.


'Reading Mode' režiim: Saab kasutada ka nn 'Reading Mode' režiimi, mis lubab veebilehti mugavamalt lugeda, sel juhul kuvatakse ainult tekst ja pildid. On ka offline tugi koos Reading List äpi integratsiooniga, mis lubab Sul huvitavaid veebsaite hiljem ka ilma internetita lugeda. Lugemisrežiimi avad ülal 'Reading view' nupu abi - pilt. Ja seejärel saad märksa mugavamalt lugeda, kõik üleliigne koristatakse ära - pilt.

Märkus: Selle lugemisrežiimi jaoks võib ka tumeda teema / vaate ('Dark' stiili) kehtestada, tee selleks järgmist (pildid on pärit natuke vanemast Win 10 versioonist): pilt,.................... pilt,................... pilt ................ja.................... pilt.


Download Manager: Edge sisaldab ka Download Manager'i, mis töötab üsna lihtsalt: Võib eemaldada teatud allalaadimised või siis puhastada kõik. Samuti võib vaadata allalaadimiste progressi.


HTTP Live Streaming (HLS) ja MPEG DASH: Uus Edge brauser hakkab toetama ka HTTP Live Streaming (HLS) vahendit ja ta omab MPEG DASH laiendatud tuge, mis automatiseerivad ning parandavad veebsaitidel voogvideo näitamist.


Kiirus: Uus Edge brauser on väga kiire ja seda speamiselt tänu JavaScript mootori paremale jõudlusele. JS (JavaScript)-mootor hakkab toetama ka Mozilla kiiret Asm.js. Ask.js kujutab endast piiratud käskude komplekti javascript'is ja nad töötavad palju kiiremini kui seda "tavalised" javascript-koodid.
Asm.js töötati välja Mozilla poolt ja teda on vaja just seal, kus nõutakse kiiret tegevust, näiteks mängude mootorites veebibrauserite jaoks. Microsoft ei hakanud siin uuesti jalgratast leiutama vaid otsustas selle asemel Windows 10 süsteemis kasutada seda Mozilla tehnoloogiat. Kui täpsem olla, siis Chakra mootori koosseisus, mis omakorda vastutab JS töötlemise eest.

Praegused testid näitavad, et Edge on oma konkurentide Google Chrome ja Mozilla Firefox brauseritest märksa kiirem kuigi tegemist on alles Edge brauseri eelversioonidega.

Windows 10 Insider Preview (Build 10240) versiooni Edge brauser oli javascript testides veelgi kiirem:

• WebKit Sunspider, Edge 112% kiirem kui Chrome brauser
• Google Octane, Edge 11% kiirem kui Chrome
• Apple Jetstream, Edge 37% kiirem kui Chrome

Kuid eks lähitulevik näitab, et kuidas selle kiirusega tegelikult asjad olema saavad, sest ka konkurendid ei maga.


Jõudlus ja HTML 5: Vaatamata sellele et Microsofti uusim brauser pole veel kaugeltki valmis, muutub ta üha paremaks. Näiteks Google omab sellist brauserite jõudluse mõõtjat nagu Octane 2 ja sellega testimise tulemused näitavad, et Edge on parem kui Chrome brauser. Edge kogus 32 000 punkti, aga Chrome brauser, mida loetakse jõudluse etaloniks, kogus ligi 30 000 punkti. Kolmandaks tuli Firefox brauser, mis kogus ligi 27 000 punkti. (Võrdluseks IE 11 brauser Windows 8.1 opsüsteemis, omab ligi 17 000 punkti.)
Kuid HTML 5 kasutamisel jääb Edge brauser oma Edge mootoriga veel Chrome brauserile alla: Edge kogus 400 punkti ja Chrome 535 punkti (maksimaalne on siin 555 punkti). Kuid Edge renderdamismootori täiustamine käib veel edasi ja Windows 10 kõikidele kättesaadava versiooni väljailmumisel võivad need arvud veel muutuda - ühe või teise brauseri kasuks...


