Windows 10 ja HoloLens peakomplekt

Win 10 logo Microsoft HoloLens virtuaalse reaalsuse peakomplekt. Hologrammid (Windows Holographic) reaalsesse maailma.

 

 

Natuke ka teiste firmade virtuaalse reaalsuse peakomplektidest ehk virtuaalsetest prillidest (VR prillidest).

 

Lisaks ka märksa odavamatest Windows Mixed Reality peakomplektidest ehk virtuaalprillidest (Windows Mixed Reality headsets).

 

 

Microsoft HoloLens

 

Holograafia ja Windows Mixed Reality kasutajaliides (endine Windows Holographic): Holograafia mõiste sai alguse juba kusagil 1940. aastatel, siis kui Dennis Gabor arendas välja X-ray mikroskoobi. Ta arendas asja edasi ja talle omistati lõpuks ka 1971. a. Nobeli füüsikapreemia. Holograafia lubab rakendustel viia virtuaalsed kujutised otse reaalsesse maailma ja nad omavahel ühendada, luues sellega põimitud ehk segatud (miksitud) reaalsuse—see ongi siis Windows Mixed Reality kasutajaliidese (endise Windowsi Holograafia - Windows Holographic) kontseptsioon.

2016. a. ja Windows 10: Microsoft teatas ajakirjanikele koostööst Intel, HTC, Lenovo, Acer, Qualcomm, Dell, Asus, HP ja teiste firmadega, et luua Windowsi holograafia spetsifikatsioon, mida saab siis rakendada kompuutrite, virtuaalse reaalsuse peakomplektide (VR prillide) ja teiste Windows 10-põhinevate seadmete jaoks.

Eksperdid väidavad, et aastaks 2020 on kasutusel juba üle 80 miljoni Virtuaalse Reaalsuse (Virtual Reality / VR) seadme, näiteks nagu Samsung Gear VR peakomplekt. Kuid antud momendil võib õelda, et erinevate VR programmide ja seadmete puhul on veel palju probleeme: Erinevate mudelite koostöö, kasutajaliidesed, lisaseadmed, sisestamise meetodid ja sisu ei sünkroniseeru üksteisega. See on ka täiesti arusaadav, sest koostöö reaalse inimese ja virtuaalse objekti vahel on väga keeruline—aga kaugeltki mitte võimatu.

Microsoft HoloLens
– esimene täielikult holograafiline ja piiramatute võimalustega KOMPUUTER. HoloLens on täiesti iseseisev ehk autonoomne seade, mis jooksutab Windows 10 operatsioonisüsteemi. HoloLens nagu ka Windows 10 ise, mis sisaldab omaenda versiooniga Stardimenüüd, mis ei ole menüü vaid "Shell" (ja äppide kataloog). See Start Menüü on veel väga varajases arengustaadiumis ja lõpetamata - pilt.
Seda suhteliselt kerget peakomplekti EI PEA kaabliga või traadita (WiFi) oma olemasoleva kompuutri külge ühendama ja ta ei vaja ka mingit täiendavat lisavarustust.

Märkus: Teiste firmade virtuaalse reaalsuse peakomplektid, näiteks nagu Oculus Rift, HTC Vive Pre VR, Samsung Gear VR, Meta 2, PlayStation®VR, Glyph, Vrvana Totem jne, tuleb aga ühendada kompuutriga. Ka Microsoft laseb 2017. a. müüki omaenda üsna odavad Mixed Reality peakomplektid (VR prillid) ja ka need tuleb arvutiga ühendada.


Windows 10 hakkab toetama ka hologramme, see virtuaalse reaalsuse tehnoloogia töötab näiteks mängudega, objektidega, koosolekutega, fotodega jne. Windows 10 on esimene platvorm, mis toetab koos API-ga holgraafilist kompuutertehnoloogiat, mis lubab pilgu, puute, hääle ja ümbritseva keskkonna mõistmist 'untethered' seadme poolt.
Windows 10 puhul on hologrammideks Windowsi universaalsed äpid / rakendused ja kõikide universaalsete äppidega võib töötada kui hologrammidega. Holgrammid on täiesti uus võimalus kommunikeerimiseks, loomiseks ja uurimiseks.Mida need "untethered", "hologramm" ja "Shell" (antud juhul HoloLens prillidega seoses) mõisted tähendavad?

1) 'Untethered' seadme/aparaadi/mehhanismi (device) mõiste: Untethered seadet (untethered device) ei ole tema igakordsel kasutamisel või käivitamisel enam uuesti vaja kompuutriga ühendada. Piisab ainult esimesest (ühekordsest) antud seadme ja kompuutri omavahel ühendamisest, et seda välist untethered seadet konfigureerida / seadistada / aktiveerida (st töösse panna). Kes on näiteks oma iPhone, iPad või iPod seadme puhul, mis jooksutavad iOS opsüsteemi, kasutanud ka 'tethered jailbreak'i või siis 'untethered jailbreak'i, et kõrvaldada seadmelt Apple poolt talle peale pandud piirangud, need jagavad kohe "matsu".
Microsoft'i HoloLens peakomplekt (prillid) on aga esimene holograafiline kompuuter, mis töötab Windows 10 all. Ta on täiesti iseseisev (untethered) – ei ole vaja kaableid, nutitelefone või siis kompuutriga ühendamist.


