Win 10 Pro ja Home versioonide erinevused

Win 10 logo Windows 10 Home, Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise ja Windows 10 Education versioonide erinevused

 

(PS! Microsofti Windows Core OS'i platvormil arendatavate muude Windowsi versioonide loetelu.)

 

 

Tavakasutaja ja ka kogenuma kasutaja jaoks on see hea, et neile sobib nüüd väga hästi ka see Windows 10 Home versioon, mis sisaldab KÕIKE vajaminevat.


Põhifunktsioonid:

Core features


1 Fast start up with Hiberboot and InstantGo:

- InstantGo on riistvarast sõltuv funktsioon. See uus vahend ilmus alates Windows 8.1 operatsioonisüsteemist (tuntud kui Connected Standby Windows 8 ja Windows RT süsteemides). See InstantGo asendas traditsioonilise sleep või standby funktsiooni paljudes Windows 8.1 ja Windows RT 8.1 süsteemides. InstantGo jääb võrguühendusse ka siis kui Sinu ekraan on sleep / standby režiimis (ooterežiimis), lubades Sinu süsteemil uuendada asju ka taustarežiimis ja hoides neid valmis, et Sa võiksid kiiresti oma tööd jätkata. Näiteks ta võib Sinu elektronposti sünkroonida siis kui Sinu ekraan on väljas ja seega on uus email kohe ootel siis kui Sa tagasi tuled. Selles režiimis on energiatarve väga väike ja Sinu süsteem on alati valmis koheseks jätkamiseks.
Sa EI SAA ISE seda Connected Standby (Windows 8 või Windows RT süsteemides) või InstantGo (Windows 8.x või Windows RT 8.x süsteemides) vahendit sisse lülitada, sest ta on juba riistvarasse ja operatsioonisüsteemi sisseehitatud - ta on kas juba algusest peale seal olemas või siis ta ei ole seda. Ta ei ole limiteeritud mingi kindla protsessori arhitektuuriga – ta võib olla ARM, x86 ja ka x64 süsteemides. Lõpuks, InstantGo ei tööta ainult tahvelarvutites. Ta võib töötada ka näiteks 2-in-1 süsteemides ja isegi mõnes sülearvutis. InstantGo on olemas näiteks Dell Venue Pro 8 , Dell Venue Pro 11, Asus T100TA, ThinkPad Tablet 2, Surface, Surface 2 ja teistes seadmetes. Kõik Windows RT süsteemid toetavad InstantGo režiimi. Aga ka sobiva riistvaraga Windows 8 ja Windows 8.x süsteemid võivad samuti toetada InstantGo režiimi. Riistvara tootja otsustab, et millistes süsteemides ta kättesaadavaks saab.

Kas Sinu seadmes on InstantGo? Ava Command Prompt konsool, tipi tema käsuviibale powercfg /a ja vajuta ENTER. Sa näed Standby (Connected) parameetrit ainult sel juhul kui Sinu süsteemis on see InstantGo juba olemas - pilt.

- Hiberboot (Hybrid Boot ehk Fast Startup): Alates Windows 8 operatsioonisüsteemist sai kättesaadavaks uus vahend, mida kutsutakse Hiberboot ja mis lubas Sul oma kompuutrit väga kiiresti buutida (käivitada ja kiiresti töölauale jõuda). See uus hiberboot režiim on vanade sleep ja hibernate režiimide kombinatsioon - loe sellest üksikasjalikumalt sealt.


2 TPM tugi nõuab TPM 1.2 või kõrgemat - Trusted Platform Module (TPM) Management. Kõik uued Windows 10 seadmed (personaalsed kompuutrid, tahvelarvutid & Windows 10 Mobile seadmed), mis ilmuvad müüki alates 2016. a. suvest (täpsemalt pärast juuli kuud soeses Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse väljailmumisega), peavad omama ka TPM 2.0 moodulit ja see peab olema ka vaikimisi sisse lülitatud. See TPM (Trusted Platform Module) on turvalisuse riistvaraline funktsioon, mis nõuab emaplaadile integreeritud spetsiaalset mikrokiipi. See nõue kehtib ainult uute OEM süsteemide osas. TPM jääb mittekohustuslikuks Windows IoT seadmete ja ka osade Windows Server kompuutrite jaoks.

