Win 10 'Fall Creators Update' suur värskendus

Win 10 logo Windows 10 'Fall Creators Update' (Windows 10 Version 1709) suur värskendus

 

 

 

 

 

Juuli-September 2017


Praeguseks on välja lastud kolm suurt Windows 10 värskendust (Win 10 uut versiooni) ja nendeks olid:

* Windows 10 'Fall Update' ehk 'November Update' (Windows 10 Version 1511, koodinimega "Threshold 2") suur värskendus.

* Windows 10 'Anniversary Update' (Windows 10 Version 1607, koodinimega "Redstone 1" / "RS1") suur värskendus. Sellega alustati Windows 10 uue 'Redstone' värskenduse haru arendamist.

* Windows 10 'Creators Update' (Windows 10 Version 1703, "Redstone 2" / "RS2") suur värskendus ilmus siis aprillis 2017 ja see uus tasuta värskendatud operatsioonisüsteem sai oma nimeks Windows 10 Version 1703.

* Windows 10 'Fall Creators Update' (Windows 10 Version 1709, koodinimega "Redstone 3" / "RS3"): See on siis järgmine Windows 10 versioon, mis lastakse välja 17. oktoobril 2017. Sellest tulebki siin edaspidi juttu. Koos Windows 10 Version 1709 väljalaskega tulevad müüki ka Acer, Asus, Dell, HP ja Lenovo firmade "Mixed-reality" peakomplektid ning liikumiskontrollerid - nendest siin edaspidi.

* Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803, koodinimega "Redstone 4" / "RS4"): See järgmine suur värskendus ilmub 2018. a. aprillis.


Praegu ja ka tulevikus lastakse igal aastal välja 2 suurt funktsioonivärskendust: üks selline suur värskendus lastakse välja Märtsikuus (või Aprillikuus) ja teine Septembrikuus (või Oktoobrikuus) igal aastal. Nende uute suurte värskenduste levitamine hakkab kestma umbes 2-3 kuud, aga mõnel juhul palju-palju kauemgi ja nende uute Windowws 10 versioonide tugi kestab 1,5 aastat.

Windowsi tulevaste suurte värskenduste installeerimiseks kulub rohkem aega, aga kasutajale tundub, et see käib märksa kiiremini. Kompuutri ümberlaadimise etapis kulub selleks edaspidi umbes pool tundi. Tänu sellele uuele värskendamise protsessile, peaks neid seisakuid märksa vähem tulema. Installeerimise protsess on kahte ossa jagatud: "online" osa, mille käigus on Sinu arvuti endiselt kasutatav ja "offline" osa, mis algab pärast kompuutri restarti ning kus Sa pead ootama - loenduri % jookseb...

Varem kulus 'Creators Update' installiks, mis toimus peaaegu et aasta tagasi, "offline" etapis keskmiselt 82 minutit. 'Fall Creators Update' värskenduse install vähendab seda aega kuni 51 minutini ja järgmise suure värskenduse, mis ilmub välja 2018 aprillis, installiks kulub umbes 30 minutit. Värskendamise "online" etapp võtab nüüd küll rohkem aega, aga sel ajal toimub vähemtähtsam tegevus ja Sa võid sel ajal oma arvutit edasi kasutada - kuni arvuti restardini.Kuidas selle Windows 10 'Fall Creators Update' väljalaske kättesaamine toimuma hakkab?

Nii nagu ka eelmine kord, 'Windows 10 Creators Update' puhul, hakatakse ka Windows 10 Fall Creators Update'i (Version 1709) etappide kaupa levitama - sujuvalt. Kui Fall Creators Update ilmub kõikide kasutajate jaoks välja, siis toimetatakse ta kohale väga kontrollitud viisil, veendudes, et kohaletoimetamise süsteemid ei oleks üle koormatud ja et ei tekiks ka muid probleeme ning seda just riistvara ja draiverite osas. Mõni kasutaja saab selle suure värskenduse kätte alles paari-kolme kuu mõõdudes ja seda juhul kui tema arvuti ning süsteem ei vasta veel teatud tingimustele.

Mõni kasutaja saab selle suure värskenduse kätte alles paari-kolme kuu mõõdudes...


Windows 10 Fall Creators Update'i (Version 1709)


Alates 2017. a. 17. oktoobrist saavad selle esmalt kätte suhteliselt väike grupp kasutajaid, aga kannatamatud soovijad võivad ta ka ise käsitsi installeerida. Seega lõppkasutaja jaoks on selle Fall Creators Update väljailmumisel üsna lihtsad valikud... - loe sellest kindlasti edasi sealt ja seejärel tule siia tagasi.

Kui Sul on see Fall Creators Update juba installeeritud ja kui Sa sisestad nüüd Run dialoogiakna (avad selle Win+R klahvikombinatsiooniga) käsuviibale winver käsu, siis näedki, et Sul on see Fall Creators Update juba olemas - pilt.


Uuendatud, veebruar 2018: Veebruari seisuga 2018 on AdDuplex andmetel see Windows 10 Fall Creators Update (Version 1709) paigaldatud peaaegu kõikidesse Windows 10 arvutitesse, ulatudes 85 protsendini kõikidest masinatest. Näiteks Version 1703 (Windows 10 Creators Update) oli paigaldatud ainult 75% kompuutritest selleks ajaks kui lasti välja see Version 1709.


Windows 10 Fall Creators Update (Windows 10 Version 1709) operatsioonisüsteemiga tulevad siis kaasa järgmised muudatused ja täiendused:
Windows 10 uus Fluent disain ja Win 10 kasutajaliidese muudatused
Microsofti uus Fluent disain:


See uus disaini keel, mille nimeks on "Microsoft Fluent Design System" (koodinimega "Project NEON"), jätkab vana Metro graafilise kasutajaliidese, mis ilmus välja koos Windows 8 operatsioonisüsteemiga, edasiarendamist. Microsoft loob nüüd ja edaspidi faktiliselt täiesti uue Windowsi kujunduse (väljanägemise). See on väga suur töö ja see nõuab aega, et muuta operatsioonisüsteemi kõik elemendid vastavalt sellele uuele disainikonseptsioonile. Varem oli selle uue disaini koodinimeks Neon, aga nüüd sai ta endale ka ametliku nime - Microsoft Fluent Design System.

Selle uue disaini aluseks on "akrüül" (loe: hägusus), mis on seotud ja töötab koos süsteemi teiste elementidega, kaasa arvatud valgus, kujutise sügavus, animatsioon, materjalide realism ning skaleerimine. Antud Windows 10 uus disain peab tegema süsteemi ja rakenduste kasutajaliidese rohkem meeldivamaks ning ilusamaks. Fluent disain lisab seega süsteemi ja äppidesse poolläbipaistvuse, hägususe, animatsiooni ning muud ilusad visuaalsed efektid.

Selle uue Fluent disaini elemente võivad ka uute äppide arendajad oma rakendustes kasutada. Arendajad võivad luua ilusaid rakendusi koos animatsiooni, hägususe ja sujuvusega. Microsoft kirjeldab Fluent disaini viit "põhialust": Valgus (Light), Sügavus (Depth), Liikumine (Motion), Materjal (Material) ja Mastaap/Skaleerimine (Scale).

Microsoft kirjeldab Fluent disaini viit "põhialust"...


Valgus (Light/Reveal) - valgus lisatakse siis juurde kui mingit elementi on vaja esile tõsta ja sellele kasutaja tähelepanu suunata. See on valgus, mis levib koos kursoriga siis kui Sa liigud hiirekursoriga operatsioonisüsteemi või rakenduse mingitele elementidele:

Valgus (Light/Reveal) - 1


Valgus (Light/Reveal) - 2


"Reveal" efekt lisatakse ka Tegumireale ja Start menüüsse. Antud efekti võib juba näha ka näiteks Groove Music, Calculator ja People äppides.


Sügavus ja liikumine - need on selle Fluent Design tehnoloogia kõige raskemini määratletavad disaini elemendid. Liikumine näitab spetsiifilist muutumist siis kui Sa lähed süsteemi või rakenduse ühelt oblastilt üle teisele oblastile. Fluent disain kasutab palju rohkem animatsiooni, et tähistada elementidevahelisi seoseid: pilt


Materjal - praegu kasutatakse uut "Acrylic" materjali, aga edaspidi ilmuvad lisaks ka muud uued materjalid. Acrylic on omapärane genereeritud poolläbipaistev materjal, mis kasutab Gaussi hägusust koos müraga, et luua plastiku sarnast efekti. Ta sarnaneb akrüülile, mis teeb avatud akna osaliselt poolläbipaistvaks. Selle jooksva avatud akna taga asuv taust ja teised aknad paistavad välja aga hägusalt. Acrylic materjali kasutatakse näiteks ka navigatsioonielementide all, et neid rõhutada ning esile tuua.

Erinevalt Aero Glass tehnoloogiast, saab akrüüli kohandada vastavalt äppide vajadustele, st kasutada tema erinevaid värviskeeme - pilt.

Acrylic materjal töötab mõlematega nii heledate kui ka tumedate teemadega - pilt.

Äpi ja mujal kasutajaliidese erinevates osades saab kasutada akrüüli erinevaid stiile - pilt.

Acrylic sarnaneb mitmel moel Aero Glass funktsioonile, mis ilmus alates Vista operatsioonisüsteemist. Kuid on ka erinevusi. Aero Glass vahend kuulus operatsioonisüsteemile endale ja teda ka juhiti opsüsteemi poolt. Kuid Acrylic on programmeeritav-juhitav; arendajad ja disainerid saavad akrüüli kasutada suvalises kohas (mitte ainult äpi akna piires) ning nad saavad vastavalt oma vajadustele asju ka muuta, näiteks nagu akrüüli värvi ja läbipaistvust.

Seda Acrylic materjali (elemente) võib näha mitmes Insider Preview väljalaskes juba ka praegu, näiteks Start menüüs (või Start ekraanis) ja Action Center (Tegevuskeskuse) paneelis - seda siis kui Sul on Settings äpis läbipaistvus lubatud. Ta on ligipääsetav ka uues "My People" vahendis. Sa näed seda uut tehnoloogiat ka näiteks Groove Music, Calculator, People, Photos, Mail ja Maps äppides:

Groove Music äpp:

Groove Music äpp


Calculator äpp:

Calculator äpp


Mail äpp ja uus Fluent disain - pilt. Acrylic ilmub ka töölauale ilmuvatesse teadetesse. Edaspidi lisatakse see uus Acrylic tehnoloogia ka muudesse süsteemi oblastitesse.

Video 1. Groove Music äpi rakenduse akna liigutamise efekt - umbes nagu "parallaks" efekt:
Video 2. Animatsiooni ja visuaalsed efektid (hiirekursori liikumisel ja klikkimisel):
Video 3. Rakenduse menüü elementide visuaalne valgustamine hiirekursori liikumisel:
!!! 'Fluent Design System' tehnoloogiat hakatakse kasutama kõikides Windows 10 seadmetes ja tema arendamine pole kaugeltki veel selle Fall Creators Update väljailmumisega lõpetatud vaid töö selle uue Fluent disaini keelega jätkub veel ka järgmistes Windows 10 versioonides. Fluent kasutajaliidesesse lisatakse tulevikus näiteks ka 3D elemendid:

näide 1

näide 2

näide 3


2018. a. kevadel ilmuva järgmise suure värskendusega (koodinimega Redstone 4) täiustatakse veelgi Settings äpi kasutajaliidest. Näiteks Settings äpi vasema navigeerimispaneeli puhul hakatakse samuti kasutama Acrylic elementi ja Reveal efekti - pilt.

EtteotsaWindows Shell:

Selle uue Fluent disaini elemente näeb Windows 10 Fall Creators Update versiooni kasutajaliidese mitmes kohas. Windows Shell (Windowsi töökeskkond) ongi see Windowsi peamine osa, millega inimesed igapäevaselt suhtlevad. See on Start menüü, Action Center (Tegevuskeskuse), Taskbar (Tegumiriba) ja File Explorer. Nendesse kohtadesse ilmuvad nüüd järgmised märkimisväärsed muudatused:

* Start menüü horisontaalse ja vertikaalse suuruse muutmine käib nüüd sujuvamalt.

* Start menüü suurust võib nüüd ka diagonaalselt suurendada - pilt.

* Start menüü kasutab taustaks nüüd ka seda Acrylic materjali (uue Fluent disaini efekti näed seal siis kui Sul on Settings äpis läbipaistvus sisse lülitatud) - pilt.

* Kerimisribad kaovad ära siis kui kursor ei ole nende läheduses:

pilt...

pilt.

* Start menüü paremklõpsuga kontekstmenüüdesse on lisatud uued ikoonid - pilt.

* Action Center'i (Tegevuskeskuse) kasutajaliides kasutab nüüd samuti Fluent disaini (uue Fluent disaini efekti näed seal siis kui Sul on Settings äpis läbipaistvus sisse lülitatud), näited:

näide 1

näide 2Kui Sa kasutad mitut Windows 10 operatsioonisüsteemiga seadet, siis näed oma meilipostkasti saabunud kirju endiselt ka kõikides oma Win 10 seadmete Tegevuskeskuste paneelides - pilt.

* Teateaknad on rohkem täiustatud ja nad ujuvad välja ekraani paremast allnurgast:

Teateaknad on rohkem täiustatud ja nad ujuvad välja ekraani paremast allnurgast


* All tegumirea paremas osas on nüüd ka uus My People Hub ikoon - sellest My People vahendist tuleb siin edaspidi veel ka juttu:

pilt...

pilt.

* Sa võid nüüd selle uue My People kasutajaliidese (või People äpi) kaudu kinnistada alla tegumireale kuni kolm Sinule kõige olulisemat kontakti. Need tegumirea kontaktid võivad saata Sulle "hüpikaknaid", mis ilmuvad animeeritud ikoonidena otse Sinu töölauale:

Sa võid nüüd selle uue My People kasutajaliidese (või People äpi) kaudu kinnistada alla tegumireale kuni kolm Sinule kõige olulisemat kontakti.


* 'My People Hub' annab kõikidele Sinu kontaktidele ja nendega seotud kommunikatsiooni äppidele (Mail, People jne) kiire juurdepääsu - pilt.

* Share UI (Jaga Kasutajaliides): Sa võid nüüd oma asju jagada kontaktidega otse uuendatud Share UI kaudu:

pilt..

pilt.

Sa võid oma faile jagada ka paremkliki kontekstmenüü 'Share' käsu kaudu - pilt.

File Explorer aknas võid oma märgistatud faile jagada ka ribamenüü vasemas servas asuva 'Share' nupu kaudu - pilt.


Avati 'Share' kasutajaliidese aken:

Avati 'Share' kasutajaliidese aken


* Tegumireal asuv Aku (Battery) ikoon omab nüüd uut väljaujuvat aknakest, kus pääsed ligi ka uuele Power Throttling vahendi liugurile (pilt). Sellest uuest funktsioonist tuleb siin edaspidi veel juttu. Seda 'Power Throttling' vahendit saab praegu kasutada ainult Inteli Speed Shift tehnoloogiaga protsessorite puhul (Inteli 6-nda generatsiooni ja kõrgemad protsessorid). Kuid edaspidi laiendatakse selle uue vahendi tuge ka muudele protsessoritele.

* Sa võid nüüd näha kõiki oma faile, mis on OneDrive pilves, otse File Explorer akna kaudu ja seda uue "On-Demand Sync" funksiooni abil:

pilt....

pilt.

Ka sellest OneDrive vahendi uuendamisest tuleb siin edaspidi veel ka juttu - seal.


Universaalne shell kõikide Windows 10 seadmete jaoks: Lisaks My People ja Fluent disainile (Project Neon), jätkab Microsoft universaalse Windowsi kasutajaliidese (shell) arendamist. See universaalne shell peab töötama kõikides Win 10 seadmetes (lauakompuutrites, telefonides, Xbox One konsoolides ja VR peakomplektides). Selle uue projekti koodinimeks on "Composable Shell" (või "Cshell" või C-Shell) ja see on eriti vajalik just 2-in-1 ning 3-in-1 Windows 10 seadmete jaoks. Sellele lisaks võid lugeda ka minu "Windows kõikjal ja üks Windowsi platvorm..." veebilehte.

Etteotsa

 

 

Microsoft Edge brauserEdge brauseri täiendamist jätkatakse pidevalt ja seda mitmel viisil. Antud väljalaskes on täiustatud PDF failidega ja EPUB elektrooniliste raamatutega (dokumentidega) töötamist. Kuid on ka muid muudatusi tehtud, näiteks on Edge stabiilsust tõstetud (varem oli sellega probleeme), vahelehtede/sakkide avamine-sulgemine käib sujuvamalt jne.

* Sa võid nüüd otse Edge brauseris avatud PDF dokumenti "joonistada"/kirjutada puutepliiatsi (Stylus Pen) või hiirega oma märkused. Esmalt klikid üleval brauseri paremas osas nupureal selle Add Notes nupule, et avada eraldi nuppudega märkuste riba ja seejärel lisad oma märkused - pilt.

* Sa võid nüüd näha ka PDF dokumendi sisukorda [Table of Contents (ToC)]. Sa näed seda sisukorra avamise ToC nuppu PDF instrumentide riba vasemas osas, seda juhul kui autor oli oma PDF dokumendi jaoks ka selle ToC funksiooni defineerinud - pilt.

* Microsoft Edge toetab nüüd ka PDF vorme - pilt.

* On täiustatud ka PDF failide lugemist.