Privaatrežiim, ajaloo vaatamine ja veebsaitide Start Menüüsse lisamise võimalus: Alates märtsis 2015 ilmunud Windows 10 Pro Technical Preview (Build 10049) versioonist pakub Edge veebilehitseja lisaks ka järgmisi uusi võimalusi:

* privaatrežiim (InPrivate mode - pilt ..............ja..................... pilt). See privaatrežiim ehk "Pornorežiim" on ka Internet Explorer brauseris olemas, aga seal "esineb" ta 'InPrivate Browsing' ("Incognito" või "Porn mode" sirvimise režiimi) nime all. Kui Sa töötad mingi ühiskasutatava kompuutriga (tööl, kodus, koolis, kohvikus, raamatukogus jne) ja kui Sa soovid, et Sinu Internetiskäimisest (veebilehitsemisest) ei jääks ühtegi jälge, siis võid kasutada seda InPrivate režiimi funktsiooni. Teda kasutades ei salvestata Sinu lehitsemise sessioonide ajalugu, ajutisi Internetifaile, igasuguste vormide andmeid, "küpsiseid" (cookies), kasutajanimesid ja paroole. Antud InPrivate Mode funktsioon ei varja aga Sinu IP aadressi (!) - loe sellest rohkem sealt.

* sirvimise ajaloo vaatamine (History view - pilt ..................ja..................... pilt).

* veebsaitide Start Menüüsse lisamise võimalus (Pin to Start - pilt ......................ja....................... pilt).


New Tab: Alates Windows 10 Pro Insider Preview (Build 10125) test-versioonist sai see 'New Tab' leht endale uue tähenduse ja nüüd kuvatakse seal vaikimisi uut sisu. Kuid seda vaikimisi kuvatavat sisu võib ka ära muuta ('Settings' menüü kaudu). 'New Tab' veebileht kuvab nüüd vaikimisi MSN ja muid populaarseid saitisid, kasutaja enda sagedasti külastatud veebsaite, uudiseid ja muud sisu. Kasutaja võib selle "New Tab" lehe sisu oma brauseri sätete ("SETTINGS") all soovi korral ka muuta, valides seal "Open new tabs with" rippmenüüst kas 'A blank page', 'Top sites' või siis 'Top sites with suggested content' parameetri - pilt,....................... pilt ........................ja...................... pilt.
'New Tab' vahelehel ei ole seda tavalist aadressiriba näha. Kui Sa otsid seal otsingukastis midagi, siis Sinu otsinguid ei viida ootamatult üles aadressiribale nii nagu tehakse seda näiteks Chrome brauseri puhul. Sa võid siin seda otsingukasti kasutada nii oma otsinguteks kui ka aadressiribana (võid sinna tippida suvalise veebilehe URL aadressi). Aga aadressiriba näed alles siis kui Sa klikid 'New Tab' veebilehe ülaosas - pilt.

New Tab


Lehel 'New Tab' avati klikiga kasutajakonto rippmenüü - pilt.


PDF failid: Edge hakkab vaikimisi avama ka PDF faile ja selle jaoks ettenähtud vanad rakendused on nüüdseks süsteemist eemaldatud - pilt .....................ja.................. pilt.


Spetsiaalne audio indikaator Edge brauseri vahelehele: Selle veebsaidi vahelehele (tab'ile), kus mängitakse parasjagu muusikat või kostub heli, ilmub nüüd ka spetsiaalne audio indikaator: Spetsiaalne audio indikaator.
Näiteks kui Sul on avatud palju vahelehti ja kui äkki tuleb kusagilt muusika või heli, siis on raske aru saada, et millisest avatud veedsaidist (vahelehest) see muusika / heli parasjagu tuleb. Selles probleemis aitabki nüüd see uus audio indikaator. Vaata näidet ühe tuntud mehe kihutamisest, heli siin Sa ei kuule, sest tegemist on ikkagi GIF failiga, aga jälgi just seal ülal vahelehel (tab'il) toimuvat - sinna see audio indikaator ilmubki: Audio_indikaator_vahelehele.gif (GIF fail 1.47 MB). Lisan nendest audio indikaatoritest veel mõned näited - pilt,......................... pilt,.................. pilt .............ja............ pilt.


