Windows 10 versioonide erinevused

Win 10 logo Windows 10 Home, Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise ja Windows 10 Education versioonide erinevused

 

 

 

Tavakasutaja ja ka kogenuma kasutaja jaoks on see hea, et neile sobib nüüd väga hästi ka see Windows 10 Home versioon, mis sisaldab KÕIKE vajaminevat.


Põhifunktsioonid:

Core features


1 Fast start up with Hiberboot and InstantGo:

- InstantGo on riistvarast sõltuv funktsioon. See uus vahend ilmus alates Windows 8.1 operatsioonisüsteemist (tuntud kui Connected Standby Windows 8 ja Windows RT süsteemides). See InstantGo asendas traditsioonilise sleep või standby funktsiooni paljudes Windows 8.1 ja Windows RT 8.1 süsteemides. InstantGo jääb võrguühendusse ka siis kui Sinu ekraan on sleep / standby režiimis (ooterežiimis), lubades Sinu süsteemil uuendada asju ka taustarežiimis ja hoides neid valmis, et Sa võiksid kiiresti oma tööd jätkata. Näiteks ta võib Sinu elektronposti sünkroonida siis kui Sinu ekraan on väljas ja seega on uus email kohe ootel siis kui Sa tagasi tuled. Selles režiimis on energiatarve väga väike ja Sinu süsteem on alati valmis koheseks jätkamiseks.
Sa EI SAA ISE seda Connected Standby (Windows 8 või Windows RT süsteemides) või InstantGo (Windows 8.x või Windows RT 8.x süsteemides) vahendit sisse lülitada, sest ta on juba riistvarasse ja operatsioonisüsteemi sisseehitatud - ta on kas juba algusest peale seal olemas või siis ta ei ole seda. Ta ei ole limiteeritud mingi kindla protsessori arhitektuuriga – ta võib olla ARM, x86 ja ka x64 süsteemides. Lõpuks, InstantGo ei tööta ainult tahvelarvutites. Ta võib töötada ka näiteks 2-in-1 süsteemides ja isegi mõnes sülearvutis. InstantGo on olemas näiteks Dell Venue Pro 8 , Dell Venue Pro 11, Asus T100TA, ThinkPad Tablet 2, Surface, Surface 2 ja teistes seadmetes. Kõik Windows RT süsteemid toetavad InstantGo režiimi. Aga ka sobiva riistvaraga Windows 8 ja Windows 8.x süsteemid võivad samuti toetada InstantGo režiimi. Riistvara tootja otsustab, et millistes süsteemides ta kättesaadavaks saab.

Kas Sinu seadmes on InstantGo? Ava Command Prompt konsool, tipi tema käsureale powercfg /a ja vajuta ENTER. Sa näed Standby (Connected) parameetrit ainult sel juhul kui Sinu süsteemis on see InstantGo juba olemas - pilt.

- Hiberboot (Hybrid Boot ehk Fast Startup): Alates Windows 8 operatsioonisüsteemist sai kättesaadavaks uus vahend, mida kutsutakse Hiberboot ja mis lubas Sul oma kompuutrit väga kiiresti buutida (käivitada ja kiiresti töölauale jõuda). See uus hiberboot režiim on vanade sleep ja hibernate režiimide kombinatsioon - loe sellest üksikasjalikumalt sealt.


2 TPM tugi nõuab TPM 1.2 või kõrgemat - Trusted Platform Module (TPM) Management. Kõik uued Windows 10 seadmed (personaalsed kompuutrid, tahvelarvutid & Windows 10 Mobile seadmed), mis ilmuvad müüki alates 2016. a. suvest (täpsemalt pärast juuli kuud soeses Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse väljailmumisega), peavad omama ka TPM 2.0 moodulit ja see peab olema ka vaikimisi sisse lülitatud. See TPM (Trusted Platform Module) on turvalisuse riistvaraline funktsioon, mis nõuab emaplaadile integreeritud spetsiaalset mikrokiipi. See nõue kehtib ainult uute OEM süsteemide osas. TPM jääb mittekohustuslikuks Windows IoT seadmete ja ka osade Windows Server kompuutrite jaoks.

"BitLocker vahend. | TPM moodul (TPM kiip) ja mis on 'BitLocker Drive Encryption' vahend? | 'BitLocker Drive Encryption' vahendi sisselülitamine ja terve füüsilise kõvaketta (või SSD ketta) või siis eemaldatava ketta krüpteerimine." - loe sellest sealt.


3 Windows Hello nõuab spetsiaalse riistvara olemasolu, näiteks sõrmejälgede lugejat, valgustundlikku IR sensorit või muid biomeetrilisi sensoreid

4 Continuum vahend nõuab puuteekraani, aga saab ka hiirega kasutada

5 Cortana on kättesaadav ainult mõnes regioonis ja tema funktsioonid võivad erineda, sõltuvalt regioonist ning seadmest
Äriettevõtete funktsioonid:

Äriettevõtete funktsioonid


Windows 10 Home redaktsiooni puhul ei ole kättesaadavad Windows Domain (enamik kasutajatele pole seda vajagi) ja Group Policy Editor (sedasama saab teha ka Windows Registry Editor'i kaudu). Kuid Windows 10 Pro versioonis ei ole Group Policy Editor'i all kättesaadav 'Start Screen Control', mis on ligipääsetav ainult Windows 10 Enterprise ja Education väljalasetes.