* Sa võid nüüd mingi edaspidi vajaliku veebilehe (või veebilehtede) lingi kinnistada otse alla tegumireale - käsuga "Pin this page to the taskbar" - pilt. Seejärel võid selle veebilehe otsetee ikooni tegumiribal sobivasse kohta lohistada:

Seejärel võid selle veebilehe otsetee ikooni tegumiribal sobivasse kohta lohistada


* On täiustatud ka elektrooniliste raamatutega (EPUB) töötamist:

On täiustatud ka elektrooniliste raamatutega (EPUB) töötamist


* Sa võid nüüd EPUB dokumenti/raamatusse ka oma märkusi lisada, vajalikke lõike või lauseid eri värvidega märgistada, teatud kohti alla joonida ja teksti ka Windowsi mälupuhvrisse kopeerida. Märgistad raamatus vajaliku koha, selle peale ilmub üks väike hüpikaknake, kus klikid siis vajalikule nupule ja tegutsed edasi... - pilt.

Ja näide, kus kasutaja on sellesse elektroonilisse raamatusse juba ka midagi lisanud - pilt.


* Juhul kui Sul on Cortana assistent aktiveeritud, siis võid teda kasutada ka ePub elekrtoonilistes raamatutes märgistatud teksti kohta käiva informatsiooni otsimiseks - pilt.

* Veebilehtede lugemine on nüüd sünkroniseeritud üle kõikide Sinu Windows 10 seadmete.


* Edge lubab nüüd oma järjehoidjateks (lemmikuteks) panna korraga mitu veebilehte:

- tee suvalisel vahekaardil paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst "Add tabs to favorites" käsk (pilt),

- seejärel luuakse Sinu Favorites alla üks uus daatumiga "Tabs from..." kaust, kust leiadki siis kõik antud momendil vahekaartidel avatud veebsaitide lingid - pilt.


* Sa võid oma lemmikutesse juba eelnevalt salvestatud linke (URL) nüüd ka redakteerida - paremklõpsu käsuga "Edit URL" - pilt.

* Share UI (Jaga kasutajaliidese) aken ilmub nüüd brauseriakna paremasse ülaossa - pilt.

Kui Sa klikid selles 'Share' dialoogiaknas uuele "Copy link" ikoonile, siis saad antud veebilehe lingi kopeerida Windowsi mälupuhvrisse/lõikelauale ja seejärel kleepida (paste) selle siis suvalisse rakendusse - pilt.


* Ka Edge brauseri Full-screen režiim on ümber tehtud. Vajuta F11 klahvi või kliki Settings menüüs täis-ekraani ikoonile ja avatud veebileht hõivab kogu ekraani - kõik üleliigne koristatakse ära - pilt.

* Mitteaktiivsete vahelehtede/sakkide (tabs) ikoonid paistavad nüüd tuhmidena (poolläbipaistvatena) - pilt.

* Edge brauserisse on nüüd ilmunud ka uus nn "Read aloud" režiim, mis loeb Sulle veebilehtede, PDF või EPUB dokumentide teksti kuuldavalt ette. Näiteks elektroonilise raamatu puhul klikid vajalikule leheküljele, mille peale ilmub üles nupuriba, kus klikid raamatu/kõlari ikoonile ja algabki ettelugemine - pilt.

Või teed avatud veebilehes paremklõpsu ja valid ilmuvast kontekstmenüüst 'Read aloud' käsu - pilt.

Selle peale ilmub ülesse pleieri riba, kus klikid "Play" nupule ja Sulle hakataksegi teksti kuuldavalt ette lugema - pilt.


Märkus: Edge brauseris nende E-raamatu (eBook, e-book, E-book, Ebook, ebook) lugemisest ja paljudest muudest juba eelmises "Windows 10 Creators Update" väljalaskes tehtud muudatustest võid meenutuseks lugeda sealt.


* Microsoft teatab, et soeses EdgeHTML 16 mootoriga, mis töötab 43% kiiremini kui seda eelmine EdgeHTML 15, tõuseb tunduvalt ka Edge brauseri jõudlus ja veebilehtede laadimine ning renderdamine.

* Edge saab ka uue VR framework toe. Windows Mixed Reality toetab nüüd ka populaarset WebVR framework'i (WebVR raamistikku), kaasa arvatud A-Frame, BabylonJS, ReactVR ja three.js. EdgeHTML 16 mootor uuendab ka Microsofti WebVR 1.1 API-d, millele on lisatud Windows Mixed Reality liikumiskontrollerite toetus. Edge on seega esimene stabiilne brauser, mis toetab VR-i (virtuaalset reaalsust). Sa võid nüüd oma Windows 10 Mixed Reality peakomplektiga vaadata mugavalt 2D veebilehti, tegelda oma lemmikutega jne.


PS! Nüüd pakub Microsoft oma Edge veebibrauserit ka Google Android ja Apple iOS seadmete jaoks. Seega võivad nüüd ka Android ja iPhone nutitelefonide kasutajad selle Edge brauseri alla laadida ning kasutama hakata.


Uuendatud, Mai 2018: Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803) suur värskendus, mille väljastamine algas alates 30.04.2018, lisab ka Edge veebibrauserisse mõned täiendused - loe sellest sealt.

Etteotsa

 

OneDrive pilveruumi "targad failid" (''smart files'') ehk siis ''placeholder" failid on uuesti tagasi!

Varasem, Windows 8.1 ajast pärit, "OneDrive Placeholder" vahend tuli nüüd koos 'Windows 10 Fall Creators Update' versiooniga jälle tagasi ja nüüd on selle uuendatud funktsiooni nimeks "OneDrive Files On-Demand".Nende jaoks, kes kasutavad seda OneDrive pilve ladustamise teenust ja eriti just nende jaoks, kelle Win 10 seadmed (tahvelarvutid & muud portatiivsed seadmed) omavad vähe salvestusruumi, on see väga hea uudis. Ühesõnaga uuendatud OneDrive saab nüüd selle "offline režiimi" toe jälle tagasi.

"Placeholder files ("smart files")"/"Smart thumbnails"/"Offline access": Windows 8.1 operatsioonisüsteemi jooksutamisel sai kasutaja oma kõikidele OneDrive pilves asuvatele failidele ligi ilma et ta oleks pidanud neid sealt pilvest alla laadima, raisates sellega hinnalist lokaalset kettaruumi ja Interneti lairibaühendust (juhul kui Internetis kasutatud andmemaht oli tal tasuline). Seda sai teha tänu "Smart Files" ("Targad Failide") abil ja see on üks parimaid funktsioone, mis on Windows 8.1 süsteemi OneDrive vahendisse sisseehitatud. Kuid Windows 10 operatsioonisüsteemis see väga vajalik funktsioon eemaldati. Aga nüüd tuli see varasem "OneDrive Placeholder" vahend koos 'Windows 10 Fall Creators Update' versiooniga jälle tagasi ja nüüd on selle uuendatud funktsiooni nimeks "OneDrive Files On-Demand".

Märkus: Nendest Windows 8.1 süsteemi ''placeholder" failidest ehk "tarkadest failidest" (''smart files'') võid meenutuseks lugeda sealt.


Millest siis jutt käib? Kui Sul on see uus "OneDrive Files On-Demand" (alias "Placeholder") funktsioon sisse lülitatud, siis Sinu OneDrive pilves asuvaid faile ja kaustasid ei sünkroniseerita ning neid ei laeta Sinu Win 10 lokaalsesse seadmesse alla. Kui Sa avad nüüd File Explorer akna, siis näed seal kõiki oma OneDrive pilves asuvaid kaustasid/faile ilma et Sa peaksid neid sealt alla laadima. Kui Sa tahad nüüd mingit pilves asuvat faili vaadata või redakteerida, siis teed tal 2x klõpsu ja ta laetakse ajutiselt alla ning avatakse Sinu jaoks. Sa võid selliste failidega töötada täpselt samamoodi nagu nad asuksid Sinu kompuutris. Kui Sa lõpetasid antud failiga oma töö, siis see fail süngitakse uuesti OneDrive pilvega ja pärast seda ta eemaldatakse Sinu Windows 10 seadmest. Sellega hoiad oma Win 10 seadme salvestusruumi kokku. Kui Sul puudub internetiühendus, siis Sa neile On-Demand failidele ligi ei saa.


"OneDrive Files On-Demand" funktsiooni aktiveerimine: Need 'OneDrive Files On-Demand' sätted on iga Windows 10 seadme jaoks unikaalsed. On-Demand failid töötavad kõikide Windows Store äppidega ja ka Sinu standardsete töölaua rakendustega ning Windows 10 vahenditega. Et seda 'OneDrive Files On-Demand' funktsiooni sisse lülitada, tee järgmist:

* Tee all tegumireal OneDrive ikoonil paremklikk ja vali 'Settings' käsk - pilt.

* Veendu, et 'Settings' vahekaardil oleks 'Save space and download files as you use them' ruutu linnuke pandud - pilt. Kui Sa installeerid Windows 10 Fall Creators Update versiooni esmakordselt või teed hiljem tema puhta või ümberinstalli, siis pakutakse Sulle kohe alguses ka selle "OneDrive Files On-Demand" vahendi aktiveerimist:

Turn onOneDriveSetup.exe fail
!!! Juhul kui Sinul puudub OneDrive kliendi "Settings" vahekaardil see 'Save space and download files as you use them' kontrollruut (pilt), siis tee järgmist:

* lae selle OneDrive kliendi uus versioon siinse otselingi kaudu alla,

* ja käivita see allalaaditud OneDriveSetup.exe fail. Pärast installeerimist peaks kõik korras olema (tee vajadusel ka kompuutri restart) - pilt.


Märkus: Kui Sul on seda salvestusruumi aga piisavalt ja kui Sa tahad oma pilves asuvatele failidele ka siis ligi pääseda kui internetiühendus puudub, siis korista sealt 'Save space and download files as you use them' ruudust see linnuke jälle ära. Sel juhul laetakse kõik need OneDrive pilveruumis asuvad failid ja kaustad Sinu lokaalsesse seadmesse alla. (Alla laetakse kõik need kaustad/failid, mis Sa olid oma Win 10 seadme OneDrive sätete 'Account' vahekaardi ja selle 'Choose folders' nupu kaudu lubanud - pilt,....

pilt...

pilt.


Nendele kaustadele ja failidele, mida Sa ei lubanud seal alla laadida, Sa internetiühenduse puudumisel ligi ei saa.)Vali need kaustad, mida Sa ei taha oma seadmes näha: Kui Sul on see 'OneDrive Files On-Demand' vahend aktiveeritud, siis Sa näed oma Win 10 seadmes lokaalselt vaikimisi kõiki faile, mis asuvad Sinu OneDrive pilves. Juhul kui Sa ei taha mingis seadmes kõiki neid faile näha, näiteks tööl privaatsuse pärast või siis omas mingis muus Win 10 seadmes, kus Sa ei soovi nende kõikide pilvefailidega tegelda, siis lülita need kaustad sünkimise alt välja:

* Tee all tegumireal OneDrive ikoonil paremklikk ja vali 'Settings' käsk - pilt.

* Kliki 'Account' vahekaardis nupule 'Choose folders' - pilt.

* Vaikimisi sünkroniseeritakse kõik Sinu kaustad/failid ehk siis Sa näed kõiki oma pilves asuvaid faile näiteks File Explorer aknas. Need failid ei asu Sinu lokaalses seadmes, aga Sa näed neid ja Sa saad ka neile internetiühenduse olemasolul ligi - pilt.

Kui Sa tahad nüüd lokaalselt näha ainult mõne kausta sisu, siis korista seal üleval sellest 'Make all files available' ruudust see linnuke ära. Seejärel märgista all ainult need kaustad, alamkaustad ja failid, mida Sa tahad lokaalselt näha - pilt.On-Demand
failidega (Nõudmisel failidega) töötamine: Kui Sul on see "OneDrive Files On-Demand" funktsioon sisse lülitatud, siis võid teha järgmist:

* Määrata seda et pilves asuvad vajalikud failid ja kaustad oleksid alati ka lokaalselt kättesaadavad. Sel juhul laaditakse nad pilvest alla ja Sa saad neile igal ajal ligi, ka siis kui puudub internetiühendus.

* Teha failid ainult onlainis kättesaadavaks, sellega hoiad oma seadme salvestusruumi kokku. See ongi selle "OneDrive Files On-Demand" vahendi eesmärk.

* Näha failide kohta käivat olulist infot, näiteks seda et kas nad on ka teistele ligipääsetavad (teistega jagatud) või seda et kuidas nad välja näevad.


Need File Explorer aknas nähtavad On-Demand failid võivad omada järgmisi staatusi:

Online-only files
- "Online-only files": Sellise pilve pealisikooni tähistusega failid asuvad ainult OneDrive pilveruumis ja nad ei hõiva Sinu kompuutri salvestusruumi. Sa saad sellistele failidele ligi ainult interneti olemasolul. Kui internetiühendus on olemas, siis saad vajaliku faili avada ja ta laetakse ka ajutiselt alla.

Lokaalselt ligipääsetavad failid
- Lokaalselt ligipääsetavad failid: Kui Sa avad mingi Online-only faili, siis ta laetakse Sinu seadmesse alla ja ta saab lokaalselt kättesaadavaks failiks. Sa võid sellise faili igal ajal avada ja seda isegi siis kui internetiühendust ei ole. Kui Sa vajad rohkem vaba salvestusruumi, siis võid sellise faili pöörata tagasi Online-only failiks: tee sellisel failil (või kaustal) paremklikk ja vali ilmuvast kontekstmenüüst 'Free up space' käsk - pilt. Pärast seda tähistatakse antud fail (või kaust) jällegi selle pilve pealisikooniga.

Alati ligipääsetavad failid
- Alati ligipääsetavad failid: Sellised failid laetakse Sinu seadmesse alla ja nad on Sulle igal ajal lokaalselt kättesaadavad, isegi siis kui Sa oled offline režiimis. Sellised failid hõivavad ka Sinu salvestusruumi. Antud failid jäävad endiselt ka sinna pilveruumi alles. Et selliseid alati kättesaadavaid faile luua, tee OneDrive kaustas vajalikul failil (või kaustal) paremklikk ja vali 'Always keep on this device' käsk - pilt.

Kui Sa tahad kunagi hiljem mingil sellisel failil selle "alati kättesaadavuse" jälle tühistada, siis tee sellel failil (või kaustal) paremklikk ja vali uuesti seesama 'Always keep on this device' käsk (pärast seda kaob see linnuke antud käsu eest ära) - pilt.Allpool siis File Explorer aken, kus on näha nende On-Demand failide kõiki kättesaadavaid staatusi:

File Explorer aken, kus on näha nende On-Demand failide kõiki kättesaadavaid staatusi


Ja veel paar näidet:

pilt ...

pilt.


Ühesõnaga kui Sa tahad mingit On-Demand kausta või faili teha ka lokaalselt alati kättesaadavaks (offline) või siis ainult onlain režiimis kättesaadavaks (online-only), siis tee sellel kaustal või failil paremklõps ja vali 'Always keep on this device' või siis 'Free up space' käsk - pilt.

Märkused: Uued failid või kaustad, mis Sa lood onlainis või siis oma teises seadmes, ilmuvad Sinu kompuutrisse ainult kui "online-only" failid, et hoida Sinu salvestusruumi kokku. Kui kaust on "online-only" režiimis, siis võid antud kaustas olevaid individuaalseid faile sellegi poolest märkida kui alati kättesaadavateks.

Kui Sa kustutad oma seadmes online-only faili, siis Sa kustutad selle ka oma kõikide teiste seadmete OneDrive kaustades ja ka OneDrive pilves. Kui Sa kustutad juhuslikult mingi faili, siis saad selle 30 päeva jooksul OneDrive pilveruumis sealse Recycle Bin (Prügikasti) kaudu taastada.

Kui Sa klikid all tegumireal asuvale OneDrive ikoonile, siis saad ka tema väljaujuva akna kaudu avada OneDrive kausta või siis OneDrive sätete akna - pilt.

Etteotsa


 

Uus My People äppSelle uue 'My People' vahendi abil saad oma KÕIGE TÄHTSAMATE inimestega (olulisemate kontaktidega) palju kiiremal ja lihtsamal teel ühendust võtta - seda otse tegumirea (Taskbar) kaudu. Sa võid My People vahendi abil kinnistada vajalike inimeste kontaktid otse alla tegumiribale ja seejärel saata neile lihtsal teel ning kiiresti sõnumeid, kirju, videosid ja dokumente: lohistad suvalise faili alla tegumireale vajaliku inimese ikoonile/avatarile ja see saadetakse antud isikule. Sa saad nende oluliste kontaktide kohta teateid nende aktiivsusest, avada neilt saabunud kirju, sõnumeid ja dokumente ning seda otse oma töölaual - kõik ühes kohas. Sinna alla tegumirea paremasse ossa saab People Bar'ile kinnistada kuni 3 kõige olulisemat kontakti (edaspidi võib olla veelgi rohkem).

Microsoft on selle uue My People vahendiga integreerinud ka Mail, Skype, Xbox Live, Skype for Business ja SMS sõnumid. Ta ei ole uus kommunikatsiooni teenus vaid ta on vahend, mis ühendab Sind muude teenuste- ja äppidega (Skype, Mail & People) ning teeb Sinu kontakteerumise teiste inimestega märksa lihtsamaks - kõik toimub üheainsa My People kasutajaliidese kaudu. See uus funktsioon "paneb Sinu kontaktid Windowsi tsentrisse". Ta pakub Sulle kiire ja mugava ligipääsu nendele võtmeisikutele, kellega Sa kõige rohkem suhtled. Need inimesed on prioriteetsed siis kui Sa kasutad "Share" vahendit/kasutajaliidest - pilt. Ka nendelt isikutelt saabunud sõnumid on samuti prioriteetsed ja seda sellistes äppides nagu Mail, Skype ning Xbox Live.

Esialgu saab My People äpiga teha siis järgmist:

1. Vaadata Sinule teadaoleva isiku kontaktandmeid ja Sinu ning tema vahel toimunud sõnumite vahetamise ajajoont (Timeline).
2. Redakteerida Sinule teadaoleva isiku kontaktandmete detaile.
3. Saata isikutele email sõnumeid. My People äpiga seotud Mail ja Calendar äpid lubavad Sul lugeda ning saata email sõnumeid.
4. Vestelda teistega Skype äpi kaudu.
5. Kinnistada kolm Sinule kõige tähtsamat isikut alla tegumireale, et nendega veelgi kiiremini ja mugavamalt kommunikeeruda.
6. Saata kiiresti tähtsale kontaktile faile.