Dolby Audio audio-formaadi tugi: Microsoft Edge hakkab toetama ka Dolby Audio audio-formaati, mida teised brauserid veel teha ei suuda. Dolby Audio alla kuulub ka Dolby Digital Plus, mis kujutab endast paljude kanalitega ja laialdaselt seadistatavat / konfigureeritavat audiot. See tähendab, et HTML5, MSE ja EME veebsaidid, eriti sellised näiteks nagu onlain-raadiot ning videot pakkuvad saidid, võivad nüüd kasutaja audio-süsteemide jaoks edastada kvaliteetset audiot.


Veebilehtede teistega jagamine: Edge brauser omab sisseintegreeritud jagamise vahendit oma 'Share' nupuga tööriistaribal. See Share pupp avab süsteemi enda globaalse "Share" paneeli. Selle paneeli teenuste hulka võib suurendada installeerides Windows Store kaudu vastavaid äppisid juurde. Näiteks kui Sa tahad jagada Facebook'i tuttavatega, siis installeeri Facebook äpp. Kui tahad Twitter'is jagada, siis installi Twitter äpp. Sa ei vaja nüüd jagamiseks enam ühtegi brauseri laiendit: pilt ......................ja....................... pilt.


Reading List: Microsoft Edge sisaldab ka lugemiste loetelu vahendit. Kasuta seda vahendit siis kui Sa tahad mingi veebilehe artiklit hiljem lugeda: pilt,......................... pilt ..................ja................... pilt.


Edge brauseris paroolide ja vormide haldamine: Microsoft Edge brauser lubab ka paroole hallata. Nii nagu ka enamik teisi brausereid, toetab ka Edge veebsaitide vormide täitmist. Kui Sa külastad mingit veebsaiti, kuhu tuleb sisse logida, siis Edge küsib Sinult, et kas Sa tahad, et ta jätab Sinu kasutajanime ja parooli meelde. Kui oled sellega nõus (nupp Yes), siis järgmine kord kui Sa külastad jälle seda saiti, täidab Edge sisselogimise vormi Sinu kasutajainfoga juba automaatselt. See paroolide salvestamine on Edge brauseris vaikimisi ka sisse lülitatud. Sellest tuleb rohkem juttu siin edaspidi.


VP9 videokoodeki tugi: Lähitulevikus saab ka Edge brauser uue VP9 videokoodeki toe. See uus, Google enda poolt loodud, tasuta ja kaasaegne koodek on eelmise VP8 järglane ja see lubab esitada HD ning Ultra HD resolutsiooniga videot. VP9 on avatud lähtekoodiga videokoodek, mis kindlustab HD-sisu efektiivse kokkusurumise, et edastada voogvideot märksa väiksema internetikiiruse juures. Seega lubab ta märksa aeglasemat internetiühendust kui seda praegu kasutatava standardse H.264 formaadi puhul. Ta on ette nähtud eelkõige just nende veebsaitide jaoks, mis edastavad VP9 formaadis videot. Loe sellest VP9 koodeki toest ja ka YouTube videode vaatamisel ilmnevatest probleemidest ning nende lahendamisest edasi sealt.


'Settings' menüü: Siin ei ole vaja pikalt seletada ja esitan seega ainult pildid:

* Settings menüü avad nii et klikid üleval kolme punktiga nupp "More actions" nupule ja valid seejärel ilmuvast rippmenüüst 'Settings' menüüpunkti:

Settings menüü


* Ja avaneski Settings menüü, siin on siis näha tema ülemine osa. Näieks "Choose a theme" rippmenüü kaudu saad sisse lülitada märksa meeldivama tumeda ("Dark") teema, sellest tuleb siin edaspidi veel juttu. Lüliti "Show the favorites bar" abil võid ka lemmikute riba kuvamise aktiveerida. Sektsiooni "Open with" kaudu võid Edge brauseri avalehte / kodulehte ka muuta ja selle vaikimisi avatava "Start" lehe tühistada, ka sellest tuleb siin edaspidi veel juttu. Sektsioonist "Open new tabs with" oli siin eelpool juba juttu (see käis selle "New Tab" vaikimisi kuvatava sisu muutmise kohta):

Ja avaneski Settings menüü, siin on siis näha tema ülemine osa


* Nüüd aga selle Settings menüü alumine osa. Siin võid eelpool kirjeldatud lugemisrežiimi (Reading Mode) stiili ja fondi suurust muuta. Ja siin tuleks klikkida ka sellele 'View advanced settings' nupule - pilt.