"BitLocker vahend. | TPM moodul (TPM kiip) ja mis on 'BitLocker Drive Encryption' vahend? | 'BitLocker Drive Encryption' vahendi sisselülitamine ja terve füüsilise kõvaketta (või SSD ketta) või siis eemaldatava ketta krüpteerimine." - loe sellest sealt.


3 Windows Hello nõuab spetsiaalse riistvara olemasolu, näiteks sõrmejälgede lugejat, valgustundlikku IR sensorit või muid biomeetrilisi sensoreid

4 Continuum vahend nõuab puuteekraani, aga saab ka hiirega kasutada

5 Cortana on kättesaadav ainult mõnes regioonis ja tema funktsioonid võivad erineda, sõltuvalt regioonist ning seadmest
Äriettevõtete funktsioonid:

Äriettevõtete funktsioonid


Windows 10 Home redaktsiooni puhul ei ole kättesaadavad Windows Domain (enamik kasutajatele pole seda vajagi) ja Group Policy Editor (sedasama saab teha ka Windows Registry Editor'i kaudu). Kuid Windows 10 Pro versioonis ei ole Group Policy Editor'i all kättesaadav 'Start Screen Control', mis on ligipääsetav ainult Windows 10 Enterprise ja Education väljalasetes.

Windows 10 Home ja Windows 10 Pro versioonides puuduvad ka Direct Access, Windows To Go, Applocker, Device Guard ning BranchCache vahendid:

* 'DirectAccess' on Windows 7 ja Windows Server 2008 R2 ajast pärit uus vahend, mis töötab samadel eesmärkidel nagu ka VPN, st ta lubab kasutajal võtta turvaliselt ühendust oma firma võrguga (üle Interneti). Põhierinevus on selles et see ühendus toimub nüüd taustrežiimil ilma et kasutaja peaks ise midagi tegema.

* 'Windows To Go': Windows 8 ajast pärit uus meetod, mis lubab Windowsi käivitada otse USB mäluseadmest (USB mälupulgast või väliselt USB kõvakettalt). Sel teel luuakse Windowsi ajutine installeerimine, mis pööratakse pärast kasutaja väljalogimist tema esialgsesse seisundisse tagasi - rohkem infot.

Uuendatud: Alates 'Windows 10 May 2020 Update' (Windows 10 version 2004) väljalaskest on see 'Windows To Go' vahend Windows 10 süsteemist eemaldatud.

* 'Applocker': Meie andmed võivad kaotsi minna ka igasuguse pahavara ja kuritahtlike programmide tõttu. Varem sai kompuutrit kaitsta rohkem sel teel, et tema kasutajatele omistati ilma administraatori õigusteta kasutajakontod. Kuid tänapäeval on ka sellest vähe abi, sest töötajad toovad oma tarkvara kodust kaasa (kasvõi USB mälupulkadega) või laevad need siis Internetist alla (tahtlikult või tahtmata) ja nad "hangivad" uusi programme ka emailide kaudu. Paljud sellistest programmidest ei vaja installimiseks või käivitamiseks administraatori õigusi. Ja tulemuseks on süsteemi pahavaraga nakatumine ja igasugused muud probleemid. Alates Windows 7 operatsioonisüsteemist saab nüüd kasutada uut programmide üle kontrollimise mehhanismi - AppLocker'it. See vahend annab IT administraatoritele programmide üle parema kontrolli ja aitab neil pahavara ning mittevajalikke programme elimineerida. AppLocker'it saab konfigureerida Group Policy kaudu.

* 'Device Guard': Device Guard on firmware, mis ei lase autentimata, mitte-autoriseeritud ja allkirjastamata programmidel, aga ka operatsioonisüsteemil end üles laadida - rohkem infot.