Kui Sa installid Windows 10 Fall Creators Update versiooni esmakordselt, siis näed all tegumirea paremas osas ka seda "My People" ikooni - pilt. Et seda uut My People funktsiooni kasutada, peavad Sul olema installitud ka Skype, People ja Mail äpid (need on Windows 10 süsteemis juba vaikimisi olemas). Kui Sa need vahepeal uninstallisid, siis installi nad Store kaudu uuesti tagasi. Klikid sellele My People ikoonile ja seejärel klikid väljaujunud My People kasutajaliidese aknas Get started nupule:

Get started nupp


Kui Sa klikid esimest korda sellele My People ikoonile, siis otsib Windows ise üles Sinu viis kõige populaarsemat kontakti (seda loomulikult tema arvates) ja kuvab need siinsamas My People kasutajaliideses. Kui Sa ei näe seal ühtegi kontakti või kui nende viie kontakti hulgas ei ole Sulle vajalikke inimesi, siis kliki all sellele 'Find and pin contacts' lingile:

pilt...

pilt.


Pärast seda näed Sa oma kontaktide loetelu, mis võetakse Sinu People, Mail ja Skype äppidest. Seejärel vaata selles pikas loetelus (kasuta kerimist) oma kõik kontaktid üle ja kliki esmalt sellele kontaktile, kellega Sa kõige sagedamini suhtled, antud näites siis "Kurat Ise" kontaktile (võtmeisikule):

Kurat Ise


Märkus: Pea meeles, et siia loetellu ilmuvad ainult Windowsi enda ökosüsteemi populaarsed kontaktid ja teiste platvormide (näiteks Facebook) enda lähimaid sõpru Sa siin loetelus ei näe. Sel juhul ava Windows 10 'People' äpp ja lisa sinna uus vajalik kontakt ning seejärel otsi siin My People aknas uuesti. Arvatavasti tuleb Sul küsida oma sõbralt ka tema Skype kasutajanime. Kui Sul on õige kontakt, siis saada sõbrale ka kutse Skype'is, et Sind lisataks kontaktide loetellu. Mõnikord tuleb Sul pärast Skype kontakti lisamist, see My People äpp sulgeda ja seejärel uuesti avada, et kindlustada andmete õiget edastamist.


Pärast kontaktide loetelus sellele esimesele kõige olulisemale kontaktile klikkimist, pannakse tema ikoon tegumireale. Tema ongi siis kasutaja üks kolmest tähtsast inimesest, keda ta saab sinna alla tegumireale kinnistada:

Pärast kontaktide loetelus sellele esimesele kõige olulisemale kontaktile klikkimist, pannakse tema ikoon tegumireale.


Seejärel võid selle kontaktide loetelu uuesti avada ja pinnida ka kahe ülejäänud "tähtsa" isiku ikoonid sinna tegumireale. Aga Sa võid seda ka kunagi hiljem teha ja mul pole selle vastu midagi kui Sa ka minu kontakti sinna lisad:

Seejärel võid selle kontaktide loetelu uuesti avada ja pinnida ka kahe ülejäänud "tähtsa" isiku ikoonid sinna tegumireale.


Märkus: Tehniliselt võid Sa aga kasutada rohkem kui kolme tähtsamat kontakti, sest täiendavad kontaktid hoitakse My People äpi aknas endas ja Sa näed neid siis kui avad My People äpi "People" vahekaardi.


Kui Sa tahad sealt mingi olulise kontakti ikooni ära koristada (läksid vahepeal temaga tülli), siis tee seal tema ikoonil paremklikk ja vali 'Unpin from taskbar' käsk - pilt.

Sa võid nüüd oma kõikide kontaktidega otse My People kasutajaliidese kaudu luua ühenduse mingi spetsiifilise äpiga (Mail, Skype, SMS või Xbox Live). Sa võid otse siitkaudu kiiresti kirja saata - näide:

* Klikid esmalt tegumireal asuvale ühele kolmest olulise kontakti ikoonile/avatarile ja seejärel klikid uues aknas Mail plaadile (või akna all asuvale '+' nupule) - pilt.

* Seejärel klikid järgmises aknas all "+" nupule - pilt.

* Nüüd kirjuta oma kiri valmis ja kliki all 'Send' nupule - pilt.

Sa võid My People kasutajaliidese akna kaudu saata emaili ka kõikidele oma ülejäänutele kontaktidele: Avad My People akna ja klikid seal üleval ühele soovitatavale kontaktile või siis kliki all 'Find and pin contacts' lingile, et valida oma kõikide kontaktide loetelust mingi muu isik - pilt.

Seejärel klikid üleval sellele kontaktile - pilt.

Märkus: Sulle võib ilmuda selle asemel ka selline aken, kus klikid kohe all sellele "+" nupule ja alustad seejärel kirja kirjutamist. Või siis ilmub selline aken, kus klikid esmalt Mail plaadile ja seejärel "+" nupule, et alustada kirja kirjutamist. Pärast kontaktile klikkimist ilmub Mail äpi aken, kus vali üks oma kasutajakontodest (juhul kui Sul neid mitu on) ja alusta emaili saatimist - pilt.


Sa võid neile kolmele eraldi tegumireale pinnitud olulisele kontaktile otse siitkaudu ka mingi faili saata:

* Lohistad faili otse olulise kontakti ikoonile (avatarile) - pilt.

* Seejärel ilmub kirja saatmise aken, kus näed ka seda juurdelisatud manust (faili)... - pilt.

Ja veel üks näide: Kliki all tegumireal oma tähtsa kontakti ikoonile ja Sa satud kiiresti igasse äppi, mida Sinu sõber eelistab - pilt.

My People kasutajaliides omab kahte vahekaarti (vahelehte): People (kõikide kontaktide loetelu) ja Apps (see sisaldab Sinu neid kommunikatsiooni äppe, mis on Sinu süsteemis olemas ja milledega saad otse siitkaudu ühenduse luua; neid äppisid võib Windows Store kaudu ka juurde installida ja need ilmuvad seejärel ka siia Apps vahelehele - pilt).

My People kasutajaliidese muud nupud:

pilt...

pilt.

Kui Sa ei näe all tegumireal seda My People äpi nuppu või kui Sa tahad ta sealt üldse ära koristada (koos nende kolme olulise kontakti avatariga), siis tee tegumirea tühjal kohal paremklõps ja kliki ilmuvas hüpikmenüüs 'Show People button' käsule - pilt.My People vahendi (äpi) täielik väljalülitamine:

Minu arvates on see My People äpp üsna kasutu ja vaevalt, et seda palju kasutama hakatakse. Kui see äpp ei meeldi ka Sinule ja kui Sa ei taha sellistest kontaktidest midagi kuulda ning kui Sa ei suhtlegi kellegagi [milleks (?), siis võid selle uue My People vahendi ka välja lülitada: mine 'Settings > Personalization > Taskbar' alamkategooriasse ja deaktiveeri see "Show contacts on the taskbar" lüliti:

Show contacts on the taskbar


Uuendatud, Mai 2018: Windows 10 'April 2018 Update' (Windows 10 Version 1803) suur värskendus, mille väljastamine algas alates 30.04.2018, lisab ka My People äppi mõned täiendused - loe sellest sealt.

Etteotsa


 

Sisestamise täiustamine: Uus Emoji paneel. Uus XAML-põhine puutetundlik klaviatuur koos ühe-käe puutetundliku klaviatuuri ja uue XAML-põhise käsitsikirja paneeliga.Sisestamise täiustamine hõlmab seda et kuidas kasutaja Windowsiga suhtleb, olgu see siis hiire või klaviatuuri või puuteekraani või pliiatsi teel.


1) Uus Emoji paneel:


Selle uue Emoji paneeli saab Windows 10 süsteemis kiiresti kõikjal avada Win + . (ehk siis WindowsWindows klahv
+ punkt) klahvikombinatsiooni abil. Ühesõnaga, hoia all Windowsi klahvi ja vajuta kas punkti ( . ) või siis semikoolon ( ; ) klahvi. Sul peab eelnevalt ka tekstikursor kusagile paika olema pandud, et neid klahve kasutada ja et seda Emoji paneeli välja kutsuda, aga Sa võid neid kiirklahve kasutada mistahes rakenduse puhul.

Sa võid seda Emoji paneeli kasutada näiteks tekstiredaktorite, meiliprogrammide, Sticky Notes ja OneNote äppide ning ka brauseris veebilehtede puhul. Need emotikonid on saadaval ka puutetundlikul klaviatuuril.


Märkus: Emoji (piltsmail) ja emotikon (emoticon) ei ole ühed- ja samad asjad. Emotikon on inimese näo tüpograafiline esitamine, mida kasutatakse inimese emotsioonide edastamiseks tekstilises keskkonnas, näiteks nagu:

;-)

Näiteks :-) ja :-( emotikonid võeti esmakordselt kasutusele juba 1982. a. ja seda Carnegie Mellon Ülikooli teadetetahvlil. Peagi sai see endale nimeks "emotsiooni ikoon".

Erinevalt emotikonide tollal juba massilisest ilmumisest, loodi emoji alles 1990. aastate lõpus ja seda Jaapani kommunikatsioonifirma NTT DoCoMo poolt. See nimi tuleneb sõnade e ja moji lühenditest ja mis laias laastus tähendab piktogrammi (piktograafi). Erinevalt emotikonidest, on emoji tegelikult pildid ( piktograaf
). Emotikonid mõeldi välja inimese emotsioonide edastamiseks sellises keskkonnas, kus oli ainult tekst kättesaadav. Kuid emoji on tegelikult sümbolite komplekti laiendus, mida kasutatakse tänapäeval enamikes operatsioonisüsteemides - Unicode. Et asi veelgi segasem oleks, siis mõned emoji on ühtlasi ka emotikonid. Üldjuhul kasutatakse aga nende mõlemate puhul lihtsalt väljendit emotikon.


Allnäidatud pildil on avatud siis WordPad tekstiredaktor koos Emoji paneeliga ja kus siis esimese lause lõppu hakatakse ühte emoji'i (emotikoni) sisestama:

WordPad tekstiredaktor koos Emoji paneeliga


...ja selle lause lõppu lisatigi üks emotikon - pilt. Sa võid seda Emoji paneeli ka oma meiliprogrammis kasutada:

pilt 1....

pilt 2.

Antud paneeli võib kasutada igas rakenduses, kuhu saab teksti sisestada, näiteks ka oma veebibrauseris:

pilt 1...

pilt 2.

Sticky Notes ja Emoji paneel:

Sticky Notes ja Emoji paneel - 1

Sticky Notes ja Emoji paneel - 2


'Ninja cat' emotikonid: Iga "ninja cat" emotikon kombineerib tegelikult "Cat" emotikoni teise emotikoniga, et luua kuus erinevat "Ninja cat" emotikoni: “Ninja Cat”, “Ninja Cat Flying”, “Ninja Cat at Computer”, “Ninja Cat riding T-Rex”, “Ninja Cat with Coffee” ja “Ninja cat in Space”:

Uued emotikonid - 2


Windows 10 toetab nüüd ka kaomoji'sid. Kaomoji on Jaapani termin, mida tõlgitakse kui "näo sümbolid". Näiteks (╯°□°)╯︵ ┻━┻ on väga populaarne kaomoji.

Sa võid nüüd seda Emoji paneeli ka mujale lohistada!

Windows 10 toetab nüüd ka kaomoji'sid


Sa võid nüüd ka suvalisele failinimele, internetilingile või kaustanimele mingi emotikoni lisada; vajutad nime muutmise ajal jälle neid Windows+. klahve ja lisad sobiva emotikoni:

failinimele emotikon


Edge veebibrauser, Emoji paneel ja ühte kommi sisestatud emotikon. See Delfi kommentaarium on "trollivabrikute" poolt täielikult ära solgitud ja eks ka Delfi enda ahne karvane käsi on siin mängus...:

Edge veebibrauser, Emoji paneel ja ühte kommi sisestatud emotikon


Lisaks hiire kasutamisele võid antud Emotikonide paneelis ka klahvide abil liikuda, kasutades järgmisi klahve:

Noolklahvid - liigud emotikonide vahel ringi
Tab / Shift + Tab – lülitud emotikonide mingile muule kategooriale ümber
Enter – valid emotikoni
Esc – sulged selle paneeli

See emoji klaviatuur (emoji paneel) ei sulgu automaatselt pärast mingi emotikoni valimist ja seega Sa võid neid emotikone kohe mitu korda järjest sisestada. Et seda emoji klaviatuuri sulgeda, vajuta ESC klahvi või sulge ta "x" nupu kaudu.

Praegu toetatakse ainult English (United States) keelega klaviatuuri ehk siis lülita oma klaviatuur sellele keelele ümber (English US klaviatuuri võib lisada 'Settings > Time & Language > Region & language' lehe ja oma ekraanikeele "Options" nupu kaudu). Sa võid keelte vahel ümberlülitumiseks kasutada ka Win + Space klahvikombinatsiooni. Kuid seda Emoji paneeli saab täiesti vabalt ka eesti klaviatuuriga kasutada. Toetatakse Emoji 5.0 loetelu, mis valmis aastal 2017 ja mis sisaldab 56 uut emotikoni (Unicode 10.0) ning ka 183 emotikonide järjestust.2) Täiesti uus puutetundlik klaviatuur (touch keyboard) töölaua jaoks:

See uus XAML-põhine puuteklaviatuur sarnaneb nutitelefonides olevaga ja peale kõige muu täiustati siin ka emotikonide kasutamist. Et seda puutetundlikku klaviatuuri ekraanile tuua, vajuta all tegumirea paremas osas klaviatuuri ikoonile - pilt.

Juhul kui Sa ei näe seal seda ikooni, siis tee tegumireal paremklikk ja vali ilmuvast hüpikmenüüst 'Show touch keyboard button' käsk - pilt.


* Täiustatud tekstiprognoos - Sa võid näiteks tihti kasutatavate sõnumite puhul sisestada alguses ainult ühe sõna ja ülejäänud lisatakse juba automaatselt. Kui Sa kasutad mingit UWP äppi, siis töötab see prognoosimine ka emotikonide puhul, st need lisatakse tuttavatesse sõnumitesse juba automaatselt. Praegu töötab see prognoosimise vahend ainult English US klaviatuuriga (English US klaviatuuri võib lisada 'Settings > Time & Language > Region & language' lehe ja oma ekraanikeele "Options" nupu kaudu:

pilt...

pilt.

Kuid edaspidi lisatakse ka muud keeled.

See uus XAML-põhine puuteklaviatuur sarnaneb nutitelefonides olevaga


Teksti sisestamise käigus ilmuvad selle puutetundliku klaviatuuri ülaossa nupureale prognoositavad sõnad ja mõnikord ka emotikonid, et neid võiks sealt kiiremini ning mugavamalt sisestada - pilt.

* Puutetundliku klaviatuuri uus seadistuste/sätete menüü: Sa saad selle menüü avada puutetundliku klaviatuuri vasemal ülanurgas asuva nupu kaudu. Sa võid selle sätete menüü kaudu muuta puuteklaviatuuri paigutust (Default, One-handed, Handwriting või Full) ja lisaks sellele ka režiime (Docked, Floating). Siitkaudu saad ka keelesätetele ligi - pilt.

Et Sa pääseksid antud menüüs kõikidele klaviatuuri paigutustele ligi, peab Sinu klaviatuuri keeleks olema English (United States). English US klaviatuuri võib lisada 'Settings > Time & Language > Region & language' lehe ja oma ekraanikeele "Options" nupu kaudu:

pilt...

pilt.

Seejärel võid klaviatuuri keelt muuta otse puutetundlikus klaviatuuris (või siis Win + Space klahvikombinatsiooniga) - pilt.

Puutetundliku klaviatuuri paigutused on siis järgmised: Default (see avatakse vaikimisi); One-handed (ühe-käe puutetundlik klaviatuur, sellest tuleb siin edaspidi juttu); Handwriting (avab käsitsikirja paneeli, ka sellest tuleb siin edaspidi juttu) ja Full (avab laiendatud täismõõtmetes puutetundliku klaviatuuri).
Selle sätete menüü kaudu võid ka puutetundliku klaviatuuri režiime vahetada: Docked (dokib selle puutetundliku klaviatuuri ekraani allaäärde ja see ulatub seal siis üle ekraani) ja Floating (selles režiimis saad vaikimisi paigutusega klaviatuuri ekraanil suvalisse kohta lohistada) - pilt.


* Ühe-käe puutetundlik klaviatuur (One-handed touch keyboard): Tahvelarvutite puhul võid nüüd kasutada ka puuteklaviatuuri uut paigutust, mida saab ühe käega mugavalt kasutada. Sa võid ta avada sellesama eelpool nimetatud puuteklaviatuuri sätete menüü kaudu, kus valid One-handed puuteklaviatuuri paigutuse. See sarnaneb nutitelefoni klaviatuurile, mis on väiksem ja kitsam. Sa võid selle väikse puuteklaviatuuri lohistada suvalisse kohta (soovitav on ta dokkida ekraani küljele) ja kasutada teda siis ainult ühe käega. Et keelte vahel ümber lülituda, vajuta ja hoia all &123 klahvi. See uus klaviatuur asendab endise kaheks jagatud klaviatuuripaigutuse.