Nüüd aga selle Settings menüü alumine osa


* Avati 'Advanced settings' menüü ja selle ülemises pooles näed siis selliseid võimalusi...; siin saab ligi ka salvestatud paroolide juhtimise vahendile, ka sellest tuleb siin edaspidi rohkem juttu:

Avati 'Advanced settings' menüü ja selle ülemises pooles näed siis selliseid võimalusi...


* 'Advanced settings' menüü alumine pool ja siin on ka seda Cortana tuge / integratsiooni näha. Siin saab ka vaikimisi otsingumootori (Bing) omaenda otsingulehega asendada, sellest tuleb siin edaspidi pikemalt juttu.

'Advanced settings' menüü alumine pool ja siin on ka seda Cortana tuge / integratsiooni näha


!!! Edaspidi võib siin 'Settings' menüüs ja ka Edge brauseris endas veel üht-teist muutuda, aga üldpilt jääb ikkagi selliseks nagu siin sellest juttu oli. Edge brauser ei toeta praegu veel meie ID-kaarti, aga eks seegi probleem lahendatakse lähimatel kuudel. See-eest saab e-teenuseid ja ka ID-kaarti kasutada näiteks olemasoleva Internet Explorer (ja ka juurde installitud Chrome või Firefox) brauseriga. Edge brauseriga saab aga kasutada m(obiil-)ID autentimist.
Kui Sul on avatud Edge brauser ja kui Sa üritad end näiteks panka sisse logida, siis saad esmalt sellise teate, kus kliki 'Open with Internet Explorer' nupule - pilt. Seejärel avatakse automaatselt Internet Explorer brauser ja Sa saad oma panka sisse logida - pilt. Ja Sa pääsedki rõõmsalt oma suurtele rahadele ligi (minul endal aga asendusid rõõmukiljatused tasuta leinamuusikaga):

leinamuusika


Ka pangaautomaat sülitas välja kurva sõnumi, aga seda juba ilma tasuta leinamuusikata - pilt.


Uuendatud okt. 2015: Novembris 2015 ilmub esimene suurem globaalne värskendus Windows 10 Fall Update ehk November Update (koodinimega "Threshold 2") ja seal on ka Edge jaoks üht-teist täiendatud: Microsoft Edge brauser saab uue versiooni ja nüüd ta toetab ka vahelehtede (tabs) eelvaateid, osuta hiirekursoriga vajalikku vahelehte ja Sa näedki antud veebilehe pisipilti. Nüüd saab ka oma lemmikuid (favorites) ja lugemiste loetelu (reading list) sünkroniseerida kõikide oma Windows 10 seadmete vahel. Meedia casting: Microsoft Edge üheks uueks vahendiks on võimalus selle brauseri ühendamine traadita displei või teleriga. Sa võid selleks kasutada näiteks Microsoft Wireless Display Adapter'it või siis Miracast või DLNA seadmeid. See uus vahend ei tööta küll kaitstud meedia sisuga, näiteks nagu Netflix ja Hulu, aga ta töötab YouTube ja ka paljudes muudes video veebsaitides. Ta töötab ka muusika-striimimise veebsaitides, veebile põhinevates presentatsioonides, foto-galeriides ja igat liiki muu meedia puhul, mida Sa tahad oma telerisse või teise displeisse striimida. Et Edge brauserist striimida sisu otse telerisse, ei ole kaasaegsete telerite puhul aga mingit lisaseadet vajagi.
Kuid kõige olulisem muutus on see et nüüd töötab Edge märksa sujuvamalt, ilma nende varem esinenud probleemideta. Ta jookseb kiiremini kui see oli tema eelmise versiooni puhul. Tunduvalt on kasvanud ka Edge jõudlus. Ühesõnaga need, kes varem loobusid probleemide tõttu Edge brauseri kasutamisest, võivad nüüd teda uuesti katsetada. Loe sellest rohkem sealt.Edge brauserisse oma lemmiksaitide (Favorites) importimine:

Üheks paremaks viisiks iga brauseri proovimiseks on külastada oma lemmiksaite ja vaadata, et kui kiiresti neid laetakse ning et kuidas nad välja näevad. Ka uude Edge veebilehitsejasse võib oma lemmiksaidid üsna lihtsal teel importida ja see käib järgmiselt:

1. Ava Microsoft Edge brauser, kliki või toksa paremal ülal kolme punktiga nupp "More actions" nupule ja seejärel vali avanevast rippmenüüst 'Settings' menüüpunkt - pilt.