2) Hologramm on objekt nagu ka iga muu objekt reaalses maailmas, aga ainult üheainsa erinevusega: selle asemel, et ta on valmistatud füüsiliset materjalist, on hologramm tehtud tervenisti valgusest ja helist. HoloLens lubab Sul luua valguse ja heli abil hologramme (objekte), mis ilmuvad Sind ümbritsevasse maailma nii nagu ka kõik muud reaalsed objektid. Holograafilisi objekte võib vaadata erinevate nurkade alt ja kauguselt nagu ka füüsilisi objekte, aga nad ei avalda puudutamisel või lükkamisel mingit vastupanu, sest nad ei oma mingit massi. Hologrammid võivad olla kahemõõtmelised, nagu ka paberileht või TV ekraan või nad võivad olla ka kolmemõõtmelised, nagu ka teised füüsilised objektid oma reaalses maailmas:

Hologramm-luukere


Kasutades hologramme, võid Sa oma digitaalse sisu (äpid, informatsiooni, isegi mitmemõõtmelise video jms) paigutada Sind ümbritsevas füüsilises ruumis ringi nii et Sa võid nendega suhelda täpselt samamoodi nagu Sa teeksid seda muude füüsiliste objektidega. Hologrammid, mida Sa näed läbi Microsofti HoloLens prillide, ilmuvad elutruudena ja Sa võid neid mujale paigutada, vormida ning muuta vastavalt selle et kuidas Sa nendega suhelda tahad. Sa võid ümber hologrammi liikuda, aga mõned hologrammid võivad Sulle ka järgneda; Sa võid mingi hologrammi ka näiteks seinale riputada. Seal ei ole ekraani puudutamiseks või hiirt klikkimiseks. Hologrammid reageerivad Sinu pilgule, käeviibetele (näiteks "air-tap" viipele/žestile/koputusele) ja häälkäsklustele (näiteks "select", "Hey Cortana", "Go home", "Launch <app>", "Take a picture", "Start recording", "Increase the brightness", "Reboot the device", "Go to sleep"; "see it, say it"-mudelile põhinevad häälkäsklused jne). Hologrammidega võid luua digitaalseid objekte, mis on osaks Sinu maailmast. Kasuta viipeid, et luua, vormida ja muuta hologrammi suurust. Kasuta oma pilku, et navigeerida ja uurida. Kasuta oma häält, et oma äppidega suhelda.

Loome hologrammi


3) Shell (siin siis töökeskkond/ruum/maailm) koosneb Sind ümbritsevast maailmast ja süsteemi hologrammidest. Seda ruumi kutsutakse segatud (miksitud) maailmaks. Shell koosneb Start Menüüst, kust saab valida hologramme ja äppisid, et neid oma maailma paigutada. Pärast seda kui äpp paigutati maailma, ilmub ta kas raamina 2D äpi jaoks või siis 3D mudelina. See maailma paigutatud vara püsib samas kohas ka siis kui Sa lahkusid ruumist ja tulid tagasi või siis lülitasid seadme välja ja uuesti sisse. Seda kutsutakse hologramseks püsivuseks. Ühte- ja sama äppi võib korraga kasutada mitmes kohas, näiteks maja erinevates ruumides.
HoloLens äpid omavad kahte liiki vaateid, holograafilisi vaateid ja 2D vaateid. Äpid võivad nende kahe vaate vahel ka ümber lülituda. Äpid, mis omavad vähemalt ühte holograafilist vaadet, on holograafilised äpid. Äpid, mis ei omanud kunagi holograafilist vaadet, on 2D äpid.

HoloLens omab esialgu järgmise sisseehitatud äppisid: Windows Store (uute äppide allalaadimiseks), Windows Feedback, Settings, Microsoft Edge, Photos (videod & fotod), Calibration, Gestures ja Holograms. Kuid juba 14.03.16 ilmus ka uus 'Actiongram' nimeline äpp, mis on mõeldud rohkem mitte-tahnilistele kasutajatele. Ka sellised kasutajad võivad nüüd ilma suuremate teadmisteta valida juba valmis hologramme ja miksitud reaalsusi. Actiongram on põhiliselt samaväärne "clip art" hologrammide maailmaga. See lubab kasutajal valida juba eelnevalt valmis tehtud hologramme ja viia neid reaalsesse maailma ise-enda kõrvale. Seejärel võivad kasutajad neid salvestada ja teistega jagada:

Actiongram - 1

Actiongram - 2


See on väga futuristlik. Et neid hologramme reaalsese maailmas ka kohe näha, pead esialgu omama spetsiaalset peakomplekti, mis katavad Sinu silmad ja selle seadme nimeks on Microsoft HoloLens. Kas see seade on Oculus Rift virtuaalse reaalsuse peakomplekt? Või Google Glass prillid? See on hoopis midagi muud. Sa näed selle HoloLens peakomplektiga (prillidega) projetseeritud kujutist nii nagu oleks ta otse Sinu ees, kõrval, ümber - see ongi virtuaalne reaalsus. See ei ole veel see nagu Sa kõnniksid tänaval (esialgu), aga eks sinnapoole see tehnoloogia liigub.... Eks see suurendab ka mängupotentsiaali ja pakub sellega seoses ka igasuguseid huvitavaid võimalusi, näiteks Minecraft saab elavaks...
Või pane need HoloLens prillid ette ja kasuta Skype'i - hoopis teine asi.... Sa võid ka Marsi pinnal jalutada: kõmbid seal 3D Marsi-maailmas, mis on konstrueeritud Curiosity marsikulgurilt saadud andmetest. Kui näiteks Minecraft ja Skype puhul sai siin kasutada käeviipeid ning häälega käskusid, siis Marsi puhul võib täpsemaks manipulatsiooniks kasutada ka hiirekursorit. (Ka NASA ise kavatseb neid prille kasutama hakata, et uurida Curiosity andmeid ja siis otsustada, et kuidas marsikulgur peaks oma aega kulutama.)Riistvara:

Microsoft HoloLens on maailma esimene täielik untethered holograafiline kompuuter:

Microsoft HoloLens on maailma esimene täielik untethered holograafiline kompuuter


Optika:

- Läbipaistvad holograafilised läätsed
- 2 HD 16:9 valgusmootorid [Microsoft ise väidab, et HoloLens peakomplekti "vaikimisi toetatav maksimaalne resolutsioon" on 720p või 1268x720 silma jaoks ja madalaim toetatav resolutsioon on aga 360p (634x360).]
- Pupillide jaoks kauguse automaatne kalibreerimine
- Holograafiline resolutsioon: kokku 2.3M (miljonit) valguspunkti
- Holographic Density (Holograafiline Tihedus): >2.5k radiants (valguspunktid radiaani kohta). Microsoft eelistab fokusseerida sellele "holographic density" mõistele ehk siis kui hele ja ilus see hologramm on. HoloLens "holograafiline resolutsioon" on 2.3 miljonit "valguspunkti" (pluss "holographic density" on 2,500 radiaani või "valguspunkte radiaani kohta").


Sensorid (andurid):

- 1 IMU
- 4 ümbritsevast arusaavat kaamerat
- 1 sügavuskaamerat
- 1 2MP foto / HD videokaamera
- Miksitud reaalsuse hõive
- 4 mikrofoni
- 1 ambient valgussensor


Inimestest arusaamine:

- Ruumiline heli
- Pilgu jälgimine
- Viibete/žestide sisend
- Hääle tugi


Sisendid / Väljundid / Side (Ühendus):

- Sisseehitatud kõlarid
- Audio 3.5mm pistik
- Helitugevus üles / alla
- Heldus üles / alla
- Power nupp
- Aku staatuse / oleku indikaatorid
- Wi-Fi 802.11ac
- Micro USB 2.0
- Bluetooth 4.1 LE


Toide / aku:

Normaalses töörežiimis võib HoloLens oma batareiga töötada kuni 5.5 tundi, aga suure jõudluse puhul kuni 2-3 tundi - seda praegu, edaspidi võib see aeg suureneda. Kui laetakse, siis on see peakomplekt täistöövõimeline. Kuni 2 nädalat ooterežiimis. Passiivne jahutus (ventilaatoreid ei ole) - kui juhtub ülekuumenemine, siis HoloLens kaitseb ennast ja sulgeb automaatselt need äpid, mis selle temperatuuritõusu põhjustasid.

Protsessorid:

- Intel 32 bit arhitektuur
- Eraldi tellitud Microsoft Holographic Processing Unit (HPU 1.0)


Kaal: 579g

Mälu: 64GB Flash ja 2GB RAM (Mälu piirangud: Sa ei saa väga palju mälu nõudvaid mänge ja äppisid jooksutada.)

OS ja äppid: Windows 10, Windows Store

Prillid kalibreeritakse vastavalt Sinu silmadele automaatselt. Viid oma käe seadmest ettepoole suvalises suunas oma nägemisulatuses ja koputad / viipad sõrmega (st teed vasaku hiireklõpsu).

HoloLens prillid on täiesti juhtmeteta ja võivad teiste seadmetega "suhelda" üle Bluetooth ning Wi-Fi ühenduse. HoloLens seadmed võivad üksteisega ühenduses olla ka üle Interneti, näiteks et mingit objketi ühiselt vaadata. Kõiki universaalseid äppisid saab jooksutada ka HoloLens seadmes.

Hologrammid ilmuvad ainult teatud kaugusel. Microsoft ise ütleb, et parimad hologrammid ilmuvad umbes 2 meetri kaugusele. Kui aga hologrammi kaugus on sellest 2 meetri plaanist liiga eemal, siis Sa näed seda hologrammi ainult ühe silmaga, mis on ka üsnagi veider. Kuid kusagil 1 meetri kaugusel hakkavad hologrammid hääbuma ja 0,85 meetri kaugusel nad faktiliselt kaovad:

Hologrammid ilmuvad ainult teatud kaugusel


Seda vaatevälja saab ka suurendada, aga see sõltub batarei elueast ja HoloLens peakomplekti hinnast.

Erinevalt paljudest teistest virtuaalse reaalsuse seadmetest, kasutatakse HoloLens puhul läbipaistvaid läätsesid nii nagu ka ämbrisse kukkunud Google Glass prillide puhul. Et töötada ümbritseva reaalsusega, kasutatakse surround heli ja andureid pildistamiseks. On olemas ka videokaamera filmimise ja audio jaoks.
Seadme enda sees on hulk andureid, mikrofon häälkäskluste jaoks, on andur pildi sügavuse jaoks, güroskoop, kiirendusmõõtur, magnetomeeter ja pea liikumise jälgimise kaamera. Lisaks sellele kasutatakse protsessoreid nii nagu ka tavalistes arvutites. Kasutatakse ka holograafilist protsessorit (HPU), et töötada liigutustega ja et ümbritsevat keskkonda kaardistada jne.