Ühe-käe puutetundlik klaviatuur (One-handed touch keyboard)


* Ühe-käe puutetundliku klaviatuuri puhul nn "shape writing" funktsiooni kasutamine: Et kiirelt ja lihtsalt teksti sisestada, libista sõrmega üle klahvide ilma et Sa eemaldaksid oma sõrme ekraanilt. See töötab nii nagu ka nutitelefoni puhulgi. See töötab ka pliiatsiga. Antud funktsioon toetab praegu ainult English US klaviatuuri, aga hiljem lisanduvad ka muud keeled:

Ühe-käe puutetundliku klaviatuuri puhul nn "shape writing" funktsiooni kasutamine


* Dikteerimine: Selle puuteklaviatuuri vasemal ülaosas näed ka mikrofoni nuppu. Sa võid nüüd ka dikteerimist kasutada, et sisestada ingliskeelset teksti - pilt. Vajuta puutetundlikul klaviatuuril või siis tema käsitsikirja paneelil sellele mikrofoni nupule (või kasuta uut Win + H klahvikombinatsiooni) ja alusta dikteerimist. Praegu toetatakse ainult inglise (US) ja hiina (lihtsustatud) keelt. Sa võid teksti dikteerimise kõrval kasutada ka häälkäsklusi, et teksti redakteerida või et kirjavahemärke sisestada. Ütle näiteks “clear selection”, et mingi teksti märgistust tühistada või ütle “delete last three words” ja Sinu kolm viimast sõna kustutatakse jne.

* Emotikonide (emoji'de/piltsmailide) ja sümbolitele lisamine: Sa võid nii puutetundliku klaviatuuri kui ka ühe-käe puutetundliku klaviatuuriga lisada oma sõnumitesse ka emotikone ja sümboleid:

näide 1...

näide 2.3) Uus XAML-põhine käsitsikirja paneel (Handwriting panel):

Eelpool tutvustatud puutetundliku klaviatuuri sätete menüü kaudu saad avada ka käsitsikirja paneeli, millega töötamist on samuti tublisti täiustatud. Praegu saab seda käsitsikirja paneeli kasutada ainult English US keelega klaviatuuri puhul - pilt.

Uus XAML-põhine käsitsikirja paneel (Handwriting panel)


Kirjutamise ajal näed Sa käsitsikirja paneelil nüüd ka oma eelmisi sõnu, mis on konverditud juba trükitekstiks (sisestustekstiks). Kui Sa kirjutad paneeli täis ja tõstad oma pliiatsi ekraanilt üles, siis nihkub tekst nii et ruumi vabastada ja Sa võid kirjutamist jätkata. Kui valmis, siis vajuta paremal linnukesega "commit" nuppu, et sisestada kogu teksti ja et puhastada käsitsikirja paneeli:

Kirjutamise ajal näed Sa käsitsikirja paneelil nüüd ka oma eelmisi sõnu, mis on konverditud juba trükitud tekstiks.


Kui Sa märgistad teksti sel ajal kui Sul on käsitsikirja paneel avatud, siis ilmub see märgistatud tekst sinna käsitsikirja paneeli ja Sa võid seda kergesti muutma hakata. Kui Sa tahad midagi oma tekstis parandada, siis võid kirjutada selle juba konverditud teksti lihtsalt üle ja seda otse käsitsikirja paneelis:

Sa võid kirjutada selle juba konverditud teksti lihtsalt üle ja seda otse käsitsikirja paneelis.
(Sa pea alati käsitsikirja paneelis neid üleval soovituste ribal pakutavaid alternatiivseid sõnu ja tähti/sümboleid kasutama - pilt.)


Tee parandusi kasutades selleks tindižeste (viipeid): Kui Sinu sõnad olid juba konverditud trükitekstiks või kui Sa olid märgistanud olemasoleva teksti, siis võid otse käsitsikirja paneeli sees seda teksti parandada, kasutades nelja viibet/žesti: läbijoonimine, kriipimine, lahtiühendamine/lahutamine ja ühendamine:

Tee parandusi kasutades selleks tindižeste (viipeid)


Lihtne ligipääs emotikonidele (emoji'dele/piltsmailidele) ja sümbolitele: käsitsikirja paneeli paremasse ossa lisati kaks uut nuppu ja Sa võid nüüd lisada otse siitkaudu emotikone ning sümboleid ilma et Sa peaksid puutetundlikule klaviatuurile ümber lülituma - pilt 1,...

pilt 2...

pilt 3.

Käsitsikirja paneel ilmub avamisel vaikimisi nüüd otse sinna, kus Sa kirjutad, aga Sa võid ta ka mujale lohistada või siis muuta tema avamise režiime paneeli vasemas ülanurgas asuva sätete menüü nupu kaudu.


Stylus pliiats (Stylus pen): Peale täiustatud kirjutamise võid nüüd sellega navigeerida terves süsteemis. Sa võid sellega sirvida loetelusid (esialgu UWP äppides) ja veebilehti. Sa võid digitaalse pliiatsiga lisada Edge brausris PDF dokumentidesse oma märkusi (lõpuks ometi).


Märkus: Selle puutetundliku klaviatuuri vanemast versioonist oli juba ka varem juttu, neil, kes ei ole antud "klaveriga" veel tuttavad, võivad sealset infot veel lisaks lugeda - link.

Etteotsa


 

Cortana muutub targemaks
Cortana


!!! Cortana digitaalset assistenti on täielikult muudetud ja nüüd loe sellest sealt!Unustatud parooli resettimine: reseti oma PIN või süsteemi sisselogimise parool otse Lukustuskuva (Lock Screen) kaudu.Mugav ja lihtne meetod oma unustatud PIN koodi või parooli resettimiseks: Kui Sa unustasid oma parooli ja kui Sa ei saa enam süsteemi sisse logida, siis võid nüüd otse süsteemi sisselogimise ekraani kaudu oma Microsofti kasutajakonto parooli või PIN koodi resettida. Kui Sa muudad sel teel oma MS konto parooli, siis saad Win 10 süsteemi uuesti sisse logida ja Sa pead arvestama ka sellega et seda uut parooli pead seejärel kasutama igal pool ka mujal, kus Sult nõutakse antud Microsofti kasutajakonto parooli. Sa saad sel teel resettida oma parooli ainult sel juhul kui Sa olid varem oma Microsofti kasutajakontole määranud ka Kahefaktorilise Autentimise (Kaheetapilise Autentimise).

Varem sai oma Microsofti konto parooli resettida (st muuta) ainult veebibrauseri ja Microsofti veebilehe kaudu. Sa näed seal süsteemi logimise ekraanil parooli sisestamise kasti all “I forgot my password” või siis “I forgot my PIN” linki, mis aitab Sul resettida oma parooli kasutades selleks Sinu email aadressi või mobiili numbrit, mis on Sinu antud Microsofti kasutajakontoga seotud. See meetod töötab ka organisatsioonide puhul, kes kasutavad Azure Active Directory'i. All siis pilt süsteemi sisselogimise ekraanist, kus on võimalus ka oma unustatud parooli taastada:

I forgot my password


...ja võimalus ka oma unustatud PIN parooli (koodi) resettimiseks - pilt.

See võib meie kõikidega juhtuda - unustasid oma parooli või PIN koodi - Windowsi eelmiste versioonide puhul, kui Sul ei oldud seda nn Password Reset Disk'i varem loodud, siis oli oma Windowsi seadmesse sissesaamiseks väga vähe võimalusi. Sul ei lähe seda Password Reset Disk'i nüüd enam vaja.


Näide oma parooli resettimisest Lukustuskuva kaudu:

- pärast kompuutri käivitamist jõuad Sa esmalt sinna Lukustuskuvani, mille koristad siis eest ära - pilt,

- seejärel klikid “I forgot my password” lingile - pilt,

- pärast seda näed üleval oma selles kompuutris kasutatava Microsofti konto email aadressi, sisesta alumisse tekstilahtrisse Captcha sümbolid ja kliki nupule Next - pilt. (Captcha tähtede sisestamisel jälgi Suur- ja väiketähtede registrit.)

- järgmise ekraani rippmenüüs pakutavad valikud võivad igal kasutajal erinevad olla ja see sõltub sellest et mitu email aadressi on Sinu MS kontodega seotud jms; Sulle võidakse selles menüüs Sinule turvakoodi saatmiseks pakkuda Sinu alternatiivset email aadressi või siis tekstisõnumi (st turvakoodi) saatmist Sinu mobiilile jne; nüüd vali üleval rippmenüüst enda identsuse kinnitamiseks kas alternatiivse Email aadressi või siis tekstisõnumi saatmise või mingi muu pakutav võimalus; antud juhul valiti siin alternatiivne email aadress, kuhu saadetakse siis see parooli resettimise kood:

pilt...

pilt;

- pärast seda ava teises kompuutris oma postkast ja sisesta järgmises ekraanis see kood, mis Sinu meilipostkasti saadeti - pilt.


Märkus: Kui Sul ei ole teist kompuutrit käepärast, siis vali Sulle esimese turvakoodi saatmiseks sellele Captcha sisestamise ekraanile järgneva ekraani rippmenüüst enda mobiilile koodi saatmise võimalus.


Seejärel sisesta järgmises ekraanis oma mobiiltelefoni viimased neli numbrit ja Sinu moblale saadetakse teine turvakood, mille sisestad siis uues ekraanis tekstilahtrisse. Ühesõnaga Sa teostad seda kaheetapilist autentimist. Pärast seda sisesta oma MS konto uus parool ja tee seda hoolikalt, sest Sa saad seda teha ainult ühe korra ja teist korda Sa seda oma uue parooli kinnitamiseks teha ei saa - pilt.

Kirjuta see parool ka endale üles. Ja Sul saigi uus parool loodud - pilt. Peale selle saadetakse Sinu meilipostkasti ka vastavasisuline email.


PIN parooli resettimine käib tsipa teistmoodi, aga põhimõte jääb samaks. Nende paroolide resettimine sõltub ka sellest et mis valikud Sa nendes parooli resettimise ekraanides teed. Juhul kui Sa ei olnud varem oma Microsofti kasutajakontole seda Kahefaktorilist Autentimist (Kaheetapilist Autentimist) üles seadnud, siis saad oma parooli resettida AINULT Microsofti veebsaidi kaudu - pilt.


!!! Alates 'Windows 10 May 2020 Update' (Windows 10 version 2004) väljalaskest Sa ei pea enam, soovi korral, süsteemi sisselogimiseks kasutama oma Microsofti kasutajakonto tekstiparooli ja see võimalus on ka vaikimisi sisse lülitatud. See kehtib ainult siis kui Sa töötad oma Microsofti konto all. Kui Sa lähed 'Settings > Accounts > Sign-in options' lehele, siis näed, et seal on selles "Require Windows Hello sing-in for Microsoft accounts" oblastis see lüliti vaikimisi aktiveeritud ("On"). See tähendab, et Sa võid nüüd süsteemis sisse logida ka ainult lihtsama PIN parooliga (või siis näo, sõrmejälgede või silma võrkkesta tuvastamise teel). Sa võid selleks nüüd ka oma füüsilist turvavõtit ("Security Key") kasutada:

Ja sama taustapildiga näide ka süsteemi sisselogimise ekraanist.


Kui Sa lohistad selle lüliti seal "Require Windows Hello sing-in for Microsoft accounts" oblastis aga asendisse "Off", siis võid oma süsteemi sisselogimiseks kasutada lisaks veel ka Microsofti konto tekstiparooli ja pildiparooli (juhul kui Sa olid selle eelnevalt loonud) - pilt.

✓ ✓ ✓ Loe rohkem sellest ilma paroolita süsteemi sisselogimisest sealt.


Lisa:


* "Kui Sa unustasid parooli: 1) Microsofti kasutajakonto (Microsoft Account) parooli resettimine. 2) Administraatori õigustega kasutajakonto abil lokaalsete kasutajakontode paroolide resettimine. (Kehtib ka Windows 7 ja Windows 8/8.1 opsüsteemide suhtes.)"

* "Kui Sa unustasid oma lokaalse kasutajakonto parooli, mida teha? Windows 10 süsteemis lokaalse parooli resettimine ja selle asemele uue parooli loomine—'Password Reset Disk' vahendi abil. (Kehtib ka Windows 7 ja Windows 8/8.1 opsüsteemide suhtes.)"

* "Kui Sa unustasid ka oma lokaalse 'administraatori' kasutajakonto parooli ja Sa ei saa enam süsteemi sisse logida. Kui Sul ei õnnestu oma Microsofti kasutajakonto parooli ka onlainis resettida ja Sa ei saa enda failidele ligi. (Loome uue lokaalse 'administraatori' kasutajakonto ja pääseme sellega süsteemi sisse ning seda ilma ühegi kolmanda osapoole tarkvara abita.)"

Etteotsa


 

Windowsi uus värskendamise süsteem (Unified Update Platform - UUP)


Windowsi värskendamine ei toimu alati sujuvalt ja seda eriti suurte värskenduste, näiteks nagu Anniversary Update või Creators Update puhul. Tulevased suured värskendused saavad olema märksa väiksema mahuga (vähem kui 1 GB). Nad sisaldavad nüüd ainult muudatusi mitte aga tervet süsteemi (image't) koos muudatustega nii nagu see siiani oli. Selle uue mehhanismi aluseks on diferentsiaalne värskendamine, mis lubab terve distributsiooni asemel laadida ainult erinevate andmete fragmendid. Värskenduste installeerimisel paigaldatakse ainult muudetud ja uued andmed ning see vähendab uute suuremate värskenduste kogumahtu ligi 35%. Kasutaja jaoks tähendab see seda et Windows 10 värskendamine hakkab märksa kiiremini toimuma.
Kuid see ei ole veel kõik. Microsoft kinnitab, et UUP vähendab ka aega, mis kulub süsteemis juba olemasolevate värskenduste kontrollimiseks sel teel, et vähendab võrguliiklust (network traffic), mis toimub kliendi ja kompanii serveri vahel. Ühesõnaga kontrolli ei teosta Windows 10 seade ise vaid seda teeb Microsofti Windows Update pilveteenus. Seda uut värskendamise algoritmi (UUP) hakatakse kasutama personaalsetes kompuutrites, tahvelarvutites, nutitelefonides, IoT seadmetes ja HoloLens peakomplektides.Miksitud-reaalsuse kasutajaliides, Windows Mixed Reality peakomplektid ja liikumiskontrollerid. Windows Mixed Reality riistvara nõuded vähenevad.


Windowsi uut holograafilist ehk miksitud-reaalsuse kasutajaliidest ("Windows Mixed Reality") saab kasutada virtuaalse reaalsuse ja HoloLens peakomplektidega (uuest "Windows Mixed Reality" kasutajaliidesest ja Mixed Reality peakomplektidest oli juttu seal). Selle uue kasutajaliidese võis kuni siiamaani lülitada sisse arendajate režiimi eelneva aktiveerimisega ('Settings > Update & security > For developers' alamkategooria/lehe kaudu). Kui Sul ei ole VR peakomplekti, siis on ka võimalus lülitada sisse segatud (miksitud) virtuaalse reaalsuse / virtuaalreaalsuse simuleerimise režiim. Aga Fall Creators Update (Redstone 3) väljailmumisega on see uus "Windows Mixed Reality" kasutajaliides juba vaikimisi lubatud, Sa ei pea enam ei seda arendajate režiimi eelnevalt sisse lülitama. Sa võid kohe selle Mixed Reality Portal äpi Start Menüü kaudu käivitada.

Windows Mixed Reality peakomplektid tulevad nüüd ka liikumiskontrollerite (Windows Mixed Reality Motion Controllers / Microsoft's VR motion controllers) toega - pilt.

Need kontrollerid ei vaja enam eraldi sensoreid, sest need sensorid on nüüd otse peakomplektidesse integreeritud. Seega seintel asuvaid baas-tugijaamu ei ole enma vaja. Nende liikumiskontrollerite ühendamine kompuutriga toimub Bluetooth 4.0 kaudu. Sa võid nüüd osta sellise peakomplekti koos liikumiskontrolleritega ühes komplektis ja seda $399 kuni $499 eest (olenevalt tootja firmast - suhteliselt odav).

Liikumiskontroller


Windows Mixed Reality Motion Controllers


Lisaks hindadele, omab Windowsi platvorm mõnda asja, mis eristab teda SteamVR, HTC Vive ja Facebook's Oculus Rift virtuaalsetest peakomplektidest:

* Esiteks on teda märksa lihtsam seadistada, kuna Windowsi platvorm ei vaja asukoha jälgimiseks fikseeritud tugijaamu. See tähendab, et ta ei vaja seintel asuvaid baas-tugijaamu ja ta ei vaja ka HoloLens peakomplektis kasutatavat laserpõhist jälgimist.
Sedasama jälgimise süsteemi kasutatakse ka Microsofti liikumiskontrollerite (Microsoft's VR motion controllers) puhul. Microsofti liikumiskontrollerid on ka märksa keerukamad ja paremad kui need, mida kasutab HTC Vive.

* Teiseks suureks plussiks on see et riistvara nõudeid on nüüd oluliselt vähendatud. Microsoft pakub kahte logo-programmi:

- "Windows Mixed Reality PCs" (süle- ja lauaarvutid) kasutavad integreeritud graafikat (Intel Skylake või parem) ja võivad juhtida peakomplekti kiirusega 60 kaadrit sekundis.
- "Windows Mixed Reality Ultra PCs" (süle- ja lauaarvutid) kasutavad diskreetseid graafikaprotsessoreid ja võivad juhtida peakomplekti kiirusega 90 kaadrit sekundis. Lisaks kõrgemale kaadrisagedusele, omavad Ultra süsteemid ka natuke suuremat vaatevälja. Samuti võivad nad peegeldada peakomplekti pilti otse ekraanil nii et ka kõrvalvaatajad võiksid näha seda et mida Sina oma peakomplektis näed.

Praegu nõuab Windows Mixed Reality platvorm veel kõrgekvaliteedilisi graafikakaarte, aga kõik muutub kusagil alates 2018. aastast. Tulevikus saavad ka standardsed Ultrabook ja odavamad lauaarvutid (alates hinnaga $499) ning standardse Intel HD graafikaga kompuutrid kasutada neid VR peakomplekte. Sa ei pea enam ostma selleks võimsat kompuutrit. Ka peakomplekti seadistamine on lihtne, kas USB 3.0 või HDMi kaudu. Sa võid vabalt seda peakomplekti koos oma sülearvutiga kaasas kanda.