* 'BranchCache': BranchCache on globaalse võrgu (WAN) läbilaskevõime optimeerimise tehnoloogia. Tihti kasutatavatest andmetest luuakse koopiad (caching) ja seejärel saab need kiiresti ning turvaliselt kätte. See tehnoloogia sobib just suurtele organisatsioonidele, mis omavad palju väikseid harukontoreid. BranchCache töötab kahe meetodiga - Hosted Cache ja Distributed Cache. Rohkem infot (ingl. keeles) - seal.
!!! Kui Sa jooksutad Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise või Windows 10 Education versiooni, siis võid selle uue suure värskenduse ehk Windows 10 uue versiooni kättesaamist ka edasi lükata. (Windows 10 Home ei paku seda edasilükkamisvõimalust.) Sa ei pea seda edasilükkamist seadistama enam Group Policy sätete kaudu vaid Sa võid seda teha otse Windows 10 Settings äpi kaudu.
Uue suure värskenduse (Win 10 uue versiooni) kättesaamise edasilükkamine. Lükka uute värskenduste saamine edasi kuni üheks aastaks; peata kriitiliste värskenduste saamine kuni 30 päevaks; peata süsteemi värskendamine 35 päevaks - loe sellest sealt.Märkused: Et oma Windows 10 Home versioon uuendada Windows 10 Pro versiooniks, tee järgmist: ava Settings äpp, kliki Update and Security kategooriale, kliki vasemal Activation alamkategooriale ja seejärel paremal "Go To Store" nupule ning osta see uuendus (Windows 10 Pro Pack - $99). Pärast ostu vormistamist installitakse Sinu süsteemi vajalikud funktsioonid automaatselt juurde ja Sinu Windows 10 Home pööratakse Windows 10 Pro versiooniks.

Remote Desktop (kaugtöölaud) - Remote Desktop Connection lubab Sul oma kompuutri (client computer) taga istudes saada ligi eemalasuvale kompuutrile (host computer), mis toetab seda Remote Desktop vahendit. Sa võid sel teel näiteks kodus asuva arvuti kaudu pääseda ligi oma töökompuutrile, mis asub kusagil eemal Sinu firma kontoris. Samamoodi võid Sa tööl olles saada ligi oma kodus asuvale kompuutrile. Ühesõnaga 'Remote Desktop' ühendus lubab Sul eemalt töötada teise kompuutriga kas lokaalses võrgus või siis üle Interneti.
Windows 7 Starter, Windows 7 Home Premium ja Windows 10 Home versioonid aga ei oma seda Remote Desktop'i serveripoolset osa ning nende versioonide jooksutajad saavad ligi ainult eemalasuvale Remote Desktop toega kompuutrile. Kuid nad ei saa eemalt ligi omaenda kompuutrile. Windows 10 Pro versioon omab aga ka seda serveripoolset osa ning ta saab oma kompuutrile ka eemalt ligi. Seega see Remote Desktop (host ehk Remote Desktop Server) vahend on kättesaadav ainult Windows 10 Pro ja Windows 10 Enterprise versioonidele.

Märkus: Võrgus olevat masinat, millel on unikaalne IP aadress, nimetatakse hostiks. Hostiks võib olla tavaline arvuti, aga ka server, võrguprinter, võrguseade jne — kõik seadmed, millele saab määrata IP-aadressi ja millega saab suhelda. Hostinimi ("hostname") on nimi, mis identifitseerib Sinu võrgus antud kompuutrit.


Sa võid Windows 10 Home versiooni jooksutamisel kasutada kaugtöölaua vahendina näiteks väga head tasuta TeamViewer tarkvara.Microsofti Windows Core OS'i platvormil arendatavate muude Windowsi versioonide loetelu:


Mis on Windows Core OS (WCOS)?


Microsoft tahab, et kõik Windowsi seadmed põhineksid ühele -ja samale operatsioonisüsteemile. Windows Core OS on Windowsi tulevik, mis võtab OneCore ühise koodi ja ehitab selle peale moodsa kaasaegse operatsioonisüsteemi. Windows Core OS koos uue Composable Shell (CShell) kestaga lubab Microsoftil kiiresti ja lihtsalt luua Windows 10 uusi versioone ning jagada ühiselt komponente ja funktsioone eri tüüpi seadmetel ning WCOS-versioonidel. Töö selle uue Windows Core OS'i kallal käib juba mitu aastat.