Lisaks viibetele ja häälkäsklustele, võivad HoloLens omanikud kasutada ka hiiretaolist Bluetooth seadet (Bluetooth Clicker), mis kinnitatakse sõrme külge ja mis lubab holograafilise kasutajaliidese erinevate elementidega suhelda - pilt. Ja veel üks pilt:

Ja veel üks pilt


HoloLens esimene versioon (HoloLens Development Edition) ilmub ainult arendajate (ka ettevõtete) jaoks müüki 2016. a. I-kvartalis - alates veebruari lõpust. Esmalt pakutakse seda HoloLens komplekti ainult USA's ja Kanadas ning seda ulmelise hinnaga - $3000. Selle HoloLens Development Edition komplekti kuulub ka rida videokursusi, dokumentatsioon ja info, mis aitab arendajatel luua rakendusi HoloLens jaoks. Osa sellest abist tuleb ka kolme mängu kujul: Fragments, Young Conker ja RoboRaid. Kättesaadavad on ka rakendused, s. h. ka Skype ja HoloTour (see lubab Sul "sattuda" mõningatesse planeedi kohtadesse ja võib olla ka Põrgusse). Hololens esimese 2016. a. maikuu värskendusega saab HoloLens peakomplektiga jooksutada üheaegselt juba kolme rakendust korraga - pilt.

Kindlasti sobib see HoloLens tulevikus vägagi hästi tervishoius, hariduses ja ka muudes valdkondades kasutamiseks. Ta peaks sobima ka näiteks tööstusdisaineritele, inseneridele, arhitektidele ja muude eluvaldkondade esindajatele. Microsofti koostööpartneriteks HoloLens seadme väljatöötamisel saavad olema näiteks sellised hiiglased nagu NASA, Autodesk, Unity, Walt Disney Company ja Cleveland Clinic.

HoloLens peakomplekte hakatakse kasutama ka sõjanduses, näiteks USA armee juba sõlmibki Microsoftiga sellealase lepingu. Neid HoloLens prille hakatakse kasutama nii sõdurite väljaõppel kui ka otse sõjategevuse tsoonis.

Kuid HoloLens seadmel on ees veel pikk tee, enne kui ta jaemüügiks kõlbulikuks saab. Tavakasutaja jaoks hakkab ka hind väga olulist rolli mängima. Millise hinnaga see HoloLens peakomplekt saab aga lõpptarbija jaoks olema, ei ole veel teada.

Ega Microsoft ei hakkagi esialgu neid HoloLens peakomplekte laiale publikule pakkuma. Selle asemel soovitab ta kasutada partnerite VR-peakomplekte — Lenovo, Acer, Asus, HP, Dell ja 3Glasses. Peale selle hakkab Microsoft ka ise neid tavalisi virtuaalse reaalsuse prille pakkuma. Need kõik tuleb siis oma kompuutriga ühendada.

Kõik need VR-prillid ehk peakomplektid töötavad nii nagu ka HoloLens peakomplekt (minikompuuter) — täidavad reaalse maailma virtuaalsete 3D-kujutistega. Nende kasutajad võivad vaadata filme, töötada rakendustega ja mängida kolmemõõtmelisi mänge. Erinevus HoloLens peakomplektist seisneb siis selles et taolised VR-peakomplektid tuleb kompuutriga ühendada. Kompuutri riistvara peab ka hea olema: näiteks sülearvuti peab omama viimase põlvkonna (Kabu Lake) Intel Core i5 protsessorit ja 8 GB kahekanalist operatiivmälu (füüsilist mälu). Lauakompuutri puhul piisab eelmise põlvkonna (SkyLake) Intel Core i5 protsessorist.

Koos suure "Windows 10 Creators Update" värskendusega tuleb ka virtuaalse mõrra Cortana ja universaalsete äppide (näiteks Skype & Movie and TV) tugi.

Mina või Sina läbi HoloLens prillide vaadatuna - pilt.Windows 10 saab 2017. aastal ka holograafilise shell'i (töökeskkonna/ruumi):

Windows 10 saab 2017. aastal lisaks ka holograafilise shell'i (kasutajaliidese/töökeskkonna/ruumi): Microsoft teatas Inteli arendajate foorumis, et 2017. aastal saab Windows Holographic olema Windows 10 osaks ja see Windows Holographic shell lubab korraga töötada nii 2D kui ka 3D rakendustega. Windows Holographic kasutajaliidese uued võimalused on siis kättesaadavad mitte ainult HoloLens peakomplekti (kompuutri) ja ka Windows Holographic VR peakomplekti (hinnaga alates $299) omanikele vaid ka kõrvaliste tootjate virtuaalse reaalsuse seadmetele, näiteks nagu Oculus Rift, HTC Vive Pre VR, Meta 2 ja muud virtuaalse reaalsuse peakomplektid. Seega ostad endale sobivad virtuaalse reaalsuse prillid ja lülitad selle peakomplekti oma kompuutri külge. Loomulikult vananenud ja odavad kompuutrid, mis ei oma vastavat videokaarti ja muud riistvara, ei toeta ka tulevikus virtuaalse reaalsuse seadmetega töötamist. (Microsofti HoloLens peakomplekti ei ole vaja kompuutri külge ühendada, sest ta on tegelikult ise üks väike kompuuter ja ta töötab täiesti iseseisvalt.) Loe sellest uuest Windowsi holgraafilisest kasutajaliidesest rohkem sealt.
Windows Mixed Reality peakomplektid (Windows Mixed Reality headsets):