Microsoft Mixed Reality saab ka SteamVR, Minecraft ja Halo toe (näiteks "Halo Recruit" saab Microsoft Store kaudu tasuta kättesaadavaks). Peale selle saab Windows Mixed reaalsuse kasutajatele kättesaadavaks Microsoft Store kaudu üle 20 000 äpi ja seda alates 17. oktoobrist 2017.

Dell teatas, et laseb välja väga mugava Dell Visor virtuaalse reaalsuse peakomplekti – oma esimese peakomplekti Windows Mixed Reality jaoks. Selle hind ja kättesaadavus: Dell Visor peakomplekti saab osta alates sügisest 2017 ja seda Dell.com, Microsoft Store ning Best Buy kaudu hinnaga $449 (seda koos liikumiskontrolleriga).


Märkus: Windows Store poodi ilmus veel üks Microsofti äpp ja selle nimeks on Windows Mixed Reality PC Check. Antud äpi eesmärk on väga selge: pärast tema käivitamist kontrollib see äpp seda et kas Sinu kompuuter ühildub Windows Mixed Reality (VR) platvormiga. See äpp on vajalik just neile, kes kavatsevad osta ühe neist Microsofti partnerite (Acer, ASUS, Dell, HP & Lenovo) poolt varsti müükilastavate Mixed Reality peakomplektidest (hinnaga $399 kuni $499).

Riistvara kontroll võtab aega ainult mõned sekundid ja selle lõppedes näed ka tulemust: rohelised "linnukesed" näitavad seda et kõik on OK, kollased kolmnurgad ütlevad, et antud riistvara võib jõudlusele probleeme tekitada ja punased ristid tähistavad antud riistvara mitteühildumist - pilt.

Järgmine pilt näitab aga seda et antud kompuuter ei ühildu Windows Mixed Reality (VR) platvormiga - pilt.


Windows Mixed Reality platvormi praegusest nõutavast miinimum spetsikatsioonist võid lugeda sealt Microsofti veebilehelt.

Kõiki neid VR peakomplekte saab juba praegu eeltellida ja nad saavad kättesaadavaks alates 17. oktoobrist 2017. Peale ühe erandi: uus Samsung Odyssey VR peakomplekt saab kättesaadavaks alates 6. novembrist 2017.


Märkus: Kuidas neid liikumiskontrollereid ühendada? Tee järgmist:

1. Ava oma kompuutris Mixed Reality Portal äpp.
2. Kliki vasemas menüüpaanis päris all See more menüüpunktile.
3. Vali vasemas menüüpaanis allosas Set up controllers menüüpunkt - pilt.
4. Ilmub sätete ekraan, kus kliki Add Bluetooth or other device lingile.
5. Ava liikumiskontrolleritel aku pesa.
6. Vajuta selle allosas asuvat paaristamise nuppu umbes 2 sekundit, seni kuni indikaatorid hakkavad vilkuma. Kui kõik õnnestub, siis Windows teavitab Sind sellest ja kontrolleri tuled muutuvad püsivaks.
7. Kui kontrollerid ilmuvad loetellu, siis kliki nupule Connect - pilt.

Seejärel pane VR peakomplekt pähe ja veendu, et kõik töötaks. Juhul kui ei tööta, siis vajuta ja hoia Windowsi klahvi 2 sekundit all, et neid välja lülitada. Pärast seda korda seda protsessi.
Juhul kui Sa ostad liikumiskontrollerid koos VR peakomplektiga ühes paketis, siis on see installeerimise protsess veelgi lihtsam: Sa pead ülaltoodud loetelust ainult 5 ja 6 sammu kasutama.

Loe sellest et kuidas oma Windows Mixed Reality peakomplekti seadistada ja seejärel kasutada rohkem sealt.

Lisa, antud teemaga seotud materjal: "Windowsi uus "Windows Mixed Reality" kasutajaliides ja Mixed Reality peakomplektid (Windows Mixed Reality headsets)".


 

Uus "Power Throttling" funktsioon protsessori energitarbimise vähendamiseks ja aku eluea pikendamiseks


See Power Throttling funktsioon on kättesaadav ainult Windows 10 mobiilsete seadmete jaoks (tahvelarvutid, sülearvutid jne). Kaasaegsed protsessorid omavad mitut toiterežiimi ja nad võivad kasutada vähese energitatarbimise režiimi, mis on märksa energiaefektiivsem. Enamik inimesi võivad korraga jooksutada mitut rakendust – ja üsna sageli, need rakendused, mis jooksevad taustal, võivad Sinu akut tühjendada. See uus "Power Throttling" tehnoloogia aga vähendab protsessori energiatarbimist ligi 11%. 'Power Throttling' funktsioon määrab täidetavatale ülessannetele prioriteedid. Operatsioonisüsteem identifitseerib vastavalt Sinu tööle ja käitumisele rohkem tähtsamad protsessid, aga vähem tähtsamate taustaprogrammide jaoks vähendatakse ligipääsu protsessorile.

Seda kõike tehakse automaatselt, aga seejuures antakse ka kasutajale võimalus selle funktsiooni tööd juhtida: Klikid all tegumirea paremas osas batarei/aku ikoonile ja lohistad väljaujuvas menüüs seda "jõudluse liugurit":

Klikid all tegumirea paremas osas batarei/aku ikoonile ja lohistad väljaujuvas menüüs seda "jõudluse liugurit"


Et näha seda et millised protsessid seda uut Power Throttling funktsiooni parasjagu kasutavad, tee järgmist:

* Ava Task Manager (näiteks Ctrl+Shift+Esc klahvikombinatsiooniga) ja seejärel ava seal Details vahekaart.

* Tee nüüd Details vahekaardil päises paremklikk ja vali ilmuvast rippmenüüst "Select columns" käsk - pilt.

* Keri selles loetelus allapoole, pane linnuke "Power Throttling" kontrollruutu ja kliki all OK - pilt. (Juhul kui Sa ei näe seda uut funktsiooni siin loetelus, siis on Sinu masinas vanemat tüüpi protsessor, mis ei toeta seda uut vahendit.)

* Seejärel näed siin ka seda juurdelisatud "Power Throttling" veergu. Juhul kui see Power Throttling vahend on Sinu süsteemis välja lülitatud, näiteks kui kasutad lauaarvutit või siis sülearvutit, mis saab antud momendil toidet vooluvõrgust, siis näed siin veerus iga rakenduse järel "Disabled" kirja - pilt.

* Kui Sa kasutad aga portatiivset kompuutrit (sülearvutit, tahvelarvutit jne) ja antud momendil ainult aku toidet, siis näed seda et mõne rakenduse taga on kiri "Enabled" ja mõne järel aga "Disabled":

...siis näed seda et mõne rakenduse taga on kiri "Enabled"


Sa võid näiteks 'Settings' äpis iga eraldi rakenduse jaoks selle funktsiooni ka välja lülitada. Kuid ma ei soovita seda teha, sest Windows otsustab seda ise automaatselt ja paremini:

* Mine 'Settings > System > Battery' lehele;
* Kliki parempoolses paanis “Battery usage by app” lingile;
* Vali vajalik äpp;
* Korista linnukesed "Let Windows decide when this app can run in the background" ja ka "Reduce the work app can do when it’s in the background" ruutudest ära - pilt.


Märkus: "Battery saver" või "Recommended" režiimi puhul on see uus Power Throttling vahend automaatselt sisse lülitatud, aga "Best performance" režiimi korral lülitatakse ta välja.


!!! See uus Power Throttling funktsioon töötab praegu (juuli 2017) veel ainult sellistes Win 10 seadmetes, mis kasutavad kuuenda põlvkonna Intel Skylake ja Kaby Lake protsessoreid, kuna nad põhinevad "Intel Speed Shift" tehnoloogial. Kuid edaspidi lisatakse see tugi ka teistele protsessoritele. Antud uue funktsiooni nimeks on praegu "Power Throttling", aga see on võib olla ajutine ja seda nime võidakse veel ka muuta.

Etteotsa 

"Continue on PC" funktsioon


Sinu kompuuter ja nutitelefon võivad koos töötada ja seda isegi siis kui Sa kasutad iPhone või Android nutitelefoni. Uus "Continue on PC" vahend lubab Sul oma nutitelefonist saata kiiresti lingid otse oma kompuutrisse. See "Continue on PC" funktsioon on nüüd kättesaadav ka Android seadmetele, Apple iPhone nutitelefonidele ja iPad tahvelarvutitele: Kasutaja võib oma nutitelefonis alustada mingit tööd ja jätkata seejärel seda tööd oma Windows 10 kompuutris.

Et siduda ("paaritada") näiteks oma Android nutitelefoni Windows 10 kompuutriga ja et installeerida selleks vajalik “Microsoft Apps” tarkvara, tee järgmist:

* Ava Settings äpp ja kliki seal uuele Phone kategooriale - pilt.

* Kliki 'Add a phone' lingile - pilt. (Märkus: Juhul kui Sul oli see äpp juba installitud ja kui Sa kasutad seda, siis Sinu ühendatud nutitelefonid ilmuvad siia "Add a phone" alla.)

* Nüüd vali rippmenüüst EE (+372), sisesta tekstikasti oma Android nutitelefoni number ja kliki nupule Send - pilt.

* Seejärel saadetakse antud telefoni link, mille kaudu saab alla laadida ja installida “Microsoft Apps” tarkvara (selle tarkvara nimeks võib edaspidi olla ka 'Continue on PC' või siis 'Microsoft Launcher' äpp, sõltuvalt Sinu telefonist). See link viib Sind, sõltuvalt Sinu telefonist, kas Apple App Store või siis Google Play Store veebsaiti - pilt.

* Mine oma nutitelefoni, loe see Sinule äsja saadetud tekstisõnum läbi ja installeeri see Microsoft Apps äpp või Continue on PC äpp (iPhone puhul) või siis Microsoft Launcher äpp (Android puhul). Selle äpi esmakordsel kasutamisel tuleb end ka Microsofti kontoga autoriseerida - pilt.

* Pärast "paaritamist" näed oma Windows 10 kompuutris Settings > Phone kategoorias/lehel kõiki oma seotud nutitelefone - pilt.


Seejärel võid oma Android nutitelefonis (& hiljem ka Android seadmetes või iPad tahvelarvutis) alustada seda jagamisprotsessi kõikide oma äppide ja töölaua rakenduste kaudu, kus see 'Share' ('Jaga') kasutajaliides on kätte saadav. Klikid 'Share to PC' ikoonile ja jätkad.... Antud momendil töötab see uus funktsioon ainult veebilinkide (URL) puhul, mis tähendab, et veebsaidid või isegi lingid piltidele ja videotele Google Photos kaudu hakkavad tööle.

Sa võid juba praegu oma Android nutitelefonis vajutada mobiilse brauseri "Share" kasutajaliidese 'Share to PC' ikoonile, et jätkata Windows 10 kompuutris antud veebsaidi vaatamist:

Share to PC


Seejärel on Sul kaks valikut, kas jätkad kohe selle veebilehe lugemist (Continue now) või teed seda oma Win 10 kompuutris siis kunagi hiljem (Continue later):

Seejärel on Sul kaks valikut...


Kui Sa valid Continue later nupu, siis võid selle veebilehe vaatamist Windows 10 kompuutris jätkata hiljem ja sel jul ilmub sinna Action Center (Tegevuskeskuse) paani ka vastav teade (link) - pilt. Kui Sa ühendad omavahel Android ja Windows 10 kompuutri, siis kuvatakse Share vahendi kasutajaliideses kõik Sinu seadmed, mis kasutavad sama Microsofti kontot.


Oma kompuutri nime identifitseerimine ja muutmine:

See kompuutri nimi, mida Sa näed 'Continue on PC' väljahüppavas teates, on Sulle arusaamatu, sest Windows loob automaatselt kompuutri nime siis kui antud operatsioonisüsteem installeeritakse. Kui Sa kasutad mitut kompuutrit, siis Sa näed näiteks taolisi nimesid: “DESKTOP-FLS2K39” ja “DESKTOP-MRQ9B75”.

Et muuta nüüd oma kompuutrite nimesid ja teha need arusaadavamaks, tee järgmist:

* Mine 'Settings > System > About' alamkategooriasse (lehele) ja Sa näed seal parempoolses paanis "Device name" järel ka oma kompuutri praegust nime (seda nime, mille Windows automaatselt talle installeerimisel omistas).
* Nüüd kliki seal paremal allpool "Rename this PC" nupule ja sisesta kompuutrile uus nimi - pilt.
* Seejärel tee kompuutri restart.

* Korda seda protsessi iga oma kompuutri puhul.

Märkus: Sa võid pikemalt sellest kompuutri nime muutmisest lugeda lisaks ka sealt.Lisa, antud teemaga seotud materjal:

* 'Continuum' nutitelefonide jaoks. 'Microsoft Remote Desktop Preview' äpp-klient ja Continuum vahend. 'Display Dock' (tugijaam) selle uue Phone Continuum vahendi jaoks. Microsoft Wireless Display Adapter.

* Sinu Windowsi nutitelefoni või kompuutri projekteerimine teisele Windows 10 kompuutrile. Uus "Projecting to this PC" alamkategooria (...ja Connect äpp).

* Meedia casting: Microsoft Edge üheks uueks vahendiks on võimalus selle brauseri ühendamine traadita displei või teleriga.

* Windows 10 seadme traadita ühendamine oma teleriga (üle Wi-Fi võrgu) - uue 'Cast to Device' funktsiooni abil. Sa võid sel teel vaadata ja kuulata oma kompuutris asuvaid videosid/filme/muusikat otse televiisori suuremal ekraanil.

* Arvuti ühendamine televiisoriga (st kompuuter + TV) või siis teise monitoriga (arvuti + teine displei).

* Lauakompuutri, sülearvuti, tahvli või nutitelefoni traadita (juhtmevaba) ühendamine teleriga—üle WiFi võrgu.

* 'Pick Up Where You Left Off' funktsioon ja Cortana virtuaalne assistent: Selle funktsiooniga võib alustada mingit tööd oma lauakompuutris ja seejärel, viibides kompuutrist eemal, jätkata seda tegevust oma tahvelarvutis või nutitelefonis ning vastupidi. Antud vahendi idee seisneb selles et Sa saaksid oma seadmete vahel sujuvalt edasi-tagasi liikuda ja seda eriti oma nutitelefoni ning kompuutri vahel.

Etteotsa

'Settings' äpi täiendused:


* Kui Sul on Cortana assistent aktiveeritud, siis näed Settings äpis ka uut Cortana kategooriat - pilt.

* Uuendatud Magnifier instrumendi sätted: 'Settings > Ease of Access > Magnifier' alamkategooriat/lehte on nüüd uuendatud. Ta sisaldab ka mitut teist uuendust, Sa võid nüüd näiteks avada selle Luubi (Suurendaja) sätted kõikjal Windowsis vajutades Windows + Ctrl + M klahvikombinatsiooni - pilt.


* Uuendatud on ka seda "About" lehte ('Settings > System > About') ja seal näed nüüd natuke rohkem infot - pilt.

Selle "About" alamkategooria saad nüüd avada ka WIN+X klahvikombinatsiooniga avanevast menüüst, kust valid "System" kiirkorralduse - pilt.


* Ka 'Storage Sense' lehte on uuendatud ('Settings > System > Storage'). Selle kujundus on nüüd puhtam ja sinna lisati ka uus täiendus, mis lubab Sul pärast Windows 10 suurt värskendamist (st tema uue versiooni installimist) ka siitkaudu eemaldada oma Windows 10 eelmise vanema versiooni (st Windows.old kausta). Windowsi eelmise versiooni kustutamine:

 

* Uus 'Find My Pen' vahend: Mine 'Settings > Update & Security > Find my device' alamkategooriasse/lehele ja kasuta seal seda uut "Where’s my pen?" vahendit. Seepeale näitab Windows Sulle kaardil seda kohta, kus Sa viimati oma digipliiatsit kompuutriga kasutasid, et Sul oleks lihtsam seda üles leida. Antud funktsiooni on Settings äpis ainult siis näha kui Sa kasutad digitaalset pliiatsit - pilt.

* Video taasesituse sätted: 'Settings > Apps > Video playback' taasesituse paanis saad nüüd seadistada video esitamist nende äppide jaoks, mis kasutavad Windowsi video taasesitamise platvormi. Seal on näiteks ka 'Stream HDR Video' lüliti ja selle saad aktiveerida ainult siis kui Sinu teler toetab ka uusimat HDR (High Dynamic Range) video standardit. HDR lubab teleri ekraanil kuvada palju laiemat värvide diapasooni - pilt.

✓ ✓ ✓ Lisa: "Mis see HDR Video on? | HDR erinevad formaadid (profiilid): HDR 10, HDR+, Dolby Vision ja HLG. | Windows 10 ja HDR Video tugi."


* Windows Update vahendi täiustamine: Seal 'Settings > Update & Security > Windows Update' lehel loetletakse nüüd individuaalseid värskendusi ja ka nende värskenduste staatust. Sa näed nüüd seega iga individuaalse värskenduse staatust. Näiteks Windows võib korraga alla laadida ja installida Windowsi uue versiooni, draiveri värskenduse, mingi turvavärskenduse ning uuema viiruste andmebaasi. Nüüd saab seal nendest selge ülevaate:

pilt...

pilt.

* Värvifiltrid: Windows 10 sisaldab värvifiltreid, mis on loodud selleks et võimaldada värvipimedusega inimestel värve lihtsamalt eristada. Need võivad parandada ka valgustundlikkusega inimeste tööd. Sa leiad selle vahendi 'Settings > Ease of Access > Color & high contrast' lehelt - pilt.