2. Järgmisena kliki "Import favorites from another browser" lingile - pilt.

3. Seejärel näed Sa nende veebibrauserite loetelu, mis on Sinu Windows 10 seadmesse installeeritud. Vali siin see brauser, mille lemmikuid Sa tahad siia Edge brauserisse importida ja kliki või toksa 'Import' nupule - pilt.

4. Importimine käib kähku ja oma lemmikutele pääsed hiljem ligi klikkides paremal üleval 'Hub (Favorites, reading list, history, and downloads)' nupule ning valides seejärel avanevas pisiaknas 'Favorites' nupu - pilt.Edge brauseris vaikimisi otsingusüsteemi (Bing) muutmine ja teha näiteks Google oma vaikimisi otsingumootoriks:

Microsoft Edge brauseris on vaikimisi otsingusüsteemiks Microsofti enda Bing otsingumootor. Iga kord kui Sa tipid otsingukasti või aadressiribale mingid otsingusõnad, siis saadakse vastus (otsingutulemused) otse Bing otsingusüsteemilt. Kuid selle vaikimisi otsingusüsteemi võib soovi korral ka välja vahetada - näiteks asendada ta Google otsimootoriga. Muudame Edge vaikimisi otsingumootorit (asendame Bing otsingusüsteemi näiteks Google otsingusüsteemiga):

1. Ava Edge brauser, sisesta aadressiribale Google.ee ja vajuta ENTER ning seejärel avatakse Google otsinguleht - pilt.

2. Kliki või toksa paremal ülal kolme punktiga nupp "More actions" nupule ja seejärel vali avanevast rippmenüüst 'Settings' menüüpunkt - pilt.

3. Kliki või toksa 'View advanced settings' nupule - pilt.

4. Liigu "liftiga" allapoole ja leia 'Search in the address bar with' rippmenüü, kus vaikimisi otsingusüsteemiks on Bing - pilt.

5. Ava see 'Search in the address bar with' rippmenüü ja kliki "Add new" punktile:

Ava see 'Search in the address bar with' rippmenüü ja kliki "Add new" punktile


6. Kui Sul on ikka endiselt see Google.ee veebsait avatud, siis näed avanevas loetelus ka www.google.ee otsingumootorit. Vali ta ja kliki seejärel 'Add as default' nupule - pilt.Edge brauseri vaikimisi heleda ("Light") teema asendamine märksa parema tumeda ("Dark") teemaga:

Edge vaikimisi teemaks on hele teema, mis ei ole just mitte kõige parem (vähemalt minule) ja et seda asendada tumeda teemaga, tee järgmist:

1. Ava Microsoft Edge brauser, kliki või toksa paremal ülal kolme punktiga nupp "More actions" nupule ja seejärel vali avanevast rippmenüüst 'Settings' menüüpunkt - pilt.

2. Sa näed 'Settings' menüü ülaosas "Choose a theme" rippmenüüd, kus vaikimisi teemaks on Light teema - pilt.

3. Vali sellest "Choose a theme" rippmenüüst uus Dark teema ja Sa näed kohe ka tulemust:

Dark teemaEdge brauseris paroolide ja vormide haldamine:

Microsoft Edge brauser lubab ka paroole hallata. Nii nagu ka enamik teisi brausereid, toetab ka Edge veebsaitide vormide täitmist. Kui Sa külastad mingit veebsaiti, kuhu tuleb sisse logida, siis Edge küsib Sinult, et kas Sa tahad, et ta jätab Sinu kasutajanime ja parooli meelde. Kui oled sellega nõus (nupp Yes), siis järgmine kord kui Sa külastad jälle seda saiti, täidab Edge sisselogimise vormi Sinu kasutajainfoga juba automaatselt. See paroolide salvestamine on Edge brauseris vaikimisi ka sisse lülitatud. Näide ühte veebsaiti sisselogimisest ja selle logimise info meeldejätmise lubamine: pilt .......ja............... pilt.