Head-mounted displays (HMDs): Microsoft laseb koos partneritega (HP, ASUS, Lenovo, Dell ja Acer) 2017. a. välja omaenda odavamad virtuaalse reaalsuse peakomplektid (virtuaalprillid). Need Windows Mixed Reality (end. Windows Holographic) platvormile ehitatatud Mixed Reality prillid ehk kiivrid/garnituurid tulevad müüki kusagil novembris/detsembris 2017. Need peakomplektid maksavad vahemikus $399 kuni $449 (koos liikumiskontrolleritega) ja neid saab osta Microsoft Store kaudu.

Need HDM seadmed kujutavad endist täielikult suletud virtuaalse reaalsuse peakomplekte - mingit segatud/miksitud reaalsust ei ole - puudub ka visuaalne aspekt ja võimalus näha oma tegelikku lokaalset keskkonda. Ühesõnaga Mixed Reality peakomplektid ei kuva reaalset maailma. Need tänapäeva peakomplektid (näiteks nagu Oculus Rift, HTC Vive, Playstation VR ja Samsung Gear VR) pakuvad ekraane, mis näitavad Sulle virtuaalset maailma, aga Sa ei näe reaalset maailma. Sa viibid AINULT VIRTUAALSES maailmas. Miksitud reaalsuse (reaalse maailma + virtuaalse maailma ) ülesannet ja funktsionaalsust hakkavad aga täitma HoloLens ning analoogsed seadmed, juhul kui nad kunagi müüki ilmuvad.

Mixed Reality on täielikult rakenduste platvorm, mille erinevaid rakendusi ja mänge saab kasutada. Sa võid sealt leida kõike, alates 360˚ videotest ja sotsiaalsetest võrkudest kuni mängude ning reaalse maailma virtuaalsete reisideni välja. Kasutaja võib lisaks ka endale luua sobiva virtuaalse ruumi koos mööbli, hologrammide ja äppidega. Mixed Reality toetab ka uusi UWP äppisid, mida saab Windows Store'st hankida.


Windows Mixed Reality peakomplektid nõuavad siis järgmisi riistvara- ja süsteeminõudeid:

WMR toega arvutid tulevad kahes variandis: Windows Mixed Reality ja Windows Mixed Reality Ultra. Standardse WMR kompuutri puhul on kaadrisagedus umbes 60Hz (60 kaadrit sekundis), aga WMR Ultra puhul on see umbes 90Hz ja seda rohkem sujuvama kujutise jaoks.

Windows Mixed Reality:

Operatsioonisüsteem: Windows 10 Creators Update või siis tulevane (2017 sügis) Windows 10 Fall Creators Update opsüsteem. Windows 10 Creators Update süsteemi puhul on need süsteeminõuded, võrreldes alltooduga, isegi natuke kõrgemad ja tema puhul peab lisaks ka see 'Developer Mode' olema sisse lülitatud. Kuid alates Windows 10 Fall Creators Update väljalaskest, seda 'Developer Mode' režiimi enam vaja ei lähe.
Protsessor: Intel Mobile Core i5-7200U; Dual-core koos Hyperthreading tehnoloogiaga.
Graafika (GPU): Integreeritud Intel HD Graphics 620; NVIDIA MX150, NVIDIA 965M (võrdväärne või parem).
RAM (füüsilist mälu): 8GB DDR3 dual-channel

HMD konnektorid (video väljund): HDMI 1.4 või siis Display Port 1.2 (60 Hz HMDs)

>10GB vaba salvesturuumi (eelistatud on SSD kettad või siis kõvaketas + SSD ketas)
USB: USB 3.0 Type-A või siis USB 3.0 Type-C
Bluetooth: >Bluetooth 4.0
.


Windows Mixed Reality Ultra:

Operatsioonisüsteem: Ainult Windows 10 Fall Creators Update opsüsteem.
Protsessor: Intel Core i5-4590 Quad-core; AMD Ryzen 5 1400 Quad-core (võrdväärne või parem).
Graafika (GPU): NVIDIA GTX 960; NVIDIA GTX 1050; AMD RX 460; AMD RX 560 (võrdväärne või parem).
RAM (füüsilist mälu): 8GB DDR3 dual-channel

HMD konnektorid (video väljund): HDMI 2.0 või DisplayPort 1.2

>10GB vaba salvesturuumi (eelistatud on SSD kettad või siis kõvaketas + SSD ketas)
USB: USB 3.0 Type-A või siis USB 3.0 Type-C
Bluetooth: >Bluetooth 4.0
.


Acer Mixed Reality Headset


Ühesõnaga odavamad ja vanemad kompuutrid nende Windows Mixed Reality peakomplektide jaoks ei sobi.


ASUS Mixed Reality Headset - pilt. Dell Mixed Reality Headset - pilt. HP Mixed Reality Headset - pilt. Lenovo Mixed Reality Headset - pilt. Acer firma Windows Mixed Reality Headset (pilt üleval).