* Uus Phone kategooria: Windows Settings äppi ilmus ka uus Phone kategooria - pilt.


* Andmete kohaletoimetamise optimeerimise valikud: Sa leiad 'Settings > Update & Security > Windows Update > Advanced options > Delivery Optimization' lehelt uued võimalused taustal toimuva värskenduste allalaadimise ja üleslaadimise piiramiseks. Sa võid nüüd oma andmete saatmist siin ise juhtida, optimeerida oma võrgu jõudlust ja juhul kui Sa pead andmemahu eest ka maksma, siis hoiad raha kokku:

- kliki esmalt 'Settings > Update & Security > Windows Update' lehel Advanced options lingile - pilt,

- seejärel kliki allpool Delivery Optimization lingile - pilt,

- 'Delivery Optimization' lehel näed siis kõige lõpus all kahte uut linki, kus kliki algul sellele Advanced options lingile - pilt. Siin uuel lehel võid siis ise vajadusel limiteerida värskenduste üles- ja allalaadimise mahtu:

Siin uuel lehel võid siis ise vajadusel limiteerida värskenduste üles- ja allalaadimise mahtu


Sealt eelmise Delivery Optimization lehe kaudu saab avada ka “Activity Monitor" lehe, mis kuvab jooksvat infot sellest et kui palju ribalaiust kasutatakse antud momendil värskenduste üles- ja allalaadimiseks - pilt. See kõik kehtib ka Windows Store äppide suhtes.


* Remote Desktop sätted: Sa saad nüüd 'Settings > System > Remote Desktop' lehel konfigureerida Remote Desktop vahendit - pilt.


* Sa võid nüüd iga äpi jaoks määrata need parameetrid, mida ta võib vaikimisi käsitseda:

- mine 'Settings > Apps > Default apps' lehele ja kliki paremal 'Set defaults by app' lingile - pilt,

- seejärel vali äpp ja kliki 'Manage' nupule, et näha seda et milliseid assotsiatsioone antud äpp juba vaikimisi omab. Sa võid seal ka muudatusi teha - pilt.


Lisa, antud teemaga seotud materjal: Vaikimisi avatavate rakenduste (äppide) muutmine. Windows 10 vaikimisi programmid / äpid ja failitüüpide seoste (ühenduste) juhtimine. Kuidas siduda/ühendada failitüüpe ja protokolle programmidega?* Mine 'Settings > Network & Internet > Wi-Fi (või Ethernet)' lehele ja kliki seal paremal üleval oma ühendusele ning Sa näed järgmisel lehel kahte uut raadionuppu: "Public" või "Private" võrguprofiili valikuks - pilt.

Lisa, antud teemaga seotud materjal: Võrgutöö ja koduvõrgu loomine (XP, Vista, Win 7, Win 8 / Win 8.1 ja Win 10).

Etteotsa


 

Silma jälgimise (Eye Tracking) teholoogia ja Windowsit võib ka silmadega juhtida

Silma jälgimise (Eye Tracking) teholoogia ja Windowsit võib ka silmadega juhtida


Koos Windows 10 Build 16257 väljalaskega sai Windows 10 testijatele kättesaadavaks ka uus silma jälgimise tehnoloogia. See Eye Tracking tehnoloogia (pilgu liikumise, pilgu jälgimise, silma liikumist jälgiv või silma-seire tehnoloogia) töötati välja kaks aastat tagasi ja seda Microsoft Hackathon'i poolt. Eye Tracking vahend lubab kasutajatel koos ühilduva riistvaraga saada oma kompuutrile täieliku ligipääsu ainult oma silmadega. See eyetracking vahend lubab kasutajatel, kes ei saa hiirt ja klaviatuuri kasutada, suhelda oma arvutiga. See uus pilgu jälgimise hämmastav tehnoloogia ilmub ka Windows 10 Fall Creators Update väljalaskesse.

Praegu on see Eye Tracking vahend veel testimise järgus (beta) ja ta töötab ainult ühe silma liikumist jälgiva riistvaraga - Tobii Eye Tracker 4C - PC silma-seire seadmega. (Edaspidi toetatakse ka Tobii Dynavox PCEye Mini, PCEyePlus, EyeMobile Plus ja I-seeriaid.)


Et seda pilgu jälgimise vahendit kasutada, tuleb teha järgmist:

- Osta ühilduv silma liikumise jälgimise riistvara, näiteks Tobii Eye Tracker 4C.

- Laadida alla ja installeerida Tobii Core pilgu liikumise riistvara parandused ning käivitada enda profiili kalibreerimine.

- Laadida alla kõik Windowsi värskendused.

- Veenduda, et silma jälgimise seade oleks arvutiga ühendatud (USB pordi kaudu). Selle Eye Tracking vahendi saab aktiveerida 'Settings > Ease of Access > Other options' alamkategooria/lehe kaudu. See Eye control (beta) lüliti tuleb seal sisse lülitada ("On"). Antud sektsioon ilmub sinna Settings äppi ainult siis kui Sul on see Eye Tracking riistvara oma kompuutriga ühendatud ja seadistatud - pilt.

Kui see uus Eye Tracking vahend on Settings äpis sisse lülitatud, siis ilmub ekraani ülaserva Eye Tracking tööriistariba:

Kui see uus Eye Tracking vahend on Settings äpis sisse lülitatud, siis ilmub ekraani ülaserva Eye Tracking tööriistaribaSelle tööriistariba neli ikooni lubavad Sul teha järgmist (vasemalt paremale):

1. Siirdada selle Eye Tracking tööriistariba ekraani allaserva (või tagasi üles)


2. Avada On-Screen Keyboard'i (virtuaalse klaviatuuri). Praegu toetatakse ainult EN-US paigutusega klaviatuuri (pilt).

Lihtsalt jõllitad sõna, mida Sa tahad kirjutada, esimest tähte ja paari sekundi pärast on ta aktiivne, seejärel vaatad järjekorras antud sõna teist tähte jne. Viimase tähe puhul teed veelkord pausi ja Sulle pakutakse terve sõna koos analoogsete sõnadega (seda juhuks kui midagi valesti läks) - näide.

Klaviatuuri paremas allnurgas asuva Fn klahviga saab aktiveerida klaviatuuri lisavõimalused (pilt).

Selle lisavõimalustega klaviatuuri hammasrattakujulise 'Settings' ikooniga saad avada Eye Tracking seadistamise paneeli - pilt.


3. Muuta teksti kõneks (Text to Speech) ja kasutada saab ka täissuuruses virtuaalset klaviatuuri - pilt.


4. Aktiveerida hiirekursorit. Vali silmadega ülevalt tööriistaribalt hiire ikoon, vii oma pilk ekraanil sinna kohta, kus Sa tahad hiirekursori panna ja vali seejärel tegevus, mida Sa tahad teha (vasem klikk, 2x klikk, parem klikk või tühistamine) - pilt.

Näide hiirekursoriga töötamisest

Etteotsa
'Windows Subsystem for Linux' (WSL) arendamise jätkamine ja Ubuntu (või mingi muu Linuxi distro) installeerimine otse Windows Store kauduJah, see on Ubuntu oma BASH töölauakesta või kasutajaliidese või käsureakeskkonnaga (shell), mis jookseb nüüd ka Windows 10 süsteemis. Windows 10 sai seega võimaluse käivitada Bash töölauakesta, mis on konkureerivates OSX ja Linux opsüsteemides juba ammu olemas. Bash shell lubab arendajatele ja kogenud kasutajatele ligipääsu Ubuntu mitmesugustele binaarsetele failidele ilma et nad peaksid Linuxi keskkonda ümber lülituma.

Microsoft ehitas Windows 10 sisse uue infrastruktuuri - Windows Subsystem for Linux (WSL) - milles saab kasutaja-režiimis jooksutada mingit selleks saadaolevat päris Linuxi distributsiooni ennast (Ubuntu, SUSE, Fedora Linux, Kali Linux jne). Bash ei ole "Microsofti Linux" vaid ta on käsurea / käsuinterpretaatori instrument. Kasutajad võivad näitesk Ubuntut jooksutada kui alamsüsteemi koos olemasoleva Windows 10 opsüsteemiga. Seega, näites Ubuntu on siin rohkem nagu rakendus, lühidalt Microsoft ei lase Ubuntut jooksutada reaalselt otse Windows 10 sees - Ubuntu jookseb Linuxi alamsüsteemi peal.

Bash käsureakeskkond ehk kest (Bash shell) on vajalik rohkem arendajate, süsteemi administraatorite ja ka kogenud tavakasutajate jaoks. Ta töötab ainult 64-bit versiooniga Windows 10 masinas.

Ühesõnaga Sa saad nüüd käivitada Bash shell'i Ubuntu peal ja seda otse Windows 10 opsüsteemis. Microsoft ei tee Ubuntu Linuxist kõike kättesaadavaks - seda Windows 10 "sees" (või "peal"). Ubuntu ei saa asendada Windows 10 graafilist kasutajaliidest (GUI) ja Sa ei saa käivitada ka Linuxi töölaua rakendusi. Sa saad selle asemel kasutada ühtainsat käsureakeskkonda (Bash shell'i) ja käsurea rakendusi, mida saab tema sees jooksutada—näiteks vi tekstiredaktorit—pluss mõned muud vajalikud võimalused, näiteks kopeerimine, kleepimine, ümbernimetamine, Ruby ja Node käsud jne ning ka failisüsteemile ligipääs - üks näide kohe allpool:

näide


Aga Linuxi graafilised rakendused? Windows 10 Bash shell ei toeta ametlikult Linuxi töölaua rakendusi. Microsoft ütleb, et antud vahend on mõeldud arendajatele, kes tahavad jooksutada Linuxi terminali rakendusi. Aga see "Windows Subsystem for Linux" on märksa võimsam: on võimalik ka Linuxi graafilisi rakendusi jooksutada. Peab aga seda teadma, et ametlikult seda ei toetata ja seega sellise tarkvara iga pisike element ei tööta võib olla korralikult. Ka on neid graafilisi rakendusi vähem testitud. Kuid eks tulevikus täiustatakse seda "Windows Subsystem for Linux" alamsüsteemi ja see lubab ka neid Linuxi graafilisi rakendusi paremini jooksutada. Tee järgmist:
* Lae alla ja installeeri mingi X server, näiteks soovitatavalt "Xming X Server fo Windows". Selle install on lihtne ja installeerimisel aksepteeri tema vaikimisi sätteid. Pärast installi ilmub tema ikoon () alla tegumirea paremasse ossa, oodates seda et Sa käivitaksid mingi Linyx'i graafilise programmi.
* Seejärel installeeri mingi Linuxi töölaua graafiline rakendus. Sa võid seda teha nii nagu ka iga teise programmi installeerimisel, kasutades Ubuntu-põhises Bash keskkonnas seda apt-get käsku, näide: sudo apt-get install <package_name ehk rakenduse nimi>.
* Pärast seda käivita Bash aknas export DISPLAY=:0 käsk.
* Lõpuks käivita see graafiline rakendus tippides Bash aknasse antud rakenduse käivitaja nime.


Uuendatud: Suure "Windows 10 Creators Update" suure funktsioonivärskendusega täiustati seda 'Windows Subsystem for Linux' (WSL) süsteemi veelgi ja need muudatused on siis järgmised:

• Ubuntu 16.04 (Xenial) ametlik tugi. Alates Windows 10 Build 14951 eelvaate versioonist saab Windowsis kasutada täiesti uut Ubuntu töökeskkonda. See vahetab Ubuntu 14.04 (Trusty) versiooni välja. Automaatne uuendamine ei ole ette nähtud ja kasutajad peavad ise käsitsi minema 14.04 versioonilt üle 16.04 versioonile, kasutades selleks do-release-upgrade käsku.

• Nüüd saab WSL / Bash / Ubuntu käsuviibalt käivitada ka Windowsi enda rakendusi ja instrumente, näiteks Notepad tekstiredaktori:

Notepad


Et käivitada Windowsi programme, sisesta Bash shelli käsuviibale vajaliku programmi (.exe) kaustatee. Näiteks kui Sa tahad käivitada Ping utiliidi ja näha selle parameetreid, mis asub C:\Windows\System32\PING.EXE kaustateel, siis pead sisestama /mnt/c/Windows/System32/PING.EXE käsu ja ENTER vajutama.

Kui Sa juba asud oma kodu kataloogis ehk siis C: ketta sees (st kui Sa avad terminali ja kui seal on ainult ~$ sümbol, siis tähendab see seda et Sa asud oma "~" kataloogi ehk kodu kataloogi ehk C: draivi sees) ja sel juhul pead Sa sisestama ainult käivitatava Windowsi programmi või utiliidi nime ning vajutama ENTER - näide.

Bash shell on ka registritundlik ja Sa pead seega jälgima nii Suur- kui ka väiketähtede korrektset sisestamist. (UNIX/LINUX operatsioonisüsteemide terminali peamistest käskudest on juttu seal.)

Käsuviibale sisestati ipconfig.exe käsk ja vajutati ENTER - pilt.

Täiendavad / valikulised komponendid, näiteks nagu Hyper-V ja Bash Shell, jäävad alles ka pärast suure värskenduse installeerimist.


Selle praeguse Windows 10 'Fall Creators Update' suure värskendusega jätkab Microsoft oma Windows Subsystem for Linux (WSL) arendamist. Nüüd saab Ubuntu installeerida otse Windows Store veebilehe kaudu, mis teeb tema installi märksa lihtsamaks. See on seesama Ubuntu Bash keskkond, mille Sa võisid ka varem installeerida, aga nüüd on teda märksa lihtsam ja kiirem installida.

Ka Windows Subsystem for Linux (WSL) jaoks EI OLE vaja enam seda Arendajate Režiimi ('Developer Mode') aktiveerida. Koos mõõdunud suvel väljalastud 'Anniversary Update' suure funktsioonivärskendusega sai võimalikuks Bash'i käivitamine ka otse Windows 10 süsteemis.

Nüüd toetatakse ka mitut Linuxi distributsoooni, mitte ainult seda Ubuntut. Praegu on Windows Store veebsaidis saadaval järgmised Linuxi distrod:

Ubuntu 16.04 LTS

Ubuntu 18.04 LTS

Ubuntu 20.04 LTS

openSUSE Leap 15.1

openSUSE Leap 42

SUSE Linux Enterprise Server 12 SP5

SUSE Linux Enterprise Server 15 SP1

Kali Linux

Debian GNU/Linux

Fedora Remix for WSL

Pengwin

Pengwin Enterprise

Alpine WSL

Ka teised Linuxi distributsioonid ilmuvad sinna Store veebsaiti, aga natuke hiljem. Seoses sellega on mitut erinevat Linuxi keskkonda lihtsam üles seada - neid võib samal ajal mitu installida. Sa võid seega üksteise kõrvale installeerida mitu Linuxi / Ubuntu distrod ja neid ka ühel- ja samal ajal jooksutada.

Nüüd on ka Kali Linux Windows Store kaudu saadaval...:

pilt.


✓ ✓ ✓ Lisa: Kali Linux'ist saad ülevaate seal.


Microsoft ei kutsu enam neid tarkvarasid "Bash on Windows" vaid kutsub neid ametlikult kui "Ubuntu on Windows Subsystem for Linux", "OpenSUSE on Windows Subsystem for Linux" jne, sõltuvalt sellest et millist Linuxi distrod Sa parasjagu kasutad.

Et installeerida mingit Linuxi distrod, Sa ei pea enam käivitama seda "bash.exe" programmi vaid ava nüüd lihtsalt oma Microsoft Store äpp, sisesta otsingukasti sõna Linux ja vajuta ENTER. Seejärel vali vajalik Linuxi distro välja - pilt.

Pärast seda kliki Get nupule et seda Linuxi distrod installeerida - pilt.


Märkus: Juhul kui Sa olid juba varem selle "Bash on Ubuntu on Windows" oma süsteemi installeerinud, siis uninstalli see olemasolev vana Ubuntu keskkond ja kasuta uut Linuxi distributsiooni, mida pakutakse Windows Store veebsaidis!


✓ ✓ ✓ Lisa: "Uus ja mugav Windows Terminal. (Command Prompt, PowerShell, Azure Cloud Shell käsurea tööriistad ja Linux/WSL distributsioonid avatakse ühesainsas kaasaegses ning efektiivses vahekaartidega terminali rakenduses.)Näide WSL-i sisselülitamisest ja Ubuntu installeerimisest Windows Store veebsaidi kaudu:


Windows Subsystem for Linux (WSL) jaoks ei ole enam vaja seda Arendajate Režiimi ('Developer Mode') aktiveerida. Tee järgmist:

* Ava Windowsi otsing, sisesta otsingukasti sõnad Windows Features ja kliki üleval otsingutulemustes Turn Windows features on or off kiirkorraldusele. (Juhul kui Sa kohe ei näe seda linki, siis aktiveeri seal üleval see hammasrattakujuline Settings nupp/filter.) - pilt.

Märkus: Sa võid selle ka klassikalise Control Panel konsooli kaudu avada. Kliki seal 'Programs' lingile ja seejärel "Programs and Features" kategooria all 'Turn Windows features on or off' kiirkorraldusele.

* Pane seal linnuke 'Windows Subsystem for Linux' kontrollruutu ja kliki all OK - pilt. Pärast seda pead kompuutri restardi tegema, tee seda, et installeerida see uus vahend.

* Seejärel mine Store veebilehele, et laadida sealt alla see Ubuntu - link. Kliki seal Get nupule:

Kliki seal Get nupule


* Kasutaja klikkis siin 'No, thanks' nupule, aga Sina võid siin ka seda teist nuppu kasutada...:

Kasutaja klikkis siin 'No, thanks' nupule


* Ubuntu laaditakse alla:

Ubuntu laaditakse alla


* Kliki 'Launch' nupule:

Kliki 'Launch' nupule


* Algab Ubuntu installimine ja see käib kähku. Seejärel loo oma vaikimisi UNIX kasutajakonto. Sisesta suvaline sobiv kasutajanimi ja vajuta ENTER. See ei pea olema seesama kasutajanimi, mida Sa ka oma Windowsis kasutad:

Algab Ubuntu installimine ja see käib kähku.