Windows Core OS-iga loob Microsoft Windowsi jaoks universaalse baasi, mida saab kasutada kõigis nendes erinevates seadmetes. Selle asemel, et luua iga uut tüüpi seadme jaoks uut erinevat Windows 10 versiooni, saab Microsoft lihtsalt kasutada Windows Core OS-i, kasutada funktsioone ja vahendeid, mis on juba selle jaoks loodud ning luua selle alusel operatsioonisüsteem just antud tüüpi seadmete jaoks.

Windows Core OS eemaldab Windowsist kõik "üleliigse" ja viib ta miinimumini. Windows Core OS ei oma vananenud Win32 programmide (standardsete töölaua programmide) jaoks tuge ja ta ei toeta ka ühtegi vananenud liidest. Windows Core OS seadmes saab käivitada ainult Universal Windows Platform (UWP) äppisid/rakendusi. Sellega loob Microsoft uue Windows Core OS-i koos tema erinevate komponentide ja funktsioonidega, mida saab vajadusel seadmetele rakendada. Aga neid komponente ja funktsioone saab nüüd ühiselt kasutada paljudes erinevates seadmetes, milles see Windows Core OS jookseb.

See on sisuliselt modulaarne platvorm. Mis tahes funktsiooni või vahendit, mille Microsoft selle platvormi jaoks loob, saab seejärel rakendada mis tahes seadmele, kus on see Windows Core OS juba olemas. Selline ühine komponendi idee laieneb ka kasutajaliidesele ja seda tänu universaalsele Composable Shell kestale, mida tuntakse lühidalt ka kui CShell nime all. CShell on selle Windows Core OS-i universaalse idee teine pool, mis võimaldab Microsoftil luua kasutajaliideseid, mida saab erinevates seadmetes kasutada. Näiteks seejärel võib Tegevuskeskust (Action Center), Start menüüd või tegumiriba kasutada kõikides nendes seadmetes, kus on see CShell juba olemas.

Ühesõnaga, Windows Core OS on järgmine samm, et muuta Windows 10 täielikult modulaarseks. See saab olema kõikide seadmete jaoks ühiseks baasoperatsioonisüsteemiks. Erinevalt Windows 10, Windows 10 Mobile ja Xbox, mis põhinevad OneCore'ile, aga on endiselt erinevad, hakkavad nad kõik töötama nüüd Windows Core OS juhtimise all.

Seega, Microsoft töötab aktiivselt mitte ainult praeguse Windows 10 arendamisel vaid ka teiste Windows Core OS (WCOS-il) põhinevate süsteemide kallal. See on vajalik selleks, et pakkuda sobivaid ja kohandatud platvorme eri tüüpi seadmetele, sealhulgas HoloLens'i ja suure Surface Hub'i tahvelarvuti jaoks. Microsoft tahab pakkuda oma alternatiivi kergele ja tagasihoidlikule Chrome OS-ile, selleks et Windows jõuaks lõpuks ka taskukohastele ja pilvele orienteeritud seadmetele.


Kas neid vananenud töölaua Win32 programme saab nüüd käivitada?

Tänapäeval mõistab Microsoft, et Windows Core OS peab suutma käivitada ka Win32 programme. Seega, Microsoft uurib paljusid erinevaid võimalusi, et Windows Core OS saaks ka vananenud standardsete programmide jaoks mingit tüüpi toe. Üheks selliseks võimaluseks on näiteks nn "Win32usermode", mis tehakse kättesaadavaks seal, kus see mõttekas on. On väga tõenäoline, et see tugi piirdub ainult Microsofti enda poe töölaua rakendustega või need vananenud Win32 programmid laaditakse siis vajadusel alla, kasutades selleks APPX või MSIX pakette. On ebatõenäoline, et Sa võid käivitada puhtaid, muutmata .exe faile.