Sellised Mixed Reality peakomplektid tulevad "plug and play" installiga ja mingeid täiendavaid jälgijaid või sensoreid ei ole vaja osta või installeerida. Antud VR prillid on konkurentide, näiteks Oculus Rift ja HTC Vive, peakomplektidest odavamad, kergemad ning väiksemad. HP ja Acer mõlemad lasid välja ka oma ametliku äpi nende Windows 10 virtual/mixed reality peakomplektide jaoks. Need mõlemad äpid on väga lihtsad ja nad on mõeldud selleks et aidata esmakordsetel kasutajatel neid peakomplekte seadistada ning ka selleks et näidata antud riistvara võimalusi. Nende äppide allalaadimise ja installeerimise lingid: HP Mixed Reality Headset Setup ................... ja.......................... Acer Windows Mixed Reality HMD DCA.

Oculus Rift, HTC Vive ja ka Mixed Reality virtuaalse reaalsuse peakomplektid lähevad lähitulevikus üle traadita ühendusele. Selliseid uuemat tüüpi VR peakomplekte ei pea enam oma kompuutriga ühendama.
Oculus Rift peakomplekti omanikud võivad juba praegu minna http://minecraft.net/vr veebsaiti ja alustada seal mängimist kolmemõõtmelises maailmas. Näiteks HTC Vive, Oculus Rift, Samsung Gear VR ja Playstation VR peakomplektide kohta saad põhjalikke juhiseid ning muud vajalikku infot (inglise keeles) lugeda sealt.


Vulkan tugi: Intel toob Windows 10 kompuutrites mängimise ja virtuaalse reaalsuse paremaks eksperimendiks nüüd ka ametliku Vulkan API (application programming interfaces) toe. Vulkan on sarnane DirectX 12-ga ja seda võib kasutada paljude rakenduste jaoks, aga kõige rohkem sobib ta just visuaalsete rakenduste, näiteks mängude, jaoks.
Mängud ja VR rakendused, mis on kirjutatud Vulkan'iga, hakkavad töötama selliste graafikakaartidega, mis on integreeritud Inteli 7 generatsiooni kiipidesse (koodinimega Kaby Lake) ja ka 6 generatsiooni kiipidesse (koodinimega Skylake). Ta toetab ka Intel HD Graphics 505 GPU, mis on integreeritud Pentium kiipidesse (koodinimega Apollo Lake). Vulkan rakendused hakkavad töötama ka Windowsi-põhistes virtuaalreaalsuse peakomplektides.

Enamik Windowsi mängusid jooksevad praegu suletud-lähtekoodiga DirectX tehnoloogial. Avatud-lähtekoodiga Vulkan omab palju sarnaseid vahendeid ja ta sobib väga hästi just uuemate graafikakaartide ning protsessorite jaoks. Ta kasutab ka vähem süsteemi ressursse ja genereerib kujutisi kiiremini.
Ka mõned kallimad nutitelefonid, näiteks nagu Samsungi Galaxy S7, toetavad samuti Vulkan'i. Mängud, mis kasutavad Vulkan tehnoloogiat, tarbivad mobiilsetel seadmetel ja sülearvutitel vähem ressursse ning tõstavad ka akude eluiga. Vulkan läheb tulevikus ka Linux kompuutritesse ja Steam Masinatesse.Lisa, antud teemaga seotud:

Windowsi uus "Windows Mixed Reality" kasutajaliides ja Mixed Reality peakomplektid. Kuidas oma Windows Mixed Reality peakomplekti seadistada ja seejärel kasutada? - pikemalt...

"Windows 10: DirectX 12 ja Xbox integratsioon ning graafikakaardi uued draiverid."

Lülita sisse 'Windows Mixed Reality' simuleerimise ehk demo režiim: pildigalerii

Uuendatud augustis 2017: Loe ka "Miksitud-reaalsuse kasutajaliides, Windows Mixed Reality peakomplektid ja liikumise kontrollerid. Windows Mixed Reality riistvara nõuded vähenevad." - Windows 10 Fall Creators Update väljailmumisega seotud muudatused.
Natuke ka teiste firmade virtuaalse reaalsuse peakomplektidest (2016/2017. a.):

1) Oculus Rift virtuaalse reaalsuse peakomplekt ($600) on juba praegu saadaval, aga see tuleb ühendada Sinu kompuutriga ja kõigi eelduste kohaselt pead Sa koos antud Oculus peakomplektiga ostma endale ka uue ning palju võimsama kompuutri. Või siis uuendad enda olemasolevat kompuutrit: ostad näiteks uue videokaardi (praegu sobivad selleks näiteks Geforce 970 ja 980 Ti ning lähitulevikus järgmise põlvkonna NVIDIA Pascal videokaardid) ja/või lisad mälu juurde. Oculus Rift prillide kasutamise soovitatavad nõuded:

Graafikakaart / videoadapter / videokaart: NVIDIA GTX 1060 / AMD Radeon RX 480 või parem
Alternatiivne graafikakaart / videoadapter / videokaart: NVIDIA GTX 970 / AMD Radeon R9 290 või parem
CPU (protsessor): Intel i5-4590 / AMD Ryzen 5 1500X või parem
Füüsiline mälu: 8GB+ RAM
Video väljund: HDMI 1.3 versiooniga ühilduv video väljund
USB pordid: 3x USB 3.0 pordid, pluss 1x USB 2.0 port
OS: Windows 7 SP1 64 bit või kõrgem
Hind: $598


Sa võid oma kompuutri sobivust testida 'Oculus Rift ühilduvuse instrumendiga' - link (seda ei pea installima ja testib mõne sekundiga).
Oculus Rift hinnalipik ($600) on küllaltki soolane, sellise summa eest võiks endale juba osta suhteliselt hea Windows 10 kompuutri või Xbox One'i, (isegi kaks Xbox One'i, kui otsid hoolikamalt). Näiteks neile, kes on huvitatud Oculus Rift peakomplektist ja heast arvutist, pakub Dell firma järgmisi Oculus Rift valmis (võimelisi) kompuutreid: Alienware X51 ....................ja................... Dell XPS 8900. Kõige odavamad "VR-valmis" (ka "Oculus Rift-valmis)" kompuutrid maksavad kusagil $950.