* Järgmisena sisesta oma konto jaoks ka mingi parool ja vajuta ENTER. Sisesta seesama parool uuesti ja vajuta ENTER ning ongi valmis. (Märkus: Kui Sa sisestad parooli, siis Sa ei näe selle akna käsureal mingit tegevust, see on UNIX/Linux opsüsteemide eripära - turvalisus. Tipi ikkagi oma parool lõpuni ja vajuta ENTER.) Kogu see protsess näeb siis välja selline:

Kogu see protsess näeb siis välja selline


* Hiljem võid oma Ubuntu käivitada näiteks Start Menüü kaudu:

Hiljem võid oma Ubuntu käivitada näiteks Start Menüü kaudu

siga


Märkus: Sa võid selle Ubuntu distro ka näiteks otse Command Prompt (cmd.exe) konsoolist käivitada: sisestad sinna käsuviibale sõna ubuntu ja vajutad ENTER:

Sa võid selle Ubuntu distro ka näiteks otse Command Prompt (cmd.exe) konsoolist käivitada


Kuidas Linuxi failidele siin Windows 10 süsteemis turvaliselt ja lihtsalt ligi pääseda? Ava selleks File Explorer'i (Failihalduri) aken otse Linuxi shell keskkonna jooksvas kataloogis. Tipi Bash shell'i lihtsalt järgmine käsk: explorer.exe . ja vajuta ENTER. Sa võid nüüd oma failidega otse siin töötada: kasuta lohistamist (drag and drop), kopeerimist ja kleepimist või siis ava need failid otse Windowsi rakendustes, et neid muuta:

Ava selleks File Explorer'i (Failihalduri) aken otse Linuxi shell keskkonna jooksvas kataloogis


Pane kõik failid, millele soovid Linuxi rakendustega sageli juurde pääseda, oma Linuxi juur-failisüsteemi, et tõsta sellega jõudlust. WSL2 failisüsteemi kiirema juurdepääsu kindlustamiseks peavad need failid asuma Linuxi juurfailisüsteemi sees. Selleks ongi see explorer.exe . käsk vajalik, käivita see käsk oma Linuxi distro kodukataloogis ja vaata, et mis juhtub.


Ubuntu süsteemist eemaldamine: Kui Sul sai tast villand ja tahad oma salvestusruumi kokkuhoidmiseks ning üleliigse "risu" ärakoristamiseks selle süsteemist eemaldada, siis tee järgmist: Otsi see Ubuntu oma Stardimenüüst üles, tee Ubuntu kiirkorralduse peal paremklõps ja vali käsk Uninstall.

WSL-i süsteemist eemaldamine: Kui Sa tahad seda Windows 10 uut bash.exe instrumenti ja 'Windows Subsystem for Linux (WSL)' alamsüsteemi oma kompuutrist täielikult eemaldada, siis mine Control Panel (Juhtpaneeli) aknas jälle sinna "Turn Windows Features on or off" dialoogiaknasse tagasi ning korista see linnuke sealt "Windows Subsystem for Linux" ruudust ära ja kliki OK - pilt. Seejärel teed masina restardi ja Windows uninstallib 'Windows Subsystem for Linux', bash.exe ja ka lxrun.exe. Aga Sa võid soovi korral hiljem igal ajal need jälle uuesti tagasi installida.

Etteotsa

 

 

Turvalisus: Ransomware (lunavara) kaitse, Exploit Guard ja muud turvalisuse täiustused.* “Controlled folder access” vahend: Windows Defender Security Center'is asuv uus “Controlled folder access” vahend lubab Sul kaitsta oma kaustasid rakenduste poolsete modifitseerimiste eest. Juhul kui selleks luba mitte saanud rakendus üritab nüüd kaitstud kaustas faile modifitseerida, siis ilmub vastav TEADE (HOIATUS). See aitab Sul kaitsta oma andmeid lunavara (Ransomware) ja teiste pahavarade eest.

Et seda uut “Controlled folder access” vahendit lubada, ava kõigepealt see Windows Defender Security Center äpp:

pilt.

Seejärel ava 'Virus & threat protection' leht ja kliki seal allpool 'Virus & threat protection settings' lingile - pilt. Keri nüüd allapoole kuni 'Controlled folder access' sektsioonini ja pane seal lüliti asendisse "On":

Keri nüüd allapoole kuni 'Controlled folder access' sektsioonini ja pane seal lüliti asendisse "On"


Märkus: Juhul kui Sa kasutad mingit muud antiviirust ja ei kasuta reaalajas töötamiseks seda Windows Defender antiviirust, siis on see 'Controlled folder access' sektsiooni lüliti Sulle ligipääsmatu.


Pärast seda kliki sealsamas selle lüliti all asuvale "Protected folders" lingile ja määra ära need kaustad, mida Sa tahad kaitsta (vaata ülemist pilti). Kui Sul on see uus "Controlled folder access" vahend aktiveeritud, siis on järgmised kaustad juba automaatselt ka kaitstud: Documents, Pictures, Videos, Music, Desktop ja Favorites. Kliki üleval 'Add a protected folder' nupule, et siia loetellu uusi vajalikke kaustasid lisada - pilt.

Kui valmis, siis mine üleval asuva vasemale noolnupu abil tagasi eelmisele lehele ja kliki seal 'Controlled folder access' lüliti all asuvale 'Allow an app through Controlled folder access' lingile, et määrata need äpid, mis seda modifitseerimist teha võivad. Kuid Microsofti enda poolt juba kontrollitud ja usaldusväärsed äpid saavad juba vaikimisi selle failide modifitseerimise õiguse. Kui Sa tahad siia lisada enda uusi äppisid, siis kliki siin 'Add an allowed app' nupule ja otsi avanevas File Explorer aknas see äpp/rakendus üles - pilt.


* "Exploit protection" vahend: Alates 31.07.2018 kuupäevast ei pakuta Microsofti poolt EMET turvatarkvarale enam tuge ja turvaparandusi ning nüüdsest on selle tarkvara vahendid otse Windowsisse integreeritud ja need on ka vaikimisi lubatud. See süsteemi sisseintegreeritud EMET kaitseb Sind erinevat tüüpi exploitide (ründeskriptide) eest ja ta teeb umbes sama, mida ka Malwarebytes teeb.

Sa leiad selle vahendi 'Windows Defender Security Center > App & browser control > Exploit protection' alt. Sa võid klikkida seal ka 'Exploit protection settings' lingile, et teda täpsemalt konfigureerida - pilt.


* SMBv1 (Server Message Block) protokoll: See vana ja ebaturvaline SMBv1 protokoll, mida kasutas üsna hiljuti ka see kurikuulus WannaCry ransomware (lunavara), on nüüd vaikimisi välja lülitatud. Uuemad ja turvalisemad SMBv2 ning SMBv3 protokollid on aga endiselt saadaval.


* "Microsoft Defender Application Guard (WDAG)" vahend Edge brauseri jaoks: Need, kes jooksutavad Windows 10 Pro versiooni, saavad nüüd kasutada ka Edge brauseri spetsiaalset versiooni, mis on ette nähtud just Sinu onlainis viibimise suuremaks kaitsmiseks - selle nimi on nüüd Microsoft Defender Application Guard (või WDAG). WDAG oli algselt välja töötatud ainult Windows 10 Enterprise versiooni jaoks, aga nüüd on ta kättesaadav ka Windows 10 Pro kasutajatele. Loe sellest rohekm sealt.


*** LOE SELLEST OLULISEST 'WINDOWS DEFENDER SECURITY CENTER' ÄPIST JA UUEST SÜSTEEMI KAITSEMEHHANISMIST NING KA 'MELTDOWN' JA 'SPECTRE' KRIITILISEST HAAVATAVUSEST EDASI SEALT.

Etteotsa 

Photos äpi uus "Story Remix" vahend / lisandmoodul (alias Photos Add-on) ja enda mälestuste jutustamise uus meetodKoos Windows 10 Fall Creators Update suure värskendusega tuleb ka Photos äppi integreeritud uus Story Remix vahend (laiendus või lisandmoodul).

See Photos äppi integreeritud uus "Story Remix" vahend on kasutajasõbralik tarkade funktsioonidega video redaktor, mis lubab kasutajatel "transformeerida" oma fotosid ja videosid. Story Remix lisand (alias Photos Add-on) lubab kasutajal otse Photos äpi sees redakteerida videosid, lisada videosse heli ja teksti. Story Remix laiendus töötab fotode, animatsioonide ja lisaks ka 3D objektide ning spetsiaalsete efektidega.

Märkus: Antud momendil seda 3D objektide tuge veel ei ole ja kui see ei saa kättesaadavaks antud Windows 10 Fall Creators Update väljalaskega, siis saab ta kättesaadavaks järgmise suure värskendusega (koodinimega Redstone 4), mis ilmub 2018. a. kevadel.

Photos äpi uus "Story Remix" vahend


Photos Add-on


Seda uut "Story Remix" vahendit / lisandmoodulit (alias Photos Add-on) näed ka Settings äpi all ja see ongi näiteks esimene taoline Add-on, millele saab ligi ka selle Settings äpi kaudu. Mine 'Settings > Apps > Apps & features' lehele, otsi seal üles Photos äpp ja kliki sellele. Seejärel kliki sealsamas Advanced options lingile ja Sa näedki seda uut lisandit [ametliku nimega Photos.DLC.Main (DLC tähendab siis "downloadable content")] - pilt.

Sul on võimalus see lisand ka unistallida - pilt.


Story Remix kasutab Microsoft Graph platvormi, et luua Sinu fotodest ja videotest automaatselt mälestusväärsed videoklipid (Memories) koos kinematograafiliste üleminekutega, heli ja teemadega. Story Remix omab Sinu fotode otsimiseks ja väljavalimiseks intellektuaalset ning iseõppivat algoritmi. Story Remix laiendus omab ka uue disainiga kasutajaliidest - Fluent Design.

Sa võid oma videoajalugusid ka teistega jagada (YouTube & Facebook) või siis saata postiga edasi või panna nad OneDrive pilve. Sa võid näiteks oma nutitelefoniga jäädvustada video ja saata ta edasi sellesse Story Remix'i. See Story Remix laiendus toetab praegu Android, iPhone ja Windows Phone nutitelefone.

Kuigi antud Story Remix vahend kasutab põhiliselt väga häid automatiseeritud funktsioone, Sa võid ka ise oma videot konfigureerida: muuta filtreid, lisada liikumist, lisada teksti, eemaldada klippe ja valida erinevaid muusikapalasid. Windowsi Story Remix redaktorisse võib ka 3D mudeleid importida ja seda 3D Kommuunist (antud kommuuni kasutatakse ka Paint 3D äpis). Sa võid 3D mudelid integreerida oma videoga.

Neid videotesse ja fotodesse lisatavaid 3D objekte ning spetsiaalseid efekte võivad "Skip Ahead" testijad ka juba praegu näha (Windows 10-ne 2017.39081.13910.0 versioonis). Praegu ilmuvad kõik need efektid "3D effects (beta)" pealkirja all ja seal on kokku 57 eriefekti - pilt.

Insider programmist osavõtjad saavad juba praegu lisada fotode slaidiseanssidele filtreid, muusikat ja üleminekuid. Uus 3D efektide vahend lubab Sul võtta ühe video (või rohkem kui ühe, juhul kui plaanid need hiljem kokku ühendada) ja lisada videosse 42 erinevat 3D-efekti.
Kuna iga 3D efekt lisab mingit sorti liikumise (pikselöök, langevad lehed, portaali avamine jne), siis Sa ei saa kõiki neid staatilistesse kujutistesse lisada. Igat efekti saab ka reguleerida, sealhulgas ka suurust, orientatsiooni ja aega, mille jooksul ta ekraanile jääb. Ka isegi efekti helitugevust saab reguleerida.

Ka ainult oma piltidest saab video (slaidiesitluse ehk slaidishow) koostada: märgistad vajalikud pildid ära ja alustadki. Sellistesse videotesse saab ka teksti, efektid, teemad, heli jms sellise lisada.

Iga Sinu uus videomaterjal salvestatakse eraldi Creations vahekaardile ja Sinu originaalset videofaili ei kirjutata üle. See on pluss, sest ka Sinu originaalsed videod jäävad alles.

Story Remix ilmub välja Photos äpi võimsa täiendusena (funktsioonina ehk laiendusena). Story Remix ei ilmu UWP äpina vaid ta integreeritakse otse Photos äppi. Seega näed Sa Photos äpis uut “Remix” vahendit/laiendust ja seoses sellega võidakse ka selle Photos äpi nime muuta, näiteks kasutada tema uue nimena "Story Remix" nime. Kuid see pole veel tema lõplik nimetus, sest seda nime võidakse veel ka muuta, aga selle Photos äpi nimi võib ka endiseks jääda.

Praegu saad seda Photos äpi uut Story Remix vahendit kasutada ainult siis kui Settings äpis on Sinu regiooniks pandud United States. Tee seda, seejärel logi ennast süsteemist välja ja seejärel uuesti sisse ning käivita see Photos äpp.


!!! Loe sellest Photos äpi uuest "Story Remix" vahendist täielikku ülevaadet (koos piltidega) sealt.

Etteotsa 

Windows Command Prompt konsool saab uue vaikimisi 24-bitise värviskeemi'Command Prompt' konsool saab uue vaikimisi värviskeemi: Seda sooviti arendajate ja IT-administraatorite poolt juba ammu ning nüüd sai see 24-bitine värviruumi tugi ka teoks - CMD konsool omab nüüd täielikku 24-bit RGB true color tuge - pilt. Vana värviskeemi puhul on CMD aknas näiteks sinist värvi teksti märksa halvem lugeda:

Vana värviskeemi puhul on CMD aknas näiteks sinist värvi teksti märksa halvem lugeda


Kuid uue 24-bit värviskeemi puhul näeb seesama sinine tekst palju selgem ja puhtam välja:

Kuid uue 24-bit värviskeemi puhul näeb seesama sinine tekst palju selgem ja puhtam välja


Kuid olemasolevad Windows 10 süsteemid ei saa seda uut vaikimisi värviskeemi automaatselt. Sa näed Windowsi konsoolis uusi värve ainult siis kui Sa teed Windows 10 Fall Creators Update puhta installeerimise või kui Sa ostad 2017. a. sügisel uue Windows 10 kompuutri, kus on see Windows 10 Fall Creators Update (Version 1709) juba olemas. Kuid kohe allpool toodud Windows Console ColorTool instrumendi abil saad kiiresti paigaldada uued ilusad värviskeemid ka nii et Sa ei peagi seda Windows 10 puhast installeerimist tegema. Peale selle saad antud instrumendiga installida uued vaikimisi värviskeemid kõikides Windows 10 operatsioonisüsteemides, ka neis, mis ei ole see Windows 10 Fall Creators Update (Version 1709).Hangi Get Windows Console ColorTool:

Mine sinna veebilehele ja lae see Windows Console ColorTool instrument sealt alla. Kui Sa oled selle colortool.zip faili sealt alla laadinud, siis ekstrakti selle sisu lahti ja vaata, et colortool.exe ning schemes kaust jääksid ikka samassse kausta (st colortool kausta). See instrument töötab KÕIKIDE Windows 10 versioonidega.

Ta töötab isegi Windows 7 süsteemiga, aga tema puhul pead installima veel ka Microsofti .NET Framework 4 pakendi, enne kui Sa selle Windows Console ColorTool'i käivitad.Käesoleva (avatud) Command Prompt konsooli värviskeemi (Color Scheme) muutmine:

Sa pead avama Command Prompt konsooli ja muutma seal cd käsu abil oma allalaaditud colortool kausta kaustateed. Näiteks kui Sa laadisid selle Windows Console ColorTool vahendi alla oma "Downloads" kausta (pilt), siis sisesta CMD akna käsuviibale cd C:\Users\SinuKasutajanimi\Downloads\colortool käsk ja vajuta ENTER:

...siis sisesta CMD akna käsuviibale järgmine käsk ja vajuta ENTER


Et nüüd muuta CMD konsooli värviskeemi, sisesta käsuviibale järgmine käsk ja vajuta ENTER:

colortool värviskeemi_nimi

Asenda see "värviskeemi_nimi" mingi värviskeemi nimega, mis Sa leiad sealt värviskeemide (schemes) kaustast - pilt. Näiteks uueks värviskeemiks on seal kaustas "campbell" ja vanaks skeemiks on aga "cmd-legacy". Seega et installida uut "campbell" värviskeemi, sisesta colortool campbell käsk ja vajuta ENTER:

Seega et installida uut "campbell" värviskeemi, sisesta colortool campbell käsk ja vajuta ENTER


Pärast selle "colortool campbell" käsu käivitamist tee Command Prompt akna tiitelribal paremklõps ja vali "Properties" käsk - pilt.

Seejärel kliki avatud "Properties" aknas kohe nupule "OK", et seda värvimuudatust salvestada - pilt. Kui Sa avad nüüd uuesti Command Prompt akna ja hakkad selles töötama, siis näed, et selle värviskeem on nüüd palju ilusam ning puhtam:

Kui Sa avad nüüd uuesti Command Prompt akna ja hakkad selles töötama, siis näed, et selle värviskeem on nüüd palju ilusam ning puhtam


Märkus: Kui Sa teed Windows 10 puhta installeerimise (või kui ostad uue kompuutri koos Windows 10 Fall Creators Update opsüsteemiga), siis ongi see "campbell" värviskeem vaikimisi värviskeemiks.