Paroolide haldamine:

1. Ava Microsoft Edge brauser, kliki või toksa paremal ülal kolme punktiga nupp "More actions" nupule ja seejärel vali avanevast rippmenüüst 'Settings' menüüpunkt - pilt.

2. Kliki või toksa 'View advanced settings' nupule - pilt.

3. Kliki 'Manage my saved passwords' lingile - pilt.

4. Ja järgmises paanis kuvataksegi siis kõik need veebsaidid, millede sisselogimise info jäeti meelde ja salvestati - pilt.

5. Kui Sa tahad siit mingit veebsaiti eemaldada, siis kliki tema paremas otsas asuvale ristiga nupule (x). Sa võid siinsamas mingi veebsaidi salvestatud kasutajanime ja parooli ka muuta: märgistad selle saidi, muudad logimise andmed ära ja kui valmis, siis klikid allpool Save nupule - pilt.

6. Kui Sa teed siin mingil veebsaidil paremkliki, siis saad antud saidi avada klikkides kontekstmenüüs 'Open site in new tab' käsule - pilt.


Paroolide & vormide haldamise väljalülitamine (keelamine):

Kui Sa ei soovi antud funktsioone kasutada, näiteks kui Sa kasutad mingit muud paroolide haldamise tarkvara, siis võid need siin Edge brauseris ka välja lülitada - tee järgmist:

1. Ava Microsoft Edge brauser, kliki või toksa paremal ülal kolme punktiga nupp "More actions" nupule ja seejärel vali avanevast rippmenüüst 'Settings' menüüpunkt - pilt.

2. Kliki või toksa 'View advanced settings' nupule - pilt.

3. Seejärel lohista siin "Offer to save passwords" ja/või "Save form entries" raadionupud asendisse "Off" - pilt.

4. Sellega lülitasid Sa paroolide haldamise küll välja, aga juba salvestatud paroolid jäävad ikkagi alles, et nüüd ka neid kustutada, tee järgmist:

* Ava Microsoft Edge brauser, kliki või toksa paremal ülal kolme punktiga nupp "More actions" nupule ja seejärel vali avanevast rippmenüüst 'Settings' menüüpunkt - pilt.

* Kliki 'Choose what to clear' nupule - pilt.

* Pane linnukesed ka 'Form data' ja 'Passwords' ruutudesse ning kliki all 'Clear' nupule - pilt.Vaikimisi brauseri vahetamine:

Windows 10 süsteemis on vaikimisi veebibrauseriks määratud uus Edge brauser. See tähendab, et kui Sa avad oma töölaualt või kaustast või dokumendist või teisest rakendusest mingi internetilingi / veebilingi, siis avatakse ta vaikimisi just selles Edge brauseris. Kui Sa ei taha seda ja soovid oma vaikimisi brauseriks teha mingit muud veebisirvijat (näiteks Chrome või vana Internet Explorer'i), siis tee järgmist:

1. Ava tegumirea parema otsa kaudu see uus 'Action Center' aken ja kliki seal 'All settings' nupule - pilt.

2. Kliki 'System' ikoonile - pilt.

3. Kliki vasemal 'Default apps' alamkategooriale ja seejärel näed paremal, et Sinu vaikimisi brauseriks on Microsoft Edge - pilt.

4. Nüüd kliki paremal sellele Microsoft Edge brauserile ja vali avanevast hüpikmenüüst mingi muu sobiv brauser (seal kuvatakse ainult need brauserid, mis on juba Sinu süsteemi olemas). Hiljem võid soovi korral siinsamas selle Edge brauseri jälle tagasi vaikimisi brauseriks muuta:

Nüüd kliki paremal sellele Microsoft Edge brauserile


Märkus: Sa võid seda alternatiivina teha vana klassikalise Control Panel kaudu. Kasuta selleks siinsamas 'Default apps' alamkategooria allosas asuvaid linke, kliki näiteks 'Set defaults by app' lingile - pilt. Seejärel võid juba tuttavas aknas oma Chrome vaikimisi brauseriks teha - pilt.