PS! Kui Sa oled suur mängija, siis proovi kindlasti Wilson's Heart VR mängu, mis on suurepärane ja siiani parim must-valge virtuaalreaalsuse õudusmäng (või psühholoogiline thriller): Wilson's Heart (Oculus Rift); Developer: Twisted Pixel; Publisher: Oculus; Released: April 25, 2017; MSRP: $39.99.


2) HTC Vive: Teiseks taoliseks virtuaalse reaalsuse peakomplektiks on ka HTC Vive Pre VR, mida saab eeltellida alates 29.02.2016 ja mis ilmub müüki mais 2016 - pilt. See peakomplekt arendati koostöös Valve firmaga ja ta lubab kasutajatel eksperimenteerida virtuaalse reaalsuse mängude- ja stsenaariumitega. See uusim mudel on saanud põhjaliku uuenduse, mis laseb kasutajatel seda mugavamalt kanda, lisaks sellele on ka ettepoole suunatud kaamera, mis lubab kandmise ajal ümbritsevat näha.
Eestis seda peakomplekti osta veel ei saa, aga näiteks Soomes saab selle eeltellimuse vormistada ja hinnkas on jällegi soolane 899.00 € (kohale tarnimine umbes 90.52 € ja kokku siis 989.52 €). Lisaks suurele hinnale, on teiseks miinuseks ka see et Sa vajad võimsamat kompuutrit ja graafikakaarti.

Märkus: Näiteks Steam veebsaidi Early Access programmis ära toodud Raw Data VR mäng nõuab HTC Vive ja Oculus Rift peakomplektide/prillide jaoks järgmisi süsteeminõudeid:

Raw Data VR mäng


Soovitatavad süsteeminõuded:

Protsessor: Intel™ Core™ i5-4590 või AMD FX™ 8350, võrdväärne või parem
Graafikakaart: NVIDIA GeForce™ GTX 1060 või AMD Radeon™ RX 480, võrdväärne või parem.
Mälu: 4 GB RAM või rohkem
Video väljund: 1x HDMI 1.4 port või siis DisplayPort 1.2 või uuem
USB: 1x USB 2.0 port või uuem
OS: Windows 7 SP1, Windows 8.1 või hilisem või Windows 10


Kui Sa tahad vaadata, et kas Sinu kompuutriga saab näiteks Vive prille kasutada, siis lae selleks alla Vive Check instrument. Mine sinna veebilehele ja kliki seal Test My PC nupule, et see instrument (ViveCheck.exe) alla laadida.


Oculus Rift ja HTC Vive peakomplektide (prillide) spetsifikatsioonid ning hinnad ja seda juba 2017. a. lõpu seisuga:

Oculus Rift ja HTC Vive peakomplektide (prillide) spetsifikatsioonid ja seda 2017. a. seisuga


3) Kolmandaks taoliseks virtuaalse reaalsuse peakomplektiks on ka Meta 2, mille piiratud eelmüük juba käib - $949. Ka antud peakomplekt tuleb võimsama kompuutriga ühendada.

4) Veel mõned VR peakomplektid: PlayStation®VR (ühendad ta PS4 konsooliga), AVEGANT ....................ja............................ Vrvana Totem.

5) Pakutakse ka palju odavamaid virtuaalse reaalsuse peakomplekte, mis töötavad ainult nutitelefonidega, näiteks nagu 'VR SHINECON Virtual Reality Headset" - $28.99 (Amazon.com). Seda VR SHINECON peakomplekti saab siis kasutada koos Android ja Apple nutitelefonidega (aga ka Windows Phones nutikatega). Et sellist peakomplekti kasutada, pead oma nutitelefoni laadima alla "VR Games" äpid või "3D Split Screen" videod. Praegu pole selliste peakomplektidega suurt midagi teha, aga võib olla tulevikus muutub asi atraktiivsemaks. (Pealegi on sellised VR peakomplektid väga nõrgast materjalist ja võivad kergesti puruneda.)


PS! Oculus Rift, HTC Vive ja ka Windows Holographic VR virtuaalse reaalsuse peakomplektid lähevad lähitulevikus üle traadita ühendusele. Seega neid uusi VR peakomplekte ei pea enam oma kompuutriga ühendama.
Oculus Rift peakomplekti omanikud võivad juba praegu minna http://minecraft.net/vr veebsaiti ja alustada seal mängimist kolmemõõtmelises maailmas. Näiteks HTC Vive, Oculus Rift, Samsung Gear VR ja Playstation VR peakomplektide kohta saad põhjalikke juhiseid ning muud vajalikku infot (inglise keeles) lugeda sealt.