Ja siin siis teine näide sellest "colortool" instrumendi kasutamisest: antud juhul salvestati see lahtipakitud Windows Console ColorTool instrumendi kaust C: ketta juurkausta (C:\colortool), et teda saaks ka tulevikus lihtsamini kasutada; seejärel avati Command Prompt aken ja rakendati CMD konsooli jaoks teine solarized_dark värviskeem - pilt.Command Prompt konsooli VAIKIMISI värviskeemi (default Color Scheme) muutmine:

Ülaltoodud käsuga muutsid Sa ainult käesoleva (avatud) Command Prompt akna värviskeemi. Et aga muuta CMD akna vaikimisi värviskeemi, sisesta käsuviibale colortool -d värviskeemi_nimi käsk ja vajuta ENTER. Et muuta mõlemate Command Prompt avatud akna värviskeemi ja ka Command Prompt konsooli vaikimisi värviskeemi, käivita colortool -b värviskeemi_nimi käsk - pilt.

Ka pärast antud käsu käivitamist tee Command Prompt akna tiitelribal paremklõps, vali "Properties" käsk ja kliki avatud Properties aknas kohe nupule "OK", et seda värvimuudatust salvestada.

Sa võid katsetada ka muid värviskeeme, mis asuvad seal värviskeemide (schemes) kaustas, näiteks käivitad colortool -b solarized_dark käsu - pilt.Command Prompt konsooli taustavärvi ja teksti värvi muutmine "Properties" dialoogiakna kaudu:

Pärast seda kui Sa olid mingi sobiva uue vaikimisi 24-bit värviskeemi installinud, võid nüüd igal ajal selle Command Prompt akna taustavärvi ja selles kuvata teksti värvi muuta. Seda saad teha Command Prompt konsooli "Properties" dialoogiakna kaudu.

Tee Command Prompt akna tiitelribal paremklõps, vali "Properties" käsk. Seejärel ava selles "Properties" dialoogiaknas "Colors" vahekaart. Nüüd aktiveeri siin näiteks "Screen Background" raadionupp ja kliki all värviribal sobivale värvile - sellega muudad Sa konsooli taustavärvi. Seejärel aktiveeri näiteks "Screen Text" raadionupp ja kliki all värviribal sobivale värvile - sellega muudad Sa konsoolis kuvatava teksti värvi. Värviriba all näed kohe ka tulemust. Kui Sa tahad seda Command Prompt akent ka natuke läbipaistvamaks muuta, siis lohista all seda "Opacity" liugurit vasemale poole. Kui valmis, siis kliki nupule OK:

Kui valmis, siis kliki nupule OK.


Mõned näited:

pilt 1,...

pilt 2...

pilt 3.


Lisa, antud teemaga seotud materjal:

Windows 10: 'Command Prompt' (CMD.EXE) akna käsurida toetab nüüd ka CTRL+C ja CTRL+V klahvikombinatsioone ning juurde on lisatud ka muid võimalusi / funktsioone.

Windows 7, Windows 8.0 / 8.1 ja Windows 10 süsteemide RUN ning Command Prompt (CMD) käsud. Käsuridadele (Run dialoogiakna & Command Prompt konsooli) ja Search otsingukasti sisestatavad käsud. Lisaks sellele ka mõned "Shell" käsud.

Etteotsa

 

 

Muud uued vahendid ja funktsioonid* Lokaalse meedia tuvastamine: Äppidel, näiteks nagu Photos, Groove Music ja Movies & TV, on nüüd Sinu meediale lihtsam ligi saada, isegi juhul kui see asub kusagil teises kaustas, mida need äpid ei näe. Windows tuvastab kõik meediat sisaldavad kaustad, mida Sa tahad võib olla lisada ja ta soovitabki seda. Näiteks kui Sa hoiad enda osa fotosid C:\MinuFotod kaustas, siis käivitades näiteks Photos äpi, soovitab Windows Sul lisada ka need fotod sinna Photos äpi fotode raamatukokku.

* Task Manager näitab ka GPU kasutamist ja Microsoft Edge brauseri protsesside tähistamine: Task Manager (Tegumihaldur) võimaldab nüüd vaadata ka GPU (graafikakaardi) poolt ressursside kasutamist.

Ava Task Manager'i aknas Performance vahekaart ja vaata detailide paanis - pilt.

See vahend kuvab ka graafikaadapteri mälu kasutamise ja ka seda et kui palju süsteemi iga protsess seda graafikakaarti kasutab - pilt.

Rakenduste protsessid grupeeritakse ja Edge brauseri vahekaartide/sakkide protsessid tähistatakse siin nüüd nende veebilehtede pealkirjadega. Selline täiustamine jätkub ka edaspidi - pilt.


* 'Quick Actions' hüpikmenüü Wi-Fi võrkude jaoks: Sa võid nüüd Wi-Fi ühenduse paneelis teha mingil võrgul paremkliki, et avada selle kontekstmenüü järgmiste käskudega: Disconnect (või Connect), Properties ja Forget - pilt.


pirn
Lisa: "WiFi võrgu standardid (Wi-Fi spetsifikatsioonid). | 802.11 traadita võrgu standardid ja Wi-Fi seadmed." - seal.


* Game Mode täiustamine: Kui Sa avad Windows+G klahvikombinatsiooniga Game Bar'i, siis näed nuppu, millega saad jooksva mängu jaoks antud mängurežiimi kas sisse või välja lülitada. Game Bar'i abiga võib nüüd teha ülesvõtteid (ekraanipilte) ka HDR mängudest.

* Enam ei pea Windowsist välja logima, et fikseerida töölaua rakenduste ähmasust: Juhul kui Sinu töölaua standardsed programmid muutuvad pärast DPI Scaling sätete muutmist ähmaseks (häguseks), siis nüüd Sa ei pea enam süsteemist välja logima ja seejärel uuesti sisse logima. Piisab ainult sellest kui sulged selle ähmase programmi ja käivitad ta uuesti - see kehtib enamike töölaua rakenduste kohta.

* "Spatial Sound" (ruumilise heli) lihtsam sisselülitamine: Ühenda oma kõrvaklapid kompuutriga, tee all teadeteribal heliikoonil paremklikk ja vali ilmuvast hüpikmenüüst "Spatial sound" menüüpunkt. Varem sai seda teha ainult vana Control Panel'i kaudu - pilt.

* Sa saad Calculator äpis nüüd ka valuutat konvertida:

Sa saad Calculator äpis nüüd ka valuutat konvertida


* Käsurea tugi UWP äppide jaoks: Sa võid nüüd UWP (Universal Windows Apps) äppisid ka otse käsuviibalt käivitada. Selle käsuviiba ("command line") all mõeldakse siin igat käsuviiba mehhanismi: cmd.exe, powershell.exe, Windows-R dialoogi jne.

* Spotify ja iTunes on nüüd ka Windows Store kaudu kättesaadavad... - pilt.

* Revert VM in Hyper-V: Hyper-V (virtuaalmasina loomise instrument) omab nüüd ka uut "Revert VM" vahendit. Hyper-V loob nüüd automaatselt Sinu virtuaalmasinast hetketõmmised. Juhul kui Sa tegid mingi vea või kui Sa tahad mingit muudatust tühistada, siis võid oma virtuaalmasina pöörata tagasi sellisesse olekusse, mil Sa ta viimast korda käivitasid.

* Hyper-V Sharing: See uus VM jagamise või kooskasutamise vahend lubab Sul oma virtuaalse masina kokku suruda ja siirdada ta teise kompuutrisse. Sa leiad Virtual Machine Connection akna tööriistaribal nüüd uue ikooni. See kompressib Sinu virtuaalmasina .vmcz faili. Sa võid oma teises Windows 10 kompuutris teha tal kahekordse kliki, et alustada virtuaalmasina importimist.

* Virtuaalse aku tugi Hyper-V jaoks: Hyper-V võib nüüd näidata virtuaalmasinas ka virtuaalset akut. Seega võid oma füüsilise kompuutri aku toidet näha ka oma virtuaamasina sees.

* Uus Bahnschrift fondiperekond: Windows 10 süsteemi on esmakordselt lülitatud ka üks OpenType Variable tüüpi fondiperekond, milleks ongi see Bahnscrift - pilt.

OpenType Variable (OpenType Variable Fonts): OpenType fondi formaat on Microsofti, Google, Apple ja Adobe poolt loodud laiaulatuslik uus tehnoloogia, mis mõjutab peaaegu kõiki vormindamise alasid. OpenType Variable on fondiperekond, kus ühte fondifailide komplekti on kompaktselt kokku pakitud mitme individuaalse fondi ekvivalent. Teisisõnu on üks failide komplekt, mis sisaldab teavet kogu fondi perekonnast, ükskõik kui keeruline see ka olla võiks. Variable (muutuv) font on uut liiki font, "kus üksainus fondifail käitub nagu mitu fonti". Me ei pea enam eraldi installeerima rasvast, poolrasvast, kursiivset jne fonti. Peale lihtsa mugavuse hoiab see ka meie salvestusruumi kokku.

OpenType Variable Fonts spetsifikatsioon määrab ära viis kõige levinumat fondi variatsiooni: weight — wght, width — wdth, italics — ital, slant — slnt ja optical sizing — opsz. Neid fondi variatsioone võib kasutada järgmiste omadustega: font-weight (1 - 999), font-stretch (100% - normaalne, 50% ja 200%), font-style (võtab nurga kalduse väärtuse kaldusest -90 kraadi kuni kalduseni 90 kraadi) ja font-optical-sizing (lülitab sisse optilise kalibreerimise juhul kui see saadaval on).

Näide muutuvast fondist koos pideva muutumise variatsioonidega laiuse ja kaalu suhtes (ühesainsas failis on kokkupakitult ühe muutuva fondi 36 erinevat stiili) - pilt.


Märkus: Mida need "typeface", "font" ja "font family" mõisted ikkagi tähendavad?

* Kirjatüüp (typeface): tähistab ajalooliselt konkreetselt tähtede kuju ja stiili, mis on organiseeritud tähestikule, numbritele ja kirjavahemärkidele baseeruvale komplekti ning mis on vajalik keele täielikuks väljendamiseks. Kirjatüüp sisaldab seega tervet tähtede komplekti, numbreid, kirjavahemärke ja erisümboleid. Seega kirja kujundite komplekt, näiteks nagu "Arial" või siis "Times New Roman", ongi kirjatüüp - pilt.

* Font: see on konkreetne instrument (või fail), mis sisaldab kirjatüüpi. Originaalses mõistes kujutas "font" trükitööstuses endast metallvormide komplekti, mis sisaldas konkreetses suuruses tähti ja sümboleid — kõik see põhines kirjatüübi kujundusele. Et veelgi täpsem olla, siis konkreetne font oli spetsiifilise suuruse ja kaaluga (bold, italic jne) metallist valuvormide komplekt. Seega "Times New Roman, size 12, regular” metallist valuvorm on erinev "Times New Roman, size 20, bold,” valuvormist ja trükkal pidi neid lehekülje teatud osade jaoks siis vastavalt ka välja valima.

Kaasaegne trükkimine ja digitaalne kirjastamine ei kasuta enam neid suuri ning keerulisi metallvormide komplekte, aga sõna "font" viitab endiselt konkreetsele mehhanismile, mis sisaldab neid metallvorme. Seega "font" on fail, mis sisaldab kirjatüüpi nii nagu seda ka originaalne metallvormide komplektki - pilt.
Lihtsamalt õeldes: teksti stiil, mille Sa valid siis kui Sa kirjutad või kujundad midagi, on kirjatüüp ja see fail, mis sisaldab seda kirjatüüpi, ongi font. Sa võid oma kompuutris neid fonte kopeerida, kleepida, siirdada, installida ja uninstallida, aga Sa ei kutsu seda, mida Sa oma tekstiredaktoris valid, "fondiks" - see on tegelikult kirjatüüp, mida Sa kasutad millegi loomisel.

* Font Family (Fondiperekond): see on seotud fontide komplekt. Nagu eelpool sai juba õeldud, siis kompuutri fail, mis sisaldab kirjatüüpi, on font. Kuid üksik fail ei tarvitse kõiki neid erinevaid valuvorme sisaldada, mis on selle fondi jaoks vajalikud, näiteks nagu rasvane tekst, kaldkirjas tekst, "must" (ekstra rasvane) tekst, harva kasutatavad võõrkeelsed tähemärgid/sümbolid jne. Seega kollektsioon, mis sisaldab rohkem kui ühte kindla stiiliga fonti, kutsutakse fondiperekonnaks. Näiteks Arial kirjatüübi jaoks sisaldab fondiperekond järgmisi fondifaile: Arial Black, Arial Bold, Arial Bold Italic, Arial Italic, Arial Narrow, Arial Narrow Bold, Arial Narrow Bold Italic, Arial Narrow Italic ja Arial Regular - pilt.


Sa saad oma süsteemis fontidele ligi Control Panel (Juhtpaneeli) kaudu: Control Panel\All Control Panel Items\Fonts. Kopeeri oma uued fondifailid lihtsalt sinna Font kausta, et neid süsteemi installeerida ja et Sa saaks neid seejärel mingis ühilduvas programmis kasutada. Üksikut fondi faili kuvatakse seal ühe failina, aga fondiperekonda kuvatakse virnastatud failiikoonina - pilt.

Kokkuvõttes: typeface (kirjatüüp) on disain, font on fail ja font family (fondiperekond) on failide komplekt.


* Vali oma Windows 10 seadme jõudluse ja aku tasakaal (balanss): Uus Performance/Power liugur võimaldab Sul määrata õige tasakaalu (balansi) aku kestvuse pikaealisuse ja süsteemi jõudluse ning reageerimise vahel. Optimeeri oma seadme aku kestvusaega näiteks pika lennu ajal; või siis seadista seadme jõudlust kodus selleks ajaks kui Sa tegeled näiteks mängimise või fotode töötlemisega.

Kliki lihtsalt all tegumiribal sellele aku ikoonile ja kasuta liugurit, et määrata jõudluse ning aku tasakaal. See vahend on kättesaadav enamikele Intel ja AMD akuga seadmetele:

Kliki lihtsalt all tegumiribal sellele aku ikoonile ja kasuta liugurit...

Etteotsa

 

 

Uued vahendid, mis pidid samuti tulema antud suure värskendusega, aga nende ilmumine lükati edasi järgmisse aastasseAntud Windows 10 Fall Creators Update (Windows 10 Version 1709) suure värskendusega pidid tulema ka sellised uued vahendid nagu "Timeline", "Cloud Clipboard" ja Story Remix äpi videotesse ka 3D objektide lisamise võimalus. Kuid nende vahendite ilmumine lükati edasi ja nad ilmuvad 2018. a. kevadel koos järgmise suure värskendusega (koodinimega Redstone 4).


1. "Timeline" ("Ajajoon" või "Ajaskaala") funktsioon:

Windows 10 Fall Creators Update (Version 1709) ei saa veel "Timeline" funktsiooni: Joe Belfiore teatas, et Windows 10 Fall Creators Update ei saa ühte üsna vägevat uut funktsiooni, mida üsna paljud ootasid. Jutt käib siis "Timeline" vahendist, mis küll ilmub, aga seda juba 2018. a. kevadel koos järgmise Redstone 4 suure värskendusega.

Timeline — see on visuaalne ajajoon, mis on ligipääsetav virtuaalsete töölaudade kaudu. See ajajoon lubab "ajas tagasi pöörduda", et leida üles see, mille kallal me kunagi varem töötasime — failid, rakendused / äpid ja veebsaidid on nüüd siitkaudu ligipääsetavad:

näide 1

näide 2See mugav visuaalse ülevaate vahend töötab mitte ainult konkreetses Windows 10 seadmes vaid ka kõikides muudes kasutaja seadmetes ja seda isegi iOS ning Android seadmetes. Ühesõnaga Timeline vahend lubab Sinu sisu ja tegevusi siirdada sujuvalt ühest seadmest teise ning seda Microsoft Graph abiga.

Ühesõnaga Timeline on meile juba varasemast tuttava Task View (virtuaalsete töölaudade) vahendi võimas laiendus.2. "Cloud Clipboard" ("Pilvepõhine Lõikelaud"):

Windows sünkroniseerib Sinu mälupuhvri (lõikelaua) sisu Sinu kompuutrite ja nutitelefonide vahel. See pilvepõhine lõikelaud lubab Sul kopeerida (copy) ja kleepida (paste) andmeid oma seadmete vahel. Kopeeri midagi oma Windows 10 kompuutris ja see on kohe kättesaadav ka Sinu teiste Windows 10 seadmete lõikelaudades. Antud Cloud Clipboard vahend töötab ka koos Microsofti SwiftKey klaviatuuriga iPhone ja Android seadmetes.

Etteotsa
Rakendused ja funktsioonid, mis eemaldatakse selles suures värskenduses või siis tunnistatakse vananenuks:


Eemaldatakse:

• 3D Builder äpp (see asendatakse Paint 3D äpiga)
• Apndatabase.xml
• Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET)
• Outlook Express
• Reader rakendus
• Reading List (see on nüüd Edge brausriga integreeritud)
• Ekraanisäästjad Teemades
• Syskey.exe
• TCP Offload Engine
• Tile Data Layer
• Trusted Platform Module (TPM) Owner Password Management


Vananenud funktsioonid ja mis tõenäoliselt samuti eemaldatakse:

• IIS 6 Management Compatibility
• IIS Digest Authentication
• Microsoft Paint (see asendatakse Paint 3D äpiga, aga Paint jääb endiselt Windows Store kaudu kättesaadavaks)
• RSA/AES Encryption for IIS
• Sync Your Settings
• Ekraanisäästjad Teemades
• System Image Backup (SIB) Solution
• TLS RC4 Ciphers
• Trusted Platform Module (TPM): TPM.msc and TPM RemoteManagement
• Trusted Platform Module (TPM) Remote Management
• Windows Hello for Business, mis kasutab System Center Configuration Manager'i
• Windows PowerShell 2.0Lisa: Windows 10 Fall Creators Update installeerimise probleemid ja nende lahendamine

Etteotsa
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)