See vana klassikaline Control Panel (Juhtpaneel) jääb ise veel küll esialgu alles, aga paljud tema funktsioonid on viidud üle selle uue 'Settings' äpi alla. Juhul kui 'Settings' äpis ei saa mingeid muudatusi teha, siis on seal lingid, millede abil avatakse omakorda see vana klassikaline Juhtpaneel. Osa selliseid linke seal 'Settings' äpis pakuvad ka lihtsalt alternatiivset võimalust oma süsteemi haldamiseks - seda siis vanas Juhtpaneelis.

!!! Tulevastes Windows 10 väljalasetes kaob see vana klassikaline Control Panel (Juhtpaneel) lõplikult ära ja selle asemele jääb see uus Windows 8 ajast pärit Settings äpp.Vaikimisi avatava avalehe/stardilehe muutmine:

Iga kord kui Sa avad Edge brauseri, kuvatakse esmalt tema avaleht (Start vaheleht) - pilt. Kui Sa ei soovi seda ja tahad näiteks Google otsingulehe teha oma vaikimisi avatavaks veebsaidiks, siis tee järgmist:

1. Käivita Edge brauser ja ava seal www.google.ee otsingumootor - pilt.

2. Kliki või toksa paremal ülal kolme punktiga nupp "More actions" nupule ja seejärel vali avanevast rippmenüüst 'Settings' menüüpunkt - pilt.

3. Seejärel aktiveeri "Open with" oblastis 'A specific page or pages' raadionupp ja kliki allpool 'Custom' nupule:

Seejärel aktiveeri "Open with" oblastis 'A specific page or pages' raadionupp ja kliki allpool 'Custom' nupule


4. Pärast seda näed seal ka oma Google otsingumootori URL aadressi, kliki tema kõrval asuvale "+" ("Add") nupule - pilt.

5. Seejärel eemalda siit see "about:start" veebileht klikkides tema järel asuvale "x" ("Remove") nupule. Ja edaspidi avataksegi Edge brauseri käivitamisel just see Google otsinguleht - ta saab olema Sinu vaikimisi Start leheks.

Ja edaspidi avataksegi Edge brauseri käivitamisel just see Google otsinguleht


Märkus: Sa võid oma vaikimisi avatava veebilehe URL aadressi siia ka ise käsitsi tippida ja seejärel "+" ("Add") nupule klikkida.Lülitame uue Edge renderdamise mootori Internet Explorer 11 brauseris sisse:

Alates Windows 10 Technical Preview Build 9879 versioonist saab ka Internet Explorer brauseris lülitada sisse uue saitide kuvamise režiimi, mille nimeks on "Edge". Vaikimisi otsustab Internet Explorer ise, et millist režiimi ta veebsaitide kuvamiseks kasutab, kas vana või siis uut kaasaegsemat ja paremat "Edge" režiimi. Kuid nende režiimide vahel võib ka ise käsitsi ümber lülituda: sisesta IE11 brauseri aadressireale about:flags ja selle peale avatakse "Experimental Features" nimeline veebileht, kus võid juba ise määrata selle et kas seda uut režiimi ning tema eksperimentaalseid vahendeid kasutada või siis seda mitte teha - pilt ..................ja.................... pilt.

Kui ilmub välja uus Edge (endine Spartan) brauser, siis arvatavasti kaotatakse see saitide kuvamise režiimi ("Edge") sisselülitamise võimalus IE 11 brauseris ära.