Uuendatud sept. 2018: Kevadel 2019 lastakse müüki uuema põlvkonna üsna võimas Oculus Quest VR peakomplekt, mis on täiesti iseseisev ehk eraldiseisev (autonoomne) peakomplekt ja ta ei vaja mingit kompuutriga ühendamist. Oculus Quest virtuaalprillide hinnaks saab olema $399. Oculus Quest peakomplekt omab ka sama 6 Degree-of-Freedom (6DoF) võimalust, mis on ka palju kalllimal Oculus Rift peakomplektil.

Oculus VR peakomplektid on praegu siis järgmised:

* Oculus Rift VR peakomplekt tuleb suure kaabli abil komuutriga ühendada ja ta on ka väga võimas. Tema puhul pead Sa omama ka üsna võimsat kompuutrit.
* Oculus Go on odav ja iseseisev VR peakomplekt, aga ta on ka palju väiksemate võimalustega. Ta toetab ainult 3 Degree-of-Freedom (3DoF) võimalust ja ta omab ainult ühte lihtsat kontrollerit.
* Oculus Quest on nende eelmiste VR peakomplektide vahepealne. Ta on eelkõige iseseisev üsnagi võimas VR peakomplekt. Ta omab 6 Degree-of-Freedom (6DoF) võimalust ja ta tuleb kahe puutetundliku kontrolleriga.

Märkus: 6 Degree-of-Freedom (6DoF) lubab Sul oma pead liigutada üles-alla, vasemale-paremale ja ettepoole-tahapoole (edasi-tagasi). See tähendab, et Sa saad oma pead liigutada nii nagu Sa teed seda ka reaalses elus.
Virtuaalne reaalsus (VR) ka brauseritesse:

Edge saab ka uue 'VR framework' (WebVR) toe. Microsoft teatas ka seda et Edge brauserisse alustati ka WebVR standardi juurutamist, nimetades seda "veebigraafika järgmiseks sammuks". Kompanii kinnitab, et see lubab arendajatel luua tõeliselt haaravaid efekte. Seega Windows Mixed Reality toetab nüüd ka populaarset WebVR framework'i (WebVR raamistikku), kaasa arvatud A-Frame, BabylonJS, ReactVR ja three.js. EdgeHTML 16 mootor uuendab ka Microsofti WebVR 1.1 API-d, millele on lisatud Windows Mixed Reality liikumiskontrollerite toetus. Edge on seega esimene stabiilne brauser, mis toetab VR-i (virtuaalset reaalsust). Sa võid nüüd oma Windows 10 Mixed Reality peakomplektiga vaadata mugavalt 2D veebilehti, tegelda oma lemmikutega jne.

Kuid ega teisedki ei maga, Edge pole ainuke brauser, kuhu juurutatakse see WebVR vaid seda tehakse ka muude enamlevinud brauserite osas (Chrome, Firefox ja Opera). Näiteks ka Firefox 55.0 värskendus lisas WebVR toe Windowsisse ja Sa saad oma VR peakomplektiga kolada internetis Firefox brauseri abil. Vähe sellest, Mozilla lasi nüüd välja ka oma spetsiaalse brauseri ja seda nii VR kui ka Augmented Reality (AR) peakomplektide jaoks. Selle uue brauseri nimeks on Firefox Reality ja ta saab kättesaadavaks erinevatele platvormidele ning ta on täielikult avatud lähtekoodiga. See uus brauser on alles veel arendamisel ja esialgu sarnaneb ta lihtsale brauseriaknale, mis ujub virtuaalses ruumis, aga see on alles algus ning tööd selles valdkonnas käivad täie hooga... - pilt. (Ka Chrome veebibrauseri Android versioon omab seda WebVR tuge.)

Microsoft teeb koostööd Mozilla, Oculus, Google ja teiste firmadega, et edendada W3C WebVR spetsifikatsiooni.

WebVROK, kõik on ilus ja nende virtuaalse reaalsuse peakomplektidega (VR prillidega) saab mängida, kõiksugu asju vaadata ja palju muud head teha, aga kuidas selle VR pornoga asi jääb? See küsimus huvitab kindlasti nii mõndagi "igavesti rahuldamatut" persooni ja siin võib juba ette õelda, et virtuaalne porno läbi nende VR prillide saab olema täiesti uus tase. Kel huvi, see saab sellest põhjaliku ingliskeelse ülevaate sealt veebilehelt.Lisa:

* Windowsi uus "Windows Mixed Reality" kasutajaliides ja Mixed Reality peakomplektid (Windows Mixed Reality headsets). Kuidas oma Windows Mixed Reality peakomplekti seadistada ja seejärel kasutada?

* Miksitud-reaalsuse kasutajaliides, Windows Mixed Reality peakomplektid ja liikumiskontrollerid. Windows Mixed Reality riistvara nõuded vähenevad.

* Lülita sisse 'Windows Mixed Reality' simuleerimise ehk demo režiim: pildigalerii

* Mis on IoT (Internet of Things)? | Raspberry Pi 2 mini-kompuuter ja tema 'Windows 10 IoT Core' ning 'RASPBIAN JESSIE' operatsioonisüsteemid

* Uus Raspberry Pi 3

* Maailma esimene $9 C.H.I.P mikrokompuuter (Raspberry Pi konkurent)

* Windows 10 "võtmehoidjas" (tegelikult kompuuter-pulgas; hinnad alates $99 kuni $499)

Etteotsa

 
< Tagasi Windows 10 pealehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|..|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2015 (16/17/18)