Windows 10 Home ja Windows 10 Pro versioonides puuduvad ka Direct Access, Windows To Go, Applocker, Device Guard ning BranchCache vahendid:

* 'DirectAccess' on Windows 7 ja Windows Server 2008 R2 ajast pärit uus vahend, mis töötab samadel eesmärkidel nagu ka VPN, st ta lubab kasutajal võtta turvaliselt ühendust oma firma võrguga (üle Interneti). Põhierinevus on selles et see ühendus toimub nüüd taustrežiimil ilma et kasutaja peaks ise midagi tegema.

* 'Windows To Go': Windows 8 ajast pärit uus meetod, mis lubab Windowsi käivitada otse USB mäluseadmest (USB mälupulgast või väliselt USB kõvakettalt). Sel teel luuakse Windowsi ajutine installeerimine, mis pööratakse pärast kasutaja väljalogimist tema esialgsesse seisundisse tagasi - rohkem infot.

* 'Applocker': Meie andmed võivad kaotsi minna ka igasuguse pahavara ja kuritahtlike programmide tõttu. Varem sai kompuutrit kaitsta rohkem sel teel, et tema kasutajatele omistati ilma administraatori õigusteta kasutajakontod. Kuid tänapäeval on ka sellest vähe abi, sest töötajad toovad oma tarkvara kodust kaasa (kasvõi USB mälupulkadega) või laevad need siis Internetist alla (tahtlikult või tahtmata) ja nad "hangivad" uusi programme ka emailide kaudu. Paljud sellistest programmidest ei vaja installimiseks või käivitamiseks administraatori õigusi. Ja tulemuseks on süsteemi pahavaraga nakatumine ja igasugused muud probleemid. Alates Windows 7 operatsioonisüsteemist saab nüüd kasutada uut programmide üle kontrollimise mehhanismi - AppLocker'it. See vahend annab IT administraatoritele programmide üle parema kontrolli ja aitab neil pahavara ning mittevajalikke programme elimineerida. AppLocker'it saab konfigureerida Group Policy kaudu.

* 'Device Guard': Device Guard on firmware, mis ei lase autentimata, mitte-autoriseeritud ja allkirjastamata programmidel, aga ka operatsioonisüsteemil end üles laadida - rohkem infot.

* 'BranchCache': BranchCache on globaalse võrgu (WAN) läbilaskevõime optimeerimise tehnoloogia. Tihti kasutatavatest andmetest luuakse koopiad (caching) ja seejärel saab need kiiresti ning turvaliselt kätte. See tehnoloogia sobib just suurtele organisatsioonidele, mis omavad palju väikseid harukontoreid. BranchCache töötab kahe meetodiga - Hosted Cache ja Distributed Cache. Rohkem infot (ingl. keeles) - seal.
!!! Kui Sa jooksutad Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise või Windows 10 Education versiooni, siis võid selle uue suure värskenduse ehk Windows 10 uue versiooni kättesaamist ka edasi lükata. (Windows 10 Home ei paku seda edasilükkamisvõimalust.) Sa ei pea seda edasilükkamist seadistama enam Group Policy sätete kaudu vaid Sa võid seda teha otse Windows 10 Settings äpi kaudu.
Uue suure värskenduse (Win 10 uue versiooni) kättesaamise edasilükkamine. Lükka uute värskenduste saamine edasi kuni üheks aastaks; peata kriitiliste värskenduste saamine kuni 30 päevaks; peata süsteemi värskendamine 35 päevaks - loe sellest sealt.Märkused: Et oma Windows 10 Home versioon uuendada Windows 10 Pro versiooniks, tee järgmist: ava Settings äpp, kliki Update and Security kategooriale, kliki vasemal Activation alamkategooriale ja seejärel paremal "Go To Store" nupule ning osta see uuendus (Windows 10 Pro Pack - $99). Pärast ostu vormistamist installitakse Sinu süsteemi vajalikud funktsioonid automaatselt juurde ja Sinu Windows 10 Home pööratakse Windows 10 Pro versiooniks.

Remote Desktop (kaugtöölaud) - Remote Desktop Connection lubab Sul oma kompuutri (client computer) taga istudes saada ligi eemalasuvale kompuutrile (host computer), mis toetab seda Remote Desktop vahendit. Sa võid sel teel näiteks kodus asuva arvuti kaudu pääseda ligi oma töökompuutrile, mis asub kusagil eemal Sinu firma kontoris. Samamoodi võid Sa tööl olles saada ligi oma kodus asuvale kompuutrile. Ühesõnaga 'Remote Desktop' ühendus lubab Sul eemalt töötada teise kompuutriga kas lokaalses võrgus või siis üle Interneti.
Windows 7 Starter, Windows 7 Home Premium ja Windows 10 Home versioonid aga ei oma seda Remote Desktop'i serveripoolset osa ning nende versioonide jooksutajad saavad ligi ainult eemalasuvale Remote Desktop toega kompuutrile. Kuid nad ei saa eemalt ligi omaenda kompuutrile. Windows 10 Pro versioon omab aga ka seda serveripoolset osa ning ta saab oma kompuutrile ka eemalt ligi. Seega see Remote Desktop (host ehk Remote Desktop Server) vahend on kättesaadav ainult Windows 10 Pro ja Windows 10 Enterprise versioonidele.

Sa võid Windows 10 Home versiooni jooksutamisel kasutada kaugtöölaua vahendina näiteks väga head tasuta TeamViewer tarkvara.Lisa: Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)