Mis juhtub praeguse Windows 10-ga?

Loomulikult viib see meid selleni, et mida kõik see tähendab praegustele Windows 10 kasutajatele. Kas olemasolevad Windows 10 arvutid saavad samuti selle Windows Core OS värskenduse? Arvatavasti mitte. Windows Core OS on mõeldud ainult uute seadmete jaoks. Praegune Windows 10 (Windows Classic) on ka edaspidi kättesaadav kogenud kasutajate jaoks.

Praegune Windows 10 ei kao kuhugi. See on nende kogenud kasutajate jaoks, kes seda endiselt vajavad. Windows Core OS on olemas ainult uutel seadmetel ja neid seadmeid kasutavad ainult need inimesed, kes ei vaja kõike seda, mida praegune Windows 10 pakub. See Windows Core OS võib pakkuda lihtsustatud võimalusi neile, kes eelistavad midagi iOS-i või Chrome OS-i sarnast. Tulevikus hakkavad seda tänapäevast Windows 10 operatsioonisüsteemi kasutama ainult kogenud kasutajad, mängijad ja ettevõtted.

Praegune Windows 10 (Windows Classic) saab ka tulevikus kätte kõik uued funktsioonid (värskendused), aga teda ei hakata enam nii tormiliselt arendama nagu seda praegu tehakse. Microsoft mõistab, et Windows 10 kasutajatele need pidevad suured muudatused (suured värskendused) ei meeldi ja nad tahavad vaid seda et nende arvuti korralikult töötaks — õige asjale lähenemine — praegu on sellega aga üks pidev jama... Kõik unikaalsed ideed või uuendused, mis muudavad asju olulisel moel, jõuavad suure tõenäosusega ainult Windows Core OS-i.


Millal see Windows Core OS tuleb?

Microsoft ei ole selle Windows Core OS-i kohta veel mingeid ametlikke teadaandeid avaldanud kuigi ta on juba demonstreerinud kahte toodet, mis ilmuvad 2020 aastal. 2019. aasta maailma suurimal arvutinäitusel (Computex 2019) mainiti esmakordselt ka seda uut "modern OS"-i. See oli esimene ametlik kinnitus selle kohta, et Microsoft tegeleb tõepoolest täiesti uue operatsioonisüsteemiga, aga sealjuures ei antud tegelikke üksikasju selle kohta, et mis see reaalselt on, millal see tuleb ja kelle jaoks ta ette nähtud on. Arvatavasti võtab selle uue Windows Core OS-i arendamine veel aega 5-10 aastat.


Windows Core OS on seega oma põhiolemuselt järgmine:

- Universaalne baas Windowsi toodete jaoks.
- See võimaldab Microsoftil kiiresti ja tõhusalt luua uusi Windowsi versioone eri tüüpi seadmete jaoks.
- Kasutada ühiselt komponente ja funktsioone seal, kus see mõttekas on.
- Kiirem värskenduste kättesaamine.
- See on Windowsi tulevik uute ja ainulaadsete seadmetüüpide jaoks.
- Ta ei asenda vananenud Windows 10 operatsioonisüsteemi.


Microsofti WCOS platvormil arendatavate Windowsi versioonide loetelu ja see alltoodu loetelu võib veel tulevikus muutuda (uuendatud 2019. a.):

ONECOREUPDATEOS (see ongi siis see arendatav Windows Core OS / WCOS)
CLOUDE
CLOUDEN
ANDROMEDA
IOTOS
IOTEDGEOS
IOTENTERPRISE
IOTENTERPRISES
LITE
XBOXSYSTEMOS
XBOXNATIVEOS
XBOXGAMEOS
XBOXERAOS
XBOX_DURANGOHOSTOS
XBOX_SCARLETTHOSTOS


Lisa: Windows 10 Home versioonilt üleminek (upgrade) Windows 10 Pro versioonile ja seda täiesti TASUTA!

Lisa: Loe ka Windows 10 KÕIKIDEST väljaannetest (versioonidest) sealt.


Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)