Märkus: Nüüd lisati siia Internet Explorer 11 brauserisse ka üks väike naeratava lõustaga tagasiside nupp (mm) - koos oma hüpikmenüüga... - pilt.KOKKUVÕTTEKS: Kas Edge brauser saab kunagi ka niisama populaarseks nagu seda on praegu Google Chrome brauser? Ei oska õelda, aga juhul kui see kunagi kaugemas tulevikus juhtubki, siis on sinna veel üsna pikk tee ja Microsofti poisid peavad selleks veel palju vaeva nägema. Windows 10 süsteemi jaoks on kahtlemata parimaks brauseriks just Edge, mis on suurepäraselt optimeeritud, operatiivse mälu kasutamise osas väga ökonoomne ja kõige energiasäästlikum brauser. See tähendab, et internetis surfamiseks on Edge parim variant.
Kuid Google Chrome brauser omab palju rohkem täiendavaid funktsioone ja tal on parem integratsioon ka vajalike teenustega. Ka töötab Chrome stabiilsemalt kui seda Edge brauser - praegu veel. Edge ei vasta alati kasutaja tegevustele, kel tuleb oodata sekundeid enne kui ta jälle "ellu ärkab". Edge brauser jääb pidevalt rippuma, näiteks siis kui kasutaja üritab aadressiriba kopeerida, ei jätku ka baasfunktsioone jne. Kuid see võib tulevikus muutuda ja Edge brauser võib isegi Chromest populaarsemaks saada. (Lae lisaks alla ka näiteks Chrome brauser, et sellega "tõsisemat" tööd teha ja kahe-kolme brauseri süsteemis olemasolu ei tee kunagi paha.)Lisa:

Spartan / Edge brauser (natuke vanemast Win 10 versioonist): pildigalerii

Microsoft Edge brauser ja Sinu privaatsus...

Win 10 finaalversiooni (RTM) Edge brauseri pildigalerii (koos selgitustega)


Uuendatud okt. 2015:
Novembris 2015 ilmub esimene suurem globaalne värskendus Windows 10 Fall Update ehk November Update (koodinimega "Threshold 2") ja seal on ka Edge jaoks üht-teist täiendatud: Microsoft Edge brauser saab uue versiooni ja nüüd ta toetab ka vahelehtede (tabs) eelvaateid, osuta hiirekursoriga vajalikku vahelehte ja Sa näedki antud veebilehe pisipilti. Nüüd saab ka oma lemmikuid (favorites) ja lugemiste loetelu (reading list) sünkroniseerida kõikide oma Windows 10 seadmete vahel. Meedia casting: Microsoft Edge üheks uueks vahendiks on võimalus selle brauseri ühendamine traadita displei või teleriga. Sa võid selleks kasutada näiteks Microsoft Wireless Display Adapter'it või siis Miracast või DLNA seadmeid. See uus vahend ei tööta küll kaitstud meedia sisuga, näiteks nagu Netflix ja Hulu, aga ta töötab YouTube ja ka paljudes muudes video veebsaitides. Ta töötab ka muusika-striimimise veebsaitides, veebile põhinevates presentatsioonides, foto-galeriides ja igat liiki muu meedia puhul, mida Sa tahad oma telerisse või teise displeisse striimida. Et Edge brauserist striimida sisu otse telerisse, ei ole kaasaegsete telerite puhul aga mingit lisaseadet vajagi.
Kuid kõige olulisem muutus on see et nüüd töötab Edge märksa sujuvamalt, ilma nende varem esinenud probleemideta. Ta jookseb kiiremini kui see oli tema eelmise versiooni puhul. Tunduvalt on kasvanud ka Edge jõudlus. Ühesõnaga need, kes varem loobusid probleemide tõttu Edge brauseri kasutamisest, võivad nüüd teda uuesti katsetada. Loe sellest rohkem sealt.
!!! Järgmine suur Windows 10 'Anniversary Update' (koodinimega "Redstone 1") tasuta värskendus, mis ilmub 2. augustil 2016, toob endaga kaasa olulisi muudatusi ka Edge brauseri jaoks - loe sellest lisaks ka sealt.

Koos 2017. a. kevadel ilmuva suure "Windows 10 Creators Update" (koodinimega "Redstone 2" / "RS2") värskendusega lisatakse Edge brauserisse veelgi uusi funktsioone - info.

Uuendatud, Mai 2018: Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803) suur värskendus, mille väljastamine algas alates 30.04.2018, lisab ka Edge veebibrauserisse mõned täiendused - loe sellest sealt.

UUENDATUD dets. 2018: EdgeHTML "sureb maha" ja Microsoft Edge veebibrauser muutub Chromium-põhiseks brauseriks, loe sellest rohkem sealt.


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|..|. .|. .|. About Us .|. .|..|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)